Axelsche Courant. Een matte of gebruinde teint slaat altijd charmant Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 15. Vrijdag 26 Mei 1939 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede til ad. Buitenland. Anto-ongelnk v»n Koningin M y Koningin M y van Engeland heelt een auto o g«iuk gehad in een van de Londenscne voor steden N*ar verluidt, heeft Hare Ma jesteit zich on er behandeling van een geneesheer moeten Stellen. De auto, waarin koningin Mary was gezeten, ia op een k uispuut in botsing gekomen met een vrachtauto. De botsing was zoo hevig, dat de wagen der koningin volkomen ondersteboven kwam te liggen. De koningin en de haar bege leidende personen werden door een schilder met een ladder uit de aute geholpen. Nadat de koningin, die zeer bleek zag, in de woning van een dokter daar ter plaatse was geholpen, werd zyna eemgen tijd gerust te hebben, in een andere koninklijke auto naar Marlborough House teruggebracht. Blijkens een officieel bulletin heeft Koningin Mary kneuzingen en een zenuwschok opgeloopen. Ofscbom de kneuzingen aanzien lijk zijn en enkele dagen vol ledige rust noodig zullen maken, is de toestand der koningin be vredigend. Een maand salaris voor Boemeensohe bewapening Alle Roemeenscbe ministers hebben besloten een maand sa laris af te staan voor de nationale verdediging. Het besluit werd gedaan in een speciale vergade ring van het kabinet waarin de minister-president, Calinescu, verslag uitbracht van de veelal spontaan in bet geheeleland ge organiseerde inschrijvingen voor bewapeningsdoeleinden. Voor geviochte Joodsche kinderen. Koningin moeder Elisabeth van Beig deeft dezer dagen een grooe som gelds geschonken aan het comué tot hulp aan de ge vlucbte Joodsche kinderen in Belg Dit comué verzorgt thans 750 Joodsche kinderen, die uit Duitse aland en Oostenrijk naar België zijn geëmigreerd. Gemengd .Nieuws. Ontzettende bekentenis van een vader. „Ik zal het maar bekennen, ik neb mijn kina gedood" Des» ootzattenae vertdariug heeft de Maandag gearresteerde vader uit de Goveri F tuckstraat te A dam Dinsdag atgelegd tegenover den inspecteur van den justitiedienst den heer D. W. Smus, nadat deze den man lauguung bad verboord over den pioiseiingeu dood van zgn zoontje van 15 maanden. De ontaarde vader heeft be kend, da nij het kind Vrijdag vroeg in den avond, nadat nu uit den militairen dienst wat- thuisgekomen, van het leveL heelt berooid Ziju vrouw was niet thu s Het veuije lag in zy bedje en huilde Z oals zoo aik wy is maakte bet geschrei den vauer boos Hij is toen naar het beuje geiuopen en heeft bet kind zoo lang met net nootü in het kusseu georukt, dat het geeD leekeuen van leven meer gat. Daarna is tuj naar den kapper gegaan om zien te laten knippen. Aan de vrouw vertelde de man uieta over zya vreeselyke daad. H\j deed sells zeer uitgelaten en ging met kaar stoeien. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. De bekentenis deed de man zonder blikken of blozen. Hij toonde geen berouw. Dank zij het krachng ingrijpen van com missaris J C Krenning is deze misdaad snel tot klaarheid ge komen. (Tel.). Maandagavond is te St. AnthoDis, gem. Oploo (N Br.) een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij ééa persoon is gedood en een tweedp zeer ernstige ver wondingen heeft opgeloopen. Omstreeks half elf kwam de chai.ff ur H uit Boxmeer met zijn auto, waarin vier militairen zaten, van de kermis te Oploo Hij reed met groofe snelheid en ter hoogte van caté „Halfweg" vloog de auto in volle vaart tegen een boom. De militair P. uit Geldrop, vader van vnf kinderen, werd od slag gedood; zekere S uit Nijmegen werd zeer ernstig ge wond. De andere inzittenden, die geen noemenswaardig letsel opliepen, zijn op eigen gelegen heid naar hun woning terugge keerd. De auto werd geheel vernield. Inbreker gearresteerd. Vrijdagnacht is de recherche te A nbem er in geslaagd een inbreker te arresteeren, die sedert geruimen tijd Arnhem en omge ving onveilig heeft gemaakt. Het bleek een jongeman te zijn uit Arnbem, die thans in militairen dienst is op een van de forten in de buurt van Nijmegen. Herhaaldelijk werd den laatsten tijd ingebroken te Arnhem, Velp, en Oosterbeek. Uit bet feit, dat steeds op dezelfde wijze werd gewerkt, moest men wel opma ken, dat steeds dezelfde persoon de dader was Altijd werd met een hard voorwerp aan de achter zijde van de woningen een raam van een keukendeur ingeslagen, zoodat men de deur kon openen. Het geheele huis werd doorzocht, doch bet was blijkbaar alleen om geld te doen, want andere voor werpen werden onaangeroerd ge laten, ook wanneer men geen geld kon vinden. De dief was zoo brutaal, dat bij wanneer hij in een buis niet slaagde, hetzelfde spelletje speelde bij den buurman en soms in drie of vier huizen naast elkaar gelegen. De politie te Arnhem stelde een zeer scherpe bewaking in. Nacht op nacht toog een aantal recber- cneurs er op uit, om te trachteD den inbreker te snappen, doch steeds zonder resultaat. Toch zou men reeds eerder geslaagd zijn indien de bewoners wat meer medewerking hadden verleend. Herhaaldelijk toch kwam het voor, dat wanneer de bewoners door glasgerinkel gewekt waren, zü zich bepaalden tot het opste Ken van bet licht of uit het raam keken zonder de politie direct te waarscbuwen. Zelts bij hen, die teletoon hadden werd berbaalde- ljk vt-izuimd de politie te ver wittigen. Te Oosterbeek heeft eenigen ija geleden een van de gedu peerden nadat hij eveneens door glasgerinkel was gewekt, den in breker zien wegloopen. Het bleek een militair te zijn en eenige dagen later werd een boekhouder te Velp eveneens door glasge rinkel gewekt. Hij zag toen een vrouwspersoon wegloopen met een kistje onder den arm, dat later zijn geldkistje bleek te zijD. De politie liet zich echter door deze vermomming niet van de wijs brengen en bleef zoeken naar een militair. Eindelijk kreeg zy een draad in banden, toen oleek, dat eenige jongelui uit een met te best milieu te Arnhem groote verteringen maakten. Hiertoe behoorde ook een thaDS in militairen dienst zijnde jonge- mau, wiens gangen van toen at aan nauwkeurig werden nage gaan. Dank zij de krachtige mede werking van de militaire auto riteiten kreeg men zooveel aan wijzingen tegen hem, dat men ten slotte er toe ii overgegaan Ons Modehoekje. FAVORIET KNIPPATROON Elegant en modern. Hoe paradoxaal het ook moge klinken, deze beide woorden be hoeven niet altijd samen te gaan, doch in dit geval is het wel de gelijk het geval 1 De rok valt geheel glad, terwijl van het cor sage meer werk gemaakt is. In de eerste plaats is dit met ruimte op den rok gerimpeld. De uit snijding van den hals is heel bijzonder. In de halsopening wordt een aardig shawltje ge dragen in dezelfde kleur van de knoopen, waarmee de japon sluit. Ook de mouwen zijn ingehaald. Benoodigd materiaal: 3,5 M. van 90 cM. breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 48 bovenwijdte 112 cM„ taillewijdte 96 cM. en heupwijdte 128 cM. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Dit favoriet-knippatroon is te verkrijgen tegen de prijs van 25 cent (plus 1 cent omzetbelasting) bij het bureau van dit blad. Dames 1 Denkt bij eigenge maakte kleeding aan een favoriet- knippatroon. Ze voldoen uitste kend en zijn goedkoop. Hebt ge reeds succes bereikt, zegt het Uw vriendinnen en ken nissen. Koopt de noodige stof bij onze adverteerders. dezen persoon in de nabijheid te Lent te arresteeren. Het bleek, dat men een goeden greep bad gedaan en dat men inderdaad den dader van de vele diefstallen in handen heelt gekregen. Hg zal ter beschikking van de mili taire autoriteiten worden gesteld. Dinsdagmiddag omstreeks kwart over vier is de 16 jarige zoon van de familie Waardhuizen te Bruchem by het bauen ver dronken. De jongeman, een leerling van de H.BS, was na schooltijd gaan baden. Het stofLlyk overschot is kort na bet ongeluk opgehaald By bet binnenvaren van den naven van Santander is tydens een storm een visschers- boot met 49 man omgeslagen. Een reddingsboot met tien man voer onmiddellijk uit, maar sloeg eveneens om. 59 zeelieden ver dronken. In een vuurwerkfabriek in de Berlynsche voorstad Bucbbolz is tweehonderd kilogram vuur werk ontploft. Twee personen kwamen by dit ODgeval om het leven, terwijl twee andere ar beiders werden gewond de toe stand van een hunner is zeer ernstig. Het fabrieksgebouw wera geheel vernield. Op een golfveld nabij Ne wark in het EDgelsche graafschap Nottingham is een bombarde mentsvliegtuig van de Britsche luchtmacht neergestort. Van dt vjjf inzittenden werden er vier gedood, de vijfde kwam er met enkele verwondingen af. Zijn leven heeit hij te danken aan een golispeler, die met een klein gezelschap over de course trok en zich op enkele metets afstand bevond van de plaats waar het toestel brandend neer stortte. Met groote tegenwoor digheid van geegt snelde hij op het reeds in vlammen gehulde vliegtuig toe en greep een der inzittenden. Toen hij terug wilde gaan om ook de anderen te redden bad de brand reeds zulk een omvang aangenomen, dat het- onmogelijk was het toestel te nadereD. Een lawine in de bergen by Domodossola heeft aan elf menschen het leven gekost. Ten gevolge van zwaren sneeuw val en veel regen maakte een enorme massa sneeuw en ijs zich van een berg los en stortte neer in de Val Formoza, juist op een cantine, waar twintig arbeiders op dat oogenblik hun maaltyd gebruikten. Allen werden onder de massa begraven. IJlings toe geschoten hulp kon voor de meesten niet meer baten. Men heeit zestien slachtoffers weten te bevrijden elf waren er reeds gestorven, vgf bleken zwaar ge wond te zijn. Sportnieuws. Voetbal. Evenals vorig jaar, wacht den sportliefhebbers alhier op 2e Pinksterdag een belangrijke voetbalwedstrijd, n.l. B.V.V.— Kon. Liersche S.K., resp, spelend in de Zuidelijke le klasse van den K.N.V.B en de eere-divisie van den K.3.V.B. In het centrum van Zeeuwsch Vlaanderen zijn we niet verwend op het gebied van goed voetbal zoo wacht Axel nog steeds op zijn eerste propaganda- of andere belangrijke wedstrijd, georgani seerd door K.N.V.B. ot Z V.B. Daarom is net toe te juichen, dat het bestuur der V.V. Axel zeli de handen aan den ploeg slaat en in deze een helderder inzicht toont. We hopen dan ook, dat dit ijverig streven om den voetballietnebberB wat bui tengewoons te bieden, beloond moge worden le aoor een mooie sportieve strijd en ten 2e aoor een druk bezoek. Beide elftallen behoeven feite lijk geen aanbeveling, daar deze genoegzaam bekend zijn. Als B.V.V. uit Den Bosch het op de heupen heelt, is de ploeg onweer staanbaar en dit kan ook van de Liersche S.K. gezegd worden. Het spel van een ster uit het Belgische elftal, zooals Voorhoof, is alleen al een gang naar het traaie Axelsche voetbalterrein waard, en verder bevat dit elftal, een der beste uit België, nog velschillende bekende namen. Wie tenslotte zal winnen, doet niets ter zake; hoofdzaak blgit een mooie, spannende wedstrijd. De wedstrijd zal geleid worden door scheidsrechter P. Koster uit Goes. Den beiden aanvoer ders zal een vaantje worden aangeboden in de Axelsche kleu ren. Vóór dit internationale treffen zullen de eerste elftallen van Axel en Terneuzen elkaar be kampen en ook dit belooft een interessante partij te worden. Kampioenschap of iets dergelijks geldt niet als inzet, zoodat de zenuwen geen rol in het spel behoeven te spelen. En bg al dezen grooten voet balluister zal de harm. Concordia voor bet muzikale gedeelte zorg dragen en zal volgens aankon diging op het programma onze burgemeesterden bal bij Holland- B -lgië aan het rollen brengen. Laat ons nu in de eerste plaats bopen op mooie weer en dan wordt het zeker een prachtige sportdag. Men zie verder ook de desbe treffende advertentie in dit no. Aanvang competitie K.N.V B. Naar de .Sportkroniek" meldt is in de bestuursvergadering van den K.N.V.B. besloten de com petitie 1939—'40 aan te laten vangen op den derden Zondag van September (17 9-'39), be halve in het ZuideD, waar zij een week vroeger, dus 10 Sep tember, aanvangt. De Scheidebeker. De wedstrijd om den Schelde- beker, in 1930 ingesteld door burgemeester van Woelderen van Vlissingen, zal dit jaar op Zaterdag 15 Juli worden gehou den. De deelnemers zullen om één uur ten Westen van Bres- kens starten. Het eind van de baan ligt te Vlissingen. In ver band met het feit, dat iedere deelnemer aan dezen zwaren wedstrgd over de Westerschelde in verband met de veiligheid begeleid wordt door een jol, bemand met zeven personen, heeit het comité van den Schel- debekerwedstrijd besloten ten hoogste twintig deelnemers toe te laten, n.l. vijf buitenlanders, vijf Zeeuwen en tien buiten Zeeland wonende Nederlanders. Van de medewerking van de marine, het loodswezen en de Zeevaartschool de Ruyter heeft het comité zich weer verzekerd. Bg ruw weer zal de wedstrijd, evenals in 1938 worden gehou den in het kanaal tusschen Middelburg en Vlissingen. De wedstrijd staat onder leiding van den Nederlandschen Zwembond. Kunst en Letteren. Gaat Buzlan heen i Lou Bandy, die sinds acht jaar is opgetreden bij de Nationale Revue, heeft zijn contract met deze onderneming niet verder verlengd en zal reeds in bet zomerseizoen, gedurende welken tijd een speciale tournee door dit gezelschap zal worden ge maakt, worden vervangen door Kees Pruis. Naar verluidt zijn er onder handelingen gaande tusscben mevrouw Bouwmeester, leidster van de Bouwmeester-revue, en Lju Bandy, welke er reeds toe zouden hebben geleid, dat voor bet volgend seizoen een enga gement van Lou Bandy bg dit gezelschap verzekerd is, daD wel dat een gezelschap, waarin Lou Bandy de Hoofdpersoon is, zal worden gevormd en optreden onder auspiciën van de directie der Bouwmeester-revue. Niet onwaarschijnlijk is het, dat Lou Bandy dit contact met de Bouwmeester-revue heeft verkregen, omdat men daar reeds geruimen tijd heeft uitgezien naar oen kracht, die Buziau zou kunnen vervangen, indien deze revuespeler het voornemen te kennen zou geven het tooneel vaarwel te zeggen en van zijn rust te gaan genieten. In dit verband wordt het zelfs aanne melijker dat juist is, hetgeen naar het „Alg. Hdbl." zegt reeds verluidt, dat Buziau voor nemens zou zijn voor het komend seizoen niet meer te contractee ren en zich reeds na het thana ten einde gekomen speelseizoen terug te trekken in de rust, welke ook om gezondheidsredenen weu» ■chelijk heet te zijn.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3