Gemengd Nieuws. werk ter harte gaat, om zich met bijzonderen ernst af te vragen of er in alle kringen genoeg gedaan wordt om van het toen uitge strooide zaad het volle profijt te hebben, om althans te bevor deren, dat er zoo min mogelijk van verloren gaat. Was uit de eerste vredescon ferentie het Hof van Arbitrage voortgevloeid, met als plaats van vestiging 's-Gravenhage, het vredesverdrag van Versailles bracht den Volkenbond en met dezen het Permanente Hof van Internationale Justitie, dat even eens zijn zetel zou hebben in onze residentie, en wel in het een jaar voor het uitbreken van den wereldoorlog ingewijde Vre despaleis. Dit paleis heeft te midden van alle wereldstormen en -branden zijn groote betee- kenis ten volle weten te hand haven, in zijn functie van inter nationaal rechtspaleis. Spreker eindigde ongeveer als volgt Het blijve zoo als het thans is dat men ons in Nederland bereid weet om, zoo dikwijls men daar aan behoefte mocht meenen te hebben, op den weg naar die idealen voor zooveel in ons ver mogen ligt de diensten te be wijzen, die men van ons zou willen vragen. Dan zal men kunnen zeggen, dat uit de eerste vredsconferen- tie, waarnaar heden onze bijzon dere belangstelling uitgaat, blij vend nut is voortgesproten voor Nederland en de wereld beide. Daarna sprak mr. M. J. van der Flier, voorzitter van de propa- gandacommissie der Haagsche afdeeling, over „Internationale arbeid en rechtspraak ten tijde der eerste vredesconferentie en haar latere ontwikkeling". Na afloop van de samenkomst maakten vele aanwezigen gebruik van de door dr. Jac. ter Meulen, bibliothecaris van het Vredespa leis, geboden gelegenheid tot be zichtiging van de Grotius-collec- tie, welke zoo juist met een nieuwe belangrijke uitgave is verrijkt. H M. d« Koningin bezoekt de kustversterkingcii. Zaterdagmorgen heeft H M. de Koningin in een open auto langs de zeekust van Scheveningen tot Hoek van Holland een tocht ge maakt ter bezichtiging van de verdedigingsmiddelen. H.M. was vergezeld van Haar hofdame freule Van Asbeck en Haar ad judant, majoor Phaff. Bij de Scheveningsche haven werden demonstraties gegeven met zware mitrailleurs, pantsergeschut en mortieren. Verder werden de zoeklichten bezichtigd en woonde H.M. een oefening bij van een detachementtorpedisten in vletten. Op de Boulevard werd een grens- compagnie jagers en een gedeelte van het grensbataljon grenadiers geïnspecteerd. Vanaf het radiostation aan den Kranenbu-gweg reed H.M. naar Kijkduin en verder via Ter Heide naar Hoek van Holland, ter be zichtiging van hetgeen daar ter plaatse in het belang der kust verdediging js verricht. Minister Da Wilde Is afgetreden. De Regeertngspersdienst deelt mede, dat bij K. B. van 19 Mei 1939 no 1 ten eerste op zijn verzoek eer vol ontslag is verleend als minis ter van Financiën aan den heer mr. J. A. de Wilde, met dank betuiging voor de vele en ge wichtige diensten den lande in deze moeilijke tijden bewezen; ten tweede tijdens ontstentenis van een minister van financiën het beheer van het departement van financiën ad interum opge dragen is aan den minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den raad van ministers, den heer dr. H. Col ij n. Gistermorgen om half tien heeft de afgetreden minister af scheid genomen van de hoofd ambtenaren en chefs van de af- deelingen van zijn departement, die zich daartoe verzameld had den in de kleine balzaal van het gebouw van het departement van algemeene zaken, dat aan dat van het departement van financiën grenlti Het bexoek ran H M. de Koningin aan de Belgische hoofdstad. Bij het ter perse gaan van dit nnmmer zal onze Koningin haar intrede doen in Brussel. Door den burgemeester van Brussel is de volgende procla matie aangeplakt Medeburgers „De Koningin der Nederlanden, de uitnoodiging van den Koning der Belgen beantwoordend, zal Dinsdag 23 Mei in onze hoofdstad aankomen en zal er tot den vol genden Vrijdag verblijven. De Brusselsche bevolking zal de geëerbiedigde Vorstin van een broedervolk hartelijk ontvangen. In de huidige omstandigheden voelt België dat het meer dan ooit met dit volk vereenigd is door de banden van een nauwe en oprechte solidariteit. Bevlaggen wij de gevels onzer woningen tijdens die gelukkige dagen en dat, overal in de feest vierende stad, de Belgische en de Nederlandsche kleuren vroolijk wapperen, ter eere van Koningin Wilhelmina". Brussel, 17 Mei 1939. (w.g.) De burgemeester, ADOLPHE MAX. Het gevolg van H.M. zal als volgt zijn samengesteld. Mevrouw C. M baronesse van Tuyli van Serooskerken, geboren Jonkvrouw Boreel, grootmeesteres van H.M. de Koningin; Jonkvrouw D. H. van Tets, eerste hofdame; Gep. luitenant-Generaal-titulair J. H. F. graaf du Monceau, opper- ceremoniemeesteren grootmeester van HM. de Koningin; gep. vice- admiraal-titulair F. Bauduin, ad judant-generaal, chef van het militaire huis; mr. J, H. L J. baren Sweerts de Landas Wyborgh, kamerheer; de generaai-majoor- titu'air jhr. W. C M. de Jonge van EHemeet, adjudant, en de eerste luitenant A. J. F. M. Egter van Wissekerke, ordonnans-off. Voorts zal H.M. vergezeld zijn van den minister van buitenland- sche zaken, mr. J. A N Patijn en den directeur van het kabinet der Koningin, jhr. mr. G. C. W. van Tets van Gmidriaan. Tenslotte is H M. de Koningin nog vergezeld van haar lectrice, mej. T. van Rijn van Alkemade. Minister Patijn zal vergezeld zijn van mr. J. M. A. H. Luns, gezantschaps-aftaché, werkzaam aan het departement van buiten- landsche zaken. De Koning van België wacht de Koningin aan het station op met verschillende militaire en ci viele autoriteiten. De Koningin begeeft zich ver volgens, vergezeld van den Ko ning, naar het paleis, waar zij te 7 uur aankomt. Aldaar wordt de eerewacht geïnspecteerd, Te 19 uur 30 zal de Koningin tM corps diplomatique, bij het Belgische hof geaccrediteerd, ont vangen. Te 20 uur 30 heeft ten paleize pen gala-diner plaats, dat de Koning der Belgen aan Hare Majesteit aanbiedt. Óp 24 Mei zal de Koningin zich te 10 uur 10 naar de Ko ninklijke grafkelders te Laeken begeven. Na terugkeer ten pa leize te Brussel vertrekt Hare M-ijesteit te 1130 uur naai het stadhuis aldaar, waar receptie zal worden gehouden. Ten paleize teruggekeerd, ver trekt H.M. te 13 uur 15 naar het kasteel te Laeken, waar te 14 15 uur een garden-partij zal plaats vinden in de wintertuinen van het kasteel. Te 21.26 uur vertrekken de beide souvereinen naar het Theatre Royal de la Monnaie, waar te hunner eere een gala- soirée wordt gegeven. Op 25 dezer begeeft zich de Koimgin met den Koning te 10 55 van het Gare du Nord naar Luik. Na de eerewacht te hebben geïnspecteerd, die aan het station is opgesteld, zullen de vorstelijke personen met een jacht over de Maas varen naar het terrein van de internationale tentoonstelling voor watertechniek te Luik en na aankomst te 14 uur zullen Hunne Majesteiten het Nederlandsche paviljoen en de verdere tentoon stelling bezichtigen. Om 15 uur vertrekken beide souvereinen we der naar Brussel. Te 16 35 zal de Koningin zich begeven naar de Nederlandsche legatie, alwaar hoogstdezelve een receptie zal houden voor de Hol- landsche kolonie. Te 20,15 uur zal de Koningin in het gebouw der Nederlandsche legatie een diner aanbieden aan den Koning der Belgen, den graaf van Vlaanderen en verdere ge- noodigden. Na afloop hiervan zal te 22.15 uur een soiree wor den gegeven. Op 26 dezer zal de Koningin te 11 uur B.T. de terugreis aan vaarden en te 1.45 uur in Den Haag aankomen. Dank zij de radio zullen dui zenden in de gelegenheid zijn op intense wijze met dit bezoek mee te leven. Gift van Prinses Juliana Het Nationaal Fonds voor bij zondere nooden maakt met groote dankbaarheid melding van de ontvangst van een belangrijke gift van zijn eerevoorzitster, H. K. H. Prinses Juliana. Arabische schimmels voor de Koningin. De Koningin heeft evenals drie jaar geleden Arabische schimmel- hengsten van den Imam van Yemen ten geschenke gekregen. Toen waren het er vier stuks, nu twee. Het zijn ais rijpaarden afgerichte schimmels. Op Het Loo zullen zij ook geoefend wor den in het rijden voor den wagen. AXEL, 23 Mei 1939. De nummering van de geldig verklaarde alhier voor de raads verkiezingen op 14 Juni a.s. in gediende candidatenlijs.en had het volgende resultaat; 1. Anti-Revolutionaire Partij. 2 S D A P 3. Lijst Van 't Hoff. 4. R.-K Staatspartij. 5. Staatk. Geref. Partij. 6. Chr. Hist. Unie. 7. Lijst 't Gilde. Het onderzoek naar den om vang der verduisteringen, dat door de provinciale griffie wordt inge steld, is nog niet beëindigd. Gebleken is echter reeds dat het totale bedrag der gelden dat de ontvanger-griffier zich heeft toe geëigend, de f 20.000 aanmerkelijk overschrijdt. Mnziebconcours te Nieuwvliet Zondag werd te Nieuwvliet het bondscor,cours van den Bond van Muziekverenigingen in Z.-VI. W. D. gehouden, waaraan door 11 verenigingen werd deelgenomen. De jury bestond uit de heeren Eduard Flipse, dirigent van het Rotterd. Philharm. Orkest en D. Speets, hoofdleeraar aan het Am- sterdamsch Conservatorium. De uitslag luidde 3e afd. Eik naar zijn krachten, St. Kruis, 2e pr. met 170 p. 2e afd. Nut en Genoegen, Nieuwvliet, le pr. met 194'p Oefening baart kunst, Hoofdplaat, 3e pr. met 158 p. leafd. Eendracht maakt macht, Groede, le pr. met 198 p.; Uit het volk, voor het volk, Breskens, le pr. met 206 p.Eendracht maakt macht, Watervliet, 2e pr. met 180 p.; Kon. Muzieksocieteit Aardenburgsche Fanfare, Aarden burg, le pr. met 192 p.Veronica, Zuidzande, le pr. met 203 p Eere-afd. Harmonie, Biervliet, 2i pr. met 186 p.; Harmonie te Oostburg, le pr. met 230 p. Oefening kweekt kunst, Schoon- dijke, le pr. met 193 p. Oostburg ontving den zilveren wisselbeker en den zilveren lau wertak. De overige extra prijzen werden in deze volgorde gewon nen door de vereenigingen uit Breskens, Zuidzande, Groede, Nieuwvliet, Aardenburg en Bier vliet. Des avonds werden door een zestal vereenigingen nog concerten gegeven op een geplaatste kiosk Middelb. Crt. Zeeland Furnishing Mills Zee- landsche Meubelstof Fabr., Clinge, Nieuw-Namen, weverij meubel stof en tapijten Eigeraar: H. J. Bogaert. Wijzigingen J. I. de Bruijne, IJzendijke, tim merbedrijf; P J Buijsrogge, Hulst, rund- en varkensslagerijGebr. Calle, Terneuzen, schildersbedrijf; P- J de Cuijper, Eede, handel in kolen en andere brandstoffen A. J. Klaassen, Terneuzen, apo theek „Cornu Cervi" Jos. de Maagd, Hengstdijk, comm. in land bouwproducten Naeije's Meubel- handel „Het Gezellige Huis", Terneuzen en Axel, handel meub., lampen, kachels enz.D. Scheele Azn Terneuzen, graan en kunst mesthandel; Petrus Termont, ijzen- dijke, comm. en handel in granen L. Wiskerke, Terneuzen, assur.- bedrijfOmer van Waes, IJzen- dijke, handel in en export aard appelen, zaaigranen en vlas; P. Zonnevijlle, Oostbuig, schilder. Opheffingen Baert Co., Graauw, café Ccöp. Aank. vereen. „Terneuzen"; Coöp. Ver. tot het aank. en be schikbaar stellen van dekhengsten „Ons Belang" G.A., Schoondijke P. de Jonge, Axel, meiselaar en aannemer. Het museumpje: „DeAxel- sche Boerenkamer" heeft zich al in een druk bezoek mogen ver heugen. Meer dan 1200 personen hebben haar bezocht. Maar nog altijd zijn er enkele Axelaars, die de gelegenheid niet gehad hebber, een bezoek aan de Boerenkamer te brengen. Daarom heeft het „Comité voor de Axelsche Boe renkamer" in haar laatste ver gadering besloten, de Boeren kamer open te stellen op Maan dag a.s., waarbij dan personen voor rondgeleide aanwezig zul len zijn. Ook op den dag der Gemeente raadsverkiezing zal op veler ver zoek de Boerenkamer geopend zijn. We verwijzen ook naar de desbetreffende advertentie van V.V.V. in dit nummer. Door verschillende omstan digheden (het weren van buiten- landsche arbeidskrachten en het groot aantal jonge arbeiders, dat zich in militairen dienst bevindt) is thans in den aanvang van het seizoen de vraag naar arbeids krachten in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen reeds groot. Dienten gevolge rijden vanaf heden dage lijks twee autobussen met arbei ders uit onze gemeente daarheen voor het verrichten van land arbeid. Bij de Geref. kerk le Hoek is beroepen cand. F. Pijlman, hulpprediker te Vlissingen. Faillissement. Door de rechtbank te Middel burg is in staat van faillissement verklaard Arthur J. Antheunis te Axel, handelende onder de firma Verkoopcentrale voor Nederland en Koloniën Van den Bussche, Du Cloy Co., gevestigd te Axel. Rechter commissaris Mr. C. E. Muller. Curator Mr. G. Tichelman te Terneuzen. De verduistering te Oesfbarg. De ontvanger-griffier van den polder Groede en Baanst, J. Ph. C. te Oostburg, die onlangs ge arresteerd is in verband met door hem gepleegde verduisteringen, is door de rechtbank te Middel burg failliet verklaard, Onderhoud militaire gebouwen Dinsdag werd aan het gebouw der Genie te Vlissingen aanbe steed het onderhoud der militaire gebouwen in Zeeland, waarvoor als volgt werd ingeschreven J. Wattel, Middelburg f 19 800 L. Buten, Andijk 18 980 L. Ahn, Vlissingen 18.125 P. Nieuwelink, Terneuzen, 17.500 J H. Rijnberg, 17.100 G. Hollema, Middelburg, 17 00C J. van 't Hoff, Hoek „16 900 J. M. Dekker, Hansweert 16 888 J. Wisse, Axel 16 098 Gebr. v.d. Poel, Lamsw. 15 800 P. Daanse Wz., Ooslburg 15 690 P. F. Voet, Kloosterzande 15 580 F v.d. Klippe, Vlissingen 15 450 J. M. Goedemond, 15.444 S J. Mielen, Terneuzen 14 740 G. Leijs, Kapelle 14 310 Distrfcts-arbnldsbeurs voor Zeeuwneh Vlaanderen. Op het eind der maand April bedroeg het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch- Vlaanderen Aardenburg 12, Axe! 139, Bier vliet 74, Breskens 78, Clinge 70, Eede 1, Graauw 104, Groede 13, Hoek 157, Hontenisse 117, Hoofd plaat 29, Hulst 08, Koewacht 15, Nieuwvliet 2, Oostburg 51, Over slag 5, Philippine 31, Retranche- ment 15, Sas van Gent 87, St. Jansteen 100, Schoondijke 25, St. Kruis 1, Sluis 56, Vogelwaarde 150, Waterlandkerkje 2, West- dorpe 91, IJzendijke 40, Zaamslag 142, Zuiddorpe 38, Zuidzande 6, Terneuzen 548; totaal 2257, w.o. 1310 landarbeiders. Handelsregister. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z.-Vlaanderen I te Terneuzen, hadden de vol gende inschrijvingen plaats: J. de Bruijne, Oostburg, schilder, handel in verfwaren, behangsel papier en glas. Eigenaar: J. S. de Bruijne. Pijck's Klompen, IJzendijke, Venn. Eigenaars filiaalP. J. en Th. A. Pijck, L. Lecluijsse. Izaak Verpianke, Aardenburg, schilder, behanger, handel in verf waren en behangselpapier. Eige naar I. J. Verpianke. J. de Wilde, Oostburg, Nieuw» straat 40, Fouragehandel, Natuurverschijnsel. Zondagavond om ongeveer tien minuten voor half tien is in ver schillende plaatsen van ons land, met name in de provincies Zee land, Noord Brabant, Utrecht en Noord-Holland een merkwaardig hemelverscb jjasel waargenomen, dat in het algemeen beschreven wordt als een orauje gele of groene vuurbol met een lange staart, waaruit vonken en vlam men schoten. De bol bewoog zich in schuine richting naar de aarde toe, om acuter den norizon te verdwijnen. Op grond van gedane mede- deelingen sprak dr. Cannnginter, Hoofddirecteur van het K.N M.L net vermoeden uit, dat het hier betreft een gloeiende meteoor van bijzondere grootte, welke boven de aarde is uiteengespat. Eerst na vergelijking van de verschillende waarnemingen, zoowel hier te lande als in het buitenland, zal het mogeljjk ejjn de plaats in de hemelaimosteer te bepalen, waar het verschijnsel is opgetreden. Het K.N M I ziet gaarne schrif telijke rapporten tegemoet, waar in het hemelverschijnsel zoo nauwkeurig mogelijk wordt be- senreven en waarin vooral op gave wordt gedaan vau de he- melrichting waarin men het ver- scojjusel heeft gezien. Ook in onza gemeente is het natuurverschijnsel door verschil lende personen waargenomen. Vader als verdacht van mishan deling van zijn zoontje aangehouden. Een tragische gebeurtenis, die Maandagmiddag laat bekend werd, heeft zich in een woning aan de Govert Fiinckstraat te Amsterdam afgespeeld Een jong echtpaar, waarvan de man 21 en de vrouw 19 jaar is, had een jongetje van vyftieo maanden. Dit kindje is Vrijdag onderzeer verdachte omstandigheden dood in zijn bedje gevonden. De politie heelt den vader in arrest gesteld. De jonge vader was opgeroe pen voor militairen dienst en reeds eenige maanden onder de wapenen. Op geregelde tijden kwam hij thuis, zoo ook Vrijdag avond j.i, Op dit tijdstip was de vrouw afwezig. Toen zjj later op den avond thuiskwam, vond zij het jongetje levenloos in het bedje liggen. Het lag gedeeltelijk onder een kussen en had een eemgszins blauwe gelaatskleur. De geroepen geneesheer stelde de politie van het overlijden in kennis, wijl hij de doodsoorzaak niet kon vaststellen. De politie begon een onderzoek. Vader en moeder werden langdurig onder vraagd en al spoedig kwam vast te staan, dat de vader het kindje reeds herhaaldelijk had miihan< deld,

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2