Last van Uw zenuwen? Mjjnhardt's Zenuwtabletten Binnenland. Landbouw. terwijl de onderstellen der wagons zoo geconstrueerd zijn, dat de heele koninklijke trein op een veerpont kan rijden, zonder dat de passagiers behoeven uit te stappen. Men hoopt den trein gereed te hebben, voordat Ko ningin Wilhelmina België bezoekt. Spanje viert de overwinning De overwinningsfeesten in Spanje, die twee dagen zullen duren, zijn officieel in den afge- loopen nacht begonnen. Te mid dernacht werden op alle berg toppen des lands vuren ontstoken als symbool van de zuivering van Spanje. Te Madrid zullen de feestelijk heden een drievoudig karakter dragen militair, godsdienstig en diplomatiek De militaire plech t'eheid omvat een d fi van 220.000 man onder wie 15 000 Iidlianen en 2500 Du'tschrrs. De godsdienstige pl'Chtighfid zal Zaterdag plaats virden in dr k> rk van St Barhera in den vorm van een Te Deum onder leiding van kardinaal Goma, den primaat van Spanje. Frarco zal daarbij als da' kbetuiging zijn degen aai G"d aa' bieden. De diplomatieke plechtigheid zal des middags gehouden worden. Men weet nog niet of Franco de van hem verwachte redevoering zal uitspreken. Spoedig weer opgewekt en ge kalmeerd met Gistermiddag heeft H. M. de Koningin in gezelschap van H K H Prinses Juliana de deelnemers aan den NJ.V -marsch gadegeslagen op de Laan van Clingendaal te Den Haag. H. M. bleef tot de laatste deelnemers voorbij getrok ken waren. Het stemmen bfj volmacht door militairen. In de Staatscourant zijn de uitvoeringsvoorschriften gepubli ceerd, verbandhoudende met het door de Eerste Kamer der Staten- Generaal aangenomen wetsont werp, houdende voorschriften be treffende het stemmen bij volmacht door militairen bij de in 1939 te houden verkiezingen voor de ge meenteraden. De aandacht van de kiesge rechtigde militairen bij de zee-en landmacht wordt er op gevestigd, dat, voor zoover zij buiten hun woonplaats in werkclijken diens> zijn, voor hen thans gelegenheii bestaat bij deze verkiezingen bij volmacht te stemmen. Het hang dus van henzelf af, of zij al dai met aan die verkiezingen zullei kunnen deelnemen. Een vlotte gang van zaken zal worden be- \orderd, indien de militairen zich onmiddellijk bij den door of van wege den munster van defensie \oor de uitvoering der wettelijke regeling aangewezen officier mel den en formulieren voor indiening van het verzoekschrift om bij volmacht te stemmen aanvragen. Wordt niet binnen enkele dagen van de door den wetgever ge boden gelegenheid gebruik ge maakt door de wettelijke forma liteiten te vervullen, dan is d< mogelijkheid niet uitgesloten, da. het door den militair in te dienei verzoek om bij volmacht te moger stemmen, het beoogde gevolg niei zal hebben. Piaksterverlof voor militairen. De commandant van het veld leger heeft bepaald, dat aan het personeel, niet behoorende tot de buitengewone oproeping uitwen dige veiligheid", ter gelegenheid van de Pinksteren, Zaterdagmid dag 27 Mei na afloop van dei dienst voor de helft der aanwezigt sterkte bewegingsvrijheid kaï worden verleend tot Maandag avond 29 Mei a.s. De andere helft van het perso neel krijgt een hiermede overeen komende bewegingsvrijheid van Zaterdagmiddag 3 juni tot en mei Maandagavond B Juni, De Z.L.M. Aan het kort verslag van de dezer dagen gehouden vergade ring van bet Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij te Goes, ontleenen wij het volgende BH den aanvang der vergade ring dankte de voorzitter, dhr mr. P Dielemao, voor de talrijke nlijfcen van medeleven, welke ij tijdens zun ziekte en herstel 'an vele zijden mocht ontvangen In de vergadering kwamen om ae volgende onderwerpen m bespreking Een der maatschappijen van landbouw heeft de aandacht van eet Lmdbouw Comi'é gevestigd op ae h.i. ODgewenschte toestand lat de grasverkoopingen buiten de Pachiwet vallen. E genaren van grasland, die zich niet aan de Pachtwet willen onderwerpen, zullen er wellicht toe overgaan in toenemende mate bun land in de grasver koopingen te brengen, waarbn veelal buitensporige prjjzen ge boden worden. Met alleen wor den de belangen der gebruikers van deze landerijen hierdoor geschaad, maar ook uit algemeen oogpunt is dit te veroordeelen, laar het grasland, waarvan de vrucht op stam verkocht wordt, op den duur in waarde teruggaat. D« meest afdoende oplossing zou wellicht zijn, dat ook op overeenkomsten inzake verkoop van gras op stam de Pachtwet van toepassing werd verklaard. Boewei in Zeeland grasverkoo pingen weinig plaats vinden en regeling hiervan voor deze pro vincie van weinig belaog is, leelt het D. B de zienswijze van voornoemde maatschappij. De Inspecteur van den Land bouw en bet Landbouwonderwijs oeeit een ouderzoek ingesteld naar bet aantal leerkrachten, dat m elke provincie bescnikbaar is voor het middelbaar en lager landbouwonderwijs. Hierbij is gebleken dat alleen in de provincie Zeeland een tekort aan land- en tuinbouw- onderwijzers bestaat. Getracht zal worden in dit tekort zoo spoedig mogelijk te voorzien. Het D. B. besloot de aandacht van de ouders op het platteland te vestigen op de mogelijkheid van opleiding der meisjes toi landbouwhuishoudleeraresaan de Landbouwhuishoudschool te De venter. B isloten werd de Belasting commissie der ZLM te verzoe ken advies uit te brengen over de belastingvoorstellen, welke de Regeering aanhangig heett gemaakt bij de Staten Generaal Het Landbouw Comité heett een Landelijke commissie van Beraad ingesteld, welke deze organisatiezaladviseeren omtrent de vraag of de tijd gfë'gend is om langs wettelyken weg het aankocpen van landerijen uit een oogpunt van geldbelegging tegen te gaan en te bevorderen dat de eigenaar zijn bezit, zelf exploiteert. Het D. B besloot als vertegen woordiger aan te wijzen de heer A. I. Leenhouts te hetranche- ment. De ZLM. heeft eertijds via het Landbouw-Comité de Regee ring verzocht de niet-benutte suikerbietengarantie over te schrijven op een volgend jaar. Het College van Regeerings- commissarissen heeft thans aan de centrale landbouworganisaties bericht gezonden dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan, daar het doel der garantiebepa- liog is dat een zekere oppervlakte met suikerbieten zal worden be- teeld en niet dat een bepaalde, vooruit vastgestelde bietsuiker zal worden geproduceerd. Een schrijven werd aan het Landbouw Comité verzonden, waarin uitdrukkelijk wordt vast gesteld, dat het primaire doel vug de» biateaitsuQ niet is hit in stand houden van den ver bouw eener bepaalde oppervlakte met suikerbieten, doch een veel wijdere strekking heeft, n.l. het in stand houden van de suiker productie in haar geheel, du» zoowel van de suikerbietenteelt als van de suikerindustrie iD Nederland. Verzocht werd dezp zienswijze ter- kenms van het Col'ege van RpgepriDg8commissari88en te brengen De 3 Centrale Landbouworga nisaties hebben een schrijven aan den Minister van Defensie ge richt, waarin wordt verzocht te willen bevorderen, dat bij de paardenvorderingen een aantal der beste fokpaarden van de paardenvordering worden vrij gesteld, evenals dit in België geschiedt. Tevens is verzocht de paarden vorderingen zooveel mogelijk in verschillende gemeenten te doen plaats vinden, waardoor wordt voorkomen, dat alle op een be drijf aanwezige paarden worden gevorderd. Het D.B nam met instemming kennis van bet besluit van den Minister van Financiën, dat geen omzetbelasting verschuldigd is voor zelt gemeste en geslachte varkens uitsluitend voor eigen gebruik. Het D B. heett bericht ontvan gen dat opdracht is gegeven de brug bij Othene bij Terneuzen voor het verkeer vrij te geven. Het D.B. heeft zijn bevreem ding uitgesproken over de stop zetting der denaturatie van consumptie aardappelen behoo rende tot de A-rubriek. Het acht deze regeling onbillijk, daar de verbouwers van deze aardappelen dezelfde teelthetfiag hebben betaald als de telers van andere aardappelraBsen, Een desbetreffend verzoek is by bet Landbouw Comité inge diend. In verband met de schade welke door eenden wordt aan gebracht aan de gewassen heüt het D B verzocht pogingen in het werk te stelleD de jacht op eeDden te rio'-n openstellen op 1 Juli 1939 AXEL, 19 Mei 939. Dinsdag werd te Zaamslag, vanwege den Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond, afd. Zeeland, de jaarlijksche vergadering ge houden. Te 11 uur opende de voorzitter, dhr. A. L. Louws te Oostkapelle, na het zingen van Ps. 66: 1 en het voorlezen van Jesaja 28, de vergadering en heette alle aan wezigen hartelijk welkom, waarna eenige woorden werden gewijd aan het overlijden van dhr. J. A. Dominicus, die zooals bekend, zeer veel voor dit verenigings leven heeft gedaan. Vervolgens hield hij een refe raat over „De leerschool". Na den wensch te hebben uit gesproken, dat dezen dag verder tot eere Gods mocht verloopen, bracht de secretaris het jaarver slag uit. Volgens dit jaarverslag bleek het, dat er nog veel propaganda voor de organisatie moet gemaakt worden. Hij riep dan ook ieder der aanwezigen op hieraan zoo veel mogelijk mee te helpen. Hierna bracht de penningmees ter zijn verslag uit, die hoopte dat de kaspositie evenals dit jaar, in de toekomst nog versterken zou. Hierna was het woord aan den spreker, dhr. Ir. J. W. Bakker van Heemse, die sprak over de „geestelijke stroomingen en de organisatie". Vervolgens was het woord aan dhr. C. de Putter, voorzitter der afd. Zeeland van den C.B.T.B. Hij spoorde de aanwezigen aan, den inhoud van de rede van dhr. Ir J. W. Bakker ter harte te nemen. Wij hebben onze taak en beginsel uit te dragen door de gansche wereld en dit in de rechte be trekenis. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat er een jonge schare is. waar de toekomst op zal kun- en bouwen. Nadat ook door dhr. A. Vinger ling als vertegenwoordiger van den Ned. Chr. Landarbeidersbond waardeerende woorden waren ge sproken, werd de vergadering door Ds. Kok van Zaamslag ge sloten, waarna men zich vereenig- de aan den gemeenschappelijken maaltijd, waai het gezellig toeging. Hierna werd een rijtoer ge houden door Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Gereden werd van Zaamslag-Kraag-Val, naar het be- drijf van dhr. Jac. van de Ree. Na dit te hebnen bezocht, rped men via Zaamslag—Axel naar Hulst, waar de R K. keik en de Oudheidskamer werd bezocht. Hierna reed men terug over Axel naar het bedrijf van dhr. C. de Putter. Vervolgens werd naar Terneuzen gereden om de gasten van den overkant der Schelde een vaarwel toe te roepen en de s'toet ontbonden werd. f Ang. de Volder. Op 85jarigen leeftijd is Dinsdag te Stoppeldijk overleden de heer August de Volder, oud-hoofd der school te Hengstdijk. Bij het vernemen van dit be richt rees voor ons als een schim uit het verleden de forsche figuur van den heer de Volder, de oude heer met grijzen baard, die bij de vele oud-leerlingen van de Rijks normaallessen alhier nog levendig voor den geest staat. De tijd, dat de Axelsche Nor maalschool als het ware de H.B S. was van Oost Zeeuwsch Vlaan deren, ligt verre achter ons en de heer de Volder, die hieraan vele jaren als leeraar in rekenen zijn beste krachten heeft gewijd, heeft alle collega's, die tegelijk met hem aan de Normaallessen waren verbonden, in leeftijd ver over troffen. Niet weinig heeft zeker tot de populariteit van den heer de Vol der bijgedragen, dat hij in wezen en uitdrukkingeen echte Zeeuwsch Vlaming was, die in al zijn doen en laten deed uitkomen, dat hij zijn eerste levensjaren niet „boven den Moerdijk" had gesleten. Voorts gaf de heer de Volder nog op 69jarigen leeftijd les in wiskunde aan den cursus voor hooidacte te Hulst) Bui>j 75 ci. Bij Apnth eri Urut. wascht Uw goed prachtig wit - geen witter wit dan Persil-wit - want Persil is samengesteld uit de allerbeste grondstoffen Persil spaart Uw goed, omdat het voorteere weefsels zoo nadeelige wrijven en boenen op een waschbord achter wege kan blijven. Uw goed gaat dus, in Persil gewasschen, veel en veel langer mee. Persil spaart geld; op ieder pakje bevinden zich spaarzegels, welke op geplakt kunnen worden op een spaar- zegel-verzamelkaart van de Persil-pro- ducten, waarvoor U, indien deze is volgeplakt, een gulden van Uw winke- lier ontvangt. Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht. E. Ostermann Co's Handel Mij. N.V., Amsterdam -

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 4