HERBERT STANLEY Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen, No. ia VRIJDAG 19 MEI 1939. 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. MENSCHENKENNIS Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels PU Cent; vt.ui eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden aar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Er is in onze samenleving een schrikbarend tekort aan menschen- kennis. Wat de gemiddelde mensch van zijn naaste begrijpt gaat niet door de buitenste laag van zijn bestaan heen. Onze levenswijze sluit intimiteit uit. Wij dragen allen een masker, waarachter zich, verborgen voor onze omgeving, een heel ander leven afspeelt dan het masker willekeurig of onwillekeurig sug gereert. In den omgang met onze medemenschen plegen we ons zelden bloot te geven. Onze aandoeningen houden we zooveel mogelijk in ons innerlijk opge sloten. De gedachten, welke we uiten, zijn vaak misvormingen van gemoedsbewegingen, welke val- sche scnaamie verbiedt te open baren. Het liefst spreken we over zoogenaamde neutrale onder werpen, of we houden onszelf en anderen zoet met flauwe spelletjes. Bridgen schijnt tegenwoordig voor velen een soort van verdoovings- middel te zijn, dat hun de pijn der gtïsoleerdhtid en der ver veling tijdelijk wegneemt. De mensch verdraagt geen afzondering, geen eenzaamheid. Door de eeuwen heen is hij altijd geweesteen deel van een gemeenschap, een cel van een groot geheel. Uit dat geheel gesneden moet deze cel nood wendig gaan kwijnen of woekeren. Ze is er niet op gemaakt om op en uit zichzelf te bestaan. Ze verliest de voorwaarde van haar gezonde groei en haar bestem ming, zoodra ze het innige con tact met de gemeenschap ontbeert. Is het dan een wonder, dat er in onzen tijd zoo naamloos ge leden wordt? Dat er zooveel pessimisten, futloozen, zenuw zieken zijn Dat de gestichten voor psychisch ontspoorden en beschadigden van allerlei slag aan overbevolking dreigen te gaan lijden. En onze samenleving grauw en zielloos werd Wij zien de menschen om ons heen, onze bloedverwanten, onze FEUILLETON door H. Knibbs 27) Het licht van hun vuurtje scheen nauwelijks tot aan den tegenover- liggendeu oever. Hij kon den boeg der kano bijna raken, als zijn hand uitstak Zou Rumpus de spaDuing nog veel langer kun nen verdragen, zonder te gaan Drommen ot blaffou E zou hij zonder leven te makeD de kano kunnen omdraaien, te water laten en er vandoor gaan, zonder dat ze het bemerkten. Rumpus zou zeker aan het vecmen slaan, zoodra een der Indianen een aanvallende bewe ging maakte. Stanley's hart barstte bjjna van vreugdevolle opwinding, toen hy den roeiriem en het geweer, vaag tegen bet witte zand atstekend, onder de kano zag liggen. Ais hy dat geweer grijpen kon Opeens gromde Rumpus. Zijn nek zoover mo gelijk uitrekkend kon Stanley op den oeverrand, vlak boven zich, de gedrongen gedaante van Jo Abak ottderseboideu. De halfbloed vrienden en kennissen hun leven leven. Wat begrijpen we daarvan Wal beseffen we van hun ver borgen strijd, hun verzwegen geestelijke pijn en hun heime lijke zonden We zien hen handelen, we hooren hen spreken; we nemen waar, waarin ze be lang stellen, wat ze lezen. Wat begrijpen we van de psychische gesteldheid, de aandoeningen, de driften, de verlangens en begeer ten, welke achter dat alles ver scholen liggen Als we er niets van meenen te begrijpen, slaan we niet zelden de plank volko men mis. Toch beoordeelen we onzen mede-mensch naar al zijn uiterlijke manifestaties gewoon lijk te beslister naarmate we er minder wijs uit kunnen. We staan met een domme lichtzinnigheid klaar, om hem te veroordeelen, schreeuwen onze vonnissen even licntzinnig van de daken en heb ben er geen vermoeden van, hoe onrechtvaardig, ja, soms misdadig dat is. Hoeveel leed, hoeveel zorg en ongemak zou er "in onze samen leving niet ontstaan door dit gebrek aan menschenkennis Hoe groot zou niet onze ontsteltenis zijn, als we eens objectief kon den beoordeelen hoeveel onheil we door onze onbedachtzame en ongefundeerde beoordeelingen van den medemensch stichten Rhe- torische vragen. Maar men ver- diepe zich er eens terdege in liefst aan de hand van eigen levenservaringen. S. v. M. Een uiteenzetting ran Franco Een redacteur van de Popoio d'Italia heeft een onderhoud ge had met generaal Franco, waarin de Spaansche leider verklaarde, dat Spanje op het gebied van leger, vloot en luchtmacht een politiek zal voeren die in over eenstemming is met de oecono- mische middelen van het land en de noodzakelijkheid de territoriale integriteit te handhaven. scheen zijn aanwezigheid nog niet bemerkt te hebben. Weer gromde Rumpus. Hola 1 Iemand daar riep de haltbloed. Stanley deed een sprong vooruit, gooide de kano om en greep het geweer. Met een grauw sprong de haltbloed van den hoogen oever omlaag en zag den loop van het geweer en het doodsbleek* gelaat van Stanley voor zich. Rumpus strekte zijn leden en biet zijn voorpoot ep. Liggen, Rumpus I beval Stanh y. Ao»k riep luide naar zijn mak kers, die uit hun dekeDS kropen en naar den oever gestrompeld kwamen. Handen op I schreeuwde Stanley. De eerste die zich beweegt, schiet ik neer. De kerels schenen de beteeke- nis van zyn woorden te begrijpen, toen ze het geweer dreigend op zich gericht zagen. Stanley lieplaDgzaam ruggelings achteruit tot bij de kano, die by met zyn voet in het water wist te duwen. Dan keerde hy zich plotseling om, riep deD hond naar zich toe, sprong in de kano, die vooruitschoot en in den stroom met zooveel vaart terecht kwam, md'"- HaW* t/a/H- tfljHHARÏÏ Spanje koestert «en vredelie vende gezindheid tegenover an dere landen. De beste garantie voor den vrede is gelegen in een krachtig en machtig leven. De geaardheid van onze grenzen noodzaakt ons groote beteekenis toe te kennen aan vloot en lucht macht. Wat de politiek van het Spaan sche rijk betrof, zeide Franco te wenschen dat de stem van Spanje gehoord zal worden in de be schaafde wereld. Spanje moet zijn beschavingswerk, waarvan het pas getuigd heeft door zijn kruistocht tegen het bolsjewisme voortzetten, doch het wenscht daarmee niemand te verontrusten. Onze opvatting van het Imperium iseen strijd zonder bloedver gieten om de beschaving van het Middellandsche Zee-gebied te verdedigen en te verhoogen. Wat de binnenlandsche politiek betreft zeide Franco te willen breken met het politieke verleden. Alle instellingen zullen in over eenstemming gebracht worden met het hoogste belang van het land in het kader van een „ge organiseerde democratie". Gevraagd naar zijn houding tegenover het Joodsche deel van de bevolking zeide Franco, dal Spanje zeker een Joodsch pro bleem heeft. De Joden, die in Spanje gekomen zijn, zijn voor een goed deel wel katholiek ge worden doch, zoo zeide de ge neraal, „het bloed blijft" en voorts dat er geen Joden waren onder de eerste slachtoffers van de na tionalistische beweging. Ten aan zien van Marokko merkte hij op, dat de Marokkanen Spanje lief hebben en dat Spanje deze loyale soldaten niet zal vergeten. Spanje heeft een toekomst in Marokko.Het zal zich niet meer blootstellen aan het gevaaar van algem. kiesrecht. dat ze begoD te schommelen en gevaar liep te kantelen. Geluk kig lag de reserve-riem ouder de voorste roeibank. Hij greep dien en wist de kano goed in den stroom te brengen. Rumpus miste in zyn sprong de kano en zwom haar achterna. Stanley roeide achteruit eu trok den hond in het bootje. Op den noordelijken oever hoorde Stanley een voortdurend kraken vaa het struikgewas en daaruit begreep hy, dat de India nen hem langs den oever volgden en misschien trachtten vóór te komen door een bocht af te snij den, om in een smal vaarwater hem tegen te kunnen houden. Misschien waren er nog wel gevaarlijke stroomversnellingen, voordat hy aan de breede rivier kwam. Eirst was hy van plan geweest voorzichtig te varen, want al was het te donker om ver vooruit te zien, misschien zou het hem toch wel gelukken boven water uitstekende rotsen te ver- myden, ot er tenminste voor te kunnen zorgen, dat de kano er Diet met zooveel kracht tegen aankwam, dat ze lek stootte. Maar teen hy de Indianen door de struiken hoorde volgen, gat hy er alia veorïiohtigheid aan en Het land begrijpt den Islam. Met de wedergeboorte van het imperiale besef is in Spanje ook de liefde voor Afrika teruggeko men. Franco bracht ten slotte hulde aan de vriendschap tusschen Italië en Spanje en hij wees op de noodzakelijkheid welke voor beide landen bestaat om hun oeconomischebetrekkingen te ont wikkelen. Franco is, naar Reuter uit Rome meldt, voornemens een bezoek te brengen aan Italië, zoodra hij hiertoe in staat zal zijn. Hij wil gaarne kennis maken met den Duce. Koningin Elisabeth als beeldhouwster. Op den Parijschen „Salon" stelt de Belgische koningin-moe der Elisabeth twee beeldhouw werken ten tooneen portret buste van haar gemaal, wijlen koning Albert, en een van den eersten tuinman van het koninklijk paleis te Laeken. Een brief van koning Zogoe aan den Volkenbond Koning Zogoe heeft den se cretaris-generaal van den Volken bond een brief doen toekomen, waarin hij protesteert tegen de gewelddadigheden, die door Italië gepleegd zijn tegen Albanië. Hij verklaart zich al zijn rechten voor te behouden. Het doel van de mededeeling van Koning Zogoe is niet den Volkenbondraad zich te doen bezighouden met de Al- baneesche gebeurtenissen, noch een bespreking daarover uit t lokken op de bijeenkomst van 22 Mei, maar in ieder geval te her inneren aan de overtredingen, die Albanië en het internationale recht zijn gepleegd Duitschland. Havas meldt uit Berlijn Dr. Hupfaner, een hooge amb tenaar der organisatie voor oeco- nomische aangelegenheden der nationaal socialistische partij, heeft op een congres van bedrijfs leiders uit het district Midden- Elbe verklaard, dat er in het Derde waagde er een ongeluk ep, om maar zoo snel mogelijk vooruit te komen. Zijn riem diep in het water stekend, duwde hij zjjo bootje zoo hard hy kon vooruit, alleen afgaande op de vage om trekken van de oevers, die tegen de lacht donker afstaken. De kano kwam tegeD een onder water lie genden rots aas, kreeg een schok en schoof er langs heen. Bij wist haar in den koers te houden en vloog verder stroomafwaarts. T-T kens weer voelde hy hoe de boeg met steenen en rotsen in aan raking kwam, maar wist een ernstigen stoot met een haudigen zwaai van zijn riem te vermydeD. Eindelyk hoorde hy op den oever geen leven meer. Het bosch stond doodstil om hem been en hij hoorde niets dan het kabbelen van het boegwater en het plonsen van zijn riem soms eok het rui- schen van het water tussohen de boomwortels langs den oever door, of langs in den stroom hangende geknakte takken. De doffa om trekken der oevers verwjjdden zich hoe langer hoe verder van elkaar. Eindelijk kwam hy aan een bocht, In den rooden gloed van een groot vuur zag hij, boe de stroom zieb versmalde tot een kaDaal van ileebti enkele meters breedte, Rijk een tekort is van ongeveer twee millioen arbeiders en ander personeel om te voldoen aan de behoeften van het bedrijfsleven. Hij verklaarde, dat men de reser vekrachten zou kunnen mobili- seeren door Duitsche specialisten, die zich nog in het buitenland bevinden, te laten terugkomen. Ook zou er een meer doeltref fend gebruik kunnen worden ge maakt van werkkrachten. Indien de betrokkenen niet vrijwillig hun medewerking zouden verleenen, zou met de noodige gestrengheid moeten worden opgetreden. Een nieuwe koninklijke trein In België. Overal zijn teekenen van ac tiviteit te bespeuren, die min of meer verband houden met het bezoek van koningin Wilhelmina aan België. Oude plannen wordt nieuw leven ingeblazen, nood zakelijke verbeteringen worden sneller uitgevoerd. Zoo is men thans met man en macht bezig een nieuwen koninklijken trein in te richten. Deze geheel metalen trein, groen geverfd met een bies van chroom en een speciaal gebouwde carrosserie, die de onderdeden van het treinstel moet camou fleren, bestaat uit vijf rijtuigen. De eerste wagon bevat een klei nen en een grooten salon en drie vertrekken voor hofdignitarissen, die zich heel gemakkelijk naar den tweeden wagon kunnen be geven. Deze bevat een eetzaal voor vier en een voor twaalf personen en een soort van kan toor. De derde wagon heeft twee slaapvertrekken, elk met eigen bad en een klpinen salon. Ook bevinden zich daar nog twee slaapvertrekken voor hofbeambten en een kantoortje. De laatste wagon is geheel ingericht voor de bediening van den koninklijken trein, welke natuurlijk ook een eigen bagagewagen heeft, welke in stijl is met de rest. De nieuwste vindingen der moderne treintechniek rijn toe gepast. De trein is geheel op een nieuw veersysteem gebouwd, 'u*8chen steile rotspunten ingo- •toren. Daarnaast bevonden zien zandbanken en ondippren, vol waterlelie» eD wier. Hij wist, dat het onmogelyk was de kano over dergelijke ODniepten heeD te krij. gen. Hii had slechts een uitweg en dat w<s de smalle vaargeul tussohen de rolsb oken, die vurig verbcht waren door de honge vlammen van het door Jo Abak aangelegde vuur, S anley kon geen gedaanten naait dat vuur onderscheiden en b-greep, dat ze zich uit vrees voor zijn geweer haddeu verscho len, maar hy vreesde ook, dat ze hem op een andere manier in de val wilden lateD loopen. Hij staar de voor zich uit en hield de kano zooveel hij kon in. Hij zag geen enkele reden om de vaargeul niet door te gaan, maar vreesde toch voor een val. E?en verder zag hij dien daa ook in het licht der laaiende vlammen. Midden over de vaargeul lag een boomstam, die hem den doortocht bektte, Maar bij het vuur was nog geen enkele gedaante te aien. Rumpus kwam rechtop zitten en snoof in het rond snoot nog eens en gromde, Stanley voer tet dicht by den itam en bekeek hem, (Wordt ver»olg4). AXELSCHE COURANT Per stuk 5 ct. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1