Axelsche Courant. Nieuws-en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ne. 11. Vrijdag 12 Mei 1939 Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede B»8cher iIlt,r d„r Britsche versten .ree op reis. ,,i'5e reis van het Engelsche ■aiconingspaar heeft met alleen voor de bedienden van de koninklijke paleizen, voor het personeel van het schip, waarmede het konings paar reist, en voor de Caiadee- sche autoriteiten veel drukte mee- gebracnt, maar ook voor den .beschermheer" van het Engel- scne koningspaar tij lens deze reis sir Albert Canning, van de „Special B.auch" van Scotland Yard. De leiders van dezen dienst staan bekend om hun terughou dendheid. Deze traditie wordt gehandhaafd door Albert Canning, die een schitterende reputatie heeft, maar altijd een min ol meer mysterieus persoon is ge bleven. R eds maanden geleden was hij in de weer, om in samen werking met de geheime politie van Canada en van de Vereenigde Staten de noodige voorzorgs maatregelen te nemen voor een veilige reis van het Engelsche koningspaar. A'bert Canning, die nu vijftig jaar oud is, heeft een leven achter den rug, dat zeker voor verfilming in aanmerking zou kunnen komen. Hij was de zoon van een hande laar, en zijn loopbaan begon met het baantje van agent bij de politie. Zes maanden lang deed hij regelmatig de ronde in de volkswijken van White Chapel. Maar zijn buitengewone hoedanig heden blijven niet onopgemerkt, en de jonge agent werd overge plaatst naar de geheimzinnige „Special Branch". Dit was een unieke gebeurtenis, want zelden of nooit werden er dergelijke jonge menschen in dezen uiterst verantwoordelijken dienst toege laten. Maar zijn superieuren moesten later erkennen, dat deze beslissing geen misstap was ge weest. Albert Canning was het vertrouwen absoluut waard. In het begin van den wereld oorlog was Canning met een speciale zending in Europa. Hij werd verbonden aan het hoofd kwartier van het leger in Frankiijk. Hij werd betrokken bij de „Intelli gence Service". De chefs waren van meening, dat zijn kennis van de Duitsche taal, van de geheime codes en van de spionnenwereld meer waard was dan een divisie soldaten Hem kwam de eer toe de eerste Engelschman te zijn geweest, die de stad Rijssel be trad, nadat de Duitschers de stad hadden verlaten. Aan hem was de moeilijke taak opgedragen, te zorgen voor de veiligheid van Koning George V bij zijn bezoe ken aan het front. Aloert Canning vertelt nooit van zijn Rven, zijn daden, zijn zorgen. Hij staat nu aan het hoofd van de „Special Branch en hij leeft zoo bescheiden te Richmond, dat zelfs zijn naaste buren niet weten, dat de «be schermer van den koning daar z'n huis heeft. Zijn geheugen is phenomenaal. Zij hersenen zij i een ind- x van indrukkenhij is in staat een gezicht te herkennen, dat hij éea keer tevoren heeft gezien. Hij is een levende encyclopaedie over methodes, die door terroristen en misdadigers worden gebruikt. Albert Canning werkt nu samen met commissaris S T. Wood.de chef van de Canadeesche politie- De groote moeilijkheid in Canada was, dat er met genoeg politie beambten waren om de wegen af te zetten bij het aanstaande jjegogfet vin het Engeliche kq- ningspaar. Men heeft in deze leemte trachten te voorzien, Goor een aantal vrijwilligers op te roepen. De koninklijke familie-is op weg, de beschermheer Albert Can ning waakt over veiligheid. De Brioche vloot. Shakesper"re, de parlementaire secretaris. van het ministerie van marine_rheeft in een rede te Li- veJQbol gezegd, dat de Britsche vloot sterk genoeg is om het hoofd te bieden aan iedere mo gelijke combinatie van vijanden. Indien het programma wordt uitgevoerd, dan zullen dit jaar op de Britsche werven negen linie schepen, zes vliegkampschepen, 25 kruisers, 39 torpedobootjagers, 19 duikbooten en een groot aantal kleinere schepen op stapel worden gezet In het loopende kalender jaar zullen van stapel loopen 4 linieschepen,4 vliegkampschepen, 7 kruisers van 8000 ton en 7 kruisers van 5000 ton, 10 torpe dobootjagers en 6 duikbooten, alsmede een aantal hulpschepen. Shakespeare verklaarde verder, dat de maatregelen, welke de regeering zich voorstelt te nemen, aoede vooruitzichten bieden voor de scheepvaart. Op de werven heerscht een groote drukte, aan gezien sedert 28 Maart belangrijke bestellingen aan koopvaardijsche pen zijn gedaan, terwijl nieuwe b stellingen worden overwogen. Hierbij is sprake van een totaal van een millioen ton. baanden door het drukke, roeze moezige verkeer van een groote en levende stad als Amsterdam nu eenmaal ia. Het angstwekkend geloei der sirenes ging de voertuigen ver vooruit en iedereen stoof opzij om de wagens in hun pqlsnelle vaart niet te hinderen. Verschrikt en nieuwsgierig oogde men de auto's na en die schrik en die nieuwsgierigheid werden nog grooter, toen nog geen minuut later wederom een aantal wagens Voor nfenwe anif'»rmen. Ongeveer 4800 km khaki, ge noeg om over den Atlantischen Oceaan te spannen, wordt thans in de fabrieken in Yorkshire ge weven, om Engelandstwee nieuwe legers de miliciens en de in aan tal verdubbelde territorials, in uniform te steken. In totaal zal deze kleermakersrekening op on geveer 35 millioen gulden komen te staan. Ruim 7000 Portugeezen In I Spanje gesneuveld. Portugal heeft wellicht meer menschen verloren in den Spaan- schen burgerkrijg, dan in Frank rijk tijdens den wereldoorlog- De eeiste afdeeling van „enkele dui zenden" portugeezen, die in Span je hebben gevochten, keert thans naar het vaderland terug, doch daar de mannen zonder paspoort of andere documenten zijn ver trokken, is het aantal dooden officieel niet bekend. Men raamt echter, dat meer dan 18.000 Por- tugeesche vrijwilligers in Spanje hebben gevochten en dat het aantal slachtoffers meer dan 40 pet heeft bedragen, hetgeen hoo- ger is dan het aantal dooden, dat tijdens den wereldoorlog van 1914 19f8 in Frankrijk is ge vallen. De keuken van mw. Roosevelt Mevrouw Roosevelt heeft een eigen keukentje, dat grenst aan haar slaapkamer in het Witte Huis. Het bevat een hii ïiatuurgasfor- nuisje, een gootsteen en een koel kast. Er zijn planken voor een eetservies en er hangen potten en pannen aan de muren. In een kastje liggen servetten, doeken, vorken en messen. De First Lady vindt het prettig te koken en hier kan ze het doen, zonder een leger van dienstpersoneel. Hier maakt ze voor den huiselijken kring cake of roereieren. Loos alarm. In het meldingbureau van de hoofdwacht der Amsterdamsche brandweer rinkelde Dinsdag avond om ruim balt acht de tele foon. „Oen, komt u toch gauw naar den Hemweg, er is een vliegtuig brandend neergestort' zoo hoorde de dienstdoende be ambte uit den mond van een opgewonden zenuwachtigen man aan de andere zqde van den draad, nadat bq de hoorn van de haak. genomen had. H»t duurde zeker niet langer da., drie minuten, dat twee motor wagens, een materiaal wagen en een personenauto van de brand weer zich in de richting van de I Spaarndammtrbuurt oen weg En ook deze auto's stoorden zich aan geen verkeerslichten en reden zoo hard als dat maat eenigszins mogelijk was. Dat waren twee ambulanceauto s van den G.G.D. gevolgd door perso nenwagens met doktoren. En .n een daarvan zat ook de directeur, dr. J. H. Tuntler. Al die voer tuigen taxi's met journalisten sloten de langgerekten stoet stoven den Hemweg op in de richting van Zaandam. De brand- wachts op de motorwagens, de broeders in de ambulance-auto's, de doktoren in hun wagens en de journalisten in hun taxi s zjj allen tuurden over de wijde vlakte van den grooten IJ polder waar de rust op dezen mooien voorjaarsavond plotseling wreed was verstoord. Men tuurde en zocht naar het brandende en rookende wrak van oen vliegtuig dat hier ergens in de buurt zou zijn neergestort en hoe verder men reed hoe benauwder en af mattender de zenuwachtige span uiog werd. Maar nergens vielen de overblijfselen van een ver ongelukt vliegtuig te outdekken. Vele malen stopte de colonne om aan eenzame wandelaars te vragen of zq een vliegtuig hadden zien dalen, maar niemand had een vliegtuig gezien, laat staan zien dalen of zien neerstorten. Dan kregen de honderdenbpaarn- dammers, die hqgende en diep ovei het stuur van hun fietsen gebogen, de colonne trachtten te volgen, gelegenheid den ach terstand te verkleinen. Nog nooit was het zoo druk op den Hem weg. Toen men hier niets wij zer werd, zwaaiden de brand weerauto's den Velzerweg op, maar ook hier wist niemand van een vliegtuigramp iets at'. Bij een boerderjj, waar een battery luchtdoelgeschut is opge steld en waar een afdeeling sol daten in het gras lag te gemeten van dezen zachten voorjaars avond, werd halt gehouden en werd er met de stad getelefo neerd. Maar ook daarmede kwam men mets verder. Toen kon met een gerust geweten worden vastgesteld, dat een flauwe grap penmaker, een baldadige lafaard, de brandweer had opgebeld en dat hier dus sprake was van een loos alarm. Brandweer, GG.D en politie zijn daarop ingerukt. Nog beel lang duurde het, voordat de rust in den IJ-polder en in de Spaarndammerbuurt was teruggekeerd. Een schadepost De landbouwer S te Baarle Nassau, die een groote boerderij btzit met een aanzienlijken vee stapel, heeft door onvoorzichtig heid al zijn vee vergiftigd, het geen een belangrijke schadepost beteekent. Bij het opruimen van een zolder vond hij een zak waarin naar hy meende veevoeder zat. Hy mengde dit met het gewone veevoer, doch enkele minuten nadat eenige dieren van het voer gegeten hadden, viel een zjjner beste koeien dood neer. Nauwelijks was de man van zijn verbazing bekomen, of hy bemerkte da ook ander vee dood was neer gevallen. Het bleek, dat in het geheel vijl koeien, zes kalveren, een paard, een veulen en twee var kens plotseling waren gestorven. Een dierenarts constateerde dat de dieren vergiftigd waren. Een onderzoek bracht aan het lient, dat de zax, welke de land bouwer op zolder had gevonden, geen veevoeder, doch loodacetaat bevatte. De schade bedraagt ruim t 3000, welk bedrag slechts voor een klein gedeelte door da verzekering wordt vergoed. Op den weg Etten—Breda heeft Dinsdag een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Vermoede lijk doordat de bestuurder door slaap werd overmand is een met groenten geladen vrachtauto van de ta. Van den Berg uit De Lier, welke auto op weg was naar België, bij het Liesbosch tegen de boomen gereden. Na eerst 2 boomen geramd te hebben bieet de auto, welke bij de botsing totaal vernield werd, staan. Wonder boven wonder bleet de bestuurder vrijwel ongedeerd, docb de naast hem zittende E. Kool uit Naaldwijk werd bij de botsing uit de auto geslingerd en bleet zwaar gewond liggen. Nadat een dokter de eerste hulp had verleend werd, de on gelukkige, die een bekkenbreuk en een zware inwendige kneu zing had opgeloopen, in uiterst zorgwokkGödoD toestand naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda vervoerd. De oudste Frantjaise gestorven De oudste bewoonster van Frankrijk, mevr. Ducassou, is gestorven, 108 jaar oud. Eukeie weken geleden is van haar ge sproken bij den dood van een ander oudje, mevrouw de Saint- Opportune, die voor dezen titel in aanmerking scheen te komen, maar eenige weken na de thans overledene geboren was. Toen werd ook gemeld, dat zij met elkander in brietwisseling ston den ter uitwisseling van indruk ken en om elkander van raad te dienen ter bescherming tegen de kuren van get weer. -Mevr. Ducassou woonde in de buurt van Toulouse en haar man had gediend aan boord van het fregat La belle poule, dat de asch van Napoleon van St. Helena naar Frankrijk vervoerde. Door een leeuw gegrepen. Iu een particuliere dierentuin te Portsmouth is Woensdag een jongetje van tien jaar tegen het üek van de leeuwenkooi opge klauterd. De beide leeuwen lie ten bet kind eenigen tijd begaan waarna een van hen tegen de tralies sprong en het kind met zijn klauw ernstig verwondde. Drie toevallig aanwezige matro zen hebben den leeuw met stok ken en een ijzeren staaf van zijn prooi weten te verwijderen waar na het kind in ernstigen toestand naar een ziekenhuis vervoerd is. Spartaansch soldatengraf gevonden. brandweerman, dat bij zoomin gpk als levensmoe was, doch slechts een Alpinist, die de ver- leiding van deze bestijging met had kunnen weerstaan. Te Charleroi stelden Maan dag een sergeant en 3 soldaten vau de genie een onderzoek in naar de ondermijnde bruggen over de Sambre, waarbjj zq gebruik maakten van een bootje. Nabjj een overlaat werd dit vaar tuigje door een windvlaag omver geworpen. Twee inzittenden kon den gered worden, doch de ser geant en een soldaat verdronken. De blikseminslag in een mijn nabij Gandria, aan den weg van Lugano naar het Como meer op slechts enkele kilometers van de itaiiaansche grens, blijkt van veel grooter omvang geweest ta zijn dan aanvankelijk gemeld is. De bliksem moet namelqk in een gebeel mijnenveld geslagen zqn, daar niet minder dan 16 mqnen, welke daar onlangs door Zwit- sersche soldaten waren gebracht, in de lucht zijn gevlogen. Het aantal slachtoffers heeft zich tot twee dooden en drie gewonden uitgebreid. Bovendien heeft de ontplofting ernstige schade aangericht aan de nabijgelegen tunnel, die over een lengte van 180 m instortte. Men zal twee weken noodig hebben om de tunnel te herstellen. Bq het zoeken naar het be roemde slagveld van Marathon, neett men bij opgravingen inde omgeving, waar men het slagveld vermoedde, geraamten en antieke nelmen en wapens gevonden, welke van Spartaansche her- Komst ziju. Men gelooft thans uet grat te hebben gevonden van 300 Spartanen, die den dood Dbbben gevonden in den histo- riscnen slag bq Thermopylae in Augustus van het jaar 480 vóór Cnristus. In de haven van Oskars- hamm (Zweden) is een sloep van een depotvaartuig der Zweedsche marine omgeslagen. Tien ma trozen kwamen om het leven. Cycloon in Mexico. In het Noorden van den Mexi- caanschen staat Nuevo Leon heetl een cycloon groote ver woestingen aangericht in een ge bied, dat circa 120 KM. lange* 80 K M. breed is. Zes menschen j zijn daarbq omgekomen. 31 wer den er gewond. De schade is zeer groot, vooral bq den vee stapel De telefonische en tele grafische verbindingen met het verwoeste land zijn verbroken. In een boerderij te Bruch (departement Lot-et-Garonne) beett een Italiaan, Attillio Baia- rigni, bqna zqn geheele familie uitgemoord. Hy schoot zijn beide zwagers en zqn neet dood, ver wondde ernstig zqn zuster en de moeder van een zjjner zwa gers en pleegde vervolgens zelf moord. Men weet nog niet, wat de oorzaak van dit drama is. By een familiefeestje in een huis te Foz do Colrao (midden- Portugal), waar 400 gasten bjjeen waren, zqn door het instorten van een vloer twee personen gedood en 26 zwaar gewond. Vliegtuigongelukken. Twee leerling-vliegers zqn te Stubton (Lincolnshire) met nun vliegtuig verongelukt. Voorts zqn bq Horley (Sorrey) twee vliegtuigen met elkander in bot sing gekomen. Twee vliegers en een passagier zqn daarbq om het leven gekomen. Te Guayaquil in Ecuador is het vliegtuig van kapitein Chris- tobal brandend gevallen. Hier door zijn vjjt huizen in vlammen opgegaan en vyf en twintig men schen zqn om het leven gekomen. De scuade werdt op 200.000 dollar geschat. Een rare Alpinist. Dezer dagen zagen de Mila- neezen tot hun schrik een jong mensch gymnastische toeren verrichten op het hoofd van het beeld van de Heilige Maagd op den Dom te Milaan. Esn brand weerman klom tot aan ueu voet van het beeld en verzocht het iongmensch naar beneden te komen, maar die verzekerde den Op den Donau bij Ismael hebben zich twee ernstige onge-i lukken voorgedaan. Een boot met 18 opvarenden kenterde we gens de sterke deining. Zeven personen verdronken daarbij Een tweede boot met vier opva renden sloeg kort daarop even eens om. Alle vier opvarenden verdronken. Terneozen. Gehuwd. 26 April Cornelis Grootjans, 29 j. en Janna de Jonge, 21 j 3 Mei. Jan de Blaeij, 24 j. en Maria Dees, 23 jJ 4 Johannes d'Hont, 24 j. en Aaltje John, 23 j. Josephul d'Hont, 26 j. en Mathilda Valke, 25 i- ri Geboren. 29 April. Maria, d. van Johannes Mobach en Louisa J van Aerde. 30. Dingenus, z. I van Jacobus de Ruijter en Jozina Jansen. 4 Mei. Magdalena, d. van Jan van Drongelen en Su sanna Loof. Florentina, d. van Antonie Krijger en Clementina Dooms. (Tern. Crt.) Loop der bevolking. Terneuzen. Gevestigd F. J. de Lege, van Rotterdam. M. M. L. de Neve, dienstbode, van Axel. K. J. de Blaeij, van Axel. VertrokkenI M. G. Dieleman, naar Krab- bendijke. I E. C. Dieleman, naar Hoek. J. P. van Schravendijk, tech. ambt. R.W., naar Oud-Beijerland. J. Schoonakker, landarbeider, naar Anna Paulowna. M. C. Maas, dienstbode, naat Axel, (Tem. Crt.) iBBODl Uö»

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3