Binnenland. Landbouw. dat hetgeen in Nov. j.l. noodig werd geacht, nu in de huidige omstandigheden niet meer van urgente beteekenis zou zijn. Tenzij van de zijde van B. en W. andere gedachten en nieuwe gezichtspunten in het geding wor den gebracht, kan hij niet anders concludeeren, dit voorstel eenigs- zins sceptisch te hebben ontvan gen en is hij benieuwd naar het standpunt van B. en W. bij monde van den burgemeester. Elke verminderde uitgave zou hij gezien de zorgelijke finan- cieele toestand der gemeente en van vele ingezetenen met en thousiasme ontvangen, maar de bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen is een hier te lande reeds te lang met lauwheid aan gepaste aangelegenheid. Er rest dus tenslotte de vraag hoe het komt dat men thans plot seling met een van minder ver gaande strekking zijnd voorstel komt. De VOORZ. antwoordde, dat met de toegestane f 1250 ook niet alles piekfijn in orde gebracht zou kunnen worden. We hebben ons nu echter neergelegd bij het advies van den inspecteur voor lucht bescherming, om dmct f660 uit de loopende van dit jaar te ne men. Voldoende is die som echter niet, doch de eerste ver- eischte artikelen die noodig zijn, kunnen daarvan aangeschaft wor den. Dhr. OQQEL zeide, dat met f 1250 voor aanschaffing van middelen voor eenige jaren alles in orde was, doch thans wordt van deskundige zijde f 660 voor loopig voldoende geacht. Dhr. DE RU1JTER vindt het ook vreemd, dat in Nov. f 1250 als minimum werd genoemd en nu wordt f660 voldoende geacht Qed. St. zeggen dat er niet vooi geleend mag worden en het be drag uit de loopende dienst moet komen. Maar als er nu werkelijk gevaar dreigt, is het dan verant woord om met f 660 te volstaan Vermoedelijk zal volgend jaar weer zoo'n bedrag uitgetrokken worden, doch het blijft de vraag of hiermede kan worden volstaan. De VOORZ. zeide, dat als de nood aan den man komt, in alles voorzien kan worden. Dhr HAMELINK ziet in deze spoedvergadering geen reden voor ongerustheid; hoewel de kwestie van luchtbescherming ook hem bezig houdt. Het heeft hem ook bevreemd, dat nu met ongeveer de helft van f 1250 kan worden volstaan. Wat moeten we daar mee beginnen, daar vorig jaar reeds f 1250 als uiterste minimum werd genoemd. De VOORZ zeide, dat dit het oordeel van B. en W. was, die deze som als minimum noemden. Dhr. HAMELINK ziet niet in, dat deze Raad er toe over zal gaan om het bedrag te verminde ren. Er zijn hier verschillende soorten van luchtbescherming bij de bevolking. We krijgen hier nu echter te doen met de alge- meene luchtbescherming. En nu blijkt, dat alles meer op de ge meenten geschoven wordt, na de behandeling van de luchtbescher- mingswet in de Tweede Kamer. Er is wel gezegd, dat dit voor de gemeenten niet al te groote kosten zou meebrengen, doch spr heeft er uit opgemaakt dat de bescherming voor rijKSrekening zou komen. Is het Rijk niet in staat om aan alles te voldoen, dan spreekt het vanzelf, dat elke gemeenteraad maatregelen moet nemen om de bevolking te be veiligen. Spr. heeft destijds voor gesteld om hulp te vragen bij de regeering voor de plaatselijke luchtbescherming en hij vraagt of hieraan ook nog gevolg is gegeven. De VOORZ. zeide dat dit over bodig geweest zou zijn, daar het toch geen succes had gehad om hulp te vragen. Dhr. HAMELiNK is van mee ning dat het er beroerd voor staat met onze plaatselijke lucht b-«cherming, als we met deze f 660 voorloopig moeten volstaan en vraagt of het minimum van vorig jaar niet gehandhaafd kan worden. Zouden we de 1590j die we nu minder hebben, niet wit andere middelen kunnen halen De VOORZ. zou dan de f1250 uit de post onvoorzien willen nemen. Dhr. HAMELINK zou de res- teerende f590 op minder druk- cende wijze uit de loopende be grooting willen halen, want met die f 660 blijft het toch prutswerk. Spr. wil zich dan ook aan het minimum van f 1250 houden. De VOORZ. zeide dat de zaak ook administratief in orde moet zijn en dat deze som dan ook slechts uit de post onvoorzien kan genomen worden. Dhr. HAMELINK zette zijn standpunt vervolgens verder uit een, waartegen de VOORZ. aan voerde dat hij moet voldoen aan de verplichting f 660 beschikbaar te stellen. Dhr. OOGEL zeide, dat vorig jaar f 1250 beschikbaar is gesteld ip voorstel van de plaatselijke commissie, doch een meer des kundige commissie heeft deze week gezegd, dat Axel met f660 kan volstaan. Als raadsleden ziji we door dit advies gedekt en we kunnen ons daaraan toevertrou wen. Dhr. VAN 't HOEF is het in groote trekken eens met dhr. Hamelink, maar om nu f660 uit den gewon n dienst te nemen en de rest op crediet, dan kost dit ook weer wat en schieten we feitelijk niet op. Spr. zou echter wel eens willen weten wat dan voor die f660 aangeschaft wordt. De VOORZ. somde de ver schillende artikelen op, w.o. 36 gasmaskers, brancards, ontsmet- tings- en alarmeeringsmateriaal, nz. Dhr. VAN 't HOFF zeide, dat er dan zeker ook mag gelet worden op betere sirenes, daar de onlangs gebruikte niet veel waard zijn en nauwelijks te hooren. Dhr. DE JONGE is er voor om die post van f 660 te votee- re'n, omdat f 1250 toch ook nog maar een lapmiddel is. Als we alles moeten aanschaffen is dat niet doenlijk, dus zou hij voor loopig met f660 willen volstaan De VOORZ. zeide, dat het beste is om die f 660 uit de loo pende begrooting te halen en verder machtiging te verleenen om verdere benoodigdheden aan te schaffen als dit noodig is. Den Raad kan hiervan in de eerst volgende zitting dan mededeeling worden gedaan. Dhr. DE RU1JTER vroeg of de kans bestaat dat Axel in de 2e gevarenklasse komt. De VOORZ. antwoordde hierop, dat dit voor een gedeelte mogelijk is, doch de groote kom blijft toch zeker in de 3e klasse. Na nog eenige besprekingen zeide dhr 't GILDE, dat de zui nigheid de wijsheid niet mag bedriegen. Spr. betreurt het ech ter, dat het Rijk weer alles op de gemeentebesturen schuift, waar door de luchtbescherming ten slotte een te zware zorg voor de gemeente wordt. Dhr. HAMELINK kan niet goed begrijpen, waarom het college van B. en W. niet genegen is om iets meer toe te staan, daar het anders met die f660 toch pruts werk blijft. Spr. gaf toe, dat we niet in staat zijn om aan alles te voldoen voor een goede lucht bescherming, maar daarom zou nij het bedrag op f 1250 willen nuuden. Het genoemde uiterste minimum volgens deskundiger zegt hem niet veel. Wanneer we een hooger bedrag nemen, dan kan daarvoor iets beters aange schaft worden, waarmede voor den dag kan worden gekomen Laat ons b.v. een sirene koopen die voldoet aan de eischen. En als er nu wat bij gedaan wordt bij die f 660, dan zal de commis sie ons dat heusch niet kwalijk nemen. Spr. stelde daarom voor f 1250 beschikbaar testellen; een bedrag als uiterste minimum van f 660 te nemen en de rest uit den loopenden dienst. Dhr. SEGHERS ziet niet zoo veel verschil in het voorstel van B. en W. en dat van dhr. Ha melink, doch wil het laatste toen steunen. De VOORZ. zou het willen wijzigen en t 660 uit onvoorzien nemen en dan de resteerende 590 op andere wijze zien te verkrijgen. Dhr. HAMELINK was het hier mede niet eens en zeide dat we dan toch weer op een leening uitkomen De VOORZ. ontkende dit ech ter en zeide dat het dan uit de ophaaldienst kan genomen wor den. Dhr. OGGEL vond het beste om die f660 uit onvoorzien te nemen en lichtte dit nader toe. Dhr. 't GILDE: Mijnheer de voorzitter. Toen ik hierheen kwam dacht ik onwillekeurig aan wat de Franschman noemt „un beau geste" (een mooi gebaar), maar gelukkig staan B. en W. niet aldus tegenover deze urgente aangelegenheid, waarbij van be zuinigingswoede geen sprake mag zijn. Spr. is ten allen tijde sterk voor bezuiniging geweest, maar deze mag de wijsheid niet be driegen. Het doet hem goed, dat de voorzitter de onruststemming heeft weggenomen en hij ver trouwt op diens mededeelingen omtrent de meer deskundige ver tegenwoordiger van de regeering, wiens meening toch op meer kennis van zaken zal berusten dan die van de Axelsche expert. Met de heer Hamelink is hij van meening dat het Rijk zich er weer maar van afmaakt en dat deze zaak feitelijk een Rijkszaak is en de gemeentefinanciën doorgaans te zwak zijn voor deze taak. Wat spr. er op de cursus-avonden van heeft gehoord en gezien versterkt hem in die meening. Daarom zoeke de plaatselijke afdeeling naar andere middelen. Er wordt zooveel gedaan t.o.v. bazars, collectes en bloempjes- dagen. Kan dat ook hier niet. Spr. zal daarom thans met het oog op den financieelen toestand en de mededeelingen van de groene tafel zijn stem geven aan het voorstel van B en W. De VOORZ. antwoordde, dat de vereeniging al heel wat doet, doch de financiën zijn niet vol doende we zullen echter doen wat we kunnen. Dhr. D1ELEMAN zeide, dat het nu feitelijk loopt over de f660 van B. en W. en de f1250 van dhr. Hamelink Maar wordt er dan ook wat voor de buitenwijken gedaan De VOORZ. deed toezegging, dat aan de buitenwijken de volle aandacht geschonken wordt. Het voorstel Hamelink om f 1250 beschikbaar te stellen, waarvan f 660 uit onvoorzien en t 590 uit kapitaaldienst te nemen, waarvoor dan ook voor f 1250 wordt aangeschaft aan middelen, kwam hierna in stemming en werd verworpen met 7 tegen 4 st. Vóór stemden de h.h. Hame link, C. van Bendegem, Seghers en v. d. Bilt. Het voorstel van B. en W. om f 660 toe te staan, werd daarna z.h.s. aangenomen. Omvraag. Dhr. 't GILDE heeft heden middag de moeite genomen de Pieter Paulusstraat eens aan een opmeting te onderwerpen. Deze korte straat is er één met een verbluffende perspectief en vari eert op verschillende punten aan zienlijk in breedteverschil. Bij dhr. Wieles en de hoekgevormo door één der perceelen van dhr Mieras meet zij 11 a 12 Metei. Een weinig tientallen meters ver der bij dhr. den Exter is d< breedte tot pl.m. 8 Meter ge slonken en deze trechtervorming zet zich voort tot het einde dei straat aan de uiterste westzijde waar de breedte slechts 5 Meter meer blijft (binnen de trottoirs terwijl de straat als men de goten er afrekent niet eens 5 Meter meer breed is. Dit is een nieuwe ernstige wantoestand die ergernis geeft en aan de omwonenden, onder wie menschen met meerdere groote vrachtauto's ongerief en ellende zal geven bij in- en uitrijden in deze richting. Waar ten deze nu in Axel reeds zooveel is verknoeid wou hij vragen hoe B en W. hieronder staan en zou hij gaarne daarom trent het standpunt van B. en W vernemen. De VOORZ. zegde toe, dit te zullen bespreken in het college van B. en W. en ook met de bouwcommissie en dan antwoord te geven in de e.v. vergadering. Voorts heeft dhr. 't Gilde ern stige klachten ontvangen over de tewerkstelling van Axelsche ar beiders bij de Z. VI. Waterleiding Mij. Deze verdienen daar voor soms zwaar grond- en graafwerk een loon van 23 cent per uur. dij noemt dit maar broodcenten en voor een gezin nog nauwelijks toereikend, zoodat de arbeidsprik- kel wel eens navenant zou kun nen wezen. Voor een stuk klee ding of schoeisel schiet er bij deze menschen niets meer op over. 9eze toesland is treurig en zou het z.i. op den weg der gemeenten liggen daarin verandering te bren gen. Dat de Waterleiding Mij. zich uitbreidt en daardoor Jbinnen niet onafzienbaren tijd verlaging der tarieven mogelijk kan worden is toe te juichen, doch deze Mij. moet dit niet willen verkrijgen ten koste van onthouding van loon des arbeiders. Dat is een treurige toestand. De VOORZ. zeide ook hierop in de eerstvolgende vergadering te zullen antwoorden. Dhr. SEGHERS heeft verno men dat nog met alle goederen vanwege het B comité zijn ver strekt aan de menschen, die daar recht op hebben en vroeg hoe dit kwam. De VOORZ. zeide dat nog niet alles is ontvangen en dat dit daarom zoo lang duurt, doch er is over gecorrespondeerd en de goederen zullen wel spoedig uit gereikt kunnen worden. Er moet echter niet veel meer uitgedeeld worden, daar de meesten hun goederen reeds ontvangen hebben. Daar verder niemand meer het woord vroeg werd de vergade ring hierna op de gebruikelijke wijze door den VOORZ. gesloten. Prinses Juliana met Prinses Beatrix hebben haar intrek tijdelijk genomen op den Ruygenhoek. Stemmen bty volmacht door militairen. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat een wetsontwerp strekkende om aan de militairen bij de zee- en landmacht, die buiten hun woonplaats in werke- lijken dienst zijn, gelegenheid te geven bij de komende gemeente raadsverkiezingen te stemmen bij volmacht, in een vergevorderd stadium van voorbereiding ver keert. De tewerkstelling van werk- loozen in Duitschland. Het bestuur van de vrijzinnig democratische vereeniging te Am sterdam heeft de aandacht van de vrijzinnig-democratische Ka merfractie gevestigd op de mede deeling van den min. van sociale zaken aan de gemeentebesturen opgenomen in de avondbladen van 2 Mei 1939, omtrent werk gelegenheid van Nederlanders in Duitschland. Blijkens die mededeeling geeft de minister van soc. zaken te kennen, dat bij weigering tot het aanvaarden van dezen arbeid de betrokken arbeiders, die steui ontvangen of bij een werkver schaffing zijn geplaatst, voor stem vooiloupig niet meer in aanmer tong dienen te komen, terwij tegen uitkeering uit een werk loozenkas bezwaar behoort te worden gemaakt, tenzij de min anders zou beslissen. Het bestuur van de vrijz. dem vereen, te Amsterdam heeft de vrijz. dem. KamerLactie verzocht te bevorderen, dat deze maatregel niet worde toegepast op hen die tegen het verrichten van arbeid in Duitschland gegronde princi piëele bezwaren hebben. Inkrimping van steunregeling en werkverschaffing. Het voorjaar doet de werkzaam heden in land- en tuinbouw weder toenemen en daardoor ontstaat voor velen weer de mogelijkheid .rijen arbeid te aanvaarden. In verband daarmede wordt geleide lijk, evenals in vorige jaren, in die streken van het land, waar daartoe, tengevolge van boven* genoemde mogelijkheden, aanlei ding is, de gelegenheid tot arbei den in werkverschaffing, zoomede de steunverleening, stopgezet, of de omvang ervan ingekrompen. De desbetreffende maatregelen worden, zoo wordt ons van offi- cieele zijde medegedeeld, niet getroffen dan nadat de provinciale inspecteurs voor de werkverschaf- ing, daarbij ter zijde gestaan door de districtleiders van den rijks controledienst voor de steunver- eening, overleg hebben gepleegd met de vertegenwoordigers van de vakcentrales en de betrokken gemeentebesturen. Voor de provincie Friesland is thans door den minister van soc. zaken machtiging verleend om, evenals in voorgaande jaren, in een groot aantal gemeenten per sonen, die in werkverschaffing of steunverleening zijn opgenomen, geleidelijk te doen afvloeien, dan wel in een enkel geval de plaat sing geheel stop te zetten. Ge- heele stopzetting zal in Friesland waarschijnlijk slechts in een zeer enkele gemeente volledig kunnen worden doorgevoerd. Daarentegen zal wel een geleidelijke vermin dering van overheidswege worden bevorderd. De inspecteur voor de werk verschaffing is door den minister van sociale zaken gemachtigd in bovenstaanden zin de gemeente besturen in te lichten, waarbij steeds rekening ermee zal worden gehouden, dat, wanneer de prak tijk aantoont, dat van de vastge stelde regeling moet worden afge weken, terzake met de grootst mogelijke soepelheid zal worden opgetreden. Zeer binnenkort-zullen ook in sommige andere provincies over eenkomstige regelingen worden getroffen. Zomersproeten SPRUTOL De Z.L1 dagen dit jaar te Hulst. Dit jaar is het de beurt aan den kring Hulst der Z L M. om de jaarvergadering en wat daar traditioneel toebehoort, te orga- niseeren. Op Dinsdag 6 Juni zal de of- ficieele ontvangst van het hoofd bestuur op het gemeentehuis te Kloosterzande plaats hebben en daarna de vergadering van het hoofdbestuur. Op Woensdag 7 Juni wordt te Hulst de algemeene vergadering gehouden, waarin de heer ir. C. Stevens, inspecteur van den land bouw, zal spreken over „Steun aan kleine boerenbedrijven". Des middags heeft een rijtoer door het gebied van den kring plaats en daarna te Hulst een gemeenschappelijke maaltijd Donderdag 8 Juni organiseert de kring, samen met de paarden- fokvereenlgingen Door Eendracht Sterk te Huist en Zeeuwsche Fokkers te Axel en de afd. O.Z. VI. van de Ver. tot verbetering van het Rundvee in Zeeland, een fokveedag te Kloosterzande. AXEIj, 12 Mei 989. Verwijzende naar de in dit nummer voorkomende advertentie betrcff ude den aanvang der zo mertijd, willen wij er de aandacht op vestigen, dat met ingang van dienzelfden datum, dus Maandag 15 Mei a.s., de dienstregeling der Z.V.T.M. belangrijke wijzigingen heeft ondergaan. In samenwer king met de bootdiensten en de Nederlandsche Spoorwegen wor den directe aansluitingen gegeven op de booten te Breskens en Walsoorden van en naar Zeeuwsch Vlaanderen. Tweede cursus luchtbescherming Zooals bekend is hier vanwege de afd Axel der Ned. Ver. voor Luchtbescherming in den afgeloo- pen winter een leiderscursus ge houden, waaraan ongeveer 40 personen deelnamen. Deze is goed geslaagd en door de ge toonde belangstelling achtte men het noodig nog een tweede cursus verdwijnen spoedig door 'n pot Ijk? Bij olie Drogisten

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2