2 nette Dienstmeisjes, Smulders' Autokaart Zakatlassen en Proïinciekaarten Boekhandel J. C. VINK van Nederland in 2 bladen Buitenland. Ingezonden Stukken Advertentieii. Terstond gevraagd: prijs ri, Vechtpartij te Tilburg. Zondagavond bevond zich in een calé aan de Piusstraat te Tilburg, een tweetal vrienden, die van lieverlede in staat van vrü ernstige dronkenschap ge raakten. Zij kregen hoogloo- pende ruzie en de kastelein zag zich genoodzaakt beiden buiten de deur te zetten. Op straat gekomen werden de twee handgemeen en haalden hun messen te voorschijn. De jongste, de 28 jarige A. T., ongehuwd, wist zijn tegenstander, den 42-jarigen H. Donders, ge huwd en vader van zeven kin deren, een steek in de hartstreek toe te brengen, zoodat deze voor dood ineenzeeg. A. T. nam onmiddellijk de vlucht, doch kon later op den avond door de politie worden opgespoord. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis vervoerd en overleed anderhalt uur later. Zoowel de dader als het slacht offer stonden oij de politie zeer slecht aangeschreven. Brand in een vuurwerk fabriek. Gistermiddag is brand uitge broken in de vuurwerktabriek der firma J. N. Schuurmans aan den üariinger Trekweg te Leeu warden. Oorzaak was zelfontbranding van een z.g. (Jhineeschen koker, waardoor een ontploffing ontstond ten gevolge waarvan de ruiten der tabnek kapot sloegen en in een minimum van tya het ge bouw in licnter laaie stond. Het uit vier man bestaande personeel, dat in de atdeeiin^ werkzaam was, waar de branu ontstond, vlucnite onmiaaenyh. naar buiten. Niemand liep ver wondingen op. De kwestie Dantzig. Zoowel minister president Cnam- berlain ais de onderminister van buiienlanüscne zaken, Butler, heb ben in het Engeische Lagerhuis een aantal vragen inzake de inter nationale situatie en de buiten- landsche politiek der Bntsche re geering beantwoord. Zoo verklaarde Butler, naar aanleiding van een vraag inzake de kwestie-Dantzig dat een ver andering van den status der Vrije Stad in eerste instantie een aan gelegenheid van de daarbij recht streeks betrokken is. Butler voegde er aan toe, dat de Britsche regeering voorstand ster is van regeling van geschil len door middel van onderhande lingen, arbitrage of met andere vreedzame middelen en dat zij te allen tijde bereid is, op verzoek van een belanghebbende partij, haar diensten daarbij ie verleenen. Te Berlijn wordt in politieke kringen nogmaals verzekerd, dal Hitier niet zal afzien van Dantzig. Vredesoproep van het slagveld door den Hertog van Windsor De hertog van Windsor neett van Verdun uit een radio-rede gehouden lot de Ver. Siaten. „Op dit, aldus begon spr., en op andere slagvelden door heel de wereld hebben millioenen man nen geleden en zijn er gestorven en nu ik van deze nistoriscne plaats tot u spreek, ben ik mij diep bewust van de tegenwoor- digneid van net groote gezelscnap dooden en ik oen er van overtuigd dat zij, zoo zij hun stem konden laten nooren, met mij zouden zijn in wat ik ga zeggen. Ik spreek alleen maar als sol daat uit den laatsten oorlog, wiens vurigste Dcue is, dal zulk eert wreede en vernietigende waanzin zien nooll meer van de menscn- heid mcesicr zal maken. Ik vtioicLK mijn viijwiliig stil zwijgen thans atieen in vei band met het duidelijke aanwezige ge vaar, dat wij allen nader komen tot een herhaling van de gruwe lijke gebeurtenissen, die zich een kwart eeuw geleden hebben voor gedaan. De vraagstukken, die ons op dit oogenblik bezig houden, zijn slechts de weerspiegeling op groo- ter schaal van de afgunst en achterdocht van het alledaagsche even. Uit naam van hen, die in den aatsten oorlog vielen, doe ik een dringend beroep op alle politieke eiders, zich vastberaden van de vredestaak te kwijten. Ik doe een beroep op hen uit naam van de levenden, wier bestaan en geluk in hun handen ligt en ik doe in het bijzonder een beroep op hen uit naam van de hedendaagsche jeugd, met al haar onschatbare mogelijkheden van toekomstig nut voor de menschheid. God geve, dat zij hun groote laak kunnen volbrengen, voordat het te laat is". Een vredespoging van den Pans De vorige week heeft mgr. Orsenigo, de nuntius te Berlijn een onderhoud met Hitier gehad, in Berchtesgaden. Deze zaak wekt in Vaticaanstad, naar Havas meldt, een levendige belangstelling, voor al door de bijzondere omstandig- neden, waaronder het plaats had. In bevoegde sferen van het Va- ticaan toont men uiterste reserve en beperkt men zich er toe te verstaan te geven, dat de sluiting der r.-k. scholen in Duitschland met schending van het concordaat een gebeurtenis is, die op zich zelf reeds een ontmoeting zou icchtvaardigen onder zoo speciale omstandigheden en een zoo lang onderhoud anderhalf uur. In kringen echter, die minder ge- oonden zijn aan discretie, iaat men met na op het feit te wijzen, dat mgr. Orsenigo zich per vlieg tuig naar Berchtesgaden heeft be geven juist op den dag, dat Hitier zijn laatste instructies gaf aan Von Kiobentrop betreffende de Itali- ddnsch -üuitsche conferentie te Milaan. Men zou kunnen overgaan tot het opstellen der hypothese, jat de ontmoeting te Berchtes gaden bepaald is kunnen worden door urgente redenen, die niet uitsluitend in verband behoeven ie staan met het probleem der betrekkingen tusschen den H Stoel en Duitschland. Zou dan het bezoek van mgr. Orsenigo aan Hitier een aanwijzing zijn voor een actie van het Va ucaan ten gunste van den vrede Het is niet onwaarschijnlijk. De Engelsche koning en koningin naar Canada De koning en de koningin van Engeland zijn Zaterdagmiddag uit Londen naar Portsmouth vertrok ken, waar zij zich hebben in gescheept aan boord van de Empress of Australia om zich naar Canada te begeven. Op het Waterloo-station werd den koning en de koningin uit geluide gedaan door koningin Maiy en andere leden van de koninklijke familie, voorts door Chamberlain en de andere leden van het kabinet. De koning, ge kleed in de marine-uniform, en de koningin met de beide prin sessen, in het licht blauw gekleed, traden rustig wandelend het met vlaggen getooide station binnen zoodat het publiek ruimschoots gelegenheid had de vorstelijke personen toe te juichen. Onder stormacntige toejuichin gen van een geweldige menigte is de koninklijke familie later op den dag op het station Ports mouth aangekomen. De vorstelijke personen begaven zich eerst naar net raadhuis, om, volgens een oud gebruik, de sleutels van het fort Portsmouth te ontvangen. Vervol gens begaven zij zich naar de naven en scheepten zich in aan boord van de Empress of Austra lia, die, begunstigd doorpiachtig zonnig weer, des middags om ;i uur het anker lichtte. Duitsche ambassadeur weder te Warschau. Havas meldt uit Warschau De Duttsche ambassadeur Von Multke is na een afwezigheid van ütjna een maand gisteren te War schau teruggekeerd* Repatriëring van Italianen uit Frankrijk. De D.NB. meldt uit Milaan: Vlet drie extra-treinen zijn in Turijn ruim 200 Italiaansche on derdanen aangekomen, die tot dusvere in Frankrijk woonden en die thans definitief naar Italië lerugkeeren. Estland keurt niet aanvaispact met Duitschland goed. Het Estlandsche telegraafagent- schap deelt mede, dat in een gisteren gehouden ministerraad te Tallinn het Duitsche voorstel in zake de sluiting van een niet- aanvals-pact in beginsel werd goedgekeurd. Uit Berlijn wordt gemeld, dat op kasteel Langenstein in Baden prinses Augusta Victoria van Hohenzollern, de weduwe van koning Manuel van Portugal, in het huwelijk is getreden met den Zweedschen graaf Robert Douglas. Sportnieuws. Rapide. Zaterdag trok onze korfbalclub naar Terneuzen, om aldaar een wedstrijd te spelen tegen het be vriende Seolto. Daar het de eerste wedstrijd van Rapide was dit jaar, waren de verwachtingen niet hoopvol, mede doordat er slechts de helft was van „de oude garde" van het vorige seizoen, aangevuld met spelers, waarvan enkelen nog maar ettelijke weken de korfbal sport beoefenen. Van de wedstrijd valt dan ook niet meer te zeggen, dan dat de thuisclub voortdurend sterker was, hetwelk de 12—2 uitslag voor Seolto dan ook voldoende aangaf Het schijnt dat in Axel, waar toch veel aan sport (voetbal, zwemmen en turnen) gedaan wordt, niet veel animo bestaat voor de mooie korfbalsport. Aan den oproep, onlangs door het bestuur van Rapide gedaan, gaven slechts enkele dames en heeren gehoor. Men verwachtte geen stormloop van nieuwe leden, naar iets meer belangstelling had de moeite, die het bestuur zich getroost om de koribalsport „erin" te brengen, toch kunnen beloonen. Dit is jammer, daar het een ge zonde sport is die nog niet tot verruwing is overgegaan. Wanneer de returnwedstrijd wordt gespeeld, hopen we, dat Rapide meer succes zal hebben, ook wat de publieke belangstel ling betreft, want alleen uit de belangstellenden komen degenen naar voren, die er iets meer van willen weten en misschien wel besluiten tot blijvende oefening. Een goede korfbalclub met een flink aantal ijverige leden is in onze gemeente zeker opzijn plaats. Zwitserland—Nederland 2—1. Het is Zondag een eervolle nederlaag geworden van onze landgenooten te Bern. Slechts met één doelpunt verschil ver liezen van de sterke Zwitsers is een resultaat, waarmede het OraDje-elftal tevreden kan zijD Het begin was zoo maar povertjes; geen muziek en slechts een groepje aanwezige Hollanders, dat het Wilhelmus aanhief, toen de onzen bet veld betraden, dat overstemd werd, toen de Zwitsers binnen de lijnen kwamen. Na 20 minuten gelijk opgaand spel maakte Smit voor Nederland het eerste en zooals later bleek ook bet eenige doelpunt. Binnen bet half uur had Zwitserland gelijk gemaakt en was daarna iets sterker. Smit en v. d. Veen lie pen blessure s op, doch konden toch mee bljjven spelen, z\j het aan niet meer op volle kracht. Rust kwam met geleken stand (1-1). In de tweede helft waren onze landgenooten aanvankelijk iets sterker, doch daarna hebben de Zwitsers het beste van het spel gehad Reeds dacht men aan een gelijk spel, toen ongeveer vijf minuten voor het einde Zwit serland het winnende .doelpunt maakte Da een moment zwak spel vaD Caldenhove, die overi gens uitstekend heelt gespeeld Tot het einde bleven de Zwitsers hierna gevaarlijk, doch in den naud 2—1 is geen verandering meer gekomen, Zeen wscli-Vlaamsclte el (tallen samengesteld. Op Donderdag 18 Mti a.s. (He melvaartsdag) wordt te Biervliet de jaarlijksche voetbalwedstrijd om den wisselbeker, tusschen W.- en O.-Zeeuwsch-Vlaanderen ge speeld. Twee sterke elftallen zijn voor die ontmoeting samengesteld In het elftal van W.-Z.-Vl. zijn de volgende spelers gekozen DoelA. Thomaes (Hoofdplaat) aanvoerder. Achter: J. van der Plank en A. Brakman (Oostburg). Midden E. Cornells (Hoofd plaat), A. van Looy (IJzendijke) en J. Verplanke (Ouslburg). Voor: H. van Weijnsbergen (Hoofdplaat), F. de Lijser (Bier vliet), J. Hesseling (IJzendijke), C de Ruysscher (Hoofdplaat) en 1. de Lijser (Biervliet). ReservesJ. AarnoutS (IJzen dijke), N Wijffels (IJzendijke), A. Lijbaart (Biervliet) en O de Smet (IJzendijke). Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zal met het volgende elftal unkumen DoelH. Dielemari (Axel). Achter: -F. v. d. Hooft (Ter- neuzen) aanvoerder en A. van Pienbroek (Sluiskil). Midden: W. Pienbroek (Ter- neuzen), W. Jansen (Sluiskil) en W. Buijze (Tern. Boys). Voor: A. Cortvriendt (Sluiskil), L. Dobbelaer (Terneuzen), F. van Tatenhove (Sluiskil), R. Heijnsdijk (Sluiskil) en A. Koster (Axel). Reserves: J. de Jonge (Tem. Boys), J. Roose (Sluiskil), A. Geensen (Terneuzen) en J. Rin- gelenberg (Terneuzen). Scheidsrechter: A. Ie Due (Mid delburg). ürensrechtersA J Hubregsen en P. A. Kouwijzer In de Pers lazen wij de oproep van de nationale bond „Het Mo bilisatie-kruis" tot het inzenden van gitten voor versnaperingen, lectuur e.d. voor onze grens soldaten. Dit initiatief is ons zeer sym pathiek, waar wij als oud gemo- biliseerden uit ervaring weten hoe noodzakelijk het is om onze sol daten eenige ontspanning te bren gen na een lange en vaak een tonige dagtaak. Echter ontbreekt er naar onze meening een hoogst belangrijk element in dil streven. De vraag n.l. wat er gedaan zal worden voor hen en de nabestaanden van hen, die straks door ongeval of chronische ziekte getroffen huis waarts zullen worden gezonden en onverzorgd achterblijven of in het gunstigste geval met een zeer karig pensioentje zullen worden afgescheept. Want ook nu voldoet de militaire pensioenwet geving niet aan redelijke eischen, evenmin als dit in 1914 het ge val was. Daarom willen wij in het open baar een beroep doen op de na tionale bond „Het Mobilisatie- kruis" om naast het goede doel, dat tot uiting komt in bovenaan gehaalde oproep, vooral niet te vergeten ernstige aandacht te schenken aan het nog betere doelde urgente verbetering van de militaire pensioenwetten, opdai hen of de nagelaten betrekkingen van hen, die na met trouwe plichtsbetrachting vaderland en volk le hebben gediend als ge volg van geleden ontberingen ziek en invalide huiswaarts zullen keeren of wel zullen komen te overlijden, het recht op een be hoorlijk pensioen zal zijn gewaar borgd, beter dan zulks thans het geval is, en op deze wijze e. n herhaling van een lijdensgeschie denis, als wij hier te lande met de mobilisatie-slachtoffers bele ven, worde voorkomen. Met dank voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij, Hoogachtend, Het Bestuur van de Bond van Mob. lnv. en van hunne Nabestaanden, P DE BOER, Voorzitter. R. V. D SLOEP, Secretaris. Orachten, 5 Mei 1939. Marktberichten. AXEL, 6 Mei 1939. Ter markt vari heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, ros»ge 7,75 8.25. wintergerst 8,00 8,40 zomergerst 8,00—8.25, haver 6,75 -7,25. groene erwten 10,0 11.00 bruine boonen 30,0033, duivenboonen 00,00—00,00, paar- denboonen 00,00—0,00, blauw- maanzaad 23,00— 25,00. karwei- zaad 00,00—00,00, geel mosterd zaad 00,00— 00,00, lijnzaad 6,00 - 9 00 Het Bestuur van den NOORDPOLDER, ge meente Axel, maakt bekend 1. dat te rekenen van 10 Mei 1939, gedurende acht dagen ter inzage van de eigenaren van landen, gelegen in dien polder, ten huize van den O'tvanger-Griffier te Axel zijn nedergelegd a. de rekening en verantwoor ding over 1938/1939; b. de begrooting voor 1939/1940 met de memorie van toe lichting. 2. dat op Maandag 22 Mei 1939, des namiddags vijf uur (zomertijd), in het Hotel „Het Gulden Vlies" te Axel, een algemeene vergadeiing van Ingelanden zal gehouden worden. 3. dat voormelde begrooting met de memorie van toe lichting, weder gedurende acht dagen, te rekenen van 25 Mei 1939, ter zelfder plaatse ter inzage zal liggen. Het Bestuur voornoemd, C. A. DEKKER Cz, Dijkgraaf. A. E. C. KRUYSSE, Ontv.-Griffier. (liefst 2 zusters) waarvan een de leiding van het huishouden op zich neemt. 'T WAPEN VAN BURGH, Burgh-Haamstede. /Markt IS A. X Hl JLj Kleine advertentiën. (Dienen vóór 10 uur opgegeven te worden). TE HUUR Nieuwbouw Woon huis met tuin, voorzien van gas, electrisch licht en waterleiding, omgeving station. Adres Zee straat 31. NOO STEEbS geven wij 3 p. rundvl. met been voor f 1,04, 2 p. rundvl. zonder been voor f 1,04, kalfsvl. 4 p. voor f 104. Beleefd aanbev., A. DE REOT, Axel, Markt 9, Telef. 83. TER OVERNAME een muoi Wasehstel, gt heel compleet voor f 2,50. Adres Bureau v. d, blad. Spanje uit den Volkenbond Uitioicei wordt medegedeeld, üai JoiUdnd, den ScCrcians gene raal van den Voikenbund hu volgende leicgiam neetigezonden: „Ik neb namens de Spaansciu regcering de eer U mede te deelen, dal Spanje door du telegram mede deelt uil den Volkenbond Ie treden."

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3