Landbouw. Gemengd Nieuws. schrijven aan den Ministerraad volledige en hartelijke instemming betuigd met de inhoud van het adres, dat door de stichting „De Nederlandsche Soldaat" aan den Ministerraad werd gericht. Gelijk men weet heeft voor noemde stichting aangedrongen op wijziging van de bestaande militaire pensioenwetten, zoodat deze meer effectief zullen werken dan tot nu toe het geval is, en dat voorts ook ernstige zaken- schade zal worden vergoed, in verband waarmede invoering eener schadenvergoeding-belas- ting werd bepleit. W erkloosheidsbestrjjding. Verschenen is het rapport van de commissie-van der Waerden uit den Hoogen Raad van Arbeid betreffende de „blijvende werk loosheid" en haar bestrijding, vor mende een boekwerk van 300 bladzijden. De commissie beveelt de vol gende middelen ter afdoende be strijding van de abnormale werk loosheid aan I. Middelen, die op korten termijn werken a. uitvoering van openbare werken verbetering van den woningtoe stand op het platteland (kapitaals uitgaven f20 millioen, gewone uitgaven f 8 millioen) en saneering van de binnensteden versnelde uitvoering van het regeeringsprogramma ten aanzien van andere openbare werken b. verruiming van de werkge legenheid, zoowel tijdelijk, als duurzaam, in den landbouw door ontginning van woeste gronden, herontginningen, inpolderingen, verbetering van afwatering en ruilverkaveling c. pensionneering van de ge wone arbeiders van 60 jaar en ouder (kosten per jaar f5 a f6 millioen, indien de gepensionneer- den uitsluitend door gesteunde werkloozen vervangen worden kosten f25 millioen, indien de helft der gepe 'sionneerden door gesteunden zou worden vervan gen) d verhooging van den leeftijd, waarop de jeugdigen tot het be drijfsleven toegelaten worden, met twee jaar (kosten per jaar rond f 25 millioer e. arbeidsspreiding in industrie, handel en verkeer door als crisis maatregel in te voeren de 40- urige arbeidsweek, c q wandel- weken, ploegenstelseis, 2 op 1 stelsel voor j ugdigen, enz. mits daarbij de op>>ff ringen gedragen worden door het geheele volk. II. Middelen, die eerst op lan- geren termijn tff ctief werken. In de eerste plaats worde de industrialisatie bevorderd, aange zien daarvan op den duur goede resultaten te verwachten zijn. Het ware wenschelijk, dat de regeering spoedig komt met een opsomming van concrete, uitvoer bare plannen. In de tweede plaats (hoewel van veel geringer beteekenis) worde aandacht aan de emigratie ge schonken. De middelen, hiervoor genoemd onder a, b, c en d zullen bij hun toepassing belangrijke bedragen van de overheid vorderen. Het middel ter bestrijding der werkloosheid dat, volgens de ge maakte berekeningen het grootste aantal werkloozen in het pro ductieproces zou terugvoeren, n.l. de arbeidsspreiding, eischt daar entegen van den Staat geen bij zondere uitgaven. De commissie is n.l. van oordeel dat in de daling van de weekinkomsten tegemoet gekomen dient te worden door vermindering van de kosten van 't levensonderheid door middel van verlaging der indirecte be lastingen. De inkomsten, welke de Staat uit dien hoofde derft, zullen gecompenseerd moeten wor den, eenerzij is door de vermin dering van de steunuitgaven, an derzijds door de heffi ig van een directe belasting ten laste van hen, die niet door den voorgestelden maatregel worden getroffen. Minister Slotmaker de Broïne 70 jaar. De Min. van OK. en W., prof. dr J R Slotemakerde Bruine, die Zaterdag zijn zeventigsten verjaard»* vierde, heeft dee och tends in zijn werkkamer op het departement allereerst ontvangen den secretaris-generaal, prof. dr. G. A. van Poelje en de afdeelings- chefs. Prof. van Poelje voerde namens dit gezelschap het woord. De minister heeft voor de gelukwen- schen van zijn naaste medewer kers hartelijk gedankt en ook voor de bloemen, die de secretaris generaal en de afdeelingschefs te zijnen huize hebben laten bezor gen. Daarna hebben verschillende andere ambtenaren den minister hun opwachting gemaakt ter aan bieding van hun gelukwenschen. Des middags heeft min. Slote- maker de Bruine te zijnen huize gerecipieerd en van deze gelegen heid om den jarigen bewindsman geluk te wenschen, hebben zeer velen gebruik gemaakt. Groote veulensterfte op Tholen. In de verschillende gemeenten van het eiland Tholen worden de paardenstallen sedert enkele weken getroffen door groote sterfte onder de veulens. Een veterinair onderzoek is in dezen reeds gaande, doch de ware oor zaak der ziekteverschijnselen kent men niet. Over het algemeen genomen sterft thans 40 tot 60 procent der geboren veulens. AXEL, 9 Mei 1939. Behalve de reeds gemelde candidatenlijsten voor de as. gemeenteraadsverkiezing, zijn nog de volgende lijsten ingeleverd Vrije lijst Van 'tHoff: 1. A. van 'tHoff, 2. A. P. Esselbrugge, 3. C. A. Dekker, 4. A. J van Hoeve. Vrijz. Dem.1. A. Th.'t Gilde, 2. W. P de Ridder, 3. L. L. Vermeire, 4. L. Kooij. Zondag had de proefstemming plaats voor de leden der R -K. kiesvereeniging, m> t als resultaat 1. C. Th. v. d. Bilt, 2. A van Maale, 3. Cam. Michielsen, 4. B S-ghers, 5. O. Moorthamer, 6. E. Caessens De heer Michielsen heeft schriftelijke mededeeling ge daan dat hij bij een eventueele verkiezing zijn plaats inruimt voor den heer Seghers. Te laat om in ons vorig nummer te worden opgenomen bereikte ons Vrijdag de tijding van een treurig ongeluk dat den rangeerder M. Scheele alhier heeft getroffen. Scheele kwam op de terreinen van de cokesfabriek te Sluiskil, nabij den spoorwegovergang tus- schen de cokesfabriek en de am- moniakfabriek onder een rijdende locomotief terecht, met het nood lottig gevolg, dat het rechterbeen onder de knie werd verbrijzeld, terwijl van den linkervoet drie teenen werden afgereden. In zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer, dat bovendien nog verscheidene kneuzingen had op- geloopen naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht, waar het been moest worden geamputeerd. Hedenvoormiddag had op den Kinderdijk alhier een ongeval plaats dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een paard, gespan nen voor een kar van dhr. v. F. sloeg op hol en botste tegen de versperring op den weg. Op de kar zaten 2 personende een wist er tijdig af te springen, doch de ander werd er afgeslingerd, waardoor hij enkele verwondingen opliep. Ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin aan Z K.H. Koning Leopold van België zal bij voldoende deelname op 23 Mei een extratrein rijden van Terneuzen naar Brussel en terug. Vertrek van Axel 8.04, vertrek uit Brussel des avonds ongeveer 20 uur.v.De prijzen zijn sterk gereduce d. Aan de Nederland sche stations van de lijn Meche- len—Terneuzen worden alle in lichtingen verstrekt. V. V. V -nieuws. Op Maandag 29 Mei (2 Pink sterdag) zal alhier een wereld- progrumrpa worden te zien gege ven, waarvoor artisten van ver schillende buitenlandsche theaters zijn geëngageerd. Het belooft iets buitengewoons te worden. Een der voornaamste nummers zal zijn het luchtwonder. De te houden poppententoon- stelling in de eerste helft van Augustus wordt een unicum. Reeds mocht het V.V.V.-bestuur o.m. toezegging van inzending ontvangen namens H. M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana. Binnenkort komen hieromtrent nadere mededeelingen. Hopen we, dat de Axelsche dames zich ook niet onbetuigd zullen laten en dat ook zij hun beste beentje zullen voorzetten om in te kunnen zenden. Gezien de onvoldoende garantie van belanghebbenden, zullen geen V.V.V.-zegels worden uitgegeven. Gisteren vierde het echtpaar A. Dees—Dieleman te Terneuzen zijn diamanten huwelijksfeest, temidden van hun talrijke nako melingen en vrienden. De beide oudjes zijn nog kras en opgewekt. Verduistering. In het begin der vorige week is de ontvanger-griifier, o.a. van het waterschap Groede en Baanst, J. Ph. C. te Oostburg, plotseling verdwenen. Men vermoedde dat dit vertrek met de Noorderzon verband zou houden met een door Ged. St. van Zeeland aan een accountant opgedragen onderzoek in de boeken van dien polder. De officier van justitie heeft de marechaussée te Oostburg bevel gegeven den voortvluchtige op te sporen en deze heeft hem te Gent achterhaald. Op aandrang van de marechaussee heeft hij zich toen over de Nederl. grens begeven, waai hij in arrest is gesteld en naar de marechausseekazerne te Oostburg werd overgebracht Hoewel het accountantsonder zoek nog niet beëindigd werd, moet reeds komen zijn vast te staan dat de betrokkene zich belangrijke bedragen uit de polderkassen heeft toegeëigend. De gearresteerde oefent tevens het beroep van verzekeringsin specteur uit. Terneuzensche Muziekschool. In de vacatures van lid van de comm. van toezicht op het muziek onderwijs voor Terneuzen en om streken is thans voorzien, doordat de heeren J. P. A. Spaas, Dr. Dorrepaal en A. A. Leenhouts bereid werden gevonden als zoo danig zitting te nemen. De com missie bestaat thans uit de heeren K. J. Hoving, A. Littooy, K. J. Huineman, J. P. A. Spaas, A. A. Leenhouts en Dr. Dorrepaal. Prov. Kerkbest. van Zeeland Tot secundus-lid van de com missie van voordracht voor de benoeming van kerkelijke hoog leeraren vanwege de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk aan de Rijksuniversiteiten is benoemd ds. M. van Empel, Ned. Herv. predikant te Middelburg. Tot leden van het Prov. college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen benoemd de heeren ds. A. M. v. d. Most—Van Spijk, Ned. Herv. predikant te Kortgene, primus en B. C. Sliggers te Middelburg, secundus. De Archaeologische Commissie. In het verslag van de Provin ciale Zeeuwsche Archaeologische Commissie herinnert de secretaris, dr. W. S. Unger er aan, dat de Commissie haar aandeel had bij het onderzoek naar de herkomst van steenen graven, die gevonden werden bij werkzaamheden tot egaliseering van de z g. Emelisse weide, een weiland tusschen Kortgene, Colijnsplaat en Kats op Noord-Beveland op de plaats, waar in de middeleeuwen het bloeiende dorp Emelisse heeft gelegen. Tweemaal werd de aandacht der commissie gevraagd voor overblijfselen der oude verdedi gingswerken in Zeeland. In het voorjaar betrof dit het plan van het gemeentebestuur van Zierikzee om het zgn. Halve Maanlje voor de Nobelpoort te doen dempen. Gcziëu het feit, dal hi t k-irakler der verdedigingswerken in den loop der eeuwen zoozeer veran derd is, werd aan Ged. Staten geadviseerd geen bezwaar tegen dit plan te maken. Doch anders was het met het gevaar vooreen overblijfsel van de oude omwal ling van IJzendijke, vesting van beteekenis in den 80-jarigen oor log, n.l. het Ravelijn. Dit was in het bezit van een particulier, waardoor verkaveling en bebou wing van het terrein te vreezen stond. Daarom steunde de com missie gaarne het streven van het dag. gemeentebestuur dit ravelijn aan te koopen, welk streven ten slotte met succes werd bekroond. Betreffende de Zeeuwsche mo lens wordt gemeld, dat ontvangen opmerkingen over molens te Ka- pelle en Zuidzande werden door gegeven aan de vereeniging „De Hollandsche Molen". Predikbeurten te Axel. Geref. Gemeente (Weststraat). Woensdagavond 10 Mei om half zeven Ds. J. v. d. Berg, van Krabbendijke In de ondergrondsche wer ken der staatsmijn Maurits is Vrijdagmiddag de mijnwerker Heinen uit Ophoven Sittard be kneld geraakt tusschen een loco motief en een wand. Hij was op slag dood De man was ge huwd en had twee kinderen. Hevig onweer boven Den Haag. Zaterdagmiddag heeft boven Den Haag een zwaar onweer ge woed. De donderslagen waren zoo hevig, dat over de geheele stad de gebouwen stonden te trillen en de ruiten rinkelden alsof een aardbeving plaats vond. Velen herinnerden zich met, ooit zulke zware slagen gehoord te hebben en de gedachte kwam op aan een bombardement. Op twee plaatsen is de bliksem inge slagen, nl. in de Barentssiraai en in de Pieter Buihstraat, waar in twee woningeD lichte scbade werd aangericht Een ware zond vloed wisselde het onweer af en zette in korten tyd vele straten en pleinen blank. Het geld was weg. Een man, die kort geleden zgo intrek nam in een hotel aan den JNieuwenaijk te Amsterdam en zoo onverstandig was zgn geheele bezit in zijn kamer achter te lateD is zijn kapitaal van f 1400 kwijt geraakt. Hij toog dezer dageo op zoek naar werk, naar België en keerde Zaterdag in bet hotel terug. Direct intormeerde by naar zijn vriend, die eveneens een kamer in het hotel had be woond, doch met onbekende be stemming was vertrokken. Toen hij dit hoorde, rende de man di rect naar zgn kamer, waar hij tot de ontstellende ontdekking kwam, dat al zgn geld, dat hij in een geldkistje bewaard had, was verdwenen. Hy deed van dezen dielstal direct aangifte bij de politie, die thans zal trachten den vriend op te sporen. Men vermoedt, dat deze meer van het geld afweet. Zaterdagmorgen is het ruim D/j-jarig zoontje van den woon wagenbewoner B. op den Heu- gemerweg door een vrachtauto overreden en gedood. Het kind was met zgn moeder naar de ouders der vrouw gegaan. Toen de moeder even naar binnen was, is het den weg opgeioopen, juist op bet moment, dat een vracht auto passeerde. De 18 jarige W. M. wonende te Zuilen, is met zgn kano in het Merwedekauaal te Maarssen omgeslagen en verdronken. Ue jongeman liet zich door een sleep meetrekken, waardoor de kauo slagzij maakte en ten slotte omsloeg. Vermist jongetje teraggeronden. Een 5 jarig jongetje uit Tuin dorp Oostzaan (Amsterdam), is er Dinsdag in geslaagd het geheele dienstdoende politie apparaat van den Adelaarsweg een groot deel vau den dag werk te bezorgeu. Het kind, dat gswoouljjü 's motg"üs tfgen negen uur met een vrieuOje vau Uur» gaai urn de voorbereidende schooi te be zoeken, was daar Dinsdagochtend niet aangekomen. Men waar schuwde de ouders, die op hun beurt de politie van het geval in kennis stelde. Een aantal agenten toog er op uit om het jongetje te zoeken, terwgl ande ren in slooten en wateren gingen dreggen, aangezien het vermiste jongetje zich meermalen bezig hield met stekeltjes vangen, waar door het vermoeden rees, dat hij in het water zou kunnen zgn gevallen. Dinsdagmiddag om drie uur heeft een agent het kind evenwel achter een trambuisje in tuin dorp Oostzaan terug gevonden. De kleine bleek 's morgens, toen zijn vriendje, die ziek was, niet kwam opdagen, er alleen op uit te zijn gegaan. Hij was daarbg den juisten weg kwgt geraakt en na eenige uren te hebben rondgezworven had hij zich ver moeid aan den kant van den weg achter een tramhuisje neer gezet. De politieman heeft den kleinen jongen, wien, zooals van zelf spreekt, het huilen nader stond dan het lachen, spoedig naar zijn ongeruste ouders terug gebracht. Op den Bagijnhot te Dor drecht is Woensdagavond om streeks balt tien een ongeluk met doodeljjkeu afloop geschied. De 17 jarige A. de G. fietste op dat tgdstip met een vriend in de bocht bij de Spaarbank, juist toen een vrachtauto beide jongens in haalde daartoe week de G. naar links uit. Hij kwam daardoor regen den zijkant van den vracht auto aan en viel op de straat, waarna een der achterwielen over het hoofd reed. De jongen was op slag dood. De cnauffeur van den auto, die niets van net ongeluk bemerkt had, is door gereden. Hij zou geen scöuld aan het ongeluk hebben Het stoffelijke overschot van den jougen, een eenige zoon, is naar het ziekenhuis vervoerd. Een krasse heer. Uit Diemen meldde men aan de N. R Crt Op den Hartveldscheweg in de gemeente Amsterdam is een wilde bus aangereden door een tankauto van een petroleum- maatscbappij De botsing bad plaats nabij de Hartveldschebrug, waar op dat oogenblik geen politieagent aanwezig was. De chauffeur van den tankauto voegde den be stuurder van de autobus toe, dat hij het zaakje wel in orde zou maken, waarop hij zich met zgn auto verwijderde. Dit nu was echter niet naar den zin van den 72 jarigen heer K. uit Bussum, een der exploitanten van den busdienst. Toen hij bemerkte, dat de auto wegreed, sprong hg uit de bus en ondernam een wedloop met den tankauto, welke reeds een vrg snelle vaart had. Degenen, die den ouden heer K. laogs den weg hebben zien rennen, hebben later ver klaard, nog nooit een bejaard man in zulk een tempo te hebben zien loopen. Het gelukte den heer K, den tankauto in te halen en er achter op te springen. Zoo ging het laDgs den Hart- veldscben weg. Toen de auto het kruispunt te Diemen, waar steeds een politieagent staat, was genaderd, sprong de heer K. eraf, sloeg over het hootd, wist weer op de been te komen en be duidde met armgebaren den Diemer gemeenteveldwachter, dat bij den chauffeur van den tankauto moest doen stoppen. Gelukkig begreep de politie man onmiddellijk wat de heer K bedoelde en liet den chauffeur stoppen. Een andere veldwach ter telefoneerde de Amsterdam- sche politie, waarna tegen den chauffeur proces-verbaal kon worden opgemaakt. Nabg het kerkdorp Brouw huis heeft Vrijdagmiddag onder de gemeente Deurne een bosch- en heidebrand gewoed, waardoor een 20 H A. waardevol denne- boscü is weggeslagen uit een traai s'uk natuurschoon. De oor zaak vau den brand is vermoe delijk ouvüQtzicü.tfciiUd van teo rocker,

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2