Landbouw. Binnenland. voegt hieraan toe, dat men waak zaam moet blijven en niet ver geten, dat „den mensch de spraak is gegeven om zijn gedachten te verbergen". Amerika. Reuter meldt uit Hydepark (New York): De „New York Daily News" bericht van niet-officieele zijde te hebben vernomen, dat presi dent Roosevelt van oordeel is, dat de rede van Hitier de deur een duim breed heeft laten open staan, wat betreft den vrede in Europa. De president heeft ge weigerd met de pers de rede te bespreken. Volgens Reuter zou de presi dent geslapen hebben terwijl Hitier sprak en zou hij te 8.20 uur (pl. tijd) zijn opgestaan, juist toen Hitier aan het eind van zijn betoog was gekomen. De Duitsche regeering heeft Vrijdagmiddag door haar zaakge lastigden te Londen en Warschau een memoranda laten overhan digen. Tegelijkertijd werd den zaakgelastigde der Ver. Staten van Amerika te Berlijn als ant woord op de boodschap van den Amerikaanschen president Roose velt de tekst overhandigd van de door Hitler in den Rijksdag ge houden redevoering. Toenem*' dn spanning tusschen DuitfchUuü en Polen. De Duitscne pers wijdt veel aandacht aan de betrtkkingen tusschen Polen en Duitschland, naar aanleiding van Hitler's rede, waarin het Duitsch Poolsche niet- aanvalsverdrag werd opgezegd Op het oogenblik noemt de Duitsche pers de voorstellen aai Polen bescheiden, eerlijk en edel moedig. De bladen veinzen, zoo meldt Havas, zich er over te ver wonderen, dat Polen de laatste kans, door Duitschland geboden, niet aangrijpt. Op haar beurt spreekt ook de Poolsche een hartig woordje, daarbij blijkbaar geïnspireerd van hoogerhand. Gister heeft de Poolsche mi nister van landbouw in een radio toespraak tot de boerenbevolking o m het volgende verklaard „Alle instrumenten, die in vre desujd dienen voor de bewerking van het land zullen in oorlogstijd worden omgesmeed tot instru menten voor de landsverdediging. In een periode, waarin wij hei dag en het uur niet kunnen voor zien, dat wij met de wapenen dt onschendbaarheid van onze gren zen en onze rechten moeten ver dedigen, zal de Poolsche natie en zullen vooral de boeren er zich op moeten voorbereiden hun plicht te doen." Russisch voorstel aan Engeianu en Frankrtyk. In de Britsche ochtendbladen werden uitvoerige beschouwingen gepubliceerd over de onderhan delingen van Engeland en Frank rijk met Sovjet-Rusland. Hieruit blijkt, dat de Sovjet-regeering voorstellen heeft gedaan, welkt zouuen neerkomen op een uit wisseling van garanties tusschen de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk, een vereeniging van de Sovjet-Unie met de garanties van Engeland en Frankrijk aan Polen en Roemenië, een uitbreiding van de garanties van Engeland en Frankrijk tot Litauen, Letland en Estland en het deelnemen van de Sovjet-Unie aan de garanties aan Nederland, België en Zwitserland. Landarbefdersloonen. Prof. mr. P. Lieftinck heeft als regeeringsarbiter uitspraak gedaan in het arbeidsgeschil in het land bouwbedrijf in West Zeeuwsch- Vlaanderen. De arbiter heeft beslist, dat voor de bedrijven der tot arbitrage verplichte 475 land bouwers voor het tijdvak van 11 April 1939 tot en met 31 Maart 1940 zuilen gelden dezelfde loo- nen en verdere arbeidsvoorwaar den, als zijn opgenomen in de tusschen de NCB. en den CBTB in West Zeeuwsch-Vlaanderen en de N d NeJ. Cnr. en Ned. R K Laudaroeidersboiiden afgesloten collectieve arbeidsovereenkomst. Verpachting van 48 boerderijen lu de Wierlngermeer. Evenals vorige jaren is ook thans een prospectus verschenen voor verpachting van boerderijen in de Wieringermeer. zulks in gaande 1 November 1939. Dit jaar zal de uitgifte bestaan uit 48 boerderijen, n.l. 25 akkerbouw-, 21 gemengde- en 2 weidebedrijven met een totale oppervlakte van pl.m. 1600 ha. Tot heden is in de Wieringer meer verpacht een oppervlakte van pl.m 11.750 ha, waaronder 268 boerderijen met gezamenlijke oppervlakte van pl.m. 10 800 ha, terwijl het resteerende gedeelte is uitgegeven als onbehuisd land, gedeeltelijk voor uitbreiding van het bedrijf van in randgemeenten wonende landbouwers, gedeelte lijk voor de uitoefening van den groven tuinbouw. Dit voorjaar zijn, met ingang van 1 Novamber 1939, in pacht aangeboden 18 kleine gemengde bedrijfjes bestemd voor landar beiders, die aan het in cultuur brengen van de Wieringermeer hebben medegewerkt, en een 28- tal kleine gemengde akkerbouw- tuinbouwbedrijfjes, bestemd voor tuinbouwers in de noodlijdende tuinbouwstreken in Noordholland, tezamen ter oppervlakte van pl.m. 460 ha. Voorts is een oppervlakte van pl.m. 1000 ha. aangewezen voor blijvende staatsexploitatie. In 1940 zal nog een oppervlakte van pl m. 2500 ha worden ver pacht, waarmede de geheele Wie ringermeer haar bestemming zal hebben verkregen. Alsdan zal de uitgifte van Zuiderzeegronden moeten worden onderbroken tot net tijdstip waarop de gronden in den droog te leggen Noord oostpolder kunnen worden ver pacht. De belangstelling voor de nieu we bedrijven is ook thans zeer groot. De pachtsommen z^n zoo gesteld, dat een flinke landbouwer met ijver, toewijding en kennis er kan komen, mits hij over vol doende bedrijfskapitaal, hetwelk wordt gesteld op f 300 per ha, de beschikking heeft. Nederland-eh oordeel over Hitler's rede. In de hoogste kringen der Ne- derlandsche regeering is de rede van Hitier wat betreft het ge leelte, dat handelt over de neu trale landen met belangstelling gevolgd. Zij heeft een aange- namen indruk gemaakt. Vasthou dende aan de beproefde politiek van zelfstandige onzijdigheid, zal Nederland echter wederom geen gebruik maken van Hitiers aan bod tot speciale wederzijdsche garanties, daar de huidige positie in Europa aan duidelijkheid niets te wenschen laat. Onze regeering acht de inter- iationale verhoudingen door de rede van Hitier zeker niet toege spitst. Dit neemt evenwel niet weg, dat de militaire en mari tieme maatregelen onverzwakt voortgang moeten hebben. Wel kan als vaststaand worden aangenomen, dat, indien de inter nationale toestand niet verscherpt, de grootst mogelijke soepelheid zal worden betracht ten opzichte van onze opgeroepen militairen, zoodat de uiterste tegemoetko mendheid inzake de vervanging der grens- en kusttroepen en het geven van verloven verwacht mag worden. Vlootdag te Rotterdam* Het smaldeel dat Vrijdagmorgen uit IJ muiden vertrok om naar Rotterdam te varen, kwam om half drie den Waterweg binnen. Te IJmuiden ging de Koningin aan boord van de Tromp, verge zeld van Prins Bernhard. Na op zee oefeningen te hebben gehouden, liepen de schepen den Waterweg binnen. Om tien mi nuten voor drie verlieten de Ko ningin en Prins Bernhard de Tromp om te Hoek van Holland aan wal te gaan. De Koningin en Prins Bernhard vertrokken kort na aankomst te Hoek van Holland per auto. De oorlogsschepen stoomden daarop naar Rotterdam onder on gekend groote belangstelling van het publiek langs den Waterweg. De officieren van het smaldeel zijn Zaterdagavond tezamen met burgerlijke en militaire autoritei ten uit Rotterdam door den bur gemeester en het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen. In een toespraak zeide burgemeester Oud, dat hij zich verheugt, dat Rotterdam zoo van nabij kennis kan maken met onze marine. Hij verheugt zich in de sympathie van de bevolking van Rotterdam. Het is een symbool van de een heid van volk en weermacht. Schout-bij-nacht Jolles heeft de toespraak van den burgemeester beantwoord. Het orgel speelde daarna het Wilhelmus, dat luide werd mee gezongen door de aanwezigen. Daarna werd een driewerf „hoera" uitgebracht op de Koningin Ver volgens ving voor het stadhuis de taptoe aan die op het bordes door den burgemeester, door de hoofdofficieren van de oorlogs schepen en door de leden der gemeenteraad werd aangehoord AXEL, 2 Mei i939. Ter gelegenheid van den 30sten jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, die overal in den land< met enthousiasme is gevierd, had den enkelen alhier reeds Zondag de driekleur ontplooid, die giste ren door meerderen werden ge volgd. De kinderen der bewaar school maakten de traditioneele rondgang, getooid met Oranje en vlaggetjes, 's Avonds brachten „Hosanna" en „Concordia"achter eenvolgens een opgewekt pro gramma ten gehoore. Vanwege het gure weer was de belangstel ling voor deze concerten niet zoo groot als gewoonlijk. Alleen de jeugd laat zich niet zoo gauw afschrikken door een weinig regen of koude. Candidaten gemeenteraad. De tijd voor het indienen van de candidatenlijsten voor de a.s gemeenteraadsverkiezing nadert. Door enkele partijen zijn deze reeds vastgesteld. De candidaten der A.-R. kiesvereeniging zijn de 'heerenF. Dieleman, A. P. de Ruijter, J. Fanoy, P. Goossens, C. Schieman, C- van Kampen, D. J- Oggel Jz., J. den Doelder, Joh. van Driel en M. de Bruijne. De candidaten der Staatkundig Geref. Partijde heeren Iz. de Feijter Wz., G. Lindenberg en Abr. van Wijck. De candidaten der S.D.A.P. de heerenC. Hamelink, C. van Bendegem, J. Dieleman, U. Sijte- ma, P. Hamelink, J. v. d. Velde, Joh. Verhelst, Jac. Verpoorte en Jan Overdulve. De candidaten der Chr. Hist kiesvereeniging de heeren: P. J. van Bendegem, P. de Jonge, H. Smies Czn., W. de Feijter Wzn., Jac. de Kraker, P. M. W. Oppe neer, M. Wieland en Jasp. Heijns- dijk. De stemming in de R. K kies vereeniging had als resultaat A. van Maale, Cam. Michielsen, B. Seghers, F. Schauwaert, C. Th. v. d. Bilt, O. Moorthamer, E. Caessens en E. v. d. Casteel. Vóór deze stemming was met alg. stemmen besloten deze volg orde te handhaven bij de proef- stemming. Den volgend.en dag echter veronderstelde men dat een vergadering geen besluit mag nemen buiten het reglement, zoo dat Zondag in alphabetische volg orde zou moeten worden gestemd. Daar de kiezers en kiezeressen tegenwoordig voldoende ingelicht zijn over het „hoe moet ik stem men" legt zulks niet veel gewicht in de schaal. Toch heerscht om zekere redenen ontstemming. Zaterdag j.l. had in de be stuurskamer van „Het Groene Kruis" het examen plaats voor verlenging van het diploma E H. B.O. waaraan door 8 personen werd deelgenomen. Het resultaat was, dat aan 7 personen het nieuwe diploma kon worden uit gereikt, n.l. aan de dames E Koster en P. F. Mieras en aai de heeren C. Griep, H. J. Hoebé, G. Lindenberg, A. van Sabben en C. M. van Tatenhove. De cui3us ging uit van „Het Groene Kruis" en werd gegeven door Dr. Schiltman de verband- lessen werden door Zuster Kloet gegeven. De AVRO met Snip en Snap te Axel. Het is bekend, dat de AVRO ook dit seizoen weer een tournee door ons- land heeft gemaakt, waarbij alle deelen zooveel mo gelijk bezocht werden. Ook Z. Vlaanderen is niet vergeten en zoo zagen we het gevierde AVRO- gezelschap hier ook Vrijdagavond in Het Centrum optreden. Men begrijpt dat de zaal geheel bezet was, want als S up en Snap van de partij zijn, loopt het overal storm. De voorzitter van de AVRO., de heer de Clercq, heette in zi]n openingswoord allen hartelijk wel kom en zeide dat deze touinee beëindigd werd met een bezoek aan de trouwe luistervinken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Sinds 15 October van het vorig jaar hebben ongeveer 90,000 menschen de AVRO-avonden bijgewoondwel een bewijs dus, dat deze er in willen. Het zou onbegonnen werk zijn om de trouwe AVRO aan- naugers slechts in de siudio te Hilversum te ontvangen, want dan zouden zoo wat 18 jaar moeten verloopen, eer ieder een beurtje nad en dan zouden b.v. Snip en Snap al „oude dames" zijn ge worden. Daarom gaat de AVRO zelf op stap met Snip en Snap. Hierdoor wordt ook de band tus schen de AVRO en de luister vinken versterkt. Het is nu een avond om te lachen en spr. noopte dan ook dat allen zien zouden arnuseeren en de kennis making met juffr. Snip en juffr. Snap nog lang in aangename her innering zal blijven voortleven. Deze inleiding ontlokte reeds een hartelijk applaus. Van nu af daverde de zaal van den lach, met korte onderbrekin gen van stilte, toen heerlijke zang en fijne muziek ten gehoore ge bracht werden, w.o. ook de be kende „Posthoorn". „Een dolle parade van diverse scènes" vermeldde het program ma, en hieraan valt niet veel toe te voegen. Wie Dinsdagsavonds geregeld het programma van de AVRO volgen, weten wat deze artisten bieden op zoo'n bonten Dinsdagavond. Men hoort het dan slechts, men ziet het echter niet, en juist dat niet zien, be- teekent een groot gemis. Want niet alleen het hooren, maar spe ciaal het zie n, maakt zoo'n avond tot een ideaal genot. En zoo is het hier in Het Centrum dan ook een echte „bonte Vrijdag avond" geworden. Het was een zeer gevarieerd programma, waar van de uiteenzetting enkele ko lommen ruimte zou eischen en daarom moeten we volstaan met de vermelding, dat het geheel eenig mooi en vol humor was, zoo komisch, dat den lachspieren geen moment rust gelaten werd En dit is misschien wel eens goed bij afwisseling in deze som bere tijden. Ieder onderdeel van net programma oogstte een storm achtig applaus en niet het minst net laatste„Mt j. Snip en Snap in de internationale parade". Toen was het gejuich onbedaarlijk en nog eenige malen moest daarna het gevierde AVRO-vijftal van 'dezen avond de stormachtige ovatie's in ontvangst nemen, waar voor het minzaam buigend dank bracht. Het was een prachtige amusante avond, waarvoor we de AvRü dankbaar moeten zijn. We nopen net gezelschap hier dan ook nog meerdere malen terug te mogen zien. Ook uit de omliggende plaatsen was er veel belangstelling, het geen bleek uit de talrijke gepar keerde auto's en een paar groote autobussen. Vrijdagmiddag had de stoker G. v. d. B aan de gasfabriek alhier bij werkzaamheden aan een laadmacnme, het ongeluk met de wijsvinger zijner reenterhand daar- msschen te geraken, waardoor deze deerlijk gekneusd werd. Na voorloopig verbonden te zijn is de man naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd, waar de vinger halverwege is geamputeerd. Wydingssamenkomst. Zondagavond werd in de Geref. kerk alhier een wijdingssamen- komst gehouden ter gelegenheid van den 30en jaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Het kerkge bouw was niettegenstaande het ongunstige weer goed bezet. De samenkomst werd geopend met het zingen van ps. 49 1, waarna de voorzitter, de heer W. A. den Boggende voorging in ge bed en vervolgens een inleidend woord sprak. Hij noemde het een voorrecht dat we heden den verjaardag van H.K H. Prinses Juliana mogen herdenken, een voorrecht, waarvoor we God niet genoeg dankbaar kunnen zijn. Een avond als deze is ook dienstig om den band tusschen ons volk en vaderland nog sterker te ma ken. Spr. hoopte dat het een rijk gezegenden avond zou zijn. Na deze inleiding werd gezon gen ps. 21 2, 3 en 6. Daarna nam ds. A. Th. Stegeriga, Ned. Herv. predikant te Zuidzande, het woord met als onderwerp: „De Christen en zijn Vaderland". Spr. hechtte bijzondere betee- kenis aan dezen 3Usten veijaardag van onze Kroonprinses, als zijnde een krooi jaar, om vervolgens stil te staan bij Haar verloving, nu- welijk en de geboorte van Punses Beatrix. Onze Kroonprinses heeft de laatste jaren veel stof tot vreugde gegeven en daarom vieren we haar verjaardag met des te meer opgewtktheid. Spr. zette hierna uiteen wat God wil, hoe onze houding als Christen moet zijn jegens ons Vorstenhuis en ons Vaderland. Vrijwel ieder een in ons land is er in de laatste jaren van overtuigd dat het ko ningschap hier een groote plaats inneemt. Zoo gaat door ons volk een stroom van nationaliteitsge voel. Dit heeft echter ook zijn gevaren; zulke stroomingen zijn thans in alle landen waar te nemen. Zie b.v. naar Duitschland. Daarin schuilt een groot gevaar voor een Christen in dat land, omdat hetnationaal-socialisme den mensch boven God wil stellen. Spr. wil echter niet meegaan met de lastercampagne tegen Duitschland, betreffende de Joden vervolging enz., want dit past niet voor een Christen. De Bijbel en de geschiedenis leeren ons, dat er bij alle scheiding der volkeren steeds gen heimwee is gebleven naar eenheid. Er is dan ook slechts één groot voik als kinderen Gods, die allen voor God even lief zijn. Rassenvervolging is evenwel heidensch en dit geldt niet alleen voor Duitschland, doch ook voor andere landen. Spr. gelooft ten volle in de leiding Gods, maar toch acht hij het ge vaarlijk in bijzondere historische feiten in dezen tijd alle openbarin gen Gods te zien. Spr. onderbrak hier zijn rede, waarna 3 verzen gezongen werden, wijze Ps. 66. Ter afwisseling volgde hierna orgelspel door dhr. P. C. Brakman. Ds. Stegenga vervolgde zijn rede met te wijzen op het gevaarlijke van de uitdrukking„Gocf, Neder land en Oranje" en „Met God voor Koningin en Vaderland". Het is z.i. onchristelijk het Vaderland of Vorstenhuis voorop te stellen; ons volk is geen uitverkoren volk Gods en daarom moeten we met dit soort nationaliteitsgevoel voor zichtig zijn. God regeert ook ons volk en daarom is echte vader landsliefde de liefde voor Gods dienst. Wij moeten dus ons Va derland dienen als Christen, niet alleen met woorden, maar meer met daden en dan volstrekt eerlijk. Wij Nederlanders zijn als volk ontzettend versplinterd op allerlei terreir; maar gelukkig is er één knooppunt en dat is ons Vorsten huis. HM.de Koningin heeft een en ander onlangs nog zoo juist uit doen komen in Haar radiorede over moreele en geestelijke her bewapening en aan het slot daar van God voorop geateid. Zjo moet het ook zijn. Wanneer wij ons Vorstenhuis werkelijk tot steun willen zijn, moeten wij allen bouwen aan de nationale eenheid van ons voik. Spr. hoopte dat ons volk dan een schoone toekomst tegemoet zal gaan, met de bede op de lippen Christus voor alles. Dan zal h^

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2