EENIGE INDRUKKEN Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 8. DINSDAG 2 MEI 1939. 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. De opgeroepenen, die noode gemist worden ia de burgermaatschappij. VAN EEN REIS NAAR EN RET VERBLIJF IN CHINA Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ÊN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. uiterlijk In een ten departemente van buitenlandsche zaken op uitnoo- diging van den chef van den re- geeringspersdienst gehouden pers conferentie, zijn belangrijke me- dedeelingen gedaan over de re geling van vervanging, verloven en vrijstellingen van personeel dat buitengewoon is opgeroepen ten behoeve van de uitwendige vei ligheid des lands. De kapitein van den generalen staf, K. van Rijn, hoofd van het bureau mobilisatie, heeft omtrent deze regeling medegedeeld, dat in de eerste plaats vrijwillige dienstplichtigen in aanmerking komen om militairen, behoorendc tot de grens- en kustbeveiliging, die in de burgermaatschappij noode kunnen worden gemist, te vervangen en dat voor zoover zich geen voldoende aantal vrij willigers mocht aanmelden, eerst in de tweede plaats werklooze dienstplichtigen zullen worden opgeroepen. Met noeste vlijt is in de afge- loopen dagen op het departement van defensie en op de daarmee samenwerkende bureaux gearbeid aan de organisatie van deze maat regelen, waarbij voorop moest blijven staan, dat in geen enkel opzicht militaire belangen moch ten worden geschaad. Het staat intusschen wel vast, dat er voor het verwisselen van mannen aan onze grenzen veel noodig zullen zijn. Bij het ge- heele systeem is men uitgegaan van het beginsel, dat voor eiken militair die weg gaat omdat hij in het burgerleven zijn plaais moet hernemen, een ander in de plaats treedt, en dat alleen in die gevallen sprake kan zijn van ver vanging, waarvan overtuigend blijkt, dat zij noodig was. Zij, die in aanmerking komen om door een ander te worden vervangen, vervullen sedert enkele weken aan onze grens allen een taak, welke niet zonder meer door el- ken anderen dienstplichtige kan worden overgenomen, b.v. wan neer een infanterist, die opgeleid is als tirailleur om zakelijke of persoonlijke redenen naar huis zou worden gezonden, dan moet zijn vervanger eveneens een in fanterist-tirailleur zijn, terwijl het bovendien iemand van gelijken rang en liefst ook van ongeveer gelijken leeftijd moet wezen. Voor wat de dienstplichtigen betreft, ran hierbij worden opgemerkt, dat wijl alleen de lichtingen van 1924 tot en met 1938 werden aangewezen om een gedeelte van hun dienstplichtigen de grenzen te doen bewaken, ook de ver vangers tot die lichtingen dienen te behooren. Een uitzondering vormen de reserve-officieren, waarvoor een afzonderlijke rege ling is getroffen of nog wordt voorbereid. Gebleken is intus schen wel, dat verscneidene werk looze dienstplichtigen bereid zijn een vrijwillig verblijf aan de grenzen op zich te nemen. Ka pitein Van Rijn las een brief met weglating van naam en adres van een zoodanigen werklooze voor, die vol vaderlandsliefde den minister van defensie in treffende bewoording had verzocht, een plaats aan de grens in te nemen en op wiens verzoek bereids een gunstige beschikking is genomen. lederen dag komen er, sedert de voorloopige aankondiging van de vervangingsregeling op 20 April j.l. geschiedde, honderden aanvragen van dienstplichtigen, die zich reeds onder de wapenen bevinden, bij het departement van defensie binnen, om door een ander te mogen worden vervangen en van andere dienstplichtigen, die tot een dergelijke vervanging, omdat zij toch werkloos zijn, zich bereid verklaren. In het geheel zijn er reeds vele duizenden brie ven van dergelijken aard binnen gekomen de oogst van Zaterdag alleen bedroeg om 4 uur, terwijl de conferentie nog aan den gang was, 1475 stuks. Aan het departement van de fensie is een speciaal bureau voor de vervanging van buitengewoon opgeroepenen ten behoeve van de uitwendige veiligheid, bij af korting genaamdhet bureau B.O U V., ingesteld. Een overzicht van de formali teiten, waaraan bij deze vervan ging moet worden voldaan, om dat nu eenmaal alle noodige ge gevens in het belang zoowel van e defensie als van de personen om wie het hier gaat, beschikbaar moeten zijn, werd ter conferentie verstrekt. Een vernuftig kaartensysteem is hiertoe uitgedacht, waarbij het departement naar behooren komt te weten wat bij deze regeling noodzakelijk is en aan de hand waarvan met de grootst mogelijke objectiviteit en accuratesse kan worden nagegaan, wie inderdaad vervangen kunnen worden en wie voor hen in de plaats zullen tre den. Slechts bij enkele corpsen, zooals de luchtdoelartillerie, de kustartillerie, de luchtvaarttroepen en het derde regiment genietroe pen, die reeds vrijwel geheel zijn opgeroepen, zal de mogelijkheid van vervanging uiteraard gering zijn, gezien de bovengenoemde voorwaarde, dat de vervanger steeds iemand van hetzelfde wa penonderdeel en van gelijke op leiding moet zijn. Aan de burgemeesters van alle gemeenten is opgave gevraagd van de dienstplichtige werkloozen, hetgeen naar schatting ongeveer 35 000 personen zijn. Het buitenlandsche oordeel over Hitler's rede. België. Hoewel men zich in officiëele Belgische kringen van allen com mentaar wenschte te onthouden, kan men toch wel aannemen, dat de algemeene indruk in deze kringen eerder pessimistisch dan optimistisch moet worden geaent. Weliswaar heeft de Duitsche rijkskanselier geen onherroepe lijke woorden gesproken, die on vermijdelijk een volledige breuk tengevolge zouden moeten hebben, maar de opzegging van de non- aggressie overeenkomst met Polen wordt toch beschouwd als de voorbode van de a.s. inbezitne ming van Dantzig. De vraag is, of het Duitsche rijk, om dit doel te bereiken, zijn toevlucht zal nemen tot de wapenen. Aan de opzegging van het vlootaccoord met Engeland wordt minder waarde gehecht, omdat naar het oordeel van velen dit accoord reeds sedert geruimen tijd practised een doode letter was. Zij, die in bepaalde Bel gische kringen, trots de bericnten van de laatste dagen, toen nog op ontspanning rekenden, bleken zeer ontgoocheld te zijn. Engeland. Over het algemeen is de Brit- sche pers van oordeel, dai Hitier door zijn rede den toestand weir nig heeft veranderd. De „Times" noemt de voor naamste zin uit de rede dei ver klaring van Hitler, dai hij geen stappen heeft gedaan orn de rechten van anderen aan te tasten. De Daily Telegraph'" schrijft, dat de rede den toestand onver anderd laat. Er wordt in het geheel niet gesproken over de werkelijke bedoelingen van den Fünrer en alleen blijkt er uit, dat de spreker nog steeds vervuld is met bittere ontevredenheid. De «Daily Herald" is van mee ning, dat uit de rede twee dingen blijken, n.l. dat Hitier een reden heeft om te pauzeeren door de reeds genomen maatregelen en de houding van Roosevelt en dat hij zijn eigen volk moet overtuigen, dat indien er oorlog komt, hijzelf hieraan onschuldig is. Deze laatste taak kan hem eenigen tijd kosten. Het blad voegt hieraan toe, dat men dit standpunt toch voorzichtig moet beschouwen, aangezien de mogelijkheid be staat, dat de Poolscne kwestie de belangrijkste zal blijken. De „News Chronicle" schrijft, dat de algemeene indruk, wolke de rede heeft gemaakt, is, dat deze een poging is een wig te drijven tusschen Engeland en Polen door een verzoenende hou ding aan te nemen jegens Enge land en Polen te dreigen. Tegen Polen wordt een gelijke houding aangenomen als het vorig jaar tegen Tsjechoslovakije. Hitier poogt dit tand te isoleeren, zoo dat nij met geweld zijn wil kan opleggen. Volgens de „Daily Mail" laat de rede de wereld m er hoop op vrede, dan in het begin van de w>eek bestond, doch de vrnag „kunnen wij Hitler verirouwci. olijtt bestaan. De „Daily Express" schrijft, dat Hitler üe deur tot onderhan delen open laat. De diplomatieke corresponden ten van de bladen zijn van m«.e- ning dat in verband met de klacht van Duitschland over een omsingelingspolitiek, de Bntsche regeering bereid is, tezamen met anderen, Duitschland een garantie te verleenen tegen een aanval, mits Hitier bereid is van zijn kant ook een bindende belofte af te leggen niet tot een aanval te zullen overgaan. Frankrijk. De Fransche pers heeft over het algemeen de rede van Hitier zonder verbazing en zonder diepe reactie ontvangen. In „Le Jour" schrijft Bailby dat de toon van de rede terughoudend was, be halve waar het Polen betrof. Over dit land is gesproken in bewoor dingen, welke woord voor woord gewogen moet worden en welke dreigend genoeg zijn. Bailb^ blik weer van allee te krijgen, maar EINDE AXELSCHE j COURANT. 8 U O u l Mevr P KLEIN-v.d. Berge Ook waren er op 11 en 12 Augustus in 48 uur tijd twee groote homoarde- raenrea acnter elzaar. Den eersten keer v.elen bommen In Woetsjang en Hanjaug. den iweeden keer op alle drie de steden. Aan alle kamen .agen we groote rookwolken opstijgen. He.-I den dag werden gewonden vervoerd, alle ziekenhuizen lagen volheel veel ee- wonden waren er en ongeveer 1009 dooden. De ambulances, waaronder ook de Nederiantscr.-Indische, dte in Juni in Hankau was gekomen en welker doktoren en verplcegsteis, die ofschoon voor het meerendeel Cnmeezen van geboorte, Nederlandsche onderdanen waren, hadden die dagen hun handen vol om de gewonden te helpen. Onder hel ambuianct-petsoneel waren twee doktoren, die in H-51 land hadden gestu deerd en welke ons dikwijls kwamen bezoeken. Na dien tijd waren er nog veel bom bardementen. maar deze waren wel de grootste welke we in Hankau hebben meegemaakt. De Japanners schieten langzaam op, ze moeten nog heel wat mijnen en versperringen, welke in de Jangtse rivier liggen, opruimen, voo dat ze in staat zullen zijn in Hankau ie komen. De Chineezen, die van plan zijn Hankau zoo lang mogelijk te ver dedigen, maken heel de stad voor de verdediging in orde. Overal in de stra ten zijn prikkeldraadversperringen aan» gebracht. Op de kade langs de rivier bevinden zich loopgraven en mitrail- leumesten. De Fransche millitairen hebben eveneeus de concessie voor de verdediging in orde gebrach', terwijl aan ue grenzen van de vroegere bui- tenianasche concessies groote houten nekken i|n gemaakt, om zoo noodig nei binnen s roomen van te veel viucn lenngen ie kunnen heieiten. Hi.f Oeioher, toen de Japanners steeds meer en meer Hankau naderden begon de groote uittocht, ofschoon er toen al veel menschen vertrokken waren Alle gewonde soldaten werden verder het binnenland ingebracht, zoohat alie hospitalen leeg waren en de amoulan ces konden vertrekken. Stroomen vluchtelingen zag men op de kade, veel kleine kinderen en oude vrouwen op hun kleine voetjes, die maar moesten wachten totdat er een boot vrij kwam, waar ze mee weg kou den. Sommigen siapen op straat en weien niet waar naar toe en wachten maar af, totdat men ze helpt om weg te komen. De rickshaw koelies, een 15 090 met eikaar, werden opgeroepen om arme menschen verder het binnen land In te brengen. Zoo nu en dan zag men een troep van het front terugkee- rende Chineesche soldaten, die weer verder trokken. De prijzen der levens middelen Viogen de hoogte In en waren soms niet te krijgen. Al de koeien werden weggevoerd, soodat er geen melk was. Ongeveer den 22iten October beslo ten de Chineezen Hankau maar prgs ;e te geven. De regeering trok verder het binnenland in en de soldaten namen op hun vlucht al het ijzerwerk van de straatrioleerlng mee. Gelukkig was door bemiddeling van een Fraische priester overeen gekomen, dat alle vroegere concessies als neutrale zone beschouwd zouden warden, Alle Qhl* neezen dit Hankau neg niet hadden verlaten, konden daar een schuilplaats vinden. Den 25jten waren de Japan ners al aan de buitenwijken van Hankau, de politie vluchtte de stad uit, zoo ook de werklieden, die voor het waterwerk zoruden en Hankau was zonder water. Veel groote gehouwen lieten de Chi neezen dien dag in de lucht springen, men voelde maar steeds schokken. O os was er dynamiet gelegd in een Japan sche bank, welke In de vroegere En- gelsche concessie stond, maar de En gelsche soldaten hebben het er nog bjtijds kunnen uitnemeh. 'a Avonds was aan alle kanten van de stad de lucht rood gekleurd door de branden. De Japanscne concessie werd geheel ve woest. On 26 October verschenen 'smidtags de Japanners met hun mo torbootjes en werden daarna gevolgd aour huu oorlogsschepen, die In grooten getale In de rivier voor anker gingen liggen. A de vreemdelingen siaakieu een zucht van verlichting dat we zonder straatgevechten er afkwamen. Wel wa ren de eerste dagen na de bezetting niet zoo aangenaam. Voedingsmiddelen wa ren haast niet te krijgen, terwijl de vluchtelingen, die naar de concessies uitgeweken waren, alie straten en por tieken ingenomen hadden. De arme stakkers wisten niet waarheen te gaan Engelsche en Amerlkaansche raatrozen bijgestaan door de buitenlandsche vrij willigers namen de politiediensten in de neutrale zone waar Debuttenlandsche autoriteiten stelden zich spoedig in verbinding met de J i- panscne overheid en binnen eenige dagen werden de politiediensten door de spanners overgenomen en maat regelen getroffen om de vele vluchte lingen naar concentratiekampen in de buurt van Hankau te evacueeren. Een week na de bezetting was het leven weer wat nut maler geworden, we konden weer levenimictdeltB, of- schoon duur, bekomen. De Japanneis, die in het begin niet door de Fianscne concessie mochten gaan, kregen later toestemming om langs de kadetepas- seeren, maar verblijven In de concessie werd hun met toeges.aan. Gedurende de eerste weken waren alle poorten gesloten en moent men van 's avonds 6 lot 's morgens 7 uur niet op straat zomen. Miar ua een week of vier wer den alle poorten geopend. Iedere vreem deling kreeg een identiteitsbewijs en men kon weer overal vrij loopen. Ook de Ctuneezen, die de Franscat conces sie binnen willen komen, moeten een bewijs toonen. Op het oogenb'ik is het tegen het einde van JrnUaii 1939 en laai de toe stand zich weer beici aanzien, ofscnoon men nug met kan spreken van een terugkeer naar normale verhoudingen. Hei burgerlijk bestuui in de stad, buiten de Fransche concessie, wordt in naam door het meuw-gevormde Cnmeescne bewind uitgeoefend, maar inderdaad zijn het de Japanners die de touwtjes in handen heooen. De watervoorziening werd na onge veer een maand weer hervat. In de F.ansche concessie echter moet men zich nog steeds met rivierwater behel pen, waarvoor de menscnen soms uren ln de rij moeten staan om een paar emmers goor Jangisewater te bemacn- ttgen. Geiuk&ig kiqgen wq ons water van de Fraascne politie. Deze siuuri iederen dag een waierkar langs de mui* zen van eenige Europeanen. Dezer da gen is men geiuzkig weer begonnen om het water in de Fianscne concessie gedurende eenige uea per dag oe- sc.hoaar te stenen. Wat de levensmiddelen aangaat 18 er iu de Fraascne concessie op net oogeu- tegen buitengewoon hooge prijzen. De meesie vreemdelingen trekken er dan ook met hun tasch op uit naar een ander deel van Hankau, om daar tegen veel lageren prijs te koopen. De koitu voorziening laat ook nog veel te wenscnen over, de aanvoer ts met zoo groot, Het is dan ook een heele toer om een ton koten te bemachtigen. Mijn man is er al vier weken mee bezig, maar het is nog met in orde gekomen. Men moet de toestemming van de Ja panners hebben om de kolen van de eene plaats naar de andere te vervoeren. Eerst drie maanden na de bezetting door de Japanners zregen we verleden week weer pusi. Alles komt wel zeer ongeregeld aan, maai we zijn toch blij, dat we met meer geheel van de buiten wereld afgestoten zijn, terwijl de post hier ter piaatse ook weer oneven en drukwerk aanneemt. Het met-miiitair verkeer op de Jangrse staat nog geheel stil. Een eukeie zeer wordt het aan vreemdelingen vero r- ioofd zich per Japansch transportschip naar Hankau te oegeveu, of Hankau op dezelfde manier te verlateu, Van de bioscopen, die alle waren gesioter, is er nu weer één geopend. By de hekken van de Fianscne con cessie staan nog steeds Japauscne soldaten Oroederlljk naast hun Anami- ttsc'ie collega's. De Cnmeezen moeien nog altijd bij het in en uitgaan nun dentiieusoewqs looaen, terwijl het nuu met veroorloofd s levensmiddelen mee ts bi zagen ltr de F.anscne concessie. Den vreemdelingen wordt in het al gemeen wemig in den Weggelegd Maar vat de toekomst nuu sar 0,en6i.a Wie zal het zeggen!

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1