Gemengd Niieuws. Buitenland. Laatste Nieuws. Bij aankondiging van enn lucht aanval worden de leerlingen door de leden van het onderwijzend personeel volgens een door hen in onderling overleg vastgestelde volgorde op rustige wijze geleid naar de lokaliteiten in de school, die het hoofd van den luchtbe schermingsdienst hiervoor heeft aangewezen, dan wel naar de aan gewezen schuilplaats of huizen. De kinderen blijven daar tot het signaal wordt gegeven, dat 't gevaar als geweken kan worden beschouwd. Indien ouders na de aankondiging van een luchtaanval zich aan de school, schuilplaats of woningen vervoegen om hun kinderen mede te nemen, worden die kinderen meegegeven. Bij ontruiming van het school gebouw wordt met krijt op de buitendeur of op andere duide lijke wijze ten behoeve van ouders of verzorgers vermeld waarheen de leerlingen zich begeven hebben. Een Zwltseroch oordeel over ons land. Deze week hebben eenige Zwit- sersche journalisten een bezoek gebracht aan ons land. Een der gasten, de heer Ernst Schürch, hoofdredacteur van het dagblad „Bund" uit Bern, gaf op de vol gende wijze uiting aan zijn in drukken „Het is mij een voorrecht hier de groote vreugde te kunnen be tuigen over de hartelijke ontvangst, die ons, Zwitserschen journalisten, in Nederland te beurt viel. Wij hebben na een prachtige vlucht per K L.M. in Rotterdam de geweldige haven gezien, die ons een begrip heeft gegeven van de wereldbeteekems van het Hol- landsche verkeerswezen en den ondernemerslust van een energiek volk, een indruk, die overigens slechts bevestigde, wat wij uit ervaring van de .vliegende Hol lander" wisten. Wij zagen trot- sche steden, bloeiende velden in de beroemde tooverkleuren der bloemen en zijn ervan overtuigd naar onze bergen een prettige herinnering mee te nemen aan grootschen arbeid en veel schoon heid". Wieringermoer vraagt aelf- bestnur. De vertegenwoordigers van de groote politieke partijen in den Wieringermeer hebben zich met een r quest tot de ministers van binnemandsche zaken, financiën en waterstaat gewend. Hierin dringen zij aan op het spoedig doen instellen van een normale gemeente Wieringermeer. De onderteekenaars van het request wijzen er op, dat de be volking den huidigen bestuurs vorm, waarbij de gemeentelijke taak aan een door de kroon te benoemen bestuurscommissie is opgedragen, als een onrecht be schouwt. Zij bestrijden de voor naamste argumenten der regeering tegen zelfbestuur en dringen er tenslotte bij de ministers op aan tegemoet te komen aan het ver langen der Wieringermeerbewo- ners om actief deel te nemen aan het bestuur hunner gemeente en den bewoners van dit deel van Nederland die rechten toe te kennen, welke door ons volk te recht als een der eerste burger rechten worden beschouwd. Een afschrift van het request is o.a. gezonden aan de leden der Tweede Kamer en aan Gedepu teerde Staten van Noord-Holland. De A V R.O In 1938. Verschenen is het jaarverslag 1938 van den A.V.R O., welke omroep zich blijkens dit verslag mag verheugen in een gezonde en sterke positie. Niettegenstaande verschillende oorzaken de uitga ven belangrijk deden stijgen, werd een bedrijfswinst gemaakt van f 375.000, waardoor het saldo mid delen ondanks op drastische wijze verrichte afschrijvingen, klom van ruim f 2 833 000 op 1 Januari 1938 tot ruim f 3.082.000 op 1 Januari 1939. Het ledental bereikte in 1938 de recordhoogte van 202.910. Het verslag, dat in den vorm van een fraai geïllustreerd boek werkje van 50 pagina's verscheen, bevat geestig gevonden grafieken, wsurdoor men In 9én oogapilag een beeld van den toestand krijgt en van de ontwikkeling daarvan uit die van vorige jaren. De Koningin bjj de Marine. Hedenmorgen om 9 uur arri veerde H. M. de Koningin aan de haven van IJmuiden, teneinde zich aan boord te begeven van den flotieljeleider Tromp om als opperbevelhebster van leger en vloot de manoeuvres bij te wonen van een smaldeel der vloot. Zomersproeten SPRUTOL Teleurgestelde instracteur verlaat Nationale Lnchtraart- school. Naar de Tel. verneemt, heeft de heer S. de Mul, chef instruc teur der afdeeling Amsterdam van de Nationale Luchtvaartschool, met ingang van 1 Juni a.s. ont slag aangevraagd, daar hij naar Bandoeng denkt te vertrekken, waar hem een commercieele be trekking wacht. In een onderhoud verklaarde de heer De Mul o m. Eerlijk gezegd, heb ik hier een groote teleurstelling ondervonden, ten gevolge van de geringe animo voor vliegen bij het Nederland- sche volk Slechts een zeer klein percentage van de jongelui, die daarvoor in aanmerking komen, meldt zich aan voor de opleiding bij de N.L.S. De heer De Mul zal als chef instructeur waarschijnlijk worden opgevolgd door den heer Postma. Proeven met brood voor o»rlog»ty<i. Naar wij vernemen, worden op het oogenblik in Den Haag proe ven genomen met brood bestemd voor oorlogstijd, dat aan een aantal personen, die zich daartoe bereid hebben verklaard, ter keu ring is toegezonden. Het brood is vervaardigd uit tarwe, rogge en aardappelmeel. Aan het eind van de proef zullen zij, die er aan hebben deelgenomen, hun bevindingen in rapporten neerleggen. AXEu, 28 April i939. Ter eere van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal de Chr. harmonie Hosanna Maandag avond van 89 uur een concert geven op de Markt, met het vol gende programma 1. Wilhelmus. 2. Officier of the Day, marsch R. B. Hall. 3. l'Attente fait Mourir, G. Gadenne. 4. Voix Roumalns, Concert- wals M. J. H. Kessels. 5. Radieuse, Pistonpolka N. Labole. 6. Espoir, Fantasie Ch. Volcke. 7. Fantasie op Nederlandsche volksliederen, Fr. Jakma. 8. Stadion-marsch W Schootemeijer. Van 9—10 uur zal Concordia de volgende nummers, alle mar- schen, uitvoeren 1. Wien Neerland's Bloed Wilms. 2. Holland Jubelt arr. Adr. J. Maas. 3. Le Triomphateur Alfr. Delbecq. 4. Lippe-Detmold L. Siede, arr. A. J. Maas. 5. Apples H Chaillet 6. Neerlands Jubelmars S P. van Leeuwen. 7. Zo de oüwe zongen arr. G. Feremans. 8. Mont-la-Ville H. Chaillait. 9. Souvenir de Beersse Lt. Purnotte. 10. 't Oude Wilhelmus, Valerius. Voor de alhier gehouden leiderscursus voor luchtbescher ming bestond groote belangstel ling. De animo hiervoor blijkt nog te zijn genomen, want thans wordt ook nog een tweede cursus gehouden, waaraan 100 personen deelnemen, onder wie 80 dames. Het diploma voor het maat- knippen-snelapparaten werd be haald door de dames J Bakker, A. Dieleman en T. Heijnsdijk, leerlingen van mej. Mieus, alhier, Te Bandoeng N O I. slaagde voor sergeant-majaar onze vroe gere stadgenoot de heer A. M. Mieras. Goedkoop reizen. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Nederlandsche Spoorwegen, betreffende goed- koope reisgelegenheid per trein naar Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Speciaal voor de reizigers uit Zeeuwsch-Vlaande ren is dit een goede gelegenheid, op Woensdag per 14 dagen, met aansluitende bus- en bootdiensten. Veertig jaar predikant. A.s. Zondag herdenkt ds. H. Akersloot van Houten Roos, em. predikant te Arnhem, den dag waarop hij voor veertig jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Akersloot v. Houten Roos werd in 1872 geboren en in 1898 candidaat in Noord-Holland, om 30 April 1899 te Sas van Gent, zijn eerste en eenige ge meente te worden bevestigd. Deze gemeente heeft hij gediend tot aan zijn emeritaat, dat hem 9 Jan. 1938 door het Prov. kerk bestuur van Zeeland eervol ver leend werd. De jubilaris ves tigde zich daarop metterwoon te Arnhem. Door verblijf in het buitenland zal hij zich a.s. Zondag aan alle huldebetoon onttrekken. Benoemd met ingang van 27 April 1939 tot tijdelijk onder wijzeres aan de Bijzondere Lagere school te Breskens, mej. D. van Wijck te Terneuzen. Zèit Uw wollen dekens wasscnen 'Persil en koud water-kraan, En een poosje later zegt U Zélf gedaan is bést gedaan. Want dan ziet U, dat Uw deken Weer een échte deken is Net als nieuw, zoo lekker wollig, Zacht en soepel, héérlijk frisch. Clinge Doorenbos. Woensdagmiddag weid op officieele wijze herdacht, dat Graauw thans waterleiding heeft. Ten twee ure vond des middags in het pompstation te Kapellebrug een bijeenkomst plaats van de leden van den gemeenteraad van Graauw, afgevaardigden van de gemeentebesturen uit Oostburg, Aardenburg, Breskens en de in de omgeving van Graauw liggen de gemeenten, waarbij eveneens aanwezig waren de leden van den raad van commissarissen der N. V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen". Daarna vond een interessante brandbluschdemonstratie plaats door de brandweer van Hulst, rechtstreeks van de waterleiding en later met vier stralen door tusschenkoppeling van een motor spuit. Van de 350 aansluitbare per- ceelen in Giaauw zijn thans reeds 180 aanvragen binnen. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 30 APRIL 1939. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» are Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Cand. de Ruiter Nam. 2 Dezelfde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Lees kerk Nam.2 Kruikje met munten gevonden. Bij het omwerken van den grond by den landbouwer A. Wartena, hotstede „De Verwag- tinghe" te Kattendijke, is, volgens de Midd. Crt., ruim een meter onder maaiveld een kruikje ge vonden met ongeveer 160 zilve ren en enkele gouden munten. De meeste zilveren munten zyn Bourgondische daalders uit de jaren voor 1870 Blykbaar tegen het inwateren was het kruikje plat gelegd, zoodat de meeste munten in vrij goeden toestand zyn. Poging tot reof in een postkantoor. Dinsdagmiddag omstreeks een uur heeft in het bijpoitkautoor aan de Aelbrechtskade te Rotter dam een brutale poging tot root plaats gehad. De heer Kooman, een kruidenier, kwam aan een der loketten van het postkantoor een bedrag van 3600 op de giro storten. Het bedrag bestond voor 3100 uit bankpapier en voor de rest uit zilvergeld. De heer K bad voor alle voorzichtig heid zijn zoon van 15 jaar mee genomen naar het postkantoor. Toen het geld voor den post ambtenaar werd neergelegd, griste plotseling een man, die achter den beer K stond, het bankpapier weg. Dit was niet zoo moeilijk, omdat de biljetten met een elastiekje byeen werden gehouden. De roover rende naar buiten, maar vergiste zich in de deur; hy koos namelijk den in gang, welke deur aan de binnen zyde geen knop heett. De zoon van den heer K. rende door de goede deur naar buiten en hiHd toen de aDdere deur, welke de roover trachtte open te trekken, dicht Inmiddels liepen andere bezoekers van het postkantoor naar buiten en waa*schuwden een politie agent. Deze, een paar juist voorbijkomende mannen van de militaire politie en burgers wisten den roover te overmannen en hem het gela weer al te nemeD De man is opgesloten Dondeltyk ong-luk. Dinsdagavond heeft zich in de Raadhuisstraat te Ams'erdam een ongeluk voorge taan, dat een 18 jarig meisje het leven heeft gekost. Het meisje fi-tste met een vriendin huiswaarts Op een gegeven oogenblik waren zij el kaar wat te dicht genaderd, waar door de sturen in elkaar grepen en het eerste meisje viel. Zij kwam met het hoofd op den grond terecht en bleef gewond liggen. Een gemeentelijke auto bus, die de meisjes achterop kwam, kon niet tijdig meer uit wijken, met het gevolg, dat de wielen der zware bus over de beenen van het slachtoffer gin gen. De ongelukkige werd naar het binnengasthuis overgebracht, waar zy bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Dienstplichtige verongelukt Woensdagochtend is bij het vliegkamp Soesterberg de dienst plichtige soldaat De Beer om het leven gekomen. De Bser sprong van een trac tor, welke een radiowagen voort trok. Hij viel en kwam onder den wagen terecht. Een der wielen kreeg de ongelukkige over het hoofd, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Het stoffelijk overschot is naar het hospitaal vervoerd. In het ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag is over leden het 11 maanden oud zynde meisje H L uit de Ternootstraat, die in een onbewaakt oogenblik, terwijl zij in een wagen in de keuken van de ouderlijke woning lag, een petroleumstel, waarop een pan heet water stond, omver trok en over het lichaam kreeg. Onweer. Tijdens een kort, doch hevig onweer, is Maandagnacht de blik sem geslagen in een boom aan de Faas ELiaslaan te Baarn, zon der dat deze omviel. De lucht druk was evenwel zoo hevig, dat van zes villa's in deze laan ruiten werden vernield Van drie dezer buizen bleef letterlijk geen ruit heel. Ontzettend ongeluk op on- bewaakten overweg. Een ontzettend ongeluk is gis terochtend gebeurd op den on- bewaakten overweg in den Waal- bandyk te Waardenburg. Om half twaalf passeerde een treiu uit Den Bosch in de richtiug Utrecht Eeu landbouwer zag plotseling, dat drie kinderen den overweg overstaken, juist toen de trein naderde. Een ongeluk was onvermijdelijk. De kinde ren de vytjarige Kiaas van Oort, zyn vierjarige broertje Aart en het achtjarige nichtje Gerrie van Oort werden door den trein ge grepen. Zij waren onmiddellijk dood. De slacbtoffartjes zijn de kinderen van de landbouwers Van Oort, die in de onmiddellijke nabijheid van de overweg wonen, In verband met dit vreeselyke ongeval deelt de burgemeester van Waardenburg mede, dat hij meermalen de spoorwegen op de gevaarlijke situatie ter plaatse heeft gewezen In twee jaar tijds zyn hier reeds zes onge lukken gebeurd. Dienstplicht In Engeland. In de verklaring, waarmee Chamberlain in het Lagerhuis den dienstplicht aangekondigd heeft voor jongelieden van 20 en 21 jarigen leeftijd met een oefentijd van zes maanden, heeft hij nog meegedeeld, dat de re geering besloten had de volgende week een wetsontwerp in te dienen, getiteld„wetsontwerp inzake de reserve- en hulpstrijd krachten". Na voltooiing hunner opleiding, /oo deelde Chamberlain verder mede, zullen de opgeroepen jon gelieden in de gelegenheid wor den gesteld, voor 3l/s jaar dienst te nemen in het territoriale leger. Voor het geregelde leger, de vloot en de luchtmacht zal het vrij willige karakter van de dienst neming gehandhaafd worden. De regeering is verder voor nemens, nieuwe maatregelen te nemen tot beperking van oorl >gs- wi'tstmakerij in veiband m t het bewapeningsprogramma. Zij st> It zich op het standpunt dat, ais er oorlog komt, speciale wetten van kracht dienen te worden, waarbij bijzondere straff n worden gesteld op het maken van oorlogswinst en de vergrooting van winsten of persoonlijken rijkdom beperkt worden ten behoeve van den staat. De rede van Hitier. Hedenvoormiddag te 11 uur 28 min. begon Rijkskanselier Hitier zijn met spanning verwachte rede voor den Rijksdag, die tot kwart voor twee heeft geduurd. BERLIJN. Hitier heeft in zijn rede aangekondigd, dat hij de Britsche regeering zal mededeelen dat aan het vlootverdrag tusschen Duitschland en Engeland de grondslag is ontnomen. Hij zeide verder dat Polen zijn voorstel dat Danzig als vrije stad binnen de grenzen van het Rijk zal terug- keeren, heeft verworpen. Hitier heeft het Duitsch-Poolsche ver drag opgezegd. Hitier zeide ver der in Engeland wordt een oorlog tegen Duitschland als vaststaand aangenomen. Ik betreur zulk een ontwikke ling diep, daar de eenige eisch, welke ik ooit gesteld heb en welke ik zal blijven stellen aan Enge land, is de teruggave van de koloniën. Ik heb het evenwel steeds zeer duidelijk gemaakt dat dit nimmer een reden voor een militair conflict zou zijn. Hitier zeide verder dat indien de Britsche regeering wederom met Duitschland zou willen onder handelen over het vlootvraagstuk, niemand gelukkiger zou zijn dan hij, in het vooruitzicht in staat te zijn een eerlijke en duidelijke overeenkomst tot stand te brengen. Wat de koloniën betreft zeide Hitier dat gedurende zijn geheele politieke activiteit hij steeds het denkbeeld van nauwe vriendschap en samenwerking tusschen Enge land en Duitschland heeft uiteen gezet. Ik heb nimmer ruimte ge laten voor eenigen twijfel aan mijn overtuiging, dat het bestaan van het Britsche wereldrijk een on schatbare factor van waarde is voor het geheele cultureele en economische leven van den mensch. Hitier zeide verder dat een duur zame vriendschap tusschen Enge land en Duitschland slechts mo gelijk is op grondslag van weder- keerige achting. In antwoord op aanduidingen in de boodschap van Roosevelt, dat nieuwe daden van aanval overwogen worden tegen andere onafhankelijke landen, verklaarde Hitier: lk beschouw elke dust verdwijnen spoedig door 'n pot Bij alle Drogisten

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2