Binnenland. aangevangen, maar de consoli deering daarvan, onder garantie der groote mogendheden, dateert van 19 April 1839. Midb. Crt. Rede van de groothertogin. Het groothertogdom Luxemburg heeft Zaterdag zijn honderdjarige onafhankelijkhein gevierd met een plechtige bijeenkomst in de kamer van afgevaardigden, waarin groot hertogin Charlotte een redevoe ring heeft uitgesproken. De groothertogin begon met er op te wijzer., dat het groother togdom het bewijs van zijn per soonlijke vitaliteit en van zijn recht op een onafhankelijk voort bestaan heeft geleverd, waarna zij aldus vervolgdeln deze ge lukkige ontwikkeling van het lands hebben wij een schuld van dank baarheid op ons geladen, waarvan wij ons vandaag moeten kwijten en wel jegens de nagedachtenis der koninger/groothertogen van het huis Oranje-Nassau, jegens mijn verheven grootvader, mijn geliefden vader, mijn beminde zuster, wien het allen ter harte is gegaan, de rechten van het land te bewaren, en zijn vooruitgang met alle te hunner beschikking staande middelen te bevorderen. Na herinnerd te hebben aan de bescherming, welke het groot hertogdom in talrijke moeilijke omstandigheden genoten heeft van de zijde der mogendheden, welke garant staan voor zijn onafhanke lijkheid, vernieuwde de groot hertogin haar eed om haar leven te wijden aan het waarborgen van de onafhankelijkheid en van de instellingen des lands. Zij ver klaarde zich te zullen laten leiden door de beginselen van de grond wet en door de voorbeelden van haar voorgangers en dat op haar beurt „elle maintiendraint". De groothertogin besloot haar rede aldusSterk in de vaderlands lievende eenheid, en in den on- verzettelijken wil van al zijn kin deren, zal Luxemburg, met Gods hulp, nooit verloren gaan. De groothertogin droeg over dwars het groote lint der orde van Oranje-Nassau. Zij was ver gezeld van prins Felix en van den kroonprins, groothertog Jan, die eveneens, behalve het lint van de Eikenkroon, het groote lint droe gen der orde van Oranje-Nassau. Deze rede, zwaar van den druk der tijden en vol van gefoof in de rechtvaardigheid eener goede zaak heeft diepen indruk gemaakt; de beantwoording ervan, in een mees terlijke rede van den Kamerpre sident, niet minderhet volk, in 1919 bij vrije stemming de Groot hertogin tot den troon geroepen hebbende, hernieuwt nu door zijn vrij gekozen vertegenwoordigers, op zijn beurt, den eed van trouwe van gansch het Volk aan zijn be minde vorstin en het vrije vader land. Na de plechtige Kamerzitting trokken alle burgemeesters des lands in corpore, met hun rood- wit-blauwe sjerpen, teeken hunner waardigheid om, op naar het pa leis om der groothertogin hunne hulde te betuigende bruinver brande boerenburgemeester van het arme Oeslinger dorp naast de dr. juris der hoofdstad Diderich; de sociaal-democraat der Escher industriestad Hubert Clement naast den burgemeester der toe ristenstad. In al hun simpele onwennigheid trof deze opgang der eenvoudigen het meestdat was ontroerend. Later hebben ze gezamenlijk met Prins Felix en de erfgroothertog Jan in het deftige Hotel Brasseur gegeten. Des middags heeft de groot hertogin met gemaal en troonop volger in open galakoets een rit door de stad naar het stadhuis van Luxemburg gemaakt, waar burgemeester Diderich haar in wederom van groot patriottisme getuigenis afleggende bewoordin gen heeft toegesproken. Daarna werden alle gemeenteraadsleden aan de vorstelijke familie voor gesteld. En toen volgde het evenement, waarvoor zoo ongeveer alle drie honderdduizend inwoners die het landje telt, naar de hoofdstad wa ren gestroomd, de historische op tocht. 30 groepen en 700 deel nemer», waarvan een 7Q-tal te paard. Tot in de puntjes verzorgd gaf deze optocht, door alle diplo maten van de eere-tribune gade geslagen, een treffend beeld van de historische ontwikkeling des lands, vanlndutiomaris, den krijgs overste der Trevierers af, tot op Koning Willem II als de be minde Koning-Groothertog der volksvrijheden warm toegejuicht en den Prins-Stedehouder van Willem III Prins Hendrik der Nederlanden met zijn gemalinne Ameiia, toe. Het antwoord van België. Bevestigd wordt, volgens de correspondent der N. R. Crt. te Brussel, dat de Duitsche ambas- sadeurte Brussel, graaf von Bülow Schwante, in de afgeloopen week bij minister-president Pierlot, die tevens minister van buitenlandsche zaken is, een stap heeft gedaan in verband met de bekende bood schap van Roosevelt Zooals ge meld zou aan de Belgische re geering gevraagd zijn of zij tot deze boodschap aanleiding had gegeven, en de inhoud daarvan haar vooruit was medegedeeld. Ook wenschte de Duitsche am bassadeur nog te vernemen, of België zich door het Duitsche rijk bedreigd acht. Mr. Pierlot blijkt Zaterdag mon deling te hebben geantwoord dat, toen Frankrijk, Engeland en later ook Duitschland in 1937 de on schendbaarheid van het Belgische grondgebied garandeerden, deze mogendheden zoodoende als het ware vooruit reeds een antwoord gaven op de vraag van den pre sident der Vereenigde Staten. De Belgische premier zou daar nu aan toegevoegd hebben, dat de Belgische regeering aan het door een buurstaat gegeven woord niet wil twijfelen. Het Zwitsersche antwoord. Het Zwitsersche Telegraaf Agentschap meldtOp twee vra gen, welke de Duitsche regeering in verband met de boodschap van Roosevelt aan de Zwitsersche re geering heeft gesteld, heeft de Bondsraad het volgende geant woord 1. de Bondsraad wist niet van het voornemen van president Roo sevelt een vredesoproep te richten tot de regeeringen van Duitsch land en Italië 2. de Bondsraad vertrouwt op de eerbiediging van de door de eigen weermacht van het eedge nootschap verdedigde neutraliteit, welke door Duitschland en de overige nabuurstaten nadrukkelijk is erkend. Oorlogsslachtoffers. Havas meldt uit Madrid Naar schatting zijn ongeveer 1,21)0.000 personen, waaronder 450,000 militairen en 750,000 burgers tijdens den Spaanschen Durgeroorlog gedood. Wat de sirikt militaire verliezen aangaat, hadden de nationalisten 130,000 dooden te betreuren. Dit was het gevolg van de overwel digende meerderheid van Franco op het gebied van artillerie en luchtmacht. De republikeinsche artillerie was bij Teruel het tal rijkst. Daar stonden 180 kanonnen opgesteld. Aan de Ebro had Franco 1400 stukken tegenover de republikeinen 120. Een „landleger" van vrouwen. Het Britsche ministerie van landbouw en visscherij heeft be sloten in vredestijd vrouwen aan te werven, die bereid zullen zijn zich in geval van oorlog geheel aan werk op het platteland te wijden. Dit „landleger", zooals men het reeds gedoopt heeft, moet niet alleen dienen om ge mobiliseerde landarbeiders te ver vangen, maar ook om mee te werken aan verhooging van de landbouwproductie. Hitler's rede. Ofschoon daaromtrent nog niets met zekerheid bekend is, verwacht men, dat Hitier zijn rede in den Duitschen Rijksdag niet Vrijdag avond, doch Vrijdagmiddag om 12 uur zal houden. Restitutie aan Alfonso XIII. De Daily Mail verneemt uit Burgos, dat gisteren een decreet is gepubliceerd, waarbij alle per soonlijke goederen van Alfonso XIII en zijn familie, welke de republiek in 1931 heeft gecon- fisceerd, hierbij inbegrepen de paleizen te San Sebastian en Santander, teruggegeven zullen worden. Bezoek van Koningin Wilhelmina aan België Naar de „Dernière Heure" meldt, worden de troepen van het Brusselsche garnizoen, met het oog op het a.s. bezoek van Koningin Wilhelmina reeds spe ciaal geoefend, opdat tijdens dit bezoek al es van ee.i leien dakjezal gaan. De Koninklijke stoet zal geëscorteerd worden door een afdeeling bereden gendarmen, die bij deze gelegenheid voor de eerste maal de nieuwe gala-uni form zullen dragen. Dat men voor dit escorte gendarmen heeft aangewezen, vindt zijn verklaring in het feit, dat de Belgische ca- va'erie geheel is gemotoriseerd, zoodat er practisch geen bereden troepen meer zijn. Een studiefonds voor werkverruiming. Op instigatie van Z K.H. Prins Bernhard heeft dr. J. Eijkman, directeur der Amsterdamsche Maatschappij voor Jongemannen (AM.VJ.) te Amsterdam een groep gevormd van vertegen woordigers uit het Nederiandsche bedrijfsleven, die zich bezig zal houden met de bestudeering van plannen voor de verruiming van de werkgelegenheid hier te lande als ook met de voorbereiding van, en de medewerking bij de uit voering dezer plannen in over eenstemming met den gedachten- gang, aangeduid in de Memorie van Toelichting op het wetsont werp tot verhooging van het cre- diet voor werkverruiming. Het ligt hierbij in de bedoeling, spe ciaal aandacht te wijden aan pro jecten, welke beoogen de indus- triëele outillage van Nederland te verbeteren en aldus blijvend de welvaart van ons land zullen be vorderen. Na gepleegd overleg met de regeering zal voor genoemd doel een stichting in het leven worden geroepen, welke den naam „Stu diefonds voor werkverruiming" zal dragen. Antwoord van onze regeering op vragen uit Barlfjn Naar wij vernemen, zijn, even als aan verschillende andere re geeringen, ook aan de Neder iandsche regeering van de zijde der Duitsche regeering enkele vragen voorgelegd in verband met de bekende boodschap van President Roosevelt, welke hierop neerkomen le. of de regeering de bood schap had uitgelokt, 2e. of zij er van te voren kennis van droeg en 3e. of zij zich bedreigt gevoelt. In afwijking van hetgeen door enkele, buitenlandsche persagent schappen omtrent de beantwoor ding door de Nederiandsche re geering is gemeld, kunnen wij mededeelen dat de drie vragen door onze regeering ontkennend zijn beantwoord, de derde vraag onder bijvoeging dat Nederland ingeval van een Europeeschen oorlog op iedere mogelijkheid voorbereid moet zijn. Liberalen een zetel meer in Zuid Holland. Bij nadere controle van de stembiljetten is gebleken, dat de liberalen in de Provinciale Staten voor Zuid-Holland niet zes, maar zeven zetels zullen bezetten en de anti-revolutionnairen één min der danaanvankelijk was berekend. Besprekingen inzake het han delsverkeer met Nederland De Brusselsche correspondent van de N.R.C. meldt In het kabinet van den Minis terpresident is Zaterdag een bij eenkomst gehouden, bijgewoond door den minister van landbouw, graaf d'Aspremont Lynden, en minister van Economische zaken Sap, den minister van financiën, Gutt, en verschillende hooge amb tenaren. Doel van de bijeenkomst was het regelen van eenige moei lijkheden betreffend het handels verkeer met Nederland, welke moeilijkheden naar het oordeel van de Belgische bewindslieden voortspruiten uit het feit, dat Ne derland zelf de toepassing regelt van de contingenteering van den invoer van landbouwproducten in België. Deze invoer is vaak het aanzienlijkst op het oogenblik dat de Belgische productie haar hoog tepunt heeft bereikt. Voorts zijn met het oog op de voortzetting der Belgisch-Neder- landschehandelsbesprekingen ook nog de andere oeconomische pro blemen die daarbij te pas komen, behandeld. Werklooze dienstplichtigen voor de grenstroepen. Naar uit een aanschrijving van den minister van defensie aan de burgemeesters blijkt zullen de werklooze dienstplichtigen, die in werkelijken dienst zullen komen om werkende opgeroepenen bij de grensbeveiliging te vervangen, behooren tot de lichting 1924 en jongere lichtingen. Het betreft dus menschen van 35 jaar en jonger. De collecte voor het Bio- vacantieoord. Gemeld wordt, dat de collecte, welke in de Nederiandsche bi oscooptheaters tijdens de Paasch- week, ten bate van de stichting Bio-Vacantieoord is gehouden f28.000 (vorig jaar ruim f27.000) heeft opgebracht. Eeu belangrijke gift. Met zeer groote dankbaarheid maakt het Nationaal fonds voor bijzondere nooden melding van een gift van f 10.000, welke ge schonken is door een Nederiand sche industrieele maatschappij. Men hoopt dan ook dat dit voorbeeld tot navolging zal stem men. De zomerzegels 1939. Evenals in vorige jaren zullen ook dezen zomer, en wel gedu rende het tijdvak van 1 Mei tot en met 30 Juni a.s zomerzegels verkrijgbaar worden gesteld, met een toeslag boven de frankeer- waarde, welke ten goede zal ko men voor de helft aan sociale doeleinden (tuberculose, kanker bestrijding en A.V.O. bereid d i arbeid voor onvolwaardigen en voor de helft aan cultureele doel einden ter tegemoetkoming in de huidige nood der cultureele wer kers. De zegels zijn ook in het ver keer met het buitenland voor frankeering geldig tot en met 31 December 1944, en verschijnen in 5 frankeerwaarden, n I. P/s cent (grijs) met een toeslag van l1/, cent; 2VS cpnt (groen) met een toeslag van 21/» cent; 3 cent (rood) met een toeslag van 3 cent; 5 cent (groen) met een toeslag van 3 cent; 12Vs cent (blauw) met een toeslag van 3VS cent. Het P/s centszegel draagt de beeltenis van Thijs Maris (1839- 1917), een der belangrijkste Ne deriandsche schilders. Het 21/s centszegel die van zijn tijdgenoot Anton Mauve (1838 1888), schilder van naam, bekend om zijn bijzonder fijngevoelde schilderingen van landschappen. De beeltenis van Gerard van Swieten (1700-1772), de ver maarde Nederiandsche genees kundige aan het Oostenrijksche hof in de 18e eeuw is voor het 3 centszegel gekozen; Van Swie ten was leerling van Boerhave en als zoodanig sluit het zegel met zijn beeltenis aan op het Boer- havezegel van 1938, Het meest gangbare zegel voor binnenlandsch gebruik, dat van 5 cent, draagt de beeltenis van Ni- colaas Beets (1814—1903), theo loog en letterkundige, wiens Ca mera Obscura, waarvan in 1839, dus juist 100 jaar geleden, de eerste uitgave verscheen, bij oud en jong bekendheid geniet. Het 12VS centszegel tenslotte geeft de beeltenis van Petrus Stuy- vesant (1610—1682), de bekende gouverneur van Curasao en later van Nieuw Nederland (New York) weer, en is gekozen in verband met de wereldtentoonstelling te New York. De teekemngen zijn door de kunstenaars zelf in staal gegra veerd. Aanhondingen van auto's op den weg. De minister van justitie heeft op verzoek van den A N W.B. tot de procureurs-generaal, fungee- rende directeuren van politie, een schrijven gericht, waarin nog maals de aandacht wordt geves tigd op de noodzaak dat de con- troleerende politie-ambtenaren, wanneer zij er toe overgaan op verkeerswegen een voertuig aan te houden, een zoodanige plaats dienen te kiezen, dat het den be stuurder van het voertuig moge lijk is opzij te gaan en den rijweg vrij te laten voor het achter hem komende verkeer. Hieraan wordt toegevoegd dat, hoewel deze han delwijze in de eerste plaats des nachts van belang is, ook overdag daarmede rekening dient te wor den gehouden. De veiligheid op den weg, welke bij onoordeelkundige aan houding van motorrijtuigen meer malen in gevaar gebracht werd, zal ongetwijfeld door de door den minister gegeven richtlijnen in hooge mate worden bevorderd. AXEL, 25 April 1939. De datum van de gemeente raadsverkiezingen in onze ge meente is bepaald op Woensdag 14 Juni 1939, die van de candi- daatstelling voor bovengenoemde verkiezingen op 9 Mei a.s. De Euimabloem collecte. De Emmabloemcollecte, die jl. Zaterdag in onze gemeente werd gehouden, heeft opgebracht een bedrag van f 151,40, of ongeveer f55 meer dan vorig jaar. Dit is wel een mooi resultaat voor de T.B.C.-kas van Het Groene Kruis. In dit verband is het wel nuttig om eenige cijfers te geven van de sterfte aan tuberculose, zooals die voorkomen in de juist uitge geven publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Per 10000 inwoners in Neder land bedroeg de sterfte aant.b.c. in 1911—1915 11,04 1924-1928 7,04 1933-1937 3,78 1936 3,60 1937 3,36 De sterfte aan tuberculose neemt dus sterk af, en dit mag een groot succes genoemd worden voor de vereenigingen tot bestrijding der tuberculose. De Emmabloem-collecte, die overal in den lande wordt ge houden, heeft, naast andere in stellingen, daaraan zeker mede gewerkt. Zondagavond werd door de R.-K Gezellenclub alnier een opvoering gegeven van de kluent in drie bedrijven getiteld Meneer Klaproos, ten bate van het jeugdwerk. De opening vond als gewoon lijk plaats door den Zeereerw. Heer Pastoor Goetstouwers, die hoopte dat het voor allen een genotvolle avond zou worden. En de bezoekers werden dan ook niet teleurgesteld, want of schoon verscheidene nieuwe di lettanten voor het voetlicht traden, werden alle rollen goed vertolkt. Vooral de vertolker van de titelrol, die in dialect werd weer gegeven, oogstte grooten bijval.. Ook Rumpel Grober en Frans waren uitstekend in hun rol en; brachten voortdurend de lach spieren in beweging, zoodat de Gezellenclub met voldoening op dezen welgeslaagden avond kan terugzien. Tusschen de bedrijven en ge durende de pauze bracht de pianist een welkome afwisseling door het ten beste geven van bekende schlagers. Tot slot dankte pastoor Goet- stouwers allen voor hun aan wezigheid. De bazar ten bate van. diï bad- en zweminrichting, die be gin dezer maand is gehouden leverde een netto winst op van ruim f360, zoodat het comité met tevredenheid op het resul taat van zijn moeizamen arbeid kan terugzien. Wegen ln Zeeuwseh Vlaanderen Als belangrijkste wegen in Zeeuwseh Vlaanderen kunnen wor den aangemerkt de drie noord-

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2