EENI&E INDRUKKEN voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 4. DINSDAG 18 APRIL 1939 55? Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad J. C. VINK - Axel. Bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd. VAN EEN REIS NAAR EN HET VERBLIJF IN CHINA ten D «Hi Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. De minister van sociale zaken heeft den Hoogen Raad van Ar beid drie voor-ontwerpen van wet doen toekomen resp. betref fende den arbeid van veertien jarige meisjes, den arbeid van veertien-jarige jongens en den arbeid van 14- en 15 jarige meisjes. In de toelichting op het eerst genoemde voorontwerp zegt de minister o.m. dat ciit ontwerp een voorloopige regeling behelst, in afwachting van de invoering van hel ontwerp betreffende de 14- en 15-jarige meisjes. De voor loopige regeling beoogt een spoe dige bevordering eener betere arbeidsverdeling. Inwerkingtreding van een ar- beidsverbod met betrekking tot 14-jarige meisjes, voordat een gelijksoortige regeling voor 15- jarige meisjes wordt ingevoerd, biedt overigens het voordeel, dat de ondernemers zich nu gemak kelijker aan den nieuwen toestand kunnen aanpassen. Deze geleide lijkheid wordt nog vergroot, door dat in het onderhavige ontwerp de bepaling is opgenomen, dat het arbeidsverbod geen betrekking zal hebben op meisjes, die voor 1 April 1939 den leeftijd van 14 jaar hadden bereikt en toen reeds in het bedrijfsleven werkzaam waren. In de toelichting op de regeling betreffende veertienjarige jongens merkt de minister op, dat hij ver trouwt, dat een verbod van onder- nemingsarbeid van 14-jarige jon gens voor het bedrijfsleven in het algemeen weinig bezwaren met zich zal brengen. Niettemin blijft het noodig, dat de wettelijke re geling met de eischen der practijk rekening houdt. Dit kan op ver schillende wtjzen geschieden. In de eerste plaats door met be trekking lot die bedrijfstakken, ten aanzien waarvan het verbod op onevenredig groote moeilijk heden mocht stuiten, bij alge- meenen maatregel van bestuur door 6 Mevr P, KLEIN-v.d. Berqe Veel groote scnepen waren aan den grond geloopen, waaronder ook het Hollandsen* semp de Van Heutz". De siachttffiis bestonden voor het mee- rendeel uit Chineesche vtsschers. Ook heerschte er ln dien tijd nog een cho- lera-epidemte in Hongkong. Na een verblijf van veertien dagen kreeg ik een lelegram van mi]n man uit Hankau. Daar het in Chengchow nog vrij rustig was gebleven, had hij het plan om mij terug te halen. En daar men niet meer uit Chengchow kon telegrafeeren, was hij maar naar Hankau vertrokken, vanwaar ik een telegram ontving om met een vliegtuig naar Hankau te komen, daar de reis per spoor van Canton naar Hankau niet zonder gevaar was en veel tijd in beslag nam. De menschen bij wie ik in huis was, rieden mij af om per vliegtuig te gaan, zoodat ik dat af- teiegraieerde. Na een paar dagen kwam het be richt dar hij op weg was naar Hong kong, waar hij 13 September aankwam. Nu moesten we weer zoigen dat we zoo spoedig mogeiijk terug kondeu, wat niet zoo gemakkelijk was, daar we in Hongkong geen plaats op de Canton-HankaulQn konden krijgen. Zoo doende vertrokken we maar op goed geluk 13 September 'emergens vreeg pit Hongkong. In Casten motst» we afwijking van dat verbod toe te staan. Vervolgens door te be vorderen, dat met betrekking tot alle bedrijfstakken eveneens bij algemeenen maatregel van be stuur wordt toegestaan, dat 14- jarige jongens onder zekere voor waarden gedurende ongeveer de helft van de normalen werktijd, namelijk des morgens of des middags, arbeid verrichten. ,Door zoodanige regeling wordt het mogelijk gemaakt, dat de onder nemer de beschikking over 14- jarige jongens behoudt, mits de plaats, die één zoodanige jongen thans in het bedrijf inneemt, voortaan door twee van die jon gens om beurten zal worden be zet. Aan deze methode zal de voorwaarde worden verbonden, dat de jongens op dat gedeelte van den dag, waarop zij niet arbeiden, deelnemen aan het in samenwerking met het particulier initiatief voor hen te organiseeren en door het departement van den minister erkende ontwikkelings werk, dat zoowel lichamelijke op voeding als geestelijke vorming ten doel heeft. Er zijn daarnaast eenige be drijven, waarvan reeds thans vast staat, dat het verbod er niet op van toepassing dient te zijn. Tot die bedrijven behoort in de eerste plaats de landbouw, waarvoor nog geenerlei werktijdregeling geldt. Voorts moeten ook 14-jarige jongens, die in opleiding zijn voor een geschoold beroep, in het belang van die opleiding zoo wel des morgens als des middags den arbeid kunnen verrichten, die daarvoor noodig is. Zullen dus uitzonderingen van algemeene strekking op het voor gestelde verbod moeten worden toegestaan, ook dient de moge lijkheid te worden opengehouden, om in bijzondere gevallen ver gunning tot afwijking daarvan te verleenen. Dit kan gewenscht blijken, wanneer een 14-jarige jongen een bepaalde bekwaam heid bezit. Als voordeelen van de hier voorgestelde regeling verwacht toch nog een paar dagen wachten, voordat we konden veitrekken, daar alle treinen stampvol waren. Met moeite kregen we twee plaatsen. Wc konden gelukkig samen in Shameen de Europeesche wijk in Canton, in een goed hotel logeeren. 's Avonds om een uur of elf werden we verrast door een signaal en werd alles in het donker gezet. Een paar Japansche vliegtuigen vlogen over de stad, waarschijnlijk verkenningsvliegtuigen, want verder gebeurde er niets. In die paar dagen hebben we Canton bezichtigd. De stad bezit verschillende tempels. We be- zichten er de Sun Yat Sen Memorial Hall. We zagen er de Paarl-rivier met zijn kleine bootjes, waarop de menschen worden geboren, leven en sterven. Na nog wat eten en drinken gekocht te hebben voor een paar dagen, daar we hadden gehoord, dat'er niets op den trein te krijgen was, vertrokken we 16 Sept. 's avonds 8 uur uit Canton. Nauwelijks waren we aan het slation aangekomen, of alles werd in het don ker gezet, daar er weer een signaal was gegeven. Met veel moeite konden we koelies voor onze bagage krijgen. We moesten onze oogen goed open setten otn ze te volgen, want zelfs een lucifer mochten we niet aansteken. Toen we ongeveer een kwartier in den trein zaten maakten we een benauwd oogenblik mee, zelfs een paar vrouwen waren een flauwte nabi], want opeens verschenen er drie Japansche vlieg tuigen met licht op boven onsen trein. Tot ons geluk vlogen ze vei der zonder bommen te werpen op het station, maar wei hadden ze zooals we later hoorden, hommes geworpen aan een anderen kant van da stad. Enfin, we k««d«n eindelik vertrekkes. «aar de minister een betere verdeeling der werkgelegenheid over de jeugdige mannelijke arbeiders en een verhooging der ontwikkeling van 14 jarige jongens, die zoowel in hun eigen belang als in het belang van het bedrijfsleven is. Doch daarnaast mag worden aan genomen, dat het onderhavige verbod ook tot gevolg zal hebben, dat een aantal jongens, die an ders bij het bereiken van den 14-jarigen leeftijd in het bedrijfs leven zouden zijn gegaan, thans nog gedurende eenigen tijd aan de bestaande vormen van onder wijs zullen deelnemen, hetgeen eveneens aan hun bekwaamheid ten goede komt. De minister zegt ter toelichting van het voorontwerp betreffende den arbeid van 14- en 15-jarige meisjes o.m. het volgende Het is voor het meisje, dat zich tot vrouw begint te ontwik kelen, voor haar geheele verdere leven van groot belang, dat die ontwikkeling niet door nadeelige invloeden van buiten wordt ge stoord. Eenerzijds toch is voor een gezonde lichamelijke ontwikkeling van het jonge meisje het ge jaagde tempo, dat in vele onder nemingen wordt gevolgd, niet zonder bezwaar, terwijl anderzijds dit meisje in de onderneming licht in aanraking komt met per sonen, die, bewust of onbewust, door hun woorden de kinderlijke fantasie overprikkelen en daar door de moreele belangen van het meisje schaden. Doch niet alleen in fabrieken of werkplaatsen, ook in andere soorten van ondernemingen, als koffiehuizen en hotels, winkels en kantoren, staat de ontvankelijke kinderziel bloot aan indrukken, die zij beter nog niet kon ont vangen. Zijn echter de eerste jaren der ontwikkeling onder voor lichaam en geest gunstiger om standigheden voorbij gegaan, dan zal het weerstandsvermogen van het meisje tegen voor haar na deelige invloeden in den regel aanmerkelijk grooter zijn dan bij den aanvang van die ontwikke- moesten in het begin een uur of drie zonder licht rijden, totdal de trein bui ten gevaar was. We reden nu door Zuid-China, waar hel zeer heuvelachtig was; ook veel rijstvelden ziet men er. De trein was ei-vol en wij varen met nog een Duitscher, die ook naar Han kau moest, alleen als vreemdelingen. Er was, zooals we gehoord hadden, niets te k ijgen het was g< el da' we alles hadden meegenomen. Veel tremen, die van het front kwamen met gewonde soldaten, reden ons voorbij. Zoo arri veerden we na 50 uur rijden op 19 Sept. 's avonds laat in Woetsjang, waar we met de ferry de Jangtse rivier over moesten naar Hankau, hetgeen wegens de dtukte nog een paar uur in beslag nam. Het was middernacht toen we in ons bekend hotel In de Fransche concessie aankwamen. Den volgenden dag vertrokken we nlt Hankau en na een 15 uur rijden kwamen we op 21 Sept. 's morgens vroeg om 4 uur in Chengchow aan. In Chengchow waren in dien tus- schentijd alle voorbereidselen voor den oorlog gemaakt. Bij leder Lunghat- huis was in den tuin een groote ce menten kelder gemaakt, een scnuiiplaats tegen vliegtuigaanvailen, maar toch niet geheel bomvrij. Overal inde stad zag men loopgraven en zandverster- kingen. Ook het Lunghaipark was voor de verdediging in orde gebracht en werd door soldaten bewaakt, zoodat onze eenigste wandeling ons was ont nomen. Op de stations was het steeds een druk verseer met het transportee- ren van soldaten Ook veel gewonds soldaten koaen kier naar ket hos- ling. Het is daarom de meening van den minister, dat arbeid in ondernemingen ten aanzien van 14- en 15-jarige meisjes in het algemeen dient te worden ver boden. Deze maatregel zal, be halve dat hij haar beschermt tegen nadeelige invloeden van buiten, bovendien dit gunstige gevolg hebben, dat hij haar richt op arbeid in en voor het gezin. Want niet alleen zullen zich ver scheidene meisjes van 14 of 15 jaar wegens het voor haar gel dende verbod van ondernemings- arbeid, in de huishouding bege ven, verwacht mag ook worden, dat velen van haar, na het be reiken van den 18-jarigen leeftijd, daarin werkzaam zullen blijven. Dit nu acht de minister van niet geringe beteekenis. in het gezin immers ligt overeenkomstig haar natuurlijken aanleg in de eerste plaats haar bestemming en in den regel ook haar toekomstige taak. Daarenboven is er in het tekort aan Nederlandsche dienst boden te meer aanleiding te be- vorden, dat meer Nederlandsche meisjes in de huishouding een werkkring zoeken. Ten slotte beoogt de minister met het voorgestelde arbeidsver bod voor 14- en 15-jarige meisjes mede een vermindering der werk loosheid onder de jongens en mannen door middel van een verschuiving in de werkgelegen heid ten gunste van deze beide groepen van arbeiders. Dit doel echter zou illusoir worden, indien de 14- en 15 jarige meisjes zou den worden vervangen door ge huwde vrouwen. Daar nu vooral met betrekking tot de 15 jarige meisjes deze mogelijkheid in het geheel niet denkbeeldig is, over weegt de minister te bevorderen, dat de invoering der onderhavige regeling gepaard zal gaan met een arbeidsverbod voor de ge huwde vrouw, dat terzelfder tijd in werking zou moeten treden. In de toelichting van de afzon derlijke artikelen wordt nog ge zegd De voorgestelde wijziging in artikel 9 der Arbeidswet 1919 pitaal. Men ziet er heel wat verminkte slachti ffers van des oorlog, Veel last van den oorlog hebben we de eerste maanden na mijn terugkomst niet gehad in Chengchow. D- Japan- ners maakten wei vorderingen op de Peking-HankaulQn, maar ze bleven toch ten Noorden van de Gele Rivier. Zoo nu en dan vlogen er één of meer Japansche vliegtuigen over, maar hun doel was steeds andere plaatsen in de buurt te bombardeeren. Toen de val van Nanking in December 1937 verwacht werd, kwamen er duizenden vluchtelingen naar Chengchow. Ook begonnen de Japanners hier nu meer met hun vliegtuigen te komen. De menschen werden op den dnur zoo hang, dat ze van 's morgens een nur of zeven het land in gingen de kleine kooplieden trokken mee en bezorgden de menschen eten tegen dat het don ker werd kwamen ze weer terug in de s'ad. Een geluk was het nog, dat de vliegtuigen alleen maar overdag kwa men. Daags was de stad dan ook uitgestorven, koelies om wat te ver voeren kon men alleen 's avonds kr|- gen. En de banken en winkels waren dan ook een paar uur open. Begin Februari kwamen de machines iederen dag soms twee maal per dag overvliegen, maar het waren steeds verkenningsvliegtuigen. Totdat de noodlottige dag van 14 Februari kwam. Toen verschenen 's morgens em on geveer 11 uur 15 cl 20 vliegtuigen bo ven Chengchow. Hun doel was de stations te vernielen, waar ze dan ook voor een deel in geslaagd iQn. Het Peking-Hankau station en de werk plaatsen werden voer een groot deel verweest, verschillende rails uit den graal gerukt, vage» vernietigd. Ia heeft ten doel den arbeid te ver bieden van 14- en 15-jarige meisjes. In verband met het eerste' lid van artikel 1 der Arbeidswet 1919 is het verbod van arbeid door 14- en 15-jarige meisjes niet van toe passing op werkzaamheden in een onderneming van landbouw, tuin bouw, boschbouw of in een vee houderij. Een verbod ook ten aanzien van deze soorten van ondernemingen komt den minister niet noodzakelijk voor, aangezien het hier over het algemeen Werk zaamheden betrefi met een sterk seizoenkarakter, welke zich slechts over een kort tijdsverloop uit strekken. Buiten deze perioden zullen deze meisjes gemeenlijk weinig ander dan huishoudelijk werk verrichten. Hoewel de minister op het standpunt staat, dat het jeugdige meisje in het algemeen in het ondernemingsmilieu minder op haar plaats is, wil hij niet voor bijzien, dat zich ten aanzien van bepaalde soorten van arbeid bij zondere omstandigheden kunnen voordoen, ten gevolge waarvan het voorgestelde verbod van ondernemingsarbeid van 14- en 15-jarige meisjes in de betrokken bedrijven groote bezwaren kan opleveren. Voor sommige werk zaamheden bijvoorbeeld kan een vingervlugheid noodig zijn, die viijwel alleen door jeugdige meis jes kan worden verkregen, terwijl er voorts arbeid is, die een zoo langdurige vooropleiding ver- eischt, dat in verband met het afvloeien van vrouwelijke arbeids krachten door huwelijk de tijd, gedurende welken de ondernemer van haar scholing voordeel kan hebben, door het uitschakelen ook van 15 jarige meisjes tekort wordt, om die vooropleiding loonend te doen zijn. Met betrekking tot de hierbe- doelde gevallen is de minister met het oog op de belangen van het bedrijfsleven bereid, over zijn tegen ondernemingsarbeid van jeugdige meisjes in het algemeen gekoesterde bezwaren heen te stappen voor wat de 15-jarige de omgeving van de stations was overal een groote verwoesting. On gelukkig waren ook verschillende bom men in de stad gevallen, waarvan een brandbom op een groot hotel was terecht gekomen, zoodat het een prooi der vlammen werd. Allen, die er in waren (iet was in dien tijd geheel bezet) werden onder het puin bedolven. Het postkantoor was half verwoest en honderden huizen lagen tegen den grond. Drie bommen waren in de nabijheid van het Amerikaansche hos pitaal gevallen, gelukkig vielen er geen dooden, wel werd er veel schade aan het hospitaal en omliggende huisen toegebracht Op 400 meter van ons huis zijn er twee bommen gevallen, waarvan we het gefluit hoorden. Wfl waren met de boys in den kelder gevlucht. Het was een angstig oogenblik. Eéa van de bommen was op een kelder ge- v illen in de buurt van het Lunghat- bureau en verschillende menschen, die in dien kelder gevlucht waren, werden gedood. Het electrisch licht konden we een paar dagen niet gebruiken en moesten we ons met kaarslicht behel pen. 's Avonds ging ik met mijn man de siad in, maar de verwoesting was verschrikkelijk. Het hotel was tot op den grond afgebrand, verschillende lijken lagen nog onder het puin, waar men niet bij kon komen. Zoo nu en dan werd er Iemand van onder gehaald en met een mat bedekt op straat ge legd. Zoo zagen we verschillende tijken bij elkaar Mggen. Met elkaar waren er oageveer 60 «ommen geworpen en het aantalslachtoffiis, waarvan het meeree- deel bestond uit lieden ui: de arme volksklasse, beliep 800 tot 1000, (Wordt vervclid,; AXELSC d. //A cou

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1