Binnenland. saivo van 101 kanonschoten. On middellijk vulden de straten zich met een geestdriftige menigte, die koning Zog en koningin Geraldine bejubelde, Gedurende drie dagen zal feest worden gevierd en op de toppen der bergen zijn vreugde vuren ontstoken. De koning van Irak begraven. Naar schatting hebben meer dan 100.000 personen den rouwstoet, welke Woensdag door de straten van Bagdad trok, gadegeslagen. Alle autoriteiten hebben de plech tigheid bijgewoond. De baar met het stoffelijk over schot was op een affuit geplaatst. Alle daken der gebouwen en hui zen in de buurt van het mauso leum waren dicht bezet met in het zwart gekleede vrouwen, die volgens de gewoonte der vrouwen in de Arabische landen weeklaag den. De mtynstaking in België. In België heeft een staking van mijnwerkers plaats gehad, die aanvankelijk groote afmetingen dreigde aan te nemen. De hervatting van den arbeid in de mijnbekkens van België was gisteren bijna algemeen. Men verwacht, dat over een of twee dagen allen weer het werk zullen hebben hervat. Na de Belgisehe verkiezingen. Het bestuur der Belgische werk liedenpartij is bijeengekomen ter bestudeering van den politieken toestand na de verkiezingen. Een vooraanstaand lid der partij deelde volgens Beiga mede: Wij-zijn sportief en erkennen verslagen te zijn. De Roomsch Katholieke en liberale partijen beschikken over de meerderheid en kunnen dus zonder ons regeeren. Wij houden vast aan het standpunt, dat de nationale eenheid om verschillen de redenen wenschelijk zou zijn, maar de socialistische partij kan in elk geval met medewerken aan een regeering, die een deflatie- politiek voert. De andere partijen hebben trouwens dit punt op hun programma. Znitsers tot x-stlg jaar dienst plichtig. De Zwitsersche Bondsraad heeft besloten de leeftijdsgrens voor den verplichten militaiien dienst te verhoogen van 48 tot 60 jaar, ter versterking van net leger in iijd van oorlog. De mannen, die niet geschikt zijn voor den ac tieven dienst, zullen in de reserve, die geheel zal worden gereorga niseerd, worden ondergebracht. Een jaar aansluiting van Oostenrtyk. De Weensche correspondent van de Times wijdt een beschou wing ^an „Een jaar Anschluss van Oostu,njK". Een jaar /-.schluss, zoo schrijft hij, heelt in O JwenrijK zooai geen grootere dan toe*, zeker even groote veranderingen teweeg ge bracht dan vijt jaar naz»-bewmd in het oude Rijk. Het n'nuwe politieke regime, grootendeels vwj Noord-Duitschen aard, werd met groote snelheid tot stand gebracht door rijkscommissaris Bürckel. Wegens oneerlijkheid en onkunde bleken later enkele wijzigingen noodzakelijk. Bovendien bestond ook hier rivaliteit tusschen radi calen en conservatieve elementen in de partij. Er hebben enkele zuiveringen plaats gehad en men verwacht er nog meer. Er valt overigens zeer veel te organiseeren in een land welks oeconomisch leven zoo grondig veranderde door het practisch verdwijnen der Joden. De Joden die een positie van de grootste oeconomische beteekenisinnamen, werden in negen maanden uit het oeconomische leven verdreven. Bijna 100,000 van het totaal van 400,000 a 500,000 vluchtten naar andere landen. Van hen die in Oostenrijk zijn gebleven zitten velen in de gevangenis. Velen hebben zelfmoord gepleegd. Al dus is ruimte ontstaan om de oeconomische positie van andere groepen te verbeteren. Hieruit moet voor een deel verklaard worden, dat zooals de nazi's zeggen 500,000 a 600,000 personen, die voor den Anschluss werkloos waren, tnans werk heb ben gevonden. Velen van hen doen thans militairen dienst of arbeiden aan openbare werken, zooals wegen en fortificaties, zoodat het aantal werkenden, die productieven arbeid verrichtten, thans waarschijnlijk niet grooter is dan voor den Anschluss. Hoewel de loonen in waarde zijn verminderd door de stijging van de prijzen en van de belas tingen en voorts ook zijn ver minderd door aftrek van partij- bijdragen, is niettemin niet zoo veel gebrek als voorheen. De oude evenwichtigheid van Weenen is verdwenen, de nieuwe levendigheid heeft iets vulgairs. Bars, theaters, bierhuizen en kof fiehuizen zitten vol maar de ma nier van drinken herinnert aan de dagen welke onmiddellijk volgden op het einde van de drooglegging in de Ver. Staten. Koffiehuizen zijn de traditioneele Weensche koffiedrinkers gaan versmaden en zij geven de voorkeur aan harder drinkende klanten die sneller ver teringen maken. Hoewel politieke discussies „geregeld" zijn komen vechtpartijen op straat veelvuldi- ger dan ooit voor en het ver bonden hoofd is een onderschei- dingsteeken geworden van den Weenschen pretmaker van heden. „Kraft durch Freude" heeft veel gedaan om de ontevredenheid onder de arbeiders te verminde ren. Duizenden arme menschen worden in staat gesteld de beste opera's, voorstellingen en con certen bij te wonen welke daar door een zekere proletarische sfeer krijgen. Men houdt niet langer vast aan de strikte klee dingformaliteiten. De kerk in dezen vroeger Roomsch-Katholieken modelstaat, is van alle politieken invloed be roofd en van een groot deel van haar invloed op de opvoeding der kinderen. De nazi's hebben practisch alle roomsche scholen opgeheven. Extremistische daden zooals de bestorming van het paleis van den kardinaal aarts bisschop van Weenen in October van het vorige jaar en het in kwartieren van soldaten in kloos ters hebben echter zeer veel af keuring ontmoet. Ondanks den schijn van voor spoed is er nog veel ontevreden heid in bepaalde categorieën van arbeiders. Vele klachten moeten als typisch Weensch worden aan gemerkt, maar zelfs de regeering geeft openlijk toe, dat zij er niet in geslaagd is het lot van vele arbeiders te verbeteren. Zij be looft hun echter een betere toe komst. Radio voordrachten van minister Steen berghe. De minister van Economische Zaken zal voor de microfoon vier radio voordrachten honden over de landbouwcrisispolitiek en wel op Dinsdag 11, Vrijdag 14, Maan dag 17 en Vrijdag 21 April, tel kenmale des avonds van 7 uur tot half 8. In de eerste voordracht zal een algewieene inleiding worden ge geven, in de volgende zullen achtereen»olgens de akkerbouw, de veehouderij (waaronder de zuivel), de grc^nien-, fruit en sierteelt, de pluimveehouderij en de visscherij worden behandeld. De bedoeling van deip voor drachten is doel en inhoud der landbouw-crisismaatregelen voor breeden kring toe te lichten. De uitzending heeft plaats over alle drie de Nederl. zenders. Dertig millioen gevraagd voor werkverruiming Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming met dertig miilioen gulden. AXEjl., 7 April 1939. De Bazar. Dinsdagavond is in Het Centrum alhier de bazar, georganiseerd door het bestuur der Axelsche Bad- en Zweminrichting, door den EdelAchtbaren heer burgemeester onzer gemeente officieel geopend. De heer F. N. Hiemstra heette als voorzitter der zweminrichting en der bazarcommissie de aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den burgemeester, die zich bereid had verklaard de ba zar te openen, hetgeen op hoogen prijs werd gesteld. Spr. gaf een overzicht van hetgeen de zwem inrichting reeds heeft gedaan se dert de totstandkoming en bracht dank aan het gemeentebestuur voor het rentelooze voorschot. Het bestuur heeft nog meer plannen, doch het was steeds ge boden voorzichtig te zijn met de geldmiddelen en daarom wordt deze bazar gehouden. Dit heeft veel moeite gekost, doch iets moois is tot stand gebracht en ofschoon spr. nog geen bedankjes wil ge ven, moet hij toch reeds hartelijk dank brengen aan allen, die vee tijd en moeite hebben geofferd om dit alles bijeen te brengen. Hij sprak de hoop uit, dat deze bazar ten volle zal mogen slagen. Hij gaf hierna het woord aan den heer burgemeester voor de officieele opening. Deze sprak als volgt Dames en heeren, Toen ik de uitnoodiging ont ving om de bazar te openen, die thans staat gehouden te worden, heb ik deze dankbaar aanvaard en breng vanaf deze plaats het bestuur daarvoor gaarne dank. in 1934 opgericht, heeft uw vereeniging en haar inrichting reeds vele ups en downs, die het kenmerk zijn van de „kinder jaren", gekend. Deze zijn ook door mij, als hoofd der gemeente, met belang stelling gevolgd. Het mooie werk, dat uw vereeniging op het zoo belangrijke terrein der volksge zondheid in onze gemeente ver richt, is de belangstelling, niet alleen van hoofd en bestuur der gemeente, doch ook van de - ge- heele bevolking ten volle waard. De gemeente verleende voor de stichting een renteloos voorschot van f 1000, van welk bedrag de inrichting kon worden tot stand gebracht. Bij de opening van'de nette en aan de redelijke'eischen vol doende inrichting mocht u dan ook met een zeker gevoel van voldoening neerzien op hetgeen was bereikt en met goede hoop de toekomst tegemoet gaan. Echter is uw inrichting niet alleen van menschelijke activiteit en beleid afhankelijk, doch wordt haar meerdere of mindere bloei in niet onbelangrijke mate be ïnvloed door de weersomstandig heden. Was de eerstgenoemde factor ongetwijfeld goed te noemen, de tweede werkte lang niet altijd mee. Behalve veel r.atte zomers kwam een stormvlaag uw inrichting aan den tand voeler, wat de schul denlast met ruim f 300 verhoogde. Blijkens de onder mijn bereik liggende gegevens werd geduren de seizoenen, dat uw inrichting wordt geëxploiteerd, hiervan ge bruik gemaakt door dames 2150 tot 2825 maal, an door heeren 3222 tot 4811 maal, totaal dus 5372 tot 7636 maal. In die 5 seizoenen, van 1934 tot en met 1938, werden 30779 baden genomen. Uit de overgelegde exploitatie rekening is mij gebleken, dat de inrichting op een zuinige wijze wordt geëxploiteerd. Dat de inrichting de belang stelling van zeer velen waard is, meen ik wel te mogen opmaken uit het feit, dat van jaar tol jaar steeds personen ook uit omliggen de gemeenten hier komen zwem men, wat ook door de centrale ligging van onze plaats gunstig wordt beïnvloed. De beteekenis van uw inrich ting, niet alleen in het belang van de volksgezondheid, maar ook voor de meerdere aantrekkelijk heid van onze gemeente, wordt door het gemeentebestuur ingezien. Gaarne was de gemeente u meer nog dan enkel door het verleenen van een renteloos voor schot behulpzaam geweest bij uwen moeizamen en moeilijken arbeid in het algemeen belang, doch helaas liet de toestand der gemeentefinanciën dit niet toe. Uw vereeniging, hoewel in haar exploitatie rendabel, wordt ge handicapt door den druk der 8tichtings« en reparatiekosten, welke niet voldoende uit de ex ploitatie kunnen worden afgelost. Om dezen druk te verlichten of zoo mogelijk liever nog geheel weg te nemen, is door u het ini tiatief genomen tot het houden van een bazar, waardoor iedereen in de gelegenheid wordt gesteld zijn bijdrage, hoe klein ook, op een voor hem zelf aangename wijze te offeren. Het daartoe door het bestuur der vereeniging ingestelde bazar- comilé complimenteer ik met de wijze, waarop voorbereiding en inrichting hebben plaats gehad. Reeds hierbij mocht u de me dewerking van velen ondervinden. Moge deze medewerking geduren de de dagen, dat de bazar wordt gehouden, bestendigd blijven en tot een breede massa der bevol king worden uitgebreid en moge het resultaat van deze bazar zijn, dat niet alleen financieel, maar ook moreel de Axelsche Bad- en Zweminrichting hierdoor gebaat zal zijn, doordat ze meer dan tot nu toe mag leven in de daadwer kelijke belangstelling van heel de Axelsche bevolking. Met den wensch, dat deze bazar volkomen moge slagen, verklaar ik deze voor geopend. Hierna werd een rondgang ge maakt en een en ander bezichtigd. Het geheel, kwistig met oranje en vlaggedoek versierd, maakte een feestelijken indiuk en spoedig kwamen nu ook de bezoekers, die hun hart konden ophalen aan de verschillende attractie's. We vernamen, dat het bezoek Dinsdag zeer is meegevallen, Woensdag was het iets minder, doch gisteren, den laatsten dag, was het aantal belangstellenden ook zeer bevredigend. In verband met den verkoop en de verloting van nog aanwezige artikelen, werd de sluiting verlaat. De heer Hiemstra deed dit met welgekozen woorden en bracht dank aan de dames en heereR, die zoo spontaan hebben samen gewerkt om deze bazar te doen slagen. Ook de getoonde belang stelling heeft bewezen, dat de zweminrichting hier niet gemist kan worden en spr. hoopte, dat dit ook in de a.s. zomermaanden tot uiting zal komen door een druk bezoek aan het zwembad. Omtrent het financieele resultaat kan reeds worden medegedeeld, dat de ba zar een batig saldo heeft opgele verd. Bakkerscursas. In een der lokalen van de openbare school alhier is Dins dagavond een bakkerscursus ge opend. Een inleidend en wel komstwoord werd gesproken door dhr. A. Dieleman voorz- van de Axelsche Bakkersvereeniging, die het doel van dezen cursus uit eenzette. Het verheugde hem, dat deze cursus te Axel, als centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen, zal worden gehouden. Spr. zeide dat het college van B. en W. ver hinderd was deze opening bij te wonen en bracht het college dank voor het beschikbaar stellen van een leslokaal. Hierna nam dhr. Chr. de Wolff, voorzitter van den Zeeuwschen Bakkersbond te Middelburg, het woord, die eveneens het nut en de noodzakelijkheid van dezen cursus, in verband met de eischen van de Vestigingswet, uiteenzette. Het betreft hier een laatste spoed opleiding van 10 maanden. Hierna volgt dan nog een cursus van 22 maanden. Van dit laatste examen zal meer gevergd worden. De eischen, die aan de bakkers gesteld worden, gaan immers ook steeds omhoog. Spr. hoopte dat allen hun best zullen doen. en de cursus ten volle zal slagen. De voorzitter van de gew. af- deeling, dhr. Jansen teTerneuzen sprak in gelijken geest. Dhr. Weststrate, een der leer aren, wees op het succes van den te Neuzen gehouden bakkers cursus, wat voor een groot deel te danken is aan de prettige onderlinge samenwerking. Dit is niet altijd even gemakkelijk, daar de leeftijd der cursisten varieert van 15—40 jaar. Spr. twijfelde er echter niet aan, of ook deze cursus zal slagen. Technisch eider is dhr. S. Caljouw te Middelburg, Voor deelname hadden zich reeds 28 cursisten aangemeld. Na de opening werd een aan vang gemaakt met het geven van de eerste theoretische les. Het practisch gedeelte zal later in een alhier gevestigde bakkerij behan deld worden. Leiderscnrsns Luchtbescherming. J.l. Dinsdag werd de leiders cursus, die gegeven werd door de Afd. Axel van de Nederland- sche Vereeniging voor Luchtbe scherming, beëindigd. De cursus, die uit 4 lessen be stond, werd in Het Centrum alhier gehouden en door ongeveer 40 dames en heeren gevolgd. De deelnemers zijn allen voldaan over hetgeen op de lessen werd be handeld zij hebben de gevaren, die bij een oorlog dreigen, ge hoord, maar hebben tevens ver nomen, dat er toch ook nog vele mogelijkheden zijn om de uitwer kingen van een luchtaanval zeer te beperken. De lessen werden gegeven resp. door de heeren Hack, teTerneu zen, Boeseman te Hulst en Mat- thijssen en Bierman te Middelburg. Aan het slot drukte de burge meester zijn groote tevredenheid uit over het werk, dat door de afd. Axel werd gedaan in het be lang van de gezinsbescherming en sprak de hoop uit, dat de af- deeling op den ingeslagen weg zou voortgaan. Hij dankte de heeren, die geheel belangeloos naar Axel zijn gekomen om de lessen te geven en de aanwezigen voor het volgen der lessen. Als Hoofd van den Luchtbe schermingsdienst sprak de heer D. van den Berg zijn waardeering uit voor de samenwerking, die bestaat tusschen de afd. Axel en den Luchtbeschermingsdiensthij vertrouwt, dat de cursus een gun stige werking zal hebben bij de bestaande diensten. Bij ontstentenis van den voor zitter dankte de heer A. P. Ie Feber allen, die tot het welslagen van den cursus hebben medege werkt; met name dankte hij de Directie van de l'Azote voor het beschikbaar stellen van gasmas kers en een zuurstofapparaat. Hij deelde verder mede, dat als gevolg van de lessen velen hebben gevraagd of het mogelijk was nog een cursus te organiseeren waar voor het bestuur pogingen in het werk heeft gesteld, die met succes werden bekroond Zeer waar schijnlijk wordt dadelijk na de Paaschweek een tweede cursus begonnen, waarvoor zich thans reeds 100 personen hebben aan gemeld. Onder deze bevinden zich ongeveer 80 dames. Hierop werd de cursus voor afgeloopen verklaard. Naar wij vernemen blijft de ge legenheid tot aanmelding voor het volgen van den tweeden cur sus nog bestaan en wekken wij de burgerij van Axel gaarne op zich bij den heer Le Feber aan te melden. Oaderavond o. 1. school. Woensdagavond werd in een der lokalen van de o.l. school een ouderavond gehouden, die aardig bezocht was. Het programma werd geopend door het zingen van een viertal liedjes, tweestemmig en één zelfs vierstemmig, ingestudeerd onder leiding van het hoofd der school. De uitvoering hiervan getuigde van ernstige studie onder goede leiding, en de leerlingen viel dan ook een hartelijk applaus ten deel. Daarna hield de voorzitter, de heer Buma, een openingsrede, in welke hij de positie van de openb. school in 't algemeen en die te Axel in 't bijzonder analyseerde. Gezien de kleinere toelatingen dt r laatste jaren is de toestand te Axel zeer bevredigend. Er is, zei spr., liefde voor de openb. school te Axel en sympathie hier en daar, waar die niet daadwerkelijk, tot uiting kan komen. Spr. drong aan op eendrachtige samenwer king van alle instanties, die daar voor in aanmerking komen en met als centrum hoofd en personeel der school. Nadat de notulen waren gele zen, wat aanleiding gaf tot eenige opmerkingen, kreeg de heer Pie-

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2