Binnenland. Gemengd Nieuws. Buitenland. bloemstuk met palmen van de Vereeniging De Zeeuwsche Pers en van het personeel van de Axelsche Courant. Een stralend zonnetje was nu doorgebroken en bescheen de droeve stoet, die langzaam naar de groeve schreed. Reeds hier en daar vertoonde zich op de begraafplaats het jonge teere groen, als eerste lenteboden, periode van nieuw ontluikend leven en een scherp contrast vormend met deze droeve stoet tegenstelling tusschen leven en dood. Rondom de groeve was de be langstelling ook zeer groot en heerschte opmerkelijk een diepe stilte onder zooveel menschen. Nadat de kist in het graf was neergedaald, sprak de heer J. D. Freekenhorst namens het perso neel van ons blad ongeveer als volgt „Het is mij een behoefte om hier bij dit graf, namens het per soneel van de Axelsche Courant, een kort afscheidswoord te spre ken en een laatste eerbiedige groet te brengen aan onzen ge- achten patroon, die hier pas ter eeuwige ruste is gelegd. Voor ons, die in het bedrijf zoovele jaren hebben samengewerkt, was het vreemd en leeg onzen patroon de laatste maanden niet meer te ontmoeten op bureau of drukkerij en nu we de droeve wetenschap hebben hem daar nooit meer te zullen weerzien, stemt dat dubbel weemoedig. Wij toch kenden zijn leven en rusbloos werken van zeer nabij. Het moet hem zwaar gevallen zijn, toen nu ruim drie jaren geleden een ernstige ziekte hem noodzaakte het werk dat hem lief was, het journalistieke werk van de krant, langen tijd te moeten laten rusten, om zoo mogelijk herstel te vinden. Dit herstel is echter helaas niet meer volledig geweest en toen enkele maanden geleden de ziekte zich opnieuw openbaarde, zij het aanvankelijk niet zoo ernstig, maar in meer slependen en tevens sloopenden vorm, moest opnieuw afscheid van het werk genomen worden en dat moet onzen patroon onge twijfeld zeer terneergedrukt heb ben. Wel trad de laatste weken een schijnbare verbetering in, doch deze is helaas niet van blijvenden aard gebleken. Het door langdurig lijden verzwakte en ondermijnde lichaam kon niet meer voldoenden weerstand bie den en zoo is het einde nog vrij onverwacht gekomen. De doods tijding heeft ons dan ook des te dieper getroffen. Het ligt niet in mijn aard om tot menschenver- heerlijking over te gaan en zeker niet bij deze nog geopende groeve. Een Hoogere Macht heeft ook dit brooze leven opgeëischt met alle verdiensten en kleine tekortko mingen, zooals die ons allen, zonder onderscheid, aankleven. Het past ons slechts hieiin te berusten. Moge gij thans, geachte patroon, de ware rust gevonden hebben na volbrachte levenstaak. Rust zacht en in vrede". heeft de ziel tot Zich te nemen van onzen nu gestorven broeder, zoo bestellen wij zijn lichaam ter aarde. Aarde tot aarde en assche tot assche en stof tot stof, in de hope der opstanding ten eeuwigen leven door onzen Heer Jezus Christus, die ons vernederd lichaam wil gelijk maken aan Zijn verheerlijkt lichaam en daar na tot Zich nemen wil in heer lijkheid". Spr. strooide daarna op de gebruikelijke wijze drie lichte schepjes versche aarde op de kist met de woorden„In den naam des Vaders, en des Zoons en des Heiligen Qeestes" en ein digde met het bidden van het Onze Vader. Nog eenmaal boog de oudste zoon zich over het graf en nam voor het laatst afscheid met een „Lieve vader, rust zacht". Ook de heer L. A. Vink, nam aldus nog diep bewogen afscheid van zijn broeder. Hiermede was deze droeve plechtigheid ten einde en ver lieten allen diep onder den in druk den doodenakker. Prins Bernhard in Zeeland. Diep bewogen nam hierna de oudste zoon, de heer J. A. Vink, notaris te IJsselmonde, het woord, om namens zijn moeder en zijn jongere broeder Jo, hartelijk dank te zeggen voor de betoonde be langstelling en blijken van innig medeleven gedurende de ziekte en het overlijden van zijn vader, evenals voor de overweldigende belangstelling hier bij het graf. Dat schenkt rijken troost en berus ting in dit droeve verlies. Spr. schetste zijn vader voor wat hij geweest is in het gezinsleven, zorgzaam, rechtvaardig. Zoo was hij ook in het openbare leven voor recht en waarheid. En dit kwam meermalen tot uiting in de krant, die hem lief was, en dit rechtvaardigheidsgevoel, uit ware overtuiging voortgesproten, heeft misschien wel eens menschen van hem vervreemd, doch hij maakte geen onderscheid ten aanzien des persoons; tot het laatst heeft hij het recht en de waarheid nage streefd en het neutrale karakter van de krant weten te handhaven. Spr. eindigde met een ontroerend „Rust zacht, lieve vader". Vervolgens sprak Ds. Van Oeveren als volgt„Aangezien M den Almachtigen Qud behaagd Vrijdagavond om vijf minuten over zes is Prins Bernhard in gezelschap van zijn adjudant, ka pitein de Roo van Alderwerelt met den gewonen trein, waarin een D-rijtuig was gereserveerd, te Middelburg aangekomen. Op het perron was de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford ter verwelkoming aan wezig. Nadat de Prins was be groet, begaf het gezelschap zich langs een haag van padvinders naar de voorzijde van het stations gebouw, waar een groote menigte den vorstelijken bezoeker opwacht te. Luide juichkreten stegen uit de menigte op en ook verder langs den weg, welke de prins naar de Abdij volgde, legden de Zeeuwen geestdriftige betuigingen van aan hankelijkheid aan den dag. 's Avonds heeft prins Bernhard, voordat hij zich aan tafel begaf, het gemeentebestuur van Middel burg ontvangen. Aan het diner, dat ten huize van den Comm. der Koningin werd gebruikt, zaten verschillende Zeeuwsche autori teiten aan. Zaterdagmorgen reed de prins, in gezelschap van den Comm. der Koningin en zijn adjudant, naar Wilhelminadorp, maar zoowel in St. Joosland als in Leeuwedorp en 's Heer Arendskerke groepten de menschen reeds tezamen. In Wilhelminadorp was de be volking ook al vroeg op straat. Precies negen uur ging er een gejuich op. De auto van den distiictscommandant der rijksveld- wacht reed snel aan en daarachter volgde de wagen met den pro vincialen standaard, waarin prins Bernhard zat. De prins werd voorgesteld aan de heeren Hanegraaff en v. d. Willigen, resp. voorzitter en secre taris van het hoofdbestuur van den polder, aan burgemeester de Graaff en den oud-directeur, den heer Hanken. De heer Hanegraaff gaf o.m. een kort historisch overzicht van het ontstaan van den 1600 H A. groo- ten polder. Tenslotte bood spr. den prins de gouden legmedaille van den polder aan. De prins dankte den heer Ha negraaff met enkele hartelijke woorden voor dit geschenk. Hierna begaf het gezelschap zich naar het terras, waarop het in den tuin opgestelde muziek korps het Wilhelmus bliesr Toen volgde de bezichtiging van het bedrijf. Men zag, hoe het zaad op verschillende wijze ontsmet werd en hoe het pootgoed werd gesorteerd. Op een reep grond demonstreerde men de mo- torploeg en de dito egge. Naast den prachthengst „Joli van Fre- derica" stelde men een vierspan uit de honderd trekpaarden ten toon. De vorstvrije aardappel bewaarplaatsen kregen 'n bezoek en het puikje uit het wagenpark. Het was inmiddels tijd den tocht Burger de koffie werd gebruikt. Een afscheid van den gastvrijen polder had toen plaats en via Kattendijke en Wemeldinge werd Ierseke aangedaan. Het weer was wat opgeklaard, toen men daar aankwam. Bij den Dam werden de prins en de Comm. begroet door burgemeester Gunning. Snel ging het weer langs dichte rijen menschen naar het bedrijf „De Meulmeester". Keurig opgesteld zag men eerst de geheele vroed schap en alle heeren werden den prins voorgesteld. Deze gaf toen zijn aandacht aan het afsteken van de oesterpannen en andere werkzaamheden, waarna een be zoek werd gebracht aan het kan toor van den oesterkweeker Wil- lemse. Na staande genoten te hebben van een portie oesters met de daarbij behoorende champagne, roemde de prins het zeer fijne, smakelijke Zeeuwsche product. De tocht werd voortgezet over Kapelle-Kloetinge-Goes, waarna men om 12 uur te Middelburg terug kwam. Om 1 uur arriveerde het hooge gezelschap te Vlissingen voor de tewaterlating van de Prinses Beatrix. De tribunes zaten tjokvol met de 450 genoodigden, waaronder de ministers Colijn, van Buuren en de Wilde met hun dames en vele andere hooge autoriteiten. De heer Ruys, pres.-comm. der Schelde, sprak Prins Bernhard het welkom toe en memoreerde het initiatief van Koning Willem III, waardoor de Schelde-werf ontstond, alsmede de machine fabriek, waarop en waarin thans voor geruimen tijd werk is voor 3000 menschen. De heer Th. de Meester, pres.- comm. van de Zeeland, sprak daarna complimenteuze woorden tot Z. K. H. ir. Wesseling overhandigde den Prins het zilveren bijltje en met een forschen slag kapte hij den kabel door, met even stevige hand verbrijzelde de Prins de flesch champagne tegen de plecht, zoo dat het edele vocht ook hem en zijn omgeving bespatte. Direct zat er beweging in het schip en onder daverend gejuich gleed het van de helling in het water. Na deze plechtigheid begaf de Prins zich nog even naar het hoofdgebouw der Schelde, waar verschillende autoriteiten werden voorgesteld. Vervolgens begaf het hooge gezelschap zich naar hotel Brittannia, waar de lunch werd gebruikt. Na dezen gezel- ligen maaltijd bleven allen nog geruimen tijd bijeen. Even voor 5 uur begaf de Prins zich met gevolg onder luid gejuich langs den te volgen weg, naar den extra-trein, waar afscheid werd genomen van jhr. Quarles van Ufford en den burgemeester. Het kort maar merkwaardig bezoek van onzen Prins aan Zee land was geëindigd. een ernstige maagkwaal, moest Woensdagmiddag worden geope reerd. Kort na de operatie is hij overleden. Zondagmorgen, toen de heer Van Gelderen door de politie moest worden verhoord in ver band met de demonstratie-uitzen dingen der „Aethergeuzen", heeft hij medegedeeld eigenaar te zijn van de zendinstallatie, zoodat men hem als één der hoofdverdachten beschouwde. De andere gear resteerden weiden voor het mee- rendeel als medeplichtigen be schouwd. De traditioneele kievitseieren. Gisteren is aan Prinses Juliana het eerste kievitsei aangeboden door W. Liefting te Castricum. Prinses Beatrix ontving het eerste kievitsei van Rudmer Veenstra te Veenwoude. Oudste pastoor van Nederland overleden. In den ouderdom van 95 jaren is te Kerkrade overleden de zeer- eerwaarde heer A. Lienaerts, rus tend pastoor. Hij was de oudste priester van Nederland. AXEL, 28 Maart 1939. We willen gaarna de aandacht vestigen op de advertentie, waarbij de burgerij bekend wordt gemaakt dat lessen worden gegeven voor zelfbescherming bij luchtaanval len. In verband met het groote be lang, dat de burgerij heeft bij deze lessen, wekken wij gaarne op zich als deelnemer(ster) aan te melden Voor de vrouwen zijn deze lessen ook van groot belang In oor logstijd zijn de mannen in het leger of aan het werk en zullen beschermingsmaatregelen veelal door de vrouwen getroffen moeten worden. Voor het examen machine- I schrijven hoogste snelheidsdiplo ma van het Instituut Riënts Balt te 's Gravenhage slaagden mej. A. Post en dhr. Jan Wolfert alhier. Bakkersvakexamen. Bij het te Goes gehouden bak kersvakexamen slaagden de hee ren F. J. Faas te Terneuzen, J. A. van Hoeve te Sluiskil, J. Deij te Hoek. J. A. Ruijtenburg te Axel, C. J. van Cadsand te ZaamslagenJ Buyck te Zuiddorpe. De geslaag den zijn allen leerlingen van den Bakkers-Vakcursus te Terneuzen. Het bezoek van de Koningin aan Koning Leopold. Koningin Wilhelmina zal, zoo als reeds eerder gemeld werd, op 23 Mei Haar officieele tegen bezoek brengen aan Koning Leo pold. Hare Majesteit zal in den namiddag van 23 Mei te Brussel aankomen en zal zich na twee dagen oponthoud te Brussel op den 25sten Mei met koning Leo pold naar Luik begeven, om aldaar de „Internationale Watertentoon stelling" te bezoeken. Het is niet uitgesloten, dat de opening van de tentoonstelling min of meer zal samenvallen met het Koninklijk bezoek. Koningin Wilhelmina zal een speciaal be zoek brengen aan de Nederland- sche afdeeling, waar nu met man en macht gewerkt wordt, om voor dien datum alles gereed te hebben. te vervolgen. Via „Rotterdam" ging het naar „Mosselbank", waar in de huiskamer van den heer Leider der Aethergeuzen overleden. In de „Ziekenverpleging" aan de Prinsengracht te Amsterdam is Woensdagmiddag onverwacht de heer Van Gelderen, één der voornaamste leden van de „Aether geuzen" die Zaterdag 18 dezer te Lisse werden gearresteerd, over leden. De heer Van Gelderen, die reeds geruimen tijd lijdende was aan Nummering candidates IQsten voorde Prov. Staten verkiezing. In verband met de bepaling, dat de partijen, die reeds zitting heb ben in 'n openbaar college, bij de verkiezingen ingevolge de perio dieke aftreding voor de nummering der lijsten op het stembiljet aan hun aantal afgevaardigden bij de eindigende samenstelling rechten kunnen doen gelden voor de vol gorde, kan nu reeds worden ge meld, dat de Chr Historische Unie, die met 8 leden de grootste fractie vormen, nummer 1 op het stem biljet verkrijgt. De Anti-Revolu- tionnaire Partij en de R. K. Staats partij, ieder met7 zetels, verkrijgen nummer 2 of 3, de Sociaal-De mocratische Arbeiders Partij met 6 zetels verkrijgt nummer 4, de Liberale Staatspartij met 5 zetels nummer 5, de Staatkundig Geref. Partij met 4 zetels wordt lijst 6, de Vrijzinnig-Democratische Bond en de Nationaal Socialistische Be weging, ieder met 2 zetels, ver krijgen nummer 7 of 8, en de lijst der R.K. Dissidenten, lijst Bau- wens, die geen aanvraag indiende, en de Hervormd-Gereformeerde Staatspartij, verkrijgen als num mering 9 of 10. De drie lotingen die dus moeten plaats vinden, zullen in openbare zitting van het Centraal Stembu reau geschieden op Woensdag 29 Maart. (Tem. Crt.) Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Sambeek (N.-Brernstige vergif- tigiogsgevallen voorgedaan. Drie kinderen werden min of meer ernstig ongesteld en alles wees er op, dat men hier met een ge val van vergiftiging te doen had. De toestand der kinderen ver ergerde zoodanig dat een 3-jarig zoontje aan de gevolgen overleed; zijn 7-jarig broertje werd in ern8tigen toestand naar het zie kenhuis vervoerd. Het derde patiëntje kon thuis verpleegd worden. Men vermoedt dat de kinderen iets hebben gegeten, waarin rattenvergift was ge mengd. Te Maassluis is by het plaatsen van pannen on het dak van een in aanbouw zijnd pand de arbeider J. Oprei van een hoogte van ongeveer tien meter naar omlaag gevallen. Op on geveer drie meter boven den be- ganen grond bleef de man met zijn overall aan een spijker vast haken en kwam met zijn hoofd naar beneden te hangen. Voor bijgangers bevrijdden hem uit zijn netelige positie. Een dokter kon slechts een paar schrammen con8tateeren en verder had de man wonder boven wonder geen letsel bekomen. Twee kooplieden voeren Vrijdagmiddag met een roeiboot geladen met 500 kg oud ijzer, op de Nieuwe Maas te Rotterdam. Zij lieten zich sleepen door het schip Jan, dat weer door een sleepboot werd getrokken. Ter hoogte van de Petroleumhaven passeerde een motorschip de roeiboot, welke door de golven veel water binnenboord kreeg en begon te zinken, hetgeen door het gewicht van het ijzer nog versneld werd. Nog net op het nippertje wisten de beide koop lieden zich aan boord van het schip Jan te hijschen. De roei boot en het ijzer zijn verloren gegaan. Benzinevat ontploft. De smid C. van Zessen, te Groot Ammets, wilde Zaterdag morgen langs autogenischen weg een benzinevat lasschen. Hij had de onvoorzichtigheid het vat gesloten te laten in plaats van den dop er af te schroeven. Het gevolg was, dat terwijl de I smid bezig was met de reparatie, de benzinedampen in het vat een explosie veroorzaakten. Met een geweldigen slag die tot ver in den omtrek te hooren was, sprong het vat uiteen. De bodem trof Van Zessen aan het hoofd, waardoor hij onmiddellijk werd gedood. Vrijdagavond is op den overweg in den hoofdverkeers weg Bergen op Zoom—Roosen daal nabij het station Wouw door de verblindende lichten van een tegenligger, een auto, bestuurd door den heer Opstal uit Breda, in volle vaart tegen het hek van dezen overweg gereden. De man werd zeer ernstig gewond. Zijn borstkas werd ingedrukt en hy brak eenige ribben. In hoogst ernstigen toestand is hij naar het ziekenhuis Charitas te Roosen daal vervoerd. De automobilist, die het ongeluk heeft veroorzaakt, doofde zijn lichten en reed door, Doodeltyke val. In de Vleeschstraat te Venlo is de 68-jarige vrouw H R. uit gegleden over een bananenschil en gevallen. Zij werd naar het St. Josefziekenhuis vervoerd, waar zjj enkele uren later is overleden. Een rijwielbelastingmerk. J. Riemens, Oosterstraat 27. Vergiftiging. Dezer dagen hebben zich ten huiie van de familie Jansen te De rede van Mussolini. Zondagochtend heeft Mussolini in het stampvolle Olympische stadion te Rome zijn met spanning verbeide rede gehouden ter her denking van de oprichting der fascistische strijdhonden in 1919. In zijn rede heeft Mussolini allereerst de duizenden kameraden herdacht, die voor de beweging gevallen zijn. Hetgeen wij ge daan hebben, zoo vervolgde de Duce. is belangrijk, doch voor ons is nog belangrijker wat wij zullen doen. Mussolini verklaarde, dat hoe wel de pacifisten van beroep ver

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2