Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Wegens sterfgeval zal aanst. Vrijdagavond de Axelsche Courant NIET verschijnen. De winkel is tot aanst. Zaterdag GESLOTEN. AXEti, 2i Maart 1939. Heden werd onze zaak nog vrij plotseling in rouw gedompeld, door het overlijden van den uit gever van onze Courant, de heer j. C. Vink. Het moge bekend geacht wor den, dat de heer Vink enkele ja ren geleden door een ernstige ziekte werd aangetast, die veel van zijn krachten vergde. Zijn gestel wist hieraan echter weer stand te bieden, zij het ook, dat hij zich daarna niet meer ten volle als voorheen aan de belangen van de Axelsche Courant kon wijden, waarvan hij sedert 1917 redacteur uitgever was. Moeilijkheden en teleurstellingen zijn hem in deze ruim 20jarige periode op jour nalistiek- en uitgeversgebied niet gespaard gebleven, maar steeds trachtte de heer Vink uit vaste overtuiging het plaatselijk en al gemeen belang te dienen. Dat deze weg niet altijd over rozen liep is, gezien ook de huidige tijdsomstandigheden, begrijpelijk, doch steeds putte hij kracht uit de wetenschap, dat er naast te leurstellingen ook veel lief in deze functie was te beleven. Na zijn eerste ernstige ziekte in 1936 moest veel worden prijs gegeven van dit werkzame leven. Met onverzettelijken wil bleef hij desniettegenstaande, ondanks ver minderende krachten, zich nog met ijver en toewijding aan de belangen van de krant wijden. Op het laatst van het vorige jaar openbaarde de oude kwaal zich echter helaas weer op ernstige wijze, waardoor de lichaamskrach ten steeds meer gesloopt werden en de wèerstand kleiner werd. Toch scheen de laatste dagen weer eenige hoop op herstel te bestaan, doch deze hoop is helaas ijdel gebleken en hedennacht heeft de onverbiddelijke dood nog on verwacht een einde aan dit werk zame en meermalen jachtende leven gemaakt. Sneeuwwitje. Het Centrum biedt volgende week Woensdag iets aparts in de lange reeks van tooneel- en an dere uitvoeringen, waarvan we dit seizoen reeds mochten genieten. Opgevoerd zal dan worden het prachtige en romantische sprook jesspel „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Dit belooft iets moois te wor den, waartoe ook de schitterende costuums veel zullen bijdragen. Voor liefhebbers van een operette zal hier dan ook veel te genieten en te bewonderen zijn. Niet min der dan 52 uitvoerders nemen aan dit spel van romantiek, zang en dans deel. De balletten staan onder leiding van den heer Sacha Sarkoff van den Franschen Schouwburg te Gent. Ongetwijfeld zal deze uitvoering dan ook een druk bezoek trekken, waartoe we door deze ook willen opwekken. Smokkelaar aangehouden. Douanebeambten uit Terneuzen hebben, in samenwerking met den gemeenteveldwachterte Zaamslag, aangehouden en geverbaliseerd wegens het vervoeren van 16 000 gesmokkelde gloeilampjes een smokkelaar, afkomstig uit IJzer- dijke. Deze lampjes, meest rij wiellampjes, waren verzonden naar een adres in Amsterdam, doch onderweg op de boot van Terneuzen naar Hansweert wer den ze ontdekt en in beslag ge nomen. De kleine festivals in 1939. In een vergadering van afge vaardigden van de muziek-vereeni- ghgen „De Volharding" van Zaamslag en „Concordia" van Axel, werd besloten de trits der jaarlijksche kleine festivals in deze plaatsen en te Hoek vast te stellen als volgt: Zaterdag 10 Juni te Hoek, Zaterdag 8 Juli te Zaamslag en Zaterdag 5 Augustus te Axel, Ten aanzien van het kleine fes tival te Hoek werd eenig voorbe houd in acht genomen aangezien de afgevaardigde(n) dezer ver- eeniging voor deze bijeenkomst verstek moesten laten gaan, we gens de aldaar Zaterdagavond plaats gehad hebbende jaarlijksche winteruitvoering. Deze datum zal nader in overleg met „Elk naar zijn krachten" definitief worden vastgesteld en is dus nog vatbaar voor wijziging. (Tern. Crt.) Goederenvervoer naar België De B.B.N, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij Bel gisch Ministerieel Besluit is vast gesteld, dat de eigenaren van vrachtauto's, waarvan het totaal gewicht (eigen gewicht en lading) de 12 ton overschrijdt, vóór 1 April 1939 zich in het bezit moeten stellen van de formulieren ter verkrijging van de maximum- gewichtsplaat en het certificaat, bedoeld in Art. 127 van de Weg- code. De Dienst van het Weg verkeer te Brussel beslist over de aanvrage. Deze bepaling geldt ook voor de Nederlandsche vrachtauto's, die in België rijden, onverschillig of zij gebruikt worden voor eigen vervoer of voor vervoer voor derden. Ook deze wagens zullen dus t.z.t. voorzien moeten zijn van de maximum-gewichtsplaat en het -certificaat. Nadere inlichtingen zijn bij den B.B.N. (secretariaat Groot-Herto- ginnelaan 16,'s-Gravenhage) ver krijgbaar. Candidaatstelling verkiezing Provinciale Staten. Bij den Voorz. van het Hoofd stembureau in den Kieskring Hulst werden de volgende lijsten inge leverd Christelijk-Historische Unie. A. D. F. van der Wait te Goes. Mr. W. F. E. Baron van der Feltz te Middelburg. A. H. S. Stemerding te Oost en West-Souburg. C. Philipse te 's Heer Arends- kerke. A. de Feijter te Zaamslag. G. van Duin te Zierikzee. M. de Looze te Goes. H. M. Looff te Wissekerke. H. I. Brakman te Retranchement. P. Janse Azn. te Biggekerke, Mr. C. Kousemaker teKloetinge. C. A. Kaan te Terneuzen. S. A. N. van Oeveren te Wol- phaartsdijk. B. C. de Mul te Kruiningen. M. den Boer te Haamstede. L. M. Steendam te Zierikzee. M. Krijger te Bruinisse, Joh. de Kruijter te Goes. Dr. J. H. Eldik te Noordgouwe. Abr. Flipse te Middelburg. Anti-Revolutionnaire Partij. Mr. P. Dieleman te Middelburg. Mr. H. v. d. Belt te Terneuzen. S. van Hoeve te Zaamslag. J. M. Oggel te Axel. J. Fanoy te Axel. Staatkundig Gereformeerde Partij. D. Kodde te Zoutelande. C. Boender te Tholen. J J. v. Klinken te Nieuwerkerk. A. S. Wisse te Waarde. J. A. Meertens te Hoek. M. C van Ast te Poortvliet. M. van Fraassen te Waarde. Chr. Krijger te Poortvliet. A. J. Schot te Middelburg. Iz. de Feijter te Axel. A. van der Wekken te Noord- gouwe. S. J. de Kok te Krabbendijke. C. van den Berge te Tholen. A. M. Coomans te Haamstede. H. Cijsouw te Westkapelle. G. Klaassen te Terneuzen. K. Geluk te Bruinisse. J. L. Geluk te Tholen. M. Mol te Ierseke. Roomsch-Katholieke Staatspartij. G. J. L. Goossens te Sas van Gent. A. L. S. Lockefeer te Hulst. J. A. van Rompu te Terneuzen. J. W. Vienings te Clinge. E. Th. Lockefeer te Hulst. P. V. M. Vercauteren te Clinge. J. F. Asselman te Hontenisse. R. F. Everaerd te Philippine. Nationaal Socialistische Beweging J. A. Dekker te Goes. W F. v. Gorsel te Rilland B3th. M, L, Amadio te Vlissingen» J. C. Koert te Wofphaartsdijk. Chr. van Koeveringe te Waarde en Valkenisse. W. J. v. d. Broecke te Breskens. J. B. Kooyman te Zierikzee. F A. Bolier te Poortvliet. M J. Tolhoek te Kattendijke. M. M v. d Bosch te Zierikzee. Jacob Bom te Nieuwerkerk. Vrijzinnig Democratischen Bond. Dr. A. Staverman te Vlissingen. Mr. J. Adriaanse te Oostkapelle. C. Ouwehand te Vlissingen. E. J. van den Broecke geb. de Man te Aardenburg. W. Karelse te Schore. M. H. Boasson te Middelbira. G. F. Maris te Middelburg. A. Th. 't Gilde te Axel. 1. W. Vasseur te Breskens. lz. de Hullu—Becu te Groede. A. Gerritsen te Zierikzee. Herv. Gereformeerde Staatspartij. P. van Ooijen te Middelburg. S. C. de Bree te Terneuzen. J. J. Dekker te Middelburg. Liberale Staatspartij. L. J. Geelhoedt te Terneuzen. J. van der Peijl te Terneuzen. J D. Haak te Hoek. C. de Jonge te Zaamslag. A Meertens te Hoek. A. P. Lindenbergh te Terneuzen. A.Jansen te Terneuzen. Soc.Democratische Arbeiderspartij L. Onderdijk te Middelburg. A. C. de Baare te Vlissingen. A. C. de Pauw te Terneuzen. C. Hamelink te Axel. A. Rorije te Vlissingen. J. de Priester te Oost en West- Souburg. J. C. de Bruijne te Haamstede. P. N. Kruithof te Breskens. A. Weststrate te Hansweert. P. M. Bayens te Middelburg. C. van Bendegem te Axel. C. Hoek te Bruinisse. B. P. Burkunk te Hansweert. A J. Berenpas te Middelburg. J. N. 't Gilde te Terneuzen. Dissident Roomsch-Kath. Partij. P. Bauwens te Hulst. A. J. Goossen te Hontenisse. D. A Boënne te Graauw. H. Meert te Terneuzen. J. J. Hemelaar te Hulst. heeft beslist, dat een verordening waarin voor de ingezetenen de verplichting is opgenomen om hun perceelen aan de waterlei ding aan te sluiten verbindend is, hetgeen dus beteekent, dat aan sluiting moet volgen. De Ambtenaar O M. vorderde een voorwaardelijke veroordeeling van f 100 boete subs. 40 dagen hecht, onder voorwaarde dat hij binnen twee maanden zou aan sluiten. De Kantonrechter vonnis wij zende veroordeelde De V., die tot zijn verweer aanvoerde dat hij voldoende en zuiver drink water tot zijn beschikking heeft, tot f3 boete subs. 3 dagen hecht, en wees er op dat bij niet-aan- siuiting andermaal veroordeeling zal volgen waarbij de boete aan merkelijk zal worden verhoogd. Voor de haiarrouw. Ter algemeene landsdiukkerij is verschenen een nieuwe uitgave van de hand van Martine Wittop Koning, „Van Keuken tot Tafel". Het boekje, waarvoor het ontwerp is gemaakt door Piet Maree, bevai vele foto's, waaronder een tiental voorbeelden van gerechten, geheel naar de natuur in kleuren gere produceerd. De schrijfster, die reeds gedu rende een reeks van jaren een goede bekende van onze huis vrouwen is, geeft in haar inleiding te kennen dat deze uitgave niet alleen is tot stand gekomen om de Nederlandsche huisvrouwen een reeks practische recepten te verschaffen, maar haar tevens wat behulpzaam te willen zijn bij de moeilijke taak: de verzorging der gezinsvoeding Het doel is daarbij geweest het bevorderen van een verstandige voedselkeuze met ge bruikmaking van de producten van den Nederlandschen bodem, bin nen de grenzen die de huisvrouw zich tegenwoordig moet stellen. Wij bevelen dit boekje in de warme belangstelling van onze lezeressen aan. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een paardendeken en een da mesarmbandhorloge. Veldw.Griep Hedenmorgen werd voor het Kantongerecht te Terneuzen de eerste Waterleidingzaak uit Axel behandeld. A. de V. stond terecht terzake dat hij, in strijd met de Bouw verordening, in gebreke was ge bleven om zijn woning aan de waterleiding te doen aansluiten. De Kantonrechter merkte den verdachte, die in persoon was verschenen, al dadelijk op dat dergelijke zaken reeds uit den treure zijn behandeld en dat ons hoogste Rechtscollege de Hooge Raad ai geruime» tijd geleder* Vreeseiyk ongeluk. Op de Handelskade in Vrees wijk is Zaterdagmorgen een auto ongeluk gebeurd, dat aan vier ingezetenen van Hilversum het leven heeft gekost. Het viertal was op weg naar den voetbalwedstrijd België Nederland en was gezeten in een vierdeurswagen. Omtrent de oor zaak van het ongeval loopen de meeningen uiteen, maar men ver moedt, dat de bestuurder moest uitwijken voor een wielrijder. Hij verloor daarbij de macht over het stuur, de wagen slipte en kwam in de haven van Vrees wijk terecht. De wagen verdween geheel in de diepte. Van alle kanten schoot onmiddellijk hulp toe en men slaagde er in de vier inzittenden uit den auto te bevrijden. Zy werden in een kapperswinkel binnengedragen. De burgemees ter en drie dokters waren spoe dig ter plaatse. Meer dan een uur is men bezig geweest met het toepassen van kunstmatige ademhaling dit heelt echter niet meer mogen baten. De namen der slachtoffers zijn W. Scfcönberger, 33 jaar oud en zyn 3l-jarige echtgenoote, H Luza, 43 jaar oud en zyn 43- jarige echtgenoote. Het was mogelyk de slacht- oflters spoedig te identificeeren, aangezien zij in het bezit waren van identiteitsbewijzen en de plaatsbewijzen voor de voetbal match. Vrijdagavond is in de rivier de Nieuwe Maas te Slikkerveer de 24 jarige L. Korporaal uit Sliedrecht verdronken. Toen hy met nog een arbeider, werkzaam op den baggermolen, liggende ter hoogte van het Lekveer, het werk gtëindigd had, stapten zy van den molen in een roeiboot, om naar den wal te gaan. Aange zien het al donker was zagen de roeiers niet, dat een passeerende motorboot vlak bij hen was. Ook de bestuurder van de motor boot zag de roeiers niet, met het gevolg dat de roeiboot werd over varen. De eene arbeider kon zwemmende den wal bereiken, de andere is verdronken. Ean geheime zender ontdekt. Sinds geruimen ijjd was een geheime zender in werking, die des nachts om twaalf uur na het sluiten van Hilversum zyn stem deed hooren. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te L'sse de geheime zendinstallatie door de politie en ambtenaren van den radiocon troledienst 'l zwygen opgelegd. De apparaten zyn in beslag ge nomen, de daders, die zich met deze brutale en ongeoorloofde uitzendingen bezig hielden, zyn op heeterdaad betrapt en gear resteerd. Wekenlang is gezocht naar dit zendstation, dat zich gedu rende een maand iederen Woens dag- en Zaterdagnacht van 12 uur tot 12 15 uur liet hooren op een go.fbngte van 311 M. Meestal werd een korte rede voering gf houden en de onbe kende spreker ontzag zich niet om op de meest grove en belee- digende wyse aanvallen te doen op de regeeriDg, publiekrechte lijks instellingen en overheids* personen. Gezien de politieke strekking van de uitzendingen vermoedde men in welke rich ting men moest zoeken. Een groot aantal personen, die voor een eventueele medewei king aan deze uitzendingen in aanmerking kwamen, werd nader ouder de loupe genomen. Tenslotte was het duidelijk, dat van alle gevolgen slechts een man, de 28 jarige Amster- damsche koopman T. ernstig in aanmerking kwam. Zaterdagavond reed T. met zyn auto in de richting Haarlem. Even ten Zuiden vaD Lisse, sloeg de geheimzinnige auto, die door de Amsterdamsche recher cheurs, hardnekkig gevolgd was, een duister, doodloopend laantje in, dat naar de terreinen van een bloembollenkweeker voerde. Tegen middernacht was alles voor een verrassenden overval gereed. Zoo nu en dan zag men uit de schuur een lichtflits en men was er vrywel zeker van, dat men op het punt stond om met succes toe te slaan. Precies vyf minuten over twaalf zou de aanval plaats hebben. Van all* kanten renden de politiemannen met de revolver in de vuist naar de schuur. Juist was een spreker bezig met een aanval op de re geering. In de schuur bevonden zich vyf mannen tusschen de 20 en 30 jaar. Buiten bevond zich nog een zesde man, die blykbaar als wachtpost had dienst gedaan. Ook hij werd ingere kend. In de schuur, die door een petroleumlamp spaarzaam werd verlicht, trof de politie een vol ledige zendinstallaiie aan van uitstekende kwaliteit. Na een kort verhoor zyn de verdachten, meerendeels leden van de N.a.B. naar Amsterdam overgebracht, evenals de inbe- slag genomen zender. Nadat de zeveu mannen, waar onder vier Amsterdammers en drie inwoners van Lisse hun verklaringen hadden atgelegd, zyn zy in den loop van den Zondag op vrye voeten gesteld, daar voorarrest voor dit misdrijf niet is toegelaten. Het bleek uit de verhooren, dat de hoofddader, de reclame vlieger en technicus Van G. is. Het zendtoestel was zyn eigen dom. Hy is echter geen lid van de NSB. en waarscöunlijk was net zyn bedoeling om winst te maken met de uitzendingen. De veraacüten uit Lisse zijn kwee kers, een van hen neeft zijn scöuur voor de laatste uitzending bescbikbaar gesteld. De verdachten hebben een volledige bekentenis afgelegd Nader vernemen wy nog, dat de reclamevlieger G. in Belg.ë al eens met de justitie had ken nis gemaakt, hy heeft te Gent terecht gestaan wegens het ver oorzaken van dood door schuld. Hy raakte op het strand te Oos tende met zijn vliegtuig een dame. Twee Nederlanders by vlieg ongeluk in Amerika gedood. In de Vereenigde S:aten is een nieuw Boeing-vliegtuig neerge stort, waarby **6® 10 inzittenden om het leven gekomen zyn. Onder de slachtoffers bevonden zich twee Nederlanders, de hoe ren Guilonard, onderdirecteur van de K L.M. en ir. Von Baum- hauer, ingenieur van den Rijks luchtvaartdienst van Nederland. Het verongelukte Boeingtoestel was een passagiersvliegtuig, dat voor stratosfeervluchten bestemd was. Het maakte een proefvlucht waaraan verscheidene luchtvaart- deskundigen deelnamen. De ramp geschiedde naby Al- der in den staat Washington. Het toestel kwam in een ravijn terecht en werd totaal vernield. Het was het eerste Boeing- vllegtuig van dit soort. Het had vijfhonderdduizend dollar gekost. Volg6U8 een verklaring van een ooggetuige is het vliegtuig in een vrille naar beneden gestort. Een der interessantste nieuw* toestellen, die op het oogenbiik in de Vereenigde Staten in het middelpunt der belangstelling staan, is ongetwijfeld de vier motorige Boeing 307, met here

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2