Binnenland. 6. De buitenlandsche aange- Jegenheden van het protectoraat en de bescherming van zijn onder danen neemt het Rijk onder zijn hoede en zal ze uitoefenen in ge meenschappelijk belang Het pro tectoraat heeft een vertegenwoor diger bij de rijksregeering met den titel „gezant". 7. Het Rijk verleent het pro tectoraat militaire bescherming en vestigt er dus garnizoenen en ves tingwerken. Voor de bewaring van orde en rust kan het protec toraat eigen organisaties inrichten, welker bewapening en aantal door het Rijk bepaald worden. 8. Het Rijk oefent toezicht over verkeerswezen, telefoon en tele graaf. 9. Het protectoraat behoort tot het tolgebied van het Duitsche Rijk. 10. Tot de vervanging door de mark is het betaalmiddel voor- Ioopig nog de Tsjechische kroon. De rijksregeering bepaalt de ver houding van beide munten tot elkaar. 11. Het Rijk kan juridische voorschriften voor het protectoraat afkondigen voor zoover het ge meenschappelijke belangen betreft. Het Rijk kan bepaalde takken van dienst overnemen en met zijn eigen ambtenaren bezetten. Hitier verlaat Praag. Gisteren heeft Hitier Praag weer verlaten. Voor zijn vertrek had hij den Praagschen gemeenteraad ontvan gen en de verzekering gegeven zorg te zullen dragen voor rust en orde. i Tevens ontving hij Hacha, den president der voormalige Tsjecho- Slovaaksche republiek. Men vermoedde gisterenavond dat Hacha hoofd van het protec toraat zou worden. Heden is de Rijkskanselier te Brun aangekomen. Waar hij den nacht heeft door gebracht is niet bekend. De geheele stad was in feesttooi en overal wapperde de haken- kruisvlag. De Führer werd verwelkomd door Bürckel en Seis Inquart. Wolosjin gevlucht. De Roetheensche premier mgr. Wolosjin is met eenige leden zij ner regeering naar Roemenië ge vlucht. ontstaan op het - Plaatje, in een partijtje vlasvezels. Door tijdig ingrijpen kon gelukkig erger wor den voorkomen. Nieuwe hoofdstad. Door de politieke gebeurtenis sen van deze dagen is Europa een hoofdstad rijker geworden, n.l. Bratislava, de hoofdstad van het onafhankelijke Slowakije. Deze stad aan de Donau, schil derachtig gelegen aan een kruis punt van wegen, heeft meer dan één naam. De Duitschers noe men de stad Pressburg en voor de Hongaren heet zij Pozsony. De historie van de stad gaat terug tot ongeveer het jaar 1000. Reeds in 906 was op deze plaats een burcht gevestigd. In 1291 werd de stad met rijke privilegies begiftigd. De nieuwe hoofdstad is wat de historie betreft onafscheidelijk verbonden met Hongarije. In Bratislava bevindt zich n.l. de kroningskerk van de Hongaarsche koningen, een bouwwerk uit het begin der 13de eeuw. Op de plaats van de Hongaar sche universiteit werd in 1919 de Slowaaksche Comenius universi teit opgericht Bratislava telt tegenwoordig ongeveer 150 000 inwoners. H M de Koningin In Den Haag terug. Met den nachttrein uit Spiesz is H. M. de de Koningin Woens dagmorgen met haar gevolg te 10.38 op het station Staatsspoor te Den Haag gearriveerd. Behalve de stationchef waren er geen autoriteiten ter begroeting aanwe zig. De Koningin heeft haar intrek genomen in het palels Noordeinde. AXEL, 17 Maart 1939. Men deelt ons mede, dat het uitrukken van de brandweer op j.l. Maandagavond niet slechts een oefening gold, doch dat er wel degelijk een befin van brand was j Zilveren jubileum van „Asaf' Het was Dinsdagavond een heele drukte in Het Centrum, waar het 25jarig bestaan der Chr. zangvereeniging „Asaf" feestelijk herdacht werd en de groote be langstelling bewees wel duidelijk, dat Asaf in onze gemeente po pulair is. De feestelijke bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 138:1, waarna de voorzitter, de heer J. Ie Feber voorging in ge bed en een inleidend woord sprak. Het kinderkoor bracht hierna „Welkom" ten gehoore, gevolgd door het gezamenlijk zingen van het lied „In naam van de zangers zingt mee", speciaal van toepas sing voor deze gelegenheid. De voorzitter nam toen weer het woord en sprak zijn blijd schap uit over de groote opkomst. Hij bracht dank aan Hem, die Zegen bracht, en aan hen, die in de afgeloopen 25 jaren Asaf steun den. De eerste 5 jaren waren moeilijk tijdens den wereldoorlog, onder leiding van den eersten directeur, dhr. 1. J. Brakman. Dit kan de eerste periode genoemd worden. Dhr. Brakman werd op gevolgd door dhr. J.J. de Ridder. Er was inmiddels grooten bloei gekomen in Asaf onder de 12- jarige leiding van den tweeden directeur. Na dhr. De Ridder voert dhr. P. C. Brakman tot heden toe den directeurstaf over Asaf met groot succes. Dhr. Le Feber bracht dank aan deze hee- ren, die steeds een groote plaats zullen blijven innemen in het hart van ieder Asaf-lid. Hij hoopte, dat de tegenwoordige directeur nog vele jaren zijn groote gaven in dienst van Asaf zal mogen stellen. Spr. bracht vervolgens dank aan de leden en spoorde aan tot trouw repetitiebezoek. Hij dankte ook de begunstigers en de jonge leden van het kinder koor en sprak de hoop uit, dat het Asaf ook verder onder Gods zegen wel zal mogen gaan. Het groote koor zong hierna het Bondslied. De secretaris, dhr. H. van Luijk gaf vervolgens een uitvoerig over zicht van het lief en leed gedu rende het 25jarig bestaan. Op 10 Januari 1914 is Asafgeboren in de toenmalige vergaderzaal in de Nieuwstraat. De vereeniging telde toen 24 leden; dhr. I. J. Brakman was den eerstee directeur. De oorlogsjaren waren moeilijk en aanvankelijk was het in Asaf meer een „gezellig onderonsje", waarbij de zang wel eens op het tweede plan kwam. Tijdens de mobili satiejaren stelde Asaf haar krach ten ook in dienst der liefdadig heid. In 1916 volgde aansluiting bij den Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen. In 1919 nam dhr. Brakman afscheid als directeur en hij werd opgevolgd door dhr. J. J. de Ridder. Onder diens leiding werd voor het eerst deelgenomen aan een zangcon- cours en klom Asaf van de 3e tot de hoogste afdeeling. Jaarlijks werd hierna aan de zangconcour sen deelgenomen. Het ledental was inmiddels tot pl.m. 70 geste gen. De jaarlijksche uitvoeringen op Kerstdag trokken ook steeds meer bezoek en een gouden tijd brak aan, ook op financieel gebied. De deelname aan verschillende feestelijke gelegenheden werd in herinnering gebracht in die pe riode. Dhr. De Ridder is begin 1931 afgetreden als directeur, wegens vertrek uit de gemeente. Na 12 jaren directeur te zijn ge weest, werd hem toen het eere lidmaatschap aangeboden. Als op volger van dhr. De Ridder werd dhr. P. C. Brakman benoemd, die met groote voortvarendheid en kunde het werk van zijn voorgan gers voortzette en nog hooger opvoerde. In 1916 werd het kin derkoor opgericht en dit is in den loop der jaren van zeer veel nut gebleken voor het groote koor. Begin 1936 was het ledental 90, dit is het grootste getal geweest, daarna is een daling ingetreden tot 60. Gelukkig is nu weer een geringe toename van leden waar te nemen; gedoopt wordt vooral guldens sparen! 'I" Gaal" van zelf, mei" gróót gemak Trouw de zegeltjes bewaren! Koop't persil-product en plakII Cl c 1 op mannelijke krachten. Spreker hoopte, dat ook verder onder de kundige leiding van den tegen- woordigen directeur Asaf nog op hooger peil zal komen, mede ter verheerlijking van Gods naam. Ter afwisseling volgde nu een allerliefst opgevoerd kinderspel, getiteldRoodkapje. Mooi was hierbij vooral de wolf nagebootst en dit nummer oogstte dan ook grooten bijval, niet het minst van de zijde der jeugdige bezoekers, die zich hierbij begrijpelijk volop in de sprookjeswereld waanden. Wegens ongesteldheid van een der medespelenden kon de voor dracht „Een misverstand" niet opgevoerd worden en volgde voor lezing van talrijke felicitatiebrie ven, o.a. van onzen burgemeester en een brief van een oud-lid in Axelsch dialect, waarbij ook een fraaie bloemenland was gezonden. Deze was van het echtpaar C. A. Sandersele Feber. De oud-directeur, dhr. De Rid der wenschte hierna Asaf hartelijk I geluk met dit jubileum. Het is voor spr. een gelukkige periode in zijn leven geweest, gedurende de 12 jaren dat hij directeur was en Asaf blijft voor hem dan ook een aangename herinnering uit een voorbij tijdperk. Hij wekte de jonge menschen op tot het lid maatschap en sprak de beste wen- schen uit voor Asaf. Ook dhr. Nobels van Sluiskil sprak waardeerende woorden en verheugde zich in dit zilveren feest. Asaf heeft aan alle moeilijkheden het hoofd geboden en is blijven bestaan. Spr. herinnerde aan de woorden van den grooten dichter Bilderdijk: „Het is opgaan, blin ken en verzinken". Van verzinken is bij Asaf gelukkig nog geen spra ke. Hij wensche directeur, bestuur en leden geluk en hoopte dat er een toeneming moge zijn in het kunnen en het kennen. Asaf gaat in de richting van de klassieke muziek en daarvan kan dan nog veel genoten worden. Moge de ver eeniging verder groeien en bloeien. Als vertegenwoordiger van de zustervereniging „Excelsior" uit Terneuzen sprak dhr. Lioen en deze wenschte Asaf geluk naar aanleiding van Psalm 118. Een prachtige bloemenmand werd als hulde aangeboden. Verder werd nog het woord gevoerd door dhr. Brakman van Groede, directeur van het Chr. muziekgezelschap aldaar, die na mens zijn vereeniging ook de beste wenschen overbracht. De voorz. dankte de sprekers en hoopte allen op het zangerspad nog meermalen te ontmoeten. Nadat het kinderkoor een drie tal nummertjes hadgezongen, werd gepauzeerd en een versnapering aangeboden, terwijl tevens een taart en een tulband werdenverloot. Het groote koor voerde hierna een 4 tal zangnummers uit en-toen volgde een interessante causerie door den dirigent, dhr. P. C. Brak man. Spr. schetste op geestige wijze de sfeer, die op de repetitie's heerscht. Deze gezellige sfeer is onontbeerlijk voor den goeden gang in een goed geleide vereeni ging. Jammer, dat er zoo'n gering aantal mannelijke krachten in Asaf is; meer bassen zijn welkom. Her innerd werd ook aan het werk, dat dhr. De Ridder voor Asaf heeft gedaan. Het was voor spr. niet moeilijk om uit zijn handen als dirigent Asaf over te nemen, doch moeilijker om de vereeniging op peil te houden, Het ligt niet I aan spr. zelf om te beoordeelen of dit gelukt is. Moge het verder wel gaan met Asaf, ook omdat de zangkunst een der middelen is om bij te dragen tot verheer lijking van Gods Koninkrijk. De voorzitter voegde hieraan ooknog een opwekkend woordtoe. Men kwam hierna weer op tooneelgebied met de opvoering van het kluchtspel in één bedrijf „Huis met commensaals". Het was een komische geschiedenis met misverstanden en al de ge volgen van dien, die echter op echt Amerikaansche wijze tot een goed en gelukkig einde voerde. Dit nummer viel dan ook bijzon der in den smaak en er is har telijk om gelachen. Het programma vermeldde ver der „Actueel half uur", maar dit werd zoo wat een v o 1 uur en feitelijk „het neusje van den zalm". Het waren een aantal dames-leden, „de zilveren tamboers", die keu rig in een zelfde sportieve pakje gestoken, één voor één met zil veren trom ten tooneele versche nen met declamatie, hulde bren gend aan Asaf. Elk had een groote zilveren letter op het hoofd en zoo ontstond de prachtige groep: „Chr. Zangvereeniging Asaf Hulde". Het zou ons te ver voeren dit prachtige nummer geheel te beschrijven, dat waarlijk een zilveren hulde vormde, niet alleen aan Asaf als vereeniging met directeur, bestuur en leden, doch ook afzonderlijk aan de 3 „zilveren leden", de dames Mina van Tatenhove en Janneke Lansen en de heer Jan le Feber, directeur van het Kinderkoor. Dit drietal werd speciaal gehuldigd voor 25 jarigen trouw en gefeliciteerd door meester Hamelink, die hen ook namens Asaf een souvenir aan bood als blijvend aandenken. Zichtbaar bewogen dankte dhr. Le Feber hartelijk voor deze hulde. De zilveren tamboers moesten echter nog meer hulde betuigen en wel aan de trouwe donateurs, die 25 jaar onafgebroken Asaf hebben gesteund. Een tiental van hen, enkelen hun vader vertegen woordigende, verschenen mede ten tooneeje en werden door een der marnes „geridderd wegens moed, beleid en trouw". Hun werd daarbij het eereteeken op de borst gehecht onder daverend applaus. Namens de pas gedecoreerde ridders dankte dhr. L. P. Bakker, daarbij de hoop uitsprekend, dat zij nog vele jaren van hun trouw aan Asaf zouden mogen doen blijken. Nogmaals huldigden de zilveren tamboers toen met zang en slaande trommen Asaf met dit mooie feest er, daarmede werd dit groote suc cesstuk besloten, waarvoor den heeren Joh. J. Hoebé en L. Ha melink alle eer toekomt. Staande werd hierna gezongen „U alleen, U loven wij" enz. De voorzitter dankte allen har telijk, die aan het welslagen van dit zilveren feest hadden mede gewerkt, speciaal ook nog dhr. Hoebé vnd, en sloot daarna met dankzegging. De kleine uurtjes waren toen reeds aangebroken en ieder begaf zich hoogstvoldaan huiswaarts en zeker zal ieder de aangenaamste herinneringen aan dit zilveren jubileum van Asaf blijven bewaren. Lelderscnrsus luchtbescherming. Gisteravond is in Het Centrum alhier een aanvang gemaakt met het geven van een leiderscursus vanwege de afd. Axel van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. De burge meester en voorzitter konden niet aanwezig zij 1, zoodat de heer A. P. le Feber, secretaris der afd. Axel de leiding had van deze eerste bijeenkomst, die goed be zocht was. Nadat hij allen welkom had geheeten gaf hij het woord aan den heer Hack uit Terneuzen, hoofd van den luchtbeschermings dienst aldaar, voor het geven van de eerste les. Spr. wees in de eerste plaats op het nut van en de taak der luchtbeschermings dienst speciaal ook voor de vrou wen in een toekomstigen oorlog. Na de oprichting van de Ned. Vereen, voor luchtbescherming zijn ook iriReiteld cursussen voor ieider in den luchtbeschermings dienst, die steeds grooter belang stelling trekken. Deze kunnen dan het geleerde weer verder voortdragen bij kennissen, enz. Ten aanzien van het mtnschdom is dat een humaan werk, opdat zooveel mogelijk de gevolgen van luchtaanvallen kunnen beperkt worden. Luchtbescherming be- teekent geen militairisme en is ook geen rijkstaak, doch voor ieder is het plicht zich zooveel mogelijk zelf te beschermen. Overheidsluchtbescherming is slechts voor de algemeene be scherming. De moderne oorlog richt zich thans helaas ook meer op de burgerbevolking in het achterland, d.i. de totalitaire oor log, waarbij de geheele bevolking wordt betrokken. Zich zelf dus zooveel mogelijk beschermen tegen luchtaanvallen is noodzake lijk geworden. Spr. gaf hierna een uiteenzet ting hoe de luchtaanvallen door groepen bombardeervliegtuigen geschieden, met brisant-, brand en gasbommen. De laatste zijn het minst gevaarlijk. Ook de uitwerking van deze drie soorten bommen werd uiteengezet. Ons land is ook niet bijzonder ge schikt om met gasbommen te bestoken vanwege het klimaat. Slechts V, van het jaar komt hier feitelijk voor in aanmerking. Spr. kwam na deze duidelijke uiteenzetting van uitwerking en beveiliging tegen deze bommen tot de luchtbescherming, n.l.: a. de actieve en b. de passieve. De actieve is militair en ligt op het terrein der luchtverdediging, d.i. de militaire luchtmacht met afweermiddelen. De volledige 100 pet. bescherming bieden deze echter niet. Daarom is er nog de passieve luchtbescherming, d.i. de overheids- en particuliere zelfbescherming, een stelsel van maatregelen, die ten doel hebben de gevolgen van luchtaanvallen te verminderen, als een vliegtuig soms doorbreekt of hij zgn. toe valstreffers, zooals b.v. tijdens den wereldoorlog hier ook de bom op de gasfabriek. De burgerbevol king moet met al deze maat regelen volledig op de hoogte zijn, wil de passieve luchtbe scherming succes hebben en daarom zijn deze cursussen zoo nuttig. Axel behoort tot de 3e, d.i. de laagste gevarenklasse in Zeeland, doch dit mag niet leiden tot onachtzaamheid, omdat men nooit weet, hoe de toestand zich zal ontwikkelen. De zelfbescher ming kan als volgt worden sa mengevatle inrichting van schuilgelegenheden, 2e bescher ming tegen brandgevaar, 3e tegen gasgevaar, 4e eerste hulp en 5e voorkoming van lichtuitstraling naar buiten. Een en ander werd uitvoerig en duidelijk toegelicht, waarbij de cursisten gelegenheid werd gege ven van alles aanteekening te hou den. Spr. wekte ook vooral de vrouwen en jonge meisjes op om aan deze cursussen deel te nemen, omdat zij in tijden van gevaar veelal een eerste plaats zullen moeten innemen bij de zelfbe scherming, daar de mannen dan andere plichten en diensten heb ben. Hij wekte dan ook allen op om zich te geven aan dit uiterst humane werk. Na deze eerste les zullen er nog een drietal volgen over andere onderwerpen, waarbij ieder de hoogstnoodige kennis inzake de maatregelen tegen luchtaanvallen zal kunnen opdoen, om als het gevaar onverhoopt mocht komen, te weten wat te doen en kalm te blijven onder alle omstandigheden. Niet genoeg kan dan ook gewezen worden op het groote nut van deze cursussen en ongetwijfeld zullen ook de volgende lessen veel leer zaams bevatten. Ten slotte wer den nog eenige vragen gesteld en beantwoord, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot met dank aan spreker en de cursisten voor de betoonde belangstelling. Avondtekenschool te Terneuzen Gisteravond had de uitreiking plaats van verklaringen en diplo ma's in een der bovenzalen van de ambachtsschool te Ter' neuzen. Hiertoe kwamen bijeen (iel

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2