EEN1GE INDRUKKEN Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 98. DINSDAG 14 MAART 1939 54e Jaarg. Binnenland. VAN EEN REIS NAAR EN HET VERBLIJF IN CHINA J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. De Koninklijke familie in het Berner Oberland. Het Berner Tageblatt bevatte dezer dagen een speciale repor tage uit Grindelwald en Hondrich over het verblijf van de Koningin en het Prinselijke gezin, waarin o.a. het volgende wordt vermeld Het is bekend, dat de vorstelijke gasten uit Nederland gaarne in Zwitserland vertoeven. Sedert vele jaren keeren deze hartelijk welkome bezoekers steeds weer. Zij willen hier wonen als men- schen onder menschen, zonder stijf ceremonieel, zonder bekijk en zonder dat de fotografietoe stellen voortdurend op hen wor den gericht. Een paar minuten van het sta tion Grindelwald verwijdèrd staat in de dorpstraat een crème-kleu rige kinderwagen. Er staan eenige menschen bij, die een oog werpen op de baby. De kleine, in haar blauwe manteltje en kapje op het hoofd, schijnt behagen te schep pen in alles wat zij om zich heen ziet; uit haar helderblauwe oogen lacht zij eiken omstander toe, zegt soms „dada" en toont daarbij haar tandjes. Twee rechercheurs, die de Prinses en haar dochter op alle schreden moeten volgen, een Nederlander en een Zwitser, hou den zich bij den wagen op, wachtend op Prinses Juliana, die zonder gevolg de winkels binnen gaat. Daar komt zij uit een de zaken met een paar stukjes kant werk in de hand. H.K.H. neemt in het hart der dorpelingen reeds een groote plaats in. Zij maakt veel wandelingen in het dorp en zijn naaste omstreken. Vaak moet lnka, de St. Bernard, hofdiensten verrichten en den kinderwagen op de slede van de kleine Beairix omhoog trekken. En waar is Prins Bernhard Om hem te zien moet men zien naar een skiterrein begeven, want de Prins is een enthousiast skiër, die dagelijks een paar tochten in het Scheidegg-gebied onderneemt. En naar het oordeel van de ge- 2 Mevr P. KLEIN-v.d. Berqe Deo volgenden dag, 1 Februari, ver trokken we 'a avonds om 8 uur naar Peking. In de 3 A 4 dagen, dat we er gebleven zijn, zagen we interessante dingen. De stad ziet er echter dezen tijd van het jaar maar troosteloos uit. We hadden een paar goede rickshaw* mannen uitgeiocht en rickshaw is een wagentje op twee wielen, getrok ken door een man)ze staan in lange rijen voor ons hctil, En nauwelijks heeft men dan ook zijn neus buiten de deur gestoken, of men wordt bestormd door een heele bende, schreeuwende eh elkaar verdringende mannen, die allen graag een vrachtje willen hebben. Als men dan gezeten is, wikkelen ze je beenen in hun jassen, die er wat vies titzien, maar toch aangenaam zift!. Aan vlooien en luizen echter moet men maar niet denken Zelf loopt de ricks- hawman in ziin baadje en draaft zoo hard hij kan. Den eersten dag brachten we met winkelen door. Eerst trokken de man nen ons in hun karreijis door kleine, nauwe straatjes, waar twee rickshaws elkander nauwelijks kunnen passeeren. Daarna kwamen we in een winkelstraat, waar aan alle kanten de deurtjes open gingen en glimlachende gezichten ons toeknikten, De bedienden in de win* keli doen hun best om soe mogelijk Wij verlaten Grindelwald om in Spiez den postauto naar Aeschi te nemen. Weldra zijn wij in Hondrich. De vorstin heeft hier in gezelschap van twaalf personen haar intrek genomen in de Hir- schen. Zij heeft het geheele hotel voor drie weken gehuurd. Hondrich is stil en eenzaam. Op straat komt men soms geen mensch tegen. Uit haar kamer op de eerste verdieping heeft de Koningin een prachtig uitzicht op het meer en het bergland. Stroo- mend water is in het hotel niet aanwezig, maar de Koningin houdt van eenvoud en heeft haar tevre denheid betuigd. De vorstin staat reeds om zeven uur 's morgens op, om half acht gebruikt zij het ontbqt, daarna maakt zij een wandeling naar Haslerwinde of naar Aechi of zij zit aan het open raam te schrijven of te schilderen. Des middags maakt zij gewoonlijk in een open auto een uitstapje, waarvan het doel dikwijls Grindelwald is. Met de nauwkeurigheid van het hof ceremonieel rijden de donker gelakte groote wagens voor de Hirschen. Op den vastgestelden tijd, geen minuut eerder en geen minuut later, treedt de Koningin der Nederlanden uit den hoofd ingang; de chauffeurs staan stram en salueeren. De Koningin neemt achter in den wagen plaats met een hofdame. Behalve het per- alies te toonen en te verkoopen. De gnzich'en van de rickshawmannen grijnzen door de ramen oai te zien wat er gekocht wordt, om later hun p-ocenten niet te missen. Vele mooie dingen van de Chinee* che kunstnijverheid kregen we te zien. Prachilg Chineesch porselein, ringen, oo.bellen, armbanden van echt jade en ook van minder gesteente, ivoren beeldjes, lakdoozen, enz. In andere winkels zagen we weer kostbaar bont, prachtig bewerkte beeldjes, tafellakens, zijde, tapijten, enz. Men kan wei een paar dagen zoek brengen te midden van al deze schatten. Maar de mooiste dingen zijn helaas dikwijls het kost baarst. De volgende dagen bezochten we nog verschillende bezienswaardigheden van Peking We zagen er den Hemels tempel, welke voor een groot gedeelte uit marmer is gebouwd en waar vroe ger de Keizer twee maal per jaar ging bidden. Ook in tijden van rampen, zooals hongersnood en groote droogte zond hq daar zijn g-beden op. Verder bezochten we de verboden stad met het voormalig keizerlijk pa leis en het gebouw, thans als museum ingericht, waar veel moois :e bewon deren viel, zooals cloisonné, porselein en oude klokken. Ook namen we nog een kijkje In het winterpaleis, dicht bij de verboden stad gelegen en waar zich veel boedha's bevonden. De buitenlandsche legaties bevinden zich alle bi] elkaar. Bij sommige In gangen zQn poorten, waar een wacht voor staat. Vroeger, toen Peking nog de hoofdstad van China was, bevonden zich hier al de gezanten, Ons hotel staat in de buittnlandsche lcgatiewQk en daar hebben we weer DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Teief. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. strenge kenners in Grindelwald is de Prins een goed skiër, die voor geen moeilijkheden terug deinst. Dezer dagen heeft hij de bekende gletschertocht Jungfrau- joch—Hollandiahiitte—Loetschen* lücke—Goppenstein ondernomen, waarbij hij in de Hollandiahiitte heeft overnacht. Bruin gebrand door de zon schijnt de Prins den geheelen dag te lachen en te filmen. Voor het verblijf is het geheele hotel Adler afgehuurd, waar het uit 25 personen bestaande gezel schap uit Nederland logeert. Een rood-wit-blauwe vlag wappert in den wind. soneel is vrijwel niemand bij zulk een vertrek van de Koningin aan wezig. Zij is eenvoudiger dan de een voudigste vrouw van Hondrich, plegen de dorpelingen van H. M. te zeggen. Reorganisatie Nederl. Vereen, voor Lnchtbescherming. Het rapport van de commissie- Quarles van Ufford, door den Minister van Binnenlandsche Za ken ingesteld om een onderzoek in te stellen inzake de taak en werkwijze van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming, heeft den Minister aanlei ding gegeven tot verscheidene opmerkingen. In het algemeen kan de Minister zich met de in het rapport voor gedragen denkbeelden vereenigen. Het verdient naar de meening van den Minister aanbeveling, dat de Commissaris der Koningin en de Minister van Binnenlandsche Zaken ieder twee gedelegeerden kunnen aanwijzen om namens hen de vergaderingen van het bestuur en van het territoriaal verband, onderscheidenlijk die van het dagelijksch bestuur, van het hoofdbestuur en van de algemeene vergadering bij te wonen. De gedelegeerden dienen in die ver gaderingen een raadgevende stem te hebben. De Minister geeft verder in overweging, dat bij de reorgani satie van de vereeniging zooveel mogelijk wordt zorg gedragen, dat in de onderscheidene besturen en in den raad van advies de burgerij in al haar geledingen en groepeeringen wordt vertegen woordigd. Het ligt in het voornemen van den Minister, het bedrag van het subsidie voor de vereeniging voor de jaren 1939, 1940, 1941, 1942, 1943 vast te stellen op resp. f 40,000, f 35,000, f 30,000, f25,000 en f25,000. Deze bedragen zijn als maxima bedoeld. Na deze vijf jaren kan het subsidiebedrag opnieuw worden herzien. Tenslotte deelt de Minister mede, dat het in zijn voornemen de luxe en het comfort als in Europa. Het eten is er leer goed en wordt op- gevroolijkt door muziek. De bediening wordt geheel door Chineezen gedaan. Een stuk of vijf staan er achter een tafel om de menschen vlug te bediener, De chef, die toelicht op ahes houd', is een Euiopeaan. En 's avonds kan er nog genoten worden van een dansje, als men lust heeft. Op 5 Februari vertrrkken we's mor gens om 10 uur uit Peking Na on geveer 20 uur gereden te hebben en 's nachts de Qele Rivier te zijn ge passeerd, kwamen we den volgenden dag, 's morgens 6 Februari om 7 uur, la Chengchow aan, waar onze stand plaats was. Chengchow, onze woonplaats, is ge legen in Noord*China in de provincie Honan. Het Is een vrij groote stad. Twee spoorlijnen loooen er doorheen, de Km-Har, die van Peking naar Han- kau loopt, en de Lunghal, welke van het westen naar de Gele Zee gaat. De Lunghai spoorlijn is ongeveer 1100 km lang. Ten noorden van Chengchow is de 3 km lange brug over de Gele R vier, de langste In China Cheng chow heeft verschillende katc enpe<s- f.b leken en fabrieken van eierproduc- ten. Er is ook een vliegve dde vliegtuigen uit Shanghai en Peking doen Chengchow regelmatig aan. Twee Protes'antsche Amerikaansche missles sijn er, met een achttal m s* sionarissen, bestaande alt geestelijker, een dokter en zusiers, die daar eigen grond hebben, waar hun huizen, hos pitaal en kerkje op gebouwd zijn. Een Katholieke Iteüaansche missie Is t f ligt, een wijziging van het Kon. besluit van 15 Augustus 1936 te bevorderen, waardoor dit wordt aangevuld met een verplichting voor de burgemeesters om een plaatselijke luchtbeschermingsor ganisatie van particulieren tot stand te brengen. De omzetten van koloniale waren. Blijkens de door het centraal bureau voot de statistiek samen gestelde omzetstatistiek van de grossierderij in koloniale waren en aanverwante artikelen, heeft de verbetering in den omzet in dezen tak van bedrijf, welke ge durende de laatste jaren was waar te nemen, zich in 1938 voortgezet. Naar de waarde gerekend waren de verkoopen in dit jaar 3,3 pet. hooger dan in 1937. Deze ont wikkeling is in overeenstemming met die in den detailhandel in kruidenierswarenhier was de omzet in 1938 2,2 pet. hooger dan in het jaar daarvoor. Een pony voor Prinsen Beatrix Op 29 April zal, ter gelegen heid van een concours-hippique in de buurt van het paleis Soest- dijk, een pony voor Prinses Beatrix worden aangeboden uit naam van de rijvereeniging Baarn, weike het concours organiseert. Het dier is nog zeer jong. Prinses Juliana heeft bericht, dit geschenk voor haar dochter te willen aanvaarden. Prins Bernhard naar Vlissfng<>n. Naar gemeld wordt, heefrZ.K H. Prins Bernhard der Nederlanden zich in beginsel bereid verklaard de doopplecht'gheid van het tweede nieuwe motormailschip der stoomvaartmaatschappij „Zee land", de „Prinses Beatrix", het welk bij de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlis- sirigen in aanbouw is, te ver richten. De datum der tewater lating is bepaald op Zaterdag 25 Maart a.s. W. Drop f Na een langdurige ziekte is Vrijdag op 58-jarigen leeftijd te ook, met een vljfiiental Italiaansche paters en vijftien zusiers. Deze heb ben er een mooie keik, een school, waar ze de kinderen onderwijzen, heb ben veel land, houden er vee en ver koopen daarvan boter en melk. Veel goed doen de missies In China, zoowel de Protestantsche en Katholieke. De bureaux van de Lunghai-spoor- weg zijn alle in Chengchow, waar ongeveer 1000 employés werken. De vreemdelingen met elkaar vier waaronder mijn man, een Belg en twee Franschen, hebben hun eigen bureaux. De huizen van de Lunghai, waarde vreemdelingen, de directeur en andere hooge beambten wonen, zijn alle Euro- peesch gebouwd, met een grooten tuin en bijgebouwtjes voor de bedienden. Ieder huis staat achter een muur. Rondom al de Lunghai huizen te sa men is één groote muur gebouwd met drie ingangen, waarvoor soldaten de wacht houden. Wanneer men er langs komt, gaan ze in het gelid staan. De Lunghai-spoorweg heeft een mooi park, dat goed onderhouden wordt. Verschillende beesten zfin er in en mooie bloemen. De prieeltjes zijn alle popperig gemaakt. Eigenaardigis.dat er op sommige banken maar plaats is voor één persoon. Du park is het eenigste uitstapje dat we hebben; andere wegen om tt wan delen zijn er niet, Aangelegde wegen en straten vind men nog niet veel in de binnenlanden! als het regent, is dan ook heel de stad in een modderpoel herschapen, met uitzondering van een paar winkelstraten, waarvan de bestra tingen uit groote steenen bestaan, Chengchow Is in het bezit van een paar gotde winkelstraten, waar men aÜB hart kan opkalin aan CiFneesche Rotterdam overleden de heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer en lid van den Rotterdamschen gemeenteraad. Dr. H. Brugmans opvolger. in de vacature, door het over lijden van den heer W. Drop ontstaan in de sociaal-democra tische Tweede Kamer-fractie, zal worden voorzien door de benoe ming van dr. H. Brugmans, voor zitter van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling te Amster dam, die als opvolger op de lijst van Kamercandidaten der S.D.A.P. staat. Dr. H. Brugmans is 13 Dec. 1906 te Amsterdam geboren en derhalve 32 jaar oud, zoodat hij het jongste Kamerlid zal zijn. Iri 1932 werd hij benoemd tot leeraar in de Fransche taat aan de H. B. S. te Terneuzen en in 1934 promoveerde hij aan de Amsterdamsche universiteit cum laude tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. In 1935 werd hij in het bestuur gekozen van het sociaal-democratische instituut voor arbeidersontwikkeling, waar van hij weidra voorzitter werd en waaraan hij zijn geheele werk kracht gaf, zoodat hij zich weer te Amsterdam vestigde. Het 125-jarige bestaan van don tfeneraien Stal Zaterdag was het 125 jaar ge leden dat de generale slaf Dij besluit van den Souvereinen Vurst werd opgericht. Ue chef van den generalen staf, luitenant-generaal 1. H. Ri ynders, de officieren en reserve-officieren van dien staf, alsmede de nog in actieven dienst djude oud-officieren van den generalen staf hebben gemeend aan de herdenking van dit voor de weermacht zoo belangrijke feit een eenigszins feestelijk karakter te moeten geven. Dienovereen komstig hebben zij Zaterdagmid dag in hotel Wille Brug te Ui n Haag eer. bijeenkomst gehouden, waarin een herdenkingsrede is uitgesproken door gep. luitenant- generaal der artillerie H. A. F. G. van Ermel Scherer, die een his- zijde. De meeste winkels zijn geheel open. Men loopt er van de straat zoo ut 'savonds worden er rolluiken voof geschoven. In de winkels verwondert men zich over het groote aantal be dienden, die over ds toonbanken han- gen het zijn meestal familieleden 1 Het is in China de gewoonte dat, wie het meeste geld verdient, verplicht is om voor de geheele familie, ouders, broers en zusters zelfs neven en nich ten, te zorgen. Soms wonen er wel drie families bq elkaar. Sterft degene, die voor de familie zorgt, dan moet hq.dle alles etft, weer voor allen zorgen. De armoede in China is zeer groot. Men wordt steeds lastig gevallen door bedelaars, die de menschen voortdurend achterna loopen. Het geheurt soms wel, dat ze op straat liggen te sterven, E;n heele hoop Chineezen staan er dikwqis rond, maar niemand helpt er I WIJ, als vreemdelingen, kunnen dat niet begrqpen, maar de Chinees vindt zoo iets gewoon. Het gebeurt ook we», dat ze hun kinderen te koop aanbieden I De werklieden verdienen er heel wei nig. Een timmerman b.v. verdieht er 50 Chineesche centen per dag, dat is in Holiandsch geld 25 cent. Een kok heeft ongeveer 20 dollar per maand (10 gulder), die wordt dan beschouwd ais goed betaald en vindt zich zeif een heele heer. Een huisjongen, koelie.enz, verdienen weer minder. Een A .ma, die prachtig handwerk kan maken, krijgt 10 dollar in de maar,(5 gld.) en werkt daar voor van 's morgens 8 tot 's avonds 6, heel de maand door. Daar moeten die menschen dan met vrouw, kinderen en soms nog familie van leven. (Wordt ▼ervoigii) AXELSCHE y> COURANT door

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1