Permanent Wave Nette Dagdieostbode, Sportnieuws. Buitenland. Burgerlijke Stand. Hulp-Controleur bij de Steunverleening, Ad verten tien. naar M. J MARKUSSE, Voor terstond gevraagd: KAttJK's M&iMtti - mi schuldig gemaakt. Deze verdachte is eveneens in het huis van be waring te Alkmaar opgesloten. Het verdere onderzoek heeft ertoe geleid, dat nog een persoon, afkomstig uit de pro vincie Gelderland, werd gear resteerd. Deze zou het vorige jaar in Graft eveneens een ern stig zedenmisdrijf hebben ge pleegd. Hy is eveneens over gebracht naar het huis van be waring te Alkmaar. In totaal zijn thans dertien verdachten achter haald, waarvan er zeven zijn opgesloten. .Mevrouw U vergeet nw portemonnaie." Op 27 October 1937 werd een dame, die in een pension in de Juliana van Stolberglaan te Den Haag woonde, telefonisch bij een familielid aan den Benoorden- houtscheweg ontboden. Zij belde een taxi op om zich naar den zieke te begeven en vergat in de haast haar portemonnaie, waarin ongeveer 300 zat De pensionhoudster liep haar achter na en overhandigde haar de portemonnaie en ook nog een quitantie, die de dame in haar portemonnaie borg. Voor het huis aan den Benoordenhoutsche- weg, vergat de dame haar por temonnaie weer. Zij liep terug naar de taxi, maar zij vond de portemonnaie niet terug. Van dit verlies deed zü bij de politie aangifte. De chauffeur wist van niets en de pertemonnaie bleef weg. Ongeveer anderhalf jaar na deze episode, vond een tuinman, die bezig was een klimopheg te snoeien in den tuin van het pen sion in de Juliana van Stolberg laan, vanwaar de vergeetachtige dame inmiddels naar Brussel was vertrokken, tusschen takken een verweerde portemonnaie, bevattende ruim 182 en de bewuste quitantie. De politie werd van aeze vondst in kennis gesteld en zjj is thans opnieuw bezig deze oude zaak op te helderen. Wreed verstoord geluk. Een jong meisje, in Enschede werkzaam op een kantoor, ent- ving dezer dagen bericht, dat haar verloofde, een Japanner, gesneuveld was aan het Chi neesche front. Deze tijding be- teekende de vernietiging van een idylle, die het gevolg is van een internationale corresponuen tie. Beiden waren door een internationale correspondentie organisatie met elkaar in contact gebracht. Na langen tjjd ge correspondeerd te hebben, kwam het verlangen op elkaar te ont moeten, daar de Japanner zich moeilik veor langen tyd vry kon maken, aanvaardde bet meisje de verre reis naar het land der Rjjzende Zon, na daartoe van haar patroon verlof te hebben gekregen. De kennismaking be viel, zij verloofden zich met elkaar en het Twentsche meisje keerde naar haar vaderland terug om daar alle voorbereidingen te treffen om zich thans voorgoed naar Japan te begeven en aldaar in het huwelijk te treden. Na haar aankomst in Japan trof beiden de groote teleurstel ling, dat de jongeman, in plaats van in het huwelyk te kunnen treden, opgeroepen werd om als officier aan het Chineesche front te stryden. Doch zij wilden thans niet meer gescheiden wor den en men wist gedaan te krjjgen, dat het Nederlandsche meisje als verpleegster naar het front mocht vertrekken. Kort daarna werd zij echter door de inspanning die het werk aan het front van haar eischte, ziek en men verplichtte haar naar haar vaderland terug te keeren. Dezer dagen ontving zij het voor baar verpletterende nieuws, dat haar verloofde gesneuveld was. Familiedrama. Dinsdagmiddag vervoegde zich zekere J. H., die in een logement in Den Helder verblijf houdt, ten huize van zjjn familielid H. te Huisduinen, met wien bij ge- ruimen tijd om een erfeniskwes tie in onmin leeft. Na een woor denwisseling kregen de verwan- hevige ruide, waarbij da 60- jarige J. H. den heer H. met een baksteen op het hoofd sloeg, zoodat deze bloedend ineen zakte. Toegeschoten buren verleenden hem de eerste hulp. De politie, die terstond ge waarschuwd was, arresteerde den aanvaller. Hij is in het hoofdbureau van politie opge sloten. De getroffene verkeert niet in levensgevaar. Aan hondsdolheid gestorven. Dinsdagavond 21 Februari is in het militair hospitaal te Tji- mahi aan de gevolgen van hondsdolheid overleden de late luitenant der infanterie-vlieger P. M. C Deeleman van de lie vliegtuiggroep te Kalidjati. Het tragische van het geval is, dat wjjlen de heer Deeleman ruim 8 weken geleden doorzijn eigen hond werd gebeten, toen hjj bet dier, dat een poot had gebroken, wilde verplegen. Om dat de bond zicb Diet wenschte te laten behandelen en naar iedereen beet, besloot de eigenaar het dier te doen afmaken om het uit zijn lijden te helpen. De specifieke verschijnselen van hondsdolheid hadden zich toen nognietbij den hond geopenbaard. De heer Deeleman heeft zich na den beet niet onder behan deling gesteld, met het gevolg dat zich de vorige week by hem verschijnselen van de vreeselijke ziekte openbaarden. Zondag daarop volgde opne ming in het militaire hospitaal, doch geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De heer Dee leman laat een jonge vrouw achter. Angstige ballonvaart. Een angstig avontuur hebben vier Duitsche ballonvaarders be leefd, teen zij, ua door de laag hangende wolken den koers te zijn kwijtgeraakt, bjj het optrek ken van den nevel tot de ont dekking kwamen, dat zij zich boven de Noordsee bevonden. De ballon werd genoodzaakt op de bewogen golven te dalen en werd over een afstand van 16 km meegesleurd, alvorens kust wachters de uitgeputte beman- ning op het nippertje konden redden. Het was de bedoeling der ballonvaarders drie mannen en een meisje die in de buurt van Düsseldotft waren opgeste gen, een klein pleziertochtje te gaan maken. Een plotseÜDg op komende storm dreef hen echter met groote snelheid in Noorde lijke richting hoe ver wisten zij zelf niet, daar het laaghan gende wolkendek hun elk uitzicht benam. Tot de wind plotseling de nevelen vaneenscheurde en zij bemerken dat zij boven de zee dreven. De ballonvaarders waren spoe dig genoodzaakt op zee te dalen en over een afstand van 16 km werd de gondel door de bewogen golven gesleurd. Tot zij werden opgemerkt door manschappen van de kustwacht, in de buurt van Wilhelmshafen, die hen met eenreddingsboot te hulp kwamen. Twee der inzittenden, het meisje en een der mannen, waren toen reeds bewusteloos, daar zij uit de gondel waren geworpen. Een aanslag verijdeld. Men veronderstelt, dat te Lon den 6en wisselwachter een aan slag op de spoorbrug bij het station Willsden Green, nabij Stonebridge Park, heeft voor komen. Hij zag vier mannen over een muur langs het em placement klimmen en toen bij hen volgde, loste een der mannen vier schoten met een revolver op hem Vervolgens sprongen de mannen van de muur en snelden naar een auto, welke onder de brug stond en reden in volle vaart weg. Een der mannen droeg een klein pakje. België— Nederlard Het Nederlandsch elftal, dat Zondag 19 Maart te Antwerpen tegen België zal uitkomen, is gehandhaafd in dezelfde samen stelling, als waarmede tegen Hon garije gespeeld werd» Verstandige journalisten. Het A.N.P. meldt uit Columbus Drie uur lang waren de leden van het Huis van Afgevaardigden van den staat Ohio bezig geweest met de debatten over werkloozen- steun en aan de rij van sprekers kwam maar geen einde. Toen stond een der afgevaardigden op „Men heeft mij medegedeeld dat de heeren van de pers van onze redevoeringen geen aanteekening meer maken. Daarom stel ik voor de debatten te sluiten." Het voorstel werd onmiddellijk eenstemmig aangenomen Ellende in de kampen der Spaansche vluchtelingen. Er zijn thans weken voorbij gegaan, maar de ellende in de vluchtelingenkampen aan de grens van Spanje isniet veel verminderd. 200.000 leden van de militie en eenige duizenden burgers, onder wie vele vrouwen en kinderen, hokken nog altijd bijeen onder de primitiefste omstandigheden. De Fransche autoriteiten hebben ge daan wat zij konden, om de me nigte onder discipline te houden en te voeden. De internationale hulp, die beloofd was, is niet gekomen, zoodat tienduizenden menschen nog altijd zonder be hoorlijk dak boven hun hoofd samenhokken in dezelfde lompen welke zij aan hadden toen zij een maand geleden uit Spanje kwamen. De lazaretten zijn overvol. Be smettelijke ziekten verspreiden zich, daar er geen schoone kleeren uitgereikt kunnen worden en daar het onmogelijk is de zieken te isoleeren. De leden van het Roode Kruis, die zich aan den rand van de massa ophouden met hun hu mane werk, hebben al weken lang dag in dag uit huri klachten laten hooren, maar zij blijven in een wanhopige stemming wegens het uitstel dat elke doeltreffende actie onmogelijk maakt. Het schijnt, dat er te veel organisaties onaf hankelijk van elkaar aan het werk zijn en voordat de noodige sa menwerking is bereikt is snelle verbetering van den toestand on mogelijk. Pétain en Franco ztyn goede vrienden. De Fransche regeering heeft een handige zet op het politieke schaakbord gedaan met de benoe ming van maarschalk Pétain tot ambassadeur te Burgos. Er bestaan n.l. banden van vriendschap tus schen den Franschen maarschalk en generaal Franco. De laatste heeft o a. gestudeerd op de krijgs school te ParijsPétain was een zijner leermeesters. Later hebben de beide mannen als militaire leiders samengewerkt in den be- faamden Rif-oorlog. De gevoelens van vriendschap en hoogachting ontstonden vooral in deze perio de. Men zegt, dat Franco toen een zeer groot respect voor de militaire bekwaamheden en het karakter van maarschalk Pétain heeft gekregen. De maarschalk vestigde overi gens zijn grooten naam in den wereldoorlog. Hij is de beroemde verdediger van Verdun geworden; van Verdun, waar de Duitsche opmarsch den onoverwinnelijken weerstand vond. Alphons XIII noemt zich een soldaat van Franco. De vertegenwoordiger van de „Jour" te Rome heeft ex-koning Alphons XIII van Spanje gevraagd welke houding hij inneemt na de jongste gebeurtenissen in Spanje. Deze antwoordde hierop, dat thans meer dan ooit eenheid van alle Spanjaarden noodig is rond den leider, welke hen ter over winning heeft gevoerd. „Ik wensch beschouwd te wor den als een eenvoudig soldaat van Franco, die de bevelen af wacht, welke gegeven kunnen worden tot herstel van het land. Indien het woord „soldaat" niet meer ter zake dienende is, dan is mijn verlangen ook arbeider te zijn, die onder de bevelen van den „caudillo" (leider) medewerkt aan het herstel van het land. De toekomst van Spanje en van alle Spanjaarden Is geheel In rijn handen," De rtpiblikeinsche vloot ontwapend. Dinsdagmiddag om vijf uur is het Spaansch republikeinsche es kader ter reede van Bizerte aan gekomen, met de vlag der repu blikeinen in top. Naar schatting zijn 5000 Span jaarden aan boord dezer schepen in Tunis aangekomen. Tot de burgerpassagiers behsoren vele vrouwen, doch weinig kinderen. In het geheel bevonden zich 500 tot 600 burgers aan boord. De Spaansche eenheden zijn geneu traliseerd door de wegneming van de sluitstukken en grendels der kanonnen, de wapens en de mu nitie. De schepen staan onder toezicht van eenige Fransche oorlogsbodems. Deze vloot bestaat uit drie kruisers en acht torpedoboot- jagers. De vlootautoriteiten te Bizerte bewaren over de maatregelen, die ten aanzien van deze schepen genomen worden, het strengste stilzwijgen. Naar aanleiding van de aan komst der republikeinsche vloot voor Bizerte schrijft de Giornale d'Italia, dat Italië niet zal dulden, dat de vloot in de nabijheid van Sicilië verblijft, „gegeven de be doelingen, die zij altijd heeft ken baar gemaakt en die door Frank rijk gesteund werden". De vloot moet ontwapend en aan Franco teruggegeven worden, aldus het blad. De opvolging van Hitier. Reuter meldt uit San Francisco In een persconferentie heeft Wiedemann, die thans Duitsch consul te San Francisco is, ver klaard, dat de opvolger van Hitier als Führer reeds is aangewezen. De opvolging is volkomen gere geld, zoo zeide Wiedemann, na tuurlijk kan ik geen namen noemen. Hij voegde hieraan toe, dat Hitier voelt, dat de zwaarte van zijn taak zijn leven verkort. Joodsche vluchtelingen aan land gezet. Reuter meldt uit Caracas (Vene zuela) Een groep Joodsche vluchte lingen uit Oostenrijk, welke aan boord van het Duitsche schip „Koenigstein" tien dagen heeft gewacht, heeft toestemming ge kregen zich te La Guaira aan land te begeven. Zij mogen zich hier vestigen, onder voorwaarde dat zij zich alleen bezig houden met landbouw. De vluchtelingen hadden geen toestemming gekregen aan land te gaan te Georgetown en Bar bados, aangezien zij geen visa bezaten en Duitschland hebben verlaten, op voorwaarde, dat zij er nooit zouden terugkeeren. Volgens Duitsche cijfers be draagt hun aantal 300 en be schikken zij over 6000 pond sterling voor vestiging. Clinge. Gehuwd. 17 Febr. Jozef Braem (van Meerdonk), 26 j en Mathilde Boeckling, 23 j. Geboren. 6 Febr. Christina, d. van René Mar man en Mathilde Pilaet. 16. Constantinus, z. van Carolus Praet en Maria Goossens. Alphons, z. van Eduard Hemelaar en Bertha van den Branden. Overleden. 14 Febr. Emilius Janssens, 71 j., z. van Bellarminus Janssens en Constantia Rottier. 16. Ludovicus Pauwels, 55 j., z. van Franciscus en Maria de Rijck Amelia van der Heijden, 76 j., wed. van Pieter van der Heijden. Ternenzen. Gehuwd. 2 Maart. Pieter Meeusen, 24 j. en P. Die- leman, 23 j. Geboren. 28 Febr. Iolanda, d. van Angelo Marossi en Maria Willems. Jeannette, d. van An- thonij Verschelling en Fransina de Baare. Overleden. 25 Febr. Carolina Schaalje, 34 j., echtg. van Iman de Zwarte 28. Pieter van Kerk- voort. 59 jwedn. van Cornelia Leunis. 2 Maart. Sara Kolijn, 15 d., d. van Cornells en Janneke Pijpelink. (Tem. Crt.) Loep der bevolking. TERNETJZEN. Gevestigd t C. J. Maiipaard, van Hilversum, M. A. Westsfrate, fabrieksarbei der, van Axel. M. W Strooband, dienstbode, van St. Jansteen. J. Frost, gouvernante, van Borne. F. Lantermans, autohandel, van Bresker.s. H. C. J. Schaap, van Breskens. Vertrokken M. de Jonge, dienstbode, naar 's-Gravenhage. M. Dieleman, naar Ede. P. de Vriend, hulp in de huish., naar Driebergen. F. Ramsco, monteur, naar Vlissingen. C. Kardinaal, religieuze, naar Hooge- en Lage Zwaluwe. J. de Pooter, naar Hoek. G. P. van Hoecke, naar Zuid- dorpe. (Tem. Crt.) F i 1 m n i e u w s. De Zeewolf. Dit is een filmwerk, dat van begin tot einde boeit en zich afspeelt in Alaska, in het barre Noorden, temidden van woeste, doch tevens prachtige natuur. Het is een spannend verhaal, vol avonturen, durf en emotie's, die elkaar in lange reeksen opvolgen. Het geeft beelden van het leven der visschers in die streken, van strooppartijen in het groot, van de gevaren hieraan verbonden, die soms tot hevige gevechten leiden en waarbij niets ontzien wordt. Maar het zijn niet alleen de sensationeele gebeurtenissen, die deze film aantrekkelijk maken, er zit ook iets grootsch in, dat tot het hart spre- kr En deze grootheid wordt eerst recht dui delijk, wanneer de film op een einde loopt. Ongetwijfeld zal ieder, die dit werk gaat zien in Het Centrum, waar de fiim Zater dag en Maandag draait genieten van begin tot einde. Achter gevangenismuren is het tweede hoofdnummer en gebaseerd op een verhaal van den bekenden directeur der Sing-- Sing gevangenis. Ook hier span ning en sensatie te over, wat trouwens de titel reeds doet ver moeden. B halve deze beide prachtige hoofdnummers, wordt ook nog een zeer interessant bijprogramma geboden. (Men zie verder de in dit nummer voorkomende adver tentie). Bekendmakingen. Hulp-Controleur Steunverlening. Burgemeester en Wethouders van AXEL roepen sollicitanten op voor de tijdelijke betrekking van op een belooning van f 16 per week. Kennis van eenige administratie vereischt. Infunctietreding zoo spoedig mogelijk. De benoemde moet in het bezit zijn van een rijwiel. De benoeming geschiedt op arbeidscontract. Sollicitatiestukken worden inge wacht vóór 13 Maart a.s. bij den Burgemeester. Axel, den 7 Maart 1939. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. V o o p een a f 2 SO NOORDSTR. 60, AXEL Zich aan te melden 's avonds ra acht uur.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3