Werk Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. en daarna te Axel aangekomen, waarnaam en adres bekend waren. Dus op luttele dagen was deze puzzle opgelosl. Daarom hulde aan de Nederlandsche Posterijen Naar aanleiding van de autobus-kwestie te Kijkuit ont- leenen we het volgende aardige rijmpje van Henk van Heeswijk in de Prov. N.-Br. en 's Hertogen- bossche Courant. De Zeeuwsch-VlaamscheKijkuitelingen zijn plots in 'theele land bekend door deze schoolautobuskwestie, die als motief wordt aangewend om zekerheid te kunnen krijgen voor het Kijkuitelingsche kind, dat dit de schoolbus iederen morgen in Kijkuit prompt aanwezig vindt. Ik kan me dit heel goed indenken, want loopen is zoo'n pretje niet, vooral als zeven kilometers in weer en wind, zijn in 't verschiet. Deschoolbus rijdt weer, dus geen zorgen bestormen 'd ouders uit Kijkuit. Dat neemt niet weg dat men tezamen waakt voor 't belang van ieder's spruit. „De bus rijdt, maar moet blijven rijden, want anders stoven wij een kool I" Zoospreekt Kijkuit, wil daarmeezeggen, dat dan geen kind meergaatnaarschool. Zoo zal men dus uit moeten kijken voor Kijkuit, wat te snappen is, want de Kijkuitsche ouderparen zijn in die kwestie lang niet mis! Was het niet de beroemde Shakespeare, wiens werk geniet een groote faam, die indertijd deez wijze woorden oreerde „wat zit in een naam Wij zouden met een variatie op dit citaat, dan tot besluit twee woorden daarbij willen voegen „Wat zit er in een naam? Kijk uit!" Erastige autobotsing. Maandagavond keerde de heer J. den Hamer per auto van de markt te Kortrijk terug. Naast hem zat de heer K. Bareman, terwijl achterin gezeten was de heer D. Scheele Rz. mede koop man te Terneuzen. Ongeveer 7 uur passeerde men door Deinze toen plotseling de auto eenigs- zins van terzijde ter hoogte van de cabine werd aangereden door een vrachtauto, welks chauffeur naar het schijnt had gemeend nog vóór de auto te kunnen passeeren. Door de vaart die deze vracht auto had werd de auto van den heer Den Hamer enkele meters meegesleurd en tegen een muur gedrukt. De auto was zeer deer lijk gehavend. De heer Den Hamer was er uit geslingerd en had verschillende wonden aan het hoofd bekomen. Terstond kwamen de bewoners der daar staande woningen te hulp. Het kostte heel veel moeite om den heer Bareman, die in het wrak van de auto bekneld zat, daaruit te bevrijden. Ook hij heeft ver schillende verwondingen opge loopen en bovendien een been gebroken. De andere inzittende, de heer Scheele, is wonder boven wonder, met den schrik vrijge komen (behoudens enkele builen en schrammen), doch kan zich van de omstandigheden waar onder een en ander voorviel toch geen juiste voorstelling vormen. Na plaatselijk verloopig te zijn behandeld, zijn de 3 inwoners onzer gemeente met een andere auto naar hier gebracht, doch de heer Bareman moest in het zie kenhuis worden opgenomen. Naar wij vernemen maakt de heer Den Hamer het goed, doch is hem volstrekte rust voorge schreven. (Tem. Crt.) Be werkloosheid ln Zeeowseh- Vlaanderen. Vlissingen een personenauto, af komstig uit Oostburg, aangehou den, waarin zich 36 000 gesmok kelde gloeilampen bevonden. De lampen waren uit België gesmok keld en moesten verder van Bres- kens per boot worden verzonden. De auto met lampen en de persoon, die den wagen bestuurde, werden overgebracht naar de ma rechausseekazerne te Breskens. In samenwerking met de inspectie der belastingen uit Terneuzen werd te Oostburg bij den eigenaar van de auto nog een huisvisitatie verricht en werden nog eenige doozen metgloeilampen gevonden. Bij een compagnon van dezen werd eveneens een huisvisitatie verricht en aldaar werd in diens auto een geheime smokkelberg- plaats gevonden, waarin ook nog eenige doozen lagen. Ook deze auto werd in beslag genomen en overgebracht naar de marechaus seekazerne te Oostburg. De dou anebeambten hadden op deze smokkelaars reeds herhaaldelijk gelet, dcch zij waren er nooit eerder in geslaagd hen te pakken te krijgen. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 26 FEBR. 1939. Ned. Herv. Kerk. Voorm, 97, ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde Oeref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Nam 2 Dezelfde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk Nam. 2 stond het huis reeds in lichte laaie, terwyl men niet kon ver hinderen, dat de vlammen over sloegen naar een belendend per ceel, bewoond door de familie Wanrooy. Da vrouw des huizes, die met haar 10 jonge kinderen alleen in huis was, kon haar talrijk gezin met moeite in veiligheid brengen. De beide woonhuizen zyn tot den grond afgebrand. Ook de inboedels der families, die niet verzekerd waren, zyn verloren gegaan. De oorzaak van den brand zou te wyten zyn aan een detect aan den schoorsteen. Een melkhandelaar te Hon- selersdijk moest wat houtjes hak ken en aan een jongen, die stond te kyken, vroeg hy even een stuk hout vast te houden. De knaap voldeed hieraan, doch toen de man zou hakken, sloeg hij mis en hakte met de byl den rech terwijsvinger van den jongen af. De politie heeft tegen den onhan- digen man verbaal opgemaakt. „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." »IVOROL"_De Nederlandsche tandpasta Smokkelaar veroordeeld. Veertien dagen geleden werd de smokkelaar A. S. uit Huist wegens smokkelarij van auto's door de Gentsche rechtbank ver oordeeld tot twee jaar gevangenis straf en frs. 69,200 boete, terwijl hij in dezelfde zitting tesamen met een anderen smokkelaar nog maals veroordeeld werd tot 2 maal 2 jaar gevangenisstraf en frs. 4000, eveneens wegens autosmokkelarij. Thans moest hij terecht staan voor de rechtbank van Dender- monde, omdat hij op 26 Juli 1938 door de douaniers te Meer- donck verrast werd op het oogen- b'ik dat hij de grens overkwam met twee auto's waarin 20 kalve ren geladen waren. S. en ds andere, onbekende chauffeur, gin gen op de vlucht. De auto's en kalveren vielen in handen der douaniers. Te Dendermonde werd hij nu veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf, evenwel bij verstek, daar verdachte niet verschenen was. Bovendien werden de auto's en kalveren verbeurd verklaard en moet S. een geldboete betalen van frs. 585.246. Indien S. in België aangehouden werd zou hij dus een gevangenisstraf van elf jaar moeten ondergaan naast an dere straffen, waartoe hij reeds vroeger wegens smokkelarij ver oordeeld werd. Minister De Wilde gewond. Op den provincialen weg Mont- foort de Meern, op de brug over de IJssel, zijn Dinsdag twee auto's doordat een der wagens tenge volge van de gladheid van den weg slipte, tegen elkaar gebotst. In een der wagens, komende uit de richting Den Haag, zaten de minister van financiën, Z, Exc. mr. J. A. de Wilde en de admi nistrateur, hootd van den ryks- gebouwendienst, J. C. E. baron van Lynden, die zich op weg naar Groningen bevonden. Minister De Wilde heeft een rib gebroken, terwyl baron van Lynden klaagde over inwendige pijnen. ln de andere auto, een mili taire auto, komend uit de richting Utrecht, zaten eenige militairen. Geneeskundige hulp uit Mont- loort was spoedig ter plaatse. I De departementsauto werd ernstig beschadigd. Omtrent het ongeval dat den minister van financiën naby Montfoort is overkomen, verne men wjj nader, dat de verwon dingen, welke Z. Exc. heeft op- geloopen, gelukkig niet van ern- stigen aard zyn. De minister en baren van Lynden werden ondergebracht in de nabijgelegen boerderij „Reehorst". Daar heeft dr. F. Verheyden den minister verhonden en baron van Lynden voorloopig onderzocht. Hy heeft toestemming gegeven, dal beide heeren naar Den Haag terug- keeren. Bij de organen der arbeidsbe middeling in Zeeuwsch-Vlaande- ren stonden op het einde der maand Januari 1939 de volgende werkzoekenden ingeschreven Aardenburg 48, Axel 288, Bier vliet 178, Breskens 90, Cadzand 41, Clinge 147, Eede 4, Graauw c.a. 189, Groede 92, Hoek 254, Hontenisse 344, Hoofdplaat 137, Hulst 188, Koewacht 38, Nieuw- vliet 14, Oostburg 97, Overslag 9, Philippine 79, Retranchement 56, Sas van Gent 69, Schoondijke 111, St. Jansteen 164, Sint Kruis 16, Sluis 100, Vogelwaarde 346, Waterlandkerkje 29, Westdorpe 127, IJzendijke 100, Zaamslag319, Zuiddorpe 72, Zuidzande 37, Ter neuzen 652. Totaal 4414, waar onder 3019 landarbeiders. BgJm 86.000 gloeilampen in beslag genomen. Door de rijksambtenaren der belastingen uit Breskens werd, naar De Tel. meldt, Maandagmid- dag aan de Prov, boot Bresken»— J Toen de brand wear verscheen Te Biggekerke is op het zee strand by Valkenisse de linker arm van een mensch gevonden. De arm, die geheel bekleed was, moet volgens een door dokter Vaandrager van Zoute- lande ingesteld onderzoek met kracht van het lichaam zyn af gerukt. Vermoedt wordt, dat er op een of ander schip een ongeluk heelt plaats gehad, waarby de arm in zee is gevallen. Op de mouw kwam nog een insigne voor, n.l. twee uitgesprei de vleugels, waartusschen een vierkant veld. In dit veld stond het Romeinsche cyfer 3. Het lichaamsdeel is later ver voerd naar het lykenhuisje in deze gemeente. Woensdagmiddag is brand uitgebroken in de woning van de weduwe van Zandvoort op het gehuoht Vonsenberg onder de gemeente Schjjndel. Het vuur werd aangewakkerd door den wmd en breidde zich snel uit. VechtpartJJ in café. In het café ,De Vergulde Hoed" te 's-Hartogenbosch is een steek partij voorgevallen. Een groepje personen kwam binnen. De stem ming van deze heeren was van dien aard, dat de caféhouder zyn personeel verbood hen te tappen. Dit was den bezoekers niet naar dec zin en er ontstond een woor denwisseling, gevolgd door een handgemeen met de kellners en den caféhouder. Er werd met bierglazen gesmeten en ruiten werden vernield. Plotseling zakte de caféhouder ineen. Het bleek, dat hem een diepen messteek in den rug was toegebracht. Onmiddellyk ont ruimde de politie het cató en ar resteerde T. W. A., De V. en Van H., alle drie uit 's-Herto- genbosch. De caféhouder werd naar het groot ziekengasthuis overge bracht. Zyn toestand was levens gevaarlijk. Prins Bernhard deelt reprimande nlt. Dat een weggebruiker een reprimande krjjgt, is een alle- daagsch teit, doch indien men deze krygt van Z.KH. Prins Bernhard zal men dit niet gauw vergeten. Dit ondervond dezer dagen iemand uit Borne, die zich met een auto uit Deventer ap den drukken verkeersweg Apeldoorn—Amersfoort bevond. Ter hoogte van Voorthuizen werd by ingehaald door een two- seater, die hem met groote snel heid passeerde en hem met de hand beduidde dat hij zich niet midden op den weg, doch op t rechtergedeelte hiervan moest begeven. De automobilist begreep deze aanduiding echter blykbaar niet, want ca. 300 meter verder stopte I de two-seater plotseling en ging dwars over den weg staan, zoo dat h(j genoodzaakt was te rem men. Hy stapte terstond uit en tegelykertijd stapte ook de be stuurder van den two seater uit. Tot zijn verbazing bemerkte hy, dat deze bestuurder niemand minder was dan Z.K.H. Prins Bernhard. Deze wees hem er op, dat hij voortdurend midden op den weg gereden had en gaf hem in over- we83ng, op het rechtergedeelte van den weg te ryden. De ver- keersovertreder beloofde Z K.H. zich voortaan aan dezen raad te houden, waarna de Prins lachend weer instapte en in pijlsnelle ▼aart in de richting Amersfoort verdween. Ook de Prinses, die naast Prins Bernhard gezeten was, had blykbaar schik in het (De Crt.) Auto te water. Om drie uur Dinsdagnacht is van den Lisserdyk een auto in den Ringvaart van de Haarlem mermeer gereden. Van de vier inzittenden zyn er twee ver dronken. Aan den Lisserdijk staat het café van den heer Faas, waar Dinsdagavond op vroolijke wijze vastenavond werd gevierd. Laat in den nacht wilden de gebr. Pypen uit Hillegom, ongeveer 25 en 26 jaar oud, nog een bezoek aan dit café brengen. Zy be stelden hiertoe een taxi en de chauffeur van dezen wagen nam een zijner vrienden, een zekere I. uit Hillegom, mede. De ge broeders Pypen gingen achterin den auto zitten, welk gedealte door een tusschenruit van de chauffeursplaats is gescheiden. Toen men om kwart over drie by het café van den heer Faas kwam bleek de zaak gesloten te zijn Men probeerde den café houder te wekken en hem te bewegen de late bezoekers alsnog toe te laten, doch de heer F weigerde dit en hield zyn zaak gesloten. De bezoekers konden daarom niets anders doen dan naar huis terngkeeren. Waarschijnlijk tengevolge van den dikken mist is hij by het draaien van den dyk in het water van den Ringvaart gereden. De chauffeur en zyn vriend wisten zich door hst openstaand portier raam uit den auto te redden. De beide passagiers, de gebr. P. slaagden er echter niet in uit het voertuig te komen en verdronken. Arbeider in brand geraakt De 26 jarige pomper W. de Vries uit Montfoort, in dienst van de Amsterdam8che Ballast Maat schappij, welke firma werken uit voert voor de wegverbetering Den Haag—Utrecht, had nacht dienst b(j deze werken in de buurtschap Achthoven. Zyn werk bestond in het leeg pompen van een put. De man is met een gasolinelamp in een wachthuisje gaan zitten en in slaap gevallen. Door nog niet bekende oorzaak is brand ontstaan met het gevolg dat de Vries bewusteloos en met ernstige brandwonden overdekt werd aangetroffen. Het slachtoffer, wiens toeBtand hoogst ernstig is, is naar de rijks klinieken te Utrecht overge bracht. den jongen te bevrflden. Intus- schen was ook een geneesheer gewaarschuwd. Toen deze ter plaatse kwam, had men den knaap bevryd. Geneeskundige hulp mocht echter niet meer baten. De dokter constateerde den dood door verstikking. Op onverklaarbare wyze is Woensdagmiddag het byna vijf jarig zoontje van den heer A. de Jong te Oudehaske by Hee- renveen, door de goederentram uit de richting Joure everreden. Een zware tramwagen ging het knaapje over beide beenen. Ernstig gewond is de knaap naar het ziekenhuis vervoerd, waar beide beentjes, ééa boven en ééa beneden de knie, geamputeerd moesten worden. Zyn toestand is zeer ernstig. Dinsdag is de 60-jarige mevrouw C. de Lange-Bakker uit Purmerend, die bij familie te Vroomshoop logeerde, by het instappen in den trein aan de halte Vroomshoop-Geerdyk ach terover gevallen en onder den trein terecht gekomen. Het slachtoffer is kort daarna aan de verwondingen bezweken. Te Ternaard is het 9 jarige jongetje W. Palsma, toen by ach ter een paard en wagen vandaan kwam en den weg wilde over steken, door een vrachtauto, die met zand was geladen, overreden en op slag gedood. Den be stuurder van den auto trot geen schuld. Knll ingestort. Te Bakel waren eenige jongens op den Zandscheberg aan het spelen. De knapen hadden een kuil gegraven. Plotseling zakte een heuveltje boven de gegraven kuil in, waardoor de 12 jarige K., die zich daarin bevond, werd bedolven. Zyn makkers waarschuwden onmiddellijk ds buurtbewoners, die spoedig ter plaatse waren en »Ue pegiBgen la het werk steldea België. Na elf dagen regeeringscrisis is het den katholieken politicus Pierlot gelukt een nieuw kabinet samen te stellen. En dit kabinet is Dinsdagmiddag gereed geko men. De nieuwe regeering is als volgt samengesteld Minister-president (zonder por tefeuillePierlot (katholiek). Justitie: De Schrijver (kath.) Openbare werken en verkeer: Marck (katholiek). Buitenlandsche ZakenSoudan (socialist). Binnenlandsche Zaken en volks gezondheid Eekeiers (socialist). Arbeid en Sociale Zaken Wau- ters (socialist). FinanciënGutt (extra-parle mentair). Landbouw, Economische Zaken en Middenstand: Richard (extra parlementair). Onderwijs: Blancquart (extra parlementair). DefensieGeneraal Denis (ex tra-parlementair). Koloniën Gaston Heenen. Een vluchtige blik op deze samenstelling toont reeds aan stonds aan, dat ook de samen stelling van het nieuwe kabinet een Vlaamsche overwinning is. Niet minder dan vier Vlamingen staan op belangrijke posten en dan nog Vlamingen, die als door zettende werkers bekend staan. Minister Marck heeft gedurende zijn ministerschap onder Spaak reeds getoond, dat het hem ernst is met de verwezenlijking der Vlaamsche eischen. Minister De Schrijver kent het klappen van de zweep door jarenlang minister schap. Eekeiers is een socialistisch Vlaming, die steeds den Vlaam- schen kant koos. Zeer belangrijk is de benoeming van prof. Blanc quart te Gent, die wel als extra parlementair wordt aangekondigd, maar bij de socialisten thuis is. Hij is daar steeds de voortrekker der Vlaamsche initiatieven ge weest. Ingewijde kringen verzekeren, dat de koning zelf verschillende namen heeft aangegeven. Zoowel hieruit, als uit het verloop van de kabinetscrisis blijkt zeker, dat 's koning» hand erachter zit, het welk bewijst, dat hij zijn puhlitk tot verzoening van Vlaanderen wenscht door te zetten. De nieuwe leden der Belgische regeering hebben gisterenavond in handen van den koning den eed atgHegu. Minister-president Pier ot zal tïVeni minister van UuUbouw aym

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3