PUROL in huis! Landbouw. treinen medegerekend) gelegen heid zijn per spoor van Utrecht naar Amsterdam en evenzoovele malen gelegenheid om van Am sterdam naar Utrecht te gaan, het geen dus neerkomt op ongeveer één trein per twintig minuten. Tusschen Den Haag, Rotterdam en Utrecht loopen thans in elke richting 35 treinen. Bij verdub beling van het aantal electrische, zou het totaal worden opgevoerd tot 54, hetgeen dus ook hier niet ver is van een twintig minuten- dienst. Een enorme vooruitgang dus, die op het middennet het spoor boekje vrijwel overbodig maakt. Naar verluidt, zou echter juist aan den reisgids, waarvan de in richting velen niet naar den zin was, ditmaal buitengewone zorgen besteed worden en grondig wor den bekeken hoe men dit onont beerlijke uitrustingsstuk zoodanig kan maken, dat het een ieder be vredigt. Boerinnen vergadering te Terneazen. In het Concertgebouw te Ter- neuzen vond Woensdagmiddag een bijeenkomst plaats, georgani seerd door de afdeeling Oost Zeeuwsch Vlaanderen van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. plattelandsvrouwen in samenwer king met den kring Axel van de Zeeuwsche Landbouw Maatschap pij. Als spreker trad op de heer H. D. Louwes te Ulrum, voor zitter van het Kon. Ned. Land- bouwcomité met als onderwerp Taak en wezen der Boerinnen- organisatie. Hij wees op het bestaansrecht van een dergelijke vereeniging. Zooals het voor den landbouwer niet meer voldoende is het vak van zijn vader zonder meer over te nemen, zoo is het ook bij de vrouw niet voldoende het zonder meer van de moeder over te nemen. Naast de practijk is nu noodig de theorie. De boerin moet haar man met raad ter zijde kunnen staan. In dit verband werd ge wezen op het landbouwhuishoud- onderwijs. Verder wil de boerinnenorga- nisatie weer het bewustzijn aan- kweeken dat de boerenstand in het volksgeheel haar eigen taak heeft en als zoodanig onmisbaar is. Daartoe is noodig een een drachtige samenwerking opdat naast de bestaande Boerenorga- nisaties even flinke Boerinnen- organisaties zullen ontstaan. Het karakter der organisatie is alge meen Nederlandsch en juist op deze basis is samenwerking zoo goed mogelijk. Spr. besloot met er op te wij zen dat de splijtzwam, wanneer deze eenmaal beginnen zou, fu neste gevolgen zou hebben. Een aandachtig gehoor beluis terde deze rede. AXEL, 24 Februari 1939. De agenda voor de op aanst. Dinsdag te houden gemeenteraads vergadering bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Mededeelingen en Ingeko men stukken. 3. Voorstel tot benoeming a. van leden van het Hoofd stembureau voor de verkiezingen van den gemeenteraad, alsmede de plaatsvervangende leden. b. van leden en plaatsvervan gende leden voor de stembureaux gedurende het vierjarig tijdvak 1939—1942. 4. Voorstel op het verzoek van het gemeentebestuur van Terneu- zen om voor de uit onze gemeente schoolgaande kinderen te Sluiskil een gemeenschappelijke regeling vast te stellen. 5. a. Voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling wat de vakonderwijzeres op de O. L. School betreft over 1938. b. Voorstel tot vaststelling van het voorschot voor de vakonder wijzeres op de bijzondere scholen over het jaar 1939. 6. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten voorde bijzondere lagere scholen voor het Jaar 1939. 7. Voorstel op het verzoek van C. Th. van de Bilt, om vergoe ding als bedoeld in art. 13 der L. O. Wet voor zijn zoontje, dat te Hulst de school bezoekt voor buitengewoon lager onderwijs. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van f2.000 voor het ver lengen van straten in het nieuwe bsuwterrein. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor het uit oefenen van de controle op die genen, die in zorg zijn. 10. Voorstel tot het vaststellen van de wijziging van de begroo ting van het gasbedrijf over het jaar 1938. Het aantal kiezers voor de a.s. verkiezing van leden voor de Provinciale Staten bedraagt in deze gemeente 3431. Serenade aan het bruidspaar. Gisteravond trok de harmonie „Concordia", omstuwd door de jeugd, der traditie getrouw, er weer op uit, om een serenade te brengen bij een harer leden, die in het huwelijksbootje was ge stapt. Het gold het jonge echt paar K. J. Gans—Ortelee, dat deze eer te beurt viel in de Julianaslraat, waar het huwelijks feest ten huize van de ouders der bruid gevierd werd. De voorzitter, de heer J. Buma, com plimenteerde namens de harmo nie de jonggehuwden, daarbij de beste wenschen voor een geluk kige en zonnige toekomst uit sprekend. De jonge bruidegom dankte hartelijk voor deze hulde, alsook voor het prachtige huwe lijkscadeau dat „Concordia" had geschonken. Bestuur en muzi kanten werden hierna op de ge bruikelijke wijze getracteerd in groepjes, terwijl de overigen er lustig op los bliezen. Het was weer een mooi blijk van goede onderlinge kameraadschap in „ConcordigV gelederen. Jaarvergadering en feestavond Oranje Ruiters. De landelijke ruitervereeniging „De Oranje-Ruiters" hield Woens dagmiddag in Het Centrum alhier haar eerste jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer A. J. Schieman. Deze heette in zijn openingswoord allen hartelijk wel kom en wees op den bloei in het eerste vereenigingsjaar. Het leden tal is flink gestegen en er heerscht een zeer kameraadschappelijken en sportieve geest in de vereeni ging. Een droevig verlies trof de vereeniging door het overlijden van den heer K. v. d. Hooft. Ter nagedachtenis werd hier voor eerbiedig enkele oogenblikken stilte betracht. De secretaris, de heer W. A. Dekker, las hierna de notulen voor, welke werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de h.h. A. J. Schieman en W. de Feijter Wzn. werden met groote meerderheid herkozen, resp. als voorz. en penningmeester. Als afgevaardigde naar de fe deratie-jaarvergadering te Utrecht werd4benoemd de instructeur, dhr. C. de Feijter en als plaatsvervan ger dhr. W. A. Dekker, secr. Deze gaf hierna een uitgebreid en keurig jaarverslag, waaruiteen optimistischen toon klonk, die het beste voor de toekomst doet ver wachten. Herinnerd werd aan de wordingsgeschiedenis der vereeni ging ter gelegenheid van de Prins Mauritsfeesten, doch eerst een jaar later werd de vereeniging definitief opgericht. Begonnen met 9, telt de vereeniging thans reeds 27 leden. Hulde werd ge bracht aan het beleid van voorz. en penningm., terwijl ook het overleden lid dhr. K. v. d. Hooft eerbiedig werd herdacht. De vice-voorzitter, dhr. Den Hamer, stelde een terrein be schikbaar, tot naar het terrein der V.V.Z.F. verhuisd werd, waar thans de oefeningen worden ge houden. Aansluiting bij de KN. F. van L. R. volgde. In Februari werd een propaganda-rit door Axel gemaakt en in Maart een goedgeslaagde ruiteravond gehou den. Met een groot gezelschap werd een reis gemaakt naar Hoofddorp, waar veel genoten is van het concours. Ook werd Westdorpe bezocht en deelgeno men aan het concours te St. Jansteen op 15 Aug. Hier werden reeds verschillende prijzen be haald. In Sept. weid een hulde gebracht aan een der leden, die in het huwelijkstbootje was ge stapt. In het verslag werd ook met waardeering gesproken over het werk van den instructeur en hulde gebracht aan de amazone's. Waren dit dus blijde klanken, ook het jaarverslag van den pen ningmeester, dhr. W. de Feijter Wzn., gaf volle reden tot tevre denheid. De ontvangsten bedroe gen f 260,30 en de uitgaven f227,81, zoodat er een batig saldo is van f32,49. Uit het verslag van den in structeur, dhr. C. de Feijter, bleek dat er heel wat geoefend is en met animo. Bij verschillende ge legenheden werd medewerking verleend en de stemming en dis cipline waren subliem in de ge lederen. De commandant hoopte, dat men op dezen weg zal blijven voortgaan in sportieven geest en onderlinge kameraadschap. De voorzitter dankte de func tionarissen voor hun keurige ver slagen en hoopte eveneens op verderen bloei. Bij de omvraag kwam ter sprake om dit jaar ook weer een bezoek te brengen aan een af ander concurs-hippique. Hiervoor bleek wel animo te bestaan. Ook werd besloten om dit jaar het ruiter- costuum volledig te maken en vóór Pinksteren keurige rijjasjes aan te schaffen. Het zal een lust zijn om dan de Axelsche ruiters en amazone's te zien in hun keurige kleedij. Verder werden nog eenige za ken van huishoudelijken aard be- sproken, waarna de voorzitter deze geanimeerde vergadering sloot met een woord van dank en een aansporing tot de leden om op den ingeslagen weg voort te gaan en trouw de lessen en oefeningen te volgen, opdat de Axelsche ruiters en amazone's bij concoursen en andere festiviteiten een prijzenswaardig figuur kunnen slaan. Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. 's Avonds werd een ruiteravond in Het Centrum gehouden, waar- voorgroote belangstelling bestond. De voorzitter riep allen weereen hartelijk welkom toe, in 't bij zonder de afgevaardigden van de zusterverenigingen. Hij wees op den vooruitgang sedert het vorige jaar, waarna het kranige Axelsche ruitercorps op het tooneel aan het I publiek werd voorgesteld. Vervol gens gaf hij het woord aan den heer Slob, die een rede hield, waarvan men elders in dit blad verslag vindt. Nadat de heer Slob zijn onder werp had behandeld volgde een komische gekleurde film en daarna een zeer interessante film op paar- densportgebied, die zeer in den smaak viel. In de pauze werd een verloting gehouden, waarvoor 6 prijzen (tulbanden, taarten en fruitmanden) beschikbaar waren. Veel heeft men hierna genoten van het tooneelstukje „'t Ruiter- aanzoek", dat door de leden werd opgevoerd en een goede propa ganda was voor de landelijke ruitervereenigingen. De oude boer Veldman voelde aanvankelijk niet veel voor al die nieuwigheden op paardensportgebied, terwijl zijn dochter Jo juist een vurig en thousiaste bleek. En zoo kon het gebeuren, dat alles zoo mooi in orde kwam, nadat de boer, zijn vrouw en zijn vrienden nader kennis hadden gemaakt met een kranig ruitercorps, zoodat een bloeiende ruitergroep in zijn dorp ontstond en ook nog liefdesban den werden gelegd. Dit stukje vormde een waardig slot van dezen welgeslaagden ruiteravond. In zijn slotwoord deed de voor zitter nog een beroep op financi- eelen steun, want evenals andere vereenigingen hebben ook lande lijke ruiterkorpsen „duiten" noo dig. Verder zou het zeer op prijs gesteld worden, wanneer de Axelsche Oranje-Ruiters eens ge- I holpen werden aan een vaandel en trompetten dit zou het aanzien van het korps bij ritten aanmer kelijk verhoogen. Dus. een der gelijk geschenk of bijdragen daar voor zullen zeer welkom zijn. Ernstig ongeluk. Gisteren waren een tweetal knechts der firma P. A. v. Hoeve en Zoon aannemers alhier te St. Jansteen bezig met het plaatsen van een beton-ijzeren tank. Door een noodlottig toeval kwamen beiden zoo ernstig te vallen, dat M. van Arenthals met een been breuk ter hoogte van de knie moest worden opgenomen en naar het ziekenhuis te Sluiskil moest worden overgebracht. De 49 jarige P. J. Scheele be kwam eveneens ernstige verwon dingen aan de ledematen, doch kon thuis worden verpleegd. Hnlde aan de Postertyen Een inwoner hier ter plaatse ontving heden een brief uit Hol lywood, Cal. U.S.A waarop ver zuimd was den naam dezer plaats bij te schrijven het adres luidde De naam (J. M. Oggel), Noord straat 38, Netherlands, Europe. De brief was 5 Febr. verzonden. Ze is van uit het kantoor voor onbestelbare brieven te 's Graven- hage verzonden naar: Bodegra* ven, Arnhem, Tilburg, Aardenburg HENCO KHKfl De Per si!-producten bieden U een leuke nieuwigheid; De Persil-producten helpen Sparen in deez' duren tijd. leder pakje heeft een zegelL Spaar en plak die zegels óp?| Een verzamelkaart, die vól is, Heeft de waarde van een pop! TSSsir'il ci. d.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2