Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HERBERT STANLEY "AKKERTJE" No. 93. VRIJDAG 24 FEBRITART 1939 J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Behandeling en verzorging van het paard Voor de L. R. „De Oranje- ruiters" alhier heeft Woensdag avond in Het Centrum de heer W. Slob, te Hoofddorp, secretaris van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Ruiters, een rede ge houden, met als onderwerp Eco nomische en cultureele beteekenis van de Landelijke Ruiters". De heer Slob is hier geen on bekende en het deed hem dan ook genoegen nogmaals te mogen spreken in het centrum van het mooie Zeeuwsch-Vlaamsche land. Vorig jaar was het nog een klein groepje ruiters, doch dit kleine groepje is uitgebreid tot een flinke vereeniging, met leden, die liefde gevoelen voor het paard. Want liefde voor het paard aldus spr. is een eerste ver- eischte voor een landelijk ruiter- corps. Het gaat niet in de eerste plaats om de sport, doch wel om de kennis van en de liefde voor het paard. De sport is slechts een middel om het doel te be naderen. Teveel heerscht hier omtrent in sommige kringen nogal misvatting. In ons land is de behandeling en de verzorging van het paard de laatste jaren in vele bedrijven min of meer verwaarloosd of op den achtergrond gedrongen door de invoering van motortractie, doch dit is niet economisch en zeker niet in de kleine bedrijven. We hebben ongeveer 235 000 boerenbedrijven in ons land en men kan gerust aannemen, dat 90 pet. hiervan niet op motortractie zijn aangewezen, doch in hoofd zaak op het paard. Bovendien, bij motortractie kan het paard ook niet gemist worden. Het is dan ook van het hoogste belang, dat dit niet uit het oog verloren wordt en ieder belanghebbende de noo- dige kennis van behandeling en verzorging van het paard heeft of wordt bijgebracht. Spr. wees in dit verband op de hoefverzorging Het komt veelvuldig voor, dat jonge veulens, die veel beloven, later op de keuringen weinig of geen waarde meer hebben en worden afgekeurd, omdat aan de verzorging der hoeven niet de noodige zorg was besteed. Dit kan voorkomen worden, want het wijst op gebrek aan kennis en liefde voor het paard. Gewezen werd ook op de voor lichting bij den aankoop van paar den voor bewerking van zware en lichte gronden. Ook hiermede dient wei degelijk rekening te worden gehouden en dit alles heeft de aandacht van de federatie. Ingesteld zijn ook zgn. men- cursussen. Hoeveel schade wordt jaarlijks niet geleden door op hol geslagen paarden De schuld wordt dan meestal op een schich tig paard geschoven, doch men vergeet, dat in vele gevallen de eigenaar of voerman de meeste schuld heeft, omdat de kennis van het paard ontbreekt. Spr. schatte de schade, ontstaan door onoordeelkundige behandeling der paarden, voor ons land op on geveer 3 millioen gulden per jaar. Het nut van cursussen in paar denkennis werd ook naar voren gebracht, ofschoon de animo hiervoor aan het tanen ismeer belangstelling bestaat tegenwoor dig voor cursussen in motorken nis. De beste kennis doen echter degenen op, die het paard zelf berijden en dan volgt vanzelf ook weer belangstelling voor de be handeling van het paard, waaraan niet genoeg aandacht kan worden geschonken. Spr. wees in dit verband ook op de veehouderij. Sinds eeuwen melkt men koeien, dus zou men zoo zeggen, dat het dan tijd wordt dat men dit zal kunnen. Toch worden nog melkcursussen ge houden en zoo zou men ook kunnen wijzen op de cursussen in vlasbewerking. Cursussen in paardenkennis mogen dan ook niet als een overbodige weelde beschouwd worden in een land met honderdduizenden paarden. Dit wat betreft de economische beteekenis. Hierin ligt voor de landelijke ruitervereenigingen een mooie en groote taak. Spr. stond hierna stil bij de beteekenis van de boerenbedrijven in verband met de voedselvoor ziening van ons land. Voldoende is dit reeds gebleken tijdens de mobilisatiejaren. Dit wordt door de stedelingen wel eens over het hoofd gezien, waardoor de be langen van de boerenbedrijven en het platteland wel eens gemin acht worden. Voor deze belangen wenscht echter ook de Federatie van landelijke ruiters op te komen en van dit standpunt bezien hebben de landelijke ruiters, boe renzoon en boerendochter dus ook wel degelijk cultureele beteekenis. De federatie ijvert dan ook voor behartiging van de belangen van den boerenstand en wil meer liefde wekken ook voor het plat teland, waar deze over het alge meen sterk is verminderd. De landelijke ruitersport moet niet beschouwd worden als een hol ding, maar wel degelijk als een stuk van het leven. Deze sport streeft een hooger doel na en ontwikkelt ook het gevoel van kameraadschap op het platteland, welke daar niet ontbeerd kan worden. Naast al dit aangename en kameraadschappelijke wordt dan de grondslag gelegd voor een meer uitgebreide kennis van het paard en liefde aangekweekt voor dit edele dier, dat op onze boe renbedrijven zulk een voorname plaats inneemt. Spr. wekte dan ook op tot krachtigen steun aan de plaat selijke ruitervereenigingen in deze streek, dan zal daarmede een mooie daad zijn gedaan voor het overgroote deel der bevolking van het mooie Zeeuwsch-Vlaamsche platteland. (Applaus). en kou „MIJNHARDTJES" FEUILLETON door H. Koibbs 14) Heel in de verte zag Stanley twee stippen eerst zwart, la ter roodgoud toen de zonnestralen erop vielen. Hy biet zijn pagaai op en wees er heen. Taggert knikte. Ze znllen daar verderop wel op ons blyven waehten, zei hij. Ea we moesten maar niet verder gaan. Zonden ze daar vannacht blijven kampeeren vroeg Stanley. Denkelijk wel, grinnikte Taggert. Ea wy zullen het hier deen. Stanley greep zijn riem weer op. Zou Jean hun kamp niet voor bet onze kunnen aanzien Taggert lachte stilletjes voor zich heen. Groote Jean zal ons wel niet verwachten. Hy zal alleen jou verwachten. En als hij wist, dat we achter hem aankwamen, dan zal hy hun wel een peets bakken. Wat voor een poets dan wel r» Ooh, net soaals het hem toevallig uitkwam, zei Taggert. Maar het wordt donker We zullen dus maar niets meer zeggen, Eo zoo dreven ze zwygend voorwaarts en hieldeD hun kano in de steeds donker wordende sehadnwen van de schemering. Ver benedenstrooms, op een uit stekende rotspunt, zagen ze ver scheidene gedaanten bij elkaar. Geen enkele kano kon dat punt voorbykomen, zonder gezien of gehoord te worden. Taggert kende de plek wel en was dan ook heelcmaal niet verwonderd, toen hij, zoodra ze de bocht der rivier omgevaren waren, de donkere massa der beide kano's tegen het lichte oeverzand zag afsteken. Hij roeide aehteruit en fluisterde tegen Stanly: We zullen naar land roeien. Jean zon zoo zot niet zyn, om daar op ons te wachten. Ze legden aan en rustten uit. Taggert stak een pjjp op en keek aandachtig naar het woud aan de andere zyde der rivier. Dof rood ging de zon achter de boomen onder. - Het is toch zoo'n wonder mooi land, zuchtte hij, en zoo eenzaam, als ik van bnis ben, zon der mijn dochter. Stanley knikte, Hij kon het bo- gr(j|en, Gaat Marion gewoonlyk mee, als je op jacht gaat F Ja, als het niet te kond is. Eo de Groote Compagnie, valt die je niet lastig. Nee. Die hebben wel wat beters te doen. Die denken, dat ze de Franschen, zooals Jean, schrik kannen aanjagen, maar ik heb het bloed van de Taggerts in myn lijf en dat is Diet gewend om op bevel te komenof te gaan 1 Heeft de Compagnie dan geen reeht om je hier nit het land te verdrijven In zekeren zin hebben ze wel recht. De Lan is de grens scheiding. Maar hoe komen ze aan dat recht? Kan een of andere zwakke koning soms grenzen trek ken en een land in stokken ver deden, dat de Schepper voer rij ken zoowel als voor armen heeft opengesteld De Compagnie is ryk. Ik ben maar een arm man maar ik heb genoeg naar myn zin. Meer vraag ik niet. Argeld zon best goede maatj> a willen blyven. Marion is er óók nog I O riep Stanley uit eo zweeg dan aarzelend stil. En ik zelf eok, vervolgde Taggort, zender op den eitroep De Koningin naar Zwitserland. Van officieele zijde wordt ge meld, dat H. M. de Koningin voornemens is om zich Zaterdag in den loop van den dag voor eenigen tijd naar Zwitserland te begeven. Nationaal fonds voor bijzondere nooden. Ingevolge de beschikking van het Prinselijk paar heeft de firma Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam een zeer belangrijke bijdrage aan het i rinses Beatrix-fonds overge maakt, als deel der opbrengst van de door Prins Bernhard ge maakte opnamen en door ge noemde firma verkochte foto's van Prinses Beatrix. Zeeland en de luchtbescherming Onlangs hebben, naar verluidt, de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, en mr. dr. K J. Frederiks. de Zeeuwsche secre taris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, be sprekingen gevoerd met de bur gemeesters der gemeenten op Walcheren. Als gevolg hiervan zouden den laatsten tijd in ver schillende plaatsen nadere voor zieningen voor de luchtbescher ming getroffen zijn. Ook in de andere deelen van Zeeland nemen de gemeenten maatregelen, ten einde de bij de jongste luchtbe schermingsoefening gebleken ge breken op te heffen. Naar ons ter oore kwam, zou een en ander echter voornamelijk verband houden met verder strek kende plannen, want het moei, volgens deze inlichtingen, in de bedoeling der regeering liggen eerst Walcheren en vervolgens geheel Zeeland model uit te rusten met al die luchtbeschermings middelen, welke deel uitmaken van het groote model-plan, dat mettertijd voor geheel Nederland zal gelden. Onze provincie schijnt het te danken te hebben aan haar eigen aardige geografische positie dat Neem dadelijk als de Griep U grijpt! 1 of 2 Akkertjes direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dal grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 13 stuks - 12 stuiven. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. zij is uitverkoren als model, het welk de bescherming tegen aan vallen uit de lucht elders in den lande in de toekomst ten voor beeld zal strekken. Middelb. Crt. Meer reisgelegenheid per spoor. De Ned. Spoorwegen overwe gen het aantal treinen, voorname lijk op 't middennet met den a.s. zomerdienst uit te breiden. Er zou dan een halfuursdienst komen, wat zou beteekenen verdubbeling van het aantal electrische treinen en voor Utrecht, dat het middel punt van het middennet is, een vermeerdering van bijna80treinen. Thans loopen tusschen Utrecht en Amsterdam 84 reizigerstreinen, n-1. 42 in elke richting. Hierbij zijn voor elke richting 19 elec trische. Zou het aantal van deze worden verdubbeld, dan zou er dus 61 maal (hierbij zijn de D- aebt te slaan. Even zwegen se beideD. Dan hervatte Stanley Zullen we als het donker is da rivier afdrijven Denkelijk wel. Ik b«D het hard vau plan. En Tagger! scheen er wel het beele volgende uur over na te moeten denken, want hy sei geeD woord meer, voordat dikke duis ternis den tegenovergestelden kant volkomen onsichtbaar had ge maakt. Toen klopte hy zyn pyp tegen een steen uit, stond op en rekte zieh uit. We zullen maar gaan, zei hij. De roode vuurgloed, die het kamp der inboorlingen aanwees, werd grooter, helderder en vlamde nn en dan hoog op, toen de kano stil de rivier afdreef. Ze waren ongeveer recht tegenover de uit stekende rotspunten genaderd, toen Taggert geheel met roeien ophield. Stanley keerde zich om en keek naar de vage gedaante op den achtersteven. Taggert zat met zijn riem uit het water en luisterde biykbaar. Opeens begon hij weer te roeien, Zy voeren de rotspunt voorby en waren buiten den kring van het licht, toen plotseling een luid >hallo« over het water klonk, dat Stanley deed rillen, knikte eens en mom pelde iets voor zich heeD. Wat was dat vroeg Stanley. Ze hebbeD groote Jean te pakken gekregen, was alles wat Taggert zei. Jean Ja. Denkelijk is een van zÜn streken mislukt. Daar zit ik juist over te denkeD. Stanley kon zich niet voorstel len, dat Taggert zich niet vergiste. Maar de woudlooper scheen vol komen zeker van zijn zaak. Eo dat bleek hij ook wel te zyn, want hij stuurde de kano onverwyld naar den oever en stapte nit. We gaan terug. Als Jean geen vrij man meer is, dan moet James Taggert daar iets meer van afweten. Ze liepen door het boseh langs den oever terug. Heel z»eh»jes loopen, zei Taggert En je niet opwinden. Kn goed nitkyken, om te zien waar de kano vei borg, n ligt. Het viel Stanley op, dat Ti <?- gert zyn geweer gegrepen had Hij vroeg zich at, wat hij wel van plan was. De dichte bosschen waren in een ondoordringbare duisternis gehuld en er «m geen maai (Wordt rorvolgd), AXELSCHEfïf COURANT. verdrijft U snel en zeker met Koker I2stuks 50ct. Proef doosje 2 stuks fOct GtLR&HTIF Wii garandeeren de goed» Wr-nUMlM I f», werking van "AKKERTJES"

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1