MuqqL's Bouillonsoep Binnenland. Landbouw. nagedachtenis onveranderde blij ken van groote gehechtheid wor den gegeven. Zooals ieder jaar is deze dag door velen in den lande herdacht en in de kerken werden plechtige diensten ge houden. De kabinetscrisis in België. Nadat de kabinetsformateur Pierlot zich gisteravond van 8 uur tot half 10 met den Koning had onderhouden, deelde hij aan de parlementaire journalisten mede, dat de kabinetscrisis als geëindigd kan worden beschouwd. De nieuwe regeering zou heden worden samengesteld in den vorm van een zaken-kabinet, maar een zaken-kabinet, dat de zaken van het land op ernstige wijze wil behartigen. Hedenmorgen heeft de heer Pierlot een onderhoud gehad met de heeren Spaak en Wouters, waarna hij zich opnieuw voor een onderhoud naar den Koning begaf. Half ziek - Hangerig Met Mijuhardtjes vlugge verbete ring. Doos 30 en 50 ct. Ben<*sj in Amerika. De oud-president der Cecho- Slovaaksche republiek, dr. Benesj, heeft te Chicago een redevoering gehouden, waarin hij een toespe ling heeft gemaakt op den poli- tieken toestand in Europa, waar, zooals hij zeide, „de democra tische geest zou zegevieren". Dr. Benesj voorzag eventueel een geweldig conflict naar aan leiding van de z g. „vreedzame penetratie" van Duitschland, de Italiaansche politiek in de Mid- dellandsche Zet en de situatie in Japan, China en de Sovjet-Unie. De oud-president geloofde echter niet, dat deze „politieke botsing" in <-en zeer nabije toekomst zal komen. en de bediening zou uit niet- dienstplichtige Dordtenaren moe ten worden gerecruteerd. Het geschut zal het eigendom van de organisatie blijven. Besloten werd binnenkort een vergadering te houden om een definitieve beslissing te nemen. Zeenwsche Landbouw Maatschappij. By den aanvang van de dezer dagen gehouden vergadering van het dagelyksch bestuur van de Zeeuwsche Landbouwmaatschap- pjj heeft de waarnemende voor zitter medegedeeld, dat de alge meen voorzitter, mr. P. Dieleman, over enkele maanden zjjn arbeid hoopt te hervatten. De Maatschappij heeft eenigen tijd geleden met klem aangedron gen op verhooging van den richt prijs der tarwe, zulks in verband met de groote schade, die de wintertarwe tengevolge van de vorst heeft geleden. Bjj het Kon. Ned. Landbouw- comité zal worden aangedrongen dat ook in 1939 de bestrijding van den coloradokever krachtig ter hand zal worden genomen. Nogmaals zal worden aange drongen op overschrijving van de garantie voor 50 millioen kilo gram suikerbieten, die in 1938 ongebruikt bleef op een volgend oogstjaar. De heer P. Scheele-de Putter en de secretaris werden aange wezen tot afgevaardigden naar een door den Brabantschen zui- velbond uit te schrijven verga dering, waar de beteekenis en het Toch is soms autarkie nog zoo gek niet en kunnen we die in onze eigen bedrijven met voor deel toepassen. Er moet name ljjk nog al te veel veevoeder bij- gekocht worden in onze veehou- dersbedrij ven. We hoorden daar dezer dagen frappante staaltjes van op een vergadering van boeren. In dezen is er toch we eenige zelfvoorziening mogelijk, zouden we zeggen. Het moderne weidesysteem, dat gelukkig op meerdere bedrijven wordt toegepast en met uitste kende resultaten, is dat middel tot meerdere zelfvoorziening. Goed toegepast kan het met wat meer werk en wat m jer bemes- tingskosten ons een groote be sparing geven op onze kracht- voederrekening. Een besparing die de meerdere kosten aanzien lijk overtreft. Zelfvoorziening werkt hier zeer voordeelig. Men zal het wel weten, dat by dit moderne weidesysteem het beschikbare grasland in ver schillende kleinere perceelen wordt verdeeld, die door een flmke bemesting tot snelle groei worden aangespoord en ook even snel worden afgegraasd door het vee, waarby het melkgevend vee voorgaat, terwijl het droogvee en eventueel de paarden de res tanten opruimen. Het jonge eiwit rijke gras komt zoo de melkkoeien ten goede, zoodat men het volle profijt van het gras heeft. Na het weiden kan het grasland goed nagezien worden, mesthoopen worden uiteengeslagen en even tueel nog wat mest gegeven. Op deze wijze bljjft er genoeg land over om te hooien of kuil- voeder te.maken. Ook hier moet Hervormde Zondagschool. Vrijdagavond werd alhier de jaarvergadering gehouden van de Herv. Zondagschooivereeniging, welke slechts matig bezocht was. Nadat de voorzitter, de heer P. J. van Bendegem in gebed was voorgegaan, heette hij allen har telijk welkom en wees in zijn openingsrede op een jaar zonder schokkende gebeurtenissen, zoo als ook uit het jaarverslag zal blijken. Spr. gaf vervolgens een beschouwing over den toestand op maatschappelijk en geestelijk terrein en wees op de toekomst van het kind, voor wiens heil wij gelukkig nog mogen arbeiden met het Zondagschoolwerk Spr. bracht hiervoor dank aan het onderwij zend personeel en hoopte, dat met Gods hulp op dezen weg met dezelfde toewijding zal worden voortgegaan, waarbij ook op den steun der leden gerekend wordt. De notulen der vorige jaarver gadering werden goedgekeurd. De secretaris, de heer H. Smies, bracht hierna een uitvoerig jaar verslag uit, waarin gewezen werd op de goede onderlinge verhou ding en dank gebracht aan het personeel. Het aantal leden be draagt 245, hoewel dit zeker een 100 tal hooger kan zijn. Herinnerd werd ook aan het goedgeslaagde Kerstfeest. Zoo was het een rustig jaar, hoewel teleurstelling ook niet ont brak. Men wilde ons n.l. van hoogerhand een belasting opleg gen, omdat in het Zondagschool gebouw ook tal van andere ver- eenigingen vergaderen en door deze soms feestelijkheden worden georganiseerd. Bij informatie is een heerlijke vette vleessoep met fijne groentesnippers. 4-6 borden slechts 10 ct. Hofberichten, H.M. de Koningin heeft Zondag middag een bezoek gebracht aan het Prinselijk Paar ten paleize Soestdijk. Later in den middag keerde H.M. de Koningin per auto naar Hel Loo terug. Gisteren zijn H. H. K. K. H. H. Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix met den nacht trein naar Zwitserland vertrokken voor een verblijf van ruim drie weken. Bij Kon. Besluit is met in gang van 15 Maart benoemd tot burgemeester van Bussum, de heer M Fernhout, met gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester van Middelburg. LDchtbasehermiiigsoefening voor geheel Nederland. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij de behandeling van zijn begrooting in de Eerste Kamer medegedeeld, dat in den loop van dit jaar voor het geheele land een luchtbeschermingsoefe ning zal worden gelast met al- geheele verduistering, waarbij dan zal moeten blijken of de organi satie in alle gemeenten aan de gestelde eischen voldoet. Voorts zal de inspectie voor de lucht bescherming binnenkort worden uitgebreid met vier adjunct in specteurs, wier uitsluitende taak het zal zijn de burgemeesters bij de vervuiling van hun taak bij te staan en voor te lichten. Luchtafweer door particulieren, Te Dordrecht is een vergadering van fabrikanten en groothandela ren gehouden, waarin generaal Van Ermel Scherer een pleidooi heeft gevoerd voor de stichting van een fonds, ter bestrijding van de kosten der bescherming van de fabrieken en bedrijven tegen aanvallen uit de lucht. Zooals de leider uiteenzette, zal daar een bedrag van f 650.000 voor noodig zijn. Dan zal men Dordt kunnen omringen met 24 batterijen van 2,5 cm kanonnen. Deze zijn vol doende om de stad met haar fabrieken en groote winkelcom- piexen te beveiligen. De regee ring zal de munitie voor dit af weergeschut beschikbaar stellen nut der coöperatie voor den boe renstand nader zullen worden besproken en zal worden nage gaan, hoe de landbouwcoöperatie kan worden bevorderd. De heer A, Haak te Zaamslag werd benoemd tot afgevaardigde van de op 24 dezer te houden algemeene vergadering van den keuringsdienst Zeeland. Met instemming werd kennis genomen van het adres van de drie centrale landbouworganisa ties, waarin wordt aangedrongen op verhooging van de varkens- prijzen en het uit de markt nemen van zware varkens. De aandacht van het dage lyksch bestuur werd er opnieuw op gevestigd, dat de voorschriften die met betrekking tot het toe wijzen van tarwe aan de ver schillende pakhuizen vanwege de gewestelijke tarwe-organisatie voor Zeeland zjjn gegeven, in vele gevallen aanleiding geven dat de leveranciers hun tarwe over een grooteren afstand moe ten vervoeren dan het geval zou zyn, indien ten dezen opzichte andere regelingen werden ge troffen. Te bestemder plaatse zal op een betere regeling wor den aangedrongen. Van ir. A Ovinge, ryksland- bouwconsulent in Goes, die we gens zijD benoeming tot inspec teur van de Btaatsiaudbouwbu- dryven bjj de directie van den Wieringermeerpolder, binnenkort Zeeland gaat verlaten, werd offi cieel afscheid genomen. De heer Ovinge werd dank gebracht voor zjjn zeer gewaardeerden arbeid in het belang van den Zeeuw- schen landbouw verricht en de goede verstandhouding, welke er steeds tusschen de maatschappjj en hem heeft bestaan. het jonge eiwitrijke gras gemaaid worden. Dat geeft waardevol voeder in den winter. Men zal ook veel vroeger het vee in de weide kunnen sturen en het vaak langer er in houden. In ééa woord, men baalt veel meer uit den bodem. Maar dat moet er ook uitgehaald kunnen worden. Dus moeten we zorgen dat het er in zit. Als we voor de noo- dige fosforzuurbemesting en kali- voorziening hebben gezorgd (ook op den kalktoestand moet gelet worden) dan is het vooral zaak omdat eiwitvorming veel stik stof vraagt dat gezorgd wordt voor een goede en geregelde be mesting met een der stikstofmest- stoffdc. Ia het vroege voorjaar geeft men daarvoor zwavelzure ammoniak of kalkammonsalpeter. Later komen hiervoor meer in aanmerking kalksalpeter en ook kalkammonsalpeter. Wanneer men hiervan naar behoette geeft ook een paar. maal na het afweiden of maaien dan kan men rekenen op een flinke voed 8elvoorziening uit eigen bedrjjf. Als u mij vraagt, zou ik zeggen, dat zoo'n autarkie nog zoo kwaad niet is. (Nadruk verboden Bedrjjfsantarkie. Autarkie is een woord dat ons niet prettig aandoet. De autar kie, het streven naar zelfvoor ziening der verschillendelanden, die goede afnemers van onze pro ducten zjjn, heeft veroorzaakt, dat wij al onze producten niet meer kwjjt kunnen of alleen tegen «tbraakprjjzen, AXEL, 21 Februari 1939. Doofstommen-onderwas. Op verzoek vestigen we gaarne de aandacht op den liefdadigheids- en propaganda-avond, ten bate van de vereeniging „Effatha", Christelijk instituut voor doof stomme kinderen. In Het Centrum zal een onderwijzer van het in stituut een inleidend en verklarend woord spreken, terwijl ook een openbare les zal worden gegeven aan enkele oud-leerlingen van „Effatha". We willen ieder aanraden om met dit liefdewerk nader kennis te maken en te zien en te hooren welke vaardigheid hierin kan be reikt worden. De chr. zangvereeniging „Asaf" alhier zal haar medewerking ver- ieenen. Men zie ook de desbetreffende advertentie in dit nummer, gebleken, dat het totaal dezer belasting ongeveer f 100 zou be dragen. Zoo is dan ook aan de vereenigingen, die hiervoor in de termen vallen, de huur opgezegd, teneinde van de belasting vrijge steld te worden. De vereenigin gen die blijven, zullen als gevolg hiervan eenigszins meer huur moeten betalen. Dit is dus een schaduwzijde. Na het jaarverslag bracht de financiëele commissie bij monde van dhr. 1. Provoost rapport uit, waaruit bleek, dat alles in orde was bevonden. De penningmeester, de heer J. Meesen, bracht hierna financieel verslag uit, waaruit bleek, dat de ontvangsten f632,43 bedroegen en de uitgaven f876,81, zoodat er een aanmerkelijk nadeeligslot was. In 1938 was nog in kas f241,98, thans is dit bedrag ver minderd tot ruim f 54 op 1 Jan. '39. Tot leden der financieele com missie voor 1939 werden benoemd de heeren P. Oppeneer en W. Verhelst. De aftredende bestuursleden, de h.h. H. Smies en P. C. Man- gold werden herkozen. Laatst genoemde nam deze herbenoe ming echter niet meer aan, waarna in zijn plaats werd gekozen dhr. Joz. Scheele. Hierna volgde een uitgebreid rapport over het Zondagschool werk door mej. S. Meesen. Er zijn 8 klassen, elk met pl m. 20 leerlingen. Jammer, dat er niet meer animo bestaat om als leid ster op te treden, want met de 8 thans beschikbare dames levert dit wel eens moeilijkheden op, als een van hen door omstandig heden verhinderd is als leidster op te treden. De ouders dienen ook volle medewerking te ver- leenen en hun kinderen op het nut van het Zondagschoolwerk te wijzen. Indrukken van het Zondag schoolwerk bleven ditmaal door onvoorziene omstandigheden ach terwege. Bij de omvraag werd breed voerig van gedachten gewisseld om de financiën weer in even- wicht te brengen. Het bestuur i stelt zich voor dit te verkrijgen door hoogere bijdragen van de beter gesitueerden of vrijwillige giften voor het Kerstfeest, terwijl ook nog een derde weg open staat. Tot verhooging der con tributie zal slechts bij uiterste noodzaak worden overgegaan. Een lid bracht het idee naar voren om de kinderen b.v. 2 cent in plaats van 1 cent ten bate der kas mee te geven, een ander meende in een te houden bazar de oplossing te vinden, doch zoo wel het een als het ander stuitte op bezwaren. De voorzitter had echter ver trouwen, dat een en ander in orde zal komen en achtte het beter dit aan het bestuur over te laten. Hij dankte hierna de aanwezi gen voor de opkomst, waarna dhr. 1. Provoost met dankgebed sloot. Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers. Zooals we in ons vorig nummer reeds in 't kort hebben gemeld, heeft de V.V Z.F. hier j.l. Vrijdag in „'t Gulden Vlies" jaarvergade ring gehouden. Na opening door den voorzitter, dhr. P. J. J. Vael, die allen har telijk welkom heette, las de se cretaris, de heer Iz. de Feijter Wz., de notulen voor, welke werden goedgekeurd. De voorzitter deed hierna me- dedeeling van eenige nieuwe leden. Op 2e Pinksterdag zal het ter rein weer worden verhuurd aan de V.V.V. alhier. Bij monde van den heer De Moor bracht de financieele com missie rapport uit, waarbij de rekening in orde was bevonden. Uit het financieel verslag bleek, dat in het afgeloopen jaar de uitgaven aanmerkelijk hooger zijn geweest dan voorgaande jaren, daar vele veibeteringen en repa- ratie's noodzakelijk bleken. Tot nieuw lid van de financi eele commissie werd benoemd de heer Joz. Kerckhaert. De begrooting voor 1939 werd vastgesteld op f695 in ontvang en uitgaaf. Het aandeel van ieder lid in het vermogen der vereeniging werd vastgesteld op f5 55 per aandeel. De aftredende bestuursleden, I de heeren S. van Hoeve en E. B. I van Acker werden met groote meerderheid herkozen. Wegens bedanken van den heer B. C. Puylaert werd in diens plaats gekozen zijn zoon, de heer Maurice Puylaert, die met dank de benoeming aanvaardde. De voorzitter bracht dank aan den heer B. C. Puylaert voor het vele werk dat hij in het belang der paardenfokkerij heeft gedaan, ook wat betreft de deskundige adviezen. Spr. beval de zoon van den aftredende als opvolger aan, die dan ook met groote meerder heid gekozen is. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de zoon de voetsporen van zijn vader zal volgen. De aftredende heer Puylaert dankte hierna voor de aangename samenwerking met bestuur en aandeelhouders. Hij hoopte dat de V.V.Z F. weer een tijdperk van grooten bloei zal mogen tegemoet gaan en nog vele jaren voor de belangen der paardenfokkerij zal ijveren. De voorzitter stelde hierna voor om den heer B. C. Puylaert bij acclamatie tot eerelid te benoe men, wat algemeen instemming vond en met applaus begroet werd. De heer Puylaert dankte hier voor en hoopte nog vele jaren het werk der V. V.Z.F. te mogen volgen. Bij acclamatie werd dhr. Iz. de Feijter benoemd als secr.-penning- meester waarvoor deze dankbracht. Daar het bestuur volgens de statuten nog moest worden aan gevuld, werd met groote meerder heid als bestuurslid gekozen dhr. Jac. de Putter, die eveneens met dank zijn benoeming aanvaardde. Hierna volgde een bespreking over deelname aan den te houden fokdag op 15 of 22 Juni in het Land van Hulst Besloten werd hieraan mede te werken, voor wat betreft het in zenden van paarden enz. door de leden. Financieel blijft de V.V.Z.F. hier echter buiten,

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2