&Ü5 Jn ë£namwmJi4-6 bütckn AééftJtffkê J^g&iBcMUlon-soq. vmn sUcfiü tO oetk Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. is van het fascisme en evenmin van het nationaal-socialisme, heeft weer eens een dreigbrief ont vangen. In de enveloppe was een kogel gesloten. De brief droeg als onderteekening een kwastika. Het epistel luidde als volgt: „Dit is de laatste waar schuwing. Val Duitschland niet aan, of gij zult sterven." Oorlogsslachtoffers in China. Volgens een bericht uit Sjang hai heeft de nationale steuncom- missie voor China een rapport gepubliceerd omtrent het aantal tijdens het conflict met Japan gevallen burgers. In de eerste zeventien maanden van den strijd zijn, zoo zegt het rapport, bij luchtaanvallen 35 157 Chineesche burgers gedood en 44.050 gewond. De commissie heeft vastgesteld, dat in dezelfde periode 1.318 luchtaanvallen zijn gedaan op 53 steden in Kwantoeng alleen. Hier bij werden ruim 9000 burgers gedood en bijna 14.000 gewond. landbouwconsulent ir. Ovinge, naar de Wieringermeer. Ir. van Vliet zal deze week nog zijn functie te Goes aanvaarden. Bij heerschende griep Met Mijnhardtjes steeds goede ervaring. Doos 30 en 50 ct Kampeertochten per goederen wagon. De directie der Nederlandsche spoorwegen gaat in den a.s. zomer een proef nemen met het be schikbaar stellen van goederen wagons voor verschillende jeugd- vereenigingen met de bedoeling om kampeertochten in den lande te ondernemen. Een aantal goederenwagons zal voor kampeertochten beschikbaar gesteld worden. De wagons zul len speciaal voor deze gelegen heid worden ingericht en aange kleed en ruimte bieden aan acht jongens of meisjes met respec tievelijk twee leiders of leidsters. Iedere groep van acht moet onder leiding staan van één of twee geleiders of geleidsters. Deze zullen evenwel niet in de kosten worden begrepen. De geleiders moeten volwassen personen zijn De jeugd, die van deze unieke kampeergelegenheid gebruik kan maken mag niet ouder zijn dan negentien jaar,terwijl de minimum leeftijdsgrens in overleg met de organisatoren zal worden vastge steld. Het vervoer zal overdag een aanvang nemen, waarvoor een 3e klasse wagen zal worden aange koppeld. De reis zal evenwel het grootste gedeelte des nachts plaats vinden. Op de plaats van bestemming gekomen worden de wagens op een dood spoor op het emplace ment geplaatst. Daar kunnen de kampeerders gebruik maken van de W C. en het drinkwater op de stations. Van hier uit kunnen de deelnemers kampeertochten in de omgeving ondernemen. Bagage en kampeerbenoodigdheden wor den voor dat doel gratis vervoerd. Wanneer men ter plaatse genoeg heeft geprofiteerd van de fraaie omgeving, wordt wedeiom naar een andere streek in het land vertrokken. De kosten zullen één cent per kilometer bedragen voor iederen deelnemer of deelneem ster, uitgezonderd voor den leider of leidster, die gratis worden ver voerd, met een minimum afstand van driehonderd kilometer. Een voorbeeld zullen wij hier onder laten volgen Wanneer acht jongens of meis jes met twee geleiders of ge leidsters een tocht van zevendagen over een afstand van driehonderd treinkilometer maken, komen de totale kosten op zes-en-dertig gulden. Bezoek van H.M. de Koningin aan Bt.lgiB. Naar van offiaeeie zijde wordt m degedeeld, is thans vastgesteld, dat het bezoek van H. M. de K mingin aan Z. M. den Koning der Belgen zal plaats vinden van 23 t.m. 26 Mei a.s. AXEL, 17 Februari 1939. Hedenmiddag werd alhier in het hotel „Het Gulden Vlies" jaar vergadering gehouden van de V. V.Z.F. De aftredende bestuursleden, de heeren S. van Hoeve en E. B. van Acker werden met groote meerderheid herkozen. Wegens bedanken van den heer B. C. Puylaert werd gekozen de heer Maurice Puylaert als bestuurslid. De heer B. C. Puylaert werd bij acclamatie tot eere lid der V.V.Z.F. benoemd. De heer Iz. de Feijter werd bij acclamatie benoemd als secr.- penningmeester. Als nieuw be- stuurslid werd gekozen de heer j Jac. de Putter. Verder werd nog besloten om medewerking te verleenen aan een dit jaar in Juni te Hulst te houden fokdag. Dit jaar zal al hier ook weer een veulenkeuring worden gehottden en in de tweede helft van November een najaars keuring van anderhalfjarige paar den. We komen op een en ander in ons volgend nummer nader terug. wikkelingen, maar tenslotte kwam toch alles in orde en in goede banen bij de hoofdfiguren. Na afwerking van het eerste bedrijf werd pauze gehouden en deze werd tevens benut voor een verloting ten bate van de kas der harmonie en dekking van onkosten Ook deze verloting wilde er gre tig in, want ieder wilde mededin gen naar de elf prijzen, die door Concordia-vrienden beschikbaar waren gesteld. Telkens klonk een hartelijk applaus, wanneer een gelukkige prijswinner zich meldde om zijn prijs in ontvangst te nemen. Het geheel is alzoo een wel geslaagde avond geworden, zoo dat het reeds tegen middernacht liep, toen de heer Buma een slotwoord sprak en daarbij dank bracht aan muzikanten, tooneelis- ten en allen, die op eenigerlei wijze ook ditmaal weer hun medewerking hadden verleend voor het welslagen van dit jaar- lijksche Concordia feest. Spr. wekte op tot steun zoo wel op muzikaal als financieel gebied aan de harmonie, waar van dan zeker een keurkorps kan gemaakt worden onder gemeen schappelijke en eendrachtige sa menwerking. En dan is het best mogelijk, dat Concordia dit jaar nogmaals een feestavond bereid voor haar trouwe en veelzijdige aanhangers. Een mooie bladzijde is weer aan de geschiedenis van Concor dia toegevoegd. Ambachtsschool Terneuzen. Op Woensdagmiddag 15 Febr. werd in de Ambachtsschool te Terneuzen een openbare les ge en begrijpelijkerwijze is men bij BreskensMaldeghem zeer ont stemd over een en ander. Onbegrijpelijk is het, dat be doelde bladen met zooveel stel ligheid de overname van Bres kens—Maldeghem publiceerden, omdat geen enkel ingewijde deze onjuistheid verteld zal hebben. Het meest waarschijnlijke is, dat de schrijver van deze „pri meur" zijn zegsman misverstaan heeft. Kwade trouw is natuurlijk uitgesloten, wat ook blijkt uit de omstandigheid, dat bedoelde jour nalist zelfs het college van Ged. Staten opgebeld heeft om het 't niéuws mee te deelenDit stond er reeds dadelijk sceptisch tegenover, omdat het officieel daar nog niets van had gehoord. Intusschen is deze gang van zaken wel te betreuren, omdat de oplossing van de kwestie door dit incident zeker bemoeilijkt wordt. D. v. N.-Br. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 19 FEBR. 1939. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Nam. 2 Ds. van OevereB Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Nam 2 Ds. J. S. Post Cand. De Ruiter Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk Nam.2 Ev. samenkomst op Donderdag 23 Febr., des aveods 7 uur, in de Cbr. Bewaarschool Ds. Jan Scharpstraat. Uitvoering .Concordia". Nieuwe adj landbouw consulent Naar we vernemen is ir. Van Vliet, landbouwconsulent te St. Oedenroede, in gelijke functie overgeplaatst naar Goes. Deze verplaatsing staat in ver band met het a.i. vertrek van den Het lijkt wel, of de belangstel lingvoor de jaarlijksche uitvoering van de harmonie Concordia nog steeds toeneemt, want Dinsdag avond was weer alle ruimte bezet in de groote zaal en het balcon van Het Centrum. Hieruit blijkt wel, dat deze uitvoeringen in den smaak vallen bij het publick en dit is niet te verwonderen, want steeds wordt wat goeds en aan trekkelijks geboden op muzikaal- en tooneelgebied. De uitvoering op Dinsdagavond heeft hierop geen uitzondering gemaakt en ongetwijfeld zullen I de honderden bezoekers volop genoten hebben. Het was goed gezien om weer stipt op tijd te beginnen, ofschoon toen de zaal nog lang niet bezet was. Doch dit moeten de laatkomers voor zichzelf weten; de menschen die wèl op tijd komen, behoeven dan niet de dupe van onnoodig lang wachten te worden. Zoo riep de voorzitter, de heer J. Buma, dan ook om half acht de aanwezigen een hartelijk wel kom toe, speciaal ook de gasten van elders. Hij hoopte, dat het weer een echte, gezellige Con cordia-avond zou worden, even als zoo vele voorgaande. Spr. wilde niet teveel van het geduld der aanwezigen vergen, want er wachtte een rijk programma. Dit werd hierna ingezet door de harmonie onder leiding van den directeur, den heer A. J Schieman. Een achttal muziek nummers werden op voortreffelijke wijze uitgevoerd en dat deze in den smaak vielen, bewees telkens na eik nummer het applaus. Ook het verdere programma had een vlot verloop, zoodat lange pauze's vermeden werden. Opgevoerd werd „In 't Witte Paard", een stuk in 3 bedrijven, spelende op een toeristendorp in Tirol. Dit stuk oogstte grooten bijval, niet in het minst om de voortreffelijke wijze waarop het werd uitgevoerd, waarbij de lach spieren meermalen danig in wer king kwamen. Het was dan ook vermakelijk, met de npodigever» houden, die zich in een zeer druk bezoek van de zijde der ouders van leerlingen en toekomstige leer lingen mocht verheugen. Duidelijk is gebleken dat deze gelegenheid, om de jongens aan het werk te zien, door de ouders zeer wordt gewaardeerd. Van de gelegenheid om met de leraren over de vorderingen en het ge drag te spreken, werd een ruim gebruik gemaakt. Vele nieuwe leerlingen werden ingeschreven, waarbij het de aan dacht trekt, dat het metaalvak bijzonder in de belangstelling van de jongens staat. Hoewel de moderne tijd voor dit vak een ruimere werkgelegenheid heeft ge schapen, wil het ons voorkomen dat een meer evenredige verde ling over de verschillerde vakken, niet alleen voor de a s. vaklieden, doch ook voor de industrie gun stiger zal zijn. De inschiijving van leerlingen is tot en met 28 Februari aanst. opengesteld, terwijl voor alle vak ken nog plaats op de school is. De tramwegen fusie In Z. VI. De voorbarige en ten deele onjuiste berichten over de fus e van de tramwegen in Zeeuwsch- Vlaanderen zouden tezamen nog wel eens het spreekwoordelijke muisje kunnen vormen, dat een staartje krijgt. In de J l. Dinsdag gehouden vergadering van commissarissen der n.v. BreskensMaldeghem, moet althans besloten zijn om, voor dat met de onderhandelingen over de fusie wordt voortgegaan, eerst opheldering te vragen aan de Z,V1. Tramwegmij. over het lan- ceeren van berichten alsgewraakte. De zaak is n.ldat Breskens- Maldeghem ze de wereld niet in heeft laten komen. Er is wel een journalist bij den directeur ge weest om inlichtingen, doch han gende de onderhandelingen wilde deze ze niet verstrekken en ver wees hem naar den president commissaris, wien echter nooit een verzoek in dien geest is be reikt. Men vermoedt nu, dat de Z.VI. T, minder voorzichtig is geweest Politierechter te Middelburg Zitting van 14 Februari 1939 J H., 22 j., landbouwer en R. J H., 18 j., landbouwer, beiden wonende te Grauw en Langen- dam, hadden zich te verantwoor den wegens diefstal van een kel dertrap en ongeveer 10 roode steenen buizen, ten nadeele van J. Scheele te Zaamslag. Uitspraak ieder f 20 of 10 dagen hechtenis. A. V., 34 j., arbeider te Sas van Gent en C. S48 j., graf delver te IJzendijke, waren op 1 Januari 1 1. te IJzendijke slaags geraakt met F. Heijnaert, voor weik feit zij zich thans hadden te verantwoorden. Uitspraak: ieder f20 of 10 da gen hecht, en betaling schade vergoeding van f50. V. H. v. H., echtg. van L. H., 44 j zonder beroep te Philippine, ontmoette op 5 Januari 1.1. te Philippine haar schoonzoon, die zij uitschold voor bandiet en schoft. Uitspraak: f 10 of 5 dagen hechtenis. Hooger beroep. Door den officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, d.d. 13 Februari'39, waarbij G. H 28 j., madufactu- rier te Sluiskil, als verdacht van meineid, is vrijgesproken. Oneerlijke scheepskok. Vrijdagmiddag ontdekte de kapitein van een in de buiten haven te Vlissingen liggend Ne- derlandsch motorschip, dat de scheepskok, een Belg, niet alleen zyn schip had verlaten, doch dat by teyens de portefeuille van den kapitein met 4000 Belgische francs in bankpapier, 20 en eenige Engelsche ponden had gestolen. De kok had ook een portefeuille van een der andera opvarenden, waarin een Neder- landsch paspoort, gestolen. De Vlissingsche politie stelde zich onmiddellijk in verbinding met de grensposten en de politie te Lier, de woonplaats van den kok en die te Antwerpen. By de controle van de nacht- registers, bleek de politie te Antwerpen, dat de kok zich in een klein logement aldaar had ingeschreven onder den naam, voorkomend op het Nederlandsch paspoort, waarop Dinsdag de kok in dit logement is gearresteerd. Van het geld was nagenoeg niets meer over, dit had de man in ruim twee dagen verbrast. Daar de man een Belg is en in zijn eigen land gearresteerd, zal hij niet kunnen worden uitge leverd en dus voor den diefstal, te Vlissingen gepleegd, in Belgie terechtstaan. Jeugdige dieven Te Deventer werd Dinsdag by de politie aangifte gedaan van een inbraak in de school aan de Schoolstraat. De inbrekers had den zich toegang verschaft Joor het verbreken van een ruit. In verband met deze inbraak heeft de politie aangehouden een knaap van ongeveer !5 jaar, die eeni- gen tjjd geleden deze school als leerling verliet en tevens een vriend van dezen knaap. Zij hebben bekend een kistje met ongeveer twintig gulden uit de school te hebben ontvreemd. Het geld vertegenwoordigde spaarpenningen van de leerlin gen. Bij het onderzoek is tevens een vroegere inbraak in deze school tot klaarheid gebracht. Drie weken geleden namelyk werd een bedrag van tien gulden ver mist en ook deze inbraak hebben de verdachten bekend. Jongen verongelukt. Maandagmiddag is in de elec- trische apparatenfabriek aan den Omval te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat een 14 jari gen in de fabriek werkzamen jongen het leven heeft gekost. Een aantal jongens had tydens het schaftuur vertier g zocht by een goederenlift. De liftkoker was in reparatie en zoo was het mogelyk boven op de lift te gaan staan. Een van de jongens be ging, toen de lift reeds weer in volle vaart omhoog schoot, de onvoorzichtigheid zijn hoofd naar buiten te steken om den achter geblevenen iets toe te roepen. Daarby geraakte bij met zijn hootd tegen eeD steenen uitbouw. Het siach;ofÏ3r werd met ver pletterd hooid dood opgenomen. Oplichting en diefstal. De marechaussee te Deventer heelt vyf personen gearresteerd, die zich aan verschillende mis drijven hebben schuldig gemaakt. In het midden van Januari wist een van hen, zekere W, een oude dame te Twello onder val- sche voorwendsels te bewegen tot afgifte van een gioote som gelds, door mede te deelen, dat by deelnemer zou kunnen wor den van een incassobureau Het geld werd met twee der andere gearresteerden D. en E omgezet in sterken drank. Later belde een der laatstge noemden de oude dame enkele malen op, voorgevende, dat hy et n bakende Deventer predikant was. Hy zeide, dat zy aan W. gerust wat meer geld kon geven, omdat alles in orde was. Deze truc slaagde echter niet. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat E. nog meer op zyn kerfstok had. Hij was n.l. ook betrokken by een in het najaar van 1938 gepleegde diefstal ta Velp, waar de buit 400 bedroeg. Samen met de gearresteerden S. en P. had hy in een melkfabriek een tasch weggenomen. Van het geld maakten de heeren weer goede sier. Thans zyn zy op gesloten. Allen legden een vol ledige bekentenis af. Autobus tegen een boom gereden. Dinsdagmiddag is aeu autobus van den dienst Heerenveen Groningen op den weg van Beetsterawaag naar Lippenhui-

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2