abdijsiroop Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. HERBERT STANLEY DIE HOEST No. 91. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939. 54e Jaarg. Buitenland. J. C. VINK - Axel. Voorkomt verkoudheid en keelpijn is morgen over Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Henri Jaspar. f Henri Jaspar, katholiek minister van staat en oud-premier in België, is overleden. Henri Jaspar, die nog dezer dagen door den koning belast werd met de vorming van een nieuwe regeering, in welke taak hij niet was geslaagd, ondanks de geweldige inspanningen, die hij zich getroost had, welke een latente ingewandziekte hadden geopenbaard, is 68 jaar oud geworden. Als vooraanstaand Waalsch lid der katholieke partij heeft hij in den loop der jaren vrijwel alle departementen be stuurd. De heer Jaspar had nog een spoedoperatie ondergaan, die ech ter niet heeft mogen baten. De bezetting van Pans Plas XI. Het is Dinsdagnamiddag een grootsche plechtigheid geweest in de St. Pieter te Rome, voor de bijzetting van den onverieden Paus. Vroeger waren hierbij eenige honderden menschen tegenwoor dig, thans zeker eenige duizenden. Na beëindiging van de kerkelijke plechtigheden werd de kist met het stoffelijk overschot neergelaten in de z.g. confessio, een ruimte voor het graf van den Heiligen Petrus, welke 2ich op een lager niveau bevindt dan de vloer der kerk. In afwachting tot de kist in de definitieve Sarcophaag wordt opgesteld, is Dinsdagnacht de kist met een muurtje omgeven en in gemetseld. De indrukwekkende plechtigheid heeft bijna drie volle uren in beslag genomen en diep ontroerd verlieten allen de kerk. Nu Paus Pius XI begraven is, begint het Vaticaan allengs weer het normale aspect te krijgen. De poorten van het pauselijk paleis, die tijdens de dagen van rouw gesloten waren, zijn weer open en de afzetting van het St. Pie tersplein, waar tienduizenden zich dezer dagen verdrongen om langs het stoffelijk overschot te kunnen defileeren, is weer opgeheven. Slechts de pauselijke vlag, die FEUILLETON door H. Knibbs 12) Stanley voelde zich heel wat opgelueht. Hij had tenmimte weer iets van Jean gehoord en zou hem dus binnenkort terugzien. Hij diepte de tabak uit zijn pak op en deelde die eerlijk met den woudlooper in tweeën, de ander nam de tabak aan, bedankte hem, greep zyn geweer en verdween in de schemering, zonder een woord van afscheid. HOOFDSTUK VI. Stanley was samen met Tag- gert druk bezig aan het herstel der kano, toen verscheiden van Argold's mannen inboorlingen nit het Noorden in de nabij heid van het kamp versehenen en, zonder te groeten, zich op de kurken zetten, em toe te kijken, hoe Taggert het lek in de kano repareerde. Toen Taggert ermee klaar was, kwam hij overeind, keek den hal ven kring van inboorlingen on to! Dinsdag a.s. halfstok hangt, wijst er op, dat het Vaticaan ver weesd is. Sinds Dinsdagnacht worden de geloovigentot de crypte toegelaten, waar Paus Pius XI zijn laatste rustplaats vond. Op alle uren van den dag, vindt men kleine groepjes van geloovigen bij het graf, waar zij eerbiedig liggen neergeknield en voor 's Pausen zielerust bidden. Spanje. Na een afwezigheid van 27 maanden heeft de Spaansche regeering weer haar zetel te Madrid gevestigd. De ministers zijn er bijeengekomen, terwijl als in de bange dagen van Nov. 1936 - de granaten van het ge schut op den Garabitus-berg in de stad sloegen, waarover zich een dichte mist had gelegd. Na Valencia, Barcelona, Gerona en de steeds kleinere plaatsen in Catalonië, waar zij beraadslaagde onder den druk der naderende nationalistische troepen, weer te Madrid teruggekeerd, heeft de regeering een dramatische oproep tot haar aanhangers gericht „De teerling is geworpen Een ontzaglijke taak wacht de regee ring, doch zij is vastbesloten de situatie onverbiddelijk onder oogen te zien. Zij doet een beroep op allen tot volledige samenwerking, om de moeilijkheden te over winnen. Laat ons de handen ineenslaan zonder krachten te verspillen aan een rivaliteit, die met zelfmoord gelijk staat." De regeering herinnert aan „den onsterflijken geest van ver zet, welke Madrid steeds bezield heeft" en dringt er op aan, dat die geest van verzet tot het ge- heele republikeinsche gebied zal worden uitgebreid. Vrede zal slechts mogelijk zijn, aldus de verklaring indien, de nationale onafhankelijkheid en de vrijheid verzekerd zijn. Vrede, gesloten op andere voorwaarden, zou Spanje ten onder doen gaan in een zee van bloed, haat en ver volging. President Azana heeft het de creet geteekend, waarbij de zetel verschillig roud en stak dau eeu pijp op. Die is weer in orde, zei hy, op do kane wijzend. Dau weekte hij Stanley. Misschien zou een vod myn vrienden daar het nog wel beter kuaneu, sai hy met eeu knipoogje. Dan moet hij dat maar doen, als hij er zii in heeft. Stanley knikte. Hij naderde een der inboorlingen en vroeg hem, wat hy wilde. De halfbloed schudde het hoofd en wees op •en zyner metgezellen, dien Stan ley herkende als den man, die by hem geweest was in zijn vorige kamp. Die man stond toen nit zyn gehurkte houding op en ver telde, dat Dane Argold hen op hem had uitgestuurd. De facteur bevond zich in een kamp, dat eenige mijlen stroomafwaarts lag. Ik wil voor tolk spelen. Ik ken dat valk. Ze sehynen er anders niet veel van te snappen, meende Stanley. Waarom rakken ze niet op Omdat ze hnn orders heb ben, jongmenseh Ze honden zich aan de bevelen van den facteur. Het is hem niet ena jou te doen, maar als hij jou in zyn macht heeft, dan is bet waarschyniyk, DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. Ivorol-gebruikers zijn zelden ver kouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. der regeering te Madrid gevestigd werd. De regeering was in drie groe pen per auto van Valencia naar Madrid overgebracht. Kort voor de aankomst werden de Madri- lenen verrast door een hevig bombardement, dat aan zestien personen het leven heeft gekost, terwijl 23 personen gewond zijn. Zonder eenige voorafgaande waarschuwing sloegen zware gra naten in de stad. De projec tielen vielen op alie wijken, ook in de zgn. „neutrale zone" waar de meeste legatie- en consulaats gebouwen staan. Zij vielen ook in het centrum van de stad. Een granaat kwam terecht voor den ingang van een bioscoop en doodde vijf personen uit de rij van menschen, die zich van kaartjes voor de middagvoorstel ling wenschten te voorzien. Voorts werden twee café's ge troffen een tramwagen, vol pas sagiers, is geraakt door een scherf, waarbij verschillende in zittenden zwaar gewond werden. In het Oostelijk deel van het republikeinsche gebied heeft de nationalistische luchtmacht ver schillende steden gebombardeerd. Bijzonder noodlottig werd de komst der vliegers voor het stadje Jativa, 60 K.M. ten Zuiden van Valencia, waar naar uit Ma drid vernomen wordt meer dan honderd personen zijn gedood. Alicante is bestookt door vijf vliegtuigen, die brandbommen lieten vallen op de dichtsbevolkte wijk. Twintig gebouwen, waar onder de markthal en de stads schouwburg werden vernield, twintig personen zijn om het leven gekomenruim vijftig gewond. De laatste drie weken zijn 340,000 personen de Spaansche grens overgekomen om de wijk dat hij ook een vriend van je te pakken zal krijgen. Argold ia nog zoo dom niet. Hij ia een aluwe kerel. En ala ik in myD kano stap en verder vaar, dan big ven die kerels me zeker op den voet vol gen van kamp tot kamp, ia bet zoo niet Stanley was niet ongenegen, om Argold een bezoek te brengeD, maar deze manier van aitnoodi- ging had veel weg van een bevel om te komen, gezien de wijze, waarop ze werd overgebracht. De jonge man was van aard vrien delijk en tegemoetkomend. Hij zei tegen den halfbloed, dat hij mogelyk wel een bezoek aan Ar gold zon brengen, maar dat bij dat wilde doen, als het hem be liefde. De ander zette een hooge borst. Jy mee kom, zei hy be velend. Stanley kreeg een kleur. Volstrekt niet 1 Nee, dat doe ik niet t zei hy beslist. Taggert begon te lachen. Dat is de manier van doen, die ze begrrjpen, zei bij, 1 En als je soms nog meer met se te praten hebt, dan sal je het zóó moeten deen, Vast es zeker. Ze sjjn er ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrïjdagvoormiddag 11 ure. te nemen in Frankrijk. 140,000 werden geëvacueerd naar ver schillende deelen des lands, 40,000 zijn op hun verzoek naar het rechtsche Spanje geleid. 170,000 bevinden zich nog in de Oostelijke Pyreneeën, waar bin nenkort nog 30 tot 40,000 uitge wekenen bij kunnen komen. Met een specialen trein is te Genève een zending Spaansche kunstschatten aangekomen, die aan de persoonlijke zorgen van Avenol, den secretaris-generaal van den Volkenbond zullen wor den toevertrouwd. Na den oorlog zullen deze kunstschatten aan de dan bestaande Spaansche regee ring worden overhandigd. Tekort aan landarbeiders. In een groote vergadering in het Berlijnsche Sportpalast heb ben eenige Duitsche ministers gesproken over den „trek naar de steden", die de laatste jaren is ontstaan doordien in de in dustrie hoogere loonen werden betaald dan op het land. Er zijn 800.000 landbouwarbeiders noodig om het Duitsche volk te voeden, zoo betoogde Baldur von Schirach. Op het oogenblik ko men wij 100.000 man in den land bouw te kort, met het gevolg, dat wij vele buitenlanders moeten te werk stellen. Minister Hess sprak in dit ver band over den stand der Duitsche bewapening. „Wij hebben thans versterkingen in het Westen", zeide hij. „Daarvan kunnen an dere landen verzekerd zijn. De wegen die wij noodig hebben zijn er, de benoodigde schepen worden te water gelaten, de vliegtuigen, geweren, tanks en mitrailleurs zijn er van een hoe danigheid en in aantallen die niemand ooit voor mogelijk had gehouden. Thans nu het grootste deel van onze taak vervuld is, moet de jeugd weer naar het land terug". Daitsche predikanten afgezet. Ds. Muller van de belijdenis- kerk is van zijn functie ontheven wegens „het misbruiken van zijn op uitgestaard, om iemand in handen te krijgen. Dan bigt ik hier. Ze zullen het wachten wel beu worden. O neen. Oeen blanke kan die kerels het wachten moe maken. Kan je ze niet flink: uitschelden en beleedigen Dat kan een re den zijn, waarom je ze weg kant krijgen. Met wat rawe woorden is missehien wel iets te bereiken. Stanley begon te laohen. Maar wat moet ik dan zeg gen, zei hij. Vertel Jo Abak maar, dat hy hier niets te maken heet! 1 Brutaalweg I Stanley trad op den haltbloed toe. Ik blijt hier, zei hjj. Rak aitl Toe, sobiet op! Ezel, die je bent, maak dat je weg komtBegrepen De halfbloed gromde wat, ging weer op zyn harken zitten en zei Ik hier blyf 1 Taggert greep Stanley by zijn arm. Pak je boeltje by elkaar. Je kant op verschillende manie ren het bosch uitkomen. Ga maar mee. Ze pakten samen de bagage in. De inboorlingen bieren iwygend toekijken. Dan aain Taggert bat AKKER 'S recht te prediken" zulks naar aanleiding van een in September gehouden predikatie. Twee pre dikanten in Oost-Pruisen, zijn wegens dezelfde overtreding even eens afgezet. In September heeft ds. Müller een specialen dienst gehouden om te bidden voor den vrede en dat wordt beschouwd als een handeling tegen het staatsbelang. In de pers is geschreven dat dit eigenlijk hoogverraad was. Het zelfde onderzoek zal worden in gesteld tegen twee andere voor aanstaande personen in de be lijdenisbeweging, ds. Böhmer en ds. Alberts. Onlangs zijn reeds predikanten in Oost-Pruisen om dezelfde reden uit hun ambt ontzet. Een dreigbrief. De burgemeester van New- York, La Guardia, die geen vriend zwaarste pak op, Stanley volgde zijn voorbeeld en ging hem na. De anderen bleven rustig zitten wachten op een bevel van bun hoofdman Jo Abak stond op en scheen van plan Taggert en zyn metgezel te volgen. Taggert had dat verwacht. Hy zwaaide zich met zijn pak om en wierp den halfbloed een stroom van scheld woorden naar het hoofd, die den man beduusd deden stilstaan. Stanley begreep, dat ze bang wa ren voor Taggert en het niet waagden hem te volgen. Taggert liep weer door en Stanley had hard werk, om den lenigen Schot bjj te honden. Nadat ze een half uur zwygend waren voortgestrompeld over het hobbelige pad, kwamen ze aan een afgrond. Aan den voet ervan was een bron od van die bron af leidde een smal pad laDgs de tegenoverliggende helling om hoog. Gebakt onder zyn zwaren last klom Stanley achter zijn gids aan. Opeens hoorde hij Taggert roepen en een meisje antwoorden. Hij rekte zyn hals uit en zag boven zich op een open plek een blokhut staan, (Wordt vervolgd). AXELSCHE COURANT. DROSERA SERPViu ACONITUM Eenige der 20 kruiden mita Ge Uw kind vanavond nog AKKER's Abdijsiroop geeft. Gedurende den nacht gaat de heilzame werking der krulden door en maken zij de verkoudheid los, ter wijl de hoeststillende kracht der „codeïne" zorgt, dat Uw kind rustig slaapt en niet wakker blijft door benauwen, de hoestprikkeling. De slijm komt los en de hoest ver dwijnt, dat is de verrassende dubbele werking van Abdij siroop, welke uit kruiden extracten en „codeïne" be staat. Zorgt dat U altijd Abdijsiroop in huis hebt. Een lepel Abdijsiroop aan Uw kind vóór het naar school gaan, werkt als een beschut tend schild. Begin nog heden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac. 90ct„ f 1.50. f2.40. f4.20. Alom verkrijgb.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1