Voarkomtverkoudheid en keelpijn. omstandigheden verkeeren. De plotselinge winter was oorzaak, dat een groot deel van de te velde staande producten verloren gingen. Grootmeesteres ran de Koningin. H. M. de Koningin heeft met ingang van 1 Febr. 1939 benoemd tot grootmeesteres van H M. de Koningin mevrouw C. M. baro nesse van Tuyll van Serooskerken, geboren jonkvrouwe Boreel. Nieuwe postzegels. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de Postbegrooting deelt de minister van Binnenlandsche Zaken mede dat in beginsel is besloten tot de uitgifte van nieuwe Nederlandsche postzegels. Het huidige z.g. Koninginnetype zal daarbij worden vervangen door een zegel met een andere beelte nis van de Koningin. lvorol-gebruikers zijn zelden ver kouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. Arbeid van „Het Hoogland". De Vereeniging „Het Hoog land", de bekende stichting, die maatschappelijk bedreigden^hulp wil bieden door opname in haar kolonies en door reclasseerings- arbeid op breede schaal, heeft het overzicht van haar verrich tingen in het afgeloopen jaar het licht doen zien. Het aantal ver- pleegdagen bedroeg volgens de gegevens in dit overzicht 66061. Het aantal verpleegden was 400 nieuw opgenomen werden 209 personen. Door het reclassee- ri- gsbureau der vereeniging wer- d n 243 gevallen in behandeling genomen. Buiten de koleniege- vailen werd aan 801 doortrek kende personen een warme maal tijd of brood met koffe verstrekt. Aan 156 personen werd kleeding, gereedschap en, zoo noodig, reis geld verstrekt. Tot haar spijt reikten de middelen der vereeni ging niet toe, aan nog 115 andere personen steun te verleenen, waar voor ze een aanvrage hadden ingediend. De verpleegden be hoorden tot de meest uiteenloo- pende gezindten. 244 gaven zich op als Ned. Hervormd, 72 als R -Katholiek, 48 als Gereformeerd, 18 behoorden tot geen enkelen vorin van georganiseerd Chris telijk leven. Waarschuwing aan Ned. arbeiders. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsveizekering en arbeidsbemiddeling waarschuwt den Nederlandschen arbeider er voor niet op eigen risico naar Duitschland te trekken om werk te zoeken of naar aanleiding van aanvragen of mededeelingen van werkgevers, naar Duitschland te gaan, zonder dat van te voren vaststaat, dat de werkgever ver gunning heeft om vreemdelingen in dienst te nemen. In elk geval is het niet moge lijk loonoverschotten naar Neder land te zenden, indien de plaat sing in Duitschland niet tot stand kwam door bemiddeling van de organen der openbare arbeidsbe middeling in Nederland, op aan vrage van het centrale orgaan der openbare arbeidsbemiddeling in Duitschland. Ooze tuinbouw export bedreigd. De Engelsche regeering heeft in beginsel besloten om allen in voer van tuinbouwproducten uit Nederland bezuiden de lijn IJmui- den—Zevenaar te verbieden, voor zoover die producten niet uit de kas komen. Deze maatregel is door de Engelsche regeering genomen uit vrees voor het binnendringen van den coloradokever. Tevergeefs zijn tot nu toe van Nederlandsche zijde nog pogingen aangewend, meldt de N. R. C. om verzachting van dezen maatregel te krijgen. Vooral onze export van vroege aardappelen, bloemkool, sla en peen zouden onder het invoer verbod lijden. Het verbod zou 15 Mei ingaan. Onze rijkstuinbouwconsulent te Londen is nog doende verzachiing daarvan te verkrijgen. Voor bloemkool en peen wordt ge tracht het verbod niet te doen ingaan, indien het blad c q. het lof afgesneden zijn. De markt waarde daalt daardoor aanzienlijk, maar export is dan nog mogelijk. Het „Handelsblad" wijst erop, dat deze voornemens der Engel sche regeering wel zeer teleur stellend moeten zijn voor de tuin bouworganisaties en den Planten- ziektenkundigen Dienst, die niets onbeproefd hebben gelaten, om de door den gestadigen Zui denwind uit België en Frank rijk overgewaaide kevers te ver nietigen en de vindplaatsen in wijden omtrek rigoureus te ont smetten. Een bedrag van een half millioen is er aan besteed 1 Geestelijke en moreels herbewapening. Naar aanleiding van de door de Koningin uitgesproken radiorede over geestelijke en moreele her bewapening heeft hethoofdbestuur van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie d :n volgenden brief tot Hare Ma jesteit gericht Het hoofdbestuur van de Ne derlandsche Beweging voor Een heid door Democratie, kennis ge nomen hebbende van de door U»ve Majesteit op 27 Januari j.l. uitDesproken rede over geestelijke en moreele herbewapening, ver oorlooft zich, met de aan deze rede ten grondslag liggende ge dachten zijn eerbiedige en diep ^voelde instemming te betuigen. AXEL, 3 Febbuari 1939. De muzikanten lieten zich Dins dag door de koude niet uit het veld slaan. Omstuwd door een groote schare vroolijk dansende jongens en meisjes maakte eerst Concordia een korte wandeling door de stad, die door Hosanna werd vooitgezet, eveneens bege leid door de onvermoeide jeugd. Hebben wij in ons vorig nummer melding gemaakt van het zenden van eeft gelukwensch aan ons kleine Prinsesje door de kinderen der fröbelschool, thans willen wij hier nog aan toevoegen, dat de aanbieding van de geluk wensch op het postkantoor aldus geschiedde t De meisjes uit de groote klas gingen, tezamen met de juffrouw, het postkantoor binnen, wat voor hen al een bijzondere gebeurtenis was. Na even rondgekeken te hebben in het voor hen zoo vreemde lokaal, ging de kleine leerlinge Krina de Feijter naar het loket en bood den ambtenaar het gewichtige document aan, met het verzoek om de gelukwensch na mens al de kinderen van haar school aan de kleine Prinses te willen sturen. De ambtenaar, die blijkbaar deelde in de vreugde van de kinderen, beloofde het telegram spoedig aan de kleine Prinses te zullen sturen, en hierbij noodigde hij hun uit, een versje te willen zingen. Dat dit verzoek bij de kinderen insloeg, bleek wel uit de heldere klanken, die zij lieten hooren bij het zingen van het versje „Vlag gen klapperen," enz., waarna zi opgewekt het kantoor verlieten. Dat hierin naar voren komt, hoe vele kleine dingen, in de praktijk goed toegepast, aanbeveling ver dienen, zal wel voor ieder dui delijk zijn. Jaarvergadering „Concordia". Woensdagavond werd in het café „De Sport" bij dhr. P. Dei alhier de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de harmonie „Concordia", welke be vredigend bezocht was van de zijde der werkende leden. De voorzitter, dhr. J. Buma, heette allen hartelijk welkom en wees er op, dat het een ruslig jaar is geweest voor Concordia, zooals ook uit de jaarverslagen zal blijken. Na voorlezing der notulen van de vorige jaarvergadering, welke werden goedgekeurd, volgde een uitgebreid en stijlvol jaarverslag van den secretaris, den heer A. Th. 't Gilde. Deze wees op den goeden gang van zaken in het afgeloopen ver- eenigingsjaar, waarbij de gemoe delijkheid onderling aangenaam aandeed. Er werden 6 bestuurs vergaderingen gehouden. Hierna volgde een overzicht van de fes tiviteiten, waaraan „Concordia" medewerking verleende. En dat is druk geweest; bij niet minder dan 20 gelegenheden was Con cordia present voor muzikale op luistering. Hierbij bleek ook weer de groote populariteit, welke het oude Concordia hier geniet. Zooals gewoonlijk werden ook de buitenwijken weer niet vergeter. Een groot succes was de uit voering op i Maart hierbij kon den 50 nieuwe donateurs worden genoteerd, zoodat dit steeg tot ruim 160. Het aantal werkende leden schommelde steeds rond 37. Hulde werd gebracht aan den directeur, den heer A. J. Schieman, en het medebestuurslid H. v. d. Berge, die den directeur troHW terzijde stond bij het instudeeren. Het was een optimistisch ver slag en ook voor 1939 werden hoopvolle klanken vernomen. Het parool zij dan ook: Met moed vooruit De voorzitter dankte den se Cretan's hartelijk voor dit mooie jaaroverzicht en hoopte dat deze functie nog lang in dezelfde kun dige handen zal blijven. Alsnu volgde het financieel verslag van den penningmeester, den heer J. Wijna, dat ook geen reden tot klagen gaf. Het goed slot van het instrumentenfonds van 1937 bedroeg 279,10, hiervan ging voor 1938 f6,40 af, zoodat er thahs nog f272,70 over is. De gewone rekening beliep in ontvangsten f761,82 en in uit gaven 689,14, alzoo een batig saldo van f 72 68 Bij monde van dhr. C. van den Berge rapporteerde de kascom- missie tot goedkeuring. De voorzitter bracht hierna ook hartelijk dank aan de kascom- missie en den penningmeester, voor het accuraat beheer en het vele werk, voor Concordia gedaan. Als leden der kascommissie voor 1939 werden aangewezen de h.h. L. v. d. Berge, C. de Coninck en Jac. Vasseur. De aftredende bestuursleden, de heeren J Buma, A. Th.'t Gil de en H. P. Dieleman werden herkozen met resp. 30, 28 en 27 van de 31 uitgebrachte stemmen. Het bestuursvoorstel om 2 halve aandeelen van f25 uit te loten, wat den stand der financiën toe liet, stuitte op geen bezwaren. Uitgeloot werden de nos 22 en 8, resp. ten name van H. P. Dieleman en J. A. van Hoeve. Hierna werden nog enkele zaken van huishoudelijken aard besproken, waarna deze geani meerde vergadering door den voorzitter werd gesloten, met de hoop, dat Concordia ook dit jaar nog in bloei zal toenemen. Axelsche IJsclub. Het is een gewoon verschijnsel, dat de jaarvergaderingen der ver schillende vereenigingen over het algemeen slecht of matig bezocht worden en de gisteravond in Het Centrum alhier gehouden jaarver gadering van de IJsclub maakte daarop geen gunstige uitzondering, daar ook hier de opkomst gering was. De voorzitter, de heer F. N. Hiemstra, heette de aanwezigen hartelijk welkom in zijn openings woord en wees op een kalm jaar. Dat is ook begrijpelijk, want een ijsclub heeft in de eerste plaats ijs noodig; anders is er niet veel te vermelden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. van Sabben bleek dit eveneens. Wel was er een korte periode ijs geweest, doch door omstandigheden, waar aan het bestuur niets kon doen, had men de eerste dagen geen water op de baan. Men zat ech ter niet stil en zoo kon er nog een dag gereden worden, waarbij ook voor de avondverlichting was zorg gedragen. Mede tengevolge van het ongunstige weder, was het bezoek aan de baan echter gering en 's anderendaags trad de dooi in, zoodat deze eerste ijs- periode nu niet bepaald bemoe digend is verloopen. De heer P J. Olijslager bracht financiëel verslag uit. De ont vangsten beliepen f 197,43 en de uitgaven f 178,84, zoodat er een goed slot was van f 18,59. Dit zegt echter niet veel. want nog steeds zit de vereeniging met een pachtschuld van f356. In de kascommissie voor 1939 werden aangewezen de h.h. J. A. Schieman en K Grootenboer. De aftredende voorzittende heer Hiemstra werd herkozen en in de vacature P. Koster werd de heer A. v. d. Burg gekozen. Hierna kwam ter sprake een nieuwe contributieregeling. Na langdurig wikken en wegen werd het bestuursvoorstel aangenomen om den leden 2 kaarten op naam te verstrekken a f 1, voor een ge zinslid boven de 18 jaar f0,50 en beneden 18 jaar f 0,25. Bij de omvraag werd aangenaam van gedachten gewisseld over ver schillende zaken. Hoofddoel was om meer belangstelling te wekken voor de ijsclub en hiervoor wer den verschillende middelen naar voren gebracht. Het is echter niet gemakkelijk om de zaken van de ijsclub in dusdanige banen te leiden, zooals men die gaarne zag en zeker daalt de belangstel ling voor een ijsclub, wanneer er langen tijd geen ijs geweest is. Dit is ook merkbaar aan een daling van het ledental. Wat de baan en de regeling betreft, is echter alles prima in orde en het is nu nog slechts wachten op het open stellen van de baan. En wanneer er dan gereden kan worden komt de belangstelling wel vanzelf voor de mooie en gezonde Hollandsche schaatsensport. De vooruitzichten zijn nu gun stig en als de vorst aanhoudt zal dit week-end op de baan wel ge zwierd kunnen worden op de gladde ijzers. Men is dus vol vertrouwen op een kortere of langere periode van ijsvermaak en dat zal de vereeni ging ongetwijfeld ten goede ko men, tenzij de weergoden weer anders beschikken. Laat ons evenwel hopen, dat morgen de vlag in top staat aan de baan, het teeken dat er ge reden kan worden. Met deze zoete hoop en een opwekkend woord aan de leden om ieder voor zichzelf te trachten de vereeniging tot grooter bloei te brengen, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Inbraak te Oostburg. Toen de heer H., caféhouder te Oostburg, op 31 Januari j.l. des nachts om 1 uur met zijn gezin van een uitvoering thuis kwam, zag hij, dat de deur van zijn woning openstond. Ook de deur van een der ka mers, die gesloten was geweest, stond open en alles daarin was overhoop gehaald. Hij behoefde niet Ie raden, wat in zijn woning had plaats gevonden en ging di rect aangifte doen bij de mare chaussee, dat bij hem was in gebroken. De brigade-commandant aldaar liet er geen gras over groeien. Het politieraderwerk kwam in werking, Rijksveldwachter Bek? - y In korten tijd een gulden sparen - dat kunt U door de spaarzegels te verzamelen, welke zich thans op Persil, Henco, Ata, iMi en Sil bevinden - een extra voordeel naast de tallooze and are voordeelen van de prachtige Persil-producten! De spaarzegels behoeft U slechts uit te knippen en op te plakken op een spaarzegel-verzamelkaart, welk< Uw winkelier U gaarne gratis ter beschikking stelt; voor een geheel volgeplakte kaart ontvangt U van Uw winkelier een gulden. Vraag Uw winkelier om inlichiingen en

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2