ABDIJSIROOP Nieuws- en Advertentieblad j voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HERBERT STANLEY PUROL er op! No. 87. VRIJDAG 3 FEBRUARI 1939. 54e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Binnenland. Bijzoon verouderde v hoest AKKER 'S fe-fy vetel&Udte Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrtjdagvoormïddag 11 ure. Duitschland. De groote rede, welke Hitier heeft gehouden in den Duitschen Rijksdag, heeft diegenen in het gelijk gesteld, die de verwachting hadden uitgesproken, dat Hitier geen opzienbarende mededeelin- gen zou doen. Lang en uitvoerig heeft de Führer bij tal van kwes ties stilgestaan en het kan tot tevredenheid stemmen, dat hij zonder Chamberlains rede te noemen, toch op zekere punten en met name wat oeconomische kwesties betreft, uiting gaf aan een gelijkgericht gevoelen. Vergelijkt men den toon van deze rede met dien van vroegere redevoeringen, dan kan men niet anders zeggen, dan dat deze, behoudens dan enkele uitvallen, een heel wat geruststellender in druk maakte. Deze indruk werd versterkt, doordat Hitier op eenige punten, waarover in den laatsten tijd veel gesproken werd en waar omtrent geruchten de ronde deden, dat de Duitsche regeering van zienswijze zou zijn veranderd, vroegere verklaringen heeft her haald. Deze herhaling kan in bepaalde omstandigheden en dergelijke omstandigheden waren nu zeker aanwezig van groote beteekenis zijn. Herhaald werd bijv. de ver klaring, dat Duitschland geen ter ritoriale eischen tegen Engeland en Frankrijk heeft, behoudens de koloniën. De koloniale kwestie werd be handeld bij de oeconomische vraagstukken. Wij hebben er vroeger al eens op gewezen, dat naast het principe van de nationa liteit ook het principe van de levensruimte in Duitschland aan gehangen wordt. Op grond van dit laatste principe vraagt Duitsch land een billijke verdeeling van de rijkdommen. Zou dit op zich zelf een aanwijzing kunnen zijn, dat Hitier een algemeene her verdeeling van het koloniaal bezit noodzakelijk acht, hij heeft daarna wat Duitschland betreft, zijn wen- schen nader gespecificeerd. Daar- FEUILLETON door H Knibbs 8) Stanley haalde diep adem en keek den stroom laDgs naar de zon, die achter de toppen der dennebosschen onderging. Hy had zich nog nooit zoo verlaten ge voeld en nog nimmer zoo vol vertrouwen, ondanks het feit, dat hy meer in theorie dan in prak tijk een woudlooper was. Hy vroeg zich af, wat hij wel doen zou, voor het geval, dat Jean iets overkwam. Maar hy zette die gedachte snel van zich af en gaf zich weer over aan zijn droome- ryen. Na een poosje sehoof Jean de nagloeiende takken van hun vuurtje wat bij elkaar, keerde de kano om en liet haar te water. Ik ga om te kijken, zei hij, en dreef de rivier op, het stille water nauwelijks met zijn pagaai beroerend. Ken duikeend kwekte giechelend en de echo van bet geluid weerkaatste over het water. Stanley ging dicht by het vuur anten en rookte zyn pyp. Toen ia maan begon op te komen, uit is gebleken, dat een teruggave van de vroegere koloniën zijn doel blijft. Zoo klonken de ver klaringen, welke in de eerste plaats het buitenland raken, ge ruststellend. De verzekering, dat iedere oorlog tegen Italië Duitsch land aan de zijde van zijn spil- genoot zal vinden, maakt in dit opzicht weinig verandering, in den laatsten tijd werd dit toch steeds duidelijker, gelijk men ook weet, dat Engeland en Frankrijk tezamen zullen staan. Dan kan een duidelijke verklaring in ge geven omstandigheden meer nut dan schade hebben. Wij weten nu nog eens te meer, dat in zaken van gemeenschappelijk be lang de beide staten deze gemeen schappelijk zuilen behandelen. Aan het slot van zijn rede heeft Hitier verklaard, dat de vorming van den Duitschen staat uit vele kleine staatjes nu tot een goed einde is gebracht. Daarnevens veiklaarde hij, dat de taak om binnenlandsche problemen op te lossen, in Duitschland zoo groot is, dat deze de krachten van één man bijna te boven gaat. Zou men moeten zeggen, in welk tee- ken deze rede stond, dan wordt hier de aanwijzing gevonden. De oplossing van de binnenlandsche problemen wordt daarin aange geven als het eerste doel van den Duitschen staat. In ons land, dat zelf zoo zeer geleden heeft onder de gevolgen van de vermindering van den wereldhandel en het opbouwen van tariefmuren, zal men zeer goed begrijpen, dat de Duitsche oeconomie in stijgende mate om buiteHlandschen handel vraagt. De autarkie is wel in staat een deel der producten te leveren, zij het soms ook duur. maar levens middelen kunnen toch op die wij ze niet in bevredigende mate worden voortgebracht. In het vergroote Duitschland zijn de be hoeften aan levensmiddelen ook toegenomen. De nieuwe gebieden hebben geen agrarische over schotten. Het is begrijpelijk, dat Berlijn een exportoffensief in zai zetten, al klonk de bedreiging kreeg hy slaap en rolde zich in aiju dekens. Groote Jean was nog niet terug. Tegen middernacht schrok hij opeens wakker. Groote Jean stond over hem gebogen. Ik dat kamp gevonden, fluis terde hy. Welk kamp Dat ik meende te zien aan de rook, die op den wind hierheen gedreven was. Nou, we zullen hun niet lastig vallen, zei Stanley slaperig. Het is beter, dat wij maken geen gevecht, stemde Jean in. Gevecht? Waarvoor? Ik ben vrij man, zei Jean, en hij rolde zioh in zyn deken. Stanley hoorde hem nog even zwaar ademhalen. Toen keek hy naar de flikkerende sterren en viel in slaap Hallo, Jean 1 Zeg, ik heb zoo gedacht Stanley wreet zich de oogen uit, keek naar de bladerige asoh van hun waobtvuur en kwam over eind. Hy kan toch niet achter een ander rendier erop uit zijn gegaan 1 Daar ligt de kane. Ja, ik aie zijn geweer nergeni. Een tijdje lang stond Stanley hun kamp rond te kijken. Dan kleedde hij zich aan, huiverend in den killen morgenwind. Ik zal het maar zoo erg mogelyk opnemen, grinnikte hy, dat wil dan zeggen, dat ik zelf voor myn ontbijt te zorgen heb. Laat eens kyken eerst vuur maken,... dan een stuk vleesoh afsnijden och nee ik moet eerst vet in de pan heet laten worden drommels ja bet leek zoo gemakkelyk, toen Jeao het allemaal deed 1 Maar alvorens toebereidselen voor zijn ontbyt te maken, ging hij naar de rivier, waschte zich banden en gezicht, stopte zijn hoofd in het water en streek met zijn vingers door zyn natte haren. Aldus opgetrischt keerde by naar zyn kamp terug en begon zijn ontbijt klaar te maken. Hij was te druk bezig met zijn ODgewone taak, om zich ervan oewust te wordeD, hoe stil bet om hem heen wel was. Fluitend en neur ëod scharrelde hij om het vuurtje rond. Opeens kwam hy op de gedachte, eens naar de dekens van Jean te kyken. Ze waren naar één kant opzij gegooid, alsof de F'anschman inderhaast was opgestaan. Verder was alles in hat kamp oog ja st Als Uw Handen ruw zijn of ge sprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijkmaar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellin- j gen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest tegen andere landen een oecorio- mischen wanhoopsstrijd te ont ketenen, zoo zij tegenmaatregelen zouden nemen, weinig vriendelijk. De oeconomische zorgen, Hitier heeft daar geen geheim van ge maakt, drukken zwaar op onze oosterburen. Door meer export, rationaliseering van de productie en de beschikbaarstelling van ka pitaal voor het bedrijfsleven, hoopt de Duitsche leiding zich van deze zorgen te kunnen bevrijden. Als Nederlanders hebben wij reden tot tevredenheid over deze rede. Niets ware ons liever, dan dat Hitier zijn geloof aan een langdurigen vrede in de werke lijkheid in vervulling zag gaan. De krachtige wijze, waarop hij de geruchten van de hand heeft gewezen, welke wilden weten, dat Nederland het volgende oorlogs object van Duitschland zou zijn, n.l. door deze belachelijk te ma ken met de verklaring, dat aan deze voorspelling nog ontbreekt, dat Duitschland in aansluiting daaraan onmiddellijk de volle maan zal gaan bezetten, zal hier te lande zeker met groote genoeg doening worden ontvangen. N.R.Crt. Een bom ontploft. Te Antwerpen is in het gebouw van een commissie tot hulp aan het republikeinsche Spanje een bom ontploft. De helsche ma chine bevond zich in een pakket, dat den avond tevoren was aan gekomen, volgens opgave uit St. Nicolaas. Het onderzoek heeft evenwel uitgewezen, dat het adres van den afzender te St. Nicolaas niet bekend is. Gelukkig bevond zich op het oogenblik van de ontploffing nie mand in het gebouw. Wel werd het huis ernstig beschadigd en zijn talrijke documenten vernield door het begin van brand, dat ontstond. Belgische hulp aan Spaansohe kinderen ln een gehouden kabinetsraad is besloten, dat België zich zal aansluiten bij de internationale hulpactie voor de Spaansche vluchtelingen. Er zullen vijfhon derd Spaansche kinderen opge nomen worden in een tehuis in Zuid Frankrijk, voor welker ver pleging de Belgische regeering de kosten zal dragen. Oproep tot de woldadigheidsge slichten. Met 't oog op de gevaarvolle tijds omstandigheden werd door de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, de Nederland sche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid en den Neder- landschen Bond tot Kinderbe scherming, een commissie in het leven geroepen ter bevordering van het nemen van de noodza kelijke maatregelen van luchtbe scherming in weldadigheidsge stichten. In deze commissie na men de heeren mr. H. Bogaardt, mr. J. Everts en mr. H. de Bie zitting, respectievelijk de vereeni- gingen vertegenwoordigende, die tot de oprichting besloten. De commissie is haar werk zaamheden begonnen met de sa menstelling van een rondschrij ven, een overzicht bevattende van de in eigen huis door gestichten en inrichtingen te nemen maat regelen van luchtbescherming (zelfbescherming). Het ligt in de bedoeling dit rondschrijven te doen toekomen aan alie Nederlandsche gestichten. Waar de commissie echter niet beschikt over een volledige adres lijst, wordt bij dezen, met de welwillende medewerking van de pers, medegedeeld dat één of meerdere exemplaren der circu laire op aanvrage zullen worden toegezonden. zoo als den avond te voren. De kano lag ondersteboven op den oever Ernaast de twee pagaaien en de vaarstok. Het pak met Jean's persoonlyke bezittingen lag nog aan het boveneinde van zijn dekens. Stanley ging weer aan zijn ontbyt bezig in de boop, dat hy wel binnenkort de stem van zyn metgezel booren zou, als bij terugkeerde van een of andere expeditie, waarvan hij als atads- uiei.seh zich geen voorstelling ken makeu. Na het ontbyt ruimde Stanley zijn boeltje op en bleet nog een poosje rookend zitteD wachten. Hij wist niet, wat hy doen zou. Er zat teitelyk niets anders op, dan te blyven wachten. De zon scheen over de schitterende rivier. Ëan wezel rende uit een verwarde massa takken en doode bladeren te voorschijn en Bprong zijdelings over het zand langs den oever heen en weer. De duikeenden lieten zich aan den oever op het stille water voortdrijven en kwek ten du en dan, telkens heel on verwachts en schel. Siacky liep laogs den oever wat heen en weer en staarde weifelend stroomop waarts. Esc kleine boomstam met een naast* verwarde takken kwam De besturen der gestichten en inrichtingen worden verzocht zich daartoe te richten tot het secre tariaat der commissie voor de luchtbescherming in weldadig heidsgestichten, Koningskade 17, 's Gravenhage. De kleinhandel in groenten. De bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit heeft in een adres aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken een dringend beroep gedaan op de spoedige hulp van de over heid. De nood in veie gezinnen van den kleinhandel in boven vermelde branche is, aldus wordt in het adres gezegd, door allerlei buitengewone omstandigheden als het uitblijven van Spaansch fruit, hooge aardappelprijzen, het mis lukken van den oogst van het zachte fruit, zoo hoog, dat vele kleinhandelaren in de moeilijkste stroomaf gedreven. Neen, hjjj dreef dwars over deD stroom heen. Een oogenblik begreep Stanley er niets van. Dan opeens zag hy, dat het een eland was, die naar den oever, waarop hy stond, kwam toegt zwom men. Zonder een nogeDblik te redeueeren, holde hy naar het kamp terng en greep zya geweer. De eland, dichterby gekomen, wendde den kop naar deu oever en zwom er heen. Stanley hief bevend zijn geweer op en mikte op de plaats, waar hy dacht dat het dier aan land zou komen. Het groote dier kwam langzaam nader, kreeg vasten grond onder de voeten, riehtte zich uit het water op met zijn mach tige flanken en waadde door het oevergras heeD. Zoodra het dier den eever beieikte, vuurde Stan ley en had op hetzelfde oogenblik, dat het schot weerklonk, spijt van zijD daad. De eland wankelde, schudde den grooten kop moeizaam heen en weer en zoDk op de retablok- ken aan den kant neder. Stanley bleef staaD, het geweer tot een tweede schot gersed, (Wordt vervolgd). AXELSCHEm COURANT. HOOFDSTUK IV. ts oppassen ge boden. Bestrijdt het chronisch worden, gebruik de beste samen stelling, gebruik ABDIJSIROOP. Abdijsiroop Is nu verstêrkt Abdijsiroop bevat van ouds beproefde slijmoplossende en borstversterkende genees kruiden en nu bovendien de „codeïne" de krachtigste, hoestbedwingende stof. Ab dijsiroop lost daardoor de slijm op, zuivert de luchtwe gen, doet daardoor gemakke lijker ademhalen en vermin dert de pijn en de drukking op Uw borst. De hoeststil- lende stof „codeïne" maakt dat U aan het eind van den dag niet uitgeput en ver moeid zljt van 't langdurig hoesten. Door Abdijsiroop te nemen bevrijdt U zich hier van snel en dan kunt U ook weer vrij en diep ademhalen. Begin dus vandaag nog met SERPVLLl Eenige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma, Flac 90 ct.. f 1 50, f2.40, f4.20. Alom verkrijgb» e>

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1