Binnenland. Half ziek - Hangerig De Havas-correspondent te Cer- bere meldde later, dat de inter nationale spoorwegtunnel tus- schen Portbou en Cerbere, waarin een massa vluchtelingen een toe vlucht had gezocht, ontruimd is. Drie treinen, elk met 1200 vluch telingen zijn vertrokken. Sedert het begin van den uittocht der Catalanen zijn meer dan 10.000 personen over het station Cer bere geëvacueerd. Sedert wor den slechts kinderen, vrouwen en grijsaards op Fransch gebied toegelaten. De mannen die in staat zijn wapens te dragen, worden teruggezonden. Rede van Hitier. Gisteravond heeft Rijkskanselier Hitler in de eerste zitting van den Groot-Duitschen Rijksdag zijn aangekondigde en met spanning tegemoet geziene rede gehouden. Het getal afgevaardigden be draagt nu 855. Uit de rede laten wij eenige van de voornaamste passages volgen. Na kerkelijke problemen te hebben besproken en na scherpe passages over het .internationale jodendom", vervolgde Hitier: Met het oog op de groote ge varen acht ik het een bijzonder geluk in en buiten Europa vrien den te hebben gevonden in de eerste plaats heb ik het oog op Italië en Japan, die eveneens voor hun bestaan vechten. Iedere oorlog, welke tegen Italië, om welke reden dan ook, gevoerd zou worden, zou Duitschland aan de zijde van zijn vriend vinden. Dit beteekent niet, dat wij oor log wenschen, maar slechts, dat wij besloten zij-n onze gemeen schappelijke belangen te behar tigen, doch tevens, dat wij voor misdadige dreigementen onder geen omstandigheden zullen terug deinzen. Onze betrekkingen tot Japan zijn op dezelfde leest geschoeid en wij hopen, dat het anti-Kom- internverdrag nog eenmaal het kristallisatie-punt zal worden, waaronder zich nog meer volken zullen vereenigen om het sata nische verschijnsel van het bols jewisme af te weren. Zou Japan vallen, dan zou ook Oost-Azië voor het bolsjewisme open staan en niemand, behalve de Joden, zouden daarbij gebaat zijn. Duitschland heeft geen territo riale eischen tegen Engeland en Frankrijk, behalve dan de terug gave der koloniën, die ofschoon zij wel tot kalmeering zouden bij dragen, op het oogenblik nog niet aan de orde zijn en in geen geval tot oorlog zouden leiden. Als er in Europa spanning bestaat, dan is deze slechts veroorzaakt door de alarmberichten in dejoodsche internationale pers, die eigenlijk gelijk staan met een vergiftiging van de wereldbronnen. Eén waarschuwing mag ik hier invoegen: als de radio-uitzendin gen naar Duitschland uit bepaalde landen niet spoedig ophouden, dan zullen wij ze heel spoedig gaan beantwoorden en dan zullen wij waarschijnlijk beleven, dat de staatsmannen in die landen, over welke wij dan inlichtingen zouden verschaft hebben, met den drin genden wensch zouden komen om de normale toestanden weer te herstellen. De betrekkingen met de Ver- eenigde Staten van Amerika lijden schade door een lastercampagne, die zelfs zulke vormen heeft aan genomen, dat men daar in de Joodsche pers beweert, dat Duitschland de onafhankelijkheid van de Vereenigde Staten zelfs zou bedreigen. Slechts de Joodsche elementen hopen op oorlog, ik daarentegen geloof aan een langen vrede. Ik heb vaak genoeg verklaard, dat geen nationaal-socialist En geland moeilijkheden wil berei den. Verstandige staatslieden uit Engeland zelf hebben vaak een zelfde geluid doen hooren en ik geloof, dat niemand in Duitsch land noch in de heele wereld niet zal inzien, dat vertrouwelijke betrekkingen tusschen Duitsch land en Engeland van het hoogste belang zijn. Dezelfde opvatting geldt voor onze betrekkingen met Frankrijk. Duitschland bezit in het westen grenzen, waarmee het tevreden is, zoowel met Zwitserland, Neder land, België als Denemarken en het prijst zich gelukkig, dat deze grenzen bestaan. Geen volk kan immers het bezit van rustige grenzen op hooger waarde schatten dan Duitschland, en hopelijk komen nu ook de betrekkingen met Tsjecho-Slowakije na afronding der grenzen tot rust. Leden van den Rijksdag, ik kom nu aan het einde. En dan wend ik mijn blikken nog even terug naar de jaren van strijd en ver vulling, die voor zoo velen van U de beteekenis en den inhoud van uw geheele leven uitmaken. Zonder bloedige offers hebben wij het Groot-Duitsche rijk opgericht en iets geweldigers kan ons niet meer beschoren zijn. Wij hebben hier en daar een traditie, een symbool, of een dierbare herin nering moeten opruimen, maar tenslotte is het ons gelukt, waar voor Keizers en veldheeren in het verleden gestreden hebben uit een ontelbaar aantal kleine staatjes één groot rijk en volk te schep pen. Bijna 2000 jaar heeft dit proces geduurd, wij hebben het tot een goed einde gebracht. Laat ons God danken, dat hij onze generatie heeft uitverkoren om dezen tijd en dit uur te be leven. Hieronder volgt een verslag van het gedeelte van Hitler's rede over de kerk. In het buitenland wordt het nationaal-socialistische Duitsch land vaak beschouwd als een aan den Godsdienst vijandige staat. Ik verklaar hieromtrentin Duitschland is niemand om zijn godsdienstige overtuiging ver volgd of zal iemand ooit vervolgd worden. Ten tweede: voor de materieele behoefte der beide groote christelijke kerken heeft de staat uit de openbare kassen uit gekeerd in 1933 130 millioen Mark, in het volgende jaar 170 millioen, in 1935 250 millioen, daarna 320, in 1937 400 en vorig jaar zelfs 500 millioen Mark. Behalve nog 85 millioen uit de fondsen van de voormalige landen. Het is een onbeschaamdheid, dat buitenlandsche politici en persorganen durven beweren, dat de regeering vijandig tegenover de godsdienst zou staan. Maar als de Duitsche kerken dezen toestand inderdaad als onverdra- gelijk zouden beschouwen, dan is de staat onmiddellijk bereid een duidelijke scheiding tusschen kerk staat door te zetten, zooals in Frankrijk, de Vereenigde Staten en andere landen het geval is. De nationaal-socialistische staat heeft geen enkele godsdienstoefe ning verhinderd en zal dit ook niet doen. Wanneer echter priesters of predikanten in plaats van zich te gedragen als dienaren Gods, de staatsinrichting in een kwaad daglicht stellen en op vernieti ging van dezen staatsvorm aan sturen, dan plaatsen zij zich, evenals ieder ander, buiten de wet en zullen ter veranwourdirig worden geroepen. Want het is de eerste plicht van den staat zijn vijanden te vernietigen. Wij zul len het volk leeren, dat het in grijpen door priesters en predi kanten in staatszaken niet geduld wordt. Over de oeconomische vraag stukken zeide Hitier, dat het een aanmatiging zou zijn aan te ne men, dat de wereld slechts voor één of twee volkeren is geschapen. Ieder volk heeft het recht zich op deze aarde een bestaan te verzekeren. Het Duitsche volk heeft precies hetzelfde recht deel te hebben aan de ontsluiting van deze wereld als ieder ander volk. Toch is indertijd in Engelsche kringen de gedachte verkondigd, dat de vernietiging van Duitsch land de Britsche handelswinst ontzaglijk zou verhoogen. De wereldoorlog heeft bewezen, dat daaruit voor geen enkelen staat zichtbare winst is ontstaan. Ieder nut van dezen oorlog is te niet gedaan door de ontzaglijke offers, niet slechts aan menscnenlevens of goederen, maar ook aan voort durende belasting van alle pro- I ducties en vooral van de staats begrotingen. Het nat.-socialitische Duitsch land wil geen vijandschap met andere volkeren en de beweringen over aanvalsvoornemens van het Duitsche volk op vreemde vol keren zijn hysterie of leugens. Het prinselijke paar naar Drindelwaid. Naar uit Grindelwald wordt gemeld worden Prinses Juliana en Prins Bernhard op 20 Februari aldaar verwacht. Het prinselijke echtpaar zal intrek nemen in hotel Adler. Indien de Koningin zich even eens naar Grindelwald mocht be geven, zal H.M. logeeren in Grand- hotel Baer. infanterie betreft, in 1939 zoo wel in het voor- als in het na jaar worden gehouden. Zoo ko men in Maart o.a. onder de wa penen de lichtingen 1927 en 1928 en in September de lichtingen 1933 en 1935. De dienstplichtigen van de vier regimenten huzaren van de lich tingen 1933 en 1935 vervullen hun herhalingsoefeningen hoofd zakelijk in September. Ten slotte komen de dienst plichtigen, behoorende tot het bataljon Geneeskundige troepen, voor zoover ze behooren tot de lichting 1927 en 1928 in Maart en de lichting 1933 en 1935 in September voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen. Met Mijnhardtjes vlugge verbetering. Doos 30 en 50 ct. Herhalingsoefeningen in 1939 De minister van Defensie heeft bepaald, dat in 1939 voor her halingsoefeningen in werkelijken dienst moeten komen de dienst plichtigen als hierna vermeld Van de regimenten infanterie, het regiment wielrijders en de regimenten huzaren, lichtingen 1933 en 1935 (korporaals en sol daten voor 17 dagen en de onder officieren voor 24 dagen). Van dé regimenten artillerie en de regimenten genietroepen, de lichtingen 1929, 1933 en 1935 J (lichting 1929 korporaals en sol daten 10 en onderofficieren 17 dagen; lichting 1933 en T935 korporaals en soldaten 17 en onderofficieren 24 dagen). Niet behoeven op te komen van de lichting 1929 de dienstplichtigen, behoorende tot de legeronder- deelen, waarvan het personeel is bestemd voor „buitengewone op roeping". Van het bataljon geneeskundige troepen, de lichtingen 1933 en 1935 (korporaals en soldaten 17, onderofficieren 24 dagen). Behalve de hierboven genoem de lichtingen komen in 1939 voor herhalingsoefeningen in werkelij ken dienst de dienstplichtigen, die in 1938 hun herhalingsoefe ningen hadden moeten volbren gen, doch door de opgetreden buitengewone omstandigheden in September j.l. niet aan die oefe ningen hebben deelgenomen. Van de lichtingen 1927 en 1928 ne men geen deel aan deze oefenin gen de dienstplichtigen, die in 1937 verplicht waren herhalings oefeningen te volbrengen, omdat zij behooren tot legeronderdeelen, waarvan het personeel is bestemd voor «Buitengewone oproeping uitwendige veiligheid." Aan dienstplichtigen, die ver plicht zijn in 1939 herhalings oefeningen te vervullen, wordt geen geheele of gedeeltelijke vrij stelling van het volbrengen van die oefeningen verleend, op grond van de omstandigheid, dat zij in 1938 wegens de opgetreden bui tengewone omstandigheden in werkelijken dienst zijn geweest. De dienstplichtige, die in een vorig jaar oorspronkelijk voor een korteren duur dan 17 dagen (voor een onderofficier 24 dagen) voor herhalingsoefeningen had moeten opkomen, doch ten gevolge van uitstel van opkomst of om een andere reden die oefeningen in 1939 moet vervullen, wordt, be houdens bijzondere omstandighe den, na het verstrijken van dezen duur, in het genot van groot ver lof gesteld. De dienstplichtigen, voor wie het, in verband met hun beroep of bedrijf, te bezwaarlijk is om deze oefeningen te volbrengen in de tijdvakken, voor hun korps vastgesteld, kunnen deze in. een ander tijdvak volbrengen. Hiertoe moet in voorkomend geval een verzoek worden ingediend, uit sluitend aan den minister van Defensie gericht. In tegenstelling met andere jaren zullen de herhalingsoefeningen, voor wat het hoofdwapen de Opbrengst van de kinder postzegels. Volgens de voorloopige opga ven hebben de weldadigheids postzegels „VoorhetKind" 1938 1939 ruim f 181.500 boven de frankeerwaarde opgebracht. De jeugdwerkloosheid. Naar het Hbld. verneemt, stelt de Arbeidsinspectie thans op last van den minister van Sociale Za ken een onderzoek in of en in hoeverre het mogelijk is op fa brieken en werkplaatsen meisjes van 14 a 18 jaar door jongens te doen vervangen. Op giond van de resultaten van dit onder zoek zal dan worden nagegaan of er voldoende kansen zijn om op deze wijze de werkloosheid onder de mannelijke jeugd te be strijden en eventueel ook meer meisjes voor huishoudelijke doel einden beschikbaar te krijgen AXEL, 31 Januari 1939. Ter gelegenheid van den jaar dag van Prinses Beatrix woei alhier van officiëele en particu liere gebouwen de vaderlandsche driekleur. Om elf uur werden wij ge troffen door een ongewone drukte aan het postkantoor. Ook in de kleinen van de Fröbelschool was medeleven met dezen blijden dag en werd een telegram met geluk- wensch gezonden aan ons kleine Prinsesje Beatrix. Vanavond zal de muziek eer. rondgang door de stad maken. Het Prinsesje zelf, die zooals gemeld met haar ouders in Den Haag vertoeft, maakte met Prinses Juliana en Prins Bernhard heden middag een rijtoer door de stad, waarbij het zeker aan belang stelling niet zal hebben ontbroken. Jaarvergadering V.V.V. In Het Centrum is gisteravond de jaarvergadering van de V.V.V gehouden, welke zeer matig be zocht was. In zijn openingswoord heette de heer A. van Maale als voor zitter allen hartelijk welkom en wenschte den leden nog een ge lukkig en voorspoedig jaar met goede zaken. Na voorlezing der notulen van de vorige jaarvergadering, welke werden goedgekeurd, volgde het jaarverslag van den secretaris, de heer A. P. Esselbrugge, die hoopte dat dit 13e jaarverslag niet in verband zou staan met het onge luksgetal 13. Moge dit jaar meer bevrediging schenken dan het voorafgaande, want over het al gemeen was dit niet gunstig voor de V.V.V. Hij sprak met waar deering over de goede samen werking met de Voetbalvereen. Axel en de geslaagde voetbal- I wedstrijd met variété-programma op 2e Pinksterdag. Voor den baankoers was van de brouwers geen steun genoten deze was goed geslaagd, maar leverde niet temin weer een flinke financiëele strop. Op 9 Juli was er bezoek van de Prov. V V.V. voor de trips door Z.-Vlaanderen. 27 Aug. een goed geslaagd festival als inzet van de feestweek, be nevens een 14 daagsche winkel week. Herinnerd werd ook aan het 12-V|-jarig jubileum van den heer Van Maale. Tot sluiting van de feestweek volgde nog een variété-programma, dat financiëel ook een teleurstelling was. De winkelweek met St. Nicolaas werd van overheidswege niet gesteund en moest noodgedwongen omge zet worden in een zgn. ballero- week. Gelukkig dat het feestje voor de kinderen met St. Nico laas nog doorgang kon vinden. Het slot van 1938 had dan ook aangenamer kunnen zijn. Voor dit jaar zal in samenwerking met de Prov. V.V.V. getracht worden meer toeristenverkeer te krijgen in Axel. Het jaarverslag ein digde met de verzuchting dat 1938 gunstiger had kunnen zijn. Dit bleek ook uit het jaarver slag van den penningmeester, de heer A. van Sabben. Ontvangen was f 3092 en uitgegeven f 3404, zoodat er een nadeelig saldo was van f312. Op de baankoers werd f320 toegelegd en op de feestweek f 260. De voetbalwedstrijd op 2e Pinksterdag leverde voor V.V.V. f 104 aan baten op en de St. Nicolaasweek f 17. Het ledental ging vooruit en steeg van 93 tot 99. Bij monde van den heer D. J. Oggel bracht de kascommissie rapport uit, waarbij alles in orde was bevonden. De voorzitter bracht hierna dank aan secretaris, penningmees ter en kascommissie. Voor 1939 werden in de kas commissie aangewezen de heeren E. Misseghers, J. van Cruijningen en C. H. Jansen. Hierna volgden mededeelingen en bespieking van plannen voor dit jaar. Getracht zal worden wat bezoek te trekken met de trips, georganiseerd door de Prov. VV.V. Voor 2e Pinksterdag werd weer gedacht aan paardenrennen en voor 3e Pinksterdag bestaan ook plannen, hetzij voetbalwedstrijd, of baankoers. Doch dit hangt van financieele medewerking van belanghebbenden af en het inzicht der voetbalvereeniging, voor wat betreft een wedstrijd. Als datums voor attractie wer den ook nog Hemel aartsdag en 15 Aug. genoemd. Een en ander zal nog nader overwogen worden. In elk geval zal het bestuur trachten weer zooveel mogelijk vreemdelingen te trek ken. Vanzelfsprekend staat ook weer een St. Nicolaasweek op het programma En verder is het voorloopig afwachten wat er ge daan kan worden, waarbij ook buiten het bestuur op meer mede werking en financieelen steun gerekend wordt, om een en ander te kunnen verwezenlijken. Met een woord van dank voor de opkomst en tevens aan de pers voor de verleende mede werking bij de verschillende fes tiviteiten sloot de voorzitter na deze geanimeerde bespreking der plannen de vergadering, met de hoop, dat 1939 in velerlei op zichten gunstiger zal zijn dan 1938. Ambachtsonderwfyt. Men schrijft ons Wederom nadert de tijd dat vele jongens aan hun leerplicht hebben voldaan en de ouders voor de vraag worden gesteld wat met hun jongens te beginnen, om hen voor de toekomst een behoorlijke bestaansbron te ver zekeren. Het is z^ker geen gemakkelijke vraag, maar daarom is het de plicht der ouders dit vraagstuk ook ernstig te overwegen. Zoals mogelijk bekend bestaat het plan om voor jeugdige per sonen een arbeidsverbod in te voeren, zodat deze voor hun vijf tiende jaar geen loonarbeid mogen verrichten. Wat ligt dan meer voor de hand dan de tijd tussen het volbrengen van de leerplicht en dit .vijftiende jaar aan te vullen door hen naar een vakschool te zenden Immers op een leeftijd van twaalf jaar en acht maanden, mits zes klassen der Lagere Schco1 met vrucht doorlopen, mogen leerlingen tot de Am bachtsschool worden toegelaten. Waar de cursus aan deze inrich tingen tegenwoordig slechts twee jaren duurt, kunnen zij met hun vijftiende jaar in het bezit zijn van een getuigschrift dezer school. Men zal opwerpen: „Maar wie helpt hen dan aan werkgelegen heid Deze vraag is zeker niet altijd gunstig te beantwoorden, maar wel is seker dat door het

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2