Schitterende Turomlïo -.ring Net Pension met Slaapkamer op Donderdag 26 Januari a.s. Ad verten tién. Afd. AXtL der Z. L. M Stadhuizen verrezen en vergaan OGGZLS KOFFIE bleef bestaan. „VOORWAARTS". Aangeboden Van de V.V.V. werd bovendien ontvangen een ambtsketting voor den Burgemeester. De oude ambtsketting, die in 1852 door den Raad was aange kocht voor een bedrag van twin tig gulden, wordt zoodoende op non-actief gesteld. Voor al deze geschenken, die de Gemeente heeft ontvangen en die ik thans namens de Gemeente aanvaard, betuig ik U allen mijn oprechten dank. Ook breng ik mijn dank aan den heer J. R. de Jonge, onder wijzer te Axel, die in zijn vrijen tijd, geheel belangeloos en uit louter liefhebberij, het oude ar chief, in overleg met den Rijks archivaris, den heer Meerkamp van Emden te Middelburg, heeft geordend. Liet de verzorging van het archief en de opberging voor heen heel wat te wenschen over, thans is dit overzichtelijk genum merd en in doozen opgeborgen, zoodat de geschiedvorscher alle gegevens gemakkelijker kan vin den dan voorheen. Opgeborgen in stalen rekken bezit Axel thans een doelmatig ingericht archief. In één der kelders, die tijdelijk gratis is afgestaan aan de Com missie tot onderzoek van de his torie van Axel, zult U vinden een aardig museumpje, welk een over zicht geeft, van alles wat op het Axelsche boerenleven en gebrui ken betrekking heeft. Voor deze inrichting betuig ik deze Commissie mijn hartelijken dank. En thans Dames en Heeren is ons Raadhuis geopend en in ge bruik genomen. Het Stadhuis, waarop wij Axelaren trots mogen zijn. Ik hoop, dat in dit Stadhuis, van waaruit onze Gemeente wordt bestuurd, zeer belangrijke be sluiten zullen worden genomen, en dat Axel een tijdvak van groei en grooten voorspoed moge tege moet zien. Moge God, die het al regeert, het werk, dat door menschenhand thans is daargesteld, zijn onmis- baren zegen schenken. Na deze rede werd de eerewijn rondgediend door in Axelsche dracht gekleede dames. De Com missaris stelde voor een dronk te wijden aan H. M. de Koningin en daarna werd staande het Wilhel mus gezongen. Burgemeester Blok stelde hierna een dronk in op het nieuwe gemeentehuis. Aan H. M. de Koningin werd het volgende telegram gezonden H.M. de Koningin Wilhelmina. Axelsche gemeenteraad en be volking in feeststemming bijeen, bij de opening van haar nieuw gemeentehuis, gevoelt behoefte aan hare gevoelens van verknocht heid en trouw aan Uwe Majesteit en het Huis van Oranje uiting te geven. Bidt U en Uw Huis Gods Zegen in ruime mate toe. BLOK, Burgemeester. MARIS, Secretaris. De heer J A. van Rompu, lid van Ged. St., nam hierna hrt woord en wenschte gemeentebe stuur en bevolking geluk met het nieuwe gebouw, dat Axel waardig is, Spr. weet, dat de Axelaren soms nogal hooge eischen stellen en hieraan is voldaan met dit gebouw. Daarom, Axelaren, van harte gefeliciteerd door een ras- echten Zeeuw. Mogen ook de betrekkingen tussehen alle partijen goed blijven. Moge bloei en welvaart toenemen. Spr. wijdde ook een dronk aan H.M. de Ko ningin, den Commissaris, burge meester, gemeenteraad en de be volking van Axel. Hierna hield de heer A. van 't Huff als oudste raadslid een rede, welke in ons volgend no. zal worden opgenomen. De rij der sprekers werd voort gezet met een rede van den heer J. M. Oggel, waarop we in ons volgend nummer eveneens terug komen. Na deze rede vroeg de heer C. Hamelink het woord voor een korte opmerking, waarop de Voor zitter antwoordde dat hij niet van het programma kon afwijken. Namens de gemeente-ambtena ren voerde de heer J. L.J. Marls, gemeente-secretaris, als volgt het woord t Geachte Voorzitter, Gemeenteraad en Genoodigden Dat mij op dezen dag, op dit oogenblik de eer te beurt valt, om in deze vergaderzaal van het „Huis der Gemeente" eenige woor den te mogen spreken, vervult mij met groote en niet te dooven vreugde. Ondanks dit, is het mij in deze oogenblikken niet mogelijk om uit de gedachten los te komen van „Nooit Gedacht" en „Toch Ge kregen". Mijnheer de Voorzitter, wij we ten, die met diverse colleges, commissiën al vele malen hebben geconfereerd en gecorrespondeerd, dat het niet is gekomen van „Van het Wachten" en „Van het Zwijgen". Gelukkig heeft het College van B. en W. en den Raad in zijr tegenwoordige samenstelling zelt mede geconstateerd, dat het „in het oude gebouw" zich behelpen was en hel niet langer meer kon Met wegcijfering van eischen en wenschen werd door de amb tenaren ongestoord voortgewerki in allerlei kleine, donkere, kille en tochtige vertrekken. De steeds omvangrijker wordende administratie en het archief, welkt beide op bescheiden, ruimere lichtere en drogere ruimte aan spraak had, bleef in het oude gebouw ondergebracht. De sociale zorg, die in steeds grooteren omvang op de schouders van het Gemeetebestuur kwam te rusten en door de ambtenaren moest worden behandeld, vond bijna geen herberg in het gebouw, doch in het belang van den dienst moest ook dit in ons stadhuis maar onder dak worden gebracht, al was het dak nog zoo doorluch tig en zonne- en waterstralen doorlatend. Het oude gebouw eischte, naast deze pure werkelijkheid veel zorg voor diegenen, die daar hun werk kring hadden en er verantwoor delijk voor waren. Menig uur na storm en regen vlagen is er gewerkt om het door den regen natgeworden archief een drogere plaats te geven op dezelfde bovenverdieping. Vele Zuid-Westerstormen en Noordoostenwinden hebben in dat gebouw de ambtenaren meerma len uit hun evenwicht gebracht, wanneer de administratie op hun bureaux, bij het opengaan van een eenmaal onmisbare gewone deur door elkander woei. Doch van het gesloopte niets dan goeds. Naast dat heeft het een schat van aangenameherinneringen voor velen medegenomen, die bij ons ambtenaren en beambten zullen blijven voortleven en onuitwisch- baar zullen blijken te zijn- Teneinde voor de buitenstaan ders en het nageslacht het „oude gebouw" te laten voortleven, hebbende hoofdambtenaren, amb tenaren en beambten, die van Gemeentewerken en van de Gas fabriek in alle rangen en van de bij de brandweer leidinggevende personen, alsmede de tijdelijk opzichter bij den raadnuisbouw, besloten de Gemeente een tegel tableau aan te bieden, voorstel lende ons oude stadhuis van de jaren 1662-1937 Wij vinden het buitengewoon vereerend, dat het een plaats heeft gekregen bij den ingang in de hall, waar het een ieder in het oog moet vallen. Mijnheer de Voorzitter, namens het ambtenarencorps dezer ge meente spreek ik onze zeer groote waardeering uit voor het mooie, ruime, frissche en voor ons prak tische gebouw, dat uwen Raad onder hoogere goedkeuring ons als werkterrein geschonken heeft. Ook verhoogt het onze trotsch, dat een onzer ambtenaren dit mooie en voor Axel waardig en practisch raadhuis heeft mogen ontwerpen en uitvoeren. Wij genieten in stilte mee van zijn succes. Ten slotte verheugt het ons niet minder, dat op dit bouwwerk de stempel rust van bijna hon derd procent Axels willen en kunnen. Hiermede heb ik gezegd, Mr. P, H, W,F, Teilegen sprak namens de burgemeesters in Z. Vlaanderen en noemde het een voorrecht hier namens de collega's het woord te mogen voeren. Spr. zeide, dat de Commissaris er reeds op heeft gewezen, dat de bouw van een nieuw stadhuis een in leiding is tot een nieuwe periode. Moge dit een periode van bloei zijn. Financiëele moeilijkheden waren er, maar die zijn over wonnen en uit den feestelijken tooi blijkt wel, dat de bevolking meeleeft. Moge U, burgemeester, nog langen tijd getuige zijn van den voorspoed en het welzijn der gemeente Axel. Namens de Axelsche vereeni- gingen, die glas-in-lood-ramen voor de Raadszaal geschonken hebben, sprak de heer J. den Hamer Sr. als volgt: Mijnheer de Voorzitter, Toen mij het bericht bereikte, dat ik door U en de Raadhuiscommissie benoemd was om hier namens al de vereenigingen, die de glas in lood ramen hebben geschonken, het woord te voeren, dacht ik, dat is toch zeker niet omdat ik daar de beste spreker voor ben. Integendeel, ik zou zeggen, er zijn er hier wel bij, die dat veel beter kunnen. Maar bij U is wellicht de gedachte opgekomenom geen onderscheid te maken, zullen wy de oudste in jaren maar nemen, ik zal dan trachten voor zoover in mijn ver mogen is hieraan te voldoen. Mijnheer de Voorz., geachte aan wezigen, U zult zeker wel niet van mij verwachten, dat ik voor elke ver eeniging een afzonderlijk woord zal hebben, dat zou mij wellicht zoo ver voeren, dat ik dat niet meer zou kun nen volbrengen. Daarom zou ik het liefst maar wat in het kort willen samenvatten. Ik wil dan beginnen, M. d. V., om U en Uw staf van ambtenaren die geroepen zijn om hier dagelijks hun werkzaamheden te verrichten, hartelijk geluk te wenschen met dit naar de eischen des tijds ingerichte nieuwe raadhuis. Ook alle leden van den gemeenteraad en de overige bevolking van Axel hartelijk gelukgewenscht met dit nieuwe raadhuis. Het aantal vereenigingen, die hier de glas-in-lood-ramen geschonken heb ben, waardoor deze raadszaal wordt belicht, getuigt toch zeker wel, dat de bevolking van Axel voor het groot ste gedeelte is gaan meeleven met den bouw van dit nieuwe Raadhuis. En daar het grootste gedeelte onzer bevolking bestaat van landbouw, han del en industrie en daar U mijnheer de Voorzitter met Uw wethouders en leden van den Raad geroepen zijt als regeering van Axel in deze raadszaal besluiten te nemen, zoo wensch ik U allen toe dat U niet alleen met het licht dat van buiten door deze ge schonken glazen in deze raadszaal binnen zal komen, maar dat gij ook allen met het Licht van boven door deze glazen beschenen mag worden, om besluiten te nemen, die mogen strekken tot heil en zegen, voorspoed en opbloei voor de bevolking van Axel. En dat de rijen, die deze regeering zullen opvolgen, met denzelfden geest mogen bezield worden tot verdere geslachten. Alzoo zal dan 23 Januari 1939 een dag zijn, die in de geschiedenis van Axel zal worden vastgelegd en ook een dag zijn van beteekenis voor de gemeente Axel. Hierna voerde de heer D. v. d. Berg, gemeente-opzichter bet woord. Op diens rede komen we nader teiug. De heer A. van Hoeve Pz. sprak namens de aannemers. Ook deze rede zal in ons volgend nummer worden opgenomen. En ten slotte voerde als iaatste spreker de heer D. v. d. Berge namens de werklieden het woord. De burgemeester gaf nu het woord aan den heer C. Hamelink 'oor de gevraagde opmerking. Dhr. Hamelink wees er op. dat alle sprekers een aangename taak hadden en daarbij wezen op een aangename samenwerking onder ling. Ook wij streven steeds naar eensgezindheid. Het speet spr. daarom, dat een der sprekers hier van is afgeweken en een partij, die toch een groot gedeelte der bevolking vertegenwoordigt, meen de een trap te moeten geven. Spr. gevoelde zich gedrongen hiertegen te moeten protesteeren. De Voorzitter dankte hierna den Commissaris en alle sprekers en bood namens de gemeente aan Zijne Exc. twee tegels, van het oude en nieuwe stadhuis, aan. Deze werden den Commissaris overhandigd door Corrie Scheele en Adri v. d. Berg, beide kinderen gekleed in Axelsche hoerendracht. De Commissaris dankte harte lijk voor deze aardige attentie en had ook een vriendelijk woordje voor de beide kleinen. De dames dienden hierna nog een glas wijn rond, waarna de burgemeester mededeelde, dat hiermede de officieele plechtigheid beëindigd was en gelegenheid bestond om in groepen het nieuwe gebouw te bezichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Allen waren vol lof over het in terieur en het inwendige van het gebouw. Door bemiddeling van de Axel sche Radio-Centrale werden de redevoeringen uitgezonden. AXEL, 24 Januari i939. Jaarvergadering „Orelio" Vrijdagavond hield de Alg. Zangvereen. „Orelio" haar jaar vergadering in Het Centrum. Deze vergadering had, als steeds, een vlot en gezellig verloop. Aanwezig waren 66 bestuurs- en werkende leden. In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter, dhr. A. J. van Hoeve de aanwezigen en ofschoon hij niet veel leden op het appèl zag mankeeren, speet het hem des te meer, dat twee dames-leden door een gedwongen rustkuur niet aanwezig konden zijn. Hij wenschte namens de heele vereeniging beiden een spoedige beterschap. Vervolhens gaf hij een overzicht van het vereenigingsjaar-1938, daarbij speciaa' de directrice com- plimenteerend. die onder haar bezielend voorb eld de vereeni ging in staat heeft gesteld in recordtijd te zorgen voor een prachtopvoering van de zoozeer in den smaak gevallen operette „Marion de Marketentster". Hij spoorde de leden aan door hard werken de directrice voor haar talent en ijver te beloonen met op het a.s. concours een le prijs te behalen. Hij deed voorts enkele mede- deelingen over de op Zaterdag 14 Jan. gehouden bondsvergade ring te Goes. Het jaarlijksche concours zal ditmaal op 5 Juli te Kapelle zijn met dezelfde jury als vorige jaren. De aftredende be stuursleden werden herkozen, ter wijl er 24 vereenigingen aange sloten bleken en er ook weer een kinderzangdag zal gehouden wor den, n.l. te Kortgene Het woord was hierna aan den secretaris, dhr. A. v d. Burg, voor het lezen der notulen en een tot in de puntjes verzorgd jaarverslag. Dit haalde nog eens alle gebeur tenissen van belang voor den geest, blikte, zonder hierop vooruit te loopen, ook reeds in de toe komst, n.l. op het a.s. 30jarig bestaan van Orelio, met tevens het 20jarig bestuurslidmaatschap van één der „senatoren". Hd applaus voor den secretaris was welverdiend. Het jaar 1938 was ook op fi- nanciëeel terrein gunstig voor Orelio. De uitleg van den pen ningmeester wees met een ont vangst van f 1091 en een uitgaaf van f954 een flink batig saldo aan, waardoor het tekort in de kas op 1 Jan. 1938 van f 126 75 op één jaar tijds geheel was weggewerkt en er weer enkele guldens kasgeld op 1 Jan. 1939 aanwezig bleken. Toch blijven, evenals bij vele liefhebb» r ij - vereenigingen, de fi nanciën een voortdurende zorg Gewezen werd op de ontzaglijke bedragen te betalen aan auteurs rechten bij het B.U.M.A., met als tegenhanger de milde Axelaars, die Orelio zoo af en toe eens met een briefje van f 10 of een „ach terwiel" komen bedenken. Van een kleine pauze tot sme ring van het droog geworden keelgat maakte commissaris Van 't Hoff gebruik zijn dank aan de vereeniging te betuigen voor de betoonde belangstelling bij zijn 40jarige huwelijksdag, terwijl hij voorts de directrice en het dage- lijksch bestuur prees voor hun ijver en toewijding. Een speech, tintelend van spon taniteit, vol van liefde voor „de zang" en vertrouwend op de toekomst, kregen de leden van directrice te hooren. Verheugd was zij over aller medewerking bij het laatste concours eh de topprestatie met Marion". Ook geeft het haar moed, weer eenige nieuwe en goede Krachten in Orelio te zien (het mannenkoor groeide zelfs tot 27 leden aan) waardoor haar zelfs de lust be kwam een d fiutief Mannenkoor te vormen, wat, gezien haar vele opofferingen bij de studies van Gemengd- en Kinderkoor, wel wijst op haar zeldzame werklust. De na de pauze gehouden be stuursverkiezing had het gewone verloop, n.l. dat de aftredende bestuursleden A J. van Hoeve, A. van 't Hoff en J K. Esselbrugge (met op enkele stemmen na het maximum aantal) herkozen wer den. Gisteren werd op de alge- meene begraafplaats te Zaamslag ter aarde besteld het stuff lijk overschot van den heer J. Stolk in leven secretaris dier gemeente. De heer Stolk was Vrijdag j.l. in het ziekenhuis te Gent in den ouderdom van 53 jaar overleden. Faillissement. Door de rechtbank te Middel burg is failliet verklaard A. van den Berge, handel in oliën en vetten, wonende te Axel. Rechtercommissaris mr. J. H. F. Bloemers. Rrchter. Curator Mr G. Tichelman, advocaat te Terneuzen. Geboren SIETSKE, dochter van J. P. VISSER en H. A. VISSER-Buma. Axel, 23—1—'39. LEDENVERGADERING oi Maan dag 30 Januari 1989, am 8 uur, oij onr. C. H. Jansen te Axd. Agenda Opening. Presentielijst. Notulen. Ingekomen stukken. Rekening van den Penningmeester over 1938. Verkiezing van een Voorzitter, wegens periodieke aftreding van den heer J. den Hamer. Omvraag en sluiting. Daarna houdt de heer B MEIjERS een lezing over dt PaCHTWlT. Namens het Bestuur der Afd., J. DEN HAMER, Voorzitter. J K DE PUTTER, S Cretan's. in „HET CENTRUM', te geven door de C G V. Prachtige vrije en toesteloefe ningen door dames en heeren. Zie raambiljetten. Toegangsprijzen Volwassenen 86 cent. Kinderen tot 12 jaar 15 cent. Plaatsbespreken op den dag der uitvoering tussehen 6 en 7 uur a 10 cent. Medewerking van de WIEP- JACKJA BOYS onder leiding van dhr. J. Wisse. Brieven motto „PENSION", Bureau van dit Blad Kleine advertentiën. UIT DE HAND TE KOOP: Een Kinderwagen. Adres: Bu,. van dit Blad Bij A DE REGT, Markt, Axel, wederom versch Rund- en Kalfs- vleesch, Rundvleesch 3 pond met been voor f 1 04, 2 pond zonder been voor f104, Kalfsvleesch 4 pond voor f 1.04. Tevens ook verkrijgbaar Varkensvleescfy Kanaalkade 70.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3