De meubileering van de Burgemeesterskamer en de Raadzaal werd ge leverd door de Firma B. H. POT te AXEL. loozen, n.l. een, waar de men- schen onder bedekking kunnen wachten, een waar ze het stem pellokaal betreden en een, waar ze dit kunnen verlaten, zoodat med elkaar niet in den weg zal behoeven te loopen. Dan dient nog vermeld, dat op de 4 wijzerplaten der klok de ro- meinsche cijfers en de wijzers bij avond electrisch verlicht zijn, zoodat zelfs uit de verte de tijd is waar te nemen, alsde wijzers op hun plaats staan, want dat schijnt mechanisch nog niet zoo in orde te zijn, evenals ook de gaslantaarn, nog af en toe nagezien moet worden. Dit zijn echter kleinigheden, die niets afdoen aan de hoofdzaak, n.l. dat het uurwerk perfect loopt en de heldere torenslagen zich weer geregeld over ons stadje doen klinken. De entree en het terras waren reeds beplant en versierd met groen en bloemen, hetgeen een feestelijken aanblik gaf. Tenslotte herhalen we hier nog de voornaamste schenkingen, die werden gedaan, als blijk van waardeering voor de goede ver standhouding en de aangename samenwerking met de gemeente Axel. Het groote raam in de hall door den gemeenteraad, een klei ner raam in de hall door de beide wethouders, en een dito raam door den burgemeester. Dt 4 ramen in de kamer van B en W. door de Z.-Vl. Tramweg Mij., de ramen in de trouwkamer dooi de Ned. Herv., de Qeret. en den pastoor der R. K. Kerk en hei accountantsbureau Moret en De Jong. De raampjes in de raad zaal door de volgende vereem gingenDe A. R. Kiesvereem ging, de Kiesvereenigmg van dt S. L>. A. P. en de Vara, afdeeling Axel, Ainoachtsoelang, Geret Scnoolvereenigmg Spui, deAx l scne Boerenkamer, de Cnr. Boe ren- en Tuindersoond, de R. K. Boerenbond, de R. K. Scnool, CU R. K. Parocnie, net Wit-Gen Kruis, de Chr. Nat. Scnool, dt Zeeuwsche Landbouw Mij., het Groene K uis, de Voetbalvereen. „Axel", de Ruiterijvereeniging, de Cnr. Oranjcvereeii., de Zang vereemgiiigeii „Orelio" en „Asaf de muziekverecnigingen „Ho sanna" en „Concordia", en de Ax ische Geref. Jeugd-centraie. De ramen in de vestibule- deuren door de aannemers en de diverse leveranciers, een fraaie lamp in de hall door de Comp. Neerl. de 1 Azote, een dito in de trouwkamer door de Prov. Z. Electr Mij., en een fraaie buiten lantaarn door de gem. gasfabriek. Het ijzeren hek (gesmeed door de leerlingen) van de Ambachts school te Terneuzen. Een fraaie staande klok in de hall wero gesctionken door de Verz. Mij. „Holland" te Dordrecht, en vooits werden nog verschillende bureau artikelen en surprises door be gunstigden als geschenk toe gezonden. De openingsplechtigheid. En zoo vond dan gisteren de openingsplechtigheid plaats, zoo als gemeld door den Commissaris der Koningin in Zeeland, den heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Voorafgezegd, moeten we tot onze teleurstelling mededeelen, dat van voorstellen of plannen tot het vormen van een stoet geen sprake meer is geweest, zoodat een en ander heeft plaats gehad volgens officieel programma, op gemaakt door den heer burge meester, en er uitwendig alleen door de vele genoodigden we hoorden pl.m. 170 en een groot aantal toeschouwers en auto s, die het verkeer op de Markt di uk maakten, en door de uitgestoken vlaggen was waar te nemen, dat er iets gaande was in de gemeente, doch overigens ge- scniedde alles binnenshuis. Tc 1.45 n begaven zich allen naar de raadzaal en om 2 n werden de Commissaris en de overige gasten door den burge meester verwelkomd als volgt Dames en Hteren, Het is tntj een bijzonder groote $er en een groote vreugde, U allen in deze raadzaal in het nieuwe stadhuis een hartelijk welkom toe te roepen, namens den Raad en namens het Ge meentebestuur van Axel. in het bijzonder zij het mij vergund een woord van welkom te richten tot den Heer Commis saris der Koningin in Zeeland, die zich bereid heeft verklaard het nieuw gebouwde stadhuis te openen. Voorts roep ik ook een bij zonder woord van welkom toe aan Heeren leden van Gedepu teerde Staten en Heeren Burge meesters van omliggende ge meenten. Uwe aanwezigheid wordt ten zeerste op prijs gesteld, en ongetwijfeld wordt door Uwe aanwezigheid meerdere luister ge geven bij deze plechtigheid. Ik had ook een woord van bijzonderen welkom willen toe roepen aan den Heer Mr. P. Dieleman als geboren Axelaar, maar tot zijn leedwezen moest hij bericht van verhindering zen den, omdat hij nog niet volkomen hersteld is Ongetwijfeld zal hij na bekomen herstel van zijn be langstelling doen blijken. Dames en Heeren, Ik dank U allen zeer, dat U gevolg hebt willen geven aan onze uitnoodiging om thans hier aanwezig te zijn om de offiiciëele opening bij te wonen van het nieuwe Raadhuis. Mijnheer de Commissaris der Koningin, waar U zich bereid nebt verklaard, de plechtigheid lezer opening te verrichten, waar voor wij U zeer dankbaar zijn, verzoek ik U beleefd thans tot deze opening te willen overgaan. Gaarne verleen ik U daartoe net woord. De Commissaris nam hierna net woord en hield een uitvoerige rede, waarbij hij allereerst dankte voor de uitnoodiging om het nieu we raadhuis te willen openen. Spr. noemde Axel het centrum -ener schoone landstreek, waar van de bewoners steeds hebben gestreden tegen twee vijanden, de overheerschers, die hier binnen kwamen vallen, en de golven. Het is nier een landstreek waar hard gewerkt werd en Axel is niet al leen een belangrijk punt in Zee land voor landbouw en industrie naar ook een belangrijk en hechi oolwerk voor ons Vorstenhuis. De Oewoners waren en zijn nog steeds trouwe Oranjeklanten. Spr. stond hierna uitvoerig stil bij de eeuwen oude Axelsche geschiedenis, waar over vroeger in dit blad reeds artikelen verschenen zijn, alsmede de geschiedenis van het oude stad- nuis. Spr. bracht dank aan dhr. J R. d Jonge aihier die voor al deze waardevolle gegevens heeft zorg gedragen. In 1830 telde Axel nog slechts 2160 zielen en in 1938 varieerde dit reeds tusschen de 6000 en 7000. Het is begrijpelijk Jat het oude gebouw hiervoor te klein bleek en daarom had het ook -pr.s volle instemming, dat tot den louw van een nieuw raadhuis be sloten werd Spr. hoopte dat met net totstandkomen van dit gebouw Axel ook een nieuwe periode van welvaart en bloei tegemoet gaat, noe somber de tijden nu ook nog zijn. Moge ook de gemeente Axel een bolwerk blijven voor het Oranjehuis. Spr. wenschte den burgemeester, het gemeentebest. en de bevolking geluk. Ruim 17 jaren - - aldus richtte hij zich tot den burgemeester hebt gij inhet oude gebouw leiding gegeven. Moge gij ook nog vele jaren in het nieuwe het bestuur leiden. Spr. wenschte verder allen geluk, die nier in het nieuwe gebouw zullen moeten werken, zoowel raadsleden als ander personeel. Moge daarbij steeds eerbied voor elkanders mee ning blijven heerschen en blij moedig gearbeid worden. Mogen hier onder Gods zegen vele be sluiten genomen worden tot het welzijn der bevolking. Met den wensch, dat Axel een goede toe komst moge tegemoet gaan, ver klaarde spr. het nieuwe raadhuis officieel geopend. Burgemeester Blok deelde hier na mede, dat bericht van ver hindering was ontvangen van de burgemeesters van Hoek en Zaam- slag, ais mede van wethouder Van flendegetn, den heer Rijksarchl- varis te Middelburg en den heer Directeur van het postkantoor alhier. Vervolgens sprak de burge meester aldus Mijnheer de Commissaris, Waar U thans op plechtige wijze het nieuw gebouwde Stad huis van Axel voor geopend hebt verklaard en Uwe beste wenschen hebt uitgesproken, heb ik behoefte U namens den Raad en namens het Dagelijksch Bestuur van Axel onzen harteüjken dank daarvoor te brengen en mogen de wenschen door U uitgesproken in vervul ling gaan. Ook voor de woorden tot mij persoonlijk gesproken betuig ik U mijn zeer hartelijken dank. Dames en Heeren, Het Raadhuis, dat in 1661 werd gebouwd en nadien werd ver bouwd, voldeed niet meer aan redelijk te stellen eischen. Het was te klein, de indeeling was zeer gebrekkig en het gebouw bevond zich in zoo'n toestand, dat het niet verantwoord was, door verandering en door bij- of I aanbouw, nog groote sommen gelds te besteden. Met den groei van de gemeente en met de uitbreiding van de administratie, ik behoef enkel maar te noemen de werkloozen- zorg werd de oplossing van het vraagstuk, een nieuw Raad huis, steeds urgenter. In de Raadsvergadering van Februari 1936 werd een com missie ingesteld ter bestudeering van dit vraagstuk. In deze commissie hadden zit ting de heerenA. P. de Ruijter, C. Hamelink, J. Fanoy, A. van 't Hoff, A. Th. 't Gilde, waarvan de Burgemeester als voorzitter, terwijl als deskundige aan deze commissie was toegevoegd, de heer D. van den Berg, gemeente opzichter. De genoemde Commissie ver gaderde voor het eerst op 6 Fe bruari 1936 waarbij allereerst onderzocht werd, of het oude gebouw behouden en verbouwd kon worden en zoodanig opge- I knapt, dat het weer voor eemge geslachten bruikbaar zou zijn. Vastgesteld werd, dat lo. de zijgevel geheel afge broken zou moeten worden 2o. de oorspronkelijke oude achtergevel eveneens voor een groot deel 3o. de voordeur met de pui en de onmiddellijke omgeving geheel hersteld 4o. alle schoorsteenen, de kap en het dak geheel vernieuwd zouden moeten worden, evenals de vloeren in het oudste gedeelte zoowel onder als boven 5o. de secretarie diende ver groot te worden, de dienst van arbeidsbemiddeling en werkloo- zenzorg moest beter gehuisvest, het kantoor van den ontvanger beter bereikbaar en de bergplaats voor archief zou brandveilig en waterdicht moeten zijn. Met minder kon niet worden volstaan. De kosten hiervan liepen zoo hoog en het dan be reikte resultaat was nog zoo ge ring, dat men het niet aan durfde met zoo'n voorstel bij den Raad te komen. Er moest dus een nieuw gebouw komen. Het oude stadhuis behouden en voor een ander doel inrichten werd eerst onder oogen gezien, doch bleek onmogelijk, omdat men overwoog, dat dan toch be langrijke verbouwings- en onder houdskosten bleven bestaan, ter wijl het gebouw in den loop der jaren, zooveel was veranderd, dat oudheidkundige waarde, volgens bevoegd oordeel, practisch niet bestond. Daarenboven oordeelde men, dat het raadhuis moest staan aan de Markt, van ouds, het centrum der Gemeente. Door dit besluit moest het oude welbekende stadhuis, dat27, eeuw aan de Markt had gestaan, waar zoovele belangrijke besluiten waren genomen, waar ouze voor geslachten, grootouders, ouders en vele raadsleden en stadge- nooten zelve waren getrouwd, verdwijnen. Het was toch met een gevoel van weemoed, dat op 16 Decem ber 1937, de raad in voltallige zitting afscheid nam van de oude bekende omgeving en het geheel in sloopershanden werd overge geven. Intusschen was een programma opgemaakt voor een nieuw Raad huis. De eischen waaraan dit moest voldoen waren niet gering. Men moest hebben een ruime secetarie met afzonderlijke kan toren voorden Burgemeester, Secretaris, Ontvanger, Bode, Werkloozenzorg, Arbeidsbemid deling Politie, en den Opzichter. Behalve de Raadzaal moesten minstens nog 2 vergaderlokalen aanwezig zijn. Verder ruime archiefkelders, bergplaatsen, centrale verwar ming, cellen, een wachtkamer, benevens een bovenwoning voor concierge. Bovendien zou dit alles niet te veel mogen kosten. Het plan voor een prijsvraag werd, om de kosten en op aan- I raden van hoogerhand, verworpen, toen onze Gemeente-Opzichter in één der vergaderingen op een teekemng had aangegeven, hoe naar zijn meening het gestelde ideaal verwezenlijk kon'worden voor de som, die men zich voor gesteld had. Eenparig was de Commissie van oordeel, dat het onnoodig was nog verdere stappen te doen, om tot een ander ontwerp te komen. Toen dan ook de opzichter door middel van een maquette een voorstelling had gegeven, hoe hij zich een Axels raadhuis had ingedacht, kon men bij den Raad komen met een afgerond voorstel om dit gebouw te aan vaarden. Den Gemeente-Opzichter, den heer D. van den Berg werd de vereerende opdracht gegeven, een plan te ontwerpen. Verschillende in de laatste jaren gebouwde Raadhuizen werden bezocht, waarna verschillende plannen door de Raadhuiscom missie aan het College van Bur gemeester en Wethouders werden voorgelegd. In de vergadering van den Raad van 6 April 1937 werd het plan, door den heer Van den Berg ontworpen, met enkele wij zigingen definitief vastgesteld. Na gehouden overleg met de Zeeuwsche Schoonheidscommis sie te Middelburg, en nadat Ge deputeerde Staten het besluit tot het aangaan van een geldleening van f 55 000 hadden goedgekeurd, kon tot aanbesteding worden overgegaan. Op 8 Februari 1938 vond de aanbesteding plaats en op 15 Februari daaraanvolgnnd werden de verschillende werken aan de aannemers gegund. Den 12 Mei was de datum waarop de officiëele eerste steen- iegging kon plaats vinden. Regelmatig rees nu het gebouw omhoog, tot den 24 Aug. 1938 het hoogste punt werd bereikt de torenspits. Thans 23 Jan. 1939 is het ge bouw gereed om otficiëel in ge bruik genomen te worden. Ik zeg zeker niet te veel, wan- ieer ik het een verrijking van onze Gemeente noem. Zoowel voor den beschouwer van buiten, als voor den gebruiker van bin nen, is het een aanwinst. Aan sluitend aan ons oude stadhuisje, past het uitnemend in Axelsch stadsbeeld en in Axelsche sfeer. Het oude sierlijke torentje prijkt weer in zijn vorigen vorm op het gebouwde trapgevels met de zandsteenen dekstukken herinne ren ons aan hetgeen we ouds gewoon waren, en de oude zonne wijzer heeft (vernieuwd) weer een plaats gevonden in den voor gevel. Inwendig is een vergelijking met het oude niet meer mogelijk, hier ii «lies grondig veranderd en zoo verbeterd en verruimd, dat voor eeuwen lang dit gebouw een behoorlijke huisvesting biedt. Ofschoon er met de bouwkosten en de beschikbare ruimte ge woekerd is, is een fraai geheel ontstaan, waarvan ieder onderdeel het bekijken waard is. Ik zal hier niet alles opsommen. Bij den rondgang wordt ieder daar ruimschoots toe in de gelegenheid gesteld. Dat dit voor Axel zoo belang rijke werk op deze wijze tot stand is gekomen, danken wij in hoofdzaak aan den Raad, w-lke met het College van Burgemees ter en Wethouders zoo eenstem mig hebben samengewerkt, dat in een goede harmonie en een aangename sfeer gearbeid kon worden. Inzonderheid die leden van den Raad, welke deel uit maakten van de Raadhuiscom missie, hebben hier veel werk verricht. Al deze Colleges breng ik als j voorzitter mijn oprechten dank voor de bereidwilligheid en het doorzettingsvermogen waarmede zij steeds eendrachtig en getrouw op hun post hebben willen zijn, en voor de wijze waarop zij de vaak zeer moeilijke besluiten heb ben kunnen bespreken. Hetzelfde geldt ook in niet mindere mate voor onzen Op zichter. Ook hij heeft door het bouwen van het Raadhuis een paar moeilijke en zware jaren achter den rug. De studie eerst, het ontwerpen daarna, en tenslotte de uitvoering, hebben van hem een meer dan normale krachtsinspanning gekost en vooral het begin, zonder eenige hulp, tusschen de gewone werk- I zaamheden door. Ook voor hem is het een mooie dag. Hij ziet het werk van vele dagen en nachten, thans bekroond en het zal hem zeker een vol doening zijn, dat dit werk bij alle leden van het Gemeentebestuur waardeering geniet. Ik meen dan ook te spreken uit naam van den geheelen raad, wanneer ik hem hierbij onzen oprechten dank breng. Wanneer ik dan hiermede ge naderd ben tot den eigenlijken bouw, dan spreekt het van zelf, dat ook den heer Hoebé, die de laatste 14 maanden de rechter hand is geweest van onzen Gemeente-Opzichter een warm woord van dank toekomt voor I de wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Daarnaast ook de aannemers, zoowel de een als den ander, die van het metselwerk en timmer werk, evengoed als die, van het verfwerk, loodgieterswerk, de stoffeering, meubileering enz., allen die hebben medegewerkt, den bouw vlot te doen verloopen, zoodanig, dat geen enkele wan klank is vernomen. Ook zij hebben medegewerkt om Axel een goed en goedkoop Raadnuis te geven, en al zal het overschot voor sommigen maar heel gering zijn, toen hebben zij de goede harmonie weten te be waren. De eenige dissonant tijdens den bouw is geweest, toen één der werklieden een ongeluk kreeg, waarvan hij thans geluksig weder hersteld is. Van deze plaats wensch ik den heer P. Ortelee daarmede te feliciteeren. Dat de bouw van het nieuwe Raadhuis gedragen werd door de bevolking blijkt wel uit de ver schillende geschenken, die werden ontvangen. (Spr. somde hierna de schen kingen op, zooals hierboven ge noemd). Voorts werden geschenken ont- I vangen van De Uitgeefster van de Terneu- zensche Courant, een zilveren inktkoker, Axelsche Radio distri- butie, een luidspreker met aan sluiting op de Axelsche Radio- Centrale, Gasfabriek Axel, een gaslantaarn, geplaatst bij den in gang, firma B. H. Pot te Axel, een plateelbord geplaatst in de raadzaal, dhr. Van Hilten te Axel, drie zilveren aschbakjes met het wapen van Axel, Mejuffr. Mien Blok te Axel, een eigenhandig gemaakt Smyrna kussen, waarift gewerkt het wapen van Axel,

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2