Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeiiwsch- Vlaan deren. 84 DINSDAG 24 JANUARI 1939. 54^ Jaarg. J. C. VINK - Axel. HET NIEUWE STADHUIS Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zooals gezegd, waren we om gezondheidsredenen verhinderd na de beschrijving van het gesloopte stadhuis het nieuwe, voltooide en thans reeds in gebruik genomen gebouw op te nemen. Maar voor heden dan zijn we in staat gesteld kennis te nemen van een in ge- cyclostyleerden brochurevorm ge geven beschrijving van het nieuwe raadhuis, aangeboden ter gelegen heid van de officieele opening op 23 Januari 1939. Ter inleiding is een voorwoord geschreven door den EdelAcht- baren heer burgemeester, F. Blok, wiens foto op de eerste bladzijde prijkt en die terecht het nieuwe raadhuis een aanwinst voor de gemeente noemt. (Waarom men heeft afgezien var. het woord „stadhuis" is ons onbekend. Red De schrijver brengt dan in h<-i kort de historie vanaf 1662 in herinnering en wijst uitvoerig op de bouwvalligheden, die vernieu wing noodzakelijk maakten, waar over reeds in 1933 gesproken is. Na verscheidene in geheime vergaderingen gehouden bespre kingen werd op 24 Nov. 1936 definitief tot den bouw van een nieuw stadhuis besloten. Op 15 Febr. 1938 had de besteding plaats zoodat nog geen jaar later het gebouw is voltooid en in gebruik genomen. We ontleenen nu de onder staande beschrijving aan de voor noemde brochure, behoudens en kele aanteekeningen onzerzijds ter aanvulling. Het nieuwe raadhuis werd ge bouwd aan de Markt, ongeveer op de plaats waar het vroegere oude stadhuis heeft gestaan. Door aankoop van de vroegere pastorie van de Ned Herv. Kerk verkreeg men de beschikking over een ruim stuk grond, zoodat het ge bouw iets meer naar het N. O kon worden geplaatst dan het vroegere stadhuis had gestaan. Hierdoor werd de Markt en de ingang van de Gentsche Vaart straat aanmerkelijk verbeterd. Het gebouw werd, na enkele germ ei tehuize in ons land te h bben bekeken en na verschil- l mie omwerpen aan de Raadhuis- co .missie te hebben voorgelegd, ontworpen door den gemeente opzichter, dhr. D. van den Berg, die getracht heeft een gebouw te scheppen, voorzien van alle ge makken, welke in dezen tijd denk baar zijn en met behulp van mo derne materialen, tevens naar zijn uiterlijken vorm rekening houdend met het oude, zoo geliefde stad huis. De torenbekroning en de trapgevels herinneren nog aan het verdwenen stadhuis, zoodat een gebouw is ontstaan, dat zich aan past aan den geest en de sfeer van de omgeving van de Markt. Inwendig is het gebouw ver deeld in 3 verdiepingen. In de zgn. kelderdieping vindt men ruime bergplaats voor archief, levensmiddelen (voor de werk- loozenzorg), materialen voor bur gerwacht en luchtbescherming een schuilkelder als luchtbescher ming (voorloopig dienst doende als Axelsche Boerenkamer), twee cellen ten dienste van de politie en het lokaal voor de centrale verwarming. Op den beganen grond komt men via de vestibule in het voor front in een 10-tal kantoorlokalen tnet garderobe, toilet en wacht kamer. mm Op de volgende verdieping vindt men de groote ruime raad zaal, de trouwkamer en leeskamer (beide als vergaderlokaal te ge bruiken), het kadasterkamertje, toilet en de conciërgewoning Alles met elkaar 35 vertrekken. De hoofdingang, tevens ingang voor secretarie en ontvanger, is in den voorgevel, vlak naast den toren. Een zij-ingang naar de werk- loozenzorg, arbeidsbemiddeling en politie, bevindt zich in de Gentsche Vaartstraat, waar tevens een loggia is gemaakt, uitziende op het Marktplein. Deze is bij groote drukte ook als schuilplaats te gebruiken. In verband met toekomstplan nen voor den dienst van Ge meentewerken, is de ingang van het kantoor van den gemeente opzichter aan de achterzijde ge maakt. Aan den voorkant en achter het gebouw zijn naast de trappen eenige beplantingen aan gebracht, waardoor aan de voor zijde bereikt is, dat de vertrekken voor kantoor en vergaderingen zeer rustig blijven. De reusachtige zolderruimte onder de kap blijft voorloopig buiten gebruik. Het interieur. Wanneer men over de breede hoofdtrappen door de vestibule naar de hall gaat, ziet men aan zijn rechterhand een deur, welke toegang geeft tot den toren. Hierin vindt men een granieten trap, welke naar de publieke tribune op de raadzaal leidt. (Daarover straks meer). Gaande door de vestibuledeuren met de zeer fraaie glas-in-lood-paneelen (een ge schenk van de aannemers onder ling) komt men in de ruime hall. Rechts ziet men hier allereerst de gedenkplaat van de stichting van het raadhuis, met daaronder een breede eikenhouten zitbank. Recht tegenover deze bank is bevestigd het tegeltableau, voor stellende het oude stadhuis met het wapen van Axel en de jaar tallen van het begin en het einde van het vroegere gebouw. In dit gedeelte van de hall vindt men verder de loketten van de secretarie, de toegangsdeuren tot de burgemeester en de secre tariskamer, de wachtkamer en de garderobe. Door een deur naast de zooeven genoemde zitbank komt men in een kort gangetje, waarmede men de achterbinnen plaats, de kelderingang en het toilet bereikt. In het linkergedeelte van de hall zijn de deuren en loketten voor het bureau van den ont vanger en van de bodekamer. Meer achterwaarts zijn tenslotte nog de toegangen tot de afdeeling werkloozenzorg. Zooals gezegd, heeft deze afdeeling ook een aparten ingang van uit de Gent sche Vaartstraat, zoodat deze dienst geheel van de overige blijft gescheiden. Over de hoofdtrap in de hall komt men langs twee bordessen op de bovenhall. Hier treffen we allereerst aan een drietal fraaie glas-in-lood-ramen, met symbo lische voorstellingen van land bouw, paardenfokkerij, handel en industrie. Hier boven in de ra men de wapens van Nederland, Zeeland en Axel. Bovenaan de trap heeft men onmiddellijk aan den linkerkant de ingang van de raadzaal. Deze ruim 110 M* groote zaal is ge heel in oude stijl gehouden. Zoo als gemeld, heeft de publike tri bune een aparten toegang, via de torenruimte. Rechts van de trap, aan het einde van de gang, is de toegang tot de trouwkamer. Terzijde heeft men dan tenslotte nog het ka dasterkamertje, de leeskamer en het toilet, terwijl een klein gan getje toegang geeft tot de con ciërgewoning. Als meubileering werd hier en daar gebruik gemaakt van het aanwezige meubilair. Doordat ech ter het nieuwe gebouw meer lo kalen bevat dan het oude, moes ten nieuwe meubelen aangeschaft worden voor de raadzaal, de burgemeesterkamer, de secretaris kamer en de trouwkamer. Verder waren enkele nieuwe kasten, tafels en kapstokken onontbeerlijk De raadzaal heeft buiten het bestek om een fraaie eikenhouten lambrizeering met een eikenhou ten balustrade voor de publieke tribune. De grenen raam- en deurkozijnen en de moer- en kinderbalken van het plafond zijn bijpassend bruin geverfd. Op den vloer ligt een mooi vast kleed in beige tinten. De lichtkozijnen ziji gemaakt met drie ramen bover en twee naast elkaar. De onderste met blank glas, de bovenste als glas-in-lood-paneelen, welke door de verschillende vereenigingen in Axel ten geschenke gegeven zijn en in passende emblemen ziji gegoten. Overdag valt hierdoor een mooi stemmig licht binnen en geven dt zachtgekleurde ramen een buiten gewoon stemmig cachet. Bij avond geven de oud-Hollandscht lichtkronen een keurig-passendt verlichting. De reeds aanwezige schilderijen en portretten werden hier ter bestemde plaats opge hangen. In de burgemeesterkamer is een lijstwerk van eikenhout aange bracht met een stofbespanning tot 2.20 M. hoogte. Daarboven wit behang met geplastiekte lijst en plafond. Als vloerbedekking is hier eveneens een vast tapijt in terracotta kleur. Het meubilair, van luxe doch degelijke constructie, maakt een deftigen, solieden indruk, waardig om zoowel den burger, als de hoogste autoriteiten te ontvangen. Als verlichting werd indirect licht toegepast, waartoe vier hoek- ornamenten en een middenlicht dienst doen. De beneden-hall is tot 1.40 M. hoogte bezet met crème, lichtgeel gevlamd kunstglazuurtegels; daar boven is de geheele wand ge- plastiekt in een lichte kleur. De vloer en het onderste gedeelte van de hoofdtrap zijn van blonde grestegels. Behalve de reeds ge noemde ramen in de vestibule deuren ziet men hier boven de trap drie zeer mooie glas-in-lood- ramen met voorstellingen, be trekking hebbende op de voor naamste bronnen van bestaan voor Axel, terwijl in het bovengedeelte de genoemde wapens van Neder land, Zeeland en Axel zijn af gebeeld. Deze ramen werden geschonken door het gemeente bestuur. De hall op de 2e verdieping heeft een vloer van eikenhout. De wanden zijn tot 1.80 M. hoogte bewerkt met zacht geel plastiek. De ruime raadzaal is eveneens geheel gehouden in klassteken geest, Het plafond bestaat uit moer» en kinderbalken met tui» schenliggende p'a'en insulitie. De wanden zijn tot 1 70 M hoogte be timmerd m eiken lambrizeering in paneeiw rk. De lichtkozij' en noemden we reeds. Ofschoon ieder raam een aparte voorstelling geeft van de sctnn- kende vnreen'iging, is toch een zeer rustig geheel verkregen. Met verfwerk van de kozijnen, de deuo n en het plafond t? in over eenstemming met het eikenhout omber gekleurd. De muren boven de lambri zeering zijn bewerkt met licht plastiek. De vloer is bedekt met donker- jas mr quitte tapijt en hef ge deelte van de pubiieke tribune met lir.oii um. Een eiken balustrade vormt de afscheiding tusschen trbune en zaal, zoodat het publiek zich niet in de zaal behorft te bewegen. Bij avond wordt d- raa /aal verbcht door 5 in oud Holland- schen stijl aangebrachte electri- scfoe kaarsenkronen. Het meubilair bestaat uit vijf tafels met stoelen in mooi, zwaar massief eikenhout, gest ff rü met rundlederen zittingen. Voor de oers zijn vier aparte tab Itj s geplaatst vóór de balustrade van de publieke tribune. Een geheel ander karakter le vert de aanblik in de trouwkamer, die hoofdzakelijk in lichte kleuren is gehouden, met uitzondering van het tapijt en het meubilair. De wanden zijn tot 1.80 M. hoogte fijn groen plastiek door een fijn zilverkleurig bandje ge scheiden van het lichtere schuur- werk daarboven. Het plafond, bestaande uit triplexplaten, is eveneens zacht groen getampo- neerd. De deuren en de licht- kozijnen hebben ongeveer dezelfde tint. Lichte overgordijnen, met zilverkleurige lijsten afgedekt, vor men met de witmetalen lamp een haimonisch geheel. De glas-in- lood-ramen geven een afbeelding van het oude raadhuis en van de verschillende kerken in de ge meente. Het zou te ver voeren, alle ver trekken zóó te beschrijven. Het zij voldoende te vermelden, dat alle vertrekken met een licht, tffen en frisch papiertje zijn be hangen. De ramen zijn voorzien van vitrages en overgordijnen, eveneens in lichte kleur. Afwis selend zijn de vloeren blank, beukenhout of linoleum. Vrijwel al het meubilair voor de ondergeschikte vertrekken is afkomstig van het oude stadhuis. Wij kunnen hieraan dan nog toevoegen, dat het geheele ge bouw is voorzien van centrale verwarming en electrische ver lichting, waartoe ongeveer 200 lichtpunten zijn aangebracht. Ook loopt naar alle afdeelingen een automatische telefoonverbin ding, zoodat de burgemeester van uit zijn kamer alle ambtenaren a.h.w. bereiken kan. Daarnaast is een aansluiting op de radio-centrale aang. bracht, terwijl ook op de raadzaal een luidspreker staat. Op de boerenkamer komen we nog nader terug, als zij de iets aparts. Z< oals gezegd, komt men van de vestibule doorl lopend achter aan den ingang van de conciërge woning, doch deze heeft ook een ingang in de Gentsche Vaartstraat; het is echter een bovenwoning, waarop we wijzen, om du*d> lijk te maken, dat zich daaronder de 3 portalen bevinden voor de AXELSCÜE COUR

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1