Buitenland. Ad verten tien. MARIA AGTERHUIS, op Donderdag 26 Januari a.s. „VOORWAARTS". een vertrouwd persoon, L. BAKKER JWz. De prijzen van steenkolen wa ren het eerste haltjaar hoog ge leidelijk zijn de prijzen daarna gedaald. De aanvoer was regel matig. De cokesverkoop was goed. In de zomermaanden konden wij niet aan alle aanvragen, vooral voor buitenlandsche rekening, voldoen. De teer was op jaarcontract verkocht tegen een wel wat hoo- geren prijs dan in 1937. Het nieuwe gemeentehuis, waaraan in 1938 is begonnen, is als het ware voltooid. Op 23 Januri a,s. hopen wij dit gebouw officieel in gebruik te kunnen nemen. En thans, mijne heeren, is het mij een behoefte u te bedanken voor de wijze, waarop wij met elkander de gemeentebelangen hebben kunnen bespreken en ik hoop, dat ook dit jaar de goede toon moge bestendigd blijven en dat God onze gemeente voor onheil en tegenspoeden moge behoeden. De heer A. van 't Hoff heeft hierop als volgt geantwoord Geachte heer Blok, burgemees ter, als oudste in jaren zal ik u namens alle raadsleden en secre taris onzen dank uitspreken voor de door u uitgesproken beste wenschen voor ons allen persoon lijk en voor onze gezinnen. Na mens ons allen wenschen wij ook u en uw huisgezin een voorspoe dig en gezegend 1939 toe. Hopende, dat u gezondheid en kracht moge geschonken worden om als burgemeester onzer ge meente uwe werkzaamheden te kunnen doen in het belang van ons allen. Gaarne wil ik u nog namens ons allen danken voor de aan gename leiding in onze gehouden vergaderingen. En zoo zal dan deze vergade ring de laatste zijn in het tijdelijk gemeentehuis. Ik denk nog terug aan de zeer aangename vergade ringen van onze raadhuiscoumis- sie hier gehouden onder uwe vriendschappelijke leiding, waarin de eendrachtelijk genomen advie zen werden doorgezonden dooi onzen ijverigen secretaris, den heer Maris, naar B. en W., waai deze amjd een goed onihaai heDben gehad. Zoodoende denkt ook de raad- hu.scummissie, dat ze vrucmbaar w ik neefi geleverd in hel Deian*. voor den bouw van ons nituw gemeentehuis. En nu, Voorzitter, staan we gereed om ons nieuwgebouwde weldra in gebruik te nemen, waar mede wij allen verblijd zijn. Wij hebben een gemeentehuis, waarin een ieder netjes kan ontvangen worden en dat voldoende ruimte biedt voor al de ambtenaren, kortom een aanwinst voor onze gemeente Axel, waarop wij trotsch kunnen wezen. Zoodoende, mijn heer de Voorzitter, zien wij wel gemoed het gebruik van ons nieuw gemeentehuis tegemoet, de wensch uitsprekend, dat ook daar in onze vergaderingen als voor heen de belangen onzer gemeente vriendschappelijk mogen worden behandeld. Tot leden van de Commissie van Toezicht op het lager onder wijs werden gekozen de heeren C. van Bendegtm en A. J. Hol. (Nader verslag volgt). Feestavond van de Chr. Platte landsvrouwen en Chr. J. B. en Tuinders. Bovengenoemde organisaties hielden alhier in de Chr. Lagere School alhier, onder presidium van den heer W, de Feijter Cz. van Vogelwaarde, een feestelijke bijeenkomst, die geopend werd met het gemeenschappelijk zingen van psalm 118 7. Na lezing van een schriftgedeelte uit Mat- theus 7 sprak de voorzitter een uitvoerige openingsrede uit. Hier na werden een paar coupletten van het bondslied gezongen en was het woord aan den heer P. de Kam uit Middelbur, die de feestrede onder het motto „Waar om?" uitsprak. Door de heeren P. Dees Dz. «n Jan Dielemanjz, werden, naar aanleiding van dit betoog, dat tevens van groote welsprekend heid en kennis getuigde, vragen gesteld en tot hunne bevrediging beantwoord. Mej. Dekker uit Oostburg sprak goede wenschen uit namens de zuster-organisatie van vrouwen en meisjes uit West Zeeuwsch Vlaanderen eH de heer Ed. de Dekker van Hoofdplaat namens de Jonge Chr. Boeren en Tuinders uit dit gewest- De heer D. Dees voornoemc hield een pleidooi bij zijn toe spraak als hoofdbestuurder voor steeds sterker organisatiebesef, gegrond op boerendeugden uit het bondsliedeenvoud, gods vrucht, vlijt en liefde. De heer P. Koster sprak na mens de vereeniging van oud leerlingen de beste wenschen uit voor den groei en bloei der jongeren-organisaties. Tenslotte vermelden wij dat door de presidente van de Chr. Plattelandsvrouwen en -Meisjes, mej. de Feijter, alhier, een wel gekozen referaat werd gehouden, waarin het saamhoorigheidsgevoel en de organisatie ook voor de vrouwen en meisjes als zeer nood zakelijk en urgent werd geacht. Dit welsprekend voorgedragen onderwerp oogstte veel applaus en algemeene instemming. De feestelijke stemming werd verhoogd door ter afwisseling gezongen liederen en voordrach ten, terwijl in de pauzes ver- verschingen werden rondgediend De voorzitter van den C.B.T.B de heer C. de Putter sprak een slotrede uit. waarin hij wees op het voorrecht dat de jongeren uit landbouwkringen in deze tijden beschoren is, zich op de ge- wenschte en noodzakelijke wijze te kunnen bekwamen naar de Chr. levensroeping. Staande de vergadering werd door den voorzitter op een des betreffende uitnoodiging te^i nader te bepalen spreekbeurt toegezegd te Oostburg. Met het zingen van vers 1 van den Avondzang werd deze prach tig geslaagde en druk bezochte feestavond besloten. D. v. Z. Film- en propaganda avond Gisteravond werd in Het Cen- tium alhier een film- en propa- ganda-avond gehouden vanwege het N.V.V. De groote zaal was geheel bezet, toen dhr. J Diele- man namens de Axdsche Be sturenbond allen welkom heette en wees op de beteekenis van deze avonden. Hierna werden enkele films vertoond, op ver schillend gebied, o.a. van de Spaansche kinderen hier te lande. Vervolgens hield dhr. C de Vries uit Goes een propagandistische rede, die luiden bijval vond. Na de pauze volgde de vertooning van het prachtige filmwerk „Me- rijntje Gijzen's jeugd", naar den roman van A. M. de Jong. Het was een welgeslaagde avond, waarvan allen volop genoten hebben. Op 13 Januari hield de vereeniging tot uitkeering bij sterfte van varkens „Onderlinge Samenwerking" te Axel Sassing bij C. van Doeselaar haar 12de jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, dhr. P. C. Man- gold. Aanwezig waren 21 leden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 3 leden had den bedankt en 3 nieuwe waren ingeschreven. De vereen, telde op 31 Dec. 21 leden en 10 do nateurs. Uit het verslag van den pen ningmeester, dhr. Ant. Verschel ling, bleek dat de ontvargsten waren f 97,47 en de uitgaven f 27,66, zoodat er eer. batig saldo was van f69,81. Na dit saldo bij de vorige getrokken te heb ben heeft de vereeniging thans f 782,74 in kas. De aftredende bestuursleden J. Pijpelink, A. Jansen en Fr. de Pooter werden met algemeene stemmen herkozen. De contribu tie werd evenals vorige jaren vastgesteld op f 0.25de eerste tien maanden totaal f 2.50 per jaar. Staande de vergadering traden nog 2 nieuwe leden toe. Na allen een gelukkig jaar toe- gewenscht te hebben, sloot de voorzitter deze zeer gezellige ver gadering. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielbelastingmerk. C. F Bolleman, Magrette N 79. Een portemonnaie. A. Pieterse, Pr. Hendrikstraat 68. Het verblJJf van Chamberlain te Home. In het door de Italiaansche regeering en de Britsche ambas sade uitgegeven officiëele com muniqué wordt gezegd Bij de besprekingen, die de laatste dagen gevoerd zijn tus- schen den Duce en den Britschen minister-president, waaraan ook Ciano en Halifax hebben deelge nomen, zijn de belangrijkste kwesties van het oogenblik en de betrekkingen tusschen de beide rijken bestudeerd. Deze besprekingen werden gekenmerkt door de grootste hartelijkheid en zij hebben geleid tot een open hartige en breedvoerige gedach- tenwisseling. Van beide zijden werd eens te meer uiting gegeven aan het voornemen de betrek kingen tusschen de beide landen te ontwikkelen in den geest van vriendschap, welke het accoord van 16 April bezielt. Ook werd besloten, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het sluiten van speciale conventies, als in ge noemd accoord uiteengezet. Tijdens de besprekingen kwam opnieuw de vaste wil van Italië en Engeland tot uiting, een po litiek te voeren, die metterdaad streeft naar handhaving van den vrede, een politiek, waarop het streven der beide regeeringen steeds gericht is en zal zijn. Graaf Ciano heeft Vrijdag den Duitschen ambassadeur von Mac- kensen ontvangen en hem mede deeling gedaan van de resultaten der met Chamberlain gehouden besprekingen. Volgens gezagheb bende Fransche kringen te Rome, heeft Mussolini Chamberlain ver zekerd, dat hij „geen vijandelijk heden tegenover Frankrijk op het oog heeft. Hij zou Chamberlain hebben verzekerd van zijn vast beslotenheid voor den vrede te werken. Naar verluidt hebben deze mondelinge verzekeringen diepen indruk op Chamberlain gemaakt. Zij zullen een belang rijk deel uitmaken van het rap port, dat de premier aan het ka binet en het Lagerhuis over zijn reis zal voorleggen. De Osservatore Romano publi ceert een officieel communiqué over het bezoek van de Britsche ministers aan het Vaticaan, dat als volgt luidt De Heilige Vader heeft Cham berlain en Lord Halifax met groote hartelijkheid ontvangen. Zij werden vergezeld door den Britschen gezant bij het Vaticaan. De Heilige Vader riehtte harte lijke woorden tot hen en dankte hen voor hun bezoek. Z. H. toonde levendige belangstelling inde Koninklijke Familie van Engeland en gaf uiting aan zijn beste wenschen voor deze familie en voor de welvaart van het groote Britsche Rijk, waarin zoo vele katholieken leven. Vervolgens werd gesproken over talrijke punten, betreffende de betrekkingen tusschen den heiligen Stoel en Groot Britanmë. Vlet voldoening werd vastgesteld, dat deze betrekkingen op het oogenblik goed zijn. Omtrent het onderhoud zijn nog de volgende bijzonderheden be kend geworden Tijdens het onderhoud, waarbij alleen de twee Britsche ministers en de Engelsche gezant bij het Vaticaan, Osborne, aanwezig waren, las de Paus in het ltali- aansch een korte toespraak voor, die Osborne onmiddellijk in het ïngelsch vertaalde. Vervolgens las Chamberlain op zijn beurt zijn antwoord voor, waarop een zeer hartelijk gesprek volgde. Zaterdagmiddag te 12 uur heeft Chamberlain Rome per trein ver aten, uitgeleide gedaan door Mussolini, die zich naar het station had begeven om van den Engelschen minister-president af scheid te nemen. In weerwil van hetgeen ver wacht werd, hadden er 's morgens geen politieke besprekingen meer plaats gehad. Het is intusschen niet uitge sloten dat het Britsch-Italiaansche contact spoedig hernieuwd zal worden. Joodsche kinderen In België Zooals bericht, hebben zich onlangs incidenten voorgedaan bij het overschrijden van de Bel gische grens door Joodsche kin deren. Een vrij groot aantal werd te Herberstal teruggezonden naar Aken. Den minister van Justitie werden van deze maat regelen ernstige verwijten ge maakt, die deze zich echter niet heeft laten welgevallen. In ver band hiermede kan thans worden bericht, dat Vrijdagavond met den trein uit Keulen vijf en zeventig Joodsche kinderen te Herberstai zijn aangekomen. Daaronder bevonden zich een baby van zes maanden en een kind van één jaar. De Joodsche kinderen werden te Aken afge haald door leden van het Bel gische Roode Kruis. Zij kwamen hoofdzakelijk uit Weenen en ver der, doch ook uit Breslau. Dres den, het Rijnland, Königsbergen en Aken. Nadat in HeiDersia een maaltijd was gebruikt, werdei zij in een specialen wagon naar Brussel gebracht. De reis naar België werd door de Duitscht Joden betaald. De ouders var enkele kinderen bevinden zier reeds te Brussel, doch anderer zullen bij vrienden of familieleder worden opgenomen of in een speciaal home worden onderge bracht. Als eenig incident wordt ge meld, dat bij de deviezencontrölt te Aken een der kinderen eer twintig-markbiljet bleek te heb ben, terwijl de uitvoer van slechts tien mark geoorloofd was. Sportnieuws. Axel II—Sluiskil II 8-1. Het is een aardig partjjtj' voetbal geworden tusschen de reserve's van Axel en Sluiskil dat tenslotte met 21 in bèi voordeel van de Oranjemannen is geëindigd. Ooze stadgenooten hadden eerst het voordeel vat den straffen wind, zoodat voor de rust meerendeels op de S'uiskilsche helft werd gespeeld. Met een matigen 10 voorsprong moest Axel zich echter bjj hei verstrijken van de eerste helfi tevreden stellen. Na de thee waB het spel meer verdeeld en niettegenstaande het windvoordeel kon Sluiskil geen overwicht nemen. Integendeel vergrootten de Oranjemannen hun voorsprong tot 2-0 Onge veer 10 minuten voor het einde maakten de bezoekers een tegen- punt. Verdere doelpunten bleveL uit aan weerszijden, waardoor de eindstand 2—1 werd. IJzentityke—Axel I 0—8. Het eerste elftal der Oranje mannen reisde naar IJzendjjkf-, om daar de club van dien naam voor de competitie van den K.N V B te bekampen. De score werd niet zoo hoog als destijds hier in Axel mei een 2—0 overwinning kraaide de Axelsche haan victorie. Marktberichten. AXEL, 14 Jan. 1939. Ter markt van heden waren de ^rijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, roggt 7,50- 7,80, wintergerst 7,50—7.80 zomergerst 7,75—8—, haver 5,75 -6,00, groene erwten 9.00 9 75 bruine boonen 25,UO—27,— duivenboonen 9,00—10,50, paar denboonen 0,00—0,00, blauw- maanzaad 28.00- 30,00, karwei- zaad 18,00—19,50, geel mosterd zaad 00,00-00,00, lijnzaad 8,00 -9,50. HULST, 16 Jan. 1939. Alhier waren de marktprta kis volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 700 7,75, wintergerst 7,50—8,00, zomergerst 7,50—8,00, haver 5 50 —6,00, erwten 9,00— 10,—paar- denboonen 8,50—9,00, duiven boonen 9.5010,50, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 20,— - 30,—, lijnzaad 7,00— 9,00, blauw maanzaad 25,00—30.00, mosterdzaad 00,00— 00,00, kool zaad 0,00— 00,00. Rundvee aanvoer 5, verk. 2. Varkens 16, 9. Boter per Kg. 1,40. Eieren per 100 stuks 5 10 Plotseling nam de Heert tot ons aller droefheid heden uit ons midden weg ons trouw medelid. op den jcUfcdi^n Uitlij ■/an 20 jaar en 4 maandei Hij sterke haar diepbt troefde familie. Chr. M 'sje«!ver „DE OLIJFTAK" \xel, 15 Jan. 1939 Voor de vele be wijzen van deelntmi g welk ons getoond werden bij het overlijden van onzen lieven Zoon en Broeder, JAN. zeggen wij hartelijk dank. J. H. BOER. S. C. BOER-van Oort en Kinderen. Axel, 16 Jan. 1939 in „HET CENTRUM", te geven door de C. G. V. Prachtige vrije en toesteioefe- mngen door dames en heeren. Zie raambiljetten. Toegangsprijzen Volwassenen 35 cent. Kinderen tot 12 jaar 15 cent. Plaaisbespreken op den dag der uitvoering tusschen 6 en 7 uur a 10 cent. GEVRAAGD voor Terneuzen en Omstreken, voor den verkoop van Origineel Bietenzaad. Hij, die veel met landbouwers in aanraking komt, geniet de voorkeur. Brieven onder letter X, bureau IJZtNDIJKSCHE COURANT. Evenals voorgaande jaren bieden wij onze geacnie clientèle aan W. Eerstelingen A R. Eerstelingen A Beveiander A Furore A Bintjes A Eigenneimer A alles voorgikicmd in Danjs. Afk. uit Fut-siaid en N. Hol land aan biütyke pilzen. Gelieve bekledingen binnen de kom der gemeente te richten aan ANTH. HOOGSTRATEN, Buiten weg 66, Axel. Aanbevelend, Kleine aüverieniien. Dienen vóór 10 uui opgegeven te woidenj. TE KOOP: Een zaagmachine, gecombineerd met eiecu muior, 1 steekmachme, 2 ladders, 26 en 31 sporten. A. P. BUTLtK, Kerkstraat 14, Axel. WKDEBOM versche voorraad ruiidvieescn 3 pond voor f 1.04, kaïfsvleesch 4 pond voor 11. Ai DE REQT, Markt, Axth

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3