r. fijn m mi ongeveer 501)016. VLAS, Concertgebouw „HET CENTRUM" - Axel. Schitterende Tooneelavond „De Zonen Stendhal". Rechtszaken. Landbouw. (iemengd Mieuws. Laatste Meuws. Advertentiën. HENDRIK ABRJHJMSE, TANDARTS bil C. VERWIJS, POOTAARDAPPELEN, Geilen. Aardappelen voor veevoer. JAC. DE FEIJTER Na afloop MUZIKALE ATTRACTIE notulen van den secretaris werden goedgekeurd. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat in het afgeloopen jaar f4,80 meer is ontvangen dan uitgegeven, en dat het bedrag der kas f2641,40 beliep. Het aantal leden is ge stegen tot 103. Bij de verkiezing van bestuurs leden werden met groote meerder heid herkozen de heeren J. Rie- mens, secretaris, P. Groothaert en J. Braak. Als leden der finan- ciëele commissie werden benoemd de heeren R. Boeije, De Jonge en P. Witte. Het voorstel van C. Witte, om den midden-Rotterdamschen marktprijs uit te betalen plus 1 pet. werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Het voorstel van den heer Witte om het inspuiten af te schaffen werd echter met groote meerderheid verworpen. Dit gaat dus weer door. Na nog eenige aangename be sprekingen werd de vergadering door den voorzitter gesloten. (Tem. Crt.) Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielbelastingmerk, C. Dobbelaar, Spui O 10. Idem, Corns. Dieleman, Kanaal kade 32. Een ceintuur, J. Faas, Buiten weg 18. Coupeeren van paardenstaarten Een eventueel verbod voor het coupeeren van paardenstaarten zou den export van paarden totaal vernietigen, aldus getuige Dekker, commissionnair te Axel, Vrijdag bij de behandeling van het be kende proefproces over het cou peeren van paardenstaarten voor de rechtbank te Middelburg, waar bij als verdachte terecht stond de rijksdierenarts W. J. L. de Groot te Kruiningen wegens het cou peeren van een veulen te Krui ningen in November. Getuige verklaarde, dat hij een hengst geëxporteerd heeft, die een waarde van f 10000 vertegenwoordigde, doch met een ongecoupeerden staart nog geen f 500.— waard geweest zou zijn. De uitspraak der rechtbank is ditmaal bijzonder van belang, omdat dit het eerste geval is waarbij voor het coupeeren ver doofd was. De opperwachtmees ter der Kon. Marechaussee te Hansweert verklaarde namelijk bij het coupeeren tegenwoordig te zijn geweest en hiervan proces verbaal te hebben opgemaakt Het paard reageerde niet in het minst. Een heele rij getuigen werd gehoord. In hoofdzaak waren zij het er over eens, dat het nuttig effect van een gecoupeerd paard grooter is dan van een niet-ge- coupeerd paard. Getuige des kundige, kapitein-paardenarts P. D. Stigling, te Ede, achtte het coupeeren een noodzakelijk kwaad. Mr. A. Slob, burgemees ter van Haarlemmermeer, heeft een bezoek gebracht aan ver schillende hoeven. Daarbij bleek dat de een het doet omdat hij het mooi vindt, de ander omdat het paard meer handelswaarde krijgt. De getuige R. A. Maassing, voorzitter van den Warmbloed- bond in Nederland, achtte het coupeeren van commerciëel be lang. Het wordt zelfs gedaan met het oog op de veiligheid. De secretaris van het Nederlandsche Trekpaardenstamboek, de heer L. A. Bom, verklaarde, dat het wenschelijk voor den handel is, dat het coupeeren blijft voortbe staan. Getuige, die ook dieren arts is, achtte de vliegenplaag voor gecoupeerde paarden van geen beteekenis. Het Neder- landsch Trekpaardenstamboek be vordert op krachtige wijze cou peeren van staarten. De officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, dat de kwestie van pijn, die wel belangrijk is, niet aan de orde kwam, wel het letsel, Het dier ia er voor den mensch. Het gaat er om of het letsel wordt toegebracht met een redelijk doel of niet. Er bestaan verschillende opvattingen, zooals uit de deskundigen-verklaringen gebleken is. Waar het hier een principiëele kwestie geldt werd een geldboete van f 1.of één dag hechtenis geëischt. (Tel.) Stenn aan vlasoogst 1937. Van bevoegde zjjde wordt be kend gemaakt, dat de steun maatregelen voor vlas van den oogst 1937 zullen worden inge trokken, met dien verstande echter, dat partijen vlas van den oogst 1937 nog wel in aan merking kunnen komen voor een bewerkingspremie, mits deze partijen vóór 11 Januari aanst. schriftelijk aan de Nederlandsche Akkerbou wcentrale, Bezuiden- hout 15, Den Haag zijn opge geven. By deze opgave dient tevens vermeld te worden, of de partyen reeds in bewerking zyn genomen en reeds onder cotrole der viascontroleurs staan. Ten genoege van de genoemde Centrale zal dienen te worden aangetoond, dat de opgegeven partijen afkomstig zyn van den oogst 1937 Voor partyen, welke thans onder toezicht der vlas controleurs staan, kan ie dien einde worden volstaan met een vermelding van het perceelnum mer en het nummer van het herkomstbewjjjs. Terng alt Rusland. Een gelukkig paar menschen arriveerde Zaterdagavond laat ta Hoek van Holland, om daar per stoomschip Vienna naar Engeland ie reizen. Het waren de heer Brian Grover en zijn echtgenoote Ileana Petrovna, met wie hjj na «en scheiding van 5 jaren her- eenigd is. Men zal zich herinneren dat eenigen tyd geleden het berient in da pers verscheen over een Engelschman, die in e«n oud vliegtuig, geheel alleen, van Zweden naar Moskou gevlogen was, om daar zyn echtgenoote te halen. De man, die deze uit zonderlijke prestatie verrichtte, was de heer Grover. Ongeveer 6 jaar geleden was by in Rusland werkzaam als technicus. Te Grozny in aen Kaukasus leerde hy op een teestje zyn tegenwoordige echt genoote kennen. Kort na hun huwelijk keerde de heer Grover naar Engeland terug, naar by meende voor korten tyd, maar het werd hem niet toegestaan naar Rusland terug te keeren. Zyn vrouw vestigde zich toen in de buurt van Moskou en het eene jaar na het andere verstreek zonder dat de echtelieden zich by elkaar konden voegen. Vjjf jaren duurde deze scheiding. Toen nam de heer Grover een kloek besluithy leerde vliegen en nauwelijks in het bezit van zyn brevet zynde kocht ny voor 200 pond sterling een oud vlieg tuig. Zonder vergunning van de Sovjet-regeering overschreed hy daarmede de Russiscne grens Te Kolvoz ward by als vreem deling zonder verblyts vergunning gearresteerd en in de Lubianka- gevangenis opgesloten. Zeven weken bleet hij daar alvorens zijn zaak voor den rechter kwam. Hoewei de Russische wetten op dit punt zeer streng zyn, bleek zelfs de Sovjet-rechtbank ont vankelijk voor zooveel daadwer kelijke huwelijkstrouw. Na het verhoor werd de heer Grover beboet en zyn vliegtuig werd verbeurd verklaard en toen hy op vrye voeten werd gesteld kon by zich naar zijn echtge noote begeven, om met baar on gehinderd naar Engeland terug te keeren. N.R.Crt, Een lastige passagier. Eenige reizigers in een derde klasse coupé van den sneltrein Hertogeubosch Nymegen, heb ben Zaterdag een onaangenaam Avontuur beieetd. Toen de trein te Ou nopte, stapte een man met een brandende sigaar een coupé niet-rooken binnen, waarin zicb reeds een dame en eeDige heeren bevonden. De man bleef rustig doorrooken en toen de dame hierop aanmerkingen maak te, ontstak bij in woede en begon als een dolleman tegen de dame uit te varen. Hij ging zelfs zoo ver, dat hy de dame te lijf ging, waarop de andere passagiers tusschenbeide kwamen. Te Ravenstein stopte de trein en de reizigers riepen de bulp van den gemeenteveldwachter in, die zich toevallig op het per ron bevond. De politieman reisde mee naar Nijmegenonderweg trachtte hij den woesteling, die onder den invloed van sterken drank bleek te verkeeren, te kalmeereD, hetgeen evenwel niet gelukte. De dronken passagier weigerde zijn naam op te geven. De politieman achtte bet daarop geraden den man, die afkomstig bleek uit Apeldoorn, te arrestee ren en naar bet politiebureau te Nymegen over te brengen, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Lange fietstocht over het tys. Vrijdagmiddag om balfvier ar riveerden te Enkhuizen tien per sonen uit Stavoren, die allen den twiDtig kilometer langen tocht over het IJselmeer per fiets had den gemaakt. Het ys bleek overal betrouwbaar en voldoende vlak om er te ryden. Open water werd nergens opgemerkt. De laatste overtocht over ijs ge schiedde in 1929. Kranige redding Zaterdagmorgen zyn te Zut- phen twee jongens op kranige wijze door een juffrouw en een schippersknecht uit het water van den IJsel gered. De jongens waren aan het spelen, waarbjj één van hen, die vermoedelijk een ijsschots wilde grypen, te water geraakte. Zyn «Tiendje wilde hem redden, maar Kwam hierdoor eveneens in bet water terecht. De knaapjes dreven reeds af, toen mej. Hol- teman, die in de nabyheid ver toefde, het gevaar zag en onmid dellijk te water sprong. Zij wist een van de jongens te grypen. De andere jongen dreef verder. Onderwijl was op het hulpgeroep ook een schippersknecht toege sneld. Deze begat zicb eveneens te water. Het mocht hem ge lukken den jongen, die reeds bewusteloos was, uit den stroom te balen en op den wal te breu- gen. De andere jongen was door mej Holleman reeds in veiligneid gebracht. Treurig. De correspondent van de N. R. Crt. meldt dat een groep vaD 35 Joodsche kinderen Vrjjdag met aen trein uit Aken, in het Bel gische grensstation Herbesthal arriveerde. De kinderen, 12 tot 14 jaar oud, waren zóó uubundig- gelukkig alsof zy zien in bet be- loolde land bevonden. Nadat zy in de koffiekamer goed gegeten en gedronken hadden moest de plaatselijke commandant van de gendarmerie bun echter mede- daelen, dat, bjj gebrek aan de uoodige identiteitsbewijzen, geen verblyt op Belgisch grondgebied kon worden toegestaan De 35 kinderen werden weer naar den trein gebracht om naar Aken terug te keeren. Huilen of smee ken kon niet baten. Al de kin deren weenden. Ook de zeld zame reizigers en de dienst doen de gendarmes hadden moeite om hun tranen te bedwingen. Naar uit Stamboel gemeld wordt, woedt er in de Zwarte Zee een orkaan, welke bijzonder hevig is bij Heraciea. Daat zyn dertien groote vrachtschapen op drilt geraakt en gestrand, welke nu noodseinen uitzenden. De Millet, een Turksch vracht schip, is vergaan mat 22 vat de 24 opvarenden. Er worden nog meer zeelieden vermist, vai wie men vreest, dat zy verdron ken zjju. Honderden kleine vaar tuigen zyn stukgeslagen en ge zonken of ernstig beschadigd. Gedurende de viering vai bet Niduwjaarsfeest hebben Bich 259 gtvilleQ van gsweldüadigea dood voorgedaan in de Ver- eenigde Staten. In 150 gevallen werd de dood bjj verkeersonge lukken veroorzaakt. Een oDge- kend aantal zelfmoorden werd te New York en naaste omgeving gepleegd, n.l. 25. Smds enkele dagen heerscht te Warschau en elders in Polen een griepepidemie. Te Warschau telt men 130 000 gevallen. De epidemie is nogal goedaardig De doktoren schrijven haar toe aan de plotselinge verandering van weer. Een electrische trein is op een overweg in de stad Valencia met een tram in botsing gekomen zeven personen werden hierbjj gewond en zestien gedood. Vaccinatie H K. fl. Prinses Beatrix. De behandelende geneesheer verklaart, dat op 24 Dec. j.l door hem bij Prinses Beatrix de gewone vaccinatie is verricht. De behandeling heeft een ge woon verloop gehad en H. K H. is weer geheel i o maal en voor haar leeftijd in alle opzichten een kind, zooals men dat van een flinke baby mag verwachten. Sportnieuws. Axel II— Ria I 7-5. Ondanks het grillige winter weer van de laatste weken was het Axelsche terrein Zondag in de beste conditie, zoodat de wed strijd Axel II—Ria, voor den Zeeuwschen Voetbalbond door gang kon vinden. Het is een wedstrijd geweest, die rjjk was aan doelpunten en meer span nend dan traai. Reeds kort na den aanvang nam Axel de leiding, doen West- dorpe maakte spoedig geijjk. Vervolgens voerden de Oranje mannen den stand op tot 4- 1, waarna de bezoekers weer in liepen tot 4 3. Nog voor de rust maakte Axel er 5—3 van Ook in de tweede üeltt bleet de spanning er in, want acuter eenvolgens kwamen de volgende wyzigingen in den stand 5—4, 6—4 en 6-5. Eik oogenbltk kon toen de geijjkmaker verwacht worden, doch de laatste 10 mi nuten kwam Axel nog eens ge ducht opzetten en maakte nog een doelpunt, waardoor de eind stand 7—5 werd. Geen K.N.V.B.-wedstrjJden. Door de slecnte weers- en terreinsomstandigheden zijn alle wedstrijden die Zondag voor den K.iN.V.B. gespeeld zouden wor den, atgelast. Marktberichten. AXEL, 7 Jan. 1939. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, etiz. in Oost Zeeuwsch- v'laanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00—7,60, wintergerst 7,50—7,90 zomergerst 7,50—8,—, haver 5,5U -6.00, groene erwten 8,50 9.5u, bruine boonen 27,uO—29, duivenboonen 0,00—OU,00, paar denboonen 0,0U—0,0U, biauw maanzaad 30,00 - 33,00, karwei zaad 19,00—20,00, geel mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 8,00 —10,00. HULST, 9 Jan. 1939 Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 700—7,75, wintergerst 7,50—8,00, zomergerst 7,50—8,00. haver 5 50 6,00, erwten 9.00 10,paar- denboonen 8.50—9,00, duiven boonen 9,-10,50, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 20,— -29,—, lijnzaad 7,CO- 9,00, blauw maanzaad 25,00—30,00, mosterdzaad 00,00— 00,00, kool zaad 0,00— 00,00. Rundvee, aanvoer 3, verk. 1. Varkens 10, 7. Boter per Kg. 1,40. Eieren per 100 stuks 5,10. Zondag j.l. ontsliep vredig mijn lieve Vadei, de Heer >n den ouderdom van 8i jaar. J. H. ABRAHAMSE Glr c'sstraat 101, Met wederkeerigen gelnkwpRsch, bedan ken dt Heer en M vrouw BOM- Meerburg Snarenberg hartelijk voor de ontvangen Nieuwjaars- wenschen. Bilthoven, Lassuslaan 109. houdt DONDERDAG 13 JAN. geen spreekuur te AXtL. Prins Hcuürikpuiüer, ST. PHIL1PSLAND. Zooals voorgaa d jaar bied ik wederom aan een beperkte voorraad van voor de tuinderij, van de soorten EIGENHEIMER, ROODE STAR, EERSTELING, FURORA, BEVELANDER, BINTJE, INDUSTRIE, alle met de hoogste punten ge keurd door N.A.K. Worden geleverd begin Maart. Vroegtijdige bestelling gewenscht. Tevens geregeld verkrijgbaar: Aanbevelend, Pieter Paulusstraat 5, AXEL. Kleine advertentiën. (Dienen vóór 10 uur opgegeven te worden). WIJ GEVEN NOG 3 pond 'undvleesch voor f 1,—, rollades oor f 1,04 per K.G. Tevens kalfsvleesch 4 pond voor 1 gulden. A. DE REGT, Markt, Axel. op Woensdag 11 Januari te geven door de R.-K. Gezellenclub. OPGEVOEKu w u K l> r Modern toont, ispel in 3 brdrijven, door BÜB BERTINA. BALCQN en le RANU fOttO, 2e RANG f0 40 (Bel. inb.) Plaatsbespreker! vanal heden aan de sass* Vussinppn.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3