Binnenland. Het Prlnup'yk Pa»»r naar VlisMngein. Naar gemeld wordt, bestaat er gegronde hoop, dat het Prinselijk Paar op Zaterdag 25 Maart naar Vlissingen zal komen voor de doopplechtigheid van de tweede mailboot der Mij. Zeeland op d^ werf der Kon. Mij. De Schelde aldaar. Hunne Koninklijke Hoogheden hebben goedgevonden, dat de naam van de nieuwe mailboot «Beatrix" zal zijn. Het nationale howeltfk«g*8r.benk voor het priuseltyk paar. Zaterdagmiddag, op den twee den verjaardag van het Prinselijk huwelijk, hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard op het paleis Soestdijk het uitvoerende comité en het werkcomité voor het na tionale huwelijksgeschenk ont vangen. Zooals bekend, vormden de moderniseering en de inrichting van dien vleugel het voornaamste deel van het nationale huwelijks geschenknaast het prinselijk jacht, de Piet Hein. Tot de ontvangst waren tevens uitgenoodigd vertegenwoordigers van Suriname en Curasao en van het comité uit de Nederlandsche schooljeugd; mede waren aanwe zig de architecten ir. J. de Bir Leuveling Tjeenk, ir. A. J. var der Steur, en G. H Kleinhoui met den adviseur J. de Bruyn er den opzichter C. Dijk, die door het uitvoerende comité met d> leiding en uitvoering van het om vangrijke werk belast werd. Bij de ontvangst verklaarder Hunne Koninklijke Hoogheden er prijs op te stellen uiting te gevei aan hun waardeering voor er ingenomenheid met het nationaa' huwelijksgeschenk. Bij herhaling verzochten de Prinses en de Prins hun dank te w llen overbrenger aan allen, die door hun bijdrager en hun werk het bereiken var het verkregen resultaat, dat aa alle verwachtingen van Prinso- en Prins voldoet, hebben mogelijk gemaakt. Dankbetuiging. Zich gaarne van deze opdracht kwijtend, richt zich het uitvoerend comité voor het nationaal huwe lijksgeschenk bij dezen tot ah Nederlandsche mannen vrouwen en kinderen, die aan de vervui ling van den in alle lagen de> bevolking gerezen wensch om een nationaal huwelijksgeschenk var blijvende waarde en beteekenb aan te bieden, hebben bijgedragen en medegewerkt. Den dank van het Prinselijke paar overbrengend, voegt het comité daaraan toe di betuiging van zijn groote waar deering voor den steun, dien hei van alle gevers en van tal van zijden heeft mogen ontvangen en die het in staat gesteld heeft, zijn taak tot een goed einde te bren gen. In het bijzonder wenscht het comité die waardeering te betuigen jegens de technici, die, onder de energieke en bekwame leiding van den heer De Bie Leuveling Tjeenk, onvermoeid hebben gearbeid en voor inspan ning noch bezwaren zijn terug gedeinsd. Het comité is overtuigd het gevoelen van allen tot uitdrukking te brengen wanneer het den innigen wensch kenbaar maakt, dat ons Prinselijke gezin in het paleis Soestdijk, waar Prinses Beatrix het levenslicht mocht aan schouwen, bij voortduring en in hooge mate moge vindenge zondheid, geluk en voorspoed. De voorzitter van het uitvoerende comité TRIP. Eerste Kamer over post begrooting. In het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begroo ting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, voor het dienstjaar 1939, wordt aangedrongen op verlaging van de telefoontarieven, in het bij zonder van de intercommunale gesprekken en het grondtarief. Van andere zijde werd deze aandrang ondersteund, ook voor de locale tarieven. Wijdere werd van dezen kant nog de opmerking gemaakt, dat in de buitenwijken van plattelandsgemeenten de be stelling van poststukken, welke met den nachttrein zijn vervoerd, vaak eerst laat in den namiddag plaats heeft. De wensch werd geuit, dat spoedig fraaiere postzegels in omloop zullen worden gebracht, I De thans gebruikte zijn indertijd door een kunstenaar ontworpen, doch diens begaafdheid lag blijk baar niet op dit gebied. Onze postzegels zijn bekend als vrijwel de leelijkste der wereld. Zij vormen een permanente propa ganda tegen den smaak en de kunstnijverheid van Nederland. Enkele leden laakten het, dat sommige van de in gebruik zijnde postzegels, naar zij zeiden, met Joodsche emblemen zijn versierd. Gevraagd werd, welke maatstaf wordt gevolgd bij het verleenen van vergunning tot het bekend maken van dringende berichten door de radio. Griep,* Kou, Pijn Het leger 125 jaar. Gisteravond heeft de comman dant van het veldleger, luitenant- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voor de N C.R.V. een rede gehouden ter herdenking van den dag, waarop voor 125 jaar de Koninklijke landmacht in haar geheel werd opgericht. De commandant sprak o.m. als volgt Bij de herdenking, zooals deze ^ij alle vijf en twintig er bij be- irokken korpsen geschiedt, gaat onze gedachte derhalve uit naar net herwinnen onzer onafhanke- ijkheid. Deze herdenking heeft echter iok beteekenis voor het heden m niet alleen voor wat deze Korpsen zelf betreft, maar ook ^oor het Nederlandsche volk De weermacht toch, is geen op zich zelf staande instelling, maar vormt een integreerend, een levend deel van de natie. Zoo ooit, dan erkent en gevoelt in onze tijden het overgroote gedeelte van ons volk bestaans recht en bestaansreden, ]a, de 'erheven roeping der weermacht. Met rassche schreden is daarbij alom de overtuiging doorgedron gen, dat in het bijzonder het veldleger, door scholing, oefening ïn uitrusting en niet het minst door sterkte en moderne bewa pening door den geest, die een ieder bezielt, moet kunnen vol doen aan zijn primaire taak en een schild te vormen tegen het geen ons zou kunnen bedreigen en een zwaard van gerechtigheid ie zijn in handen der overheid. Zonder dat zou elke gezagsuiting in tijden van ncod slechts een ijdel gebaar blijken, waardoor een oorlog niet zou kunnen wor den voorkomen, maar zelfs met geweld als het ware zou worden uitgelokt. Is dus de dag van heden in de eerste plaats van groote be teekenis voor al die schoone regimenten, die hun herdenking ln goede kameraadschaap en saamhoorigheid van officieren, onder-officieren, korporaals en soldaten op waardige wijze vieren; deze dag is niet zonder belang, ook voor u, die in het verleden het uwe, in welken vorm ook, hebt bijgedragen tot wat de weermacht is geworden en die in de toekomst ook uw deel van de verantwoordelijkheid zult dra gen ten aanzien van hare ver dere ontwikkeling. Want het behoeft in onzen tijd, waar spanning volgt op spanning en acuut oorlogsgevaar een iedei nauwelijks drie maanden geleden voor oogen stond, toch niet te worden aangetoond, dat de tijden ernstig zijn en ernstig blijven. Welke zal de verdere geschie denis zijn dezer regimenten, die op een schoone traditie en een eervolle geschiedenis terugziende, thans hun herdenkingsfeest vieren. Niemand van ons kan hei van al deze onderdeelen is er ons borg voor, kat zij, gedragen door het vertrouwen van hun Koningin en de liefde van het geheele volk van Nederland, nim mer zullen versagen, hun plicht volbrengend wat ook komen moge. De postzegelüctie voor het kind afgeloopen. De Centrale Propaganda-Com- missie schrijft ons Aan het einde van den verkoop der zegels en kaarten voor het kind is de algemeene indruk dat de verkoop zeer goed is gegaan. Hoewel het geven van cijfers nog voorbarig zou zijn, kan toch wel voorspeld worden dat de gevraagde twee ton binnen zullen zijn en dat de opbrengst van verleden jaar zal zijn geëvenaard, misschien zelfs overschreden. Op 5 Januari werd te 's-Gra- venhage de ioterij gehouden van de prijsvraag „De Ronde door Nederland", die in December in alle dagbladen is verschenen. Getrokken werden 400 prijzen ingekomen waren 98984 geldige oplossingen. De hoofdprijs, geschonken door H. K H. Prinses Juliana, viel ten deel aan J. Veenendaal, Amster dam, de tweede prijs aan A. v. d. Voet te Sassenheim. De gelukkige winnaars zullen binnen 14 dagen na heden in het bezit zijn van hun prijs. Trekkingslijsten kunnen niet worden uitgegeven. De Commissie dankt allen die aan propaganda en verkoop op eenigerlei wijze hebben deelge nomen voor de vele moeite en de krachtige samenwerking, waar door het gewenschte succes kon worden bereikt. Aan de vereenigingen, die aan spraak kunnen maken op een aandeel in de opbrengst worden dezer dagen de daarvoor be stemde aanvraagformulieren toe gezonden. Ingevolge beschikking van den Minister van Binnenlandsche Za ken komt de opbrengst ten goede aan instellingen, die zich belasten met de algeheele verzorging of uitzending van bescherming- en hulpbehoevende kinderen. Aanmelding vóór 1 Februari a.s. bij het secretariaat der Cen trale Propaganda-Commissie voor de Weldadigheidspostzegels, 's- Gravenhage, Nicolaïstraat 17. AXEL, 10 Januari 1939. De officiëele opening van het nieuwe stadhuis zai plaats hebben op Maandag 23 Januari a.s., des namiddags te 2 uur door den Commissaris der Koningin in deze provincie. De laatste hand wordt thans nog gelegd aan het interieur enz. overigens is vrijwel alles voor ingebruikname gereed. Óp het inwendige van het prachtige nieuwe gebouw hopen we nog nader terug te komen. zeggen. Maar dil staat vasthet ver leden en de houding in het heden Propaganda avond Volksonderwijs. Vrijdagavond is in Het Centrum alhier een propaganda-avond ge houden, georganiseerd door de plaatselijke afdeeling van Volks onderwijs. Bshalve de leden en huisgenooten, waren ook nog vele andere belangstellenden aanwezig, zoodat zoowel de benedenzaal als het balcon geheel bezet waren. De bijeenkomst werd geopend door de heer F. N. Hiemstra, die namens het bestuur van de Axel- sche afdeeling allen hartelijk wel kom heette, in het bijzonder ook de Belgische gasten. Spr. wekte op tot steun aan het openbaar onderwijs en spoorde allen aan lid te worden van de afdeeling. Overigens wilde spr. niet verder uitweiden over het algemeen nut van het openbaar onderwijs, daar dit voldoende bekend is. Hij deelde nog mede, dat in de pauze een tombola zou worden gehou den, waarvoor door vrienden van „Volksonderwijs" verschillende" orachtige prijzen waren beschik baar gesteld. En ten slotte wenschte spr. allen een prettigen en genot vollen avond. Hierna werd een aanvang ge maakt met de opvoering van de kinderoperette in 5 bedrijven De Prins van Sind"( vrij bewerkt naar de „Duizend-en-één-Nacht". Dit stuk was ingestudeerd door leer lingen van de openbare school, en het moet tot hun eer gezegd worden, dat ze zich op voortref felijke wijze van hun taak ge kweten hebben. Een woord van lof mag ook niet onthouden wor den aan de dames en heeren, die zich veel moeite en tijd getroost hebben om den jongens en meisjes alles bij te brengen, dat tot zoo'n prachtig geheel leidde. We kun nen ons indenken, dat dit een zware taak geweest is, want er waren groote rollen bij met veel zang. Jammer dan ook, dat een enkele wat last had van onwillige stembanden, gevolg van verkoud heid met dit grillige winterweer. Maar van „plankenkoorts" was bij deze jeugdige tooneelisten weinig of niets te bespeuren. Alle be drijven liepen vlot van stapel, met een aaneenschakeling van alleraardigste tafereelen, waarbij de dwergen in het bosch wel iets heel liefs en aparts vormden. Prins Mahmud moest heel wat doorstaan, alvorens hij Prinses Fatima als zijn bruid kon mee voeren. Zonder de hulp van de trouwe dwergen was dit anders wel een hopeloos geval geworden, doch het kwam alles dik in orde. Een onbedaarlijk applaus was de belooning voor de jongens en meisjes bij het slotbedrijf en het enthousiasme steeg ten top, toen allen nog eens gezamenlijk door de zaal tusschen ouders en overig publiek defileerden. Waarlijk, het was een glorieus slot van deze welgeslaagde uitvoering. Hierna werd nog een woord van dank gericht door den heer Hiemstra tot allen, die op eeniger lei wijze hun medewerking aan het welslagen van dezen avond verleenden, ook aan den heer Dit- leman, eigenaar van Het Centrum, die gedurende de repetities volop raad en bijstand heeft verleend. Verder dankte hij nog alle ge vers van prijzen voor de tombola; ook deze was een succes geweest, daar alle loten verkocht waren. En tenslotte volgdenog de blijde I mededeeling, vooral voor de jeug dige tooneelisten, dat ook be sloten was, op vriendelijke uit- noodiging daartoe, de operette te Moerbeke op te voeren op 11 Februari a.s. Deze mededeeling werd met luid gejuich begroet en men kon het den kinderen aanzien, dat ze al hunkerden naar dit tripje over de grens. Het bestuur van de afdeeling van Volksonderwijs en alle mede werkenden hebben eer van hun werk en opoffering gehad en de honderden aanwezigen een genot vollen avond bezorgd. Voor pianobegeleiding werd door mej. A. Visscher op loffe lijke wijze zorg gedragen. Konst- en Propaganda-avond. We leven in een periode van kunst- en propaganda-avonden en gelegenheid tot ontspanning is er de laatste weken dan ook volop in onze gemeente. Zaterdag was het de beurt aan de afd. Axel van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders(sters), die in Het Centrum alhier een schit terend geslaagde kunst- en pro paganda-avond heeft gehouden, met medewerking van het bekende tooneelgezelschap „De Jonge Spe lers dat ook dit seizoen weer een tournee door ons land maakt. Er was groote belangstelling voor dezen avond, ook uit om liggende gemeenten, zoodat Het Centrum weer tjokvol was. Als voorzitter van de plaatse lijke afdeeling sprak dhr. J. Die- leman een kort openingswoord, waarin hij alle aanwezigen har telijk welkom heette, evenals de spreker en het gezelschap. Want deze avond is vanzelfsprekend niet alleen belegd voor kunstgenot, maar heeft ook een propagandis tisch doel, vooral nu de jaarlijk- sche actie tot versterking der gelederen weer is ingezet. Spr. spoorde dan ook allen, zoowel mannen als vrouwen, aan tot het lidmaatschap van de vereeniging. Hierna werd het woord gevoerd door dhr. F. A. Rippen, lid van het hoofdbestuur, die hier geen onbekende ii, Spr. stelde de verschillende wantoestanden, die in de huidige maatschappij heer- schen, aan het licht en wees ook op den chaos in het buitenland. Door aansluiting bij de moderne vakbeweging kan en moet hierin verbetering komen; honderddui zenden vragen om werk; door de regeeringsmaatregelen gaan groote hoeveelheden tuinbouw producten naar de mestvaalt, om dat ze op de veilingen niet ge noeg opbrengen. Voor duizenden gezinnen gaat alzoo veel verloren en ook hieraan dient een einde te komen. Als enkeling valt hier tegen niets te doen, doch massaal kan veel bereikt worden en daar voor staat de moderne vakbewe ging op de bres. Er wordt wel beweerd dat onze vereeniging de christelijke beginselen in den weg staat, doch dit is onwaar; geen enkel feit kan dit bewijzen, wel het tegendeel valt aan te toonen. Spr. eindigde met een krachtige opwekking tot aansluiting bij de moderne vakbeweging. Na deze propaganda-rede, die met luid applaus beloond werd, volgde het optreden van „De Jonge Spelers", met het blijspel „Robert, Bertram Co", een satyriek spel in 3 bedrijven van Herman Heijermans. In dit spel werd op eminente wijze in het licht gesteld hoe het gaat in de groote en geldwereld langs allerlei slinksche wegen en waardoor meestal dan de eenvoudige kleine lieden getroffen worden. De groote roep, die van dit gezelschap uitging, is door het optreden van Zaterdag nog ver sterkt; het spel van deze tooneel- artisten was tot in de kleinste bijzonderheden meesterlijk en af. Men kon in dit gezelschap de echte vakmenschen bewonderen, die op tooneelgebied een klasse apart vormen. Luid en aanhou dend applaus was dan ook de belooning en waardeering voor hun inderdaad schitterend en meesterlijk spel. Men zai dit gezelschap hier zeker nog gaarne terugzien. De avond werd gesloten met een woord van dank door dhr. Dieleman vnd., die ook zijn waar deering uitsprak over het geboden kunstgenot en de propagandisti sche woorden van dhi. Rippen. Spr. eindigde met nogmaals krach tig op te wekken tot aansluiting bij de moderne vakbeweging. Aan de uitgang werd nog ge collecteerd voor de hulpbehoe vende Spaansche kinderen. Tooneelnitvoering. Gaarne vestigen we de aandacht op de tooneeluitvoering, welke morgenavond in Het Centrum gegeven wordt door de R. K. Gezellenclub alhier. Opgevoerd zal worden het tooneelspel „De Zonen Stendhal", waarmede een vorige maal reeds veel succes geoogst werd. We kunnen den tooneelliefhebbers dan ook gerust een gang naar Het Centrum aan bevelen om te genieten van dit spel. Men zie de betreffende advertentie in dit nummer. Sehade door de vorst. Het was te denken, dat tenge volge van de strenge vorstperiode, gevolgd door sneeuw en regen, er van de gewassen, die nog im de tuinen stonden, niet veel goeds meer over zou blijven. En dit is helaas waar gebleken. Velen hadden een spaarzaam gebruik gemaakt van savoye- en spruit- kool, andijvie enz., doch door de vorst zijn deze gewassen totaal bedorven en voor consumptie ongeschikt geworden. En dit gebrek aan groente doet zich nu al danig gevoelen, met nog enkele wintermaanden voor den boeg. We vernamen ook, dat hier en daar aardappelen, die ingekuild waren voor de winterprovisie, danig door de vorst geleden hebben. Jaarvergadering E. M M. J.l. Donderdag hield de ver eeniging tot verzekering van varkens E. M. M. te Spui in „Ons Huis" haar algemeene ver gadering. Tegenwoordig waren 67 leden. De voorzitter, de heer P. van Langevelde opende de vergadering met een gelukwensch en een woord van welkom, De altijd een poeder of cachet van Mijnhardt* Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cl- Cachets, genaamd „Mijnhardt jes"2st. 10ct.Doos50cfc

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2