Axel 11 - R. I. A. I Zondagmiddig om 2 uur JCRÊME Aangifte van Hengsten. tweejarigen of ouderen Hengst POOTAARDAPPELEN, 6eden. Aardappelen voor veevoer. en een dienstdode in alleryl in nachtgewaad het brandende per ceel moesten verlaten. Zij wer den b\j de buren ondergebracht. Onmiddellyk rukte de brandweer met al het voorhanden zyude materiaal uit en bestreed met seven slangen het vuur, dat zich inmiddels reeds aan het naast gelegen pand, waarin de apotheek van den heer Vlezenbeek is ge vestigd, had meegedeeld. Men kon er evenwel in slagen hier den brand te stuiten. Het magazijn en woonhuis van den heer van der Ploeg brandde totaal uit. De eigenaar bevond zich voor zaken te Groningen. Door lawine bedolven. Het A N P. meldt uit Meiringen: Op de Schwarzwaldalp in het Berner Ooerland ten westen van Meiringen is de 18-jarige Aiie Constandse uit Gorinchem, die deel uitmaakte van een jeugd- reisgezelscnap, tijdens een ski tocht door een lawine bedolven. Onmiddellijk poogde mon het slachtoffer te bevrijden Toen men tenslotte daarin slaagde, bleek het meisje reeds te zijn overleden. Het meisje maakte deel uit van een groep jeugdleden van de Ned. reisvereeniging, die onder leiding van een gediplomeerden gids een tochtje maakten, dat zonder eenig gevaar scheen. Onderweg brachten eenige gem zen, die boven op een berg lie pen, onvoorziens een sneeuw- storting teweeg, met het reeds gemelde noodlottige gevolg. De overige leden van het ge- zelscnap bleven geheel onge deerd. N R.C. Urk alt zijn Isolement. Gisteren om halt drie is de motorsleepboot Zeeleeuw, welke om 5 uur met zevenhonderd kilogram post van Kampen was vertrokken, op Urk aangekomen. Door den krachugen noordelijken wind is bet ijs vaneen gescheurd. De von Gesau is eveneens op Urk aangekomen. Jeugdige inbrekers. De politie te Eindhoven is erin geslaagd de hand te leggen op een bende jeugdige misdadigers, in hoofdzaak werkloozen, van wie enkele reeds een tuchtschool- straf achter den rug hebben, die in de laatste weken verscheidene inbraken heeft gepleegd. In de Kerstweek hebben zij 's nacbis een bezoek gebracht aan bet spoorweg-onthouders koifi^buis by het station, waar zij een ge ringen buit aan chocolade en sigaretten maakten. Meer succes hadden zy bij een inbraak in een sigareukiosk, waar zy voor t 150 a t 180 siga retten en sigaren stalen. Maandagavond is hun stout- moedigneid hun echter noodlottig geworden. De aanvoerder, de 23jange H. C., die overigens werk had, was met den lbjarigen C. s. een banketbakker^ oinnen geslopen en had daar een hoe- veelneid boter gestolen. De po litie werd gewaarschuwd en deze wist den jongsten van de twee in hechtenis te nemen. De 23 jarige C, wist zich door een sprong in den Dommel aan ar restatie te onttrekken. Later is hy evenwel, doornat en ver kleumd, op den kant gehaald en in nechtenis gesteld. De jongens hadden op de voor malige gemeenteiyke begraat plaats van Stratum een oud grat geopend en door verwijdering van de zerk daarin de gestolen goederen verborgen. Een drama. Woensdagmorgen tegen hal: twaalf kwam de eigenaar van een sigarenwinkel in de Oude Doelenstraat te Amsterdam, de heer Br., die 's nachts niet tnuis was geweest, aan zyn zaak, waar by de deur gesloten vond en een briefje waarop stond „wegens omstandigneden gesloten". Hy wist binnen te komen en voud in een achtervertrek de vrouw met wie ny samenwoonde, een Ëelgiscne van geboorte, en een onbekenaen man dood op een canapé liggen. Op den grond lag een automatisch pistool. De politie werd gewaarschuwd bh deze vond termen aanwezig om den eigenaar van den sigaren winkel aan te houden tot het geven van nadere verklaringen. Het is nog niet zeker of het hier een dubbelen moord of een moord en zelfmoord betreft. HQ liep er toch in. Een kat in bet nauw maakt rare sprongen bd zoo is het ook gegaan met een 24 jarigen loop knecht te Rotterdam die na het incasseeren van ƒ110 met dat geld bij zijn patroon niet terug keerde. Hij kon natuurlyk wel nagaan, dat zijn patroon daar van madedeeling zou doen bij de politie en dat men zou pro- beeren hem te vinden. Toen verzon hij een list. Want toen de rechercheurs don man niet thuis vonden, gingen zy naar het huis van zijn meisje, waar zy hoopten gelukkiger te zyn. En ziet, in een auto die voor de deur stond, troffen zy den gezochte aan, gekleed in een prachtige japon en dames mantel Aldus vermomd trachtte hij zich onkenbaar te maken en hy had dit bij het leenen van de kleeren ook tegen zyn meisje gezegd, met dien verstande, dat hy baar wysmaakte dat hy bij de politie behoorde en voor een onderzoek deze vermomming noodig bad. De man is in het politiebureau opgesloten. een weldaad voor Uw huid In de Superlostaattabnek te Rotterdam is een ernstig on geluk gebeurd, dat den 43-jarigen molenbaas P. Spruyt het leven heeft gekost. De man was bezig met het opbrengen van een drytriem op een schyt en by dat werk is hy door de machinerie gegrepen. Hy werd tegen den grond ge slagen en zoo ernstig verminkt, dat men geruimen tyd noodig bad den man te identiüceeren Den laatsten tyd opereert in de wijk Bloemhof aan den Linker Maasoever te Rotterdam een man, die precies het tegen overgestelde doet van wassche- rjjen. Wanneer er schoon wascbgoed in de tuintjes hangt, verdwynt dit, waarna het een week later vuil wordt terug gebracht. De bewoners van deze wyk zijn, toen dit een paar keer was voorgevallen, bun wascbgoed, als dit gedroogd wordt, goed gaan bewaken, en daarna is er niets meer verdwenen Mijnongelukken in 1938. Gedurende bet afgeloopeu jaar znn by het bedryt der Limburg- sche steenkolenmijnen in totaal 20 (v.j 15) doodelijke ongevallen voorgekomen. Buitenland. pisten en dat is nu dus tot alle meisjes uitgebreid. De meisjes mogen zelf hun plaats en het soort werk uitzoeken, hoewel natuurlijk onder voorwaarde van officiëele goedkeuring. Alle pogingen worden op het oogenblik in het werk gesteld om niet-noodzakelijke betrekkingen in den handel en in het ambtenaren corps op te heffen opdat de ver vuilers van die betrekkingen werk van nationaal belang kunnen ver richten. Dikwijls ook gebeurt het, dat technici na langen tijd niet meer werkzaam te zijn, plot seling een betrekking toegewezen krijgen zonder de mogelijkheid te hebben deze te weigeren. De opheffing van onoecono- mische ondernemingen en van kleine winkels en fabriekjes, d<e juist genoeg opleveren om hun ondernemers een bestaanlje te verschaffen, gaat voort. Het ver luidt, dat alle bedrijven met een omzet van minder dan 8000 mark door de autoriteiten zullen worden gesloten. De vrijgekomen ar beidskrachten zullen productiever werk te yerrichten krijgen. Men zegt, dat zelfs de nationaal-socia- listische partij niet zal ontsnappen aan de jacht naar arbeidskrachten en dat alle overbodige partij baantjes zullen worden opgehe ven. Om dit te bereiken is een gedeeltelijke reorganisatie van het nationaal-socialistische partijap paraat noodig. Vergane glorie. Een voormalig Russisch gene raal, Iwan Englit geheeten, is door de rechtbank te Lodz tot drie maanden dwangarbeid ver oordeeld wegens beroepsbede larij. Generaal Englit, die van Koerlandschen adel is, vertoefde vóór den wereldoorlog aan het tsaristische hof te Petersburg. Na de bolsjewistische revolutie nam de generaal, die vier talen spreekt, de wijk naar Cecho- Siovakije, welk land hij evenwel moest verlaten, daar hij geen steun kon krijgen van de aldaar gevestigde emigrantenorganisatie. Gebrek aan werkkrachten in Duftschtand. In het kort is reeds melding gemaakt van de nieuwe verorde ning, waarbij alle ongehuwde vrouwen beneder 25 jaar arbeids- dienstplichtig zijn, vootzoover zij voor 1 Maart 1938 nog niet pro ductief werkzaam waren, leder Duitsch meisje moet in de toe komst gedurende een jaar „het volk dienen" en door dezen dienst plicht zullen tusschen de 300,000 en 400,000 meisjes jaarlijks ge troffen worden. Overeenkomstig de aanwijzingen van de plaatse lijke arbeidsbureaux kunnen de betrokkenen worden te werk ge steld in de huishouding of in den landbouw en zij kunnen gedu rende hun „diensttijd" niet tevens op andere wijze werkzaam zijn In families met 4 of meer kinde ren, die minder dan 14 jaar oud zijn, kunnen de oudere dochters hun diensttijd in huis vervullen en twee jaar als leerling-verpleeg ster zal gelden als één jaar ar beidsdienst. De .totnogtoe be staande regelingen betroffen alleen melsjei ln bepaalde beroepen, bijv.' in het textielbedrijf en Loep der bevolking. De loop der bevolking over 1938 in deze gemeente was als volgt Geboren 59 m., 67 vr., totaal 126. Gevestigd 81 m., Ill vr., j totaal 192. Overleden 19 m., 35 vr., tot. 54 Vertrokken 129 m., 148 vr., totaal 277. Vermindering 8 m., 5 vr., tot. 13. Elders geboren tot de bevolkine behoorende 1 m., 4 vr., totaal 5. Totale vermindering 7 m., I vr., totaal 8. Bevolking op 31 Dec. 1937 3307 m., 3174 vr., totaal 6481 Bevolking op 31 Dec. 1938 3300 m., 3173 vr., totaal 6473 Levenloos aangegeven 3 m., 1 vr., totaal 4. Voltrokken huwelijken 56. Echtscheidingen 1. Geboren niet behoorende tot de bevolking 2 Overleden idem 1- Huwelijksaangiften 54 Huwelijkstoestemmingen 11. Burgerlijke Stand. Gedurende de maand Dec. 1938. Axel. Huwelijks-aangiften. 8. Daniël van Tatenhove, 38 j., wedn. en Magdalena Cornelia de Bree, 31 j., jd. 16 Hendrik Gerardus Boer (van Vrouwenpolder), 43 j., wedn. en Levina Jacoba Wieles, 41 j., wed. Gehuwd. 22. Daniël van Tatenhove, 38 jwedn. en Mag dalena Cornelia de Bree, 32 j., jd. 29. Hendrik Gerardus Boer (van Vrouwenpolder), 43 j., wedn. en Levina Jacoba Wieles, 41 j.,wed. Geboren. 1. Elisabeth Johan na Wilhelmina, d. van Egbertus Fijma en Anna van Zwennes. 2. Arie Cornelis, z. van Louis Die- leman en Aaltje de Putter. 3. Emerentia Maria Louisa, d. van Prudentius Joseph Casteels en Celina Maria de Ridder. Leen- dert Abraham, z. van Cornelis Jacobus Vinke en Licia Suzanna Zegers. 7 Jan, z. van Jozias Hamelink en Tanneka de Jonge. Klara, d. van Francois van Lan- gevelde en Geertrui Pieternella de Feijter. 10. Josephus Karei, z. van Petrus Mattheijssen en Johanna Apers. 11. Catharina Elisabeth, d. van Martinus Salo mon van Eenenriaam en Elisabeth Ko3ter. 12. Dina, d. van Aar- nout Bakker en Janneke van Dix- hoorn. 16. Jacoba Cornelia, d. vari Petrus Dieleman en Jacoba Cornelia de Putter. 18 Elisa beth Adriana, d. van Pieter Jan Dieleman en Cornelia Elisabeth Dieleman. 20. Neeltje Meche- lina, d. van Peter Jacob Knieriem en Fran^oise Cornelia de Jonge 22. Marinus Jacob, z. van Joost Johannes Lindhout en Janna Leuntje Buijze. 23. Dirk Jan, z. van Petrus Cornelis Dieleman en Krina Geelhoedt. Overleden. 14. Petrus van Fraaijenhove, 84 j., wedn. van Johanna Dees. 20. Elisabeth Neeltje Heijnsdijk, 61 j., echtg. i van Gilles den Deurwaarder. 28 Adriana Keukelaar, 80 j., wed. van Willem M chiel Visscher. 29. Jan Roose, 39 echtg. van Maria Hamelink. Ons Modehoekje. FAVORIET KNIPPATROON. Nr. 1145. M 50 Eenvoud voor de niet zoo slanke dame. Hoewel eenvoud altijd het ken merk van het ware is, moet de niet zoo slanke dame dubbel voorzichtig zijn om haar japon nen te druk te carneeren. Een eenvoudig model als dat welk wij h.erbij afoeelden, vol doet altijd veel beter De eenige garneering bestaat uit een randje van wit pique langs de revers. Benoodigd materiaal4 50 meter van 100 centimeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 50 bovenwijdte 120 centi metertaillewijdte 100 centimeter, heupwijdte 138 centimeter Door het al ot niet aanknippen van naden, kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur Dit Favoriet-Knippatroon is te verkrijgen tegen den prijs van 25 cent (plus 1 cent omzetbelas ting) bij bet Bureau van dit blad Dames I Denkt bij eigenge maakte kleeding aan een Favoriet- Knippatroon Ze voldoen uitste kend en zijn goedkoop Hebt ge reeds succes bereikt, zegt het Uw vriendinnen en ken nissen Koopt de nooülge stof hy ome adverteerders, Marktberichten HULST, 2 Jan. 1939. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 700 7,50, wintergerst 7,50—7,75, zomergerst 7,50-8,00, haver 5,50 —6,00, erwten 8.00 10,—, paar- denboonen 8.50—9,00, duiven- boonen 9,11,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 25, 27,—, lijnzaad 7,CO— 9 00, blauw maanzaad 22,00—25 00, mosterdzaad 00.00— 00.00, kool zaad 0.00 00 00. Rundvee aanvoer l.verk. 0. Varkens 18, 9. Boter per Kg. 1,40. Eieren per 100 stuks 5,10. Bekendmakingen. De Burgemeester van AXEL noodigt, ingevolge artikel 23 der Paardenwet van 1918 (Staatsblad No. 419) eigenaars of houders van een uit, om hiervan vóór den 1 Fe bruari as. aangifte te doen ter Secretarie dezer Gemeente. Axel, den 4 Januari 1939. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Advertentiën. Heden OTnrlend tot onz. diepe droefheid zacht ei kalm na een langdurig, doet geduldig gedragen lijder onze innig geliefde Zoo en Broeder, JAN BOER, in den jeugdigen leeftij van ruim 15 jaar. De Heere, die geen reker schap geeft van Zijne dader trooste ons in dit zwart verlies. JOH. H BOER. S. C. BOER— Axel, 6 Jan. 1939. De Heer en Mevrouw C. A. SCH1LTMAN de Vries danken hartelQk voor ie ontvangen felicitaties en wen- schi-n w derkeerig allen een ge lukkig 1939 toe. Axel, Junuari 1939. Zooals voorgaa djaar bied ik wederom aan een beperkte voorraad van voor de tuinderij, van de soorten EIGENHEIMER, ROODE STAR, EERSTELING. FDRORA, BEVELANDER, BINTJE, INDUSTRIE, alle met de hoogste punten ge keurd door N.A K. ^.Tevens ge regeld verkiijgbaar Worden geleverd begin M art. Vroegtijdige bestelling gewenscht. Aanbevelend, JAC. DE FEIJTER Pieter Paulusstraat 5, AXEL. Westdurpe (Competitie Z. V. b Enttée 15 en IQ cent» Doos 20cl VAN OORDT. CORNELIS. PIETERNELLA.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3