Voedt Uw huid 's nachts met Purol „Mijnhard (jes ROOP Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. s Werelds beste Hoest-siroop pijnloos kan geschieden door een dierenarts als het eens noodig mocht zijn Maar in dit geval was het nu juist weer geenszins noodig dit jonge dier zulk een levenslang letsel toe te brengen, en dit weegt altijd nog zwaarder dan de tijdelijke pijnkwestie Conclusie Het coupeeren van den staart van het paard uit gewoonte, en dus als modegril. Jnstand gehou den door sleur en het belang var hen, die er iets aan verdienen moet worden gekwalificeerd al* toebrengen van letsel en pijn zon der redelijk doel. Ik kan ook niet inzien, da' toelaten van het stelselmatig cou pperen een landsbelang is al* Engeland en Schotland, waar tocf ook zeer veel zware paarden g - fokt worden, het wèl verbiede en Duitsculand ter zake ook wet telijke verbodsbepalingen maak Moet Nederland in dit op zich eerst tot dit beschavinospet (want dat is het tenslotte 1ko men, als alle omringende lande' zijn voorgegaan en men dez verminkte dieren niet meer wi koopen, omdat de (wan)smaak zich eindelijk heeft gewijzigd?? Nederland geeft in zoo menig opzicht een prachtig voorbeeld (ik denk aan de geesteiijke her bewapening de vredesgedach ten de steun aan vervolgden en verdrukten)welnn, laat ons land ook in deze zoo niet het voorbeeld geven dan toch niet achteraan komen Ede, 2 Januari 1939. Joodsche vlaehtelingetjes. Woensdag zijn de voor Eind hoven bestemde Joodsche vluch telingen uit Duitschland aange komen. Met den eersten trein die omstreeks 9 uur kwam, arri veerden er 90, allemaal jongens die voornamelijk uit Joodsche middenstandsgezinnen te Berlijn, Dresden en Keulen afkomstig wa ren. De jongens zagen er op geruimd en goed gekleed uit. Omstreeks half twaalf kwam de eroep aan, bestaande uit 30 jongens. Ook is een transport Joodsche vluchtelingetjes, bestaande uit jongens en meisjes, in het Zee huis te Bergen aan Zee aangeko men. Ir. totaal 86 kinderen, van 6 16 jaar. H-1 waterwild en de vorst. Bij de Vereerifgtng tot behoud van natuurmonumenten in Ne derland en bij de Nrderlandsche Vereeniging tot bescherming van vogels zijn den laatsten tijd tal van berichten ingekomen, welkt erop wijzen, dat de in het wild levende vogels ernstig geleder hebben van het strenge winter weer in de tweede helft van De cember en dat tallooze vogels, ook die, welke tot het waterwild behooren, omgekomen zijn. In verband met deze berichten hebben de beide vereenigingen een verzoek ingediend bij den minister van oeconomische zaken om de jacht op waterwild eerder te sluiten dan in den zomer van 1938 w rd vastgesteld. Nieuwe kaz-me te Vlissing'B. Binnenkort zal worden aan besteed het bouwen van een nieuw kazernegebouw op het terrein der Bomvrije-kazerne van de eerste compagnie van het tweede batal jon van het regiment kust-artille- rie te Vlissingen. Dit gebouw is noodig geworden daar de tegenwoordige legerings ruimte te gering is, mede doordat een gedeelte van de tegenwoor dige kazerne zal moeten ver dwijnen omdat de zeeboulevard om den bomvrijen toren zal wor den doorgetrokken. Het nieuwe kazernegebouw, dat ongeveer 64 m breed zal worden, zal in het najaar 1939 gereed moeten zijn. 125 jaar knstartlllerie. Het regiment Kustartillerie zal 9 Januari a.s. 125 jaar bestaan. Dit jubileum zal te Vlissingen, waar het 2e bataijon van de le compagnie is gelegerd, niet on-* want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. opgemerkt voorbijgaan. Naast diverse feestelijkheden op 9 Ja nuari, is in de bomvrije kazerne *en tentoonstelling ingericht, be trekking hebbende op de „Taak •m werkwijze der Kustartillerie", welke tentoonstelling Woensdag middag in tegenwoordigheid van ^en groot aantal autoriteiten is •eopend, nadat de commandant van de le compagnie 2e bataljon Regiment Kustartillerie, kapitein mr. P. M. W J. van der Sfikke -en causerie had gehouden over le taak der Kustartillerie. Ir. A Ovinge. Ir. A. Ovinge, rijkslandbouw- consulent te Goes, is benoemd ot inspecteur bij de Wierirrger- meerdirectie, beiast met de leiding van de Staatsbedrijven. De heer Ovinge, die te Dwin- >eloo werd geboren, was in 1932 te Wageningen afgestudeerd. Na zijn studie is hij gedurende on geveer twee jaar werkzaam ge weest bij de provinciale land- n tu'nbouwcommissie in Noord- Holland en vervolgens eenigen tijd op het Landbouwcrisisbureau in Den Haag. Sinds Augustus 1934 is hij in Zeeland werkzaam, eerst als be- drijfs- en daarna als rijksland- houwconsulent te Goes, in deze laatste kwaliteit voor een deel der provincie. Ongetwijfeld zal men hem in Zeeland noode zien vertrekken. AXEL, 6 Januari 1939. Van 's morgens vroeg tot des avonds laat kunnen de bewoners van de omgeving van het nieuwe stadhuis een groote bedrijvigheid constateeren van de verschillende ambachtslui en leveranciers om net interieur van het fraaie ge bouw te voltooien Reeds werd een aanvang gemaakt met de verhuizing. Het voormalige kantoor van den gemeente-opzichter is gesloopt en de inhoud naar haar nieuwe be stemming overgebracht. Ook is men bezig het archief in het nieuwe gebouw te bergen, even als de bezittingen van de burger wacht, die vroeger onder het stadhuis en thans in het brand spuithuis waren geborgen. In de week van 15 dezer hoopt men de groote verhuizing te ver richten. Gistermorgen had op den hoek Prins Mauritsstraat—Wil nelminastraat een botsing plaats tusschen een vrachtauto van den neer Hermans te Walsooiden en Hamelink alhier. Beide auto's werden beschadigd, doch de auto van Hermans kon op eigen kracht verder. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare School alhier is benoemd Mej. Minderhoud van Middelburg. Door de lichte vorst in den afgeloopen nacht lagen de straten vanmorgen spiegelglad, wat groote stagnatie in het verkeer teweeg bracht. Van gemeentewege werd op versctnllende plaatsen zand gestrooid, doch deze maatregel con toch niet voorkomen, dat vele personen op minder zachte wijze in aanraking met de straat- steenen kwamen. Ook paarden werden het slachtoffer van de gladheid. Gelukkig liep een en ander zonder ernstige onge- ukken af. Nieuwe IJsclub. Gezien het succes der ijsfeesten, gehouden op de Sassing op 26 December j.l„ werd de behoefte gevoeld aan een IJsclub en heeft de commissie gisteren een ver gadering gehouden om tot op- ichting te komen van een ijsclub. deze vergadering bleek niet alleen de behoefte, maar ook de animo te bestaan voor een ijsclub, ericht onder den edaclu". die werd op naam «Nooit Tot bestuursleden werden ge kozen P. C. Mangold, voorzit ter, J. Ph. Koene, secretaris, D. Riemens, penningm., C. Roose, W. Dekker Dz., Ed, Verstraete en Jan van Doorn. De jaailijksche contributie werd vastgesteld op f 0,25 per lid boven 15 jaar en 10 cent beneden 15 jaar. De club telt reeds 32 leden en men hoopt op nog meerdere deelname. „Orclio". Na de opvoering van de ope rette „Marion de Marketentster", waarvan de uitvoering zooals ge meld, weer zoodanig was, dat het velen naar meer smaakte, was het niet te verwonderen, dat de tweede opvoering weer een overvol Cen trum lokte, al was het dan dit maal uitsluitend voor de leden en donateurs der alg. zangver- eeniging „Orelio". Na een korte inleiding van den voorzitter, dhr. A J. van Hoeve Pz., waarin hij de „Ürelio-familie" weer vriendschappelijk en op hartelijke wijze toesprak, zoodat men zich dadelijk weer thuis ge voelde, begon het programma met de uitvoering van het Kinderkoor. Onder leiding van mevr. Moer dijk—van der Swalm, die tevens aan de piano den zang begeleidde, werden een zestal nummertjes cor rect gezongen, waarbij in 't bij zonder het Kiompenliedeke van Em. Huliebroeck in den smaak viel. Qeen wonder dan ook, dat na dit onderdeel van het programma een daverend applaus volgde, het geen zoowel de directrice voor haar keurige leiding gold, als de kinderstemmen, die door de aan wezige ouders en grootouders na tuurlijk met aandoening werden aangehoord. Over de opvoering der operette kunnen we na hetgeen hiervan is gezegd, kort zijn. Hoofdzaak is, dat men weer succes oogstte, zoo niet nog meer, nu men ten tweede male ontwaarde, dat het publiek tevreden was, want dat steekt toch ook den zangers en spelers een riem onder het hart. Mogen nog vele dergelijke avonden het optreden van Orelio tot steun en medewerking leiden. .pvttürtje m Griep en Gevatte koude Dit jaar zal de weg van Koewacht naar Moerbeke en Lo keren op Belgisch gebied belang rijk worden verbeterd, hetgeen voor het autoverkeer uit België naar Zeeuwsch-Vlaanderen en om gekeerd een groote verbetering beteekent. Directe Belastingen. De Rijksontvanger verzoekt ons te berichten dat deze week wordt begonnen met het vervolgen van a. de niet afbetaalde aanslagen Grondbelasting 1938, gedateerd vóór Augustus 1938. b. de niet afbetaalde aanslagen Ptrsoneele Belasting 1938, geda teerd voor Augustus 1938 c. de aanslagen Inkomsten Be lasting 1938—'39, gedateerd in Juli 1938, waarop nog niet vijf- negende deel is betaald. d. de aanslagen Inkomsten Be lasting 1938—'39, gedateerd in October 1938, waarop nog niet één-derde deel betaald is. Tabaksrorgunningsrecht. De Rijksontvanger verzoekt ons tevens nog te berichten dat het tabaksvergunningsrecht over het jaar 1939 Vóór 20 Januari a.s moet zijn voldaan. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 8 JAN. 1939. Ned. Herv. Kerk. Vcorm. 91/, ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde Oeref. Kerk. Vonrm. 9 30 ure Csnd. Da Ruber Nam. 2 Dezelfde Oeref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Dhr. C. van de Woestijne siudenf te Ro'teidum. Nam. 2 Dezelfde 's A» 6 Dezelfde Faillissementsstatistlek (Samengesteld door afd. Han delsinformaties v. d. Graaf Co. N.V. te Amsterdam). Over December 1938 bedroegen de faillissementen in Noord-Hol land (excl. Amsterdam) 37, Am sterdam 29, Zuid-Holland (excl Den Haag en Rotterdam) 14, Den Haag 13, Rotterdam 14, Utrecht 18, Gelderland 16, Noord-Brabant 19, Limburg 9, Zeeland 2, Fries land 15, Groningen 7, Drente 6 en Overijssel 9. Totaal 208 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1938 2585 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 3181 faillissementen. Schip in brand. Het te Wemeldiuge thuis be- hoorende motorschip Res Nova, schipper Van Houdt, geladen met vlas en op weg van Coljjnsplaat naar België, is op de Ooster- schelde, door onbekende oorzaak in brand geraakt. De drie opvarenden, t.w. de kapitein, diens vrouw en een knecht, konden, met zeer veel moeite, door een passeerenden schipper met een roeiboot worden gered. Zy zyn te Wemeldinge aan wal gebracht. Schip en lading moeten als verloren worden beschouwd. Alles is verzekerd. Aato botsing. Op den rijksweg Oudenrjjn Vianen ter hoogte van Jutphaas is Woensdagmiddag een autobot sing ontstaan, waarby vier per sonen werden gewond, van wie drie ernstig. Uit de richting Oudenrijn na derde een vrachtauto, bestuurd door den 27-jarigen heer de Bruin uit Jaarsveld. Van de tegengestelde zijde kwam even eens een vrachtauto welke werd achterop gereden door een per sonenauto, bestuurd door den 37 jarigen heer Bronk uit Beu- sichem Deze wilde den voor hem rydendeu vrachtauto pas- seeren, doch zag plotseling den naderenden vrachtauto. B. remde uit alle macht, doch zijn auto slipte en slingeide door de gladheid van het wegdek van rechts Daar links. Ken botsing was niet meer te vermijden. De auto werd in de flank aange reden, kantelde en bleet langs den berm van den weg, op zeer korten afstand vau een breede sloot, erostig beschadigd liggen. De heer Brook vrerd met gewond. Hy klaagde wel over pijn in de borst, doch kon naar zyu huis terugkeeren. De drie overige inzittenden evenwel, de gebroe ders Verhoef en de heer Donker, allen uit Beusichem, die op weg waren naar een begrafenis van een familielid, werden ernstig gewond. Met twee ambulance auto's werden z\j naar het stads en academisch ïiekenhuis te Utrecht vervoerd, AKKER'S v&istèrddbe. De bestuurder vau den vracht auto, de heer de Bruin, werd Diet gewond, zijn naast hem zittende vrouw kreeg een lichte kwetsuur aan het gelaat. Opruiming en kinderleed. De Haagsche huisvrouwen wa ren vooral op den eersten op ruimingsdag door alle drukte en koopjes zoo overstuur, dat de Haagsche politie in twee gevallen zelts is te hulp moeten komen, omdat kinderen van kooplustige dames waren zoek geraakt. In het eene geval werd een 6jarige dreumes hulpeloos aangetroffen voor een groot magazjjn in de Wagenstraat, waar hij luid hui lende om zyn moeder nep. Mama was zoo betooverd door de koop jes, dat zij haar jongetje heele- maal vergeten had. Op het po litiebureau werd de vondeling later teruggehaald. Een tweede geval betrof een 8jarig meisje dat op de Prinsen gracht baar moeder had verloren tydens de opruimingsdrukte. Ook hier viel veel kinderverdriet ten gevolge van de vermissing van moeder. De tranen waren echter spoedig gedroogd toen mama haar dochtertje op het politiebureau weer in ontvangst kon nemen. Aanslagen te Breda. Woensdag had de 19jarige werkiooze D. een aansiag ge pleegd op den controleur >au de arbeidsbeurs te Breda, den heer Mouwen. Deze weigerde den werkiooze wegens een onrecht matigheid een stempel op zijn kaart, waarop de man een mes trok en daarmede in de richting van den heer M. stak, die op zy sprong, doch een lange snede in zijn kleeding kreeg ter hoogte van het hart. Toen D. weer op hem af kwam, wist hy hem het mes te ontrukken, waarop een agent, die voor het gebouw sur veilleerde, den woesteling an es- teerde. Gisteren heeft een tweede aanslag plaats. Toen een agent in burger op den Ny verheids singel surveilleerde, kwam daar t;eu vrouw gillend naar buiten. Toen de agent zicü met net ge val bemoeide was tiaar man in middels te voorschijn gekomen, een zekere Ldie den agent beleefd vroeg de zaak binnens huis te komen bespreken, ten einde een oploop te vermijden. De agent voldeed hieraan doch nauwelijks was hy birnen of de man gooide de deur dicbt, greep een broodmes en wilde den agent hietmtu te Ijjt. De agent wist de steken al te weren bd met groote moeite slaagde by erin L. bet mes te ontrukken en hem de bandboeien aan te doen. Felle brand. Woensdagavond balf twaalf is te Steenv» ijk brand uitgebroken in de zaak van damesmodearti- kplen van den heer J. van der Ploeg. Het vuur greep zoosnel om zich heen, dat mevrouw vab der Ploeg, haar vier kinderea Vrt een De kou komt er uit met enkele,, Mijnhardtjes" Heerlijk gaat U er van transpireeren. Ook ver drijven ze wonder goed en snel hoofdpijn kiespijn,rheumotiek t „Mijnhardtje" 5 ct. 12 „Mijnhardtjes" 50 ct. is ongetwijfeld AKKER's Ab el jsiroop, bevattende een twintigtal kruiden, alle heil zaam voor de ademhalingsor ganen, in de juiste vermen ging en samenstelling. De werking is krachtig en snel. Kruiden hebben geen nadee- len voor de andere lichaams organen. Daarom komt den laatsten tijd de medische we reld weer veel van chemische op plantaardige middelen terug. De reeds zoo krachtige werking van Abdijsiroop is thans bovendien nog ver sterkt o.a. door het toevoegen van „codeïne", de sterkste hoestbedwingende stof. De werking is daardoor sneller en veelzijdiger. Neem dus SERPYLII Eenigeder 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac. 90ct., fl.50, f2.40, f4.20. Alom verkrijgb.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2