Sou "AKKERTJE Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen, \o. 77 ZATERDAG 31 DECEMBER 1938 54" .laars:. J. C. VINK - Axel. Het Nieuwjaar zij een goed jaar. Buitenland. ,MIJNHARDTJES" Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het is weer NieuwjaarVeel heil en zegen toegewenscht Ja, het woordje „nieuw"' oefent op de menschen een toovermacht uit. Er ligt eer, gouden gloed over, die straalt tot ver in het onbekende duister van het ko mende jaar. Want dat jaar be hoort nog tot de toekomstwij weten niet, wat het ons brengt. Daarom beginnen wij het ook met een wensch. Elke wensch bevat immers een kiem van hoop in zich. Teleurstellingen komen altijd nog vroeg genoeglaten wij met moed beginnen aan het nieuwe jaar en afwachten, welke wenschen dan wellicht in vervul ling zullen gaan. De bekoring van het nieuwe zal spoedig verdwenen zijn. Die duurt slechts enkele weken en dan schrijven wij het nieuwe jaartal weer gedachteloos op onze brieven en in onze boeken. Naarmate men ouder wordt, heeft men deze ervaring al zoo dikwijls beleefd, dat men er zich soms over verwondert, dat de menschen een nieuw jaar toch weer met feesten en gejuich, mei hoop en wenschen tegemoet gaan. Doch dat komt, omdat achter de berustende en sceptisch gezinde ouderen altijd weer de jeugd staat, die zooveel meer te wenschen heeft en zooveel minder teleur stellingen heeft doorgemaakt. De menschheid zelf vernieuwt zich voortdurend en als bij den een de grijze haren komen met de overmijdelijke gedachte aan den dood, die al niet meer zoo ver weg kan zijn, luiden voor den ander de bruidsklokken en begint het zelfstandig werken en stieven in de groote maatschappij. Na tuurlijk willen de jonge menschen alles beter doen dan de ouderen en de wereld veranderen, de men schen beter maken 1 Dat is de eeuwige revolutie der jeugd, zon der welke de wereldgeschiedenis geen vooruitgang te melden zou hebben. De filosoof vraagt zich af, of er in den loop der wereldgeschie denis wel van vooruitgang sprake kan zijn, doch voor de meeste menschen is het geloof aan dezen vooruitgang de onmisbare basis van hun denken en nog meer van hun doen. Dit geloof vindt zijn uitdrukking in de vreugde, waar mee al wat nieuw is wordt be groet en de hoop, waarmee elk nieuw jaar wordt begonnen. Men neemt zonder meer aan, dat iets nieuws ook in een of ander opzicht iets beters moet zijn en dat nieuwe uitvindingen en wetten, nieuwe levensgewoon ten en instellingen voor ons leven altijd een winst zijn. De mode heerscht niet alleen op het gebied der kleeding, doch de dwaasheid der mode heeft een positieve keer zijde in hel geloof aan vooruit gang en verbetering en het stre ven om ze te bevorderen. En toch is het goed, dat de menschen telkens opnieuw weer den moed heeft, iets nieuws te bedenken, te wagen en te onder nemen, dan dat hij gemakzuchtig of vol twijfel bleef voortgaan in de oude sporen. Tenslotte heb ben wij alles, wat wij als voor uitgang der beschaving bewon deren en genieten, te danken aan het optimistische geloof aan het nieuwe. Daaronder bevinden zich gewoonlijk vele illusies, doch laten wij niet vergeten, dat allu sies Columbus Amerika deden vinden en illusies de alchemisten ertoe brachten, de grondslagen te leggen voor de moderne schei kunde. Wanneer er dus iets is, dat ons bij het begin van dit nieuwe jaar tot nadenken moet stemmen, dan is het het ontbreken van dit jeugdige, frissche geloof aan het nieuwe, het te zeer verbreide scepticisme. Men heeft geen vertrouwen meer in de politiek, geen ver trouwen in de groote bedrijven, geen vertrouwen in de binnen- en buitenlandsche markt. Men denkt aan werkloosheid, die juist op den leeftijd, die voor de ont wikkeling van den mensch van het grootste belang is, dwingt tot stilzitten en den levensmoed dooft en er heerscht een verlammende melancholie op het gebied van kunst en wetenschap, een beden kelijke inzinking op dat van op voeding en moraal. Deze stemming moeten wij overwinnen. Er komen slechts daden voort uit het geloof aan een mogelijke verbetering. In het afgeloopen jaar zullen wij toch zeker wel op een of ander gebied vooruitgegaan zijn, voor een of ander gevaar bewaard zijn gebleven. Ook het nieuwe jaar zal ons in eenig opzicht wel verder bren gen. En als in het afgeloopen jaar vele wenschen onvervuld zijn gebleven, is dat geen reden om te denken, dat zij voor eeuwig onvervuld zullen blijven. In het komende jaar kan de wereldge schiedenis natuurlijk niet met één slag verbeteren, wat er tevoren verkeerd gedaan is, doch als wij het goed aanpakken, behoeft het niet slechter te gaan dan het vorige jaar en kan het zeifs wat beter worden. Zoo'n nieuw jaar is nog een wit blad papier, dat door ons beschreven moet worden. Laten we dus het hoofd niet laten zinken en nogmaals vol moed de toekomst tegemoet gaan Man weet nu eenmaal nooit van tevoren, hoe iets nieuws in de praktijk zal voldoen. Doch in elk geval beteekent iets nieuws nieuwe mogelijkheden, nieuwe kansen. Laten wij trachten, deze in ver vulling te brengen, tot welzijn van ons allen. Dat houdt ook in de wensch op aller lippen bij het Nieuwjaar Veel Heil en Zegen. Voor vreemdelingenverkeer. Tefa kantore van de Nederland- scbe (Kamer van Koophandel voor Belgi» cn Luximburg is een ver gadering gehouden van de ver tegenwoordigers dezer kamer, de Algeme»«ne Nederlandsche veree» 1 niging voorvreemdelingenverkeer, de A.N W.B. en de Toeristenclub De Belgique. Door de vertegen woordigers van de Kamer van Koophandel werd de wensch uit gesproken onder het motto Meer Belgen naar Nederland, het toe ristenverkeer van België naar Ne deriand krachtig te bevorderen, W W en Griep De vergadering was het er unaniem over eens, dat België niet te klagen heeft over het aan tal Nederlandschebezoekers. Daar entegen heeft het toeristenverkeer van België naar Nederland zeer veel te wenschen overgelaten doch men hoopt tot meer samenwer king tusschen de belanghebbende kringen te komen voor een ge meenschappelijke actie tegen het komende reisseizoen. In het beiang van het vreem delingenverkeer is het zeer ge- wenscht, dat ook de Vlaamsche toeristenbond, die meer dan 100000 leden telt en ieder jaar verscheidene groepsreizen naar Nederland maakt, aan deveidere besprekingen zal deelnemen. België. Tijdens de debatten in den senaat in België over een finan cieel wetsontwerp, stond de Re- xistische senator Rhodius op om te protesteeren tegen een ver klaring van den minister van financiën. Hij kon zijn rede even wel niet ten einde brengen, aan gezien hij plotseling ineenzakte. De zitting werd geschorst en senator Rhodius werd naar een andere zaal gebracht. Nietiegenstaande onmiddellijk medische hulp aanwezig was, is senator Rhodius overleden. De Ver Staten en de Europeesohe situatie. De Amerikaansche openbare meening volgt met groote belang stelling de ontwikkeling van den politieken toestand in Europa. Algemeen wordt aangenomen, dat het oogenblik nadert, dat de Europeesche democratieën haar onwrikbaren wil om zich te ver zetten tegen alle stelsels van dwang, die, naar men in Amerika vindt, allengs den vorm van chan tage hebben aangenomen, zullen moeten duidelijk maken. De scherpere houding ten opzichte van het Hitlerisme en het fascisme, de laatste weken in de Ver. Staten tot uiting gekomen, bewijst, dat de regeering te Washington niet gelooft aan het nut van een po litiek van tegemoetkoming. Bo vendien hebben bijna alle woord voerders van de Amerikaansche regeering en bijna alle Amerikaan sche bladen thans verkondigd, dat het eenige middel om den vrede te handhaven is, de wape ningen uit te breiden en aan alle aanvallen van den kant der dic taturen krachtig verzet te bieden, zoowel op occo'nomisch ais op diplomatiek terrein. Vele bestudeerders van den toe stand in Amerika geven te kennen, dat de Amerikaansche regeering moet afzien van een plan voor een democratische samenwerking. Echter kan, rekening houdende met den loop der gebeurtenissen van den laatsten tijd nahetaccoord van Mü'ichen, worden geconsta teerd, dat een politiek van isolatie van de Vei. Staten een niet te verwezenlijken ideaai is en dat de democratieën van Europa en de Ver Staten verbonden zijn door banden van belang en oecono- mische opvattingen, die moeten worden verdédigd. Ir. ieder g val geeft een toenemend aantal Amerikanen er zich rekenschap van, dat de verantwoordelijkheid, die de Ver. Staten thans dragen, veel grooter is geworden en dai in toenemende mate de opvattint veld wint, dat ten opzichte van de dictaturen het prestige var. dt Ver. Staten moet worden verde digd. De openbare meening in de Ver. Staten is tegenwoordig veel feller gekant tegen de die taturen dan zulks het geval is in de democratieën van Europa. Echter wil de Amerikaansche regeering, naar het schijnt, vol harden in en zelfs nog scherper accentueeren haar afzonderlijk standpunt. Deze politiek wordt voorgeschreven om zuiver Ame rikaansche redenen. Men ver trouwt echter, dat die politiek toch tot steun zal strekken van de Europeesche democratieën. Daarom wordt ook de houding van Frankrijk tegenover de Itali- aansche aanspraken goedgekeurd. In Amerikaansche politieke krin gen toont men zich in ieder geval minder ongerust over de mogelijk heid van verscherping der Fransch Italiaansche betrekkingen dan het geval zou zijn, indien Duitschland er direct bij betrokken was. Alles hangt echter ervan af, wat Duitsch land zal doen voor het geval, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië een scherper karakter zouden verkrijgen. China en Japan. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat de Japanners aan het Westelijke front in Sjansi weer tot het offensief zijn over gegaan. Zij vallen de Chineesche strijdkrachten langs drie kanten aan. Op het oogenblik wordt het gevechtsterrein begrensd door het Loeliang-gebergte in het Oosten, de Gele rivier in het Westen en de Fen in het Zuiden. De correspondent van de Cen tral Daily News maakt melding van een reeks Chineesche succes sen in het dal der Oostrivier in Sjantoeng. De Chineezen hebben reeds een plateau bij Tsjentsjing bezet, terwijl men verwacht, dat de Japansche verdedigingslinie bij Fenisjeng zeer binnenkorr in een zal storten. Een marine-luchteskader heeft volgens Domei het vliegveld en andere militaire inrichtingen van Lioetsjou in de provincie Kwangsi doeltriffend gebombardeerd. Spanje. Een speciale correspondent van de Daily Telegraph te Hendaye meldt, dat zooveel mogelijk recht- sche troepen van de andere fron ten naar Catalonië zijn gezonden om de reserves te versterken en dat buitengewoon groote hoeveel heden munitie en levensmiddelen van de verschillende bases naar het front zijn gebracht, alvorens het rechtsche offensief begon. Ofschoon het rechtsche Spanje zijn munitieproductie aanzienlijk heeft uitgebreid, is toch bekend, dat groote voorraden oorlogs materiaal van allerlei aard den laatsten lijd uit het buitenland naar Spanje zijn gezonden ter voorbereiding van een lange win- trrcampagne. Zoo zijn b.v. 96 nieuwe Duiischt vrachtauto's per spoor door Frankrijk naar bun vervoerd, beiaden met kisten munitie. Duitschland heeft verder tot het offensief bijgedragen door het zei den van nieuwe groepen tech nici. A'gssch ickn van enkele bespaar U die nare dagen GARANTIt 2S"d"AKKE»f?!s* vliegers vechten de technici niet aan de frontlinies, maar houden zich vooral bezig met het orga- niseeren der telefonische en draad- looze verbindingen. De beide Italiaansche divisies zijn voorzien van al het materiaal, dat hun batterijen en gemechani seerde colonnes voor vele weken noodig hebben. Aan beide zijden is het moreel der troepen goed, doch achter de linies wordt de bevolking, naar gemeld wordt, steeds lusteloozer. Franco hoopt, dat een gestadige voortgang in Catalonië de achter hoede der vijandelijke troepen zal demoraliseeren, dat hier door een volledige instorting van het republikeinsche Spanje wordt verhaast. De correspondent vervolgt, dat hij bij een bezoek aan de re- geeringslinies bij de spits van den Italiaanschen aanval, ten Oosten van Aspa, het zwaarst gemecha niseerde gevecht waarnom, dat hij in twee jaar burgeroorlog had gezien. De republikeinsche ar tillerie vuurde hevig op de recht- schen en omgaf hun stellingen met rook en stof, waardoor het rechtsche vuur een tijdlang geheel bleef zwijgen. Het was volkomen onmogelijk iets van de troepen bewegingen aan beide plaatsen te zien. Achter de linies ligt de voornaamste straatweg buiten het bereik der rechtsche artillerie, goed beschermd door de lucht- afweerbatterijen en de luchtmacht. De steden langs den weg in de militaire zone echter en in het bijzonder Borjas Blanches, zijn geheel verwoest door de rechtsche bombardementen. De Britsche regeering heeft een protest gezonden aan Burgos met betrekking tot de vasthouding van het Grieksche stoomschip Atlas te Palma op Maj^-ca. Het schip b;o t weiisw ar n t toe aan een Britsche rteo ij, doch een deel van de lading, ter waarde van 10,000 pond, is Britsch bezit, terwijl ook de ver- Z! keringen voor een de. I bij E geische maatschappijen zij i o dergebracht. Dit is het jnrt si geval van d? nkeslPgncRr t va., een schipi Neem dadelijk 'n AXELSCHE® COURANT Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks SOct Proef doosje 2 stuks 10ct Binnen een kwartier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt. Let op het AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. want ze bevatten een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoften, volgens recept van Apotheker Dumont. Zorg er voor altijd "AKKERTJES" in huis te hebben, dan hebt Ge ze bij de hand, want vannacht nog kunt Ge ze noodig hebben, bij pijnen, sla peloosheid of als koorts overvaltl

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1