Binnenland. sische grens, wanhopig tegen een grooten troep wolven, toen vier andere boeren, die een grooten voorraad hooi en stroo vervoer den, te hulp schoten. De wolven deinsden een oogen- blik af, doch kwamen spoedig daarop weer terug. Ten einde raad besloten de boeren de wol ven met brandende bossen stroo te verdrijven. Zoo wisten de zeven mannen een naburig dorp te bereiken, in de verte gevolgd door de wolven. Bij het dorp gekomen, sloegen zij alarm, waar op de mannen uit het dorp zich verzamelden en een klopjacht op de wolven hielden. De week van felle koude heeft ln Engeland reeds 84 dooden geëischt, of gemiddeld twaalf per dag. Het aantal dorpen, dat door den sneeuwval van de buiten wereld is afgesneden, is nog ver groot, en de hoop, dat zij voor Kerstmis uit hun isolement zouden worden verlost, is ijdel gebleken. De maatregelen, die in het ge heele land zijn genomen, om de euvels, die vorst en sneeuw heb ben veroorzaakt, zooveel mogelijk te bestrijden, hebben al aanzien lijke sommen verslonden, die men in totaal op meer dan een millioen pond sterling schat. Emile Tandervelde overleden Gisterochtend om half 6 is te Brussel de leider der socialisten Emile Vandervelde overleden. Zondag had Vandervelde met zijn vriend Louis de Brouckère, den voorzitter van de tweede in ternationale nog het noenmaal gebruikt in het gebouw van dt socialistische partij. Des avonds- werd hij, na een bezoek aan een bioscoop, onwel. Sedert Maan dagavond half elf was hij buiter. bewustzijn. De Belgische politicus, jurist en schrijver, Emile Vandervelde werd in 1865 geboren en is dus 73 jaar oud geworden. Hij hetfi zijn studie volbracht aan de um- versiteij van Brussel. Reeds op 20 jarigen leeftijd trad hij* toe tot de arbeidersbe- weging. In 1894 werd rij lid van het parlement, in 1914 mi nister van staat, ln de oorlogs jaren was hij minister, zonder portefeuille en minister voor de levensmiddelenvoorziening. Ii 1917 en 1918 was hij lid va; den Raad van oorlog, terwijl hij van 1925—1927 de portefeuille van buitenlandsche zaken had. Tot Januari 1937 was hij in d- regeertng van Van Zeeland, mi nister van volksgezondheid. Hij was hoogleeraar aan d< universiteit van B ussel, bestuurs lid der werkliedenpartij, en va de socialistische internationale. Van zijn hand zijn verscheiden werken verschenen. De Koningin te Soestdfjk. H. M. de Koningin is Zaterdag middag per auto van Het Loo naar het paleis te Soestdijk ver trokken, waar H. M. de Kerst dagen bij Haar Kinderen heeft doorgebracht. Gift ran de Koningin. Van officiëele zijde meldt men, dat door H M de Koningin een gift van f 5000 is geschonken aan ht-t hoofdkwartier van het Leger des Heils, welke uitsluitend moet worden besteed aan dekking c q kleeding van de meest behoeftige gezinnen in ons land. AXEL, 28 December 1938. De vorst is voor deze streken geweken. Dat was te denken men maakte plannen voor ijsfeest Door omstandigheden was de officiëele ijsbaan van de vereeni- ging niet in orde (dit hing van hooge autoriteiten af), zoodat men zich de eerste dagen op de Groote Kreek en later aan den zoom van de Kleine Kreek reed, voorzoover die in de winterbedding lag. Maandag werd vergunning ge geven voor de ijsbaan en dus was er nu overal zoowat gelegenheid tot schaatsen. Voor liefhebbers is het jammerlijk kort geweest. Koning Winter Ijtt »ich anders geducht gelden en vooral ten op zichte van het verkeer op en over water was er al heel wat storing. Op het gehucht Sassing heeft men er geen gras ovtr laten groeien en zijn op 2e Kerstdag reeds hardrijderijen gehouden op schaats en prikslee, met als prij zen, kolen, eetwaren en kleeren Echt ouderwetsch dus. Jammer dat Concordia dat niet geweten heeft, anders was het een aardig uitstapje geweest en had Jacob zijn vriend Wultem eens kunnen bezoeken. Winterhanden i PUROL Wintervoeten Doos 30 cent- Winterteenen I Kerstfeastviering. Maandagavond had in de Herv kerk alhier de Kerstfeestviering plaats voor de kinderen van de Zondagschool. Behalve deze waren ook vele ouders aanwezig toen Ds. Van Oeveren de Kerft feestviering opende met het ge zamenlijk laten zingen van Gezang 230 1 en 6, om daarna voor te gaan in gebed. Nadat een lied gezongen was door de leer lingen, sprak Ds- Van Oeveren een inleidend woord, waarin hi de beteekenis van het Kerstfeest liet uitkomen, als zijnde een feest door God voor ons allen bereid zonder onderscheid van rang, stand, volk of ras. Het is het feest van de geboorte van Gods Zoon, het Licht der wereld. De Kerstboom symboliseert dit ook met de brandende kaarsjes. Spr, verhaalde hierna van een Chinees die blind zijnde, het licht zijner >ogen niet meer kon gegeven worden, doch voor wie in het Zendingshuis een hooger Licht intstoken werd, nl. het Licht van Jezus Christus. De oude Chinees >vas hiermede gelukkiger en droeg net Evangelie verder voort, zooals lit ware Christenen betaamt. Ter afwisseling volgde toen weer kinderzaug en een lieve Kerstvertelling door mej. Rouw, waarin eveneens meer kinderlijk ip dit Licht gewezen werd. Nadat og een paar liederen gezongen waren, volgde een tweede Kerst verhaal door mej. De Krijger, dat ook met aandacht gevolgd werd. De kinderen kwamen toen weer in actie voor het zingen van Kerstliederen, waarna Ds. Van Oeveren zich tot de leerlingen richtte, die dit jaar de school verlaten. Hij wenschte hun veel goeds toe en hoopte dat het ge leerde op de Zondagschool hun ook bij zal blijven in hun verder leven. Veel kan ons ontnomen worden in dit leven, aldus spr., doch zorg er voor, dat de naam van Jezus Christus jullie nooit ontnomen wordt. Hij wekte de scheidende leerlingen op, om verder ook de jongens- of meis- jesvereeniging te bezoeken en drukte dit ook de ouders op het hart. Nogmaals werd toen door de kinderen gezongen, waarna Ds Van Oeveren allen dankte, die aan het welslagen van dit Kerst feest hadden meegewerkt. Hij hoopte verder dat bestuur en onderwijzend personeel ook in het volgend jaar nieuwen moed en kracht geschonken zal worden om den Zondagschoolarbeid met vrucht voort te zetten. Ook financiëelen steun is voor het Zondagschoolwerk onontbeerlijk. Nadat gezamenlijk nog gezongen was Gezang 229 5, eindigde de dominee met dankzegging. Voor de kinderen beteekende dit echter nog niet het einde van de Kerstfeestviering, want de traditioneele cadeautjes moesten nog uitgereikt worden en deze werden natuurlijk met stralende gezichten in ontvangst genomen. Zoo kan de Herv. Zondag- schoolvereeniging ook ditmaal weer met welgevallen op dit ge slaagde Kerstfeest terugzien. Hetzelfde kan ook gezegd wor den van de wijze waarop de Zost'dagschoolvereeniging te Kijk uit al was het op meer be scheiden schaal haar Kerst* feest hield, onder leiding van dhr. P. J. van Bendegem, voorz Belicht door een fraai versier den Kerstboom waren daai leer lingen en ouders aanwezfg en met aandacht werd geluisterc naar de Kerstvertellingen, die de dames S. Scheele Jd. en P. Over dulve met geestdrift voordroegen Onder leiding van mej. Scheele vnd. werd ook een Kerstcantate gezongen, die veel succes had Natuurlijk was voor de kleine gasten de hoofdzaak, dat er oo tractatie en geschenken werden gedeeld. Bestuur en degenen, die de voorbereidingen troffen, hadden eer van hun werk. En tenslotte dalen we dan a tot de groepen der Fröbelscholen Ook hier een en al belangstelling En hoe kan het anders Hoe minder de jaren, hoe grooter de onschuld. En het is toch juist daarin, dat we zoo gaarne mee leven. Hoe ontvankelijk zijn die kleintjes voor de verhalen en wat een eerbied dringt tot hun door voor de Kribbe, waaraan wij groo ten maar al te weinig beteekenis hechten. Maar ter zake. Zoowel op de school van de vereen, voor Chr Nat. Schoolonderwijs als op die van de combinatie Van Hoeve zijn het voor de kleuters weer uren van onvergetelijk genot ge weest, waarin de moeders niet weinig deelden. Ongevraagd voegen we hieraan toe den wensch, dat allen die de Kerstfeesten voor de jeugd bij woonden en van het groote nut daarvan zijn doordrongen, reeds nü in het juweelendoosje een gift afzonderen om die het volgend jaar beschikbaar te stellen. De indrukken zijn nu nog niet ver vaagd en menigeen had misschien spijt niet méér te hebben bij gedragen. Naar we vernemen is op de Fröbelschool tevens ook op har telijke wijze afscheid genomen van „de juffrouw", die wegens trouwplannen ontslag had ge nomen. „Asaf". Het is reeds traditie geworden, dat de Chr. zangvereeniging Asa alhier met Kerstdag een uitvoering geeft in de Geref. Kerk. Dat is eigenlijk voor directeur en leden het „hoogtij", want dit kerkge bouw kan zeer velen bevatten en is ieder jaar bijna of overvo bezet. Dit jaar iets minder, wat wel aan de strenge koude zal te wijten zijn. Gezongen werden onder in strumentale begeleiding eenige fragmenten uit „Der Messias" van Handel, en door het kinder koor dezer vcreeniging een zeven tal liederen. Zooals gebruikelijk werd de uitvoering geopend met gebed en een toespraak van den voorzitter, dhr. Jan Lefeber, die daarin een en ander mededeelde over den componist Handel en het orato rium „Der Messias", een compo sitie die in slechts een paar weken werd geschreven, maar toch maandenlange studie eischt om er naar de regelen der kunst iets van te maken. Nadat gezamenlijk als inleiden de psalm werden gezongen de eerste twee verzen van Ps. 99, volgden liederen onder leiding van den voorzitter vnd. Daarna volgde het hoofdnum mer onder leiding van dhr. P. C. Brakman, dirigent van „Asaf". Waar we niet in staat zijn hierover een deskundige beoor deeling te geven, wagen we-ons niet aan lofsprekende termen, maar beperken we ons tot de mededeeling van iemand, „die het weten kan", dat de uitvoering weigeslaagd mag heeten. Mis schien klinkt dat sommigen te eenvoudig, maar we zijn over tuigd, dat dit den directeur, be stuur en medewerkers evenzeer tot lof zal strekken. Vermelding verdient nog, dat nzonderheid mej. Maatje de Fouw zich als soliste goed van haar taak kweet. Tot slot werd nog gezongen Gez. 96, waarna de voorzitter het dankgebed uitsprak. Uitvoering Orelio. Er was gisteravond in Het Centrum groote belangstelling voor de uitvoering, die door de algemeene zangvereeniging Orelio gegeven werd. Opgevoerd werd de opera-comique „Marion de Marketentster", en de wijze waar op de 3 bedrijven afgewerkt wer den, verdient alle lof. Het gehee stond onder leiding van de di rectrice van Orelio, mevrouw Moerdijk—van der Swalm, die zeker ook ruimschoots haar deel had in het stormachtig applaus dat vooral in het slotstuk losbrak Het stuk, spelende in een dorp in de Vendée en voorstellende episode's gedurende de conventie van 1792, bood talrijke treffende tafereelen, die meermalen het dramatische nabij kwamen, waar bij de fraaie costumeering een schilderachtigen aanblik bood De koren maakten een zuiveren indruk, waarbij het orkest op lofwaardige wijze aansloot. Indrukwekkend was de figuur van Bourdon, Sergeant bij het volksleger, die zijn intrek had genomen in de „Gouden Kruik bij kastelein Fripon, waar diens lieftallige dochter Julie al spoedig liefdesbetrekkingen aanknoopte met Jean, zoon van Bourdon. Marion en haar pleegdochter Mariëtte waren goede bekenden bij de soldaten. Bij zekere ge legenheid vertelde Marion aan Bourdon het geheim, dat Mariëtte omhuldedit kind toch was een vondelinge. Op haar 18e jaardag, die feestelijk zou gevierd worden in de „Gouden Kruik", onthulde zij haar pleegkind dit geheim Graaf de Veaucourt kwam toen in het spel en trachtte de soldaten van het volksleger door verraad te belagen, doch Julie hoorde van deze voornemens en deelde dit Bourdon mede, angstig als zi was voor het gevaar, waarin ook Jean verkeerde. Het verraad werd dan ook verijdeld en de Veaucourt gevangen genomen met zijn vol gelingen. Ondertusschen was ook Georg, neef van den graaf, bij het volksleger ingedeeld en deze vatte liefde op voor Mariëtte. In het laatste bedrijf volgde de ontknooping van het geval, dat een zeer dramatisch slot dreigde te worden, doch waarin de liefde triomfeerde. Graaf de Veaucourt werd volgens besluit van de conventie tot den kogel veroor deeld zijn aanhang begenadigd. Marion vernam met diepe droef heid het doodvonnis. Zij wilde hem nog redden van den kogel, nadat was onthuld, dat Mariëtte de dochter was van den graaf, wiens geliefde door smart reeds was gestorven. Marion wilde desnoods haar leven geven om den graaf te redden, doch diens poging om te ontvluchten, mis lukte. Den schildwacht, die door haar in het geval betrokken was, wachtte ook niets anders dan de kogel, doch Marion nam alles op zich, bereid om haar leven -te geven. Zoover kwam het echter niet, want toen alles reeds hope loos scheen, kwam een bode met het bericht, dat graaf de Veau court begenadigd was, evenals alle anderen. Het slot bracht allen in en door de liefde bij elkaar en zeker kon hier getuigd worden, zoowel wat inhoud als uitvoering van het stuk betreft Eind goed, al goed. Het was een mooie en genot volle avond, die zeker niet alleen in den boezem van „Orelio", maar ook bij de honderden aan wezigen, die Het Centrum be volkten, nog lang in aangename herinnering zal blijven voortleven. Toonstellienk in nog wa Dag Jacob 1 Aa dag WullemJe bin a vroeg in Axel Jao, de kleine jongers aden m'n pupe gebroken. In mee sukke dagen doe je niks anders as roaken. Vooral mee-tie kouwe. Wei je wè glooven Jacob, da 'k noe ja, na de kerke bink van eigen gewist maa da'k al die daogen nie van de Sassiengen af gewist bin Soa jongen in bei je dan nie naa de toonstellienk gewist Waffore toonstellienk?? A van kernienen en veugels. Daa wist ik niks van. Dad- ei toch nie in de krante gestaan Netë, in d' Axelsche krante nie, maar in die Roomsche krante van brabant, te mensen da sei Guust, wan anders zou 'k het ook nie weter. Da wou 'k maa zeggen, wan Jacob, ik lezen a jaren d' Axelsche krante, in daa gaan 'k nie van af. Jao maar ik oak nie oor Wullem, wan alle dag soo'n groote krante, da kan 'k nie bie ouwen. In noe zeggen ze wè, da's ma twee dubbeltjes op 'n weke, maar ik zeggen maa, da's tien gullen op 'n jaar, in dan zoan tied as noe Van eigen Jacob. Maa 'k in toch spiet da'k het nie geweten en, wan dan aa 'k toch wel ees gaan kieken na die kernienen. Op zukke dagen eije toch niks om annen. Jao, z'en 't nog uutgebelt ook, maar da sui je nie ooren op de Sassiengen, dienk ik, Wullem Neeë, ma bei jie d'er ge wist Jawoor. Da waren mooie beesten, jongen. Ik was er a, toen 'topen giengJa, daa most ik toch om lachen oor. Nie da onze burgemeester et nie netjes dee oor, daa viel niks van. Maa 't slot wasnoe verklaar ik de tentoonstellienk geopend. In al de deuren waren toe, terwielen da de mensen die er waren, allemaole a rondgekeken aden. Dus ie most 'm nie mee open doene. Jao jongen, da gaad altied zoa mee groote lui, die zeggen 't altied andersom. Kiek ma bie feesten in de groote steeën, daa ouwen z'n maal, maar ze drienken vee meer dan eten. Maa da zeg ik nog ees, daa waren vee beesten en mooie ook, vooral kernienen. Jao, ze zeggen dat dad ook sport is. Van eigens is da sport. Maa noe moe je nie dienken, dat die kernienen gaan voetballen of zoa. Art loopen zou nog gaon, mee 'n schot agel achter udder ielen. Maa die veugels, die kunn toch vliegen Ja, ma reisduven waren er nie gloof ik. In as die andere mochten vliegen, mochten ze wè 'n bitje beter uutkieken, wan ze keken allema zoo suf as 'n oen der, net as 'n uu! op 'n klute. Was 't er nog meer as oen- ders en kernienen? Jao, van da kleingoed, as kanaries in duven. Sie jongen, duven waren er eele mooie, net of ze geteikend waren. Krappers zoo groot als mn vuust, en pau- staerten, afijn van allerleie en dan kanaries, die waren der ook vee. Daar is vee volk gewist oak zeggen ze. De priezen iengen der allema an, zoodus je kon zien wie de beste aa. Maa daa geef ik zoovee nie om, wan dad is toch ma voor de kenners. En die weten het onder mekare wè te vinden, 'k Weet ook eelemaal nie, oe of die rassen allema eeten, wan da stiengen zuk' arige namen op, da je der toch geen wies uut kon. As er geen beest in zoo'n kooie zat zou je nie ees weten, waforen aje der in most zoeken, een kernien of een kanarie. Bè zoo jongen, ja 't is een aarigen tiet. Die kérels en op z'n besten na schole gegaan en ze praten van allerlei talen. Ja, das waar, ma wa't be- teikent, da weten ze somtemets ook nie, dat gloof je wè van me wed ik Maa ja, jongen, as 't nie vremd is tegenwoorig, deugt nie. Maar ik gaan deu oor en zien da'k 'n pupe kriegen, wan t is vee te koud om zoo lange te staan. J'ei gliek jongen. Alli de ïroetenisse tuus oor. Dankje, van 'sglijken oor. Ter wille van Jacob en Wullem, die toch geen prijs stellen op den volledigen uitslag, melden we dan hier enkele prijswinners Afd- konijnen. Witte Vlaamsche Rauzen»

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2