Nieu w j aars wenschen SI TISSI B Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen, No. 76. WOENSD Ui 28 DECEMBER 1938. 54#* .Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zij, die in het Nieuwjaars- nnmmer van dit blad, dat van hals tot huls in de kom der gemeente wordt bezorgd, hun Nieawjaarswensch aan familie, vrienden, bekenden en begun stigers willen kenbaar maken en daarvan nog geen opgave deden, hebben hiertoe alsnog gelegenheid tot Vrijdag 30 December a.s. uiterlijk tot elf uur v m. De prijs is 40 cent. De Nieuwjaarskrarit zal, omdat 1 Januari op Zondag valt, ver schijnen op Zaterdag 31 Dec. a.s. DE UITGEVER. Dnitschland. In den loop der vorige week hebben alle ministeries, ook die van financiën en economie, bij welke dit vroeger niet de ge woonte was, hun eigen Kerstfeest gehouden. Ook Ribbentrop heeft een feest gegeven. Bijzonder om vangrijk was dit jaar het Kerst feest voor de rijkskanselarij. De Fiihrer had zich een collectie voorwerpen van Duitsche her komst uit de Berlijnsche winkels laten uitstallen, teneinde daaruit een keuze te maken van ge schenken voor zijn personeel. De zeven duizend arbeiders, die doende zijn het nieuwe gebouw van de rijkskanselarij te voltooien, zijn door den Fiihrer onthaald op varkensvleesch en roode kool. Zij kregen bovendien een pakje, waarin zich o.a. een portret van Hitler met eigenhandig onder schrift bevond, zoodat de Fiihrer alleen voor deze gelegenheid zeven duizend keer zijn naam heeft moeten schrijven. Van al deze feesten verschenen in de pers geïllustreerde verslagen natuurlijk eerst recht van het FEUILLETON doorA. ALLARD -n- Eenigen tjjd na de verovering van Granada door de SpaojaardeD werd deze verrukkelijk mooie stad een geliefkoosde verblijfplaats van Spaansehe vorsten en hun hoven Zoo leefde er ook Philips en zijn echtgenoote Isabella, de sehoone prinses van Parma. Het Alhambra, dat verwaarloosd had gelegen tusschen woeste tui- nen, werd hersteld. Met het hof trokken glans, mu ziek en glorie binnen de maehtige muren. Sehoone hofdames, ga lante pages eu ridders dwaalden door de tuinen rond, alles was er mooi en vol vreugde, als in een sprookje Slechts hy, die regeerde over dit sprookje, was stil bd som ber, een ellendig gekweld mensch. Dagenlang bleef Philips in bed, doof voor alle gebeden vbd zijn gemalin of van de artsen. Dan weer sloot hij zich op, verzonk geheel in doffe melancholie en sombure meringen. En wat men nek verzon om hem te genezen, en ten minste te verstrooien, het was nuueloos. Zijn oog bleef dof staren op de schitterendste feesten en spelen, Slechts wustiek was sobs in staat, groote kinder-Kerstfeest met uit- deeling. Alleen met het feest op de rijkskanselarij was dit niet het geval daar dit gerekend wordt een huiselijk karakter te dragen. Nu is de Fiihrer, gelijk alle jaren, met Kerstmis en Nieuwjaar naar Berchtesgaden vertrokken en eveneens, gelijk alle jaren, zullen daar dezer dagen alle kopstukken van partij en regeering zijn gasten zijn. Daarmee verplaatst zich dan het centrum van de Duitsche politiek naar den Obersalzberg en treedt er in het openbaar stilte in. In deze stilte worden in intieme besprekingen groote dingen voorbereid. Daarboven verwacht men van veel wat on zeker en onbeslist gebleven is, dat het daar tot een oplossing wordt gebracht. Dit geldt o.a. van onderscheiden Jodenwetten. Evenwel de stagnatie in de Joden- wetgeving, waaraan naden I2den November aanvankelijk met groo- ten spoed werd gewerkt, heeft niet alleen zijn grond in de om standigheid, dat men op de be slissingen tijdens Kerstmis wacht, maar ook in de overweging, dat op zijn minst kans bestaat, dat de emigratie op groote schaal door internationale samenwerking op weike wijze dan ook wordt aangepakt. Voor het overige vertoont het beeld een zeer sterke afwijking van het gebruikelijke om dezen tijd des jaars in zooverre er in alle politieke en journalistieke millieux groote beweging heerscht omtrent het Duitsch-Amerikaan- sche incident en de mogelijke gevolgen daarvan. Kerstboodschap van Roosevelt „Ik zal doen, wat in mijn ver mogen ligt om de komst van den dag te bespoedigen, waarvan Jesaja voorspeld heeft, dat de menschen hun zwaarden tot ploe gen zullen smeden, het eene volk het zwaard niet meer opheffen zal tegen het andere en niemand eeu weinig zyn blik te verhelde ren. Daarom werd ook de be roemde zanger Farinelli aan het dof verbonden als een soort ge- oeesbeer. Zyn heerlyko stem kon soms even de schaduw vao hope- loeze melancholie verjagen, die het gelaat van den koning ver duisterde. Ten slotte kwam de zonderlinge ziekte van den koning eenter tot een crisis, die 't gebeele not wanhopig maakte. De koning verbeeldde zich toen namelijk, dat hy gestorven was. Dit zou men misschien als een aangename rustpooze hebben op gevat, als de koning niet, tot al- gemeene ontsteltenis, erop gestaan nad, ook als een doode behandeld te worden. Hy deed zijn om geving bittere verwijten, dat men hem onbegraven liet 1 Wat te doen Niet gehoorza men was gevaarlijk, maar kon men een levenden koning begraveD In dezen wauhopigen toestand was het een lieveiingspage van de koningin, Ruyz de Alareon, die uitkomst bracht, Hy vertelde zijn troostelooze gebiedster van eeu zigeunermeisje, dat het land doortrok, haar brood verdienend met vioolspel. Van baar spel werd zooveel verteld, dat hij haar had opgezoeht en met tranen van verrukking in de oogen vertelde hij van de toovermaeht, die haar viool scheen te basitten, meer den krijg zal leeren". Al dus sprak Roosevelt in zijn jaar- lijksche Kerstboodschap aan de Amerikaansche volken. Roosevelt betoogde aldus meldt Reuter uit Washington dat hij ten overstaan van de gansche wereld deze gelofte her haalde, die hij al zoo dik-.vijls afgelegd had. Hij loofde de po gingen ter bevordering van den vtede op het Westelijk halfrond en achtte het een gelukkige om standigheid, dat de Pan-Ameri- kaansche besprekingen te Lima spoedig na den geboortedag van den Vredevorst beëindigd zouden worden. Het slot van de presidentiëele toespraak luidde: „Wijwenschen den vrede. Wij wenschen den vrede en zullen voor den vrede werken. Wij begeeren land noch bezittingen van eenige andere natie of volk." De Paus en het Kerstfeest. Dr. Milani had den paus aan geraden om zich in verband met zijn zwakken gezondheidstoestand bij de ontvangsten ter gelegenheid van het Kerstfeest in acht te ne men. De paus heeft daarop echter geantwoord„Mijn zoon, dit is wellicht mijn laatste Kerstfeest. Ik wensch zelf diegenen te ze genen, die mij hun gelukwenschen komen aanbieden". De strijd in Spanje. De nationalisten, die aan het front in Catalonië een nieuw offensief ontketenen, hebben, vol gens het officieele legerbericht van Saragossa, op de vier punten, waar zij door het republikeinsche front heendrongen, een terrein winst van gemiddeld tien K.M. behaald. Het is reeds bekend, dat het aantal gevangenen ruim 2000 bedraagt en dat verscheiden compietebatterijen, tanks en groote hoeveelheden munitie zijn buit gemaakt. Van republikeinsche zijde wordt Wie haar hoort spelen, moet het leven weer lief krijgen, her haalde hij telkens weer opgewon den en met aandrang. Daarbij is ze mooi en het liefste schep seltje op de wereld. De Koningin glimlachte wat droevig. Wel Ruyz, sprak zij, ik heb iets genoord van vaderlijken toorn om een amourette met een mooi zigeunermeisje. Mijn arme jongen, ik wil best gelooven, dat haar muziek jou betoovert. De lietde maakt het ellendigste gekras van een viool tot hemelsobe in o ziek 1 Ruyz bezwoer, dat niet alleen hy de muziek der zigeunerin zoo bewonderde. Zij heeft een betooverende viool, bezwoer hy. Vroeger speelde zij niet beter ot slechter dan andere zigeunerinnen. Toen schonk haar eens een arm man, voor wien zy goed was geweest, dit instrument. Sindsdien speelt ze zoo wonderlijk dat de menschen haar van heinde en verre op zoeken om getroost en gesterkt weer van haar te gaan. Zijzelt heeft my bekend, dat ze alleen op deze viool zoo spelen kan. De koningin liet zich tenslotte everbaleD eD D,en zocht de mooie zigeunerin op. Armoedig es schuw versoheen zij san het prachtige hot, waar de vriendelijkheid der Koningin «n de aanblik van Rays daarentegen gemeld, dat alle aan- vallen zijn afgeslagen. Volgens een verslaggever van United Press, hadden de vlieg tuigen van Franco Vrijdagmorgen reeds de republikeinsche stellin gen onder vuur genomen. Nau welijks was de mist van het met sneeuw bedekte land weggetrok ken, of talrijke bommenwerpers stegen op en onderwierpen de linksche troepen urenlang aan een fel bombardement. Na deze voor bereiding ging de infanterie tot den eersten aanval over. Over het algemeen konden de eerste stellingen van de republikeinen binnen korten tijd veroverd wor den. Bij een aanval op de tweede linie was het verzet der linksche troepen verrassend zwak. Talrijke belangrijke strategische punten werden zelfs zonder eenig gevecht prijsgegeven, daar de republikei nen liever terugtrokken, dan zich te laten omsingelen. Het weer vormde overigens een zeer belemmerende factor. De soldaten moesten bij een tempe ratuur van 24 graden vorst ten strijde trekken. Aan de gevechten kwam een einde, toen de nevel kwam opzetten en weldra ook de duisternis inviel. Volgens een der gevangenen zou er onder de republikeinsche militie maar weinig geestdrift te bespeuren zijn. „De vrouwen", zoo zeide hij, „protesteeren voort durend tegen de voortzetting van den oorlog; het moreel van onze troepen wordt daardoor verzwakt" Des avonds stak een sneeuw storm op, met het gevolg, dat de straatwegen van Saragossa naar Burgos en naar San Sebastiaan binnen korten tijd onbegaanbaar waren. Een verslaggever aan het repu blikeinsche front maakt gewag van de ontberingen en moeilijkheden, waarmede de huidige gevechten in Catalonië gepaard gaan. De strijd speelde zich af op een ter rein, dat eenige dagen geleden stelde haar gerust. Men bracht baar naar eeD ka mer naast die, waarin de koning in dof stilzwijgen verzonken zat, uit welk gepeins hij daD slechts nu en dan ontwaakte om toor nig uit te roepen, dat hij >dosn was en begraven wenschte te worden*. De zigeuneiin beefde toen zij zyn stem hoorde. Maar toen drongen do tranen haar in de oogen van medelijden. Hoe arm was hy, hoe ellendie, deze mach tige heerscher temidden van sl zijn pracht. En Diamand kon hem helpen. Zij nam baar viool, sloot de eegen en speelde. Aan de deur stend de koniu- gm, haar oogen strak gevestigd op den somber ineengedoken man, die met waanzinnige starre oogen voor zich bleet kijken. Ruyz echter keek enkel naar de zi geunerin. Wat deerde hem dr koning? Hu hoopte slechts, da de proet mocht gelukken, ouidai dan zeker de Koningin zijn ge liefde zou beschermen eD zyn vader overreden, hem met haar ie laten trouwen. Eo zie langzaam kwam er een verandering over deu koning. Bij richtte zich op en luisterde. De starheid verdweeD uit zyi oogen, zyn trekken ontspandet zich, hij leek te ontwaken uit een Treeselflkei) droom, Sindi nog een groote modderpoel was, zoodat de republikeinen toen niet in staat waren, groote troepen eenheden in stelling te brengen. Het verkeer van vrachtauto's en het vervoer van zwaar geschut over de modderige wegen was onmogelijk gebleken. Op deze zwak verded gde punten trokken de nationalisten nu ten aanval. De felle vorst, die inmiddels was ingetreden, had het terrein zoo hard als ijzer gemaakt. Een ont zettende kou heerscht over het geheele land. De poelen langs den weg zijn met een dikke ijs laag bedekt en de modderkuilen zijn vastgevroren. Er staat zulk een doordringende ijzige wind, dat zelfs de dikste kleeding niet in staat is, beschutting te geven. Vooral de voeten hebben hevig van de kou te lijden, hoe warm men zich ook kleedt. De verslag gever trachtte nog even een sigaret op te steken; hij gaf de poging opzijn handen waren stijf van de kou. In deze temperatuur wordt er thans in Catalonië gevochten. Volgens den verslaggever zijn het vooral Italianen, die len aanval trekken. Het is voor het eerst sinds den strijd in het Baskenland, dat Franco hun weer de leiding geeft. Verschillende berichten. Koningin Elizabeth van Enge land heeft eenige honderden pak jes voor Chineesche arme kin deren aan den Kerstboom buiten de St. Pauls kathedraal laten neer leggen en een gelijk aantal voor arme Londensche kinderen aan den boom, die in de kathedraal was geplaatst. Met het invallen van den winter is ook de wolvenpiaag begonnen. Door den honger ge dreven, komen de dieren uit de bosschen te voorschijn en schrik ken er niet voor terug menschen aan te vallen. Drie boeren voch ten in Bessarabië, nabij de Rus- lange jaren had men zijn gelaat zuo rustig, zoo glanzend met ge zien. Het leek verjoügd, bet leek hernieuwd. Acuter hem zong en lokte en klaagde eo ju belde, betooverend en onweer staanbaar ais het leven zelf, de wonderlyke vioolzang. En toen de laatste klank wegstierf, gleden tranen over de bieeke wangen van deD honing. O, fluisterde hij, wat is het leven mooien welk een zegen is het, te mogen leveD 1 Ruyz tronwde zyn zigeunerin, die met gunsten en weldaden overladen werd. Eo die, in haar geluk, haar viool vergat, ergens op eeD zolder. Lange jaren dwaalde het in strument door verschillende han den, die, onbewust van de too- verkracht, die het bevatte, geen van de oade, heerlyko tonen er uit konden halen. Totdat de oude macht eenmaal onweerstaanbaar losbrak, tot de o-tooverde viool een heele wereld behekste. Iu nanden van een zigeuner, eu zonderling, een eenzame, zoo *egt de legende. Id handen van en man, die Pagauini heette. Eu vbd wien men nog heden vertelt, dat hy zyn ziel aan den duivel verkoeht, om de grootste "lenst van alio tyden te worden. COURANT

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1