Gemengd Nieuws. Kerstfeestviering. De Koningin heeft Dinsdag avond, in het theehuis aan het Uddeiermeer, gemeente Apeldoorn het Kerstfeest geleid van de meis jes van de naaischool, welke daar jaren geleden door toedoen van H. M. is gesticht. O igeveer 40 meisjes waten er bijeen. De Ko ningin heeft ook geschenken aan de meisjes uitgereikt. Geen Terhnnfflne van den branusioff b' jjslag Het departement van sociale zaken meldt In verband met de heerschende koude bereikten den minister van sociale zaken eemge verzoeken om den brandstoff nbijslag voor werkloozen te verhoogen. De minister heeft gemeend, daartoe niet te moeten overgaan, zulks op grond van het feit, dat de brands! ff nbijslag, welke oor spronkelijk f 1 per week bedroeg, berekend is op gemiddelde koude, waarin uiteraard ook vorst voor komt. Daar dit bedrag van f 1 reeds sedert het vorige jaar ge durende de periode 27 Novemh-r tot 11 Maart is gebracht op f 1 3D een aanzienlijke verhooging derhalve, die in belangrijke mate ook een materieele verruiming beteekent en ongeacht de koude van een bepaalde week steeds uitgekeerd wordt is de minister van meening, dat deze uitsluitend voor brandstof bestemde bijslag in zijn geheel voldoende moet worden geacht om ook aan de moeilijkheden, zooals zij zich bij de thans heerschende koude voor doen, het hoofd te bieden. Provinciale Staten. Dinsdagmorgen is de winter- zitting door den Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J, W. Quarles van Ufford, geopend. In verband met de afwezigheid van mr. P. Dieleman werd be sloten enkele voorstellen, betrek king hebbende op polders en waterschappen, aan te hou Jen. De Noord-bevelandsche brug. Bij het voorstel tot het bouwen en exploiteeren van een brug over de Zandkreek, waarvan de bouw kosten op f 1.320 000 worden ge raamd, en waarvan de provincie een bedrag van f 1 060.000 tegen een rente van 2 5 pet. zal moeten leenen. sprak de heer Sonke zijn vreugde uit over het ontwerp Nut, verschillende andere sprekers be tuigden hun instemming met het plan. Het voorstel werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. De staten besloten het subsidie in de kosten van het hersiel van den Abdij-toren te Middelburg te verhoogen tot f 5200. Subsidie aan de ZV.TM. In de middagvergadering kwam o.a. aan de orde het voorstel om de man met een ingehouden, iro nisch lachje. Het duizelde de jonge vrouw even Dick twaalf jaar in de gevangenis dus dat was zijn gpheim geweest.... daarom had hij hi t verleden willtn ver getenhij had een misdaad begaan een moord misschiei Maar dat was vreest lijk N nee, maar slecht was Dick, haar Dick, toch niet. Iets gemeens kon hij nooit gedaan h#bben het zou zeker alles een goedp reden hebben gehad... het deed er ook niet toe, wat hij ook ge daan had; nu was alles voorbij het was hAAr Dick nu, een zorgzame, teedere Dicken ze vergaf hem, zeker, ze vergaf hem, wat hij ook gedaan hadhet verleden zou blijven zwijgen Ze verzamelde al haar krachten en zei luid, pogend haar stim vast te doen klinken: Wat moet je hebben, zeg opDan zal ik je wat geven. Want je moet dadelijk weg. dadelijk, begrijp je. Ik wil niet, dat Dick je hier vindt 1" „Ssstzei de man, schreeuw niet zoo. Als de politie achter de deur s>aat en het hoort, is Dick er ook gloeiend bij 1 Geef me wat kleeren, een oud pak en wat eten, Ik hfl? in 24 uur nikt gehad aan de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij ten hoog ste f 3.333,50 subsidie te verlee- nen voor uitoefening van den autobusdienst Axel—Hulst. De heer Dekker verklaarde zich niet tegen het subsidie, doch tegen het feit. dat de autobusdienst wordt uitgeoefend door de Z V.T. M. Spr. zei geen vertrouwen in het bestuur van deze maatschappij te hebben. Ook mr. baron v. d. Feltz zei geen vertrouwen in het bestuur te hebben. De heer Van Bommel van Vlo ten antwoordde, dat het een be lang van de streek is, dat de auiobusdienst blijft bestendigd. Alleen de Z.V.T.M. wil den dienst exploiteeren, hoewel zij er niets aan verdient. Ged. Staten ge- looven niet dat men wantrouwen in bestuur en directie der maat schappij kan stellen. De heer Kodde verklaarde na mens zijn fractie tegen het sub sidie te zijn, omdat de autobus dienst des Zondags niet wordt stopgezet. Het voorstel werd aangenomen, Naar aanleiding van het voor stel tot het verleenen van een crediet voor overneming van het electriciteitsbedrijf te Hontenisse door de P.Z.E M., merkte de heer van 't Hnff op, dat hij zijn oor spronkelijke bezwaren niet hand haafde. Het voorstel werd aangenomen. De prov. stoomboot diensten. Hierna stelde de voorzitter aan de orde de algemeene beschou wingen over de begrooting van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde. De heer Dekker gaf als zijn meening te kennen, dat deze dienst van het rijk behoort te zijn. De heer Erasmus drong aan op verbetering van den dienst Bres- kens—Vlissingen, n.l. op betere aansluiting op de treinen. Mr. baron v. d. Feltz vroeg hoe lang de dienst Terneuzen Vlissingen nog zal worden be stendigd. De heer van Bommel van Vloten (Ged. St.) betoogde, dat de veren zoo goedkoop mogelijk dienen te zijn. Overneming door het rijk van deze verbindingen zal echter wel een wtnsch blijven. De aan sluiting tusschen de bootdiensten en de treindiensten zal bij de zomerdienstregeling nader onder oogen worden gezien. Hoe larg de provincie den dienst Neuzen Vlissingen nog zal onderhouden, hangt af van de vraag hoe lang de boot „Schouwen" nog geschikt voor de vaart zal zijn. De heer Bauwens gaf in over weging, straks, als de verbinding Kruiningen—Perkpolder gereed is de verbinding Hoedekenskerke Terneuzen op te heffen. De begrootingen van de stoom bootdiensten werdengoedgekeurd. Een minuut later sloop er van hei erf van het vriendelijke boe- renhuis-met-het-rieten-dak een ha velooze kerel weg en verdween md een bundeltje onder zijn arm en vijf glimmende goud stukjes de heele oogst van haar spaarpotje in zijn broek- ak, in de duisterr is van den K rstnacht. Het was een heel bleek, dapper vrouwtje, dat een uur later, met tranen in de oogen, haar armen om den hals van Dick vleide en haar trillende lippen op zijn wang drukte. Dick merkte gelukkig niets in het onzekere licht van den vlammenden schouw en stopte geheimzinnig een paar pakjes weg, achter den Kerstboom. Toen werd er luid aan de voordeur geklopt. Ze zag hoe Dick snel het hoofd ophief, met een grimmigen trek om zijn mond. Dan ging hij, zonder een woord te zeggen, naar de voordeur. Hoor, nu klonk er stemmengerucht, zwa re stemmenwat bleef Dick lang wegwaarom kwam hij nu niet terug ze zouden toch niethem halen, weghalen van haar? Met wankelende schreden begaf ze zich naar de deur In de gang hoorde ze stemmen t ,Dus U Bij de algemeene beschouwin gen over de prov. wegenfondsen kwamen verschillende wenschen met betrekking tot het verbeteren van wegen tot uiting. De begrooting. Vervolgens waren aan de orde de algemeene beschouwingen over de provinciale inkomsten en uit gaven over 1939, welke in de zitting van Woensdag werden voortgezet. Na breedvoerige be sprekingen is de begrooting daar na z.h.s. aangenomen. Hierdoor vereenigden de Staten zich tevens met het voorstel van Ged. Staten om de opcenten op de hoofdsom der inkomsten- en vermogensbelasting van 40 te verlagen op 38 Alvorens de vergadering te sluiten deelde de voorzitter mede, dat het in zijn voornemen ligt de Staten in het begin van 1939 in een buitengewone zitting bijeen te roepen. AXEij, 23 December 1938. Het heeft er nu allen schijn van dat het na jaren weer eens een echte „ouderwetsche" Kerst mis gaat worden met sneeuw en ijs. De thans plotseling ingetre den winter wekt herinneringen op aan vroegere perioden van ijs- en sneeuwvermaak. Van beide kan men thans volop genieten, hoewel het ijsvermaak beperkt is. Door den lagen waterstand is de ijsvlakte beperkt en zoo vormen dan ook Kleine en Groote Kreek de meest aantrekkelijke punten, bij gebrek aan iets beters, want die diepe kreeken blijven toch steeds gevaarlijk. Ieder die kan, staat in deze dagen echter op de schaatsen en zoekt ontspanning op het ijs. Naast de vorst heeft Koning Winter thans ook voor een flink pak sneeuw gezorgd, zoodat ook de jeugd genteten kan in de straten. De winter is mooi en alles in de natuur biedt een sprookjes- achtigen aanblik, voor wie oog heeft voor al dit schoonsmasr de medaille heeft ook een keer zijde hoeveel leed zal er in deze dagen niet geleden worden in talrijke gezinnen, bij de minder bedeelden met aardsche goe deren Intusschen laat het zich aanzien, dat sneeuw en ijs voorloopig nog wel hoogtij zullen vieren, en het Kerstmis in de sneeuw zal worden. Behalve van wintersport zal er ook op ander gebied met de Kerstdagen volop te genieten zijn. We verwijzen daarvoor naar de advertentierubriek. Een der huisgenooten van de familie V. in de Stationstraat alhier voelde zich Woensdagmor gen bij het ontwaken zeer on passelijk. Weldra bleek, dal het geheele gezin min of meer be dwelmd was door gas, dat door het springen van de buisleiding in de woning was gedrongen. Gelukkig was een der kinderen in staat om hulp in te roepen, zoodat hierdoor allen voor erger zijn bewaard gebleven. Kerstuitvoering „A^ai Op verzoek vestigen wij gaarne de aandacht op de uitvoering, die hier op 2e Kerstdag in de üeref. Kerk gegeven wordt door de Chr. zangvereeniging Asaf. Uitgevoerd zullen worden fragmenten uit „Dei Messias" van Handel. Gezien het groote succes, dat Asaf reeds bij vorige Kerstuitvoeringen ten deel viel, zal ook ditmaal onge twijfeld groote belangstelling be staan voor het Koor. Ook het Kinderkoor zal eenige nummers ten gehoore brpngen. Men zie verder de betreffende advertentie in dit nummer. w van allerlei aard heeft dien Turn Browns niet ge zien Ja, U moet ons niet kwa iijk nemen, maar we moesten hier ook komen vragen, ziet U Kende U hem goed En toen klonk de stem van Dick, hard, smartelijk bijna „Of ik hem kende Ik heb hem twaalf jaar bewaakt, toen ik cipier was in de strafgevangenis, twaalf jaar. De mannen mompelden een groet en Dick kwam terug; vond haar snikkend tegen de deurpost geleund. Begreep, dat ze alles gehoord had en terwijl hij haar zacht in zijn armen nam, zei hij en zijn stem scheen te trillen „Ja, twaalf jaar heb ik het uit gehouden, dat vieeselijke baantje tusschen de cellen, de twaalf el lendigste jaren van mijn leven. Toen heb ik het er aan gegeven, toen ik een erfenisje kreeg, genoeg om dat op te kunnen geven en niet meer te hoeven leven tusschen die menschen in kooien Laten we er nooit meer over spreken. Dick heeft nooit geweten, waar om zijn jonge vrouwtje hem toen zoo hartstochtelijk omhelsde en de vreugde-tranen haar over de wan gen rolden. Zich wat zenuwachtig gemaakten geschrokken, dacht hij. Maar zij had haar Dick, dien zij verloren waande, teruggevon den! op dien Kentavpndi Philips reizende demonstratlezaa Zooals in ons vorig nummer per advertentie was aangekondigd, z u Woensdag Philips Reizende Demonstratiezaal op de Markt standplaats kiezen en gratis toe gang verleenen aan allen, die daarvan wilden profiteeren. Des middags was de waarne mend burgemeester, de heer J M. Oggel, aanwezig om de demonstranten in Axel welkom te heeten en hun een goed succes toe te wenschen. Op zeer practische wijze werd in den wager. aanschouwelijk ge maakt door middel van allerlei miniatuur vertrekken, die zich over de geheele lengste van den wagen uitstrekten, hoe men in de voor zeer uiteenloopende doel einden bestemde ruimten, de ver lichting op de doelmatigste wijze kan laten aanbrengen. Hoofdzakelijk waren aangena me en ruim voldoende verlich tingen aangebracht, zonder dat men de lichtbronnen zelf te zien krijgt, wat over het algemeen een buitengewoon gezellige sfeer schept. Dit kwam ook bijzonder tot zijn recht in de royaa! aan gebrachte manufacturenétalage en ook in den wagen zelf. Van groote waarde is ook het gebruik van de lichtmeter, waardoor uw installateur kan bepalen hoeveel licht ieder noodig heeft voor het verrichten van verschillende bezig heden. Jammer, dat het weer velen van een bezoek terug hield en ook oorzaak was, dat de open bare filmvoorstelling niet door ging. Doordat de boot, die des morgens om acht uur 40 van Hansweert vertrekt op een zand bank was geloopen en pas om ruim twaalf uur is vlot gekomen ondervond het verkeer en ook de postbestelling alhier groote ver traging. Predikbeurten te axel ZONDAG 25 DEC. 1938. Eerste Kerstdag. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/t are Di. van Os' re Nam. 2 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 9.30 are Ds. J. S. Post Nam. 2 Dezelfde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 are Lecskerk Nam.2 MAANDAG 26 DEC. 1938. Tweede Kerstdag. Irs de Ned. H-rv. Kerk ei G.-rpf K.;rk g*er> dens', in tie Ned Herv. K rk om 4 aar Kerstfsesivierirg Ie de Gcret Gemeen<e, Weststraat, des vooral, half tien ea aam. twee aar den heer J. Dorresfeijn, student te Rotterdam, De winter in ons land. Uit geheel ons land komen be richten over strenge koude, jjs- ;ang en zwaren sneeuwval, met al de gevolgen ran dien» De scheepvaart ondervindt wel de grootste stagnatie, doch ook het treinverkeer heeft met moeilijk heden te kampen. Verschillende ongelukken waarvan enkele met doodeljjken afloop kwamen reeds voor. Tragische nachtwake De vorst heeft indirect te Hon- selersdjjk drie slachtoffers ge maakt. Onder de woning van de familie Hulspas aldaar is ten gevolge van de strenge vorst een gasbuis gesprongen. Dientenge volge is het echtpaar Hulspas door gasverstikking om het leven gekomen. Ook een schoonzoon der familie, de heer Bouman, uit Poeldijk, is gestikt. Het echtpaar Hulspas was ernstig ziek en bedlegerig. In verband hiermede waren de schoonzoon, de heer Bouman, en diens buurman, de heer De Bruin, uit Poeldijk overgekomen om den nacht by de menseden te waken. Gisterenmorgen namen bureu van de familie Hulspas een sterke gaslucht waar. Toen zij in da woning waren binnenge drongen, kwamen zij tot de ont stellende ontdekking, dat de twee zieke menschen en hun schoonzoon waren overleden. Den heer de Bruin trot men in bewusteloozen toestand aan. Ken onmiddellijk ontboden ge neesheer wist bij den heer De Bruin, door toepassing van kunst matige ademhaling het bewust zijn te doen terugkeeren. De heer Bouman was vader van 13 kinderen. Kolendampvergiftiging. Woensdagmorgen is het echt paar Woudenberg te IJsaelmonde dood in bed gevonden, ten ge volge van kolendampverstikkiDg. Het echtpaar zou reeds meer dan 24 uur geleden zjjn over leden Gemeld wordt, dat de man Dinsdag niet op zijn werk bjj Hulsiuga's Houthandel; waar bjj een leidende positie bekleedde, verschenen was. Op herhaald kloppen aan de woning heeft men geen gehoor gekregen Toen men Woensdagmorgen ook geen taal of teeken had gehoord, heelt de heer Hulsinga de deur door de politie doen openbreken. Naast het bed trof men een emmer aan met asch van drie z g' „sloffen". Luffe oplichter. De laatste dagen is bij de Haagsche politie van verschil lende zijden aangifte gedaan, dat een net gekleed persoon zich bjj menschen, die in behoeftige om standigheden verkeeren, aan meldde met de mededeeliDg, dat zjj in aanmerking kwamen voor een Kerstpakket van een of an dere liefdadige vereeniging. Hjj beloofde daarbjj voor het pakket te zulien zorgdragen, doch een klein bedrag 50 a 60 ets. moest dan wegens expeditiekoi- ten worden gestort. Bjj onderzoek bjj de instellin gen, weike de man had opge geven, is evenwel gebleken, dat daaromtrent niets bekend was. Oogelok op onbewHakten overweg. Op den onbewaakten overweg in den Veenweg te Nootdorp is Dinsdagmiddag een vrachtauto gegrepen door den electrischen trein van Gouda—Den Haag. De bestuurder, de 26jarige J. Willemsen uit Baarn, werd op slag gedood; zekere Alteua, ook uii Baarn, die uaast hem in de cabine zat, werd zeer ernstig gewond. De trein, die eerst driehonderd meter verder tot stilstand kwam, werd aan de voorzjjde ingedeukt en door de botsing werden de ruiten vernield, zoodat de ma chinist aan beide banden kleine verwondingen kreeg. Van den vrachtwagen, welke met veekoeken geladen was, werd de tractor in een nabij gelegen sloot geworpen; de aan hangwagen werd over de rails geslingerd en totaal versplinterd, Over enkele meters waren de (JwftrHigger# Ternielcl uerdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50 ci. Proefdoosle 2 stuks 10 cl

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2