Rieuwjaarswensclien. SCHRALE HUID KLQGSTERBALSEM Vieuws- en Advertentieblad voor .Zeen wscli- VI aan deren. BERICHT. Het geheim van dien Kerstavond VRIJDAG 23 DECEMBER 1938 KERSTNACHT. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Mo. 75 54#* ïaarg?. T Uit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Wegens het a.s. Kerstfeest zal ons eerstvolgend nummer in plaats van Dinsdag a.s. Woensdag avond verschijnen. Zij, die in het Nleuwjnars- nnnimer van dit blad, dat van hols tot huis in de kom der gemeente wordt bezorgd, hun NIenwjaarsw«nsoh aan familie, vrienden, bekenden en begun stigers willen kenbaar maken en daarvan nog geen opgave deden, hebben hiertoe alsnog gelegenheid tot Vrijdag 30 December a.s. uiterlijk tot elf uur v.m. De prijs is 40 cant. De Nieuwjaarskrant zal, omdat 1 Januari op Zondag valt, ver schijnen op Zaterdag 31 Dec. a.s. DE UITGEVER. Wij gaan de Kerstweek in. Weidia is het Kerstavond en Kerstnacht. Wij vullen ons kolommetje „Van Hart tot Hart" met opzet met- met eenige regels over het Kerstfeest als feestgetij, maar over den Kerstnacht, als nacht. Wonderlijke combinatie Kerst feest in den nacht 1 Het feest van het „waarachtige Licht, dat verlicht, een eigenlijk mensch, komende in de wereld", zooals wij lezen in het Johannes-evan- gelie. Hoofdstuk 1, vers 9 En dat „komen in de wereld", ge beurde in den nacht, letterlijk en symbolisch. Toen de Heilsbe lofte werd vervuld, na eeuwen van smachtend verbeiden door de geslachten van hen, die aan de belofte geloofden en daaruit hun levenskracht putten, was het stikdonkere nacht in de wereld, die zich hoe langer hoe meer van God had losgemaakt, en daarom geen geluk, geen heil en geen vrede vond. De Vredevorst, ge- FEUILLETON -n- De duisternis was reeds ge vallen rond tiet vriendelijke, lage boerenhuis, dat daar lag te midden van hoog struikgewas, met zijn warm aandoende rieten dak, een eindje van den hoofdweg af. In de lage, ouderwetsche vertrekken, met zonderlinge trapjes en op stapjes, en diepe kozijnen en vreemde hoeken en nissen hing een volkomen stilte. In de groote huiskamer werd die slechts af en toe verbroken door het knet teren van het blokkenvuur in den ouderwetschen open schouw. De vlammen wierpen grillige scha duwen door het vertrek en ver lichtten met tossen schijn het tengere vrouwenfiguurtje, dat mid den in de kamer stond en heel stil het vertrek rondkeek. Een blij, gelukkig lachje verhelderde het gelaat van het jonge vrouwtje, terwijl ze haar blikken liet gaan langs de groen-glimmende bladen en de roode besjes van de hulst, waarmee ze de heele kamer ver liefd had, en de dennetakken, boren in de karavanserai, waar ook enkele dieren, kameelen en ezels, een nachtverblijf vonden, omdat de ouders van dezen Men- schenzoon te arm waren voor beter onderdak, werd neergelegd in een voederkrib. De zetter liet ons in een vorig opstelletje schrij ven „in een vredekrib". De man vergiste zich, maar toch had hij het nog niet zoo geheel mis. De Vredevorst toch maakte de voe derkrib inderdaad tot een vrede krib. Herders uit het veld en wijzen uit het Oosten zochten en j vonden er Vrede, en wie na hen, eeuw na eeuw, geslacht na ge slacht, den vrede zoekt, vindt dien altijd nogalleen bij de kribbe van Bethlehem, tot op den huidigen dag. Lag de wereld in het duister, toen de Vredevorst in den Kerst nacht werd geboren, niet minder dan toen, heerscht de duisternis nu. Heeft de wereld God ver laten en haar heil gezocht in de dingen, die vergaan, het gevolg ervan is niet uitgebleven. De maatschappij is ontwricht, de stalen zijn in voortdurende span ning door de funeste invloeden van buiten en van binnen, er heerschen overal armoede, werk loosheid, ontevredenheid, ellende, haat, zoo van rassen als van standen. En daarnaastweelde, zingenot en zinnelijkheid tot op de spits gedreven, ontzenuwing door het jagen naar genot, dat nooit bevredigt, spoken mode idioterie en sport-waanzin. De uitersten raken elkander, en om vatten in hun samenhang een cirkelvlak, waarvan het centrum isde Nacht. Het is inderdaad in menig op zicht weer stikdonker geworden. „Het Licht schijnt in de duister nis, en de duisternis" dat is de arme menschheid „heeft het niet begrepen". In hoe menige menschenziel is het duisterIn hoe menig hart is het nacht, door leed en smart en zorgen, door de zonde der wereld veroorzaakt, die de komst van den Heiland der wereld nu nauwelijks meer de aandacht waardig keurt. Want hier en daar, die een fijne, prik kelende geur verspreidden. En in den hoek daar stond met schit terende slingers versierd, hun kerstboom. Straks, vanavond, ais Dick uit de stad terug zou zijn, zou hij aangestoken worden. Dick had haar eerst goedig geplaagd met haar kinderlijken wensch, om een Kerstboom op te sieren. Ze hadden immers geen kinderen Maar als ze het graag wilde, na tuurlijk, dan zouden ze het doen. Die goede Dick Een wonderlijk mooie tijd was dat geweest, die anderhalf jaar nu, dat ze Dick had. Een jaar waren ze nu bijna getrouwd. Het was als één mooie droom ge weest, zoodat ze soms bang was, opeens wakker te zullen schrikken om tot de ontdekking te komen, dat alles niet waar was.... Het was alles ook zoo wonderlijk en snel in zijn werk gegaan. Ze woonde een half jaar al alleen in dit oude boerenhuis, dat haar moeder haar had nagelaten, met net genoeg spaarduitjes, om er zonder al te veel inspanning van te kunnen komen. Ze had wat groenten en vruchten gekweekt en zich afgevraagd, of z« nu altijd hier zou moeten vegeteeren, in dat oude huis, bij het itille dorp,,, DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. de troostelooze toestanden in de maatschappij, welke die ook zijn, ziji de absolute consequenties der Godsverzaking. De mensch heid heeft geen vrede en verkrijgt ook geen vrede, individueel noch in haar geheel, tenzij zij tot den Vredevorst terugkeert. Geknield bij Bethlehems kribbe, zal zij, zal elk, wie ook, vrede virden, rust en troost, rijkdom vinden bij de armoede, bij den Armste der armen. Het waarachtige Licht schijnt sedert den Kerstnacht voor ieder, die het zoekt. Maar het wordt alleen gevonden door offeren. Wij moeten hierin Hem navolgen en offers willen brengen. Los laten, wat Hij van ons eischt en wat er misschien scheiding maakt tusschen Hem en ons. Al is het ons het liefste Al kost het ons hartebloed. Niet wat wij wen- schen moet gelden, maar wat God verlangt van ons. Dan wordt het wel nacht om ons misschien, maar het zal gaan dagen in ons. Kerstlicht zal komen in den Kerstnacht. Dan, als de liefde, niet die zich zelf zoekt, maar die bereid is tot het zwaarste offer, in ons overwonnen heeft, zal het voor ons waarachtig Kerstfeest zijn, hier aanvankelijk, eens volkomen en eeuwig. Tweede Kamer. Vrijdagavond werd de behan deling van de begrooting van het Verkeersfonds voor 1939 voort gezet. Bij de afd. Tramwegen bespra ken vele leden de reorganisatie der R. T. M De heer Mes (r.-k.) vroeg 's ministers aandacht voor het ontslagen personeel der Zeeuwsch Vlaamsche Tramwegmaatschappij. Bij de veerdiensten over de Westerschelde is een groot pro vinciaal belang betrokken. Het veer Vlissingen—Breskens dient bovendien voor het internationaal verkeer. Spr. komt het voor dat het rijksbelang hier niet genoeg haar jeugd verkwijnen En toen opeens was hij er geweest. Op een stralenden vroeg-zomerdag had ze gebukt gestaan over het bloemperk vóór het huis, terwijl de zon vonken schoot uit haar blonde haren.... en toen ze opkeek, stond hij voor het tuin hek en keek strak naar haar, met zijn ernstige, grijze oogen. Een lange forsche man, met aan de slapen reeds wat grijzend haar. En op haar vragenden blik ze had gevoeld dat ze een kleur als vuur kreeg had hij op den man af gevraagd„Is dit huis, met die moestuinen erbij, te koop Ze had eerst geen antwoord kun nen geven van verbazing. Maar daarna had zich een vreemd ge sprek ontwikkeld. De man wilde ergens een heel rustig gelegen huisje koopen met voldoenden grond erbij, om een bescheiden kweekerij te kunnen beginnen, ver van de menschen van de stad. Ja, hij had overal in de wereld rondgekeken hier en daar en had genoeg van de stad. Wilde al leen zijn, rust hebben. Iets eigen aardigs was er van hem uitge gaan, van dat bleeke, sympathieke gelaat, met diepe groef om den mond, die ernstige, trouwe grijze oogen iets krachtigs, dat egn tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar AOVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. blijkt. Er behoort een kosteloos rijksveer te zijn. De minister van waterstaat, de heer Van Buuren zeide dat een Rotterdamsche combinatie bereid is nieuw kapitaal in de R. T. M te steken. Spr. wil een zoo goed mogelijke reorganisatie bevor deren. Spr. zal zien, wat te bereiken is voor het personeel der Z.-VI. Tramweg Mij. Reeds draagt het rijk 80 pet. der verliezen aan de veren over de Westerschelde. Spr. moet bezwaar tegen koste looze overzetveren maken. Deze zijn te kostbaar. Intusschen wil spr. overwegen, tariefverlaging te bevorderen. Bij de afd. waterwegen zeide de heer Van Lidthdejeude (lib.) o.m. dat de outillage der haven van Terneuzen, blijkens de memo rie van antwoord, wel degelijk voldoende is. Doch als ze toe komst zal hebben, moet spr. de uitrusting der haveri in 's ministers voortdurende aandacht aanbe velen. De heer Mes (r.-k.) constateerde dat de minister in de memorie van antwoord betreffende de outil lage der haven van Terneuzen weinig positief is. Ze is voor Terneuzen en achterland van groote waarde, doch eerst als de kaden van los- en laadplaatsen zijn voorzien. De spoorweg MechelenTerneuzen heeft het zijne reeds gedaan. Hij kan echter geen nieuw kapilaal in kranen steken. Thans is er groote werk loosheid onder de havenarbeiders van Terneuzen. De heer Van Sleen (s.d.) vroeg aandacht voor den wegvanNieuw- en St. Joosiand naar Vlissingen, alsook voor een goede verbinding van Noord- en Zuid-Beveland. Spr. zou gaarne vernemen, of de minister overtuigd is, dat de brug er zal komen. Spr. critiseerde de houding van het rijk jegens de localiteit in zake vernieuwing der Axelsche brug over het kanaal van Terneuzen. Dit is toch ge heel een rijkswerk en een rijks belang. Spr. drong op verbete ring der haven van Terneuzen aan. zonderlinge bekoring voor haar had En zoo was het gebeurd, dat opeens haar leven een andere wending had gekregen, doordat de liefde er in was gekomen Een half jaar later waren ze ge trouwd. Heel eenvoudig. Ze wareri beiden geen kinderen meer Hij zeker niet. En ze hadden elkaar plechtig beloofd, het ver leden te laten rusten. Dat was voorbij. Hij wilde niets weten, of ze vroeger misschien had lief gehad, of verloofd was geweest, of niet; en zij moest ook niets vragen. Waartoe zou het dienen Ja, zeker, de wereld was hard voor hem geweest, had hij eens gezegd. Maar nu was alles voor bij Begonnen ze immers een nieuw leven? En ze hadden woord gehouden. Alleen het ge luk van het oogenblik doorleefd en zich niet vermoeid met de schaduw van het verleden. O, het was heerlijk geweest. Dick was zóó goed voor haar, zorgde zoo met duizend kieine zorgen voor haaren zij werkte met hem mee, in de kweek, en deed de kleine huishoudingWat zou Dick straks opkijken, ais hij de kamer zoo intens gezellig zou vinden Maar wat was11 AKKER'S De minister van waterstaat, de heer Van Buuren antwoordde, dat een haven een commercietle onderneming is. Dit geld ook voor de haven van Terneuzen. Is de quaestie in een economi- schen sfeer te brengen, dan is er wel een oplossing te vinden. De quaestie der kleine schepen en hun opruiming is vooralsnog een sociale kwestie. In afwach ting van de verkeersc' ördinatie. Aangaande de scheepvaartrechten kan spr. geen nieuwe gezichts punten openen. Omtrent de ver binding Noord- en Zuid-Beveland zijn in de memorie van antwoord de noodige inlichtingen gegeven. Spr. gelooft, dat deze zaak wel voor elkaar komt. Inzake de Axelsche brug verschilt spr. van meening met den heer Van Sleen. Het betreft hier bovendien ge meentelijk verkeer. Plotseling voer er een koude rilling langs haar rug. Wat was dat? Ze had heel duidelijk de achterdeur hooren kraken. Wie kon dat zijn Dick kwam nooit door de achterdeur binnen Met bonzend hart liep ze op de teenen naar de kleine achterkamer, wierp de deur open de licht glanzen van het vuur in de groote kamer drongen nog flauw naar binnen en daar zag ze.een haveloozen kerelin lompen gehuld, een pet diep in zijn oogen getrokken Ze slaakte een half onderdrukten kreet van ontzetting. „Stilriep de man schor- fluisterend. „Verraad me niet, de politie zoekt naar me. Is dit het huis van Dick Burnham De jonge vrouw knikte beves tigend. Wat moest die kerel van Dick? Was het iets uit Dick's verleden „Wat is erwat wil je van D.'ck, ken je hem vroeg ze schier ademloos. „Of ik hem ken?" zei de man schor, „al twaalf jaar, al dien tijd dat ik in de nor zal, net zoolang als hij er is geweest bijna een beste kerel, Dick en ik dacht, misschien zal hij me wel willen I helpen, terwille van de ouwe kameraadsèhap, babaUehtl AXELSCHE® COURANT w Als Ge geplaagd wordt door schrale huid, kloven, gesprongen handen, dan komt dat, doordien Uw huid door de schrale wind te veel is uitgedroogd, te weinig vet bevat en niet vol doende functionneert. Verzorg Uw huid dan dadelijk met Kloosterbalsem. Wrijf 's avonds wat Kloosterbalsem op Uw huid, wrijf goed in. Na een kwartier is de Kloosterbalsem door Uw huid opgezogen. Gedurende de nacht doet de Kloosterbalsem zijn huidgenezende en huidversterkende werking. Kloosterbalsem dringt diep in de weefsels en maakt Uw huid gezond, glad en gaaf, bestand tegen 't ruwe klimaat. Akker's Kloosterbalsem bijt niet, zooals andere middelen en is ook niet te vergelijken met geparfu meerde crèmes, die wel aange naam ruiken, maar niet genezen I Pot van 25 Gr. f 0.62l/2, pot van 50 Gr. f 1.04

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1