PUROL Gemengd Nieuws. Advertentiën. I Mej. Franqoise de Jonge, f KERSTFEEST trokken voor de ontwikkeling en versnelling der bewapeningen, noodig geworden door den inter nationalen toestand. Japan—China. De Japansche voorspellingen, dat China, na den val van Han- kau, heel spoedig gedwongen zou zijn, het hoofd te buigen, zijn te schande gemaakt. De Japansche regeering blijft gedwongen, om de schattenverslindende legers in China op de been te houden Overal in het veroverde gebied woedt nog maar aldoor een gue rilla, welke niet alleen militair, doch ook economisch, den Ja panners leelijke parten speelt Ze vertraagt of verhindert zelfs, een economische restauratieen deze zal tot stand moeten worden gebracht alvorens Japan werkelijk kostbare vruchten van den boom der Chineesche .expeditie" kan plukken. Te Tokio zelf verheelt men ai lang niet meer, dat het met hei Chineesche avontuur een beetj anders is geloopen, dan men zich bij het begin ervan voorstelde. Maar, verbeten voegt men er aar toe, dat het zal worden doorgezet en dat het einde niet zoo bitter zal zijn, dat Japan een nederlaag lijdt. Binnenland. Prinses Juliana in Soesrd(jk. HKH. Prinses Juliana is Za terdagmiddag, na een verblijf var enkele weken in het paleis Noord- einde, naar Soestdijk teruggekeerd. Prins Bomhard. Zaterdagavond is Prms Bern hard uit Engeland, waar hij en kele dagen vertoefd heeft, t< Vlissingen aangekomen. Z.K.H reisde vandaar per trein verder naar Rotterdam, waar aan hei station D.P. zijn auto gereeo stond, waarmede vervolgens d« reis naar het paleis te Soestdijr werd voortgezet. De Prins wa- slechts vergezeld van een lid va de hofhouding. TV^ZIging der ongevallen wetten. Zooals de ougevalle> wette thans lulden, heeft een arbeider, die tengevolge van oorlogsdade wordt getroffen gedurende her verrichten van zijn werkzaamhe den of op den gang van zijn huis naar zijn werk of omgekeeru, aanspraak op schadeloosstelling overeenkomstig die wetten. De mogelijkheid van ongevallen ordjr de arbeiders kan in een oorlog zóó groot worden, dat dt ongevallenpremie te zwaar zou drukken op de verzekeringsplich tige bedrijven. Daarom acht de minister het noodig, dat de werking der on gevallenwetten wordt beperkt tot schaden, ontstaan uit anderen hoofde dan bij een gewapend conflict, waarin Nederland al of niet als partij is betrokken. Zoodra de Regeering het noodig acht dat door burgers werkzaam heden worden uitgevoerd voor verdedigingswerken, versperrin gen, vernielingen en het vervoer van materialen, en de staat van oorlog of van beleg niet is af gekondigd, zullen personen, die aldus ten bate der gemeenschap werkzaamheden verrichten, ver zekerd zijn tegen geldelijke ge volgen, van daarbij voorgekomen ongevallen, als een daartoe strek kend nieuw artikel in de Kamers wordt aangenomen. 20 December 988. Het praatje van den dag is ovei de kou. En geen wonderais nnn spreekt over 13—18 graden onder nul dan beteekent dat voor Nederland een buitengewoon lage temperatuur of m.a.w. een zeer stre. ge vorst met den aankleve vandien vertraging van 't ver keer, bevroren waterleiding, geen gro nten, hard stoken en wat dies meer zij. 1 tus&chen had de bazar aan de diio.isstraat er ook weer scnadt jij, domdai juist om liefdadigheid he meest gevra gd wordt, Int o ff ei weer zwaarder woog. Toen is net nog meegevallen en is het netto-bedrag op ruim f90 te schatten. Misschien dat we er nog wel een en ander van hooren want voor heden waa vouf ai lei nog g»?n tfjel. In de op Vrijdagavond ge houden bestuursvergadering der vereeniging „Het Groene Kruis" alhier, werd, met ingang van 1 Februari a.s., benoemd tot wijk verpleegster-huisbezoekster mej G. M. Kloet te Goes. Het aan tal sollicitanten bedroeg 21. Met verwijzing naar achter staande advertentie vestigen wij de aandacht van onze lezers op de a.s. uitvoering op 3e Kerstdag van „Orelio". Deze vereeniging heeft hard gewerkt om dit seizoen vroeg en met een mooie operette voor den dag te komen. In af wijking met vorige seizoenen gaat ditmaal de avond voor de dona teurs en leden niet vóóraf aan de publieke opvoering. Deze ledenavond volgt ongeveer een week later. Gezien de oude Orelio-reputatie op het operette-terrein en hetgeen ons omtrent inhoud, muziek, zang en wat verder een operette mooi en aantrekkelijk maakt, ter oore kwam, kunnen wij de liefhebbers mder onze lezers een gang naar Het Centrum ten zeerste aanbe velen. Zondag werd alhier de jaar-, tevens feestvergadering van dt R. K. Vrouwenbond gehouden, velke niettegenstaande de koudi weersgesteldheid zich in een druk rezoek mocht verheugen. De heei L. v. d. Hulst uit Gent was uit- ^enoodigd, voor het houden van en voordracht, welke zeer zeker üjdroeg voor de goede opkomst. Verschillende liedjes werden t^n gehoore gebracht, welke een Jankbaar applaus oogstten, De Poter Pech-avond. Gisteravond belegde de afd. Axel van de V.A.R.A. alhier een Peter Pech-avond in Het Cen trum. Gezien de attractie en de inpulariteit die deze persoon van net luisterend publiek geniet, be- lOüfde het geen verwondering te naren, dat de zaal tot de laatste i aats bezet was. Niet alleen uit Axd, maar ook uit omgevende ilaatsen waren een 150 tal be oekers opgekomen met auto russen, enz. Dhr C. Hamelink, voorz. van de Vara afd. alhier, sprak het ipeningswoord en heette allen welkom en verheugde zich in de jroote opkomst zoowel hier als vorige week in Terneuzen, waar 1100 man den Peter Pech-avond oezocht. Hier zijn er meer dan Ö00. Als het moest, zegt spr., zouden wij in O. Z.-Vlaanderen iog wel 600 man bij elkaar trom melen. Dat is niet alleen voor het amusementsnummer-Pech, maar ook de sympathie voor de arbeiders-omroep, die de aloude beginselen van democratie en vrijheid door den aether verkon digt. Hierna begon het gezelschap- Pech met het afwerken van zijn repertoire. Zoowel de Hosenk's Melody Makers als Peter Pech de conferencier hebben hier in Axel door hun schitterend op treden een stormachtige applaus ontvangen en niet ten onrechte. Wat is er genoten van de schit terende melodieën, die de accor- deonnisten met groote virtuositeit aan hun instrumenten ontlokten in ademlooze stilte werd geluis terd naar de piano-recitals en wat te zeggen van het vocale gedeelte van dezen avond? De liefheb bers van moderne amusements muziek hebben genoten; zij wis ten, dat hier muziek van het le klas genre werd aangeboden. „Violetta" uit de opera „La Tra viata" van Verdi, „Zilveren draden lusschen 't goud", 2 schitterende nummers die we hier willen aan stippen, in prachlige afwisseling van viool- en trompet-muziek en zang. Ook de goochelaar-zakkenrol ler, tevens een genie op het stuk van hersen-concentratie, oogstte een daverend applaus. Ook de korte stukjes, de zgn black-outs, vielen zeer in de smaak. We zullen het hierbij laten, om niet te vee! plaats te beslaan. Voor de pauze sprak de heer Stappershoef, districtsbestuurder voor de Vara, een propaganda- rtde. Spr. schetste in 't kort de moeilijke internationale situatie, wiirjn d« wereld verkeert, dt zwartste die zij ooit heeft gekend; verder besprak spr. ook de bin- nenlandsche politieke toestand en hij dro ig er op aan de Vara en in 't bijzonder de gelederen der moderne arbeidersbeweging in 't algemeen te versterken in 't bel lang van welvaart, vrede en de mocratie. Onder groote belangstelling werden een taart aangeboden door het hoofdbestuur van de Vara en twee door het afd.-bestuur, onder de bezoekers verloot. Vermelden we nog, dat de avond besloten werd met een bal, waaraan de Concordia-band haar medewerking verleende. Als we een critische opmerking zouden mogen maken, is het wel ditEr waren weinig Holland- sche nummers op het repertoire. American love songs hebben een ongemeene bekoring en de Mont- martre-sfeer, waaraan de feeërieke belichting niet weinig bijdroeg, was eenig. Maar de meesten uit het proletariaat hebben daar wei nig aan, daar zij geen Engelsch of Fransch verstaan. De Vara- afdeeling kan op een succes-vol len avond terugzien. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen De watervoorziening in Zeeuwsck Vlaanderen. In de Donderdag gehouden aan deelhoudersvergadering van de n v. Waterleidingmaatschappij Z - Vlaanderen is besloten over te gaan tot de aansluiting van de in het Westen van Z.-Vlaanderen gelegen gemeenten Aardenburg, Breskens en Oostburg, welke ge meenten reeds van de oprichting in 1933 af aandeelhouders zijn, doch tot welker aansluiting, we gens de groote kosten (het water moet van het pompstation te Si Jansteen af worden geleverd) nog niet kon worden overgegaan. Door het Werkfonds wordi thans in de kosten van deze wer ken een subsidie van f600 000 verstrekt, waardoor de uitvoering mogelijk is geworden. Vermoedelijk zal in Maart van het volgende jaar het werk kun nen worden begonnen. Aan de Technische Hooge- school te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen eleetrotech- nisch ingenieur de heer V. J. M d Blieck te Koewacht. Centrale hengstenkenring. De centrale hengstenkeuring in Zeeland zal worden gehouden te Goes op 16 Februari. Aan de justitie te Middelburg is voorgeleid G J. B. uit Hoek, verdacht van medeplichtigheid aan knoeierijen met kalverschet- sen. Vergissing van een ontvanger. Donderdagmorgen j 1. passeer den twee Belgen met een per sonenauto de Belgisch Nederland- sche grens via het grenskantoor Kapellebrug. Onder het voldoen van de daarvoor vereischte for maliteiten behoorde ook het stor ten van een geldsbedrag als cau tiestelling voor het vervoeren van de auto naar Nederland. Des avonds keerden de reizigers met hun auto naar België terug en passeerden weer het grenskantoor teneinde het cautiebedrag van den grensontvanger terug teontvangen Op een wisselkantoor ter plaatse bleek den Belgischen reizigers dat de grensontvanger zich bij de terugbetaling van het cautie bedrag had vergist en inplaats van één, twee bankbiljetten van f 100 had terugbetaald. Men achtte het blijkbaar niet nood zakelijk den ontvanger op zijn vergissing opmerkzaam te maken en hem net geld terug te geven. Ook de ontvanger had inmiddels zijn vergissing bemerkt en stelde de plaatselijke politie meteenen ander in kennis. Deze stelde te Antwerpen met behulp van de Belgische politie een onderzoek in, en wist de reizigers op te sporen. Ook wist de politie hen tot teruggave v*n het teveel uit» betaalde biljet van f 100 te be wegen, welk bedrag daarna aan den betrokken grensontvanger werd teruggegeven die zooals te begrijpen is, in zijn nopjes was omdat zijn vergissing voor hem een schadepost had kunnen br- teekenen. Mdb. Crt. In Elp (gem. Westerbeek heeft zich Zaterdag een nood lottig ongeval voorgedaan, waar bij de 26 jarige H. Zuiderweg om het leven is gekomen. H\; was bezig met een laschapparaat, toen dit plotseling uit elkaar sprong. De arbeider werd doo- deljjk getroffen Vermoedelijk heeft Z. in verband met de vorst getracht het toestel met vuur te verwarmen, waardoor het ODt- ploft is. Op den Postweg, onder de buurtschap Nederwoud, vonden voorbijgangers Vrijdagavond een motorrijder in een eenigszins vreemde houding over zjjn motor geleund. Naderbij gekomen, bleek de man overleden te zijn. Het was de 57 jarige paarden bandelaar V. uit Lunteren Aan vaukeljjk werd vermoed, dat den moiornjUer een ongeluk was overkomen, doch een geneesbeei constateerde, dat de dood was ingetreden ten aevolge van hart verlamming. Ook nit de om standigbeden, waaronder bet slachtoffer werd aangatrofleu, viel at te leid-n, dat dezo ai zelf heelt voelen aankomen Hij neett althans eerst zijn motor nog tot stilstand weten te bi en- gen. Het slachtoffer was ge- nuwd en vader van één kind. Vrijdagnacht is brand ont staan in de kapitale boerderij De Schareburg, te Zoelen, be woond door de tamilie Sloot. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uuncü ten. De gebeeie boerderij wera een prooi der vlammen. Alleen het vee kon, op enkele stuks na, in veiligheid worden ge bracht. De geheele wintervoor raad, welke in de scburen was opgeslagen, is verloren gegaan. De schade, welke in de dui zenden loopi, wordt slechts ge deeltelijk door verzekering ge dekt. Te 's-Gravenhage was een 15 jarige smiasKuecüt in de sme- aerij van zyn patroon bezig zich te oefenen met een lucntdruk- pis.ool. Als doelwit nad bij zicb een reclameplaat gekozen. Blijk baar had de jongen zijn scbut- terscapaciteiten overschat, want ie plaats van de plaat te raken, trot hjj een winkeljuffrouw in de waug. Het slachtoffer liep daardoor een bloedende verwon ding op. Tegen den on vooizicn- tigen schutter is proces-verbaai opgemaakt. Het comiié „Kleeding en Dekking'', dat in ae atgeloopen week een collecte voor de stille armen te Apeluoorn heelt ge houden, heeft van iemand, die onbekend wil blijven, een gift van 4000 ontvangen. De Gele rivier heeft haar winterbedaing veriaten waaraooi een gebied van ongeveer 500 vierkante kilometer overstiooma is. Men bescaikt niet over een nauwkeurige schatting van het aantal siacntoffors, doen volgens Chineesche berichten vreest men dat 2000 menscnen verdronken zijn. Te Semarang zijn verschil lende personen vergiftigd door het eten van droge rijstkoekjes. Een volwassene en een jongen zijn hieraan overleden. Twee koopvrouwen, die dit voedsel verkochten, en de bereidster ervan zyu gearresteerd. In de nabijheid van het dorp Lavineuse heeli men onder een gesioupten muur een bron zen pot met ijzeren hoepels ont dekt, die tienduizend Romemsche goudstukken uit de tweede eeuw fcsvzttt. Vliegtuig verongelukt. Vrijdagmorgen is Daby het vliegveld Simongan te Semarang (Java) het militaire vliegtuig Glenn-Martin 512, tengevolge van een foutieve landingsmanoeuvre afgegleden, neergestort en in brand gevlogen. Van de drie inzittenden kwam de bestuurder, sergeant-vlieger K S. Kossen, om het leven. De twee overigen, sergeant majoor, monteur Thoonsen en de burger- helper Tutuarima, dankten hun redding aan de min of meer ge lukkige wyse waarop het toestel brak Zjj werden slechts licht gewond. Te Londen heeft een vrouw terechtgestaan, die een van baar kinderen, een meisje van drie jaar, in het water had gegooid het kind was omgekomen, en ter terechtzitting bleek, dat de vrouw gehandeld had uit wanhoop over baar toestand geen geld, achter stallige huur, onmogelijkheid om met Kerstmis iets voor de kin deren te doen. Uit menschelykheidsoverwe- gingen had de justitie aangeno men, dat hier doodslag en geen moord gepleegd was Er zyn nu nog drie kinderen in leven, het gezin heeft geen inkomen, de armoede is verbijsterend en de reedier besliste dat de vrouw niet naar de gevangenis hoeft, maar ter beschikking zai worden gesteld van bet Leger des Hrils, waar voor haar gezorga zal worden. Marktberichten AXEL, 17 Dec. 1938. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, ro^ge 7,25—7,75, wintergerst 7,50 8 00 zomergerst 7,50—8,00. haver 5,50 6,00, groene erwten 9,U0 10 U0 bruine boonen 23,00—25 00, duivenboonen 0,0000,00, paar denboonen 0,00—0,00, blauw maanzaad 25,00—27,00. karwei zaad 18,00 —20,00, geel mosterd zaad 00,00— 00,00, lijnzaad 7,00 -9,00. HULST, 19 Dec. 1938. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 700—7,50, wintergerst 7,50—8,(X), zomergerst 7,50—8,00, haver 5,50 6,00, erwten 9,00— 9,75, paar- denboonen 8,50—9,00, duiven boonen 9,00—10,50, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 20,00 —26,00, lijnzaad 7,00— 9,00, blauw maanzaad 20,00— 24,00, mosterdzaad 00,00— 00,00, kool zaad 0,00 00,00. Rundvee aanvoer 0, verk. 0 Varkens 0, 0. Boter per Kg. 1,30 Eieren per 100 stuks 4 60 stasias Op Vrijdag 23 December hoopt onze geliefde Moeder, haar 8(Men geboortedag u J herdenken. Namens de Familie, I S. VERBRUGGE. De ondergeteekende doet wederom een be leefd verzoek aan de belangstel lenden in hef te houden voor de kinderen van de Fiöbel- schoolom ook weer dit jdai een bijdrage te mogen ontvangen. Gezien het aanmerkelijke tekort oij vorige jaren, hoop ik, voor het in stand houden, dat het aantal medewerkers in ruime mate mag toenemen. Bij voor baat mijn dank. Namens 't Bestuur, Uw dw., J. A. VAN HOEYfi Doos 30 cent Wed. ABR UlELEMAN,

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2