DE KERSTKRIBBE Vieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. No. 74 DINSDAfi 20 DECEMBFR 1938 54^ .ïaarsr. Buitenland. J. C. VINK - Axel. Uit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per pest 1 Qulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Fraskrtyk—Dnitgcbland. Zoo opeens zijn die twee aarts vijanden opmerkelijk goede vrien den geworden en typeert „De Groene Amsterdammer" die ver zoening als „het bruidspaar van den dag". Ai ziet, hoe lieflijkzegt het blad en gaat dan aldus voort: Ai ziet: Joachim von Ribben- trop, minister van buitenlandsche zaken van het Duitsche Rijk; getrouw en eerbiedig dienaar van den man, die Frankrijk als den „Erbfeind" heeft betiteld; inspi- reerende geest van het Anti- Komintern-Pact dat met prijzens waardige openhartigheid tegen een van Frankrijk's bondgenooten is gericntverbrijzelaar van het Frausctie alliantie-systeem in Centraal- en Zuidoost-Europa; gids en volgeling van generaais die de Westgrens van hun rijk in een ingegraven fort tegen Frankrijk veranderen.... Ai zietGeorges Bonnet, mi nister van buitenlandsche zaken van Frankrijkdienaar van een staat die zich sinds den wereld oorlog tegen iedere uitbreiding van Duitschland heeft verzet en zich met het oog op een nieuwen aanval van het Oosten uit tot de tanden heeft gewapend, wapent en zal wapenen.... Ziet hen thans te Parijs samen komen en een gemeenschappelijke verklaring onderteekenen. Hoort hen verklaren dat de huidige grens tusschen Frankrijk en Duitschland voor de eeuwigheid is geschapen. Merkt hun vrien delijkheden op, hun attenties, hun vieiende woorden over en weer.... „Zu schön urn wahr zu sein"... „Ein Fetzchen Papier"... Zelden zal de Europeesche politiek een onoprechteren indruK ■ï.ooen gemaaki dan de laatste inaa /den net geval is. De at- m .sf cr wordt, goedwillende be- w ,i igen ten spijt, gittiger en v nger. Duitschland en Japan spannen samen tegen de Sovjet Unie. De FEUILLETON E u nis,onsci,e bt-scnouwmg door Dx. H. WESTERMAN Hat gebruik om tijdens de goasdianstoefening in den Kerst- nacbt de geboorte van Caristus in aanwezigheid vbd de kerstkrib be te herdenken is al eeuwen oud, Drzeitde Paus Libirius, die in 354 waarschijnlijk voor het eerst in Rome de viering van Caristus' geboorte heett ingevoerd, bouwde omstreek* het jaar 360 een keik op het E qudin te Route, waarin met giooie plechtigheid het ge boortefeest van den Heiland voor bet eerst werd gevierd. Paus SiXius lil (432-439j geeft deze Uosiuea volledig taieu herbouwen en aan de H. Maagd Maria ge- wyd. Deze kerk werd de plaats waar regelmatig de herdeukmg van Caris'us' geboorte zou plaats vinden. Zy bewaarde ook ais heilige renquitöu de planken van de oorsproukeiyke kribbe en kreeg den naam van »K*rk van Maria en da kribbe*. Laiar kreeg zy •t| (Ua mam »St. Maria Magisrts I Sovjet-Unie voert een met die van Italië parallel loopende actie j tegen den Duitschen invloed in Midden-Europa. Italië steunt, wat de koloniale eischen betreft, Duitschland tegen Engeland. En geland poogi Italië tegen Duitsch land uit te spelen en verbindt zich tegen Duitschland met Frank rijk. Italië probeert Engelsche ondersteuning te krijgen voor tegen Frankrijk geuite eischen.... Verwarrend, waarde lezer Niet minder verwarrend dan de politieke werkelijkheid van dit oogenblik. En niet minder oninteressant, ware het niet dat in dit diploma tieke steekspel, in deze afwisse ling van aanval, tegenaanval, hinderlaag en overval beslist werd over het leven van millioenen menschen. Dreigende vervolging der Roomsoh-Katholieken. In Vaticaansche kringen is men van oordeel, dat de toestand der R K. kerk in Duitschland thans zóó ernstig is, dat ieder oogen blik de ergste katholiekenvervol ging kan losbarsten. Deze meening berust op be richten, volgens welke een wet in voorbereiding is, die zeer dra conische maatregelen tegen de R. K. kerk zal inhouden. Die maatregelen zouden zijn vervat in acht bepalingen, waarvan de duidelijke strekking is de alge- heele uitroeiing van het R. K. leven in Duitschland. De acht bepalingen van de wet zijn de volgende 1. Het concordaat van 1935 wordt opgezegd. 2. Godsdienstige propaganda wordt in Duitschland verboden. 3. Religieuze vereenigingen, waarvan de leden zich aan im- moreele handelingen hebben schuldig gemaakt, zullen onmid dellijk opgeheven worden en de vermogens van di vereenigingen in beslag genomen worden. 4. De correspondentie tusschen den Paus en de Duitsche bis schoppen moet via de Duitsche regeering geschieden. en it ook thans onder dieu naam bekend. R 'eds eenwen geleden it aan het rechter zjjsehip van de kerk een kapel bijgebouwd waarin de heilige overblijfzelen van de krib be worden bewaard. Zij diendo tevens als altaartafel, waarop dan de heilige reliquieën werden ge plaatst. De op het altaar gelegde hostie gold dan als het Christus kind, dat in de kribbe rustte. Al heel spoedig moest dit eenvoudige altaar plaats uaaken voor een mooier bewerkt, dat met zilver en andere kostbaarheden ver sierd was. In de wanden van deze kribbe werden ook de figu ren van de Heilige geboortege schiedenis uitgebeeld, Gregoriut III (731—741) liet in de knbkapel van een standbeeld van Maria met bet Kind plaatsen en toen Gregonus IV (827—843) naar het voorbeeld van deze Ka pel een zeilde in Trastevere liet boawen, werd zelts de kribbe met figuren omgeven, die alia rijke versierselen droegen. De Heilige Maagd droeg een kioon met 5 paarien aneeren, voorts beheoren nog vyt halitioereo aan de andere figuren. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. 5. Religieuze orden zullen zich niet langer meer mogen bewegen op het gebied van ziekenverple ging en onderricht en zij zullen onder het kerkelijke ministerie geplaatst worden. 6 Aan kerken of orden zullen geen geldelijke bijdragen meer mogen worden gegeven. 7. Priesters mogen geen Joden meer doopen en niet-ariërs mogen geen priester meer worden. 8. Het lidmaatschap van de Keik moet verbonden zijn aan het staatsburgerschap. De Duitsche vloot. Volgens het Duitsche marine jaarboek van Weyer heeft het Duitsche Rijk op het oogenblik twee linieschepen van 35 000 ton op stapel staan en bestaan plan nen voor den bouw van een derde. Een linieschip van 26,000 ton, de Gneisenau, is reeds in dienst, terwijl een tweede op het oogenblik voltooid wordt. Volgens het jaarboek zal Duitschland binnenkort de be schikking hebben over drie zware kruisers van 10,000 ton. Behalve de zes bestaand* lichte kruisers van 6000 ton zijn er twee van 10,000 ton te water gelaten. Plannen worden ontworpen voor vier lichte kruisers van 7000 ton De marine beschikt over 43 duikbooten. Het onlangs te Kiei te water gelaten vliegtuigmoeder schip Graf Zeppelin zal gevolgd worden door een tweede dat reeds op stapel staat. Een nieuwe vlag. Naar men weet, is de vlag van het Groot-Hertogdom Luxemburg volkomen gelijk aan de Neder- landsche vlag. De volkomen gelijkheid heeft vooral in het buitenland bij her haling aanleiding gegeven tot misver tanden en verwisselingen, en uit dien hoofde overweegt men in Luxemburg de nationale vlag te wijzigen. Een studie commissie heeft de kwestie van alle kanten bekeken en na een zorgvuldig onderzoek voorgesteld een vlag van 10 banen te maken Later werd het ook ia andere landen, behalve Italië, gebrnike- lijk om de geboorte van den Heiland in de aanwezigheid van de Heilige Kribbe te vieren. In de kerk te Rouaan werd jaren her achter het altaar een kribbe met het K<nd en daarcaaat de figuur van Maria geplaatst. En het was veeral Fraoeiacus van Assiti (gestorven 1226), die aan de vieriDg van het geboortefeest in aanwezigheid van de Kerst kribbe onder het volk bekendheid heeft gekregen. Hy was van mea ning, dat een persoonlijke aan schouwing van de plaats der Hei lige gebeurtenis het volk in de overtuiging van het geloot zou ■terken en by plaatste in den Kerstnacht in het woud van Gre- ocio een kribbe, met stroo gevuld en omringd door een os en een ezel. Het volk stroomde van alle zyden naar deze plaats, waar Franeiscus van Assisi zelve een lange preek hield en van de geboorte van den Heiland ver telde. Er bestaat zelfs een oud volksgeloof, dat vertelt, dat na de preek een klein kind in de kribbe heett gelegeD, dat Fran- •iious uit aijn slaap traehtte te wokken, Deze legeude bewijst ADVERTENTIFN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën warden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrljéagvoormiddag 11 ure. afwisselend blauw en wit met in het midden een klimmende roode leeuw. Deze vlag zou ongeveer overeenkomen met het oude wa pen van de graven van Luxemburg en dus ook historisch gemotiveerd zijn. Spar je. Reuter meldt uit Barcelona Een groot aantal spionnen, dat deel uitmaakte van een wijdver takte spionnenbende, zijn ter dood veroordeeld. De spionnen werk ten vooral in Katalonië. Meer dan tweehonderd personen wer den veroordeeld tot gevangenis straffen langer dan twintig jaar. De vertakkingen waren binnen gedrongen in de regeering, het leger en politieke afdeelingen. Naar verluidt was de leider een majoor van den generalen staf van het regeeringsleger, terwijl twee luitenants-kolonels onder zijn onmiddellijke medewerkers waren. De ministerraad, die Donder dagavond onder voorzitterschap van generaal Franco te Burgos bijeen is gekomen, heeft een de creet uitgevaardigd, waarbij ex- koning Alfonso volledig in zijn burgerrechten wordt hersteld. Krachtens dit decreet moet den koning ook zijn particulier bezit, dat bij het uitroepen van de Spaansche republiek in beslag is genomen worden teruggegeven. Voorts wordt den koning weder het verbliji in Spanje toegestaan. De Spaansche regeering heeft het aanbod van de regeering der Vereenigde Staten, maandelijks 13 700 ton graan te schenken, aanvaard. De Spaansche regee ring zal de transportkosten voor haar rekening nemen. Gedurende zes maanden zal het graan worden verstrekt. Een bloedbad. Ruim veertig bommenwerpers van Franco's lucht,oacht hebOen het dorp El Perello a den weg naar Barcelona, geöomoardeerd Het dorp werd gehetl in puin geschoten. Het aantal dooden en hoeveel indrnk de gebeurtenis op het volk maakte, doch ten on rechte heett men Fraoeiscus den vader van de Knbbeherdenking genoemd. H(j heeft alleen veeJ iet de verspreiding van dit ge bruik bijgedragen en nog thans wordt door de Franciscaners de kribbe-herdenking met groote plechtigheid gevierd. Dooh ook van de Dominicanen is bekend, dat zij in 1336 in de kerk St. Eustorgio te Milaan een kribbe bouwden, waarnaast zieh behalve de Mansfiguur ook de es en de ezel bevsnden Iets dergelijks is ons ook van Parma uit het jaar 1414 bekeud. Io de tweede uelft van de 15e eeuw bericht men oos van de aanbidding van het Heilige K'nd in de C'ypte des Domes in Me- doua. Getuige hiervan is nog een Italiaansohe kribbe, die in 1473 werd gesneden. Deze krioben werden tijdens de Middeleeuwen in de kerken algemeen bekend en eerst in het jaar 1787 wordt in Maine de aan wezigheid van de kribbe tydens de Kerstpleohtigheid verboden, een zelfde verbod volgt voor de Fran ken in 1805. Karakteristiek ia, dat ondanks het verbod van da regeiring, die in da kribbe-ber- gewonden bedraagt ruim honderd. Dit groote aantal slachtoffers is veroorzaakt door het feit, dat de bommenwerpers op geringe hoog te boven de straten van het dorp vlogen en de inwoners met mi- trailleurvuur bestookten. Nb Italië. Stefani meldt uit RomeDe Italiaansche ministerraad is bij eengekomen onder voorzitterschap van Mussolini. Er werden be langrijke besluiten genomen, o m betreffende Italiaansche burgerj van Joodschen bloede. De mi nisterraad besloot, dat deze bur gers al hun onroerend bezit en de ondernemingen waarvan zij eigenaar zijn, moeten afstaan. Het deel der onroerende goederen, dat grooter is dan de voor Joden, jegens wie geen uitzonderingsbe palingen bestaan, toegestane li miet, moet afgestaan worden aan een instelling, die zonder verwijl in het leven zal worden geroepen en ten doel zal hebben de ge noemde onroerende goederen aan te koopen, te beheeren en gelei delijk te verkoopen. De Joodsche eigenaars zullen in betaling voor de waarde der bezittingen speciale eff eten ontvangen, welke door de genoemde instelling zullen worden uitgegeven en die 4 pet. rente zullen dragen. Het beheer van ondernemingen, die van be lang zijn voor de defensie van den staat of waar honderd of meer personen werkzaam zijn, zal worden uitgeoefend onder speciaal toezicht. De ministerraad zal op 11 Maart opnieuw bijeenkomen, ter bestu deering van de hervorming der Italiaansche scholen. Bewapening in Italië. Onder voorzitterschap van Mus solini is de ministerraad bijeen gekomen ter bespreking en goed keuring van de begrooting voor 1939 1940. De uitgaven worden geraamd op 29 316 millioen en de ontvangsten op 24 561 millioen, hetgeen een dtficit zou bete, kenen van 4755 millioen lire. Eén be drag van 10 milliard is uitge- denking een verouderd gebruik zag, dat heel goed gemist kan worden, het volk in het geheel niet vaD deze meening was en in ver8ahillende kerken bleien de kribben zelfs gehandhaafd. Dn invloed van het Protestantisme heeft aan dit gebrnik ook heel weinig kunnen veranderen en thans bevinden zy zich by voor beeld nog in Biiersshe protestanc- sche kerken. Uit de evangelische kerken verdwenen ze byna alle. Alleen is het in Stksen, bijvoorbeeld in Zwiokan en Kirchberg, nog in(de 18i eeuw de gewoonte om tydens de Kerstplechtigheid een uit hout gesneden kind aanwezig te doen zijn, dat »Bornkiudel« werd ge noemd, hetgeen zooveel beduidt als »bet geboren Kindje», Toen in de kerken niet langer meer de kribbe aauwezig was, werd het gebruik naar de huis kamer overgeplant, waarvan bij voorbeeld thans nog alle eporeD, vooral in de Germaansche landen, aanwezig zijn. AXELSCHEffl CO

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1