Binnenland. toepassing, maar dan moeten we volgens de wet elk bedrijf nemen, waar 10 arbeiders aan werken en niet beginnen met 50. A's dan de belasting op de werkloonen gaat drukken, zullen we wel ondervinden, zei spr., wat daar van de gevolgen zullen zijn. Dan is het bedrijf niet alleen hier, maar ook elders gevestigd, b.v. in België, waar ook winst wordt gemaakt en dat in de ge heele winst, waarop dhr. Hame link sprak, eveneens is berekend En tenslotte meende spr. te weten, dat de Nijverheidsraad sterk in overweging neemt om den Minister te adviseeren de zakelijke bedrijfsbelasting op te heffen, zoodat het misschien nog een jaar zal duren en we dan weinig resultaat hebben. Dit alles bijeengenomen, zijn de redenen, waarom de anti-rev. Raadsfractie zich tegen die be lasting verklaarde le dat het theoretisch niet zuiver is 2e practisch geen nut heeft; 3e geen gemeente in Zeeuwsch Vlaanderen die belasting toe past en 4e de regeling niet uitvoer baar is. Dhr. HAMELINK verbaasde zich erover te hooren, dat dhr. Fanoy hier namens zijn fractie sprak, terwijl hij meende, dat andere leden dier partij er toch heel anders over denken. Anderzijds verbaasde spr. zich erover, dat men verplicht zou zijn te beginnen met bedrijven va. 10 arbeiders. Spr. had het ge voel, dat dhr. Fanoy hiermede dt Raad schrik wilde aanjagen en ook doordat de arbeiders erdoor zouden worden getroffen. Spr. is van meening, dat men zoo iets nooit moet zeggen er men bij een voorbereiding van cei i e verplichting bij voorbaai geen wraakmaatregelen moet op roepen. We moeten t.o. van dt- burgerij geen beletsel zoeken, als we de lasten willen verlichten en spr. is nu niet van meening, dat die fabriek hier al zooveel aan genaamheden heeft opgeleverd Wat dhr. Fanoy zei van de belastingopbrengst kan men op alle burgers toepassen. Boven dien staat die fabriek daar uit winstberekening en niet om Axel te bevoordeelen. Het zou er nog bij moeten k rnien, als we ter wille dier aandeelhouders ook nog staten en rioleering aanbrachten. Spr. heeft die kwestie reeds meer besproken en a<$ hij weet, dat die fabriek 29 milltoen aa; dividend uitkeert en de gemeente daarvoor geen dividendbelasting kan innen, dan vindt hij het niet onbillijk, dat we op andere ma nier er een paar duizend gulden zien uit te halen. Dan is er nog iets anders. Dikwijls hebben we gehoopt, dat die fabriek uit Axel een behoor lijk aantal arbeiders zou plaatsen, en spr. bracht den Voorz. hulde, dat hij daaraan ook dikwijls heeft meegewerkt, maar het is nooit geluktMen zei dan dat het aan de ondergeschikten lag, maar de directie heeft er zich nooit mee bemoeid. Spr. zag geen enkele theore tische, noch practische reden om die rijke en groote-winstgevende fabriek te onttrekken aan een matige belasting, Spr. zou nog verder kunnen ingaan op het ge sprokene door dhr. Fanoy, maar hij meende, dat de bezwaren in dit weinige ook wel zoodanig ontzenuwd zijn dat er geen en kele aanleiding is om de fabriek te sparen. Dhr. OQQEL: Als de wet voorschrijft, dat men beginnen moet met 10 arbeiders, dan komt de zaak in een geheel ander licht. Dhr. FANOY Met zoo'n be lasting loopen we stellig vast. Maar spr. wenschte dhr. Hamelink op een paar punten te bestrijden le dat hij i.iet heeft gesproken over rancune-maatregelen van de werkgevers, maar dat die toe standen toch zullen ontstaan. En nu kan zoo'n fabriek of sparen op de arbeiders, of gaan verhuizen. Dhr. HAMELINKToch niet voor f 3000 Dhr. FANOYDe fabriek is aangewezen op export en kan dus overal staan. Voorts heeft dhr. Hamelink het voorgesteld, alsof we uit mede lijden de fabriek zouden sparen. Daar is geen sprake van, maar ik heb zei spr. trachten aan te toonen, welke inkomsten we reeds door die fabriek hebben, om niet te spreken van de be dragen, die nog komen uit de winstbelasting. Ais men kijkt op b v. Rotter dam, waar men gevochten heeft om de bedrijfsbelasting te ver lagen, dan is dat toch niet omdat de meerderheid daar van spr.'s (a.-r.) richting is En zoo is het ook met den Nijverheidsraad. Wat het percentage Axelsche arbeiders aangaat, is dat 27, maar voor Terneuzen 16. En als dhr. Hamelink voor zijn bedrijf goe(de en goedkoope krachten uit Zuid- dorpe of Hulst kan krijgen, zal hij ze ook nemen. Dhr. HAMELINK: Misschien. Dhr. FANOY Hoofdzaak is, of deze belasting billijk is of niet. Ik zie hier in de wet, dat er staat dat een bedrijfsbelasting kan gevorderd worden van zaken met tenminste 10 arbeiders. Dhr. HAMELINK: Dat is heel wat anders dan minstens! Ik lees daaruit dat men niet lager kan, maar wel hooger beginnen. Na een debat over den uitleg van de uitdrukking tenminste", bracht de Voorz. het voorstel- Hamelink in stemming, dat werd verworpen met 9 tegen 4 st. Voor dhrn. Hamelink, C. van Bendegem, van de Billen Gilde. Hierna kwam aan de orde de Wegenbelasting, waarvan de op- orengst werd geraamd op f 6800. Dhr. FANOY raamde de be lastbare opbrengst in de kom op f 10C,000 en buiten op f 30.000 zoodat als we daarvan 4 en 3 pet. nemen, er f7000 in komt. Dhr 't GILDE i Is die becij fering juist en kan dat niet lager? De VOORZ.We komen f 7500 tekort en dus moet dat er komen. Dhr. DE RU1JTER: We zou den wel lager kunnen, als we van de fabriek f 3000 hadden, maar daar valt niet op te rekenen. De VOORZ: Het is nog nieuw en dus staan we er nog vreemd tegenover. Daarom is het voor zichtig te zijn. Spr. kon echter accoord gaan met de verlaging van 6 en 4 naar 4 en 3 pet. Dhr. DE RUIJTER Dan is de begrooting dus gedekt met f 8000 en is er een speling van ongeveer f 2000 en f 2500 onvoorziene uit gaven. Dhr. VAN 't HOFF wenschte, als dit voorstel wordt aangeno men, op zijn voorstel terug te komen om f500 af te nemen van de onvoorziene uitgaven. Dhr. P. VAN BENDEGEM ver klaarde zich tegen de wegenbe lasting. Spr. had alle bezuini gingen, die mogelijk waren, voor- gpsteld en werd daarin niet ge steund. Maar op grond van die z.i. te vele uitgaven voelde spr. geen vrijheid om een nieuwe en zware belasting in te voeren. Dhr. DE RUIJTER kon geloo- ven, dat die bezuinigingen met de beste bedoelingen waren voor gesteld, maar daarom kan dhr. van Bendegem als wethouder nu toch niet tegen dat voorstel zijn Als hij f 1000 of f 2000 had kun nen besparen, was het op, maar daarmede was het tekort, van f 7500 niet gedekt. Op zulke motieven mag een wethouder niet tegen stemmen. Dhr. FANOYLaat weth. van Bendegem voorstellen om direct f6000 te dekken uit nieuwe pos ten en niet de afgestemde posten, dan is hij verantwoord. Zonder dat is hij verplicht voor een slui tende begrooting te stemmen. Dhr. P. VAN BENDEGEM zeide een dekking te hebben van f 3700 en met de bezuinigingen was ik er gekomen. Men kan zeggen dat is fictief, maar ik kan ook beweren, dat de andere voorstel len fictief zijn. Ik had f 7000 opbrengst en dat heeft de Raad niet gewild. Dhr. C. VAN BENDEGEM Als wij een zelfde standpunt innamen, wepers h t afstemmen van de zakelijke bedrijfsbelasting, zouden we ook tegen de begrooting moe ten stemmen. Dhr. HAMELINK merkte op, dat dhr. P. van Bendegem eerst f 3700 raamde en nu f 7000. Waar komt dat verschil vandaan Ik stem ook met een bloedend hart, zei spr., voor de wegenbelasting, nu men mijn voorstel heeft ver worpen, maar men moet de con clusie trekken, dat een wethouder moet meewerken om de begroo ting sluitend te maken. Dhr. P. VAN BENDEGEM: Ik herhaal, dat ik f3700 haalde uit mijn belastingsvoorstel en de rest uit bezuinigingen. Dhr. C. VAN BENDEGE/i: Dan zit er voor u niets anders op dan dat u bedankt als wet houder, omdat men met uw voor stellen niet wil meewerken. De VOORZ.Ik moet hier constateeren, dat dhr. Van Ben degem als wethouder niet bereid is om een sluitende begrooting te vormen. Dhr. 't GILDE Men is toch vrij te stemmen zooals men denkt Men kan toch evengoed tegen de wegenbelasting stt mmen, als tegen de zakel. bedrijfsbelasting Ik zie dat veischil niet. En als de wegenbelasting verworpen wordt, kan men toch met een ander voorstel komen, b.v. voor huis vuil De VOORZ.Daar is geen voorstel voor gedaan. Dhr. 't GILDE: Neen, dat kan volgen. De VOORZ. bracht alsnu de wegenbelasting in stemming, die werd aangenomen met 11 tegen 2 st. Tegen dhrn. P. van Bende gem en 't Gilde. 328. Ooc. gemeentefondsbe lasting f 22000. Voorgesteld werd om deze op centen te bepalen op 75 pet. van de hoofdsom, ingaand 1 Mei 1939 tot Mei 1940. Dhr. FANOY had op de ont- werp-verordening hiervoor eenige opmerkingen van ondergeschikt belang, waarna dit voorstel z h s. werd aangenomen. De VOORZ wenschte alsnu de openbare vergadering te schorsen, om in besloten vergadering te behandelen het hoofdstuk voor de gasfabriek. Na heropening deelde de VOORZ. mede, dat dhr Fanoy de kosten voor straatverlichting met f450 wilde verlagen, doch dat B en W. daarmede niet ac coord gingen. Het voorstel van B. en W. om die post te handhaven werd hier op aangenomen met 9 tegen 4 st. van dhrn. Van 't Hoff, De Ruijter, Van de Bilt en Fanoy, Over den kapitaaldienst werd niet gesproken. Alzoo kwam de geheele be grooting in stemming, welke werd aangenomen met 11 tegen 2 st. van dhrn. P van Bendegem en 't Gilde, die hun stem motiveerden met een weigering van den Raad om mede te werken aan door hen voorgestelde bezuinigingen. De VOORZ. stelde nu voor om wegens het late uur (ruim 23 uur) de behandeling der begrootingen voor het gasbedrijf, de vleesch- keuringsdienst en het Burg. Arm bestuur uit te stellen tot de ver gadering op 13 Dec. e.k. Rondvraag. Waar niemand hiervoor het woord vroeg, sloot de VOORZ de vergadering met zijn dank te betuigen voor de welwillende houding en de prettige wijze, waarop de behandeling dezer begrooting had plaats gehad en eindigde met dankgebed. Herdenking. Gemeld woidt, dat het in het voornemen van de Koningin ligt, om morgen te Scheveningen tegenwoordig te zijn bij de her denking van de landing van den Prins van Oranje in 1813. Gfesehenk voor de Koningin. Zaterdag heeft de Koningin ir. Voorneman, burgemeester van Batavia, in paiticuiiere audiëntie ontvangen, teneinde hem in de gelegenheid te stellen, Haar het geschenk der Indische gemeenten ter gelegenheid van Haar regee- ringsjubileum aan te bieden. Dit geschenk is een fraaie klok, waarvan de wijzerplaat is versierd met de wapens van verschillende Indische gemeenten. Prof dr. A. H de Hartog f Op 69-jarigen leeftijd is Vrij dagmorgen te Amsterdam over leden prof. dr. A. H. de Hartog, de bekende wijsgeertheoloog. Door zijn welsprekend woord en indrukwekkenden getuigenis- ernst, door zijn theologischen arbeid, die het dogmatisch inzicht in sterke mate bevrucht heeft en door zijn wijsgeerige bezinning heeft hij op veelzijdige wijze in vloed op het geestelijk leven in ons land uitgeoefend. De Invoer van boter in Be'gië Gemeld wordt, dat de Belgi sche regeering het globale in voercontingent voor boter voor deze maand wederom met 100,000 kilogram heeft verhoogd en ge bracht heeft op 350,000 kilogram in totaal. Het aandeel in Nederland be draagt hierin 27VS pet.; de be trokken hoeveelheid moet uiterlijk 31 Dec. 1938 in België worden ingevoerd. Joodsche kinderen fn ons land. Zondagavond is te Nijmegen de extra-trein uit Weenen aangeko men met zes honderd Joodsche vluchtelingen, waarvan er vijf honderd bestemd zijn voor Er- geland en honderd voor Den Haag. Ook in Hoek van Holland had alles een vlot en geregeld verloop. De 102 kinderen 62 jongens van 2 tot 17 jaar en 40 meisjes van 6 tot 17 jaar voor Dén Haag, stapten het eerst uit den trein en begaven zich buiten het siation, waar vier H.T.M.-bussen stonden te wachten om hen naar Den Haag te brengen. De kinderen, waarvan vooral de jongsten er na de lange reis wel vermoeid uitzagen, toonden niet temin groote belangstelling voor hun nieuwe omgeving. In de bus sen werd de slaap sommigen wel wat te machtig en enkelen kwamen slapende in Den Haag aan. De „Reiger". Zondag is de „Reiger" te Jo hannesburg in Transvaal aange komen. De reis ging Vrijdag over uit gestrekte oerwouden. Eenige malen bracht gezagvoerder Schol- te het toestel op geringe hoogte om den passagiers gelegenheid te gevi n de groote kudden oli fanten, leeuwen en ander Afri- kaansch wild duidelijk waar te nemen. Bemanning en passagiers wer den met veel eerbetoon ontvangen door duizenden toeschouwers AXEL, 13 December 1938. Hedenmiddag werd alhier in voltallige zitting de raadsverga dering gehouden onder leiding van burgemeester Blok. Na afhandeling der ingekomen stukken, waarna het adres van Gebr. Esselbrugge in handen van een te benoemen commissie werd gesteld, werd overgegaan tot benoeming van den concierge. Op de aanbeveling stonden le J Wolfert-Lensen, Nieuwen- dijk 28a, 2e I. C. Provoost, West straat 66 en 3e A. C. van Taten- hove, Singelweg 17. Hiervan verkregen Wolfert 3, Van Tatenhove 3, J. v. d. Berge- Maas 5 en Hillaert 2 stemmen. Bij de tweede vrije stemming werden uitgebracht op Wolfert 6, v. d. Berge 5 en Hillaert 2 st. Bij de daarna gehouden her stemming tusschen Wolf.;rt en v. d. Berge kreeg Wolfert 5 en v.- d. Berge 6 stemmen. 2 briefjes zijn blanco. Alzoo ber oemd J. v. d. Berge- Maas. Op het verzoek van L. de Feijter om verlaging schoolgeld werd afwijzend beschikt. Hierna werden de begrootfngen voor gasbedrijf, vleeschkeurings- dienst en armbestuur voorgesteld. Nader verslag volgt. Vrijdag had de 26-jarige arbeider P. Claeijs, woonachtig te Zuiddorpe, bij het maken van mutsaards op het erf van den landbouwer L. v. C. aan den Sasdijk alhier, het ongeluk in zijn hand te kappen. De man verloor veel bloed en moest zich onder behandeling stellen van een dokter. Het is niet uitgesloten, dat hij een zijner vingers zal moeten missen. Reünie van O ad Leerlingen der H B.S. te Terneuzen. De herdenking van het vijf-en- twintig jarig bestaan van de Rijks H B S. te Terneuzen, die in Sep tember van dit jaar plaats vond, heeft niet ieder tevreden gesteld. Het jubileum van onze Koningin hield velen in andere plaatsen vast, en bovendien was het tijd stip, een week in September, niet zeergeschikt. Dit heeft een aan tal oud-leerlingen doen besluiten, het, zooals men het noemt, nog eens dunnetjes over te doen, en wij kunnen meedeelen, dat op 29 en 30 December een groot- scheepsche rtünie zal worden gehouden, waaraan de oud-leer lingen uit de meest uiteenliggende plaatsen van ons land zullen deelnemen. Een commissie onder eerevoor zitterschap van den tegenwoordi- gen directeur Ir. G. Westerhof en onder voorzitterschap van Mr. Dr. W. Hugenhollz te Leiden heeft met bekwamen spoed de zeer omvangrijke werkzaamheden aan gevangen, die tot zoo een bijeen komst behooren. Men heeft alle oud-leerlingen, waarvan de adres sen op te sporen waren, aange schreven, en de medewerking doet een groot feest verwachten, dat in alle opzichten zal slagen. Mocht een oud-leerling geen rondschrijven ontvangen hebben, dan dient hij zich ijlings te wen den tot den secretaris-penning meester van de reünie-commissie, den heer D. A. van Houte, Rand weg 73, Rotterdam. Op het programma staat een gezellige avond, een voetbalwed strijd tusschen elftallen van de huidige leerlingen en de oud leerlingen, de aanbieding van een gedenksteen, een diner, een af scheidsavond. Ook zullen de reü isten officiéél door het ge meentebestuur van Terneuzen worden ontvangen. Het stemt tot verheuging, dat de oud-leerlingen der H B.S van Terneuzen blijkbaar niet zulke onaangename herinneringen aan hun schooltijd hebben, dat zij hem nu wilien vergeten. Mej. C. A. Stibbe, leerares Engelsche taal en letterkunde aan de R H.B.S. te Terneuzen, is be noemd als leerares bij het Mid delbaar Onderwijs te Groningen. Orer Zuid Afrik». Door de afdeeling Oost Z. Vlaanderen van het Alg. Ned. Verbond is te Terneuzen een lezing georganiseerd waarbij als spreker optrad dhr. H. Bloem, met als onderwerp „Zuid-Afrika". Spr. die eenigen tijd geleden nog in Afrika vertoefde had een aan dachtig gehoor. Het gesproken woord werd met lichtbeelden af gewisseld Electrisch lassen. Voor dit onderdeel van de metaalindustrie zal morgenavond te Terneuzen een lezing worden gehouden op plaats en uur als in een advertentie in dit nummer vermeld. Misschien dat het zachte weer belangstellenden aanleiding geeft om er een fietstochtje heen te maken, ofschoon het wel wat laat is. Ds. J. A Vink, gereformeerd pred. te Hoek heeft een beroep naar Berkel en Rodenreis aan genomen. De stoffeerdersleerling C. Temmerman van de wijkOuden- burgsciie Sluis (gem. Overslag) had het ongeluk gedurende zij i werk met de hand tusschen de vuimachine te geraken, waarbij het slachtoff.r een vinger werd afgerukt. Hrond en Personeele Belasting. De Rijksontvanger verzoekt ons te berichten dat de aanslagen Grond- en Personeele Belasting, gedateerd vóór 1 Aug. 1938, op den laatsten dezer maand moeten zijn afbetaald.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2