10 cent W erk (iemengd Nieuws. kalenders. Burgerlijke Stand. Laatste Nieuws. Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 13 December 1938, VERORDENING VERORDENING Ad verte iitiën. 3 pond rundvleesch 2 pond rundvleesch bij A. DE REGT - Markt. J. C. VINK, Boekhandel, Markt Kleine advertentiën. ten en de toeslag op de zegels zijn bestemd voor de Nederland- sche Bond tot Kinderbescherming. Sedert 1924 wordt deze bond eiken jare door den Minister van Bmnenlandsche Zaken belast met de propaganda en de verdeeling der gelden onder de instellingen die zich belasten met de verzor ging en uitzending van zieke, zwakke, blinde, doove, doof stomme, gebrekkige, achterlijke, verwaarloosde en van aanleg misdadige kinderen van alle gezindten. Door voor Uw Kerst- en Nieuwjaarscorrespondentie zoo veel mogelijk van deze zegels en kaarten gebruik te maken, steunt U dus het nastreven van een prijzenswaardig doel. Evenals veelal elders, heeft zich ook hier ter plaatse een comité gevoimd, dat zich zal belasten met den verkoop De leden zul len door huisbezoek trachten die verkoop zoo hoog mogelijk op te voeren. Elke aankoop hoe gering ook wordt in dank aanvaard. Het comité voornoemd bestaat uit de dames Fanoy, van Oeve- ren, de Kraker, van der Linden, Schelleman, Sijtema en de heeren D. van den Bergen en J. Platteeuw Nu hebben we bij dit bericht nog één verzoek. Verzamelaars van postzegels zijn natuurlijk op deze zegels gesteld en daarom wilden we vragen, of men van de zijde der postbeambten ook trachten zal de zegels ongeschon den te laten. Dikwijls ziet men bij een vreemd zegel, dat er aan de hoekjes gepeuterd is, waardoor ze beschadigd zijn. Voorts melden we bij voorbaat, dat aan den verkoop der welda digheidszegels weer een prijs vraag is verbonden: „De ronde door Nederland". In ons vol gend nummer geven we daar nadere inlichtingen over. Predikbeurten te axel. Voorm. 9l/i are Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezeifde Qeref. Kerk. Voorm. 9.30 are Ds. J. S. Post Nam. 2 Dezelfde Qeref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk Nam. 2 '8 Av. 6 Ds. A. Verhagen, van Middelburg Drie doodeo b(J auto ongeluk Dinsdag heett op den straat weg Bargen op Zoom Autwerpen onder de gemeente Woansdrecht een auto ongeluk plaats gehad, dat aan drie personen het leven heett gekost. Hoe het ongeluk zich precies heett toegedragen laat zich slechts raden, daar nie mand bet heett zien gebeuren. Surveilleerende rijksveldwach ters vonden tusschen Woens- drecht en Hoogerheide een totaal vernielden auto tegen een boom liggen. Halt uit het recbter- acbterportier hing het bebloede lichaam van een vrouw en ge deeltelijk over baar heen lag het lichaam van een man. Qeen van beiden gat nog teekenen van leven. Uit het rechter voorportier bing een man, die nog eenigszins leetde, maar enkele oogenbiikken na de komst van de veldwachters is overleden. De chauffeursplaats, welke het minst gehavend was, was leeg en daardoor rees het vermoeden, dat de chauffeur na het ongeluk zou ayn gevlucht. De veldwachters gelukte het spoedig de identiteit der slacht offers vast te stellen. Het waren de 28 jarige mej. R. Melsert uit Bergen op Zoom, de 30 jarige architect M. Vriens uit Dinteioord en de 33 jarige C. Waesberghe uit Dinieloord. Naar later bleek, had de heer W. de auto gehuurd. Een chauf feur was er niet by, zoodat W. by de botsing vermoedelijk van achter het stuur is geslingerd. Uit de wielsporen viel op te maken, dat de wagen met den rechterkant in volle vaart tegen een boom is terechtgekomen. De heer Vr. was gehuwd en y»d« yap twee hinderen. Dinsdagavond is onder Paaesewaay by Tiel een 17 jarige jongen, vermoedelijk door onop lettendheid en onvoorzichtigheid tegen een auto gebotst en vrijwel op slag gedood. De jongen keerde per rijwiel van zyn werk huiswaarts. Onder Paassewasy werd hy door dan gemeentevelwachter aangeroe pen, omdat zijn achterlichtje niet brandde en ook zyn lan taarn weinig of geen licht gaf Vermoedelijk uit vrees voor een bekeuring is de jongeman toen hard doorgereden, zoo nu en dan achterom kijkend, of de veldwachter hem misschien rro,~i„ DU is hem noodlottig gpwo'i^r, want hierdoor be merkte hy niet, dat een hem tegemoetrijdende vrachtauto, in verband met het inhalen van een anderen fietser naar links uitweek Ook al doordat de chauffeur het slechte licht van de lantaarn niet zag, werd de jongen aangereden. Hevig bloedend kwam de onge lukkige iu de berm van den weg terecht en was vrijwel op slag dood. Woensdag is de postbode Kramer, die op de fi-rts was, op deD Doornscben straatweg door een uit Utrecht komende auto aangereden en zwaar gewond De auto reed veertig meter door en kwam aan den overkant van den weg terecht, waar de auto op een groepje van vier meisjes, afkomstig uit Doorn en op weg naar de huishoudschool, is ingereden. Het meisje C werd ernstig gewond en is evenals de postbode naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De drie andere meisjes werden licht gewond. Granaat opgebaggerd. Woensdagmiddag heeft een baggermachine, welke denOuden Ryn by Alphen a/d. Rijn uitdiept, een niet alledaagsch voorwerp aan de oppervlakte gebracht, n.l een groote brisantgranaat, welke nog geheel in gaven toestand verkeerde. Onmiddellijk werd de machine stop gezet en de politie van de gevaarlijke vondst in kennis gesteld. Het projectiel heeft een lengte van 45 c M., by een middellijn van 15 cM Hoe de granaat in den Ouden Ryn terecht ia gekomen is eeD raadsel. De machinist D. Bjjl van de electrische centrale DeD Burg (Texel), kwam Woensdagochtend met den electrischen stroom in aanraking en werd op slag ge dood. De man laat e<>n vrouw en 6 jeugdige kinderen achter. Bij den landbouwer Tim- mers te Uden heeft een bloed dorstige hond in bet kippenhok een waar bloedbad aaugericht. Niet minder dan 80 kippen wa ren doodgebeten en lagen over het erf van de boerderij verspreid. Petroleum in onzen bodem. De Bataatsche Petroleum-Mij. heeft by onderzoek naar de ge steldheid van den dieperen on dergrond der provincies Gro- ningen, Friesland, Drente, Over- ysel en Gelderland resultaten verkregen, die de mogelijkheid aanuuiden van bet voorkomen van petroleum in sommige ge deelten van Nederland. Dit on derzoek is echter nog in geenen deele ver genoeg gevorderd om tot eigeniijke exploratie-diepbo- ringen naar aardolie te kunnen besluiten. De Maatschappij verzoekt ook voor andere provincies de vrij beid tot het opsporen van delf stoffen. Aangezien het toe te juichen is, dat een groote onderneming als de Bataafscne Petroleum-Mij, een der weinige, die zulk een kostbaar en omvangrijk onder zoek kan verrichten, daarvoor belangstelling toont, meent de Minister van Waterstaat dat er alle aanleiding is om het verzoek in te willigen. In een fabriek te Hemixem bij Antwerpen is een koolzuur- cylinder uit elkaar gesprongen, tengevolge waarvan twee arbei ders gedood en drie swaar ge wond werden. Dinsdag heelt zich in de Princess mijn by Sydney (Nieuw Schotland) een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan dertig mijn werkers het leven heelt gekost. Een wagen op rails, waarmede de mijnwerkers zich onder den grond begaven, brak los, tenge volge waarvan het voertuig met steeds grooter wordende snel heid een ongeveer anderbalven kilometer lange helling afreed. Behalve dat dertig mijnwerkers gedood werden, werden er nog twintig gewond. Op den Nyl by het dorp Atris is een veerboot omgeslagen met twintig passagiers Elt men- schen, mannen, vrouwen en kinderen, zyn verdronken. Een vliegtuig van de Mexicaausche lucbtvaartmaat schappij is vlak na het vertrek naar Merida tegen een heuvel te pletter geslagen. Vyt passa giers en drie leden der beman ning, allen Mexicanen, zyn om het leven gekomen. „Koopt tandpasta uit eigen land Dat geeft meer werk in Nederland.' „1VOROL" De Nederlandsche tandpasta P 'L E Ji De directie van de Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maat- scliappij zond ons haar kalender voor 1939, die weer een sieraad voor de huiskamer is. Hadden de bladen het vorig jaar betrek king op het natuurschoon in ons land, thans wordt het oog ge trokken door stedenschoon. Een zestal aquarellen werden speciaal voor dezen kalender gereprodu ceerd, w.o. ook het stadhuis van Middelburg. Op de maandbladen die onder de aquarellen afzonderlijk in zach ten tint zijn bevestigd, zijn sp bescheiden wijze de toepassingen aangebracht, waartoe de electri sche stroom in de huishouding gelegenheid geeft, en zonder dat dit aan de duidelijkheid van de datums afbreuk doet. Het geheel heeft meer van een kunstkalender dan van reclame materiaal. Clinge. Gehuwd. 11 Nov. Eduard Vioen (van Hontenisse), 25 j. en Angèle de Nys, 24 j. 18. Josephus Seghers, 22 j en Bertha Pilaat, 22 j. 25 Ro brecht van der Kelen (van De Klinge), 23 j. en Regina vaD Gysel, 19 j. Geboren. 4 Nov. Annie, d. van Franciscu8 van Goever en Martha de Kort. 7. Omer, z. van Francois de Wilde en Eüsa van Cauteren. 21. Francois, z. van Cyrille de Moor en Clemence van Scflependom. 27 Erme- linda, d van Petrus de Loos en Isabella Jansseus. Hontenisse. Geboren. 19 Nov. Theodorus, z. van Josephus Lau- wereys en Maria van Overmeire. 22. Bernardus, z. van Marious Kijk en Irma de Vree. 25 Maria, d. van Eugenius de Keyzer en Rosalia van der Poel. Maria, d. van Jan de Vylder en Autonetta de Poorter. Overleden. 29 Nov. Petrus Verhagen, 71 j., wean van Pau lina Eysackers. Ternenzen. Gehuwd. 1 Dec. Jan Harte, 41 j., gesch. van echt en Carolina van Minnen, 33 j., gesch. van echt. Geboren. 25 Nov. Maria, d. van Cornells Bakker en Klazina Walhout 26. Leopoldus, z. van Karei Gears en Janneke Rouw. 27. Cornelia, d. van Dirk Braai en Helena Bolleman. 1 Dec. Jacoba, d. van Reiuier Schaele en Fiorentina de Zeeuw. Overleden. Jan Hamelink (te Axel), 60 j., wedn. van Lavina den Exter. 30 Nov. Anna ieys, 89 j,, wed. van Adnaan Kryger. 1 Dec. Suima Mei (van Vogelwaarde), 31 j., echtg, yao Petrus de Blok. taru. Gft. Loop der Bevolking. Ternenzen. Gevestigd E C. Dankaart, vakwerkman P.T.Tvan Hulst. J. A Herrebout, dienstbode, Heerengracht 11, van Hoek. J. F Verlinden, dienstbode, ArsenaaUtraat 5, van Hulst. Wed. J. H. JansenVerlinde, van Breda. E M Simons, onderwijzeres, van Kruiningen. S. C. Riemens, van Rotterdam. Vertrokken P. A. Heersema, naar Wasse naar. I. J Liedmeyar, matroos, naar Rotterdam. V. F. Schelleman, naar Rot terdam. Jac. Doorns, transportarbeider, Daar Vlissingen. P. Noë, techn -ambt., naar Zwolle. H. Blomme, zonder, naar Eec mo (B.). A Strookman, onderwijzeres, naar Soest. J. Ivens, dienstbode, Heeren gracht 11, naar Hontenisse. J. Jansen van Roosendaal, naar Axel. (Tem. Crt.) Het A N P seÏDt ons AMSTERDAM. Hedenochtend is ongeveer kwart over 11 nab\ het vliegveld Schiphol een ern stig vliegongeluk gebeurd. Het vliegtuig „de Ekster" van de K.L.M, werd kort Da de start voor een oetenvlucht afgeleid, stortte neer en vloog in brand. Aan boord bevonden zich 4 personen, n.l. de gezagvoerder, de radio-telegrafist, een werktuig kundige en een leerling vlieger. Deze zyn allen omgekomen. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axei des namiddags ten twee ure, len Qemeentehmze zal wurden gehouden. Axel, 9 December 1938. De Burgemeester, BLOK. regelende de uren, waarop de Secretarie in de gemeente geopend en voor het publiek toegankelijk zal zijn. Artikel 1. De Secretarie is behalve des Zondags en op de Algemeen erkende Christelijke Feestdagen dagelijks voor het publiek geopend van des voormiddags 9 tot 12 uur, er, van des namiddags l1/, tot 21/» uur, behalve des Zaterdag dan aiieen van des voormiddags 9 tot 1 uur namiddags. Artikel 2. Behalve de uren, waarop de Secretarie voor het publiek is opengesteld is het personeel da gelijks, behalve des Zaterdags, og werkzaam van des namiddags 2V, tot 5Vs uur en overigens op aic dagen en uren ais noodig blijkt, zulks volgens de bepalingen genoemd in de Verordening voor de Ambtenaren en bedienden ter Secretarie in deze Gemeente. Artikel 3. De vorige verordening van den 13 Mei 1930 komt bij het in werking treden van deze veror dening te vervallen. Artikel 4. Deze verordening treedt in wer king op den 1 Januari 1939. Vastgesteld in de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Axel van 29 November 938. De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. bepalende de uren waarop het Bureau van den Burgerlijken Stand in de Gemeente AXKL dagelijks voor het publiek geopend zal zijn. Artikel 1. Het Bureau van den Burger lijken Stand dezer Gemeente zal dagelijks, uitgezonderd des Zon dags en op daarmede gelijkge stelde dagen voor het publiek geopend zijn van 9 uur des voor middags tot 12 uur des middags en van I1/, toi 21/, uur des na middags; des Zaterdags zal, in afwijking van het hierboven ver melde, het Bureau geopend zijn van 9 uur des voormiddags tot 1 uur des namiddags. Artikel 2. Het Bureau van den Burgerlijken Stand zal op Zondagen en op daarmede gelijkgestelde dagen door den betrokken Ambtenaar van den Burgerlijken Stand tus schen 11 uur des voormiddags tot 12 uur des middags moeten geopend worden op verzoek van een belanghebbende, indien de verzoeker aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheden niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. Het Bureau kan onmiddellijk, nadat de werkzaamheden zijn verricht weder worden gesloten. Artikel 3. De vorige verordening van den 2 Februari 1926 komt hierdoor te vervallen. Artikel 4. Deze verordening treedt in wer king op 1 Januari 1939. 'Vastgesteld in de openbare vergadering van den Gemeente raad van AXEL, den 29 November 1938. De Burgemeester, BLOK. De Secretaris. MARlS. Voor de vele blijken van belangstelling on dervonden bij het overlijden van onzen lieven Man en Vader, zeggen wij langs dezen weg hartelQk dank. Uit aller naam, Wed. G. HEIJNSDIJK— Axel, 9 Dec. 1938. met been voor n.o4 zonder been vanat f 1,04 AANBIEDING groenbiijvende HAAGPLANTEN, VRUCHTBOOMEN, KRUIS- en AALBESSEN, ROZEN, HEESTERS, CONIFEREN, enz. en chemische bestrijdingsmiddelen. Aanbevelend, J. HOLLEBEK, Singelweg 57. DaT IS UW ADRES voor 3ieren, Limonades, sterke Dran ken en alle soorten Likeuren, bij G- A. MATTHEEUWS, Markt, Axel. MET DE FEESTDAGEN alle soorten sterke Dranken en Li' keuren, aan concurrerende prij zen, bij C. N, D1ELEMAN, Ker«* straat 1®, Acei, ZONDAG 11 DEC. 1938. Ned. Herv. Kerk. DE SMIT.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3