Mljnhardljes iegensvlug miEPEH kou helpt Binnenland. 2.1» zooveel aan betaald wordt terwijl er zooveel leerlingen school gaan, daar niets van terecht komt. Velen bahalen het diploma niet en van de 25 zijn er maar 5 die eindexamen doen. Spr. zou wil len, dat er meer gekeken werd, of de leerlingen dat onderwijs waard zijn of niet, of ze het kun nen volgen. De VOORZ. kon niet anders antwoorden, dan dat het ook B. en W. spijt, dat de subsidie zoo hoog is. 252. Subsidie avondvakteeken- school f 400. Bij deze post is rekening ge houden met het verzoek van h-t bestuur dier school, dat f400 subsidie had gevraagd, omdat he t zonder die subsidie niet mogelijk is dezen cursus te handhaven Uit een bijgevoegde rpkening blijkt een tekort van f283 D begrooting is geraamd op f30 contributie, f80 schoolgeld, f20 rente, f400 subsidie en f200 uit eigen middelen, totaal f 730 aan ontvangsten. De uitgaven zijn gesteld op f480 aan salarissen, f 10 vergaderkosten, f 75 leermid delen, enz., f125 lokaalhuur, enz. en f 38 onvoorzien. Dhr. DE RUIJTER wees nog op post 248, die nu reeds f 1400 bedraagt en de laatste jaren du;- verbazend is gestegen. Hij zou die autobiïs voor Kijkuit willen opheffen en een accoord treffer met de ouders, waardoor mis schien f 400 was te sparen. De VOORZ. zei, dat het een moeilijke kwestie is. Dhr. P. VAN BENDEGEM wilde de bus houden. De men schen hebben er toen om ge vraagd en nu moeten we daar ook aan voldoen, omdat het hun to. jezegd is. De VOORZ. wilde toch op- mer' en, dat de gemeente hier vrrd.'r gaat dan de wet voor schnjli. En als men nu overal op bezuinigen wil, zou men het toch zeker hier moeten doen, waar de wet ons niet verplicht. Dhr. DE RUIJTER meende ook, dat hier, zooals hij vernam f 500 kan worden bezuinigd. Dhr. FANOY zou van weth. Van Bendegem gaarne hooren volgens welk motief hij hier voor deze post is, waar hij nog steeds op verschillende posten bezuini gen wilde en nu niet? Kan hij spr. overtuigen, dan goed, maai anders is spr. voor het voorstel- De Ruijter. Dhr. VAN BENDEGEM ant woordde dat men best weet, hoe het gesteld isde kinderen van Kijkuit moeten een grooten af stand loopen en dan is de Armen dijk erg smal en dus voor kin deren ook gevaarlijk, als er auto's passeeren, enz. De VOORZ. zeide, desgevraagd, dat het wettelijk benoodigde be drag f 800 is. Dhr. P. VAN BENDEGEM meende, dat het nog de vraa,. is, of we er wel buiten kunnen Het verschil is niet zoo groot. Dhr. FANOY wees op de kin deren van Scnapenbout, die moe ten dus wèi door den moudei naar schoo Dhr. D1ELEMAN En daar is de weg ook smal Dhr. DE JONGE zei, dat wie deze week in dat barre weer de kinderen heeft zien loopen naai de bus, zal met zeggen, dat ze maar verder naar Axel moeten gaan. Er is zooeven gesproken over schoolartsendienst en nu zijn diezelfde sprekers zoo krenterig, dat ze op deze post spreken. Dhr. 't GILDE was ook ver wonderd, dat die heeren daar nu tegen zijn en dan voor kinderen uit een hoek, waar men zoowat van alles is verstoken, terwijl ze 6 K M van de school wonen. De VOORZ.Hoho, ze hebben e crisch licht, waterleiding, g e wegen Dnr. HAMELINK Men kan het o k omkeeren en zeggen bet treft, dat de hperen die zooeven voor allerlei bezuiniging waren, nu zoo licht over een post van f1400 gaan. En hoe konden de heeren, die pleiten voor de ge zondheid van die enkele kinderen, stemmen tegen een gezondheids dienst, waar alle kinderen bij berokken zijn M?n kan inder daad een stokpaard ook nog ver keerd berijden. Toch was spr. ook voor het behoud van de autobus voor Kijkuit, enz. Dhr. ESSELBRUGGE betoogde altijd voor die bus te zijn ge weest en er nog voor te zijn. Als we die opheffen, dan komt er straks weer een adresen zien we misschien weer, dat de men- schen nogal eens veranderen kunnen. Dhr. P. v. BENDEGEM wilde daarop antwoorden, dat als hij verleden jaar van standpunt was veranderd en in plaats van tegen de bus er zich later vóór verklaarde, dat dit kwam, omdat de menschen zeiden liever geen vergoeding te ontvangen als de bus bleef. De VOORZ merkte op, dat het eigenlijk zoo niet was, maar de schoen op een andere plaats wrong. Dat weet dhr. van Ben degem ook wel. Het voorstel van B. en W. werd evenwel aangenomen met 8 tegen 5 st. Tegen dhrn. van 'i Hoff, de Ruijter, van de Bilt, Dih| man en Fanoy. De kou-en pjnverdrjvers bij uitnemendheid 265. Subsidie Burg. Armbe stuur f 13975. In de sectieverg. was deze post uitvoerig besproken. Volgens het verslag zeide een lid, dat als er een post is die onrustbarend stijgt «tan is het deze. Woidt het verhaalrecht in dezen ook op de wettelijk verplichten toegepast, zoo vroeg men. Ook wilde men het salaris van den penningmeester van f150 op f300 brengen, waar verschillende leden absoluut tegen waren. Een lid, met het werk van het Burg. Armbestuur op de hoogte, noest erkennen, dat de subsidie oelangrijk hooger is, dan in den ijd, toen hij er zitting in had, doch de lijden zijn ook erg ver anderd. De taak van den pen- lingmeester is evenals die van den voorzitter niet altijd begee- renswaardtg, doch spr. vroeg zich af, moet dat allemaal betaald worden Hij is overtuigd, dai een ander het voor het tegen woordige bedrag heel graag wil doen. Andere leden waren van mee mng, dat men wel eens een stem (doch geen wantrouwende) mag laten hooren, dat men de gepaste zuinigheid wel mag betrachten. De Voorz. merkte op, dat de uitgaven de laatste jaren buiten gewoon zijn gestegen. De oor zaak daarvan zit niet in de we- kelijksche bedeelingen. Men kan die stijging vinden in ziekenhuis- verplegtng en geneeskundigen bij stand. De laatste jaren beschikt men in deze streek over diverse specialiteiten en moderne zieken huizen met diverse toepassingen, die te baat genomen worden om te redden, wat nog te redden is. Vroeger had men elders ook deze inrichtingen wel, doch het meerendeel van het oudere ge slacht schrok terug, wanneer men spiak over het gaan naar een voor hem ge.schikte inrichting over de Schelde. Daarbij komt nog, dat voor ingrijpende behan delingen trgenwyordig families komen, die door de teruggaande tijden genoodzaakt worden, bij het burg. armbest. om hulp te vragen. Een ander lid merkte op, dat het meer ambtelijk wordt en al- zoo duurder. Het salaris van den penningmeester is in deze be grooting verdubbeld, hetgeen wel mag, gezien dat deze functionaris heel veel doet aan huisbezoek en het verzamelen van gegevens, voordat op een verzoek om hulp wordt beslist. Hij maakt zich zeer verdienstelijk. Spr. vond ook, dat deze post snel oploopt, doch wanneer men ziet op de resulaten, welke met patiënten ber;ikt wor den, dan is hij dankbaar gestemd. Vroeger waren tal van menschen gedoemd als invaliden verder te leven en nu kan men zeggen, dat deze zich weer als hersteld kun nen bewegen. Dhr. P. v. BENDEEGEM merkte op, dat de penningmeester al eens verhoogd is tot f 150 en nu wordt het weer f300. Hij vond dat nog al veel. De VOORZ. zei, dat B en W. het nu hebben gebracht op f 200. De man heeft er veel werk aan. Dhr. VAN DE BILT vond het wel niet teveel, maar meende, dat er in dat werk meer liefdadigheid moet blijven. Het moet geen ambt worden en liever had hij daarom gezien, dat het f 150 bleef. Dhr. DE RUIJTER verklaarde? als voorzitter van het armbestuur, dat het werk ook met f 300 lang niet betaald is; men kan dat be zien, zooals men wil. Dhr. 't GILDE wilde er ook wel iets van zeggen, ofschoon het wel uilen naar Athene dragen zal zijn, maar hij heeft een lid van het Armbestuur gesproken, dat het er best voor kan en anderen het er graag voor doen willen. Dhr. HAMELINK dacht ook, dat gezien de begrooting er nogal wat werk aan is en nu kan men zeggen, het is veel of weinig werk, maar de hoofdzaak is, dat het goed gebeurt, beter dan vroe ger. En als dan de waardeering daarvan bestaat in een verhooging van f50, dan is dat niet teveel. Maar spr. heeft vroeger al eens gesproken over Maatschappelijk Hulpbetoon en toen was men daar niet voor; waarschijnlijk omdat spr. verkeerd begrepen werd. Daarom vroeg spr., zou het niet verkeerd zijn, als we eens een commissie benoemden, die dat werk bestudeerde en dan rapport uitbracht Staat het ons niet aan, dan gaan we er niet op in en het kost niets. Spr. wilde dat voorstellen. De VOORZ. zou het aan B. en W. willen overlaten. Dhr. OGGEL voelde er weinig voor, omdat het nu goed gaat. Ook dhr. Hamelink zwaaide het Armbestuur lof toeals hij nu klachten had, dan was het wat anders. Maar er wordt goed voor de armen gezorgd met zoo weinig mogelijk middelen. En als nu een bestuur goed werkt, dan zou ik zeggen laat ons dat handhaven. Dhr. HAMELINK betoogde, dat Maatsch. Hulpbet. veel verder gaat dan het Armbestuur kan komen. Spr.. wilde geen afkeu ring uitspreken over het Armbe stuur maar zoo'n commissie kost geen cent en we weten iets meer. B. en W. zei spr. moesten juist verheugd zijn over zoo'n voor stel, dan heeft men een voordeel Hij gelooft niet, dat er hier veel zijn die er iets van af weten. Dhr. OGGELAlle verande ring is geen verbetering. Laat de menschen maar werken, zoo als ze nu doen. Dhr. DIELEMAN meende uit het gesprokene door dhr. Hame link te hooren, dat M. H. meer uitgebreid terrein bestrijkt en verbetering is altijd te aan vaarden. Tegenwoordig zijn er velen, die zich niet weten te red den, en toch ook met armlastig zijn. Dhr. HAMELINK Het werkt zoo ongeveer als een fonds voor oijzondere nooden. De VOORZ. liet ten slotte stemmen over het vooistel om een commissie te benoemen. Dit werd met 11 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen dhrn. Qggtl en P. van Bendegem. Dhr. P. VAN BENDEGEM wilde de geheele post met f 50 verminderen, doch de post bleef onveranderd met 9 tegen 3 st. Tegen de post van B en W. stemden dhrn. P. van Bendegem, 't Gilde en Van de Bilt. Dhr. VAN 't HOFF merkte op, dat de «ubsidie aan het Armbe stuur nu tot f 14000 is gestegen en dat zal wel noodig zijn,daar om heeft hij er ook vóór gestemd. Maar nu zou spr. toch vriendelijk aan den Voorz. van het Armbe stuur willen vragen, of men zal trachten om daar nu mee toe te komen. Dhr. DE RUIJTER wilde hierop als voorz. van het Armbestuur vriendelijk antwoorden, dat hij op het standpunt staat, dat er mogelijk in dat college ook wel fouten gemaakt worden, maar dat toch geen geld uitgegeven wordt, als het niet noodzakelijk is. En nu is het altijd mogelijk, dat er dingen gebeuren, die zulke uit gaven eischen en we dan niet weigeren kunnen. Meer zal spr er niet van zeggen. 304. Subs, autobus Axel Hulst f 100. De VOORZ. had in de sectie- verg. mededeeling gedaan van een verzoek van de directie van de Z.V.T.M., waarin o.a. wordt me degedeeld, dat de dienst reeds met 2 ritten was verminderd, doch ook dan met de verkregen sub sidies het niet mogelijk was, om de risico voor een sluitende re kening te aanvaarden, of te ver wachten, zoodat de directie, hoe gaarne zij ook deze geïsoleerde streek van een goed verkeers middel zou willen voorzien, tot haar spijl zal moeten afzien om deze busdienst voort te zetten. Gevraagd werd een dubbele subsidie, doch de VOORZ. had al medegedeeld, dat de gemeente- financiën zulks niet toelieten. In nadere afwachting is de post op f 100 blijven staan, Dhr.-P. VAN BENDEGEM was ertegen, omdat er te weinig ge bruik van wordt gemaakt De VOORZ.: Ja, als we het niet doen, zal het verkeer naar andere naburige gemeenten wor den geconcentreerd. 306 Kosten arbeidsbeurs f 600. Dhr C- v. BENDEGem wilde vragen, of gezorgd kan worden, dat de werkgevers hun krachten zooveel mogelijk ever de arbeids beurs werven. De VOORZ. antwoordde, dat daaraan ai gewerkt is en gelooft ook wel dat het verbeteren zal, wat weldra kan blijken. 353. Onvoorziene uitgaven f2781. Dhr. VAN 't HOFF wilde die post met f 1000 verminderen, maar nu B. en W. zeggen, dat kan niet, wilde spr. er f 500 afnemen. Als op alle posten gehandeld wordt overeenkomstig de hier gehouden besprekingen, dan is dat goed mogelijk. De VOORZ merkte op, dat het teveel kan genoemd worden, maar het kan ook te weinig zijn. Dhr. VAN 't HOFF Dat ligt en W.l 't GILDE En aan Ged. kelyke uitkeering, waarin be grepen eventueele brandstoffen- bijslag. die de ondersteunden over genoemde week ontvangen. Deze Kerstgave kan eveneens worden toegekend over de extra- bjjdrage, die aan meerderjarige inwonende kinderen wordt uit gekeerd Aan de werkloozen, die in de betreffende week by de werk verschaffing zijn geplaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aan zien van deze personen zal de minister nader zyn besluit ken baar maken. AXEL, 9 December 1938. Voor de aanst. Dinsdag alhier te houden Gemeenteraadszitting staan o a. op de agenda De be noeming van een concierge voor het raadhuis, begrootingswijziging 1938, reclame schoolgeld en vast stelling van de begrootingen van het gasbedrijf, vleeschkeurings- dienst en Burg. Armbestuur, voor 1939. aan B. Dhr. Staten Dhr. DE RUIJTER meende, dat dit aan de orde kan komen bij de inkomsten, terwijl toch ook nu al enkele posten zijn ver minderd. Hij zou het voorloopig zoo laten. Alzoo werd z.h.s. besloten. (Wordt vervolgd). Kerstgave aan werkloozen. De minister van Sociale Zaken heeft den gemeentebesturen medegedeeld, dat de minister heeft besloteD, goed te keuren, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen, boven hun gewone steunuitkeering een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerst gave mag wederom bedragen 25 procent van het bedrag, dat de betrokkenen over de week van 11 tot en met 17 December aan uitkeering ontvangen. De minister vestigt er de aandacht op, dat niet mag worden toege kend 25 pet. van bet theoretische steunbedrag, doch van de wer- Woensdagavond had. nabij de brug te Kijkuit een auto- ongeluk plaats. Dhr. van G., afkomstig uit Nijmegen, doch reiziger voor de firma Wiüemsen, manufacturenhandel alhier, was op de thuisreis naar hier, doch zijn auto slipte, zoodat hij het stuur verloor en de auto in de langs den weg liggende sloot geraakte en wel zoodanig, dat in het donker de wagen als het ware niet zichtbaar was. Door toegesnelde hulp is de man naar Hulst gebracht, waar geneeskundige hulp werd inge roepen. De dokter constateerde een gecompliceerde bovenarm breuk en adviseerde tot over brenging naar het ziekenhuis aldaar. Ook de auto was tame lijk beschadigd. V. V. V. Vrijdag werd alhier de school jeugd door V. V. V. verrast op een onvergetelijke, prettige bios coopvoorstelling in Het Centrum, waar eenige teekenfilms de meis jes en jongens hartelijk deden lachen, maar ook deden genieten van sportvoorsteilingen en leer zame kieken, waaruit het natuur schoon van binnen- en buitenland was te bewonderen, zoodat ook vele grooteren, vooral moeders die met hun kroost meekwamen, profiteerden' Het onderwijzend personeel hield ieder voor zijn school voor zooveel mogelijk de orde, waar door de taak van het V. V. V.- bestuur aanmerkelijk werd ver licht. Bij het vertrek ontving de jeugd nog een cadeautje, zoodat allen dankbaar naar huis gingen. En daarop volgde de attractie van de winkelweek voor de groo teren het ballero-spel. De vele prijzen, 50 voor vol wassenen en 30 kinderprijzen, die de V.V.V. had aangekocht uit de verkochte bonboekjes, en waarbij zeer waardevolle artikelen waren, waren oorzaak dat men zooveel mogelijk bons bij de winkeliers verzamelde. Geen wonder dus, dat het nu en dan overdruk was in het lokaal der Herv. Zondags school, waar een drietal ballero- tafels stonden voor het werpspel. Ook uit de vele kampioenen bleek, dat men er handigheid in kreeg en zoo was het zelfs noodig, dat Woensdagavond nog een extra gelegenheid werd gegeven om te kampen, zoodat nu raar het aan tal punten de 80 prijzen plus nog elf troostprijzen werden toegewe zen. Zoo is dan de winkelweek toch nog geslaagd, want al werd niet gepocht over goede zaken, zonder de V.V.V.-reclame was het zeer zeker nog misider geweest. W eidadigheidszegels. Van 1 Dec. tot 5 Jan. worden wederom verkrijgbaar gesteld Weldadigheidszegels en Prent briefkaarten, De baten der kaar-» bij Hoofdpijn, kiespijn, griep, gevatte koude, zenuwpijnen, rheumatiek, spit, maandbezwaren. 1 „Mijnhardtje" 12 ..Mijnhardtjes 5 ct. 50 ct. Dan rug en borst flink met Dampo Inwrijven en Dampo diep Inademen. Wonderlijk zooals dat helptl Doei 30 et. Tube 40 et Pot 50 et.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2