Schaakborden Schaakstukken Schaakboekjes J. C. VINK, Boekhandel, AVRO'S 19 3 8 J. C. VINK, Boekt Markt 11 Dagmeisje WONING Buitenland. Laatste Nieuws. Burgerlijke Stand. Ad verten tien. Kantoor van W.A. DENBOGGENDE te Axel, Nieuwstraat 24. Op Dinsdag 13 December 1938, in de goedkoope en betere kwaliteiten - a 65 cents. Zij verliet daarop de woning en begaf zich op de flets naar het ziekenhuis. Daar was van een ongeluk evenwel niets bekend. Toen zy een uur later thuiskwam ontdekte zij, dat er in de woning was ingebroken. De inbrekers hadden de straat deur met een looper geopend en hadden de achterkamer doorzocht Uit een linnenkast hebben zij 1200 aan contanten en 1000 aan sieraden ontvreemd. Afschuwelijke ontdekking. Vrydag zijn de lijken van de beide Amersfoorters, de heeren Liethof, vader en zoon, die sinds 25 November werden vermist, gevonden in hun auto, die vlak by het kanaal te Hilversum in vier meter water werd aange- troflen. Aangenomen werd dat de man nen, die voornemens waren naar Utrecht te rjjden, ergens te water waren geraakt. Men heeft daar om in de Vecht gedregd, echter zonder resultaat. De horloges van de beide slachtoffers waren blijven stil staan op eenige minuten over acht. Het vreeselijk ongeluk kon ge makkelijk worden gereconstru eerd. Van Hilversum komende, moet de 25 jarige zoon, die stuur de, den weg zyn kwijt geraakt. Een lantaarn aan de overzijde van het water heeft hem misleid. Het stormachtige regenweer en de duisternis hebben ook bet noodige aan bet gebeurde bijge dragen. Kerkdiefstal. Vrijdag kwam de koster van de Ned. Herv. kerk te Nieuw- veen tot de ontdekking, dat in brekers een bezoek hadden ge bracht aan het gebouw en de consistoriekamer. Door verbre king van een ruit had men zich toegang verschaft. Uit het kerk gebouw werden de offerbussen meegenomen naar de consistorie kamer, waar zij van den inhoud werden ontdaan. Voorts zijn de zich daar bevindende kasten opengebroken. Daarin vonden zij een groot aantal kleeding- Btukken, welke de leden van den naaikrans Helpt Elkander het geheele jaar hadden vervaardigd en die als St. Nicoiaasgescbenz aan de armen van de kerk zou den worden uitgereikt. Ëijna al deze kleedingstukken zyn ge stolen. Men vermoedt met dezelfde kerkdieven te doen te hebben die reeds eerder de Rijnstreek en de Haarlemmermeer onveilig hebben gemaakt. Zaterdagmiddag heeft zich op den rijksweg tusscben Ëest en Boxtel een ernstige autobot sing voorgedaan, welke aan een 5 jarig kind het leven heeft ge kost. Vermoedelijk doordat met te groote snelheid gereden werd is een huurauto geslipt en daar bij in botsing gekomen met een bestelauto, waarna de huurauto tot staan kwam tegen de pui van een buis. By de botsing werd een 6-jarig kind, gezeten in een der auto's vrijwel ep slag gedood. Ver scheidene andere inzittenden werden gewond en zyn overge bracht naar het ziekenhuis te Best. Beide auto's zyn zwaar be schadigd. Ook het huis waar tegen de huurauto terecht is gekomen heeft schade opge- loopan. Vrijdagavond ontdekte een inwonende nicht van de wed. Pothuis te Schiedam, dat inbre kers zich tydens atwezigbeid van de bewoonsters, met een valschen sleutel toegang hadden verschaft tot de woning en aldaar laden en kasten hadden geopend en den inhoud overhoop gehaald. Onmiddellijk stelde zij de be woonster, die elders op bezoek was, van het gebeurde in kennis waarna beiden zich naar huis begaven. Evenwel bleek de we duwe Pothuis zich het gebeurde zoodanig aan te trekken, dat zij «nderweg in eikaar zakte. Kort daarop is zij overleden, Geen konden winter Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in De Bilt deelt mede Betrefl mde het karakter van den komenden winter, Decem ber—Februari, kan worden mee gedeeld, dat de becijferingen met een waarschijnlijkheid van 2 op 3 aangeven, dat de temperatuur hooger zal zyn dan normaal, de neerslag ongeveer normaal. Woensdagochtend is een 8 jarig meisje uit Rotterdam te Nieuwe ToDge uit een rijdenden aoto gevallen en onder de wielen terecht gekomen. Het kind was onmiddellijk dood. V'f^vrngeluk in Indië. Zi'.er.ij ochtend zyn boven bet vliegveld Andir bij Bandoeng twee militaire vliegtuigen met elkaar ia botsing gekomen en neergestort, waarbij de vier inzittenden, drie officieren en een sergeant, om het leven zijn gekomen. Een van hen trachtte zich door een sprong met een para chute in veiligheid te brenger), doch wegens de geriDge hoogte, waarop de botsing geschiedde, faalde zijn poging en viel hy te pletter. De slachtoffers zijn de 25 jarige le luitenant A. Benthem, de reserve le luitenant jhr. A van Benthem van den Bergb, de 29 jarige le luitenant K Schmidt en de 23 jarige sergeant- monteur J. Hoevenberg. Een der toestellen is verbrand na de botsing. Ze vlogen op een hoogte van slechts 50 a 75 meter. Ongelnk in een uiyn. Kort voordat 9Q0 mijnwerkers io de mijn Ricard te Aries (Zuid- Frankrijk) zouden afdalen, zijn Zaterdag twee ploegbazen, die moesten vaststellen ot de afda ling veilig kon geschieden en er geen myngas meer aanwezig was, onder zeer tragische om standigheden om het leven ge komen. Er was myngas geconstateerd en volgens de gebruikelijke me thoden werd de lucht in de mijn gezuiverd Nadat dit, naar men meende, voldoende was geschied, Kingen twee bazen, van 25 en 29 jaar, naar beneden om te rapporteeren of hun 900 makkers veilig aan het werk konden gaan. Reeds waren zy 800 meter afge daald en alles was goed verloo- pen, zoodat zy het signaal gaven hen op te halen. Terwyl de liftman boven in de mijn de handles overhaalde, zag by een roodachtig licht in de schacht. Onmiddellijk vermoedde hy, dat er brand was ontstaan. Op volle snelheid liet hij de lilt naar boven komen, doch de vlammen waren nog snellerde kabels brandden door en de lift stortte neer. Er werd alarm gemaakt, de toegangen tot de myn werden afgesloten om uitbreiding van den brand te voorkomen en voorbereidingen getroffen om de twee mannen te redden. Dat beeft eebter niet mogen baten, daar bet vele uren duurde eer het vuur verstikt was. Ministercrisis In België. Na een ministerraad, die drie uren duurde, heeft de regeering het volgende communiqué aan de pers verstrekt Minister president Spaak ver klaart dat het de vaste wil der regeering is, geen dtflatie-poliliek te voeren. Zij zal verder de wet op de verplichte werkloosheids verzekering doen goedkeuren en een zoo actief mogelijke econo mische politiek voeren, o.m. door al het mogelijke te doen, om het verschil tusschen groot- en klein handelsprijzen te verminderen. Zij wil ook een industriëele di- cipline scheppen, noodig voor het algemeen belang. De liberale minister van finan ciën, Qérard, heeft zich niet bij deze verklaring kunnen aansluiten. Kort daarna vernam men, dat de minister van financiën demission- nair was. Het ANP. seint ons Twee kinderen verbrand. Hedenochtend 7 uur brak te Wychen (bij Nijmegen) brand uit in een bakkerij aan de Spoor straat aldaar, van de familie B. Het gezin bestond uit de echte lieden en 3 kinderen, terwijl er ook een zusje van de vrouw was gelogeerd. De kinderen lagen nog te bed, toen de brand uitbrak. Twee hunner konden naar buiten wor den gebracht, doch het 5-jarig zoontje had zulke ernstige brand wonden opgeloopen, dat het spoe dig overleed. Het 12jarige zusje van de vrouw was niet meer te bereiken, zoodat het in de vlammen is omgekomen. oj-j. n i e u w s. Axel II—Terneuzen III 1— 3 In een slecht gesoeelden wed strijd hebben de Axelsche reser ve's Zondag het onderspit moeten delven tegen het derde elftal van Terneuzen. Hsewel onze stadgeoooten over bet algemeen sterker waren in bet veld, was de afwerking der aanvallen zoo zwak, dat hieruit slechts een enkel Axelsch doelpunt ontstond en dat w-rd tegen het einde nog vrijwel cadeau gegeven door den Terneuzenscben doelverde- diger. Ook de Axelsche verde diging was uit vorm en het was dan ook een geluk voor de Oranjemannen, dar Terneuzen eveneens een slechten wedstrijd speelde. Bij de rust stond Axel met 0 1 achter, doch deze achterstand liep Id de tweede helft op tot 0 3. Toen was het te laat om nog op te halen en met een enkel tegenpunt moesten onze stadgenooten zich dan ook tevreden stellen, waardoor de eindstand 1-3 werd. Oo«tbarg—Axel 0—2 Voor de competitie van den K. N. V B. speelde Axel I te Oostburg tegen de gelyknamige club. By de rust was de stand 01in de tweede helft scoor den onze stadgenooten nogmaals en wonnen alzoo met 2—0. De andere uitslagen in deze afdeeling zijn als volgt Sluiskil Tern. Boys 141 Ternpuzen—Biervliet 5- 2 IJzendyke Hulst 4 1 BreskensHoofdplaat 7- 4 Gedurende de maand November. AXEL. Gehuwd. 3 Nov. Al- phonsus van Damme (van Hon- tenisse), 32 j. en Celina Maria Paulina Eggermont, 31 j. 10. Pieter Dekker, 27 j. en Kaatje Oggel, 26 j. 17. Gilles de Feij- ter, 22 j. en Suzanna Debora de Pooter, 21 j. Minikus Maarten Loof, 24 j. en Neeltje Elisabeth van Bendegem, 24 j. 22. Geert Sijtema (van Djatiroto N.O.l.) 24 j. en Geertruida Tecla Wiech- mann, 25 j. 23. Jacobus van Tatenhove (van Zaamslag), 23 j en Johanna Dina van de Velde, 18 j. Adriaan Hamelink, 32 j. en Catelijntje Dronkers, 24 j. Geboren. 3. Sitse Denis, z. van Richard Emiel de Smet en Catha- rina de Pooter. 4. Wilhelmina Maria, d. van Pieter de Jonge en Laurina Carolina Rouw. 5. Frank Filibert Clement, z. van Frargois Clement Antheunis en Irma Marie Thomaes. 7. Erna Leonie, d van Achiel Regulius Pharaildus Heij- ens en Marie Rachel de Badts. 8. Francina, d. van Willem de Bruijr.e en Pieternella Jansen. 10- Cornelia, d. van Levinus Bakker en Catharina Lourens. 13. Le- vina Jacoba, d. van Abraham van Driel en Jacoba Levina Wieles. Frans Jannis Abraham, z. van Maria Jozina Brevet. 15. Ebrina, d. van Jacobus Schieman en Ja- comina de Koeijer. 17. Adriaan, z. van Meeuwis de Bruijne en Dina Verpoorte. 19 Jacob, z. van Paulus Donze en Adriana Goossen. 29. Piet, z. van Phi- lippus Haak en Cornelia Sol. Overleden. 6 Nov. Cornelia Adriana Witte, 3 j., d. van Ma- rinus Pieter Witte en Aaltje Catha rina v. d, Hooft. 10. Arij de KoeUer» 82 j.i wedn. van Cornelia Bavico. 11. Sara Zegers, 86 j., wed. Jacobus de Kok. 12 Adria na de Feijter, 74 j., wed. van Willem de Feijter. 21. Lourina Boeije, 54 jechtg. van Willem Cornelis Ruijtenburg. 26- Gijs- brecht Hdjnsdijk, 74 j., echtg van Cornelia Christina de Smit. 27. Jan Hamelink, 60 jaren, wed. van Levina den Exter. Loop der bevolking. Te Terneuzen hebben zich ge vestigd H. F. Zwart, monteur, van Vught. J. J. Hamelink, landarbeider, van Harenkarspel. M. Morres, dienstbode, van Vogelwaarde. L. van Cantfort, zonder, van Wavre (België). E. M. de Wilde, geb. Wage naar, van St Jansteen. N de Regt, geb. de Kraker, van Zaamslag. S Hofman, van Zaamslag. H. J. Smit, van Rotterdam. Vertr< k«en F. B D rieman, geb. Vercou- teren, naar Biervliet. A. van der Weerd, wacht meester, naar Vlaglwedde. J. J. van Driel, landarbeider, naar 's Gravenland. C. Hogenboezem, verpleegster, naar Delft. J. Kense, bakkersknecht, naar Goes. J. van den Hout, naar Hoek. A. Seij, naar Hontenisse. J. A. Egbring, huishoudster, naar Eindhoven. (Tem. Crt.) Marktberichten. AXEL, 3 Dec. 1938. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch Vlaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, rovge 7,00—7,40, wintergerst 7,50 8 00 zomergerst 7,50—7,75. haver 5,75 -6,00, groene erwten 9.00 9 50 bruine boonen 23,00—25.00, duivenboonen 0,00—00,00, paar- denboonen 0,00—0,00, blauw- maanzaad 23,00-24,00, karwei zaad 18,00—19,00, geel mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 6,00 -8,00. HULST, 5 Dec. 1938. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 700—7,25, wintergerst 7,50—7,75. zomergerst 7,50—7,75. haver 5,00 5,75, erwten 9,00 - 9,75, paar- denboonen 8,00—9,00, duiven boonen 9,0010,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 22,00 26,00, lijnzaad 7,00— 8.50 blauw maanzaad 22,00—24.00, mosterdzaad 00,00- 00.00, kool zaad 0,00— 00,00. Rundvee aanvoer 3, verk. 2 Varkens 16, 9. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 stuks 4.50, Crisis-publicatiën. Toekenning van biggen merken aan kleine boeren en landarbeiders. De Landbouw Crisis-Organisa tie voor Zeeland maakt bekend, dat ook voor het jaar 1939 aan kleine boeren en landarbeiders biggenmerken toegekend zullen worden, teneinde hen in de ge legenheid te stellen een of meer ongemerkte biggen tegen goed kooperen prijs aan te kunnen schaffen. Voor een toekenning vai deze merken komen uitsluitend in aan merking a. Kleine boeren. 1) wier oppervlakte cultuur grond bij de inventarisatie Mei 1938 niet meer dan 5 H A. bedroeg 2) aan wie niet meer dan 4 varkehs zijn toegewezen, en 3) aan wie voor 1939 nog geen biggenmerken zijn toe gekend, alsmede Landarbeiders. 1) aan wie niet meer dan 4 varkens zijn toegewezen, en 2) aan wie voor 1939 nog geen merken zijn toegekgncj» De grootte der toekenning van merken hangt af, van het aantal varkens hetwelk aan iemand is toegewezen. Aanvragen om een toekenning moeten vóó<- Zaterdag 31 De cember 1938 zijn ingediend bij de Lanab. u .v-Crisis- Organisatie voor Zeeland, Groote Markt 28 te Goes, Afd. Veehouderij. Voor georganiseerden die in verband met hun beroep, grootte der varkenstoewijzing e.dniet aan de hierboven vermelde be palingen voldoen is hetonnoodig een aanvrage in te dienen, terwijl aanvragen welke na 31 December 1938 op ons kantoor binnen komen, als regel niet meer be handeld zullen worden. Bij de behandeling der aan vragen zal er vooral op worden gelet, of het de bedoeling der aanvragers is, de biggenmerken te benutten voor de varkens welke zij voor eigen huisslachting noo- dfg hebber. Overdracht van deze merken is niet toelaatbaar. nam. 2 uur, zal ten verzoeke van de Erven JACS. DE KOK, aan het sterfhuis te Axel, Nieu- wendijk, in het openbaar t.o. van dhr. A. Dijkstra, worden verkocht zoo a ls: Kabinet, Kastje, Tafels, Stoelen, Kachels, Lampen, Bedden, Dekens, Vloerzeil, Matten, Gordijnen, Potten, Pannen, Glas-, Ge- leierd- en Aardewerk, Wasch- en Schuurgerief, enz., enz. BETtLING CONTANT gevraagd. AdresBureau van dit blad. Markt, AXEL. TE HUUR: Een zeer nette en geriefelijke No 30, in de Nieuwstraat. J. A. VAN HOEVE. Kleine advertentiën. VERLOREN: Een doublé Dames-ai mbanühorloge. Tegen belooning terug te bezorgen bureau van dit blad. TF Hl URNet Woonhuis met Tuin, Stationstraat 33. Te bevragen C- Q1ELEMAN, 37, Am, t inm TIENTAL

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 3