Binnenland. voorstellen te doen om deze zoo belangrijke plannen tot stand te kunnen brengen. Gtd. St. stellen nu voor het besiuit van 1936 in te trekken en te besluiten tot het bouwen en exploiteeren van een brug over de Zandkreek waarvan de bouw kosten geraamd worden op f 1.320.000 geheel voor rekening en risico der Provincie onder voorwaarde dat a. de g meenten, polders en waterschappen in Noord-Beve land bereid blijken gezamenlijk aan de provincie een bijdrage te verleenen van f5000 per jaar gedurende een tijdvak van 25 jaren b de bouwkosten van den Zuidelijken toegangsweg tot de brug door de tegeering ten laste van het Verkeersfonds zullen worden gebracht c. dat een wet tot stand zal zijn gekomen, waarbij het heffen van een bruvgeld voor een peri ode van 25 jaren zal worden toegestaan d. dat door de regeering eer bedrag van f 1 060.000 aan d> Provincie Zeeland zal wordei galeend tegen een rentevoet va> 2llt pet. per jaar, af te lossen ii 2o jaren en overigens op d< voorwaarden, welke dienaan gaande tusschen de regeering en Ged. Staten zullen worden over eengekomen. richten van 8 uur, door de radio nadere mededeelingen zullen wor den verstrekt. In deze gemeente zal gecollec teerd worden met bussen, welke van gemeentewege zullen worden gewaarmerkt, door leden uit de medewerkende jeugdverenigin gen, die zich beschikbaar gesteld hebben daaraan hun hulp te ver leenen. In aansluiting op de door de Regeering gegeven aanbeveling en de in dit nummer geplaatste advertentie, wekken wij allen op een gave te geven. De nood onder de Joodsche vluchtelingen is, blijkens de be richten in de dagbladen, groot. Daarom helpe ieder naar vermo gen mee om de aloude Holland- sche offervaardigheid hoog te houden en offere een gave, klein of groot, opdat in veler berooide omstandigheden hulp kan worden geboden. De stoffeering en levering van de daartoe benoodigde goe- teren voor het nieuwe stadhuis alhier is opgedragen aan den neer J. C. van Luijk, handel in vloer- en wandbekleeding, enz., alhier. «Irïep, Kou, Piin.~M£„tnhi9e$ De Joodsche vluchtelingen Aangaande toelating van Jood sche vluchtelingen uit Duitsch- land, meldt de ,N, R. Crt.", dai de regeering op hun verzoek voor namelijk toelaat ouders van reeds in Nederland gevestigde personen, deze laatste kunnen zoowel Ne derlanders als vreemdelingen zijn. Sedert 7 November zijn op die manier meer dan 800 Duitschi Joden toegelaten. Behalve deze categorie zijn er sinds dienzelfden datum 200 vol wassen Duitsche Joden toegelaten die in zeer dringende of zeer bij zondere positie verkeerden. Wat de kinderen betreft, deelt men mede dat toegelaten zijn een aantal kinderen, die in het grens gebied al daar ronddolende wer den aangetroffen en die men uii den aard der zaak uit mensche lijke overwegingen natuurlijk moest opnemen. Bij deze laatst bedoelde opneming ts dan echte reeds in organisatorisch verbanu te werk gegaan, d.w.z. in het al gemeen onderbrenging met behulp van de comité's. Wij kregen den indruk, dat voorts de voorbe reiding voor de toelating van een nieuwe groep kinderen en een nieuwe groep personen van mid delbaren leeftijd in vollen gang ist AXEju, 29 November .938. Op verzoek van de Joodsche, Roomsch Katholieke en Prote stantsch-Christelijke comtté's voor vluchtelingen wegens geloof en ras, heeft het Nederl. jeugdleiders- instituut het initiatief genomen tot het houden van een nationale collecte op Zaterdag 3 Dec. a.s. Deze collecte wordt met in stemming der Regeering gehouden en door haar aa..bevolen. Om die actie plaatselijk te orga.iiseeren heeft de Burgt mees ter, overeenkomstig den wensch van het Nederl. jeugdleidersinsti- tuut, de alhier bestaande j ugd- vereemgingen uitgenoodigd tol een vergadering, welke Zaterdag avond jl. is gehouden ten ge meentehuize. Verschillende vereenigingen uit Gereformeerde, Hervormde en Katholieke kringen, waren in die vergadering aanwezig. Spontaan werd besloten tot het oprichten van een comité van actie, waarin de aanwezigen op verzoek van den Burgemeester zitting namen, zoodat alhier a.s. Zaterdag ook een collecte zal ge houden worden ter behartiging van de belangen der Joodsche vluchtelingen. Op verschillende plaatsen zul len aanplakbiljetten de aandacht op die inzameling vestigen, ter wijl Woensdagavond a.s., waar schijnlijk direct na de nieuwsbe- Gemeenteraad. De hedenmiddag gehouden Raadsvergadering werd geleid door den Burgemeester, terwijl alle leden tegenwoordig waren. De agenda bevatte 10 punten, wat op zichzelf nu niet zoo veel is, maar de aard der onderwerpen en het preadvies daarop gaven aanleiding om zich voor te be reiden op een langdurige verga dering met uitgebreide bespre kingen, zoodat we niet vooruit kunnen loopen op mogelijke be slissingen en daarom naar ons volgend nummer verwijzen voor een en ander dat behandeld is. We kunnen echter mededeelen, dat de notulen der vergadering van 20 Sept. 1.1. zijn goedgekeurd. Een zestal ingekomen stukken van formeelen aard en naar aan leiding van wat vroeger besloten is, passeerden den voorzitters- namer. Hierbij kwam nog de verant woording van de feestcommissie van de van gemeentewege ont vangen gelden voor de feestvie ring ter gelegenheid van het 40- jarig regeeringsjubiieum onzer Vorstin. Uitgaven. Prof. Ben Ali Libi f 110,10, A. van Sabben, podium t 12, Antheunis, chocolade f 44,78, H. Dieleman, limonade f 45,22, J. Koene, koeken f54,50, H. Hoebé, betimmeren en schilderen van 8 wagens f 119,46, Jansen-' Verplanke huur costumes, f 10, Denevens verschillende kleine uit gaven, totaal f419,36. Ontvangsten. Suos. gemeente f 350, entree's f 64,35, afbraak f 5, totaal f419,36. In eigendom zijn gebleven 5 roode broekjes, 2 zwarte costumes en 1 vel watten. Uit het verslag der kasopname bij den Gemeente-Ontvanger, oleek het volgende De baten bedroegen f 169992,03 en de lasten f 144582,61, zoodat in kas moest zijn f25 409,42, overeenkomstig de getoonde geldswaarden en bescheiden. Voorts werd door den Voorz. medegedeeld, dat aan H. van Luijk Jr. een perceel bouwgrond is verkocht in de Bylocquestraat, groot 200 M., aan f3 en aan M. W. Visscher 220 M. in de Pieter Paulusstraat aan f2,50. Geadviseerd wordt tot inwilli ging van het verzoek van M. Mieras om intrekking van den aankoop van bouwgrond in de Wilhelminastraat naast zijn per ceel. Dit verzoek was reeds in de vorige vergadering behandeld. Ook de Wed. Gilijamse vroeg intrekking van de aankoop van een perceel aan de Wilhelmina straat, groot 375 M. ad f3,50. Dit perceel is echter intusschen bij notarieele acte aan haar in eigendom overgedragen, en waar zij vraagt, om de koop geheel en al ongedaan te maken, kunnen B. en W. hierop niet gunstig adviseeren, doch willen voorstel len haar ontheffing te verleenen voor vijf jaar van de verplichting tot bebouwing van dit perceel. Intusschen kan zij dit ook ver- koopen. Van den minister van waterstaat is bericht ingekomen, dat voors hands onvoldoende aanleiding is voor inwilliging van het verzoek van B. en W. tot aanleg van een rijwielpad langs den rijksweg Sluiskil—Kijkuit Het college heeft geruimen tijd geleden reeds aan den Raad mededeeling gedaan van pogingen om dat rijwielpad te verkrijgen in de eerste plaats uit een ooz punt van veiligheid voor het snelverkeer en voor de overigen, die van denzelfden smallen weg gebruik moeten maken; nog te meer, daar een weg voor wiel rijders en voetgangers voldoende op andere wijze achter de beplan ting kan worden aangelegd. In de tweede plaats als een object van werkverschaffing kan worden bezien. Waar B. en W. dit een aan gelegenheid van zoo'n buitenge woon belang voor de veiligheid van het verkeer achten, meenen zij bij deze poging niet te moeten stilzitten en alles in het werk te stellen om een verbetering van den eenmaal te smallen en veelal te glibberigen weg bij vochtig weet voor het voetgangers en rijwielverkeer te verkrijgen, wes halve zij voorstellen, zich als Gemeenteraad opnieuw tot den minister te wenden om de nood zakelijke verbreeding daarvan aan te toonen en aan de Raden van de aangrenzende gemeenten te vragen om adhaesie te betuigen aan dat verzoek. Naar aanleiding van de opmer king van dhr. J. Fanoy over de afwijzende beschikking op het verzoek van L. H*rrebout, om in de Wilhelminastraat een pakhuis of garage te bouwen en in het hetzelfde jaar verleenen van een vergunning tot het bouwen van wel degelijk een pakhuis of ga rage vlak naast eerst*1 aanvragers plan, deelen B en W. mede, dat de bebouwingsvoorschriften voor deze straat luiden, dat in deze straat wel woningen met garage gebouwd mogen worden, doch niet alléén pakhuizen of garages zonder woningen. De persoon, die op zijn verzoek een afwijzende beschikking kreeg, is tevoren van deze bepaling op de hoogte gesteld en hem is een vingerwijzing gegeven om iemand te zoeken, die genegen was daar naast een woning te bouwen. Fen dergelijk iemand kon door hem niet worden gevondenalzoo volgde voor hem de teleurstelling Dit punt is ook in de verga dering van den 18 Juni 1937 door de bouwcommissie besproken. Het parkeerterrein is met de doorvoering van de bepalingen, regelende de veiligheid en vrijheid van het verkeer, eenige weken geleden volledig in gebruik ge nomen. Op de vraag hoeveel meter bestrating en trottoir de gemeente heeft, werd medegedeeld, dat men aan straten heeft 60.000 M9 ver hard met keien en klinkers, en daarnaast aan trottoirs een opper vlakte heeft van 15.500 M3. en dan de ambtenaren niet de gelegenheid hebben om rustig hun maaltijd te gebruiken. Een verzoek om teruggaaf van verlofsrecht van B. A. de Ridder, te Sluiskil, voorheen te Axel, Weststraat, werd ingewilligd, zoo dat deze f 12,50 zal terugkrijgen. Ontheffing van schoolbelasting was gevtaagd en werd ingewil ligd voor: L. P Marijs (7 mnd)., D. de Putter (id.), C. Griep (id.), H P. Dieleman (id.), joz Scheele (verminderd), K. Booij (id), C. A. Verschelling (geh. onth J. Goos- sen (6 mnd. onth.). Ontheffing van hondenbelasting werd desgevraagd verleend aan C. Duijm (2e klWed. S. Lau rens (geh. onth), Adr. Scneele (3e kl.), C. Verstraeten (6 mnd.), H. Willemsen id., C. Michielsen id., A. Krockmal (geh. onth.) S. Castede 6 mnd M de Keizer id., P. Siebenhuner id., F. Jansen van Rosendaal id., P. Velleman (geh. onth.), W. en J. Jansen van Ro sendaal id. wegens politiehond. Besloten werd voor de be trekking van concierge van het stadhuis een oproeping te doen in dit blad, terwijl een instructie werd vastgesteld. Ook werd vastgesteld een ver ordening voor begrafenisrechten, idem voor straatbelasting. De huur van de onderwijzers woning werd verlengd met een jaar, ingaand 1 Febr. De legeskosten voor inlichtin gen op de bevolking werden ge halveerd. Vastgesteld werd een nieuwe verordening voor precariorechten (het spannen van draden enz. op den openbaren weg). Ingesteld zal worden een school artsendienst, waarvoor een rege ling werd getroffen. Óp de Gemeenlefondsbelasting (hoofdsom) zullen 75 opcenten worden geheven. Nader verslag volgt. op manoeuvre" oogstte een da verend applaus, wat zeker voor de uitvoerders aanleiding zal zijn, om op den ingeslagen weg voort te gaan. St. Nicolaas in Axel. Herbenoemd als lid van het Armbestuur dhr. A. P. de Ruijter en als leden der comm. 'ai toe zicht op het agentschap der ar beidsbemiddeling dhrn. H van Luijk Sr. en F. J. Tieleman. Vastgesteld werd een nieuw reglement van orde voor de Raadsvergaderingen een nieuwe verordening, waar bij de uren vastgesteld zijn, dat de secretarie voor het publiek toegankelijk is evenzoo voor den Burg. Stand. Een en ander naar aanleiding van de in gebruikneming van het nieuwe Raadhuis. De voornaamste wijzigingen zijn, dat voortaan de Raadsleden staande het woord zullen voeren. En dat de secretarie ook open is van half twee tot half drie ure. Dit in verband met het feit, dat men meermalen om twaalf uur de laken niet heeft afgehandeld Het ongunstig weder was oor zaak dat Zaterdag de rondgang van de Chr. Harmonie „Hosanna" niet doorging. Hopen wij dat de goede Sint het morgenavond (Woensdag) beter zal treffen. Naar wij vernemen zal hij over België ons land binnenkomen en per extra dienst in de Zeestraat arriveeren om verder zijn tocht per auto door Axel te maken in gezelschap van Pieterbaas. De kinderen zullen we) present zijn en zich netjes opstellen op het trottoir. De goede Sint zal tusschen kwart voor zeven en zeven uur arriveeren en dan de stad doorrijden als volgt Zeestraat, Weststiaat, Noord straat, Nieuwstraat, Stationstraat, Prins Hendrikstraat, Ds. Jan Scharpstraat, Wilhelminastraat, Julianastraat, Oosterstraat, Kerk- dreef, Koestraat, Weststraat, Markt Op het marktplein zal bij gun stig weer een toespraak worden gehouden door St. Nicolaas van af de kiosk waarna hij zijn kamers zal betrekken in Hotel 't Gulden Vlies. Donderdag 1 December zal een bezoek worden gebracht aan de Fröbelschool van dhr. van Hoeve en de Chr. Fröbelschool (mej. Lansen) respectievelijk te 2 en 3 uur n.m. Vrijdagmiddag rond 4 uur na het beeindigen der schooi zullen voor de 3 groote scholen in „Het Centrum" leuke filmpjes vertoond worden. De hoofden der scholen zijn met het verdere onderwijzend personeel eveneens uitgenoodigd de kinderen te wilier, begeleiden. De volwas senen kunnen hun hart ophalen aan het Ballerospel. Dus elck wat wils. Zondagavond werd in het Gezellenhuis alhier door de R.K Gezellenclub opgevoerd het too neelspel in drie bedrijven „De zonen Stendhal". De ruime zaal was geheel bezet en de goede vertolking der rollen bezorgde den bezoekers een genotvollen avond. Zonder op het spel der overigen iets af te dingen, mag een woord van lof niet worden onthouden aan den heer van der Linden, die zoo bij uitstek „in zijn rol was", Ook het tweede nummer, de klucht in één bedrijf «Een spook Bij Kon. Besl. van 25 Nov. is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Neuzen, dhr. C. W. Verplanke, te 's-Gra- venhage. Goedkoop reizen We lezen, dat de kwestie over autobusritten uit Zeeuwsch-Vlaan deren naar het overig deel van Nederland, en het ten voordeele daarvan aangevoerde motief, dat de inwoners van deze landstreek niet kunnen profiteeren van de goedkoope extra-treinen der spoor- wigen, blijkbaar de belangstelling der spoorwegen hebben gewekt. Nadat het in den loop van dit jaar nog was voorgekomen, dat bij het koninklijk bezoek aan Bergen op Zoom wel goedkoope reiskaarten verkrijgbaar waren vanaf Vlissingen, Middelburg en Goes, doch niet vanaf Hoedekens- kerke, werden op den dag dat tijdens de najaarsbeurs een extra- trein naar Utrecht reed op de prov. booten ook goedkoope retourkaarten voor den gewonen trein ter beschikking van reizigers uit Zeeuwsch Vlaanderen gesteld. Thans zullen, naar gemeld wordt, met ingang van 30 dezer de bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen op de dagen, dat er een goedkoope trein rijdt, d.i. des winters iederen Woensdag om de veertien dagen, met gewone trei nen, n.l. heen met trein 215 en terug met de treinen 1089/415 of 1121/417/224 van Vlissingen, Hoedekenskerke of Kruiningen tegen den prijs van de goedkoope treinen kunnen reizen. Dit wordt gedaan omdat op de goedkoope treinen geen aansluitingen zijn voor de bewoners van deze streek. Natuurlijk kan men alleen, zooals met de goedkoope treinen het geval is, naar Rotterdam, Den Haag of Amsterdam reizen. We vragen ons echter af, is dat voldoende? We zijn van meening, dat daarmede nog lang niet de duurte en de moeilijkheid van een reis uit Zeeuwsch-Vlaan- deren naar Rotterdam en verder is opgelost. .Afgezien nog van de kosten der reis tot Hoedekenskerke of Krui ningen is daar nog de kwestie van herhaaldelijk op en afstappen en risico of men den trein haalt. O.i. zijn trammen en booten voor lokaal of provinciaal verkeer onmisbaar, maar voor grootere reizen is een goede en goed be stuurde autobus een ideaal ver voermiddel. Men stapt in op de plaats van vertrek en blijft zitten, tot men bij de plaats van aan komst is. Dat dit van beteekenis is, blijkt wel hieruit, dat iedereen, die reist, steeds naar doorgaande treinen vraagt. Het is wel treurig, dat de autobussen zooveel worden tegen gewerkt. Dlstricts-Arbeidsbonrs. Opgave van het aantal inge schreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch-Vlaanderen, gedu rende de maand October 1938: Aardenburg Axel 96, Bier vliet Breskens 18, Cadzand Clinge 21, Eede Graauw c a. 17, Groede 1, Hoek 20, Hontenisse 21, Hoofdplaat 1, Hulst 50; Koewacht Nieuwvliet Oostburg 2, Overslag Philip pine 3, Retranchement Sas van Genl 6, Schoondijke St. Jansteen 11, St. Kruis 1, Sluis Vogelwaarde 27, Waterlandkerkje Westdorpe 7, IJzendijke 1, Zaamslag 24, Zuiddorpe Ter- neuzen 433. Totaal 760, waaronder 145 landarbeiders. Herjjk. Ged. Staten hebben bepaald, dat de herijk der maten en ge wichten, voor wat betreft Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, zal plaats hebben in 1939 als volgt: Te Kioosteuande voor Honte nisse en Ossenisse op 18, 19 en 20 Aprii, te Graauw en Langen- dam op 21 April, te Hulst voor Hulst, St. Jansteen en Clinge op Itljd een poeder ol cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct.- Cachets.genaamd,.Mijnhardtjes"2st. lOct Doos50ct

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2