V Ut witte Slots* 1^\A £41 V Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 68 DINSDA« 29 NOVEMBER 1938 54<* .la.trff. J. C. VINK - Axel. De maand November. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Nu we morgen de laatste dag van November hebben, willen we er even bij stilstaan, om te her denken, hoe die maand eigenlijk een maand was van herinneringen aan vele gebeurtenissen, die in 't verleden liggen en min of meer een kroonjaar vieren, al is het ook dat er in sommige gevallen alles behalve reden was om daar aan met vreugde te denken. Noemen we maar het feit, dat het op 11 November 20 jaar geleden was dat tot wapenstil stand besloten werd in den oorlog van 1914—1918. Eensdeels mag daarover blijdschap heerschen, anderszins wordt gedacht aan het vele leed, dat in de voorafgaande jaren werd doorstaan. Maar we willen beginnen met 1 November en denken aan den Hervormingsdag.... Op 1 Nov. was het 40 jaar geleden, dat te Groningen de vrouwelijke studentenclub „Mo- gua Pete" werd gesticht. Op 2 Nov. werd de Ned. Pro testantenbond 70 jaar. Op 7 Nov. werd de Utrecht- sche Handelsvereeniging 50 jaar, evenals dhr. C. de Clercq, de voorzitter van de A.V.R.O. 11 Nov. 1918 Wapenstilstands dag en vlucht van Wilhelm van Hohenzollern, voorheen den groo- ten Duitschen Keizer, om in het kleine Nederland een schuilplaats te vinden. De Duitsche republieken kwa men in de plaats van de Duitsche vorstendommen. En alsof de revolutionnaire roes naar ons land was overgeslagen, zoo trachtte de s. d. a. p. in ons land een staatsgreep door te zetten, maaj men greep mis 1 Het was hier maar wat ge scharrel tegenover de groote be weging in Duitschland, waar een wrok in het volk leefde over regeerfouten van een lang ver heerlijkten vorst met zijn hof kliek, enz. Hier waren het slechts een deel ontevredenen, maar gindsch was FEUILLETON 48) (Daitsche vertaling). - ■>-. .n. - Kart tevoren was Hasso er ge weest. Met «en hoogst gewichtig gezicht had hij mevrouw de ba rones te sprekeD gevraagd. Marie was nooit op zyn gezel schap gesteld geweest en thans wel het allerminst, nu zij ieder «ogenblik de komst van een ander verbeidt, nu al haar gedachten vertoeven by dat ééoe beeld, dat haar voor eogen staat, dat van den officier, teruggekeerd uit den strjjd, met van geluk stralende eogen, die zijn steigerend paard inhield om een krans op te van gen. Welk een vloed van ge dachten bestormden kaar geest, welk een reikhalzend verlaugen rees op in haar hart, toen zjj tante Verja zoo overgelukkig in de ar men van haar eohlgenoot zag val len Die mocht hem vry, ten aansrhouwe van een ieder, aan haar hart drukken, baar vreugde in woorden van teederheid lucht geven, zy daarentegen moest aan het venster blyveu staan en mocht tlilhti ««t vsshtigo oogeu aan» het gansche volk in opstand en wie zal zeggen, of het niet nog 20 jaar in verkropten weerzin leefde, over wat intusschen ge beurd is. Maar laten we niet afdwalen en ons gelukkig gevoelen, dat het hier zoover nooit gekomen is en hopen we, dat het nooit zoover komen zal. We herinneren dan met meer erkentelijkheid aan den dag van 15 Nov. 1813, toen Nederland van het Fransche juk bevrijd werd en als onafhankelijk Konink rijk werd geproclameerd. In Den Haag heeft men dit 125-jarig feit feestelijk herdacht. Op 17 Nov. was het 20 jaar geleden, dat de Ned Bond van Vrijwillige Burgerwachten werd gesticht. Deze hebben gelukkig nog niets uit moeten richten. Maar we vragen ons wel eens af, of die Burgerwachten niet aan den Luchtbeschermingsdienst en de Brandweer zouden kunnen worden toegevoegd. Dan was het althans geen korps op papier, dat zoo nu en dan met schiet wedstrijden wat centen zoek maakt. Op 21 Nov. noteerden we het officiëel bezoek van Koning Leo pold III van België aan Amster dam en Den Haag, dat voor beide landen Nederland en België een feit van beteekenis is geweest. Op 23 Nov. vierde de Rijks Tuinbouwschool te Boskoop haar 40-jarig bestaan. En op 25 Nov. was het 125 jaar geleden, dat het le Regiment Huzaren werd opgericht Dien dag werd te Breda aan de Kon. Militaire Academie het Elhnografische Museum officiëel geopend door dr. Colijn, als minister-president en den gouver neur der Academie. Verder reikt ons chronologisch overzicht niet, dan dat heden alhier de gemeentebegrooting voor 1939 wordt behandeld in de openbare school, als gedeeltelijk tijdelijk gemeentehuis, ofschoon men dit gaarne in het nieuwe stadhuis had gedaan, doch dat nog niet voltooid is. schouwer), hoe hij haar liefdegroet opving 1 Ach, hoe zou het nu zijn Zou de zou des geluks haar nu nog niet beschijnen Eu toch was haar hart vol blijde hoop en vervuld van dankbaar heid jegens God, die hem behou den in het vaderland had doen terugkeeren. Hij was niet voor haar verloren 1 Daarboven bad zij in haar ka mertje gezeten en slechts aan hem gedacht, toen haar moeder bin nentrad met een ernstigen trek ep het gelaat. Marie, had zij kertaf gezegd, graaf Voa Raven doet aanzoek om je haod. Wil je hem die geven Het was alsof een ruwe hand haar zeet droombeeld verscheurde Wat zij in haar verbijstering had geantwoord, wist zij niet meer. Zij had slechts een lichte trilling op het gelaat harar moeder be speurd, teen deze zieh naar haar toeboog en een kas op haar voor hoofd drukte. Eu waarom wijs je zijn aan zoek af? vroeg de barones. Nu kon de vurige liefde niet langer het zwijgeB bewaren j zij kende geen schuchterheid meer. Als een tontein, die plotseling ontspringt, stroomde do bokoito» Provinciale Staten. Subsidie autobusdienst Axel—Hulst. In 1936 werd door de Prov. Staten ten behoeve van den auto busdienst AxelHulst gedurende vijf jaren subsidie uit de Prov. kas toegestaan. Waar de besturen der gemeen ten Axel, Hulst, Koewacht en Zuiddorpe op het standpunt staan dat deze dienst een algemeen belang dient en ook door Ged. Staten die dienst wenschelijk wordt geacht, wordt voorgesteld om aan de N V. Zeeuwsch Vlaam- sche Tramwegmaatschappij ten behoeve van genoemden dienst een maximum-bedrag te verleenen van f3333,50. Restauratie Abdijtoren. Ged. Staten wijzen er op, dat de in 1934 uitgetrokken gelden voor de restauratie van den Abdij toren te Middelburg a f 37,000, waaraan de Provincie ten hoogste f 3350 bij zou dragen, bij verre na niet toereikend zijn en weder f 37,000 is uitgetrokken. In over leg met de Rijkscommissie voor Monumentenzorg is voor elk der jaren 1938 en 1939 een werkplan met begrooting opgesteld Het Rijk zal nog weer f 13,690 bij dragen, benevens f2143 in de kosten van aanleg der braHd- bluschinstallatie. Het Rijk zal met de in 1936 bepaalde bijdrage van f 16,650 dan in totaal 41 pet. der restauratiekosten betalen. Ged. Staten vinden aanleiding voor te stellen de in 1935 ver leende provinciale bijdrage var f 3350 te verhoogen met 5 pet. van f37,000 of f1850 en het maximum te brengen op f 5200 Restauratie Herv. Kerk te Haamstede. Ged. Staten stellen voor de bijdrage in de kosten van herstel van het kerkgebouw der Nederl. Herv. gemeente te Haamstede te verhoogen van f 3000 op f 3325,28, daar de kosten, die geraamd waren op f30,000 tot f36,511,58 zijn gestegen. nis over haar lippenHem al leen heb ik lief 1 En nn eenmaal het ijs gebroken was, werd het geheele raeisjeshart uit gestort voor het oor der moeder, die diep getroffen luisterde naar die lang verborgen innigheid, dat lijden, vreezen en hopen eener eerste liefde en toen de armen van haar kind zoo teeder om haar hals werden geslagen, toen ieder woerd een snaar uit eigen ervaring en een weemoedige herinnering deed trillen, toen smolt de laatste ijskorst van hoogmoed an ontdooi de de tretsehe ziel onder den gloed der moederliefde. Nog even streed de adellijke vronw tegen vastge- wortelde traditie en strengen trots teen drukte zij haar eenig kind aan haar borst en deelde haar da blijde boodschap made, dat zij den geliefde mocht toebehooren. Eer nog woerden van dank door Marie's bevende lippen kon den worden gestameld, was de barones verdwenen, om den ver smaden minnaar, die beneden wachtte, het antwoord te brenuen. Marie bleef alleen, verblind door den glans van het gelak Zoo zat zij oek na, in ueden- ken verzonken, aan dan vijver, Subsidies vreemdelingenverkeer. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te 's-Gravenhage en de Prov. Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Middel burg verzochten Prov. Staten om subsidie. De hoofdbedoeling van de A N V.V. is en blijft vreemde lingen naar Nederland te trekken en vooral propaganda te maken in het buitenland, hetgeen zeer kostbaar is. Uitgaande van de gedachte, dat de arbeid van deze vereenigingen sympathie van de Prov. Staten zal hebben, stellen Ged. Staten voor aan de A.N.V.V. f 160 per jaar en aan de Prov. Zeeuwsche vereeniging een jaarlijksch sub sidie tot een gelijk bedrag als door die vereeniging aan subsi- die's van derden ontvangen, met een maximum van f 500. Blijkens de begrooting voor 1938 van deze vereeniging bedroegen de subsi dies enz. f385. Subsidie autobusdienst Graauw—Hulst. De N.V. Gebr. Poppe te Graeuw en Langendam hebben verzocht het subsidie voor den autobus dienst tusschen Graauw en Hulst weder voor 5 jaren te willen be stendigen. De dienst wordt reeds van 1923 af uit de Provinciale kas gesteund. Er is hier een buitengewoon geval aanwezig. Zou toch be doelde busdienst, welke de eenige vaste verbinding van Graauw en Langendam met Hulst vormt wor den opgeheven, dan zou de ge meente Graauw en Langendam daardoor weder in haar isolement terugvallen. Met de besturen van de betrokken gemeenten van oor deel, dat deze autobusdienst in het algemeen belang noodig is, meenen Ged. St. dat voldoende termen aanwezig zijn, wederom steun toe te zeggen naar f 1300 als maximum bedrag. Overbrugging van de Zandkreek. In de najaarsvergadering 1936 besloten de Staten tot medewer- Intussehen etend Liesbeth aap de voordeur en keek Daar boiteD. Opeens hield zij de hand boven de oogen en boog zieh opmerk zaam voorover. Een huzarenofficier kwam haas tig en met kletterende sabel over bet plaveisel aangeloopen. Z j kende die fiere gestalte en wist, waar die heen wilde. Goeden dag, mijnheer Ger- rald, zeide zij, terwijl zij met eeD beleefde buiging terzijde wilde treden. De luitenant aarzelde en scheen zich een oogenblik te bedenken. Liesbeth, zeide hij eenigszins verlegen. Is mevrouw de barones Ja, mijnheer Gerrald, in het salon. En de freule f AUeen in den tuin 1 was het min ef meer sebalksche ant woord. De verlegenheid van den off - cier vermeerderde. Liesbeth, zeide hij op ge- jaagden toon, ik heb je eeDs een genoegen gedaaD, door je vader te verzoeken je ic de stad te laten blijven en toen heb je ge zegd, dat je, wanneer ik je ooit eens om een dienst sou vragen steeds daartoe bereid aondt zijn. king aan de oprichting van de Vereeniging „De Noord Beveland- sche Brug" die zich ten doel zou stellen het bouwen en exploi- teeren van een brug over de Zandkreek. Desgevraagd verklaarde de re geering in geen geval bereid te zijn een jaarlijksche bijdrage tot dekking der tekorten te geven, doch wel bereid was met een tolheffing gedurende 25 jaren ge noegen te nemen. O.a. door de depreciatie van den gulden zijn de bouwkosten der brug aan merkelijk gestegen en worden thans geraamd op fl.C60.000. Ged. Staten hebben zich afge vraagd in hoeverre een verhoo ging van de bijdrage der Provin cie zou kunnen worden over wogen. Zij zijn daarbij tot de slotsom gekomen, dat een ver dubbeling der oorspronkelijke provinciale bijdrage gewettigd is. De bevolking van Noord-Beveland is veel meer dan de inwoners van andere deelen van Zeeland genoodzaakt het water over te steken- Voor het bezoeken van verschillende inrichtingen van uit gebreid lager, middelbaar en ver schillende soorten van vakonder wijs zijn de Noord-Bevelanders vooral op Goes aangewezen. Met de verzorging van patiënten in ziekenhuizen, of de behandeling door specialisten is precies het zelfde het geval. Ook econo misch is Noord-Beveland geheel o Zuid-Beveland ingesteld. Dit .nies verklaart het zeer groote verkeer tusschen Kortgene en Wolfaartsdijk. Op deze gronden achten Ged. Staten dan ook een jaariijksche oijdrage van f 10.000 gerechtvaar digd. Maar ook deze verhooging der inkomsten is niet toereikend voor een sluitende rekening. De Ministerieele Commissie heeft het aangevraagde crediet van f 1.060 000 rentende 21/, pet. loegestaan. Ged. Staten zullen omtrent de door de regeering te stellen voor waarden de Staten nad r inlichten, maar achten reeds thans het oogenblik gekomen om nieuwe Herinner jij je dat nog W«lnu te hond je aan je woord B et.g ne Daar den tuin, allot j* meende lat beiden samen daar zijn. Ite begrijp u, mijuneer Ger- •-aid, knikte Lieabetb. Mag ik a erzoeken mij te volgen Zij liep de gang door ea ge leidde hem ever de plaats naar dan tuin. Ik weet niet, waar de freule is, sprak zij onderweg tot hem. In het pnëel ia zij niet, onder de mden zit zij nooit Maar wacht eens, de freule zal wei bij den vijver zitten Wilt u daar maar heeD gaan mijnheer Ger rald Ja juistdeor de wilgentakken zia ik het blauwe kleedje. Die laan, recht door, can somt n er vanzelf. Dank je wel, Liesbeth, sprak Theobald, blijkbaar veel moeite doende om zijn verlegenheid te verbergen Ik zei mevrouw de barones wel verzoeken naar beneden te komen wij komen dadelijk maar zeg mevrouw liever Dog Diets Dank je wel Liesbeth, je bent een best meisje (Wondt rirvolgd). AXELSCHEfflCOURAN iii nu imi 11 b0V6D 1

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1