ALSEM Bolder Harlje" iMsjnhardtjè' van deze jongelieden zelfstandig dragen. De fabrikant dient n.l voor de klas. Naast hen zijn duizenden als „volontair" werk zaam. Dezen hebben allen vol doende contact met de school, zoodat er voor 's ministers be zorgdheid, dat de aktebezitter ten tijde, dat hij in een vaste betrekking zal worden benoemd, in geschiktheid zal hebben inge boet, niet zoo heel veel reden is Als eenig middel, dat den jongen werkloozen onderwijzer kan hel pen, kan slechts in aanmerking komen verlaging van den leer- lingenschaal. Dat ook de onderwijzers van dezen toestand het slachtoffer worden, spreekt vanzelf. Velen hunner geraken overspannen. In de Tweede Kamer heeft dr. Colijn bij de algemeene beschou wingen o.a. gezegd, dat de leer- lingenschaal in het kabinet lang en breed is besproken. Maar als middenstanders, onderwijzers en andere intellectueelen om steun aankloppen, krijgen we zoo lang zamerhand geen man meer, die niet op krukken loopt. Is dat de manier om een sterk volk te hou den Wat kan, zal worden gedaan, doch we zullen het land niet aan den afgrond brengen. Bescherming ran den Middenstand. In de te Deventer gehouden Centrale Raadsvergadering van den R. K. Middenstandsbond, is de volgende resolutie aange nomen „De Centrale Raad van den R. K. Middenstandsbond „de Hanze" in het Aartsbisdom Utrecht, gehoord de ernstige en alge meene klachten uit de vergadering over de bedreiging, die voor den zelfstandigen middenstand ligt in het steeds verder opdringen van het grootwinkelbedrijf in zijn ver schillende vormen, stelt vast, dat de middenstand in Nederland in de afgeloopen crisisjaren op ont zaglijke wijze is geslagen en ver armd dat daartegenover juist in die jaren het groot winkelbedrijf zich met sprongen heeft uitge breid terwijl iedere vestiging van een filiaal der grootwinkelbedrij ven den ondergang van ettelijke middenstandsgezinnen beteekent doet een klemmend beroep op de regeering om onverwijld te bevorderen, dat t, a. v. het groot winkelbedrijf beperkende maat regelen worden genomen wijst er op, dat de politiek t.a.v den middenstand, evengoed als van de andere standen, niet alleen de economische, maar ook de sociale belangen behoort veilig te stellen en dat de vaststelling en uit voering van de Vestigingswet kleinbedrijf thans iedere aarze ling op dit punt dient te doen overwinnen." reeds op het aangifteformulier omretzegels te hechten tot het bedrag van de verschuldigde be lasting en het eerst daarna in te leveren bij den plaatselijken in specteur of ontvanger der accijn zen. De fabrikant kan de volgens het aangifteformulier verschuldig de belasting ook voldoen door betaling in contanten bij den ont vanger der accijnzen of door het verschuldigde bedrag op de post rekening van dien ontvanger te doen overschrijven. In beide ge vallen ontvangt de fabrikant van den ontvanger een bewijs van betaling, hetwelk hij, in de plaats van omzetbelastingzegels, aan het aangifteformulier moet hechten Voor de fabrikanten, die per maand betalen, vindt de hierboven geschetste nieuwe wijze van be taling voor de eerste maal toe passing over de maand October. adviseer} een Tomatensoep in blik. Wegens den overvloedigen to- matenoogst heeft de Nt-derland- sche Groenten- en Fruitcentrale een groote hoeveelheid tomaten onder bijvoeging van rijst, laten verwerken tot tomatensoep in blik Van deze blikken zullen eerlang l1/, millioen stuks beschikbaar worden gesteld voor distributie onder de werklGozen. Maar daarnaast is men voor nemens 47, millioen blikken in den vrijen nandel te brengen. Om het nieuwe regeeringsarti- kel ingang te doen vinden, zal de Centrale een bedrag van f60 000 beschikbaar stellen voor reclamedoeleinden. De omzetbelasting. Men meldt uit Den Haag: Het wordt van belang geacht de aan dacht van hen, die voor dt heffing van de omzetbelasting als fabri kant worden aangemerkt, te ves tigen op de met ingang van 1 October j.l. in werking getreden wijziging in het systeem van hef fing van die belasting. De be doelde wijziging bestaat hierin, dat in het algemeen in de gevallen, waarin voorheen door den in specteur der accijnzen een aanslag werd opgelegd, voortaan de fabri kant uit eigen beweging voor de voldoening van de door hem ver schuldigde belasting moet zorg Mr. P. Dieleman 65 jaar Op Woensdag 9 Fovember j. werd de heer mr. P. Dieleman, lid van Qed. Staten van Zeeland, advocaat-procureur, enz. 65 jaar Het was dus een kroonjaar en dan is het op z'n Zeeuwsch ge woonte om daaraan iets meer aan dacht te schenken, dan op andere jaren. Te meer, waar in Axel de grond ligt, waar eenmaal zijn wieg stond, willen we als Axelaren ons niet onbetuigd laten en even herin neren aan de persoonlijkheid van meester Petrus, al is het, dat we eigenlijk hier weinig nieuws kun nen brengen, want wie in Axel, ja in Zeeuwsch-Vlaanderen kent er niet mr. Dieleman als iemand van wetenschap, invloed en gezag om slechts enkele eigenschap pen te noemen. Een gladde snaak en kundig advocaat werd hij als dertiger genoemd en geen wonder, want behalve uit zijn vlugge promoties, eerst aan het gymnasium te Zetten, later resp. aan de universiteiten te Amsterdam en Groningen bleek ook de eprste jaren voor de balie der Arr. R chtbank te Middelburg herhaaldelijk, hoe hij met be kwaamheid van wetten en han digheid in zijn documenteeren herhaaldelijksucces behaalde voor zijn cliënten en achting oogstte van de zijde van het Rechterlijk college. Als gevolg daarvan werd hij deken in de orde van ad vocaten te Middelburg en plaats vervangend kantonrechter. Toch treedt mr. Dieleman de laatste jaren weinig als jurist op den voor grond. Tallooze bezigheden in allerlei betrekkingen nopen hem wellicht anderen voor hem te doen optreden, terwijl intusschen ook een mr. Dieleman jr. als zoodanig de sporten van een juridischen ladder heeft betreden. Al gauw bemoeide mr. Dieleman zich met de politiek en ging hij het platteland op om redevoerin gen te houden met gevolg, dat hij op 26jarigen leeftijd reeds als lid van de Prov. Staten werd gekozen en in 1905 lid van Oed. Staten werd. Sedert 1910 is hij onafgebroken statenlid geweest als vertegenwoordiger van Z. Vlaanderen en sedert 1916 onaf gebroken lid van het Gedeputeerd college, waar hij totaal 26 dienst jaren telt. Ofschoon hij als politicus ook nog heeft gedongen naar een zetel in de Tweede Kamei voor het kiesdistrict Oostburg (waartoe ook deze streek behoorde), is dat niet gelukt. De oorzaak daarvan was niet gelegen in zijn persoonlijk heid, maar in het feit, dat hij de anti-revolutionaire beginselen voorstond, terwij! de meerderheid der kiezers toen liberaal was. Die a.r. beginselen is mr. Die leman nog toegedaan, ofschoon hij persoonlijk een ruimen blik heeft, zoodat hij zich op alle markten thuis gevoelt en daarom ookjmet iedereen kan omgaan en ten deele daaraan ook zijn veel zijdige populariteitheeft te danken. Zoo iemand, dan is hij het, die een druk, een werkzaam en veel bewogen leven heeft gehad en nog doormaakt, ofschoon hij mo menteel voor herstel van gezond heid elders vertoeft. We vernemen dat mr. Dieleman ziek is tengevolge van een hem overkomen ongeluk. Moge hij spoedig hersteld zijn en zijn werk krachten kunnen ontplooien aan het algemeen welzijn, zooals hij dat reeds veertig jaren deed. Het spreekt vanzelf, dat hem, die zóó hard en zoo veel aan den weg timmerde, geen critiek werd bespaard. Veelal wordt van men- schen, die groote plannen maken en werken tot volvoering brengen, waarmede groot kapitaal gemoeid is, gezegd, dat zij werken uit eigen belang. En zoo werd ook mr. Dieleman daarvan meermalen beschuldigd door Jan Publiek, die den schijn voor werkelijkheid aan nam. Nu moge men zeggen, daar kan zoo iemand moreel boven staan, maar toch moet dit de persoon van mr. Dieleman wel eens pijnlijk getroffen hebben, als men dat verwijt zelfs in een gemeente raadszitting of in de pers zonder bewijsvoering tot uiting deed komen. Alsof men bij moei zame studie, zorgvuldige voor bereiding en met warmte propa- geeren van een zaak, waarvoor men dagen en nachten offert in 't algemeen belang, ook niet tevens aan zichzelf zou mogen denken Waar is de filantroop, die dat doet En daarom zeggen wijNeen, niet om eigen belang, maar voor het algemeen belang was mr. Dieleman steeds werkzaam. A 1 s het eigen belang daarbij moge gestreeld zijn, dan zal de toekomst zeggen hij heeft het verdiend. Moeten we r.iet in demoed ons afvragen of de waarde te schatten is van werken als door mr. Die leman gewrocht Nu ja, door samenwerking met anderen, zal men zeggen, maar dat was ook noodwendig. Maar hield niet hij de teugels in handen en koos hij niet de meest kundige krachten om die dienstbaar te maken aan het doel, dat hij voorstond Zoo was hij als particulier, zoo was hij als diplomaat in het ge deputeerd college onzer prov. staten. En als mr. Dieleman meer malen den Commissaris der Ko ningin noemde den gouverneur van Zeeland, dan willen wij dezen met alle waardeefing van zijn personage noemen den kapitein van het schip, dat „Provincie Zeeland" heet, om dan daarnaast in mr. Dieleman den eersten stuur man te vinden. Want ook in zijn kwaliteit als lid van Qed. St. heeft hij tientallen van jaren de belan gen der provincie in 't algemeen en die van Oost Zeeuwsch-Vlaan deren in 't bijzonder gediend. We wezen reeds op enkele eigenschappen van mr. Dieleman, maar noemden nog niet het naar onze meening voornaamste, waar mede hij begaafd iszijn rede- J naarstalent. Heeft hij als jurist niet juist menigmaal zijn oratorisch vermo gen gesteld tegenover het te nemen requisitoir van den Officier bij de rechterlijke macht De gave van het woord is nu eenmaal dat bij zondere! waardoor het gesprokene een suggestieve werking heeft op het gehoor. En op menig terrein zonder van rhetoriek te spreken heeft de overtuiging daarbij een rol gespeeld, waardoor het gespro kene bijna kritiekloos aanvaard werd, louter om de muziek van de voordracht, die als meeslepend element het gehoor onder bekoring bracht. Maar ook was behalve de welsprekendheid vaak de be slistheid hem een suggestieve kracht, die hem moreele winst bezorgde van de zijde der tegen standers. We denken hierbij aan vele historische en wetenschappelijke lezingen, maar ook aan populaire voordrachten en inleidingen, zoo als hij die met succes hield voor de oprichting van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tram w. Mij., voor aan sluiting der gemeenten _bij het Prov. electrische net (P.Z.E.M.), de waterleiding, het waterschap Hulster- en Axeler-Ambacht, enz. Misschien dat we nu op glad ijs zijn beland, omdat wellicht de slapende of nog niet begraven onwezenlijke critiek op dat terrein zich nog af en toe doet hooren Maar in wezen kan men toch mr. Dieleman noemen als de grond legger van al die zaken, die van onschatbare waarde bleken voor ons gewest. En tenslotte voor degenen, die in dezen tijd nog niet overtuigd zijn van de beteekenis van mr, Dieleman voor Zeeuwsch-Vlaan deren en Zeeland, zouden we nog kunnen wijzen op het onbeschrijfe lijk vele, dat hij deed en doet voor den landbouw in zijn kwa liteit van voorzitter van de Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij, wat hij deed en doet als voorzitter van de Zeeuwsche Vereeniging van Polders en Waterschappen op het gebied van wegen, afwatering en bedijking. Daarom nogmaals, onze pen schiet te kort om op te sommen en te schetsen wie de grootste Zeeuwschvlaming onzer eeuw is en waarom hij dat is. Maar we zijn met velen gelukkig overtuigd, dat de toekomst on voorwaardelijk zal aanvaarden, dat mr. Dieleman den grooten Zeeuwschvlaming was, die de belangen dier streek dermate heeft behartigd, dat zijn naam daaraan voor vriend en vijand onsterfelijk verbonden is. Evenals we er zeker van zijn, dat met ons in deze dagen velen aan mr. Dieleman behalve spoedig herstel ook nog vele jaren van arbeidzaamheid toewenschen op het terrein dat hem lief isde provincie Zeeland. Qod geve hem daartoe kracht en lust. We vernamen heden, dat tal van gelukwenschen telegrafisch en schriftelijk naar mr. Dieleman zijn verzonden, al of niet vergezeld van bloemstukken. Wel een be wijs, hoe hoog hij staat aange schreven. :-v (oude AKKER'S Want wel is het aantal aan sluitingen in Axel niet beneden de verwachtingen gebleven, maar het rendement wijst op een tekort. Met andere woorden de aange sloten perceelen brengen door elkaar geen geld genoeg op. En daarom moeten de gegoeden worden aangesproken om de te korten te dekken. Zoo is nu eenmaal 's werelds loop in deze democratische tijden, dat de schaapjes naar de wol worden geschoren. Te Zaamslag is een ongeveer 2 jarig kind van den werkman J. B. in een teil met kokend sop gevallen, waarbij het ernstige brandwonden opliep. Genees kundige hulp was spoedig aan wezig. (De Z.) Te Terneuzen is Woensdag het kantoorgebouw van den Prov. Stoombootdienst in gebruik ge nomen. Het dient als wacht kamer voor passagiers, kantoor, magazijn en garage, in tegen woordigheid van den griffier der Staten, den burgemeester van Terneuzen en de directie van den Prov. Stoombootdienst opende de heer J. A. van Rompu het ge bouwtje met een toespraak, die o.a. door dert burgemeester werd beantwoord. Na de bezichtiging bood dhr. Van Rompu de aanwezigen eenige ververschingen aan. AXEL, 11 November 1938. Als gevolg van verscherpte be palingen voor het motor-verkeer zijn in onze gemeente weer en kele waarschuwingsborden bijge plaatst. Zoo zal ook voortaan op de Markt het parkeeren ver boden zijn, zoodat het marktplein, dat tot heden 's Zaterdags nogal een levendigen aanblik bood door het heen en weer stappen van de marktbezoekers, nu een verlaten indruk zal wekken. Het moge modern heeten dat het verkeer steeds omgelegd wordt, maar o r de neringdoenden beteekent het o.i. geen vooruitgang. Een verrassing behoeft niet altijd op St. Nicolaas- feest of verjaardag te komen. Dat ondervonden ten minste deze week verscheidene gegoede bur gers, die per aangeteekend schrij ven van den burgemeester een soort dwangbevel kregen, dat hun perceel binnen twee maanden aan het waterleidingnet moest zijn aangesloten en zij anders met den strafrechter in aanraking komen. Toch mogen we de passage niet te scherp stellen, als we weten, dat reeds twee jaren ruimte heeft bestaan om aansluiting aan te vragen, terwijl die toch bij Raadsbesluit verplichtend is ge steld. Het College van Kerkvoog den en Notabelen der Nederl. Herv. Gemeente te Oostburg heeft onder zekere voorwaarden be sloten de pastorie der gemeente over te doen aan de stichting „Rustoord" tot het inrichten van eer. Rusthuis. In ruil zal de stichting een. nieuwe pastorie aan de gemeente aanbieden nabij de kerk. Tevens is aan de stichting „Protestantsche belangen" grond in de omgeving van het Kerkge bouw afgestaan voor de oprich ting van een jeugdhuis. (üesioten voor wielrflders. Ged. Staten hebben het voor het algemeen rijverkeer bestemde gedeelte van den voortgezetten verbindingsweg tusschen West en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van den Provincialen weg van IJzen- dijke naar de Rijksgrens af tot den dijk tusschen de polders Koninginne en Van Dunrié ge sloten verklaard voor het verkeer met rijwielen. Ditzelfde heeft het college ge daan met het voor het algemeen rijverkeer bestemde gedeelte van den weg Si. Annapoider—Zaam- slagsche Veer, voor zoover daar nevens een vrijiiggend rijwielpad aanwezig is. Valsche schetsen. Uit Terneuzen wordt aan het Dagbi. van N.B. en Zeeland ge meld, dat door een controleur van de veehouderijcentrale vorigeweek op de markt te 's Hertogenbosch enkele valsche kalverschetsen werden ontdekt uil de provincie Zeeland, Ze waren *eer nauw* bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuw- pijnen, Maandbezwaren, Rheu- matiek, Koorts, Griep, Spit, Lusteloosheid, Gevatte Koude. Een beter kou- en pijnverdrijvend middel, dat snel ler en gunstiger werkt dan „Mijnhardtjes". is niet denkbaar. Na het innemen van een „Mijnhardtje" voelt U de hevigste pijn terstond wegzakken, terwijl ze enkele minutenlatergeheelverdwenenis. De pijnverdrijver bij uitnemendheid. 1 „Mijnhardtje" 5 ct. 12 „Mijnhardtjes" 50 ct. DAG) Wordt Ge gekweld door stramheid in de ledematen Hebt Ge last van pijn lijke spieren Gij zijt toch nog veel te jong, om nu reeds als een oude ge broken man een pijnlijken en stijve rug en stroeve gewrichten te hebben. Laat U toch wrijven met den beproef den Akker's Kloosterbalsem, welke de bijzondere eigenschap heeft diep in de weefsels door te dringen. Kloosterbalsem bevat aromatische,' geneeskrachtige sfoffen, die ver warmend, afleidend en oplossend werken tegen de stoffen, die zich in Uw spieren en gewrichten vastzetten. Kloosterbalsem tast dus die stijfheid in Uw spieren en gewrichten in haar oorzaak aan, dat voelt Ge na elke wrijving. Ongeëvenaard als wrijfmiddei bij spit, rheumatiek, spierverrekkin- gen, stramheid, kneuzingen, ischias. Pot van 25 Gr. f 0.62i/2, pot van 50 Gr. f 1.04

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2